Ostatnio aktualizowane: 13.08.20

 

Jeśli lubisz długie wędrówki, buty do trekkingu to dobry zakup. Są elementem stroju, który trzeba właściwie dobrać, nie tylko po to, aby odczuwać komfort podczas chodzenia, ale także w celu wsparcia i ochrony stóp oraz kostek. Dzięki temu nawet bardzo długie wędrówki nie doprowadzą do bólu nóg i otarć. Podpowiadamy, jak wybrać najlepsze buty trekkingowe.

 

Buty trekkingowe – niskie czy wysokie?

Sklepy z akcesoriami i obuwiem sportowym oferują różne modele butów trekkingowych. Dzielą się one przede wszystkim na niskie i wysokie. Jak zdecydować, które są lepsze? Wszystko zależy od przeznaczenia. Warto zauważyć, że mięśnie łydek kobiet pracują inaczej niż mężczyzn, dlatego dobre damskie buty trekkingowe muszą właściwie wspierać i amortyzować nogi. Jednak stopy narażone są na różne niebezpieczeństwa w zależności od trasy. Jeżeli lubisz długie spacery po równym lub lekko wzniesionym terenie, wtedy najlepiej wybrać niskie obuwie, które umożliwi szybkie przemieszczanie się. Sprawdzi się ono również przy wspinaniu się na skałki czy niższe góry. Wysokie buty, sięgające za kostkę, to dobry wybór na wspinaczki w wysokie pasma górskie lub na długie, wymagające trasy w trudnych warunkach.

 

Sztywność podeszwy

Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę wybierając buty trekkingowe, jest sztywność podeszwy. Ta część obuwia zwykle składa się ze śródpodeszwy, która stabilizuje i amortyzuje wstrząsy powstające podczas chodzenia, a także z gumowego bieżnika. Stopień sztywności podeszwy to nic innego, jak podatność na zginanie. Wersje elastyczne dobrze sprawdzą się podczas łatwych wędrówek, bez dodatkowego obciążenia w postaci plecaka, a lekko usztywnione nadają się na popularne turystyczne szlaki górskie. Im trudniejsza jest trasa, tym sztywniejsza powinna być podeszwa. Gumowy spód służy przede wszystkim do utrzymywania przyczepności na śliskich i wymagających szlakach.

Jaką cholewkę wybrać?

Wybierając rodzaj cholewki trzeba zastanowić się, kiedy buty trekkingowe będą używane – latem czy zimą? Najczęściej spotyka się obuwie, które przeznaczone jest na wycieczki od wiosny do jesieni. Zwykle wyposaża się je w dodatkową membranę, która przepuszcza powietrze i zapewnia wentylację wewnątrz buta. Cholewka wykonana jest z wodoodpornego materiału, dlatego nie przemoknie nawet podczas nagłej, górskiej ulewy. Nie zapewnia ona jednak odpowiedniej ochrony podczas zimowych wypraw. Wierzchnia warstwa obuwia może nasiąkać wodą z topniejącego śniegu, szczególnie przy dodatnich temperaturach, a izolacja nie zapewnia właściwej ochrony stopy przy niesprzyjających warunkach. Jeżeli chcesz wykorzystać swoje buty do zimowych wędrówek, zaopatrz się w model, który ma lepszą izolację i wyższy stopień wodoodporności. Ważne jest również, aby podeszwy takiego obuwia zapewniały jak najlepszą przyczepność, żeby uniknąć poślizgu na oblodzonych trasach.

 

Jak wybrać rozmiar butów trekkingowych?

Najtrudniejszą kwestią w doborze butów trekkingowych jest znalezienie odpowiedniego rozmiaru. W tym przypadku nie można kierować się wyłącznie swoim standardowym rozmiarem. Modele trekkingowe trzeba przede wszystkim zmierzyć, ale samo założenie ich nie wystarczy. Ważnym elementem jest wzięcie do przymiarki grubych skarpetek używanych podczas trekkingu. Ma to znaczenie, ponieważ zajmują one więcej miejsca w bucie niż te używane na co dzień. To jednak nie wszystko, bo buty trekkingowe najlepiej mierzyć o konkretnej porze. Dlaczego? Stopa męczy się w ciągu dnia i może lekko puchnąć, podobnie jak podczas górskiej wędrówki. Przymierzanie butów w godzinach popołudniowych pozwoli dobrać taki rozmiar, dzięki któremu nic nie będzie Cię uciskać, gdy stopa zmęczy się w czasie wyprawy.

Nie warto kierować się swoim zwykłym rozmiarem obuwia również ze względu na to, że modele poszczególnych producentów mogą się znacząco różnić. Lepiej dobrać buty dopasowując długość wkładki do zmierzonej wcześniej stopy, dodając ok. 0,5 cm w modelach letnich i ok. 1 cm w modelach na zimę. Kiedy już założysz obuwie na nogi, dobrze zawiąż sznurówki i upewnij się, że nie czujesz dyskomfortu w pięcie i palcach. Jeśli masz pewność, że wybrany rozmiar jest właściwy, spróbuj pospacerować po sklepie. But w ruchu zachowuje się inaczej niż w sytuacji, gdy stoisz stabilnie w jednym miejscu. Stań na palcach lub jeśli masz taką możliwość, na piętach, balansując na krawędzi stopnia. Taki test pozwoli Ci sprawdzić buty w ruchu, częściowo przypomina on górskie wędrówki. Warto poświęcić nawet 10 – 15 minut na spacer po domu lub między alejkami sklepowymi.

Buty trekkingowe nie mogą uwierać w żadnym miejscu, ponieważ będziesz nosić je przez kilka godzin. Ważne więc, aby nie raniły i nie ocierały nóg, w czasie wycieczki nie będzie możliwości ich zdjęcia. Trzeba również pamiętać, że czasem może pojawić się różnica w długości obu stóp. W takiej sytuacji lepiej wybrać większy rozmiar, który odpowiadać będzie większej stopie, a na krótszą możesz założyć dodatkową parę skarpet. To sprawi, że nie będziesz odczuwać dyskomfortu w żadnym bucie. Dobrze dobrane obuwie trekkingowe to podstawowy element pieszych wypraw. Nie wpływa ono jedynie na komfort, ale także na bezpieczeństwo, ponieważ może zapobiec wielu wypadkom, potknięciom i urazom.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments