Jak pozować do zdjęć?

Ostatnio aktualizowane: 26.04.24

 

Zdjęcia zdominowały już wszystkie media społecznościowe. Fotografie z podróży za granicę, czy wyjazdu za miasto zastępowane są popularnymi „selfie” i kadrami z profesjonalnych sesji zdjęciowych. Każdy chce ładnie wyglądać na zdjęciu, aby móc umieścić je na swoim profilu. Jak pozować, żeby dobrze wychodzić na fotografiach? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Jeszcze przed zyskaniem popularności przez media społecznościowe, niemal zalewani byliśmy obrazami idealnie wyglądających modelek w czasopismach. Kobiety te zawsze dobrze wychodziły na zdjęciach, nawet najdziwniejsze pozy w ich wykonaniu wyglądały atrakcyjnie. Nic się nie zmieniło, obecnie na platformach społecznościowych można znaleźć jeszcze więcej aspirujących modelek, a każda z nich doskonale wychodzi na zdjęciach. Jaki jest ich sekret i czy oznacza to, że urodziły się z naturalną umiejętnością dobrego pozowania? Nie, ładnie wychodzić na fotografiach może każdy. Wystarczy przyjąć odpowiednie pozy do zdjęć i wiedzieć, które atuty swojego ciała podkreślić. Właściwym ułożeniem ciała można wiele zyskać — sylwetka wyda się szczuplejsza, a nogi dłuższe. Jeszcze światło z odpowiedniej strony, dobry kadr i zdjęcie wychodzi ładnie, jak na profesjonalnej sesji zdjęciowej.

Jak się ustawić do zdjęcia?

Najważniejszą kwestią podczas pozowania do zdjęć jest dobre ustawienie ciała. Gdy stoi się przed obiektywem, naturalną reakcją jest zdenerwowanie, a tym samym spięcie wszystkich mięśni. W efekcie sylwetka wygląda niekorzystnie, a przede wszystkim nienaturalnie. Aby tego uniknąć, trzeba pamiętać o rozluźnieniu. Może okazać się to trudne, szczególnie dla kobiet, ponieważ do głowy przychodzi wiele negatywnych myśli: „Jestem niefotogeniczna. Będzie widać wszystkie moje mankamenty. Źle wyglądam”. Dlatego, zanim spróbujesz stanąć przed obiektywem, swoim lub fotografa, musisz się do tego przygotować. Warto poćwiczyć przed lustrem nie tylko pozycje do zdjęć, ale również naturalne i korzystne ustawienie twarzy oraz mimikę. W efekcie zapoznasz się ze swoim ciałem oraz tym, jak wygląda w różnych sytuacjach.

Na twarzy widać wszystkie emocje, dlatego, jeśli się denerwujesz, aparat z pewnością to uchwyci. Dlatego stań przed lustrem, przyjrzyj się sobie i wypróbuj przynajmniej kilka różnych pozycji. Zobaczysz, jak wygląda Twoje ciało, które ustawienia podkreślają to, co wolisz ukryć. Dowiesz się w ten sposób, czego unikać, jakie pozycje Ci nie pasują i na co zwracać uwagę podczas pozowania przed obiektywem. Dzięki temu nie tylko będziesz wiedzieć, jak dobrze wyglądać na zdjęciach, ale także zaprzyjaźnisz się ze swoim odbiciem w lustrze. Przestaniesz zwracać uwagę na rzeczy, które Ci się w Twoim ciele nie podobają, a zaczniesz patrzeć na to, co Twoim zdaniem wygląda korzystnie.

 

Im więcej zdjęć, tym lepiej

Pozowanie do zdjęć można łatwo opanować, trzeba jednak mieć nie tylko świadomość własnego ciała, jego atutów i mankamentów, ale także ustawiać się do fotografii z wprawą. Aby było to możliwe, niezbędna jest praktyka. Naukę pozowania zacznij od samodzielnie wykonywanych zdjęć. Możesz ustawić aparat lub telefon na statywie i wykorzystać samowyzwalacz. Nie możesz jednak wtedy zobaczyć siebie w obiektywie, dopóki fotografia nie zostanie wykonana. Dlatego lepiej wykorzystać zdjęcia typu selfie. Robiąc sobie fotografie samodzielnie, widzisz ekran telefonu lub aparatu i możesz od razu poprawić ustawienie swojego ciała, jeszcze przed wykonaniem zdjęcia. Dobrym rozwiązaniem jest także popularny kij do selfie. Umożliwia on samodzielne wykonanie zdjęcia z pewnej odległości. W efekcie w kadrze znajduje się cała Twoja sylwetka, co pozwala odtworzyć fotografie wykonywane przez drugą osobę. Aby wiedzieć, jak pozować do zdjęcia, musisz ćwiczyć. Wykonaj kilkadziesiąt fotografii w różnych pozycjach i porównaj je. Sprawdź, na których wyglądasz najlepiej i czy ułożenie Twojego ciała jest naturalne. 

 

Pozowanie do zdjęć — przykłady i czego unikać

Kiedy już zaprzyjaźnisz się ze swoim ciałem i zrozumiesz, jakie ułożenia są dla niego najkorzystniejsze, przyjdzie czas na pozowanie przed obiektywem. Będzie to moment, w którym wszystkie ćwiczenia i teorie trzeba będzie wykorzystać w praktyce. Jeśli korzystasz z usług profesjonalnego fotografa, postaraj się mu zaufać i rozluźnić w jego towarzystwie. Pamiętaj, że osoba, która stoi za obiektywem, nie będzie Cię oceniać. Możesz śmiało pozować nawet w sposób, który w chwili stresu wydaje Ci się śmieszny i nienaturalny. Jeśli wiesz, że przed lustrem Twoje ciało w takiej pozycji wyglądało najlepiej, spróbuj ją odtworzyć. Z pewnością fotograf również będzie miał kilka sugestii. Postaraj się do nich zastosować, zachowując rozluźnione ciało.

Oto kilka przykładów, jak dobrze pozować do zdjęć:

♦ Zdjęcia w pozycji siedzącej — jeśli decydujesz się na wykonanie fotografii w pozycji siedzącej, pamiętaj o kilku zasadach. Przede wszystkim nie siadaj na całym krześle, przysuwając plecy do oparcia i odsuwając głowę jak najdalej od obiektywu. W ten sposób całe Twoje ciało wydaje się większe niż w rzeczywistości, a twarz się optycznie zmniejsza, co zaburza wszystkie proporcje. Dlatego lepiej usiąść na brzegu siedziska. Wyprostuj plecy i unieś głowę. Pamiętaj, żeby się nie garbić, ale Twoja postawa nie może być też sztywna i nienaturalna. Wyprostuj kręgosłup, równocześnie rozluźniając ramiona. Możesz założyć nogę na nogę i zapleść dłonie wokół kolana. Pamiętaj jednak, aby nie zaokrąglać ramion i nie kulić się przed obiektywem — plecy mają być proste. 

♦ Zdjęcia w pozycji stojącej — jak dobrze wyjść na zdjęciu w pozycji stojącej? Podobnie, jak w każdym innym przypadku, trzeba pamiętać o kilku prostych zasadach. Przede wszystkim nie stawaj na wprost aparatu, z rękami opuszczonymi wzdłuż boków. Obiektyw, który znajduje się na wysokości Twojej twarzy, uchwyci sylwetkę w sposób zniekształcony. Oznacza to, że nogi będą wydawały się krótsze, niż są w rzeczywistości. Całe ciało będzie niemal bezkształtne. Dlatego, aby zachować odpowiednie proporcje, stań delikatnie bokiem do aparatu. Jeśli masz węższe ramiona niż biodra, możesz górną część tułowia odwrócić do obiektywu. Pamiętaj, aby nie odchylać się do tyłu, szczególnie jeśli zdecydujesz się na zaplatanie rąk na klatce piersiowej. Wysuń jedną nogę do przodu, przenieś ciężar ciała z obu bioder na jedno. Możesz lekko ugiąć jedną nogę w kolanie lub opierać ją na czubkach palców. Nie układaj rąk w taki sposób, aby zasłaniały kształt Twojej sylwetki.

 

Wyszczuplające zdjęcia

Niezależnie, czy zdjęcia wykonywane są przez profesjonalnego fotografa i mają trafić na stronę biznesową, czy jest to tylko pamiątka z wakacji, większość kobiet chce wyglądać na nich szczupło. Aby wysmuklić swoją sylwetkę, trzeba wiedzieć, jak ją ustawić. Ważne jest ułożenie twarzy, rąk i całego ciała. Zatem, jak pozować do zdjęć, aby wyglądać szczuplej? Zacznij od ułożenia twarzy. Wysuń podbródek do przodu, co sprawi, że cała głowa wyda się szczuplejsza. Podobnie, jak w przypadku każdych zdjęć w pozycji stojącej — nie stawaj prosto przed obiektywem, wysuń jedną nogę do przodu, stań lekko bokiem, przenieś ciężar ciała na jedno biodro. Rękę połóż na biodrze, co wysmukli ramię.

Jak pozować do zdjęć w plenerze?

Zdjęcia w plenerze najczęściej powstają podczas wakacji lub spotkań ze znajomymi, a czasem na aranżowanych sesjach zdjęciowych. Jak wtedy pozować, aby wyglądać dobrze, niezależnie od okoliczności? Zdjęcia w plenerze dają więcej możliwości niż te w zamkniętych pomieszczeniach. Możesz polegać nie tylko na swoim ułożeniu ciała, ale także na licznych rekwizytach. Podczas zdjęć robionych na wakacjach nie musisz pozować, możesz postarać się uchwycić zwykłe, codzienne sytuacje. Fotografia zrobiona podczas jedzenia lub picia? Czemu nie, wystarczy, że weźmiesz do ręki filiżankę, a przed Tobą znajdzie się smacznie wyglądająca potrawa. Całe zdjęcie będzie wtedy bardziej artystyczne i z pewnością zaintryguje odbiorcę. Warto spróbować też zrobić zdjęcie w ruchu, będzie ono wtedy bardzo naturalne. Jeśli nie wiesz, jak dobrze wychodzić na zdjęciach, naturalność to najlepsza odpowiedź. Wszystko, co nie wygląda, jak wymuszone pozowanie, będzie atrakcyjne na fotografii. Robiąc zdjęcia w plenerze, wykorzystuj otoczenie i rekwizyty. Usiądź na ławce w parku, podziwiaj widok przed sobą, trzymaj w ręce książkę, inspiruj się wszystkim dookoła. Wtedy na każdym zdjęciu będziesz wyglądać dobrze.

 

Jak pozować do zdjęć — poradnik dla mężczyzn

Dobre pozowanie do zdjęć to problem nie tylko kobiet, ale również mężczyzn. Można nawet założyć, że to oni stresują się fotografiami bardziej, ponieważ rzadziej do nich pozują. W efekcie niewielu mężczyzn wie, jak pozować do zdjęć. Facet, podobnie jak kobieta, również może wyglądać w obiektywie niekorzystnie, jeśli nie będzie wiedział, jak się ustawić. Zasady pozowania są podobne dla obu płci. Przede wszystkim nie należy stawać na wprost obiektywu. Lepiej obrócić delikatnie ciało na bok i wysunąć jedną nogę do boku lub do przodu. Jedno kolano może być lekko ugięte. Ręce nie powinny być opuszczone luźno wzdłuż ciała. Warto zapleść je na klatce piersiowej, ewentualnie umieścić w kieszeniach.

Podczas zdjęć w pozycji stojącej można wykorzystać znajdujące się w pobliżu przedmioty. Oparcie się o ścianę pozwoli rozluźnić sylwetkę i uzyskać naturalne ułożenie ciała. Decydując się na sesję zdjęciową w pozycji siedzącej, trzeba wyprostować kręgosłup, ale rozluźnić ramiona. Ręce można skrzyżować przed sobą, łapiąc jedną ręką przeciwny nadgarstek. Zdjęcia można wykonywać również w ruchu, wtedy sylwetka w obiektywie będzie naturalna. Podczas sesji zdjęciowej najważniejsze jest, aby mężczyzna (podobnie jak kobieta) czuł się swobodnie i spokojnie. Można łatwo stworzyć takie ujęcia, które będą dla pozującego komfortowe — dyskomfort i napięcie mięśni będzie dokładnie odwzorowane w obiektywie aparatu.  

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ