Ostatnio aktualizowane: 13.08.20

 

Jeżeli szukasz pomysłu na aktywne spędzenie weekendu lub wakacyjnego urlopu, warto rozważyć wybranie się na jeden z najlepszych szlaków trekkingowych w Polsce. Taki rodzaj aktywności pozwala nie tylko wypocząć, ale także uspokoić myśli i nabrać dystansu do codziennych spraw. Przedstawiamy listę najciekawszych tras trekkingowych, na które możesz się wybrać.

 

Szlak Mazurski

Jeżeli wybierasz się na Mazury, aby odpocząć wśród pięknego krajobrazu polskich jezior, możesz zabrać ze sobą również odpowiednie obuwie do spacerów i pieszych wycieczek. Znajduje się tam jedna z najciekawszych tras, która jest odpowiednia również dla matek z dziećmi (wystarczy, że spakują dobre damskie buty trekkingowe). Szlak Mazurski, prowadzący od Ostródy do miejscowości Piławki, wiedzie przez las, wzdłuż brzegu Jeziora Drwęckiego. Przejście całej trasy zajmuje ok. 3 godzin, ma ona 8 km długości. W sezonie letnim z ostatniego punktu na szlaku, czyli miejscowości Piławki, można powrócić do Ostródy autobusem. Trasa ta jest łatwa i zapewnia ładne widoki na mazurskie jezioro. To ciekawa propozycja na aktywny wypoczynek w jednym z najbardziej turystycznych regionów w Polsce.

 

Szlak przez Puszczę Solską

Szlak prowadzący przez Puszczę Solską zaczyna się w miejscowości Biłgoraj i prowadzi przez Rożnówkę, Edwardów, aż do Górecka Kościelnego. Cała trasa ma 27 km długości i prowadzi w większości przez bory Puszczy Solskiej. Szlak oznaczony jest kolorem niebieskim i choć zaczyna się w mieście, szybko schodzi na mniej uczęszczane drogi. Idąc przez las można podziwiać stare, okazałe sosny i bagienne tereny puszczy. Wędrówka jest długa i w niektórych punktach przypomina wspinaczkę górską, dlatego warto zabrać ze sobą dobre buty trekkingowe. Szlak prowadzi głęboko w Puszczę Solską, dlatego można odpocząć od zgiełku miast i dróg, oddychać świeżym powietrzem i uspokoić myśli. Jest to nie tylko zdrowa aktywność fizyczna, ale także odpoczynek od codziennych obowiązków i bliższy kontakt z dziką naturą. Warto pamiętać o zabraniu ze sobą także prowiantu, ponieważ po drodze znajduje się tylko jedna, niewielka miejscowość. Dopiero w turystycznej wsi Górecko Kościelne można zjeść ciepły posiłek w jednej z tamtejszych restauracji.

Trasy po wyspie Wolin

Na wyspie Wolin znajduje się Woliński Park Narodowy, który oferuje wiele tras do pieszych wędrówek. Najciekawszym punktem są klify, które pozwalają podziwiać niepowtarzalne krajobrazy roztaczające się z ich szczytów. Warto wybrać się na punkt widokowy znajdujący się na Wzgórzu Gosań. Stamtąd można odbyć wędrówkę po dębowym i bukowym lesie oddychając świeżym, morskim powietrzem i ciesząc się ciszą oraz spokojem.

 

Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w polskich Tatrach, szczególnie wiosną, gdy rozkwitają w niej setki krokusów. Jest to najdłuższa i największa dolina w tym paśmie Karpat. Cała trasa ma ok. 15 km długości, a pokonanie jej zajmuje 3 godz. 30 min. Punktem, z którego należy wyruszyć jest Siwa Polana. Szlak jest łatwy, sprawdzi się także w przypadku osób starszych lub dzieci, całkowita suma wzniesień wynosi ok. 250 m. Zaletą tej trasy jest możliwość wyprawy o każdej porze roku, zarówno zimą, jak i latem. Podczas wędrówki można podziwiać wysokie szczyty tatrzańskich gór i odpocząć w otoczeniu przyrody. Warto odwiedzić to miejsce poza sezonem turystycznym, aby uniknąć tłumów i hałasu.

 

Pienińskie szlaki

Warto zwrócić również uwagę na szlaki i trasy trekkingowe znajdujące się w Pieninach. Jedną z możliwości jest zdobycie charakterystycznego szczytu Trzech Koron, który znajduje się na wysokości 982 m n.p.m. Ciekawym miejscem jest także góra Sokolica, do której można dojść z Trzech Koron, poruszając się szlakiem niebieskim. Na szczycie znajduje się ciekawie wygięta sosna, która stała się symbolem pienińskich gór. Warto odwiedzić to miejsce, gdyż trasy nie są wymagające, wystarczy jedynie zadbać o odpowiednie i wytrzymałe buty trekkingowe. Z większości wierzchołków pienińskich gór roztacza się malowniczy widok na zakola rzeki Dunajec. Z miejscowości Krościenko, która jest punktem startowym wielu szlaków, blisko jest do kompleksu Czerwonego Klasztoru. Warto go odwiedzić, choćby ze względu na znajdujące się tam muzeum.

Tarnica

Wśród najciekawszych górskich szlaków trekkingowych warto wspomnieć również o najwyższym szczycie Bieszczad, czyli Tarnicy. Jest to obecnie najdziksze pasmo górskie w Polsce, a przechodzące przez nie piesze trasy są malownicze i niepowtarzalne. Warto wybrać się na bieszczadzki szlak w okresie jesiennym, gdy połoniny zmieniają kolor na rdzawo-złoty. Szczyt Tarnica znajduje się na wysokości ok. 1346 m n.p.m. Jedna z tras umożliwiających dotarcie do niego prowadzi z miejscowości Wołosate, niewielkiej wsi zamieszkiwanej obecnie przez ok. 50 osób. Z tego miejsca należy kierować się szlakiem niebieskim aż do samego szczytu. Jest to najkrótsza droga na Tarnicę, ale zapewniająca malownicze widoki, choć początkowo prowadzi przez gęsty las. Wędrówkę można rozpocząć również z miejscowości Ustrzyki Górne, ale jest to dłuższa trasa. Wyruszając z Wołosatego, można przejść dłuższym szlakiem, robiąc tak zwaną pętlę, zajmuje ona jednak ok. 6 godzin.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments