Ostatnio aktualizowane: 26.09.20

 

Ten piękny kraj położony w południowo-wschodniej części Europy uważany jest za spadkobiercę jednej z najstarszych cywilizacji. Między innymi dlatego Grecja stała się jednym z najchętniej odwiedzanych krajów. Turyści przyjeżdżają do tego pięknego kraju w poszukiwaniu najpiękniejszych plaż na świecie, a także, aby doświadczyć bliskiego kontaktu z naturą. Dzięki położeniu, historii, architekturze, kulturze oraz niezwykłej przyrodzie Grecja jest jedyna w swoim rodzaju. Kraj słynie z urokliwych kąpielisk oraz długich, piaszczystych plaż, które każdego roku przyciągają tłumy turystów. Na które z nich warto się wybrać, aby zaznać spokoju i odpocząć? 

 

Samotraka 

Samotraka to jedna z najwspanialszych wysp, która jest uważana za jeden z dziewiczych zakątków na świecie. Znaczną część wyspy zajmują góry, a sama infrastruktura turystyczna skupiona jest na zachodzie. Jest to miejsce uznawane za raj dla odkrywców i miłośników przyrody, którzy pasjonują się wędrówką, wspinaczką, raftingiem, kajakarstwem czy paralotniarstwem. Na wyspie znajdują się źródła z wodami leczniczymi, wodospady, kaniony oraz niewielkie jeziorka uformowane w skałach. Samotraka to dobre miejsce dla ludzi poszukujących ciszy i spokoju. Mimo tego, że na wyspie przeważa wybrzeże żwirowe i nie ma tam za wiele piaszczystych plaż, to jednak turyści chętnie wybierają ją jako cel swojej podróży. Oprócz dzikiej natury Samotraka to również raj dla wielbicieli historii i sztuki. Nieliczne kempingi odwiedzane są regularnie przez grupy hipisów, którzy chętnie wybierają taki rodzaj noclegu. Na wyspie oferowane są dwa rodzaje kempingów: nocleg na łonie natury zorganizowany indywidualnie oraz na pół zorganizowanym polu namiotowym. Biwakowanie na łonie natury pomaga uciec od rzeczywistości, jednak warto w takich warunkach mieć dobry namiot. 

Chalkidiki 

Plaże Chalkidiki nie bez przyczyny nazywane są greckimi Karaibami. Około 23 km na południe od Vourvourou znajduje się skupisko małych plaż w linii brzegowej o długości ponad 5 km. Znane są również pod nazwą Kavourotrypes. Nie ma żadnego znaku drogowego, więc będąc na głównej drodze w Sithonii, należy zwrócić uwagę na znak “Beach Bar Portokali”. Jest to jedyna zorganizowana plaża, na której można bezpiecznie się opalać i odizolować od ludzi. Warto mieć ze sobą wszystkie niezbędne rzeczy, takie jak woda, jedzenie, maty, krem do opalania oraz samorozkładający namiot plażowy, który osłoni ciało od promieni słonecznych. Pozostałe plaże są opuszczone, jednak istnieje możliwość przejścia przez nie pieszo wzdłuż wybrzeża. Wybierając się na spacer, warto zwrócić uwagę na krzewy i skały. 

 

Mirtiotissa

Na wyspie Korfu niedaleko miejscowości Pelekas znajduje się niewielka piaszczysta plaża Mirtiotissa. Jest to raj dla nudystów i jedno z niewielu miejsc na wyspie, gdzie naturyzm jest całkowicie tolerowany. Zapierające dech w piersiach klify, dzika roślinność i wszechobecne skały sprawiają, że plaża jest jedną z najpiękniejszych w całej Grecji i doskonałym miejscem na odpoczynek od rutyny. Odkryta przez hipisów w latach 70. XX wieku, plaża jest dobrym miejscem dla osób poszukujących ciszy i spokoju. 

 

Skiathos 

Skiathos to malutka wyspa leżąca w pobliżu słynnej wyspy Skopelos, na której kręcono kinowy hit z Meryl Streep “Mamma Mia”. Powierzchnia Skiathos wynosi zaledwie 48 km2, a większość przestrzeni zajmują lasy i plaże, których jest ponad 60. Jedną z najsłynniejszych dzikich plaż jest Little Banana Beach, zachwycająca swym urokiem turystów. Jest to również jedyna oficjalna plaża nudystów na wyspie. Innymi ciekawymi miejscami, które warto odwiedzić, są: plaża szyszkowa wśród lasów piniowych, kino letnie, w którym raz w tygodniu odtwarzają kinowy hit “Mamma Mia”, lalaria, czyli malownicze skały oraz klasztor Evangelistria oddalony o 5 km od Skiathos. 

Ikaria 

Ikaria to grecka wyspa znajdująca się na Morzu Egejskim. Zgodnie z tradycją, jej nazwa wywodzi się od Ikarusa, czyli syna Dedala, który według mitologii greckiej wpadł do pobliskiego morza. Zgodnie z opowieścią Ikar nie posłuchał rad ojca, sam skonstruował skrzydła, na których wzniósł się ku górze i znalazł się tak blisko słońca, że jego promienie roztopiły wosk sklejający skrzydła. Według badań, mieszkańcy Ikarii żyją znacznie dłużej niż mieszkańcy innych wysp i kontynentu. W rzeczywistości ludzie żyją tam średnio 10 lat dłużej niż w innych częściach Europy i Ameryki. Dwie najpopularniejsze plaże znajdujące się na wyspie to Seszele i Messakti. Seszele to malutka, piękna plaża z białymi skałami, głazami i klifami. Messakti jest znacznie większa i w sezonie przyciąga wielu turystów, jednak jest to dobre miejsce głównie dla rodzin spędzających urlop w tej okolicy. 

 

Donoussa 

Grupa wysp położona między Naksos a Amorgos zwana jest Małymi Cykladami. Jedną z najrzadziej odwiedzanych wysp jest Donoussa, która mimo to zachwyca turystów pięknymi plażami oraz turkusową wodą w zatokach. Powierzchnia wyspy to zaledwie 16 km2. Jest to ulubione miejsce zarówno dla nudystów, jak i dla osób, które chcą cieszyć się letnim wypoczynkiem z dala od tłumów ludzi. Miękki piasek, bezpośredni dostęp do morza oraz tawerna to obraz, który można zastać po dotarciu na tę wyspę. Na plaży Kedros można zobaczyć pozostałości zatopionego niemieckiego okrętu wojennego z czasów II wojny światowej. Widok jest niezwykły zarówno z chodnika nadmorskiego, jak i z morza. Będąc w okolicy, warto również zobaczyć jaskinię Fokospilia.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments