Ostatnio aktualizowane: 26.09.20

 

Sposobów na spędzenie urlopu w Polsce jest wiele, a jednym z najpopularniejszych jest wyjazd nad Morze Bałtyckie. Wypoczywając na plaży, można zrelaksować się podczas słuchania szumu fal, opalać się, a także spacerować wzdłuż brzegu. Zastanawiasz się, do jakiej nadmorskiej miejscowości warto się wybrać? Oto lista najpopularniejszych polskich plaż nad Bałtykiem.

 

Mikoszewo

Mikoszewo to wieś rybacko-turystyczna położona na obszarze Żuław Wiślanych, w gminie Stegna. Znajduje się po wschodniej stronie ujścia przekopu Wisły, w miejscu, gdzie rozpoczyna się Mierzeja Wiślana. To miejscowość, gdzie utworzono rezerwat Mewia Łacha. Gniazdują tu rzadko spotykane gatunki ptaków wodnych. Co ciekawe, jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie przez cały rok można spotkać foki. Plaża w Mikoszewie jest oddalona o ok. 1,5 km od głównej ulicy, co zapewnia spokój i brak zgiełku. 900 m od niej jest parking leśny, gdzie można zostawić swój samochód. Latem na odcinku 100 m działa strzeżone kąpielisko, a to oznacza, że możemy bezpiecznie się kąpać pod okiem ratowników. Plaża jest piaszczysta i na tyle duża, że wszyscy turyści mogą swobodnie wypocząć, rozkładając mały parawan czy namiot plażowy. Ponieważ spadek dna morskiego jest łagodny, nawet małe dzieci mogą wejść do wody i oddalić się od brzegu na kilka metrów (oczywiście pod opieką dorosłych).

 

Ustka

Położone na terenie powiatu słupskiego portowe miasto Ustka jest bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. Wpływa na to m.in. duża ilość ciekawych zabytków: Kościół pw. Najświętszego Zbawiciela, latarnia morska, willa Red, Promenada Nadmorska, port morski czy dzielnica willowa. Na terenie miasta wyznaczono dwa letnie kąpieliska morskie, a co za tym idzie, do wyboru mamy dwie plaże: zachodnią i wschodnią. Obie są uznawane za bardzo czyste i sprzyjające wypoczynkowi nad morzem. Maluchy mogą spędzać wolny czas na dmuchanym placu zabaw i zjeżdżalni wodnej. Przy plaży wschodniej znajdziemy restauracje, bary oraz sklepy z pamiątkami. Siedząc na piasku możemy obserwować wystające z wody falochrony, na których chętnie odpoczywają rybitwy i mewy.

Hel

Hel to miasto w powiecie puckim, które jest położone na cyplu Mierzei Helskiej. To bardzo znany ośrodek turystyczny, jest tutaj nadmorskie kąpielisko, a przy porcie morskim działa przystań rybacka, jachtowa, a także żegluga pasażerska. Położona na cyplu helskim plaża jest bardzo czysta, to kraniec ponad 30 km półwyspu. Jej długość wynosi ok. 1000 m, a szerokość jest równa 30 m. Piasek ma tutaj biały kolor, a woda jest przejrzysta. To właśnie na plaży przy Helu odnotowuje się najwięcej słonecznych dni w roku, jednak w czasie wypoczynku trzeba uważać na porywiste podmuchy wiatru. W odległości 400 metrów od plaży znajdują się lokale gastronomiczne, a do centrum miasta można dojść w kilkanaście minut.

 

Kołobrzeg

Za największe i najpiękniejsze polskie uzdrowisko uznawany jest Kołobrzeg. To miasto leżące na terenie powiatu kołobrzeskiego, do wyboru mamy tutaj trzy morskie kąpieliska. Przez środkową część miejscowości przepływa rzeka Parsęta, oddzielając Wybrzeże Trzebiatowskie od Wybrzeża Słowińskiego. W 2010 roku kąpielisko Kołobrzeg odznaczono Błękitną Flagą, a to oznacza, że spełnia wymogi, co do jakości wody, czystości, bezpieczeństwa i infrastruktury. Największą popularnością cieszy się plaża tuż przy molo, gdzie piasek jest sypki i ma charakterystyczny, złoty odcień. Wzdłuż plaży ciągnie się spacerowa promenada, latem czynne są place zabaw dla dzieci i organizowane są różnego rodzaju imprezy plenerowe.

Trzęsacz

Nadmorska wieś Trzęsacz położona w powiecie gryfickim to bardzo dobre miejsce dla osób, które chcą odpocząć od zgiełku i tłumów. W sezonie letnim czynne jest tutaj kąpielisko położone na brzegu klifowym. Zdaniem wielu turystów plaża w Trzęsaczu jest jedną z najładniejszych w Polsce i niczym nie różni się od tych znajdujących się przy dużych nadmorskich miastach. Kąpielisko zostało odznaczone Błękitną Flagą, a to daje pewność, że wypoczywamy w bezpiecznym i czystym miejscu. Teren jest strzeżony przez ratowników. Będąc na plaży możemy podziwiać ruiny gotyckiego kościoła, obok niego jest taras widokowy.

 

Łeba

Łeba to miasto leżące na terenie powiatu lęborskiego, nad dwiema rzekami (Chełst i Łeba). Latem czynne są tutaj trzy kąpieliska, a główna plaża wygląda podobnie, jak te z tropikalnych krajów. W sezonie jest tutaj tłoczno, jednak każdy powinien znaleźć wystarczająco dużo miejsca na wypoczynek. Tuż obok znajduje się jeden z największych w Europie kompleksów ruchomych wydm, Słowiński Park Narodowy. Aby uniknąć tłumów, można wybrać się na nieco mniej popularną plażę położoną przy kąpielisku zachodnim. Jednak bez względu na to, gdzie się wybierzemy, z pewnością uda nam się wypocząć. Okolice Łeby są bardzo malownicze, dlatego chętnie odwiedzają je nie tylko turyści z naszego kraju, ale i innych państw europejskich.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments