Ostatnio aktualizowane: 13.08.20

 

Wiele osób wybierających się po raz pierwszy na pieszą wędrówkę decyduje się na wygodne buty sportowe, zazwyczaj przeznaczone do biegania. Wydaje się, że tego typu obuwie może być dobre do przemieszczania się po szlaku, jednak po kilkugodzinnej wędrówce po kamienistym podłożu turysta może odczuwać lekki dyskomfort. Dlaczego do trekkingu lepiej zdecydować się na specjalistyczne obuwie górskie? 

 

Piesze wędrówki mają to do siebie, że wędrując cały dzień po wytyczonym szlaku, turysta nie wie, jak z czasem może zmienić się pogoda. Osoby preferujące długie wędrówki są przygotowane na każdą ewentualność. Różnica między hikingiem a trekkingiem jest bardzo wyraźna. Turysta uprawiający trekking ma przy sobie ekwipunek, który może okazać się niezbędny, gdy w trakcie wędrówki promienie słońca zamienią się w ulewny deszcz. W przypadku osób lubiących hiking trudniej o dobre przygotowanie. Część z nich decyduje się na zwykłe obuwie sportowe, które w czasie deszczu może okazać się niezbyt dobrym wyborem. Wielu producentów butów specjalistycznych ma w ofercie modele odpowiednie na krótkie spacery i wielogodzinne wędrówki. Najlepsze damskie obuwie trekkingowe ma grubą podeszwę amortyzującą nierówności, nieprzemakalną cholewkę, gumowy otok chroniący stopę przed ewentualnym uderzeniem oraz solidne wiązanie. Warto wybierać modele z takimi elementami, gdyż zwiększają komfort noszenia. 

Czy warto kupować buty trekkingowe? 

Osoby rozpoczynające przygodę z pieszym wędrowaniem zastanawiają się, czy jest sens kupować buty przeznaczone do spacerowania w trudnym terenie. Obuwie trekkingowe to wydatek od 100 do 500 złotych. Z tego względu większość turystów woli zaoszczędzić i wybiera się na szlak w obuwiu sportowym. Oczywiście nie jest to w żaden sposób zakazane, jednak dla własnego komfortu lepiej wybrać buty przeznaczone do pieszych wędrówek. Niektóre osoby przyznają, że mimo wielogodzinnego spaceru, znacznie lepiej czują się w obuwiu do biegania. Wynika to zazwyczaj z tego, że jest o wiele miększe i komfortowo się w nim przemieszcza. Solidne buty trekkingowe są ciężkie, twarde i na początku mogą się wydawać niewygodne. Jednak w przypadku nagłej ulewy lub przejścia po stromym kamienistym zboczu obuwie specjalistyczne może okazać się znacznie mądrzejszym wyborem. Ważne jest to, aby nowo zakupione buty założyć przynajmniej dwa lub trzy razy, zanim turysta wybierze się na dłuższy szlak. Wiele modeli ma skórzane wstawki w cholewce, które pod wpływem ciepła dopasowują się do stopy użytkownika. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko obtarcia i powstania odcisków. 

 

Nie wszystkie buty do biegania są dobre na piesze wędrówki 

Jeśli z różnych przyczyn turysta musi wyjść na szlak w obuwiu sportowym, warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego buty są wykonane. W przypadku modeli mających cholewkę ze skóry, ryzyko obtarcia i przemoczenia jest niższe. Dobrze zaimpregnowane obuwie sportowe jest w stanie wytrzymać podczas niewielkiego deszczu i nie dopuścić do przemoknięcia. Modele wykonane z syntetycznej siateczki zdecydowanie nie są dobrym wyborem na długą, pieszą wędrówkę. Tego typu obuwie może być dobre do spaceru ulicami miasta, jednak na szlaku okaże się niepraktyczne. Co więcej, modele z cholewką wykonaną z siateczki są bardzo miękkie, dlatego można odczuwać dyskomfort podczas pokonywania kamiennych wybojów. 

Jaka jest różnica między butami trekkingowymi a obuwiem sportowym? 

Każda osoba, która choć raz była na szlaku w zwykłym obuwiu sportowym, wie, że nie jest to najlepszy wybór. O ile turyści przemierzają często uczęszczany szlak, można zdecydować się na dobre buty sportowe. Jest duża różnica między modelem przeznaczonym na piesze wędrówki, a butami do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Na początku warto zwrócić uwagę na przyczepność obuwia do podłoża. Modele klasyczne mają gładki bieżnik, zaprojektowany z myślą o spacerach lub bieganiu po chodniku. Buty trekkingowe mają agresywny wzór podeszwy, który zapewnia dobrą przyczepność na kamieniach i w błotnistym terenie. Modele sportowe nie są wyposażone w specjalną wkładkę chroniącą palce. Jeśli turysta uderzy w gałąź lub coś spadnie na jego stopę, boleśnie to odczuje. Obuwie górskie ma specjalny wkład, który zapobiega urazowi palców. Jest to bardzo praktyczne i niezbędne, jeśli turysta planuje wspinaczkę. 

Wiele modeli butów sportowych ma specjalną siateczkę służącą do wentylacji. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli odbywamy trening w upalne dni. W przypadku wyjścia na szlak przez cholewkę może dostawać się woda i zamoczyć obuwie wraz ze skarpetkami. Buty trekkingowe mają specjalną membranę wodoodporną, uniemożliwiającą ich przemakanie. Niektóre modele mają również nylonową siateczkę z materiału, która szybko schnie i pozwala stopom oddychać. Dodatkową zaletą obuwia trekkingowego jest wysoka cholewka, która znacznie lepiej trzyma kostkę. W zwykłych butach przeznaczonych do biegania łatwo ją skręcić, ponieważ nie ma żadnego zabezpieczenia.  

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments