Ostatnio aktualizowane: 13.08.20

 

Słowo trekking jest dziś powszechnie stosowane i odmieniane przez wszystkie przypadki. Jest to określenie, które na stałe zapisało się w pamięci osób uprawiających piesze wędrówki. Jak się jednak okazuje, istnieje duża różnica w znaczeniu słowa trekking a pokrewnym hiking. Co oznaczają oba te słowa? Jaka jest różnica w ich znaczeniu? 

 

Czym jest trekking? 

Osoby uprawiające turystykę pieszą, na pewno nie raz zastanawiały się, jaka jest poprawna definicja trekkingu. Jak wiadomo, każde słowo ma swoje znaczenie. To właśnie od tego sportu wzięło się popularne określenie odzieży sportowej, zwaną także trekkingową. Idąc do sklepu sportowego, można wybrać spośród bogatego asortymentu oznaczonego właśnie tym określeniem. Osoby uprawiające sport okazjonalnie, czyli amatorzy nie wiedzą, co kryje się pod definicją słowa trekking. Okazuje się, że jest to kilkudniowe wyjście w teren z plecakiem i większą ilością sprzętu. Najprostszym wytłumaczeniem definicji trekkingu jest podróż z punktu A do B, trwająca kilka dni, w trakcie której panują warunki survivalowe. Osoba uprawiająca ten sport musi mieć ze sobą plecak z całym niezbędnym ekwipunkiem. Jeśli spełnione są te warunki, z całą pewnością turysta uprawia trekking. Osoba uprawiająca trekking musi zabrać ze sobą namiot, większą ilość odzieży, prowiant oraz dodatkowe akcesoria. Jest to piesza wędrówka po znacznie cięższym terenie i w trudniejszych warunkach atmosferycznych. Sportowiec powinien być wyposażony w dobre, nieprzemakalne obuwie, odpowiednią odzież oraz kije trekkingowe. Buty muszą mieć wytrzymałą podeszwę, oddychający materiał, a także powinny dobrze trzymać stopę. Dla kobiet dobrym wyborem są trekkingowe buty damskie z nieprzemakającą membraną. Panowie znacznie chętniej wybierają modele z solidnymi podeszwami. 

Czym jest hiking? 

Hiking jest mniej wymagającą i znacznie lżejszą odmianą trekkingu. Jest to sposób spędzania wolnego czasu, który jest połączony z aktywnością fizyczną na świeżym powietrzu. Osoba uprawiająca hiking nie potrzebuje ciężkiego plecaka z całym ekwipunkiem w postaci namiotu i ciuchów na zmianę. Definicja tego słowa podaje, że są to piesze wędrówki lub rajdy, podczas których sportowiec-amator nie jest aż nadto wysilony. Można stwierdzić, że hiking to rodzaj dłuższego spaceru, który może trwać nawet cały dzień. Turyści wybierający się na całodzienną wyprawę pakują do plecaka wodę, napoje, przekąski oraz kanapki. Jeśli zachodzi potrzeba, warto także zabrać kurtkę przeciwdeszczową lub parasol. Pragnąc wyjaśnić znaczenie słowa hiking, najprościej można sobie wyobrazić pieszą wędrówkę po szlaku, na który turysta wchodzi rano i wraca wieczorem do hotelu. Jest to jedna z najbardziej znanych form aktywności osób, które lubią spacerować po górach. 

 

Jakie są zalety pieszych wędrówek? 

Niezależnie od tego, czy turysta uprawia hiking czy trekking, każda aktywność fizyczna na świeżym powietrzu ma ogromne zalety dla zdrowia. Osoby przebywające w środowisku naturalnym i spacerujące po malowniczych szlakach mogą poprawić swoją kondycję i wzmocnić psychikę. Jakie są zalety spacerów na świeżym powietrzu?

 

Aktywność fizyczna obniża ryzyko chorób serca 

Badania pokazują, że regularna aktywność fizyczna obniża ryzyko chorób serca oraz poprawia ciśnienie krwi. Uprawianie hikingu, czyli podstawowej aktywności, takiej jak spacer ma korzyści dla zdrowia. Jak się okazuje, godzinny spacer każdego dnia minimalizuje ryzyko udaru mózgu nawet o połowę. Regularna aktywność fizyczna jest dobra dla serca oraz dla całego układu krążenia. Osoby mające problemy z krążeniem powinny zacząć spacerować dla własnego dobra. Co więcej, regularna przechadzka pomaga zmniejszyć obrzęk stóp pojawiający się po wielogodzinnym siedzeniu. 

 

Lepsza kondycja 

Regularne spacery pomagają wzmocnić kondycję oraz usprawniają organizm. Piesze wędrówki są dobre dla osób mających problem z bolący kręgosłupem. Hiking oraz trekking pozwalają zbudować silne mięśnie ud, łydek i pośladków. Dzięki temu sylwetka ładnie się prezentuje, bez konieczności ćwiczenia na siłowni. Każda aktywność fizyczna, a w szczególności ta na łonie natury jest dobra dla organizmu. 

 

Poprawia samopoczucie i wspomaga psychikę 

Regularne piesze wędrówki pomagają zminimalizować stres. Oderwanie się od codziennych obowiązków i chwilowe zapomnienie o problemach w miejscu pracy, są dobrym sposobem, aby obniżyć poziom kortyzolu we krwi. Stres, depresja oraz stany lękowe zaczynają pojawiać się w momencie, gdy człowiek zbyt długo przebywa w zamkniętych pomieszczeniach. Wyjście w plener daje możliwość odpoczynku, nabrania dystansu oraz odświeżenia umysłu. 

Piesze wędrówki spalają kalorie 

Każda aktywność fizyczna, w tym piesze wędrówki spalają kalorie. Hiking to dobry sposób na rozpoczęcie diety odchudzającej. Redukcja zbędnych kilogramów na świeżym powietrzu wśród drzew wspomaga pozytywne myślenie w trakcie dążenia do idealnej sylwetki. Godzinny spacer pomaga spalić około 450 – 550 kalorii. Hiking i trekking mogą być bardzo dobrym uzupełnieniem diety oraz codziennej aktywności fizycznej w postaci ćwiczeń kardio lub jazdy na rowerze.

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments