Ostatnio aktualizowane: 13.08.20

 

Scyzoryk to akcesorium znane od wieków, choć w przeszłości nie wyglądało oczywiście jak współczesny produkt tego typu. Nie ulega jednak wątpliwości, że scyzoryk nadal jest bardzo przydatny i to nie tylko osobom, które często udają się na wymagające wędrówki i muszą radzić sobie w trudnym warunkach. Ten produkt jest też użyteczny na co dzień. Do czego właściwie służy scyzoryk? Kiedy można go wykorzystać?

 

Budowa scyzoryka

Dostępne obecnie na rynku scyzoryki mają odpowiednio przemyślaną budowę i składają się nie tylko ze zwykłego ostrza, ale też innych elementów przydatnych w różnych sytuacjach. Zazwyczaj konstrukcja mieści kilka prostych narzędzi, do których zalicza się: małe i duże ostrze, otwieracz do puszek, korkociąg rozwierak i wykałaczka. Oczywiście ilość dostępnych funkcji zależy od modelu, jaki wybierzemy. Przed podjęciem decyzji o zakupie powinniśmy dokładnie zapoznać się z opisem danego produktu i sprawdzić, czy ma te narzędzia, na których najbardziej nam zależy. 

 

Otwieranie paczek i listów

Jak już wspomnieliśmy na samym początku, scyzoryk przydaje się nie tylko podczas wymagających wypraw, ale też w codziennych sytuacjach. Pierwszą z nich, która od razu przychodzi na myśl, jest otwieranie paczek. Nierzadko tekturowe pudełka są zabezpieczone kilkoma warstwami mocnej taśmy i bez ostrego narzędzia trudno je otworzyć. Korzystając ze scyzoryka, można to zrobić szybko i bez obaw o uszkodzenie znajdującego się w środku przedmiotu (narzędzie jest krótkie). Akcesorium przyda się też, kiedy będziemy chcieli szybko otworzyć list, a przy tym nie zniszczyć koperty. 

Struganie ołówków i kredek

Jeśli mamy małe dzieci albo często zajmujemy się drobnymi pracami w domu, które wymagają maksymalnej precyzji, docenimy scyzoryk za możliwość strugania kredek i ołówków. Czasami może się zdarzyć, że jadąc na wakacje z dzieckiem, zapomnimy wziąć temperówki. Wtedy znajdujący się w naszej kieszeni scyzoryk okaże się niezastąpiony. Przyda się on także wtedy, kiedy nasz ołówek stolarski się złamie, a my będziemy go potrzebować do wyznaczenia linii cięcia materiału albo czegoś innego. 

 

Pomoc w nagłych wypadkach

Życie bywa nieprzewidywalne i tak naprawdę nie wiadomo, kiedy spotka nas sytuacja wymagająca natychmiastowego działania. Warto być na nią w miarę możliwości przygotowanym. Scyzoryk nierzadko okazuje się przydatnym narzędziem w trakcie wypadku samochodowego, bo za jego pomocą można na przykład przeciąć pasy bezpieczeństwa i w ten sposób wydostać się z uszkodzonego samochodu. Niektóre sprzedawane w sklepach modele są wyposażone w zbijak do szyb. 

 

Krojenie owoców, otwieranie puszek i butelek

Nie ulega wątpliwości, że ze scyzoryków często korzysta się na kempingach. Będąc poza domem i mając ograniczoną ilość przedmiotów ze sobą, takie wielofunkcyjne narzędzie znacznie ułatwia życie. Za pomocą scyzoryka można obierać i ciąć na kawałki warzywa i owoce. Akcesorium nadaje się także do otwierania puszek z jedzeniem, a także butelek z kapslem. Niektóre modele mają małe piły, które można wykorzystać do cięcia gałązek niezbędnych do rozpalenia ogniska. 

Gadżet dla wspinaczy górskich

Scyzoryk to akcesorium stanowiące wyposażenie chyba każdej osoby, która wspina się w górach i wykorzystuje do tego liny. Czasami pojawia się konieczność ich przecięcia i wtedy z pomocą przychodzi dobrej jakości scyzoryk. Wyprawy górskie nie zawsze wiążą się tylko z podziwianiem pięknych widoków i dużym wysiłkiem fizycznym, czasami bywają niebezpieczne. Jeśli podczas wyprawy dojdzie do wypadku i będziemy musieli szybko użyć opaski uciskowej, scyzoryk również nam się przyda. Korzystając z niego, przetniemy materiał i tym samym szybciej pomożemy osobie, która tego potrzebuje. 

 

Przygotowywanie przynęty i patroszenie ryb

Wędkarze to kolejna grupa konsumentów, która często wykorzystuje scyzoryk. Ostrze jest niezbędne w sytuacji, kiedy dojdzie do zaplątania liny, do której przywieszona jest przynęta. Zazwyczaj nie ma możliwości, aby rozplątać ją gołymi rękami. Podczas długiego wędkowania ostrze może posłużyć także do przygotowania jedzenia czy rozpalenia ogniska. Scyzoryk można wykorzystać do patroszenia ryb, jeśli chcemy po wędkowaniu spędzić trochę czasu na miejscu, rozpalić ognisko i zjeść to, co udało nam się złowić.

Mając na uwadze opisane wyżej zastosowania scyzoryka, można bez żadnego wahania przyznać, że jest to użyteczne akcesorium. Przydaje się ono osobom o różnych zainteresowaniach, z produktu można korzystać na co dzień, a także podczas górskich wypraw czy wędkowania. Atutem scyzoryka jest to, że zajmuje on mało miejsca i można go zawsze mieć pod ręką. Nierzadko akcesoria tego typu są wyposażone w specjalne zaczepy pozwalające na ich zamocowanie przy szlufce spodni. Scyzoryki często są wyposażone w kółko, do którego możemy przyczepić klucze. Aby kupić dobrej jakości model o wielu funkcjach, nie trzeba wydawać dużo pieniędzy. Akcesoria do codziennego użytku można nabyć już za około 100 zł.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments