Ostatnio aktualizowane: 16.01.21

 

Biwakowanie na łonie natury może być bardzo przyjemne, ale tylko wtedy, gdy zadbamy o każdy szczegół. Ważne jest nie tylko przygotowanie wygodnego miejsca do spania oraz toalety czy zabranie ze sobą kuchenki turystycznej i zapasu jedzenia. Musimy ponadto zapewnić sobie zdatną do picia wodę. Jak to zrobić? Przedstawiamy kilka cennych wskazówek.

 

Dlaczego należy unikać brudnej wody?

Osoby, które nie mają dużego doświadczenia w biwakowaniu, niekiedy nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważne jest uzdatnianie wody z rzeki czy jeziora. Zwykle jest ona zanieczyszczona, choć wcale tego nie widzimy, bo nie ma w niej nawet drobinek piasku. Będąc na biwaku lub kempingu, łatwo możemy narazić się na choroby przenoszone przez wodę. Ich objawy nie są przyjemne, to m.in. silne bóle brzucha i biegunki. Istnieje też ryzyko rozwoju pasożytów: przywr, glist, owsików, lamblii i włosogłówek.

Woda rozpuszcza większość znanych związków chemicznych, dlatego łatwo można doprowadzić do jej zanieczyszczenia. Przenoszone przez nią choroby są dużym problemem nie tylko w krajach biednych i słabo rozwiniętych, tak naprawdę każdy z nas może narazić się na problemy zdrowotne, np. pijąc nieprzegotowaną wodę prosto ze źródełka. Wybierając się na wczasy na łonie natury, trzeba zabrać ze sobą odpowiednie sprzęty i środki, które pomogą nam w uzdatnieniu wody i uniknięciu nieprzyjemnych dolegliwości. Jeśli będziemy wypoczywać w domku letniskowym lub na polu kempingowym, warto też skontaktować się z zarządcą i zapytać, czy ogólnodostępna woda pochodzi z zaufanego źródła, które jest stale kontrolowane.

Jak zdobyć wodę na biwaku?

Aby o nic nie martwić się na biwaku, najlepiej zabrać ze sobą duży zapas wody butelkowanej. Jednak nigdy nie mamy pewności, czy spakowaliśmy jej wystarczającą ilość, bo może się zdarzyć, że wypijemy ją znacznie szybciej, niż początkowo sądziliśmy, np. ze względu na upał. Na szczęście wodę można samodzielnie zdobyć i to na kilka różnych sposobów. Możliwe jest np. zbieranie deszczówki, porannej rosy, wykopanie własnej studni, a także pobieranie jej z pobliskich zbiorników. Decydując się na ostatnią opcję, należy pamiętać, że im dalej znajdujemy się od źródła, tym bardziej zanieczyszczona jest woda. To oznacza, że po uzupełnieniu zapasów musimy je dodatkowo uzdatnić, aby nadawały się do picia.

 

Filtrowanie wody

Jednym z najłatwiejszych sposobów na to, aby uzdatnić wodę do picia, jest jej przefiltrowanie. Służą do tego specjalne, turystyczne filtry, które stają się coraz bardziej popularne wśród miłośników biwakowania. Pozwalają one na oczyszczenie kilkuset, a nawet ponad 1000 litrów wody, mają kompaktowe wymiary i są bardzo łatwe w użyciu. Wśród tego typu produktów znajdziemy filtry zatrzymujące zanieczyszczenia, których średnica wynosi 0,2 µm i więcej, a czasami nawet 0,1 µm. To wystarcza, aby zneutralizować pierwotniaki, pasożyty i bakterie. Osoby interesujące się survivalem mogą przygotować filtr samodzielnie, z pustej butelki lub płata kory z drzewa. Powinno się w nim znaleźć kilka warstw: kamyki, mech lub trawa, piasek i węgiel aktywny.

 

Gotowanie wody

Żeby uzdatnić wodę, można też ją gotować, co najmniej przez 5 minut. Do tego przyda się kuchenka turystyczna i czajnik lub inne, czyste naczynie. Potem można bez obaw przygotować ciepły posiłek, a także gorącą kawę czy herbatę. Pamiętajmy, aby wodę zawsze traktować jako zanieczyszczoną, niezależnie od tego, z jakiego pochodzi źródła. W ten sposób na pewno unikniemy chorób, które mogłyby skutecznie zepsuć miły wyjazd pod namiot. Tylko przegotowana woda z jeziora czy rzeki nadaje się do użytku, również do mycia rąk czy zębów.

Stosowanie środków do dezynfekcji

Wielu podróżników pakuje do swojej walizki nie tylko ciepły śpiwór, jedzenie i solidny termos długo utrzymujący ciepło napojów. Nierzadko obowiązkowym elementem wyposażenia są również specjalne środki do dezynfekcji wody, które najczęściej mają postać tabletek do rozpuszczenia. Dobrze sprawdza się np. chlor, choć jego zapach nie jest przyjemny (utrzymuje się do ok. 20 minut po odkażeniu wody), a także węgiel aktywny. Preparaty do dezynfekcji są bardzo skuteczne, eliminują mikroorganizmy powodujące problemy żołądkowo-jelitowe, a także choroby wątroby. Warto zabrać je ze sobą nie tylko na wyjazd do tropikalnego kraju czy obóz żeglarski, ale również na krótkie wczasy pod namiotem. Tego typu środki stosuje się do oczyszczania wody do picia, płukania owoców i warzyw, mycia się, zmywania naczyń itp. Jeśli chcemy mieć pewność, że preparat zapewni nam dostateczną ochronę przed bakteriami i pasożytami, wybierzmy taki, który jest polecany przez WHO do odkażania wody w wypadkach zagrożenia epidemiologicznego.

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments