Ostatnio aktualizowane: 13.08.20

 

Termosy to produkty popularne w szczególności wśród osób, które lubią podróżować, często wychodzą w góry lub mają w planach inne wymagające wyprawy i potrzebują niezawodnego pojemnika do bezpiecznego przechowywania jedzenia i napojów. Termosy sprawdzają się jednak także do użytkowania na co dzień. Jak korzystać z takiego produktu, aby służył nam jak najdłużej, a jego użytkowanie było bezpieczne?

 

Dbanie o uszczelki

Ważnym elementem każdego termosu są uszczelki, które są umieszczone na korpusie i przylegają bezpośrednio do nakrętki. Dzięki nim zapewniona jest lepsza izolacja znajdującego się w środku napoju czy jedzenia, nie trzeba się też obawiać, że pojemnik będzie przeciekał. Uszczelek nie należy ściągać w celu dokładnego czyszczenia, bo może to doprowadzić do ich zniszczenia. Jeśli elementy te ulegną rozciągnięciu, nie będą spełniały swojej dotychczasowej funkcji. Uszczelki wystarczy myć pod bieżącą wodą, przy użyciu delikatnej gąbki z dodatkiem niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń.

Odpowiednie przygotowanie termosu

Aby zakupiony termos spełnił nasze oczekiwania, musimy odpowiednio z niego korzystać. Co to właściwie oznacza? Przede wszystkim trzeba się upewnić, czy wybrany przez nas model jest dostosowany zarówno do przenoszenia ciepłych, jak i zimnych napojów i jedzenia. Jeśli chcemy włożyć do termosu zimny sok czy mrożoną kawę, powinniśmy wcześniej włożyć do środka lód, nalać zimnej wody albo umieścić zbiornik w lodówce. Wystarczy pozostawić go tam na kilka minut. Podobnie należy postępować w przypadku chęci przeniesienia gorącej herbaty czy dania jednogarnkowego. Przed jego umieszczeniem w środku należy zalać termos gorącą wodą, zakręcić go i chwilę odczekać. Postępując w ten sposób, możemy być pewni, że pojemnik na dłużej zachowa początkową temperaturę jedzenia czy picia, a tym samym będziemy zadowoleni z jego użytkowania.

 

Dokładne czyszczenie

Każdemu zależy na tym, aby wykorzystywane w codziennym życiu produkty pozostały jak najdłużej użyteczne. Tak też jest w przypadku termosów. Jeśli nie chcesz zbyt często wymieniać pojemnika na nowy, musisz odpowiednio o niego dbać. Pierwszym krokiem jest jednak wybranie wysokiej jakości termosu. Aby to zrobić, trzeba skupić się przede wszystkim na tym, w jaki sposób zrobiono produkt, czy ma on wzmocnione ścianki i odpowiednią pojemność. Kiedy już zdecydujemy się na konkretny model, musimy pamiętać, aby dbać o jego czystość. Przed pierwszym użyciem warto wyparzyć termos, aby pozbyć się bakterii, które mogły się na nim rozwinąć. Do tego wystarczy tylko chwila, trzeba zagotować wodę w czajniku, a następnie wlać ją do pojemnika i chwilę odczekać. 

Termos powinniśmy czyścić po każdym użyciu, najlepiej możliwie najszybciej po wypiciu napoju albo zjedzeniu znajdującej się w środku potrawy. Dzięki temu jest mniejsze ryzyko, że na powierzchni wewnątrz zbiornika pojawi się trudny do usunięcia osad. Jeśli jednak z jakichś przyczyn w termosie zostanie nalot z herbaty, którego trudno będzie się pozbyć zwykłymi sposobami, możemy zastosować sodę oczyszczoną albo proszek do pieczenia. Te składniki dobrze sobie radzą z usuwaniem osadu tego typu. Proszek należy połączyć z wodą i pozostawić w termosie na godzinę lub dwie, następnie wylać miksturę i wyczyścić pojemnik przy użyciu gąbki. Wiele osób potwierdza, że ten sposób jest skuteczny nie tylko w przypadku osadu z herbaty, ale też do pozbywania się nieprzyjemnego zapachu. 

Jeśli w naszym termosie pojawi się kamień, również możemy temu zaradzić, wykorzystując domowe sposoby. Do tego potrzebny będzie nam kwasek cytrynowy. Należy rozpuścić go w wodzie, przygotowaną mieszankę wlać do termosu i odstawić go na kilkadziesiąt minut. Kolejnym krokiem jest opróżnienie zbiornika, jego umycie i dokładne wypłukanie. Sporo osób chwali domowe sposoby na czyszczenie zbiornika, bo są one bezpieczne. Nierzadko w gotowych preparatach do pielęgnacji naczyń znajdują się szkodliwe składniki.

Kupujący często zastanawiają się, czy termos można myć w zmywarce? To zależy od tego, na jaki model się zdecydujemy. Informacje na temat sposobu pielęgnacji powinny być podane na opakowaniu. Część termosów można bez przeszkód myć w zmywarce, jednak niektóre produkty nie są do tego dostosowane i myjąc je w ten sposób, możemy doprowadzić do ich uszkodzenia.

Przechowywanie

W kontekście wytrzymałości termosu istotne jest to, w jaki sposób go przechowujemy. Powinien on znajdować się w bezpiecznym miejscu, a przed włożeniem do szafki musi zostać dokładnie umyty i wysuszony. Nie jest zalecane, aby zamykać pokrywę na czas przechowywania, lepiej jeśli zbiornik będzie miał dostęp do świeżego powietrza. W ten sposób ograniczymy ryzyko pojawienia się w środku nieprzyjemnego zapachu.

 

Otwieranie termosu z gorącym napojem

Korzystanie z termosu, w którym znajduje się gorący napój albo jedzenie z reguły jest bardzo bezpieczne. Trzeba tylko pamiętać o tym, aby otwierając nakrętkę, nie pochylać się nad zbiornikiem, bo unosząca się ze środka gorąca para może nas poparzyć. Niektóre termosy mają specjalny zawór bezpieczeństwa znajdujący się na pokrywie, który służy do usuwania nadmiaru ciśnienia.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments