Ostatnio aktualizowane: 13.08.20

 

Trekking, czyli piesza wędrówka, najczęściej po górach, to dla wielu osób jedna z najlepszych form spędzania wolnego czasu. Podczas takiego zajęcia można polepszyć swoją kondycję, podziwiać naturę i piękne widoki, a także poznać inne osoby, które podobnie jak my, lubią przemierzać pieszo długie trasy. W tym artykule skupiamy się na najlepszych trasach w Karpatach. W tekście ujęte są propozycje zarówno dla osób początkujących, jak i bardziej zaawansowanych.

 

Barania Góra

Ciekawą trasą o średnim poziomie trudności jest przejście z Wisły Czarne do Baraniej Góry. Trasę warto rozpocząć przy Jeziorze Czerniańskim i udać się szlakiem czarnym aż do rzeki Biała Wisełka. Tam też zaczyna się niebieski szlak prowadzący na Baranią Górę. Właściwie prowadzi on prosto do szczytu o wysokości 1220 m. Trasa przebiega wzdłuż rzeczki, jest malownicza i spokojna. Na szczycie znajduje się charakterystyczny podest, na którym warto zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Po zdobyciu szczytu należy kierować się niebieskim szlakiem przez Wierch Wisełka i Wierch Równiański. W ten sposób można dotrzeć do schroniska PTTK, które jest idealnym miejscem do tego, aby odpocząć i zjeść sycący posiłek. Po chwilowym relaksie trzeba ruszać dalej, czerwonym szlakiem aż do szlaku Habsburga, następnie czarnego szlaku i Jeziora Czerniakowskiego, gdzie rozpoczynaliśmy swoją podróż. Taka wyprawa zajmuje przeciętnie około 7 h, jej dystans to kilkanaście kilometrów. Na taką wycieczkę mogą się wybrać osoby, które mają już jakieś doświadczenie w trekkingu i przede wszystkim ich kondycja im na to pozwala. Oczywiście trasa wymaga odpowiedniego przygotowania, przede wszystkim pod względem ubrania. Trzeba mieć dobre buty trekkingowe (damskie lub męskie) i wygodne ciuchy dostosowane do panującej pogody.

Korona Gór Polskich

Korona Gór Polskich, a dokładniej Skrzyczne (1257 m) to trasa, która zajmuje przeciętnie niecałe 6 h i jest przeznaczona dla osób średniozaawansowanych. Możliwe, że poradzą sobie z nią także początkujący, choć muszą być to osoby o dobrej kondycji, którym kilkugodzinna piesza wędrówka nie wydaje się czymś ponad ich siły. Początek trasy to Szczyrk i ulica Uzdrowiskowa, gdzie rozpoczyna się niebieski szlak prowadzący do schroniska. W miejscu tym można odpocząć i posilić się na dalszą wyprawę. Po krótkim relaksie należy kierować się w stronę Małego Skrzycznego (1211 m), a później czerwonym szlakiem w stronę przełęczy. Wracając zielonym szlakiem, można łatwo trafić do Szczyrku i w ten sposób zatoczyć koło. Widoki na trasie są bardzo ładne, osoby, które lubią fotografować, z pewnością będą usatysfakcjonowane.

 

Łomnica

Jeśli szukasz trudnej, wymagającej trasy, wejście na Łomnicę, czyli jeden z najwyższych szczytów Tatr to dobra propozycja. Trasa ta wymaga doświadczenia i odpowiedniego przygotowania. Mimo że nie jest długa, zajmuje sporo czasu, bo około 12 h. W związku z tym pieszą wędrówkę należy rozpocząć nad ranem z Tatrzańskiej Łomnicy. Optymalna pora to 4:00 rano. Bardzo możliwe, że o takiej godzinie niebo będzie czyste i zacznie powoli świtać, więc nie będzie nam potrzebne dodatkowe oświetlenie w postaci czołówek. Zaletą rozpoczynania tak wcześnie wycieczki jest możliwość podziwiania pięknego wschodu słońca w górskich warunkach. Można się wtedy zatrzymać, popatrzeć na piękno natury, zrobić świetne zdjęcia. Do Łomnickiej Przełęczy trasa jest średnio trudna, ale później zaczyna się bardzo wymagający odcinek prowadzący do szczytu. Aby dotrzeć na samą górę, trzeba włożyć sporo wysiłku, jednak zdecydowanie dla takich widoków warto. Na szczycie można pozostać dłużej, aby móc odpocząć przed powrotem, zjeść przygotowany wcześniej posiłek i przede wszystkim zrelaksować się, podziwiając piękne widoki. Zejście ze szczytu odbywa się niemal tą samą trasą, co stanowi pewne ułatwienie, bo wiemy, czego możemy się spodziewać.

Lodowy Szczyt

Lodowy Szczyt to kolejna trasa zaliczana do grupy trudnych. Przewidywany czas jej trwania wynosi około 11 h, a dystans to około 11,6 km. Trasa rozpoczyna się w Słowacji w Smakovcu i wiedzie do Hrebienoka. Później należy kierować się do Chaty Zamkovskiego, a następnie do Schroniska Teryego. Trasa biegnie przez las, w połowie wychodzi się z niego i wtedy rozciąga się widok na dolinę Białej Zimnej Wody i Złote Spady. Należy kierować się od lewej strony, aby zdobyć Lodowy Szczyt. Szczyt ten jest najwyższym w grani głównej Tatr Wysokich, a jego wysokość wynosi 2627 m. Nazwa góry wzięła się stąd, że na północnych stokach zalegają zlodowaciała pola śniegowe. Na trasie do Lodowego Szczytu znajduje się Lodowy Koń (wysokość ok. 2585 m), który robi duże wrażenie na osobach, które tam trafiają.

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments