Ostatnio aktualizowane: 27.09.20

 

Multitool to inaczej wielofunkcyjne narzędzie. Jego posiadacze przekonują, że może przydać się w najmniej spodziewanym momencie, dlatego warto przez cały czas nosić go przy sobie. Nie jest to kłopotliwe, ponieważ tego typu przyrządy są niewielkie, większość modeli można schować np. do kieszeni spodni. Zastanawiasz się, w jakich sytuacjach multitool może okazać się przydatny? O tym jest nasz artykuł.

 

Przecinanie przedmiotów

Jedną z podstawowych funkcji każdego multitoola jest przecinanie różnych przedmiotów. Zwykle taki przyrząd jest wyposażony w wysuwany nóż. Możemy wykorzystać go zarówno do otwierania plastikowych opakowań z jedzeniem, jak i odcinania taśmy, opasek zaciskowych itp. Tak naprawdę nóż okazuje się niezbędny w wielu różnych sytuacjach, nie tylko w domu, ale i poza nim. Czasami dobrze zastępują go kombinerki, w które multitool również jest wyposażony. To oznacza, że możemy bez zbędnego wysiłku przeciąć np. drut. Niektóre przyrządy mają dodatkowe, ząbkowane ostrze. Daje ono możliwość przecięcia drewna, co znacząco ułatwi przygotowanie ogniska na biwaku.

 

Otwieranie butelek i konserw

Mówi się, że w dobry multitool powinny zaopatrzyć się w szczególności osoby lubiące dłuższe wędrówki po górach, a także biwakowanie czy kemping. Wynika to głównie z tego, że za pomocą wspomnianego przyrządu można z łatwością otworzyć butelki zabezpieczone kapslem, a także puszki z konserwami. Używając w tym celu np. zwykłego noża, można łatwo się skaleczyć, multitool zapewnia większy poziom bezpieczeństwa. Wybierając się na kilkudniowy (lub dłuższy) wyjazd pod namiot czy nawet do domku letniskowego, większość osób zabiera ze sobą żywność w puszkach. Dzięki temu nie ma potrzeby szukania sklepu w najbliższej okolicy. Nawet jeśli jest on niedaleko, możemy mieć problem ze znalezieniem jedzenia w opakowaniach z praktycznym uchwytem do otwierania. Multitool okazuje się bardzo przydatny, gdy musimy otworzyć puszkę, gdyż możemy to zrobić szybko i bezpiecznie, nie narażając noża na stępienie lub nawet złamanie.

Rozpalanie ognia

Metod na rozpalanie ognia jest wiele. Najłatwiejszym sposobem jest podpalanie przygotowanej wcześniej rozpałki za pomocą zapałek, zapalniczki lub zapalarki. Jednak co zrobić, gdy zapomnieliśmy o zabraniu wymienionych przedmiotów z domu? Jeśli mamy przy sobie multitool, nie będzie to trudne. Zazwyczaj przyrząd jest wyposażony w specjalne krzesiwo. Pocierając o nie specjalną metalową końcówką, możemy uzyskać iskry, które pozwolą na rozpalenie drewna czy przygotowanej kupki suchej trawy. Wzniecanie ognia w taki sposób to bardzo cenna umiejętność, która przyda się zarówno na obozie survivalowym, jak i zwykłym wyjeździe pod namiot.

 

Rozstawianie namiotu

Podczas rozkładania namiotu turystycznego zwykle trzeba wbić w ziemię paliki, które odpowiadają za stabilność całej konstrukcji. Jeśli podłoże jest twarde, nie uda nam się to bez odpowiednich narzędzi. Oczywiście nie musimy zabierać na wczasy dużego i ciężkiego młotka, multitool dobrze go zastąpi. Wystarczy uderzać jedną z jego twardych krawędzi w paliki, aby te coraz bardziej zagłębiały się w ziemię. W ten sposób uda nam się rozstawić namiot, aby stał stabilnie przez cały czas.

 

Wkręcanie śrub

Jeżeli podczas wakacyjnego wyjazdu niespodziewanie zepsuje nam się jakiś sprzęt lub rower, możemy go szybko naprawić mając przy sobie multitool. Przeważnie przyrząd ten jest wyposażony w gniazdo na wymienne bity, a nawet uniwersalne klucze do nakrętek, np. 1/4 cala czy 3/16 cala. Tym samym możliwe jest łatwe usunięcie niespodziewanych usterek.

Wydawanie sygnałów ostrzegawczych

Multitoole oferowane przez renomowanych producentów mają nie tylko nóż, kombinerki, krzesiwo czy klucze, ale także gwizdek. Wydaje on głośny, bardzo wysoki i przenikliwy dźwięk, który jest słyszalny z bardzo dużej odległości. Znacząco ułatwia to choćby znalezienie pozostałych uczestników wycieczki, gdy się zgubimy. Ponadto gwizdek ostrzegawczy jest niezastąpiony, gdy wezwaliśmy ratowników. Jeśli służby usłyszą głośny sygnał, szybciej określą naszą lokalizację i udzielą pomocy. Pamiętajmy, że smartfon z aktywną nawigacją nie zawsze się sprawdza, w szczególności w lesie i wysokich górach. W takich miejscach często trudno jest znaleźć zasięg i służby ratunkowe mogą mieć problem, aby dotrzeć do poszkodowanych.

 

Zdejmowanie izolacji z przewodów

Naprawiając sprzęty często konieczne jest sprawdzenie stanu przewodów. To wymaga zdjęcia izolacji, ale należy zachować przy tym ostrożność, aby nie uszkodzić żadnego z kabli. W tym także pomoże nam multitool z odpowiednią końcówką. Sprawdzi się on znacznie lepiej niż zwykły nóż czy nożyk do tapet. Nieumiejętne zdejmowanie izolacji zwykle prowadzi do uszkodzenia samych przewodów, co wymaga ich późniejszego lutowania, a nie każdy z nas ma w domu potrzebne do tego urządzenie. Lepiej unikać takich sytuacji i używać odpowiednich narzędzi.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments