Ostatnio aktualizowane: 16.01.21

 

Na rynku można znaleźć wiele typów śpiworów, dlatego też chcąc dokonać dobrej inwestycji, trzeba zapoznać się z dokładną charakterystyką produktów i na tej podstawie wybrać dla siebie najlepszy. Poszczególne śpiwory mogą różnić się od siebie kształtem, sezonem, na jaki są przeznaczone, a także rodzajem wypełnienia. Poznaj różnice pomiędzy tymi akcesoriami, aby dowiedzieć się, jaki śpiwór wybrać.

 

Typy śpiworów w zależności od przeznaczenia

W sklepach można znaleźć śpiwory przeznaczone na konkretne pory roku. Który z nich wybrać? Przede wszystkim należy zastanowić się, w jakich warunkach najczęściej śpimy pod namiotem. Jeśli biwakujemy tylko w porze letniej, będziemy mieć ułatwione zadanie. Jeśli jednak zdarza nam się korzystać z namiotu także późną jesienią czy nawet zimą, sytuacja staje się bardziej skomplikowana. 

Śpiwory letnie są polecane osobom, które odbywają wycieczki latem. Takie modele nie mają zwykle dodatkowego kołnierza termicznego czy specjalnej listwy przy zamku i dlatego też są nieco lżejsze i wygodniejsze w noszeniu. Zajmują one też trochę mniej miejsca, co dla większości osób ma duże znaczenie. Do produkcji śpiworów dostosowanych do używania latem zazwyczaj używa się ociepliny syntetycznej. W przypadku ciepłych nocy wystarczy wypełnienie o wadze 200 g. W nieco chłodniejsze dni zdecydowanie lepiej sprawdzą się śpiwory, w których waga ociepliny wynosi do 400 g. Dobrze sprawdzają się modele letnie z dwoma suwakami, które dają możliwość lekkiego odsunięcia celem wpuszczenia do środka świeżego, chłodniejszego powietrza.

Do wyboru konsument ma także śpiwory trzysezonowe, które zazwyczaj są jednowarstwowe i mają ocieplinę syntetyczną. Uznaje się je często za modele uniwersalne, ponieważ nadają się do turystyki pieszej i rowerowej. Można z nich korzystać pod namiotem, na kempingu i w schroniskach w okresie od wiosny do jesieni. Komfort spania jest zapewniony, nawet jeśli temperatura na zewnątrz jest bliska zeru. Śpiwór tego typu waży więcej niż model letni, ale jego przenoszenie również powinno okazać się łatwe. Akcesorium może mieć wypełnienie syntetyczne albo puchowe. Wiele osób podziela zdanie, że śpiwór trzysezonowy powinien być wyposażony w ocieplany kaptur lub listwę termiczną.

W ofercie producentów akcesoriów outdoorowych można znaleźć także dobry śpiwór zimowy. Inaczej określa się go mianem modelu czterosezonowego. Wypełnienie produktu wynosi powyżej 700 g. Śpiwór zimowy pochodzący od znanego i cenionego wśród turystów producenta zapewnia komfort cieplny nawet przy temperaturze do -20 st. C. To produkt, z którego można korzystać podczas bardziej zaawansowanych, zimowych wycieczek.

Osoby, które wybierają się zimą w góry na dłuższą wyprawę, zdają sobie sprawę z tego, że odpowiednie przygotowanie sprzętowe jest niezbędne do tego, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Na takie warunki trzeba wyposażyć się w śpiwór ekspedycyjny, przystosowany dla himalaistów. Gwarantuje on, zależnie od wybranego modelu, komfort cieplny w przypadku temperatury dochodzącej do -40 st. C.  

Biorąc pod uwagę kategorię przeznaczenia, można też wyróżnić śpiwory dla dzieci. Są one dostępne w różnych wersjach: letnich, zimowych i wielosezonowych. Od modeli dla dorosłych różnią się one w szczególności wielkością. 

 

Wypełnienie

Śpiwory mogą mieć wypełnienie naturalne (puch kaczy, gęsi) albo syntetyczne. Puch uznaje się za materiał najlepiej izolujący przed chłodem, jest on też lżejszy od ociepliny syntetycznej. Osoby, które mają doświadczenie w korzystaniu z różnych śpiworów, przyznają, że modele wypełnione puchem dłużej zachowują swoją sprężystość. Wydawać by się mogło więc, że śpiwory puchowe to najlepszy wybór, jednak trzeba pamiętać, że nie wykazują one odporności na działanie wilgoci. Jeśli puch się zmoczy, traci on swoje właściwości, a suszenie zajmuje dużo czasu. Dodatkowo produkty z naturalnym wypełnieniem są droższe. Śpiwory syntetyczne nadają się do wilgotnych warunków. Są one jednak cięższe, więc ich przenoszenie jest mniej wygodne. Zajmują one też stosunkowo dużo miejsca.

Kształt

Śpiwory możemy też podzielić w zależności od kształtu. Najbardziej popularne są modele typu mumia. Takie śpiwory mają zwężenia u dołu, co gwarantuje lepszą ochronę stóp przed chłodem, a także zmniejsza objętość produktu. W ofercie producentów można znaleźć też poszerzone śpiwory typu mumia, które w środkowej części są szersze od standardowych modeli. Taka budowa zwiększa zakres ruchu, jaki można wykonać po wejściu do śpiwora celem znalezienia najbardziej komfortowej pozycji do spania. Do wyboru są też mumie elastyczne wyposażone w ściągacze. 

Śpiwory koperty mają kształt prostokąta i zamek na całej długości. W związku z tym można je rozłożyć i rozciągnąć jak kołdrę. Modele tego typu zapewniają większą powierzchnię pod śpiworem, co wiąże się często z lepszym komfortem spania. Trzeba jednak pamiętać, że takie rozwiązanie przyczynia się też do obniżenia temperatury wewnątrz śpiwora. Koperty zajmują też więcej miejsca po złożeniu, więc ich przenoszenie może być trudniejsze.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments