Ostatnio aktualizowane: 13.08.20

 

Wybierasz się na kemping lub dłuższą podróż i chcesz wziąć ze sobą jedzenie? Jeśli tak, ten tekst jest dla Ciebie. Poznasz w nim wskazówki dotyczące bezpiecznego przenoszenia jedzenia, dowiesz się, co najlepiej ze sobą wziąć i jak pakować żywność, aby nie zepsuła się w drodze.

 

Lodówka turystyczna jako niezbędny element wyposażenia

Wiele osób lubiących wycieczki pod namioty, długie podróże samochodem czy kempingi, zdaje sobie sprawę, że w większości przypadków niezbędnym wyposażeniem jest lodówka turystyczna. W sklepach dostępne są różne jej modele: na wkłady, elektryczne i gazowe. Sprzęty te różnią się ze względu na zastosowaną technologię chłodzenia. Do przechowywania małej ilości jedzenia, butelek z napojami czy kanapek wystarczy lodówka na wkłady. Przy dłuższych podróżach lepiej jednak sprawdzają się modele, które można podłączyć do źródła zasilania np. gniazda zapalniczki samochodowej, aby jak najdłużej utrzymać w nich chłód. Oczywiście podróżowanie bez lodówki turystycznej jest możliwe, ale wtedy trzeba być przygotowanym głównie na jedzenie suchego prowiantu, który może się szybko znudzić albo częste postoje i wizyty w barach czy restauracjach (to z kolei zabiera nie tylko dużo czasu, ale też jest kosztowne). Bez lodówki nie jest się w stanie przewozić bezpiecznie masła, jajek czy mięsa. Te produkty spożywcze pod wpływem ciepła bardzo szybko się psują.

Nawet korzystając z lodówki turystycznej, trzeba zachować pewne środki ostrożności, aby mieć pewność, co do świeżości przenoszonych w środku artykułów. Przede wszystkim do środka nie można pakować za dużo jedzenia, bo wtedy efektywność działania sprzętu się zmniejszy i tym samym jedzenie może stracić swoje właściwości. Z tego też powodu tak bardzo ważne jest dokładne planowanie, co weźmiemy ze sobą. Jeśli mamy małą lodówkę, starajmy się ograniczać ilość zabieranej żywności wymagającej stałego chłodzenia.

Do czego pakować jedzenie?

Jedzenie musi być odpowiednio zapakowane i oddzielone od siebie. Popularnością cieszą się samouszczelniające się torby plastikowe. Mają one szczelne zamknięcie, można w nich przenosić np. kawałki mięsa. Jeśli podczas kempingu chcemy przygotować na ogniu albo przenośnej kuchence kurczaka czy inne mięso, przed zapakowaniem warto je zamarynować. Wtedy oszczędzimy czas, potrawa będzie lepiej smakowała i nie będziemy musieli zabierać ze sobą przypraw. W przypadku dłuższej podróży samochodowej do miejsca docelowego np. takiej 8-godzinnej albo dłuższej, w samochodzie warto mieć małą lodówkę, do której będziemy mieć swobodny dostęp podczas podróży. Warto, aby w środku znalazło się jedzenie przeznaczone na drogę np. gotowe kanapki. Warzywa, takie jak np. pomidory czy ogórki lepiej przechowywać osobno i na bieżąco dodawać do kanapki. W plastikowych lub szklanych pojemnikach można przechowywać suchy prowiant, posiekane owoce i warzywa czy gotowe obiady np. szybki w przygotowaniu ryż z warzywami. 

 

Przenoszenie produktów mrożonych

Inną kwestią jest przenoszenie mrożonych produktów. Jak wiadomo, dłużej zachowują one świeżość, więc mogą okazać się dobrym wyborem w przypadku dłuższej wycieczki. Zalecane jest, aby jedzenie zamrozić kilka dni wcześniej, aby mieć pewność, że cały proces przebiegł pomyślnie. Przechowywane w lodówce zamrożone jedzenie działa tak, jak blok lodu, więc pozwala dłużej utrzymać chłód w środku komory. Najlepszym sposobem na przenoszenie zamrożonego jedzenia jest wcześniejsze podzielenie go na mniejsze porcje. Do tego można wykorzystać plastikowe torebki na żywność z zamknięciem strunowym gwarantującym bardzo dobrą szczelność. Tak przygotowane jedzenie należy przenosić w odpowiednio dostosowanej do tego lodówce. Surowe mięso warto pakować na dno chłodziarki, aby w przypadku wycieku płynów nie trafiły one do pozostałego jedzenia. Żywność należy też pakować do lodówki turystycznej zgodnie z tym, w jakiej kolejności będziemy je zużywać. Jeśli to, co chcemy zjeść na samym początku, zapakujemy na dno, będziemy musieli wypakowywać jedzenie z góry, aby dostać się do tego, co w danej chwili jest nam potrzebne. Lodówka, w której przenosimy żywność nie może być narażona na działanie promieni słonecznych, bo wpłynie to negatywnie na efektywność jej działania.

Jedzenie w podróży – własne czy kupione po drodze?

Podczas podróży lepiej jeść własne jedzenie czy kupować je po drodze? Każdy ma inne preferencje i możliwości finansowe. Na pewno osoby, którym zależy na wydaniu jak najmniejszej kwoty, będą skłaniały się ku pierwszej opcji. Jeśli jednak nie mamy czasu na przygotowanie własnego jedzenia albo po prostu, nie chce nam się tego robić, dobrze zaplanować, w jakich miejscach się zatrzymamy, szczególnie jeśli zależy nam na wysokiej jakości jedzeniu. Wprawdzie po drodze nie będzie trudności ze znalezieniem barów i fast foodów, ale jeśli będziemy mieć większe wymagania, sytuacja stanie się bardziej skomplikowana.

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments