Ranking 5 najlepszych fajek w 2024

Ostatnio aktualizowane: 16.09.24

 

Fajki – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Fajka kojarzy nam się z dziadkiem, a co niektórzy nawet nie znają tego widoku. Jak się jednak okazuje, moda na styl retro sprawiła, że nawet ten przyrząd od nowa staje się popularny. Wielu koneserów tytoniu wybiera fajkę nie tylko ze względu na styl, ale też koszt palenia. Owszem, te dobre są dość drogie, ale dokupienie do niej tytoniu to bardziej ekonomiczne rozwiązanie niż kupno kolejnej paczki papierosów. Aby ułatwić Ci zakup, przygotowaliśmy poniższy ranking fajek.

 

1. Peterson Donegal Rocky 408

 

Produkt, który chcemy zaprezentować to Peterson Donegal Rocky 408. Jest to wrzoścowa fajka o kształcie Prince, która pięknie się prezentuje. Powierzchnia tego modelu jest ryflowana w odcieniach czerni. Dodatkową ozdobą tego produktu jest elegancki pierścień ze srebra o próbie 925, który znajduje się między szyjką a akrylowym ustnikiem. Nie jest to najtańsza fajka, ale wyglądem skupia uwagę nie tylko koneserów palenia tytoniu.

Przyrząd jest wykonany z wysokiej jakości wrzoścu, który nie ulega zniszczeniu nawet przy częstej eksploatacji. Grube ścianki są odporne na żar palonego tytoniu. Jest to model bezfiltrowy, który ma zakończenie Fishtail.

Prezentowany sprzęt ma następujące wymiary: długość całej fajki – 14,6 cm, szerokość główki – 3,4 cm, wysokość główki – 4,2 cm, szerokość komina – 2,0 cm oraz głębokość komina – 3,3 cm.

Ta najlepsza fajka ceniona jest nie tylko za solidne wykonanie i atrakcyjny wygląd, ale również bardzo pojemny komin, w którym jednocześnie zmieści się sporo tytoniu.

 

 

2. Aldo Morelli Rustic 451

 

Ciekawą propozycją jest ryflowana fajka włoskiego producenta Aldo Morelli z serii Oro, model Rustic 451. Prezentowany model ma szyjkę oraz główkę wykonaną z wysokiej jakości wrzośca. Natomiast ustnik jest zrobiony z czarnego akrylu. Posiada też pierścień w złotym kolorze, dzięki czemu całość jest bardzo elegancka.

Filtrowanie w tej fajce wynosi 9 mm. Wymiary jego to: szerokość komina – 2,0 cm, głębokość komina – 3,0 cm, szerokość główki – 3,6 cm, – wysokość główki – 3,9 cm oraz całkowita długość fajki – 15,6 cm.

Prezentowany model z całą pewnością przypadnie do gustu najbardziej wymagającym klientom, którzy cenią sobie stylistykę retro oraz solidność wykonania. Komin jest bardzo solidny i wysoce odporny na spalanie.

W swoich ocenach konsumenci podkreślają, że fajka Aldo Morelli Rustic 451 pięknie się prezentuje, ma atrakcyjną kolorystykę i jest bardzo trwała.

 

 

3. Adventure Glatt 354

 

Dobra i tania fajka Adventure Glatt 354 to kolejny produkt, na który warto zwrócić uwagę. Jest to bardzo delikatny, niewielki sprzęt, który z całą pewnością przypadnie do gustu fanom minimalizmu.

Fajka posiada okrągłą szyjkę, która gładko przechodzi w akrylowy ustnik. Ma on kolor czarny. Natomiast komin pokryty jest prekarbonizatem, a więc przed użyciem fajki nie trzeba jej opalać. W związku z tym, stanowi ona idealną propozycję dla osób, które dopiero zaczynają palić fajkę.

Prezentowany model wykonany jest z wrzośca. Ma on delikatnie wygięty ustnik. Fajka posiada też filtr o długości 9 mm. Całkowita długość fajki do 12,9 mm. Natomiast jej pozostałe wymiary kształtują się w następujący sposób: szerokość główki – 3,1 cm, wysokość główki – 4,1 cm, szerokość komina – 2,0 cm oraz głębokość komina – 3,3 cm.

Osoby, które zdecydowały się na zakup tego produktu wysoko oceniają jego stosunek ceny do jakości wykonania.

 

 

4. Fajka Capitol 173

 

Fajka Capitol 173 to przepiękny, wrzoścowy typ utrzymany w ciemnej kolorystyce. Stanowi idealną propozycję dla osób, które lubią łączyć klasykę z nowoczesnością. Jest to lekki, 45- gramowy model.

Produkt ma prekarbonizowane palenisko, którego nie trzeba poddawać procesowi opalania. Jest on wyposażony w filtr Savinelli 9 mm. Poza tym jest on woskowany, dzięki czemu bardzo odporny na częstą eksploatację i będzie nam służyć nawet kilka lat.

Wymiary tego przyrządu to: szerokość główki – 2,8 cm, wysokość główki – 4,7 cm, długość fajki – 13,1 cm oraz szerokość komina – 1,8 cm i głębokość komina – 3,7 cm.

Opinie o fajkach firmy Savinelli z Włoch są bardzo pochlebne. W swoich ocenach konsumenci podkreślają, że prezentowany model jest nie tylko bardzo atrakcyjny, ale również solidny. Z całą pewnością jest to inwestycja na długie lata. Stanowi również ciekawy pomysł na prezent.

 

 

5. Parol Calabash 02

 

Parol Calabash 02 to ciekawa fajka gliniana w atrakcyjnej cenie. Jest to spory model, idealny do palenia dużej ilości tytoniu.

Materiał to z pewnością jeden z tych elementów, który wyróżnia prezentowany produkt. Nie jest to bowiem model wrzoścowy, a gliniany. Za sprawą gliny, dym powstały podczas palenia wzbogaca smak i zapewnia lepsze doznania.

Prezentowany model został wykonany z niezwykłą precyzją, dzięki czemu pięknie się prezentuje. Fajka ma stilamidowy ustnik, który imituje róg, idealnie komponując się z piękną, ciemnobrązową szyjką, wykonaną z wysokiej jakości brzozy.

Jest to model bezfiltrowy. Jego wymiary to: szerokość główki – 7,4 cm, wysokość główki -7,8 cm, szerokość komina – 4,8 cm, głębokość komina – 5,9 cm oraz długość fajki – 18,8 cm.

W swoich ocenach konsumenci podkreślają, że prezentowana fajka jest nie tylko solidna, ale też bardzo atrakcyjna. Jej niewątpliwym atutem jest stosunkowo niska cena.

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką fajkę kupić?

 

Doświadczeni fajczarze twierdzą, że zakup nowej fajki można porównać do zakupu samochodu lub garnituru. Należy wziąć pod uwagę nie tylko jej jakość i wykonanie, ale także markę i jej popularność, a w zasadzie reputację wśród palących fajkę. Przy zakupie trzeba mieć pewność, że wybór pasuje do naszego indywidualnego stylu. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów tego produktu, a rozpiętość cenowa poszczególnych modeli jest ogromna. Aby ułatwić Ci podjęcie tej trudnej decyzji, przygotowaliśmy poradnik, który podpowie Ci, jaką fajkę wybrać.

Rodzaje – jaka fajka jest najlepsza?

Rodzaje fajek różnią się od siebie materiałem, z którego są wykonane oraz kształtem główki. Najpopularniejsze są fajki drewniane, w tym te wykonane z wrzośca. Jest to twarde, śródziemnomorskie drewno, które jednocześnie jest odporne na spalanie. Materiał ten nie wpływa na smak dymu, jest porowaty i pali się stosunkowo chłodno. Im starszy wrzosiec, tym fajka jest lżejsza i chętniej nabywana. Istnieją także modele robione z drewna owocowego, na przykład z gruszy lub wiśni, lecz są one bardziej miękkie i mniej odporne na nadpalenia.

Inną odmianą są fajki robione z tzw. „piany morskiej”. Są to fajki typu Meershaum, wykonane z krzemianu magnezu, minerału występującego głównie w Turcji. Unikalną cechą tego typu fajek jest to, że wraz z biegiem czasu zmieniają one swój kolor pod wpływem palenia – od białego, poprzez brązowy, aż do czarnego.

W południowych Stanach Zjednoczonych pali się wyłącznie fajki wykonane z kolby kukurydzy. Suszona kolba kukurydzy pastewnej jest najtańszym, dostępnym materiałem używanym do wytwarzania tego produktu. Mimo, iż materiał ten nie należy do najtrwalszych, Amerykanie zgodnie twierdzą, że palenie tego typu fajek jest wygodne, tanie i smaczne.

Fajki drewniane mają różne wzory i kształty, lecz najbardziej pożądane są warianty podstawowych, klasycznych modeli. Największą popularnością cieszą się fajki typu Billard, których walcowate główki łączą się z prostymi, okrągłymi w przekroju cybuchami. Innym popularnym modelem jest Apple, który jest bardziej zaokrąglony i smukły. W kolekcji fajek każdego fajczarza nie może zabraknąć również modelu Prince z kulistą główką oraz lekko wygiętym ustnikiem. Poza wymienionymi, istnieje szereg mniej popularnych modeli, z których każdy ma inne cechy charakterystyczne.

 

Jaka fajka na początek?

Mniej doświadczonym palaczom fajek poleca się na początek nabycie kilku modeli o różnych pojemnościach, kształtach i rodzajach wygięcia. Ma to ułatwić fajczarzowi zorientowanie się, który rodzaj sprawia mu największą przyjemność. Optymalnym wyjściem jest zakup około 4 modeli. Trzy z nich powinny być „przejściowe”, wykorzystywane do nauki i smakowania. Czwarta fajka powinna być produktem reprezentacyjnym, o lepszym wykonaniu i jakości. Trzy „domowe” fajki mogą być wykonane z drewna owocowego, np. drewna gruszy, natomiast najodpowiedniejszym modelem „na pokaz” jest produkt wykonany z wrzośca.

Na początek poleca się zakup fajek lekko wygiętych. Ważne jest również, by średnica komina u wylotu produktu miała więcej niż 19 mm, gdyż łatwiej się go pali i rzadziej on gaśnie.

 

Dodatki

Zakup samej fajki nie wystarczy, by rozkoszować się jej smakiem. Niezbędny jest tytoń oraz akcesoria do jej czyszczenia. Wśród początkujących palaczy fajek popularny jest tytoń aromatyzowany. Mimo, iż pięknie pachnie, tytoń z dolnej półki często naszpikowany jest szkodliwymi substancjami chemicznymi. Dlatego ważne jest, by zaopatrzyć się w tytonie aromatyzowane tylko najwyższej jakości. Dużo łatwiejszym rozwiązaniem jest zakup tzw. czystej Virginii, czyli tytoniu uprawianego w Brazylii, Argentynie, Chinach i Indiach. Nie jest on gorzki, można go kupić za rozsądną cenę i nie zawiera chemicznych dodatków.

Koniecznym narzędziem podczas palenia fajki jest tzw. „niezbędnik fajkowy”, zawierający ubijacz, przepychacz oraz łyżeczkę. Ubijacz, jak sama nazwa wskazuje, służy do ubijania tytoniu i popiołu, przepychacz udrażnia kanał dymowy w szyjce, natomiast łyżeczka jest używana do wygarniania resztek z wygaszonej fajki.

Przy zakupie pierwszego modelu należy nabyć również odpowiedni zapas wyciorów, którymi czyści się szyjkę oraz ustnik po każdym paleniu. Każdego wyciora używa się tylko jeden raz, dlatego warto zaopatrzyć się w ich większą ilość, by starczyły na dłużej. Niezbędnym elementem dla początkującego palacza są także filtry. Zatrzymują one część szkodliwych substancji oraz wchłaniają wilgoć, ograniczając zawartość nikotyny wdychanej do płuc. Należy je wyrzucać po każdym paleniu. Obecnie wiele modeli fajek przystosowanych jest do filtrów 9 mm.

Fajki w dobrych cenach

Rozpiętość cenowa fajek jest ogromna. Na rynku spotkać można modele w cenach od 5 zł do nawet 10 000 zł. Najtańsze są fajki wykonane z kolby kukurydzy, które możemy nabyć już za kilka złotych. Najdroższe są natomiast fajki z wrzośca, przy czym im starsze drzewo, tym produkt jest droższy. Umiarkowanie droga fajka jest zazwyczaj wykonywana z 25-letniego wrzośca. Taki model ma przyzwoitą jakość i można go nabyć za około 100-200 zł. Cena fajki zależy także od jej wykończenia. Im bardziej gładkie i precyzyjne wykończenie danego produktu, tym jego cena jest wyższa.  

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ