Ostatnio aktualizowane: 16.01.21

 

Używanie śpiwora dla większości osób nie jest niczym skomplikowanym. Każdy zdaje sobie sprawę z tego, że jest to akcesorium wykorzystywane najczęściej do spania pod namiotem czy w schronisku. Aby jednak zapewnić sobie maksymalną wygodę w trakcie snu, trzeba wiedzieć, jak przygotować się do biwakowania. Warto też poznać wskazówki dotyczące tego, jak dbać o śpiwór. Jeśli wprowadzimy je w życie, będzie większa szansa na to, że produkt na dłużej zachowa swoje właściwości i ładny wygląd. Wszystkie cenne informacje na ten temat znajdziesz w naszym artykule.

 

Jak spać w śpiworze?

Pierwszym niezbędnym do wykonania krokiem podczas przygotowywania miejsca do spania, jest wyjęcie śpiwora z pokrowca, a następnie jego lekkie wytrzepanie. Dzięki energicznym ruchom wypełnienie nabierze lepszego kształtu, wszystkie ewentualne nierówności zostaną naprostowane, a śpiwór stanie się bardziej puszysty. Na podłodze namiotu najlepiej jako pierwszą warstwę ułożyć karimatę, ewentualnie materac, w zależności od tego, co mamy w swoim wyposażeniu. Materiał będzie dodatkowym zabezpieczeniem przed chłodem z ziemi. Jeśli decydujemy się na spanie pod gołym niebem i nie mamy zamiaru korzystać z namiotu, przed ułożeniem karimaty i śpiwora powinniśmy rozłożyć folię (np. budowlaną). Zabezpieczy ona śpiwór przed zabrudzeniem, więc później nie będziemy musieli poświęcać dużo czasu na jego czyszczenie. 

Kładąc się do śpiwora, warto pamiętać o kilku wskazówkach opracowanych przez osoby, które w swoim życiu już nieraz spały w wymagających warunkach. Miłośnicy biwakowania przyznają, że przed pójściem spać warto rozgrzać organizm, szczególnie dotyczy to sytuacji, kiedy warunki pogodowe nie są najlepsze i szykuje się chłodna noc. Aby rozgrzać ciało, wystarczy przebiec dookoła namiotu albo zrobić kilka pompek, a zaraz po tym położyć się spać i zasunąć szczelnie śpiwór. 

Przed położeniem się spać w namiocie, warto także zjeść drobną przekąskę. Dzięki temu nasz organizm będzie w nocy pracował, a dokładniej trawił to, co zjadł i tym samym wytwarzał ciepło. Na przekąskę najlepiej wybrać coś ze sporą zawartością tłuszczy. Zwykłe batony energetyczne są spalane przez organizm stosunkowo szybko, więc nie przyniosą tak dobrego efektu, jak moglibyśmy się spodziewać. Przed zaśnięciem powinniśmy też zadbać o nawodnienie organizmu.

Układając się w śpiworze, nie należy zakrywać ust i nosa. Nawet modele zabudowane są tak zrobione, aby te strefy na naszej twarzy pozostały odkryte. To rozwiązanie jest stosowane nie bez przyczyny. Jeśli nasze usta i nos znajdowałyby się pod przykryciem, nie tylko byłoby nam ciężko oddychać, ale też wydychane powietrze zawierające wilgoć trafiałoby do środka. To z kolei prowadziłoby do zmniejszenia temperatury wewnątrz śpiwora. Często w zimne noce osoby śpiące pod namiotem chcą skryć się pod śpiworem możliwie najbardziej, myśląc błędnie, że to zagwarantuje im więcej ciepła. 

 

Jak prać śpiwór?

Śpiwory wymagają odpowiedniej pielęgnacji, aby zachować estetyczny wygląd i dobre właściwości. Jak czyścić śpiwór? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby po każdym powrocie z wycieczki dokładnie rozwinąć produkt, otrzepać go z zabrudzeń i jeśli to konieczne, pozwolić mu wyschnąć. Jeśli na powierzchni widać jakieś drobne zabrudzenia, można usunąć je za pomocą gąbki. Najlepiej używać do tego samej wody, bo produkty do czyszczenia mają tendencję do pienienia. Jeśli jednak takie czyszczenie nie przynosi efektów, możemy zastosować specjalne środki, które kupimy m.in. w sklepach oferujących sprzęt i niezbędne wyposażenie outdoorowe. 

Punktowe czyszczenie śpiwora nie jest wystarczające? Jeśli tak, można zdecydować się na jego pranie w pralce (najlepiej takiej z dużym, co najmniej 7 kg bębnem). Należy przy tym wybrać możliwie najdelikatniejszy program i wyłączyć wirowanie. Nie jest wskazane, aby używać proszku i płynu zmiękczającego, zdecydowanie lepiej wybrać płyn przeznaczony do czyszczenia odzieży membranowej. Taki preparat łatwo znajdziemy w sklepach online. Po wypraniu śpiwór trzeba rozwiesić i pozostawić do wyschnięcia. Najlepiej rozłożyć go w dobrze wentylowanym pomieszczeniu lub na zewnątrz, pamiętając przy tym, aby produkt nie był narażony na działanie mocnych promieni słonecznych. 

Przechowywanie śpiwora

Śpiwór na dłużej zachowa atrakcyjny wygląd, jeśli zadbamy o jego bezpieczne przechowywanie. Akcesorium nie może być ciasno złożone i wciśnięte do wąskiej szafki. Najlepiej, jeśli śpiwór będzie przechowywany w luźnej przestrzeni. Jeśli jest taka możliwość, można rozłożyć go na wieszaku w szafie albo ułożyć na większej półce. Wtedy będziemy mogli być pewni, że na powierzchni śpiwora nie pojawią się nierówności. Czasami w zestawie znajdują się specjalne worki, które zapewniają odpowiednio dużo miejsca w środku, a dodatkowo zabezpieczają przed osadzaniem się kurzu na powierzchni materiału. Należy pamiętać, że przechowywanie śpiwora w worku kompresyjnym jest wskazane tylko podczas wyjazdów.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments