Ostatnio aktualizowane: 25.04.24

 

Fotopułapka – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Jeżeli chcesz kupić fotopułapkę do obserwacji dzikich zwierząt lub ochrony mienia, koniecznie zapoznaj się z zestawieniem, które przygotowaliśmy. Są w nim opisy kilku godnych uwagi urządzeń, które zebrały wiele pozytywnych recenzji konsumentów. To m.in. model Denver WCT-5003 z detektorem ruchu o zasięgu do 20 m, który ma niewielkie wymiary. Sprzęt jest łatwy w montażu, jego zamaskowanie także nie stanowi problemu. Do monitorowania placu budowy czy działki często polecana jest fotopułapka HC-300M, która daje możliwość przesyłania zdjęć i filmów nawet do 4 odbiorców, poprzez e-mail lub MMS. Ma ona bardzo wytrzymałą i szczelną obudowę.

11 najlepszych fotopułapek. Opinie w 2024 roku

 

Umieszczony poniżej ranking fotopułapek polecamy osobom, które planują zakup niewielkiego urządzenia do podglądania dzikich zwierząt lub swojej działki. Znalazły się w nim sprzęty polecane przez konsumentów, które zostały uznane za solidne, a dodatkowo łatwe w montażu oraz obsłudze.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Fotopułapka nagrywa filmy w jakości Full HD, a ponadto robi zdjęcia w rozdzielczości 12 Mpix. To odpowiedni sprzęt do obserwowania dzikich zwierząt, ale znajduje zastosowanie także do ochrony mienia. Można go łatwo zamaskować.

Wady

Co prawda urządzenie ma wbudowany mikrofon, ale część konsumentów twierdzi, że jakość dźwięku na nagraniach nie jest najlepsza (zwłaszcza gdy obiekt znajduje się w dużej odległości od fotopułapki).

Podsumowanie

Sprzęt jest zasilany bateriami AA, które wystarczy wymieniać co kilka miesięcy. Możemy też podłączyć do niego zewnętrzny zasilacz. Zasięg czujnika ruchu to 20 m, a kąt widzenia obiektywu wynosi 120 stopni. Fotopułapka jest mała i do tego wytrzymała.

Drugi wybór

Zalety

Sprzęt jest wyposażony w czuły detektor ruchu o dużym zasięgu (20 m). Po podłączeniu do niego zewnętrznego zasilacza może działać w trybie pracy ciągłej. Urządzenie wysyła filmy i zdjęcia jako wiadomość MMS lub e-mail do 4 odbiorców.

Wady

Wśród posiadaczy fotopułapki pojawiają się opinie, że kąt widzenia obiektywu mógłby być nieco większy (wynosi 60 stopni). Wówczas kadr byłby nieco szerszy.

Podsumowanie

Urządzenie jest polecane do ochrony mienia, np. stałego monitorowania działki. Nagrywa ono filmy w jakości Full HD, maksymalna rozdzielczość zdjęć to 12 Mpix. Sprzęt ma wbudowane diody IR zapewniające mu niezawodne działanie po zapadnięciu zmroku.

Rozważ też

Zalety

Urządzenie jest małe i można je bez trudu zamaskować. Ma ono bardzo wytrzymałą i szczelną obudowę, w dodatku jest odporne na działanie niskich oraz wysokich temperatur. To model dający możliwość podłączenia mocniejszej anteny GSM.

Wady

Sprzęt nie ma stabilizacji obrazu. Przez to nie wszystkie zdjęcia są ostre, zwłaszcza jeśli są robione w wietrzny dzień, a urządzenie zostało zamontowane np. na drzewie kołyszącym się przy silniejszych podmuchach.

Podsumowanie

Fotopułapka jest łatwa w obsłudze, na co wpływa m.in. menu w języku polskim. Może ona wysyłać zdjęcia i filmy zaraz po zrobieniu lub na nasze żądanie, po wysłaniu wiadomości SMS. Urządzenie wyposażono w czujnik ruchu, jego zasięg to 15 m.

 

Fotopułapka GSM

 

1. Fotopułapka, Kamera Leśna Denver WCT-5003

 

Fotopułapka GSM Denver WCT-5003 jest zasilana bateriami i ma wodoodporną obudowę w klasie szczelności IP56, dlatego nie ulegnie awarii podczas deszczu. Jest ona wyposażona w czujnik ruchu o zasięgu do 20 m, dlatego włącza się automatycznie, kiedy w jej pobliżu znajdzie się ruchomy obiekt. Kąt widzenia kamery to 120 stopni.

Po wykryciu ruchu sprzęt robi kilka zdjęć w rozdzielczości 12 Mpix, a potem nagrywa 10-sekundowy film z dźwiękiem (w rozdzielczości Full HD). Wszystkie pliki zapisywane są na karcie pamięci, można je łatwo zgrać na dysk twardy komputera. Ta dobra i tania fotopułapka może też przesyłać je na adres e-mail lub telefon w formie wiadomości MMS.

Urządzenie jest często polecane do prowadzenia obserwacji ptaków i dzikich zwierząt, ponieważ ma kompaktowe wymiary (8 cm x 15 cm x 5,5 cm) i można je łatwo zamaskować. Konsumenci docenili model za niezawodne działanie przez całą dobę, nocą uruchamiają się niewidoczne dla ludzkiego oka diody LED. Poza tym prezentowana fotopułapka GSM ma menu w języku polskim.

 

 

 

 

Fotopułapka na działkę

 

2. Fotopułapka, Kamera Leśna GSM MMS SMS HC-300M

 

HC-300M to polecana fotopułapka na działkę i plac budowy, dzięki niej można stale kontrolować, czy na danym terenie nie przebywają niepowołane osoby. Urządzenie waży 301 g, a jego wymiary to: 14,5 cm x 8,8 cm x 6,4 cm. To model zasilany bateriami AA, ma detektor ruchu o zasięgu do 20 m.

Fotopułapka robi zdjęcia w rozdzielczości 12 Mpix i nagrywa filmy w jakości Full HD, razem z dźwiękiem. Po zapadnięciu zmroku uruchamiają się diody na podczerwień, jest ich 36. Wszystkie pliki zapisują się na karcie pamięci, mogą być też przesyłane poprzez e-mail lub MMS, do maksymalnie 4 odbiorców.

Sprzęt wykazuje odporność na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, ma wytrzymałą i szczelną obudowę. Kupujący uważają, że fotopułapka HC-300M jest godna uwagi również ze względu na możliwość pracy ciągłej, a nie tylko po wykryciu ruchu, wystarczy podłączyć do niej zewnętrzny zasilacz.

 

 

 

 

Fotopułapka leśna

 

3. Kamera myśliwska XREC Full HD 40 IR + GPRS / MMS

 

Urządzenie XREC Full HD 40 IR + GPRS / MMS wyróżnia się przede wszystkim niewielkimi wymiarami: 13,1 cm x 9,8 cm x 7,7 cm. Można nim sterować zdalnie przy użyciu swojego smartfona i to niezależnie od tego, w jakim miejscu się znajdujemy. To bardzo popularna fotopułapka leśna, która wysyła zdjęcia i materiały wideo w wiadomości MMS, e-mail, a także przez FTP, wykorzystując technologię GPRS.

Sprzęt pracuje niezawodnie w temperaturze od -20 st. C do +60 st. C, w dodatku ma bardzo solidną obudowę. Czułość czujnika ruchu jest regulowana, a jego maksymalny zasięg wynosi 15 m. Fotopułapka jest wyposażona w kilka przydatnych funkcji, w tym oszczędny tryb pracy oraz tworzenie animacji poklatkowych.

Większość konsumentów przekonuje, że model marki XREC to dobra fotopułapka do obserwowania dzikich zwierząt. Można wykorzystać ją też jako kamerę bezpieczeństwa na działce lub swojej posesji. Jednym z głównych atutów sprzętu jest możliwość podłączenia mocniejszej anteny GSM, jeśli znajdzie się on w miejscu o słabym zasięgu.

 

Zalety

Wbudowany mikrofon: Urządzenie ma wbudowany mikrofon, dlatego na nagranych przez niego plikach wideo można usłyszeć odgłosy wydawane przez dzikie zwierzęta.

Ma złącze antenowe: Fotopułapkę możemy zamontować w dowolnym miejscu, również w środku lasu. Mimo to sprzęt z pewnością będzie wysyłał nam powiadomienia o zrobionych zdjęciach i filmach. Wszystko ze względu na to, że model ma złącze antenowe, do którego można podłączyć zewnętrzną antenę GSM.

 

Wady

Brak stabilizacji obrazu: Sprzęt nie ma stabilizacji obrazu, więc w przypadku drżenia zrobi niewyraźne zdjęcia.

Za długa antena: Antena, w którą wyposażono fotopułapkę, jest długa. To może utrudniać odpowiednie zamaskowanie sprzętu.

 

 

 

 

 Fotopułapka Wi-Fi

 

4. Fotopułapka  kamera leśna Berger & Schröter X-Trail 3.0 FullHD 29350C1 

 

Przygotowane przez nas zestawienie nie byłoby kompletne, jeśli nie znalazłaby się w nim fotopułapka Wi-Fi Berger & Schröter X-Trail 3.0 FullHD 29350C1. Nagrywa ona wideo w jakości Full HD i robi zdjęcia, których rozdzielczość wynosi 12 Mpix. Urządzenie jest zasilane 8 bateriami AA, można podłączyć do niego także zewnętrzny zasilacz.

Sprzęt ma trójstrefowy czujnik podczerwieni oraz 42 diody IR, dlatego rejestruje obraz także nocą, a przy tym jest niezauważalny dla ludzi oraz zwierząt. Dostęp do urządzenia można zabezpieczyć za pomocą hasła, aby osoby niepowołane nie mogły zmienić ustawień. Zakres temperatury pracy fotopułapki obejmuje wartości od -20 st. C do +60 st. C. Klasa szczelności obudowy to IP66.

Urządzenie zostało docenione przez konsumentów za nieskomplikowaną obsługę, a także szybki montaż. W zestawie znajdziemy wszystkie niezbędne elementy, za pomocą których przymocujemy fotopułapkę do drzewa lub przykręcimy do ściany.

 

 

 

 

Fotopułapka SMS

 

5. Fotopułapka ERDA GSM HD IR SMS MMS

 

Sprzęt ERDA GSM HD IR SMS MMS ma maskującą obudowę w klasie szczelności IP54, która jest dobrze zabezpieczona przed działaniem wilgoci, promieni UV i podobnych czynników. Czułość detektora ruchu można samodzielnie regulować, więc sposób działania fotopułapki łatwo dopasujemy do swoich potrzeb.

Rozdzielczość robionych przez urządzenie zdjęć wynosi 12 Mpix, a jakość filmów to HD. Są one przesyłane poprzez wiadomość MMS i e-mail. Co więcej, jest to fotopułapka z funkcją SMS, za sprawą której może robić zdjęcia na nasze żądanie. 32 diody podczerwieni sprawiają, że sprzęt dobrze sprawdza się w trudnych warunkach oświetleniowych.

Z recenzji kupujących wynika, że przedstawiony model ma dużo zalet, a najczęściej wymieniane to: Wytrzymałość, łatwa konfiguracja oraz wygodne sterowanie za pomocą pilota. Wielu osobom spodobał się też wbudowany timer, pozwalający na określenie, w jakich godzinach urządzenie ma być aktywne.

 

 

 

 

Fotopułapka na złodzieja

 

6. Fotopułapka GOMEDIA S880G 3G

 

GOMEDIA S880G 3G to model, który dobrze nadaje się do obserwacji dzikich zwierząt, a także tropienia wandali i kłusowników. Ponadto jest to odpowiednia fotopułapka na złodzieja drewna z lasu, sprawdza się również jako monitoring na budowie czy działce. Sprzęt może być zasilany na dwa sposoby, bateriami AA lub poprzez zewnętrzny zasilacz.

Wbudowany czujnik ruchu ma zasięg do 20 m, a kąt widzenia obiektywu wynosi 100 stopni. Rozdzielczość nagrywanych filmów to Full HD, a zdjęć 12 Mpix, więc zarejestrowany obraz jest wyraźny. Fotopułapkę można zabezpieczyć 6-cyfrowym hasłem, a w razie potrzeby zamocować lepszą antenę GSM, żeby pozbyć się problemu braku zasięgu.

Ponieważ sprzęt nie jest duży (jego wymiary to: 13,1 cm x 9,8 cm x 7,7 cm), można go łatwo zamaskować. Tak twierdzą osoby, które zdecydowały się na jego zakup. Ich zdaniem fotopułapka bardzo dobrze sprawdza się po zapadnięciu zmroku, co wynika z zastosowania 56 diod na podczerwień.

 

 

 

 

Fotopułapka tanio

 

7. Fotopułapka, Kamera Leśna Denver WCT-5001 

 

Fotopułapka Denver WCT-5001 jest wyposażona w czujnik ruchu o zasięgu 20 m, 30 diod IR oraz obiektyw o kącie widzenia równym 60 stopni. Może ona rejestrować obraz przez całą dobę, ale nie jest widoczna dla zwierząt czy ludzi. Maskująca obudowa jest dobrze zabezpieczona przed deszczem, jej klasa szczelności to IP65.

Sprzęt jest zasilany 5 bateriami AA, ale możemy też podłączyć do niego zewnętrzny zasilacz. Wymiary fotopułapki są równe: 4,3 cm x 9,2 cm x 13 cm. Rozdzielczość robionych przez nią zdjęć wynosi 12 Mpix, jakość filmów to Full HD, co pozwala na dostrzeżenie wszystkich szczegółów.

Konsumenci są zadowoleni z wyboru opisywanego urządzenia, ponieważ wykazuje odporność na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych i można je zaprogramować, aby pracowało w ściśle określonych godzinach. To fotopułapka, którą można tanio kupić, ale pod względem solidności dorównuje znacznie droższym modelom.

 

 

 

 

8. Fotopułapka Bentech TC05

 

Ponieważ konsumenci publikują pozytywne opinie o fotopułapkach Bentech, uznaliśmy, że nie możemy pominąć sprzętu wspomnianego producenta. Wybraliśmy model TC05 z czujnikiem ruchu o zasięgu 20 m, który nadaje się zarówno do obserwowania zwierząt, jak i ochrony mienia.

Urządzenie rejestruje wideo w jakości Full HD, a maksymalna rozdzielczość zdjęć to 12 Mpix. Ponieważ ma ono diody IR, działa niezawodnie także w nocy, a jednocześnie może pozostać niezauważone. Fotopułapka jest zasilana 8 bateriami AA, ich trwałość to ok. 6 miesięcy. Jej wymiary to: 8,7 cm x 12,8 cm x 7 cm.

Montaż sprzętu nie stanowi problemu, gdyż w komplecie znajdują się potrzebne w tym celu elementy. Kupującym podoba się to, że urządzenie jest małe i lekkie oraz ma szczelną, maskującą obudowę. Za atut fotopułapki uznaje się też szybki czas reakcji.

 

 

 

 

9. Suntek Fotopułapka HD z modułem GSM HC300M

 

Z przyjemnością prezentujemy Ci Suntek HC300M, czyli zaawansowaną technologicznie fotopułapkę, którą z powodzeniem można wykorzystać do monitorowania swojego domu. Ma ona bateryjne zasilanie, dlatego może działać bez przerwy, niezależnie od pory roku. Cechą charakterystyczną powyższego modelu jest wodoszczelna obudowa w maskującym kolorze. To sprawia, że urządzenie jest niezauważalne, a do tego odporne na działanie różnych warunków atmosferycznych.

Zaprezentowany produkt został wyposażony w czujnik ruchu na podczerwień. Aktywuje się on automatycznie w celu zrobienia zdjęć czy nagrania filmu w momencie, gdy wykryje ruch. Obecność specjalnych diod IR sprawia, że obrazy rejestrowane w nocy są bardzo wyraźne i dobrze oświetlone. Producent zadbał o to, by urządzenie mogło przesyłać zdjęcia i filmy na telefon lub adres e-mail, a jest to możliwe za sprawą wbudowanego modułu MMS.

Jak mówią konsumenci, podstawową zaletą fotopułapki marki Suntek jest możliwość ciągłego kontrolowania swojej posesji. Zasilanie bateriami sprawia, iż produkt działa bez zarzutu przez cały czas, wystarczy pamiętać o ich regularnej wymianie.

Sprzęt Suntek HC300M robi zdjęcia w rozdzielczości 12 Mpix. Fotopułapka ma wymiary: 14,5 cm x 8,8 cm x 6,4 cm, a jej temperatura pracy obejmuje zakres od -30 st. C do +70 st. C.

 

Zalety

Jest w pełni zautomatyzowana: Ponieważ fotopułapka jest zautomatyzowana, jej obsługa nie jest trudna. Gdy urządzenie wykryje ruch, samodzielnie się uruchomi i zrobi zdjęcie lub nakręci film.

Obsługuje karty pamięci: Sprzęt obsługuje karty pamięci do 32 GB. Wszystkie fotografie i pliki wideo zapisują się więc na zewnętrznym nośniku danych, co ułatwia ich zgranie na komputer.

Przesyłanie zdjęć MMS-em: Kiedy fotopułapka wykryje ruch i zrobi zdjęcie, prześle nam je na telefon w wiadomości MMS.

Solidność: Urządzenie zostało dobrze zabezpieczone przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych, takich jak niska lub wysoka temperatura.

Wbudowany reflektor podczerwieni: Z uwagi na wbudowany reflektor podczerwieni, sprzęt może robić zdjęcia i nagrywać filmy nie tylko w dzień, ale także w nocy.

 

Wady

Kłopotliwe sterowanie przez SMS: Fotopułapką można sterować poprzez wysyłanie SMS-ów. Według większości osób zapamiętanie komend nie jest łatwe, często dochodzi do pomylenia cyfr.

 

 

 

 

10. Willfine Fotopułapka kamera leśna 3.0 CG FULL HD

 

Fotopułapka Willfine 3.0 CG charakteryzuje się bardzo szybką reakcją migawki po wykryciu ruchu. Wystarczy 0,4 sekundy, aby urządzenie zrobiło zdjęcie. W efekcie z jego pomocą możemy dokładniej kontrolować to, co dzieje się wokół naszej posesji. Co więcej, powyższy sprzęt wykonuje zdjęcia w rozdzielczości 12 MPX, a filmy nagrywane są w technologii Full HD. Dzięki temu zarejestrowane obrazy są bardzo wyraźne i dobrze widać na nich detale.

Model Willfine 3.0 CG został wyposażony w szerokokątny obiektyw o kącie widzenia wynoszącym aż 100 st. Takie rozwiązanie sprawia, że z pewnością nic nie umknie naszej uwadze. Urządzenie posiada również 56 diod IR 940 nm. Są one zupełnie niewidoczne dla oka i pozwalają zrobić zdjęcie w całkowitej ciemności.

Krążące w sieci opinie o fotopułapkach producenta Willfine są w większości przypadków pozytywne. Dotyczy to również opisanego modelu. Konsumenci doceniają go przede wszystkim za możliwość przesyłania zdjęć i filmów MMS-em oraz łatwy montaż.

Fotopułapka Willfine 3.0 CG ma wymiary: 13,1 cm x 9,9 cm x 7,7 cm. Temperatura pracy sprzętu mieści się w zakresie od -25 st. C do +60 st. C. Urządzenie pozwala na robienie zdjęć w rozdzielczości 12 Mpix, 8 Mpix i 5 Mpix.

 

Zalety

Wodoodporna obudowa: Test fotopułapek wykazał, że urządzenie zostało dobrze zabezpieczone przed działaniem wilgoci. Ma ono wodoodporną obudowę (klasa IP54).

Wybór zasięgu detekcji czujnika: Sami możemy zdecydować, jaki będzie zasięg detekcji czujnika ruchu. Maksymalna odległość to ok. 26 m.

Mało widoczna: Biorąc pod uwagę kolor obudowy, fotopułapka jest niemal niewidoczna. Bardzo dobrze sprawdza się ona w leśnictwie, badaniach przyrodniczych, przy uprawach rolnych czy monitorowaniu obiektów.

Dobra jakość zdjęć: Zdjęcia robione przez sprzęt są bardzo dobrej jakości. Dotyczy to także fotografii wykonanych po zmroku.

 

Wady

Brakuje karty pamięci: Co prawda do urządzenia można podłączyć kartę pamięci, aby zapisywać na niej pliki, jednak nie dołączono jej do zestawu.

 

 

 

 

11. Braun Phototechnik Kamera Monitorująca Black300 Fotopułapka

 

Fotopułapka Braun Black300 jest bardzo łatwa w obsłudze i odporna na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. Urządzenie zostało wyposażone w wyświetlacz LCD o przekątnej 2”, co ułatwia jego konfigurację. Jak zapewnia producent, model Black300 jest wodoszczelny zgodnie ze standardem IP54. Oznacza to, iż jest on odporny na działanie nie tylko deszczu, ale również unoszącego się pyłu

Prezentowana przez nas fotopułapka w świetle dziennym rejestruje obrazy kolorowe. Po zmroku zdjęcia i filmy są monochromatyczne, w efekcie można na nich rozpoznać więcej szczegółów. Sprzęt jest zasilany 8 bateriami AA, a czas czuwania wynosi aż 6 miesięcy.

Jak mówią konsumenci, jest to dobra i tania fotopułapka, która może skutecznie podnieść bezpieczeństwo domu, magazynu lub innego miejsca. Plusem opisanego produktu jest możliwość zamontowania karty SD i przez to zwiększenie pamięci, w efekcie żadne ważne dane nie zostaną utracone poprzez nadpisanie.

Braun Black300 to dobra fotopułapka do 250 zł, która robi zdjęcia w rozdzielczości 12 Mpix, 8 Mpix i 5 Mpix. Wymiary modelu to: 14,5 cm x 8 cm x 5 cm. Jego temperatura pracy mieści się w zakresie od -30 st. C do +70 st. C.

 

Zalety

Praktyczność: Urządzenie świetnie sprawdza się przy obserwowania dzikich zwierząt, dlatego jest chętnie wykorzystywane przez leśników. Niemniej jednak jest ono na tyle praktyczne, że może przydać się także do monitoringu domu, działki czy domku letniskowego.

Niezauważalna dla zwierząt: Fotopułapka ma obudowę w kolorystyce moro, nie jest zauważalna dla zwierząt. W nocy wbudowane diody IR emitują laserową wiązkę, która także jest niewidoczna, również dla ludzkiego oka.

Łatwy montaż: Zamontowanie sprzętu na drzewie czy słupku nie jest trudne. W komplecie jest przeznaczony do tego pasek.

 

Wady

Szybko wyczerpujące się baterie: Posiadacze urządzenia narzekają na to, że baterie szybko się rozładowują. Dzieje się tak zwłaszcza po ustawieniu najwyższej rozdzielczości zdjęć.

Nie zawsze wykrywa ruch: Czasami zdarza się, że detektor nie wykrywa ruchu, np. gdy zwierzę znajduje się za krzakami lub w wysokiej trawie.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką fotopułapkę kupić?

 

Kolejna część artykułu to poradnik zakupowy. Znalazły się w nim wskazówki, co trzeba uwzględnić, kupując fotopułapkę. Dzięki nim znalezienie urządzenia spełniającego wszystkie oczekiwania może być znacznie łatwiejsze, dlatego zachęcamy do lektury.

Przeznaczenie

Najlepsza fotopułapka jest dostosowana do indywidualnych potrzeb, dlatego musimy wiedzieć, w jakim celu ją kupujemy. Zazwyczaj tego typu sprzęty wykorzystywane są do obserwowania ptaków i dzikich zwierząt żyjących w lesie, np. dzików, lisów czy wilków. Chętnie korzystają z nich leśnicy, ale i osoby prywatne, interesujące się fauną i florą lub prowadzące badania przyrodnicze. Fotopułapki sprawdzają się także jako monitoring, pozwalają na wykrycie złodziei drzewa czy wandali na cmentarzach. Niekiedy montuje się je na działkach czy placach budowy, aby zapobiec kradzieżom, a w razie potrzeby pomagają w szybkim znalezieniu sprawcy przestępstwa.

 

Moduł GSM

Urządzenia takie jak fotopułapki mogą być wyposażone w moduł GSM. Za sprawą takiego rozwiązania możemy otrzymywać filmy i zdjęcia bezpośrednio na swój telefon w formie wiadomości SMS lub e-mail. To bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż nie musimy iść do miejsca, w którym zamontowaliśmy sprzęt, aby się przekonać, czy zarejestrował nowy materiał. Co więcej, niektóre fotopułapki mogą zrobić zdjęcie na żądanie, wystarczy wysłać wiadomość SMS. Aby móc korzystać z takich opcji, musimy dokupić do urządzenia kartę SIM. Większość modeli nie ma blokady, co oznacza, że możemy wybrać dowolnego operatora. Dobrym rozwiązaniem jest też zakup sprzętu z modułem Wi-Fi, ponieważ daje on możliwość bezprzewodowego przesyłania zdjęć i filmów, bez potrzeby wyjmowania karty pamięci z czytnika.

 

Czujnik ruchu

Jednym z najważniejszych elementów fotopułapki jest czujnik ruchu. To dzięki niemu urządzenie uruchamia się w momencie, gdy przed nim pojawi się zwierzę lub człowiek. Bardzo ważną rolę odgrywa zasięg detektora, bo na tej podstawie można łatwo ustalić, gdzie zamontować sprzęt. Przeważnie wynosi on 15 – 20 m.

 

Tryb pracy nocnej

Dzikie zwierzęta, podobnie jak wandale, są aktywni nie tylko w dzień, ale przede wszystkim po zapadnięciu zmroku. Podejmując decyzję, jaką fotopułapkę wybrać, konieczne jest sprawdzenie, czy dany sprzęt ma tryb pracy nocnej. Urządzenie powinno być wyposażone w diody IR, które są niewidoczne dla ludzkiego oka, zapewniające dobry obraz także w nocy. Najczęściej jest ich kilkadziesiąt, od 30 do 60 i sprawiają, że możemy bez trudu rozpoznać sfotografowany lub nagrany obiekt.

 

Rozdzielczość zdjęć i filmów

Fotopułapki zwykle robią zdjęcia o rozdzielczości od 10 do 20 Mpix, co oznacza, że dobrze widoczny jest na nich każdy szczegół. Ponadto niektóre z nich są dodatkowo wyposażone w stabilizację obrazu, co zapobiega zrobieniu poruszonych, niewyraźnych fotografii. Z kolei jakość nagrywanych filmów to zazwyczaj HD lub Full HD, w zależności od wykorzystanych technologii. Im lepsza będzie rozdzielczość nagrań, tym więcej detali będziemy mogli zauważyć.

 

Kąt widzenia obiektywu

Kąt widzenia obiektywu wpływa na to, jak szeroki będzie kadr. Nie może on być wąski, gdyż wtedy zmniejsza się prawdopodobieństwo uzyskania ciekawych kadrów. Z tego powodu wiele osób właśnie od tej kwestii uzależnia to, jaka jest najlepsza fotopułapka.  Standardowo kąt widzenia takich urządzeń mieści się w zakresie od 60 do 120 stopni.

 

Wymiary i waga

Po zakupie fotopułapki należy zamontować ją w odpowiednim miejscu (np. na drzewie), a potem starannie zamaskować. Nie powinno to być trudne, jeżeli znajdziemy sprzęt o niewielkich wymiarach. Zakupione urządzenie nie może być duże, gdyż wtedy istnieje ryzyko, że szybko zostanie zauważona i zniszczona przez intruzów. Zadbajmy także o to, aby fotopułapka była lekka, zwłaszcza jeśli chcemy zamontować ją wysoko na pniu, przy koronie drzewa.

Solidność

Ponieważ fotopułapka jest montowana na zewnątrz, musi być dobrze zabezpieczona przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. To nie tylko promienie UV czy deszcz, ale i niska oraz wysoka temperatura. Konieczne jest sprawdzenie m.in. klasy szczelności obudowy, powinno to być minimum IP54. Jeżeli uda nam się znaleźć bardzo wytrzymałą fotopułapkę, będziemy mogli prowadzić całoroczne obserwacje zwierząt czy swojego mienia, bez potrzeby demontowania jej na czas zimy.

 

Zasilanie

Przeważnie sprzęty do podglądania zwierząt są zasilane bateriami AA lub akumulatorkami przystosowanymi do wielokrotnego ładowania. Tego typu źródło zasilania wystarcza średnio na 3 – 6 miesięcy prawidłowego działania fotopułapki. Część sprzętów ma też wbudowany panel solarny, więc mogą czerpać energię również z promieni słonecznych. Nierzadko do urządzenia można również podłączyć zewnętrzny zasilacz, aby działało w trybie pracy ciągłej, bez ryzyka rozładowania baterii.

 

Fotopułapki w dobrych cenach

Często słyszy się, że fotopułapka to drogi sprzęt i nie każdy może pozwolić sobie na jej zakup. Jednak nie jest to do końca prawda, gdyż na rynku jest wiele modeli kosztujących 200 – 500 zł, co nie jest wygórowaną kwotą. Oczywiście, jeśli marzy nam się bardziej zaawansowane urządzenie, musimy liczyć się z nieco większym wydatkiem, niekiedy przekraczającym 1000 zł. Na cenę fotopułapki wpływają też inne kwestie, m.in. producent.

 

 

FAQ

 

P1: Jak ustawić fotopułapkę?

Fotopułapkę najczęściej umieszcza się na słupie, ewentualnie drzewie, gdyż w ten sposób można ją łatwo zamaskować. Mocując urządzenie, trzeba zwrócić uwagę na to, czy przypadkowo nie zasłoniliśmy detektora oraz wyzwalacza. Dopilnujmy również, żeby bezpośrednio przed nim nie znalazły się kołyszące gałązki. Zalecana wysokość montażu fotopułapki to 1 – 2 metry nad ziemią. Zamocowany solidnie sprzęt należy później skonfigurować, czyli wprowadzić numer, na jaki będą przesyłane MMS-y. Powinniśmy również określić, gdzie będą zapisywały się materiały wideo i zdjęcia (karta pamięci).

 

P2: Jaka fotopułapka na działkę?

Fotopułapka na działce pozwala na stałe kontrolowanie, czy na jej terenie nie przebywają niepowołane osoby. Powinna być ona przede wszystkim łatwa w zamaskowaniu, aby nie została zniszczona przez wandali. Sprzęt musi być dobrze zabezpieczony przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych: deszczu, mrozu, promieni UV itp. Jeżeli chcemy mieć pewność, że mamy wszystko pod kontrolą, wybierzmy fotopułapkę z jak najszerszym kątem widzenia. Tego typu sprzęt nie powinien wymagać wymiany baterii co kilka dni, bo szybko stałoby się to uciążliwe. Robiąc zakupy, nie możemy również zapomnieć o sprawdzeniu, w jaki sposób możemy zapisywać na komputerze nagrany materiał. Niektóre urządzenia pozwalają na pobieranie plików za pośrednictwem Wi-Fi, inne wymagają wyjęcia karty pamięci z czytnika.


P3: Jak działa fotopułapka?

Fotopułapka to niewielka kamera, która nagrywa filmy. Ma ona wbudowany czujnik ruchu, wykorzystywany także w różnego rodzaju sprzętach alarmowych. Kiedy urządzenie zostanie zamocowane, przechodzi w stan uśpienia, co zapobiega szybkiemu rozładowaniu baterii. Uruchamia się ona w momencie, gdy detektor zarejestruje ruch zwierząt lub ludzi. Zależnie od modelu fotopułapka może tylko nagrywać filmy, robić zdjęcia lub wykonywać obie te czynności. Niektóre sprzęty przesyłają pliki na określony adres e-mail lub numer telefonu, jako wiadomość MMS. Źródłem zasilania fotopułapek może być tradycyjna bateria lub panel słoneczny.

 

P4: Jak zamaskować fotopułapkę?

Po zamontowaniu fotopułapki musimy ją dobrze zamaskować, nawet jeśli ma służyć jedynie do podglądania dzikich zwierząt. Jednym z lepszych sposobów jest oklejenie obudowy korą drzewa, zwłaszcza jeśli postanowiliśmy zamocować sprzęt na pniu. W tym celu możemy wykorzystać klej do akwarium, gdyż jest mocny, ale w razie potrzeby można go bez trudu usunąć. Do maskowania fotopułapki dobrze nadaje się też specjalna siatka, liście, gałązki i kawałki iglaków. Możemy również dokupić kamuflującą obudowę ochronną. Jest ona wykonana z trwałych materiałów, niepodatnych na działanie promieni słonecznych czy wilgoci. Nierzadko tego typu produkty są wyposażone w kłódkę, która zapobiega kradzieży sprzętu.

 

P5: Gdzie umieścić fotopułapkę?

Od miejsca, w którym umieścimy fotopułapkę, zależy, czy będzie ona bezpieczna. Montaż takiego urządzenia w niewłaściwie dobranym miejscu zwiększa ryzyko jej kradzieży, a nawet zniszczenia przez wandali lub dzikie zwierzęta. Zastanówmy się, do czego właściwie jest nam potrzebny sprzęt. Jeśli ma on służyć głównie do obserwowania ptaków, najlepiej zamontować go wysoko nad ziemią, gdzie budowane są gniazda. W sytuacji, gdy chcemy też podglądać dziki, lisy i podobne zwierzęta, fotopułapkę trzeba umieścić niżej. Uważajmy jednak, aby nie montować jej na wysokości wzroku ludzi, tylko nieco wyżej, to zmniejsza ryzyko, że sprzęt zostanie szybko zauważony. Starajmy się ponadto unikać często uczęszczanych szlaków, bo tam dzikie zwierzęta przebywają bardzo rzadko.