Ostatnio aktualizowane: 27.09.20

 

Aromatyczna, intensywna kawa to dla wielu osób obowiązkowy element dnia. Napój można łatwo przygotować w domu, wystarczy dobra kawa i odpowiedni sprzęt w postaci czajnika, kawiarki czy ekspresu. Sytuacja jednak komplikuje się, kiedy jesteśmy poza domem i to w nieco ekstremalnych warunkach. Czy można przygotować dobrą kawę na kempingu? Jak to zrobić?

 

Kawa z torebki

Pierwszy ze sposobów wydaje się najprostszy, choć dla wielu osób może okazać się czymś w rodzaju profanacji. Niemniej jednak, jeśli zależy nam na szybkości i prostocie i możemy poświęcić nieco smak ulubionego napoju, kawa z torebki to dobre rozwiązanie. W sklepach możemy bez trudu znaleźć kawy w torebkach czy saszetkach. Oczywiście intensywności ich smaku i aromat nie są tak dobre, jak w przypadku klasycznych metod zaparzania, ale trudne warunki czasami wymagają pewnych kompromisów. Torebki z kawą można też przygotować samodzielnie w domu. Zaletami takiego rozwiązania są prostota i szybkość. Dodatkowo saszetki czy torebki zajmują mało miejsca. Oczywiście do przygotowania takiej kawy będziemy potrzebować zagotowanej wody, którą można podgrzać nad ogniem albo korzystając z przenośnej kuchenki. 

Metoda kowbojska

Kawę na kempingu można też przygotować przy wykorzystaniu metody kowbojskiej. Sposób ten, jak nietrudno się domyślić, ma swój początek u kowbojów, traperów i innych włóczęgów z Dzikiego Zachodu. Wędrowcy mieli ograniczone możliwości w zakresie przygotowywania kawy, do swojej dyspozycji mieli zwykle tylko rondel, wodę z rzeki i właśnie kawę. Napój był przygotowywany we wspomnianym garnku, który z kolei zawieszano nad paleniskiem. Wodę najpierw doprowadzano do wrzenia, chwilę czekano aż przestygnie, dodawano do niej zmieloną kawę i ponownie podgrzewano. Z tej powstałej przed laty metody korzysta się i dzisiaj, choć trzeba przyznać, że jest ona zdecydowanie mniej popularna niż w przeszłości. Dobrze sprawdza się, jeśli mamy przygotować kawę dla nieco większej liczby osób. Do zalet tego rozwiązania zalicza się także brak konieczności korzystania z dodatkowego wyposażenia czy stosowania filtrów papierowych. Zrobiona w ten sposób kawa może być nieco gęsta i mieć lepką konsystencję.

 

Ręczne i ciśnieniowe ekspresy do kawy

Na rynku znajdziemy ręczne i ciśnieniowe ekspresy do kawy stworzone z myślą o osobach, które chcą przyrządzać aromatyczny napój w swoim domu. Pierwsze ze wspomnianych akcesoriów, czyli ekspresy ręczne są łatwe w obsłudze, lekkie i wygodnie się z nich korzysta. Parzenie kawy odbywa się w kilku krokach, a dokładne informacje w tym zakresie są zawarte w instrukcji obsługi. Do pojemnika wsypuje się zmieloną kawę, następnie wlewa się zagotowaną wodę na dno i dokręca pokrywę. Na obudowie znajduje się specjalny przycisk, który pozwala regulować intensywność napoju. Trzeba wiedzieć, że ręczne ekspresy do kawy nie mają funkcji podgrzewania wody, więc nadal, aby przygotować kawę, musimy wcześniej zagotować gdzieś wodę. Ekspresy ręczne są tak zbudowane, że jednym z ich elementów jest odłączany kubek, do którego można nalać gotową kawę. Nie trzeba zabierać na wyprawę dodatkowych akcesoriów, które zajmują miejsce. Przenośne ekspresy ręczne są zazwyczaj zrobione z tworzywa sztucznego. Należy szukać na etykiecie informacji, czy materiał jest pozbawiony BPA (gwarancja bezpieczeństwa użytkowania).

Przenośne ekspresy ciśnieniowe to nasza kolejna propozycja. W ich skład wchodzi stalowy czajnik ze specjalnym sitkiem i zaworem bezpieczeństwa. Podstawa jest tak zrobiona, aby można było dołączyć do niej stałe paliwo i tym samym w jednym miejscu od początku do końca zaparzyć napój. Czajnik należy napełnić wodą, a następnie nałożyć na niego sitko i zmieloną kawę. Tworząca się podczas gotowania para przechodzi pod ciśnieniem przez kawę, którą wcześniej umieściliśmy w sitku. Ekspresy tego typu są często zrobione ze stali nierdzewnej, czyli mocnego, odpornego na korozję materiału.

 

Aeropress

Aeropress to nic innego, jak niewielki zaparzacz do kawy, który można wykorzystać niemal w każdy miejscu poza domem, nie tylko podczas kempingu, ale też w czasie górskiej wycieczki czy nawet w pracy. Aeropress to urządzenie, które zawiera wszystkie niezbędne elementy do parzenia napoju, poza, rzecz jasna, samą kawą i przegotowaną wodą (o to musimy się zatroszczyć sami). O tym, jak obsługiwać sprzęt dowiemy się z instrukcji. Tłok należy wyciągnąć, a cylinder zakręcić sitkiem z filtrem. Przygotowany w ten sposób aeropress kładziemy na kubku, tak aby sitko znajdowało się na dole. Przelewamy wodę, żeby zmoczyć filtr. Kiedy ciecz się przez niego przeleje, możemy opróżnić naczynie. Kolejnym krokiem jest wsypanie kawy i zalanie ją wodą.

Jak przenosić przygotowaną kawę? 

Nie zawsze mamy czas, aby wypić kawę w spokoju, czasami mamy zaplanowaną np. dłuższą wycieczkę. Wtedy też przygotowany napój warto przelać do specjalnego kubka termicznego. Wybór tych produktów jest naprawdę duży. Można zdecydować się na może mniej szczelny i gorzej trzymający ciepło tani kubek termiczny albo wybrać droższy, ale lepszy pod tym względem model.

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments