Ranking 9 najlepszych maczet w 2024

Ostatnio aktualizowane: 16.09.24

 

Maczeta – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Maczeta może przydać się zarówno w czasie kempingu czy obozu survivalowego, jak i przy pracach na działce, dlatego warto ją mieć. Jeśli masz problem z wyborem odpowiedniego narzędzia, zapoznaj się z propozycjami umieszczonymi w naszym rankingu. Jednym z najbardziej popularnych modeli jest maczeta Black Wave z ostrzem wykonanym z trwałej stali węglowej. Ma ona dobrze wyprofilowany uchwyt z chropowatą fakturą, w efekcie czego pewnie leży w dłoni. To narzędzie odpowiednie do karczowania zarośli. Do tego typu prac dobrze nadaje się również maczeta Gerber Bear Grylls Compact Parang. Ma ona ostrze ze stali węglowej i jest niewielka, a jednocześnie bardzo użyteczna.

9 najlepszych maczet. Opinie w 2024 roku

 

Przygotowany przez nas ranking maczet podpowie Ci, na które modele warto zwrócić uwagę. Znalazły się w nim przyrządy odpowiednie do karczowania zarośli, pracy w ogrodzie, a także takie przydatne podczas survivalu. Nasz wybór nie był przypadkowy, ponieważ są to maczety cieszące się obecnie największą popularnością wśród konsumentów.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Maczeta jest wygodna w przenoszeniu, dołączono do niej praktyczny pokrowiec uszyty z nylonu. Materiałem wykonania ostrza jest stal węglowa, wyróżniająca się solidnością. Za pomocą narzędzia można bez trudu karczować zarośla.

Wady

Pokrowiec jest zapinany na rzepy. Kupujący zauważyli, że po pewnym czasie tracą one swoje właściwości, gdyż łatwo osiadają na nich różnego rodzaju zanieczyszczenia.

Podsumowanie

Narzędzie nie wyślizguje się z dłoni, gdyż uchwyt jest dobrze wyprofilowany, w dodatku ma chropowatą fakturę. Ostrze pokryto specjalną, antyodblaskową powłoką w czarnym kolorze. W rękojeści znajduje się otwór, przez który można przewlec rzemyk, aby przywiązać maczetę do plecaka lub ubrania.

Drugi wybór

Zalety

Narzędzie jest niewielkie, a tym samym poręczne i wygodne w przenoszeniu. Niemniej jednak przydaje się w wielu sytuacjach, pozwala m.in. na wykarczowanie zarośli, a także ścięcie gałęzi na opał.

Wady

To maczeta typu Parang, co oznacza, że ostrze jest stosunkowo grube. Niektórzy konsumenci twierdzą, że przez to ostrzenie narzędzia, np. za pomocą zwykłej ostrzałki, bywa trochę kłopotliwe.

Podsumowanie

Model jest przeznaczony przede wszystkim dla miłośników survivalu. Długość ostrza wynosi 23,7 cm, a jego materiałem wykonania jest stal węglowa. Rękojeść została pokryta gumą, co zapewnia pewny chwyt. W komplecie otrzymujemy pokrowiec z nylonu balistycznego. To wytrzymała tkanina, odporna na rozerwanie i pleśń.

Rozważ też

Zalety

Maczetę można wykorzystać na wiele sposobów, gdyż ma dwie krawędzie tnące. Jedna z nich służy do przecinania grubszych gałęzi, a druga do wycinania zarośli. Narzędzie jest poręczne, można je pewnie chwycić i swobodnie nim manewrować.

Wady

Posiadacze modelu uważają, że dołączony do kompletu pokrowiec nie jest wystarczająco solidny. Wykonano go z materiału, który po pewnym czasie zaczyna się mechacić.

Podsumowanie

Narzędzie jest polecane do prac w ogrodzie czy na działce, jednak może przydać się również na obozie survivalowym. Rękojeść jest dobrze wyprofilowana i ma jelec zabezpieczający dłoń przed skaleczeniami oraz urazami. Ostrze wykonano ze stali nierdzewnej, jego długość wynosi 27,9 cm.

 

 

Maczeta do karczowania

 

1. Maczeta Black Wave do karczowania nóż survival 45c

 

Maczeta Black Wave do karczowania nóż survival 45c ma ostrze wykonane z solidnej stali węglowej 420. Dodatkowo pokryto je na całej długości specjalną, czarną powłoką pełniącą funkcję antyodblaskową. Rękojeść z dobrego gatunkowo tworzywa sztucznego została wyprofilowana w taki sposób, aby gwarantowała pewny chwyt.

W zestawie znajdziemy pokrowiec pozwalający na wygodne noszenie narzędzia, uszyto go z nylonu. Ponieważ jest to maczeta do karczowania krzewów i mniejszych drzewek, przydaje się podczas survivalowych wypraw, jak również w czasie prac na działce. Waży ona 464 g, więc utrzymanie jej w dłoni przez dłuższy czas nie stanowi problemu.

Według konsumentów ta dobra i tania maczeta jest bardzo użyteczna, dlatego nie należy długo zwlekać z jej zakupem. Pewnie leży w dłoni, gdyż uchwyt ma dodatkowo chropowatą fakturę. Poza tym znajduje się w nim otwór, przez który można przewlec sznurek pozwalający na przywiązanie narzędzia np. do spodni.

 

 

 

 

Maczeta Parang

 

2. Maczeta Gerber Bear Grylls Compact Parang 

 

Maczeta Gerber Bear Grylls Compact Parang jest niewielka, ale bardzo praktyczna. Materiałem wykonania ostrza jest stal węglowa, a jego długość wynosi 23,7 cm. W komplecie otrzymujemy pokrowiec z nylonu balistycznego, który jest bardzo wytrzymały, a dodatkowo odporny na przemakanie.

Narzędzie powinno spełnić oczekiwania miłośników survivalu. Ostrze jest dobrze wyprofilowane, dlatego pozwala na szybkie przecięcie gałęzi i gęstych zarośli. Rękojeść jest pokryta gumą, co zapewnia amortyzację wstrząsów oraz pewny chwyt. Potwierdził to przeprowadzony przez specjalistów test maczet.

Prezentowany model zebrał wiele pozytywnych recenzji kupujących. Na ich podstawie można wywnioskować, że maczeta Parang jest solidna i wygodnie leży w dłoni. Co więcej, jej ostrzenie nie jest kłopotliwe.

 

 

 

 

Maczeta ogrodowa

 

3. Maczeta Gerber Gear Clearpath + Etui do ogrodu

 

Model Gerber Gear Clearpath to maczeta ogrodowa, do której dołączono wykonany z nylonu, trwały pokrowiec. Do produkcji ostrza wykorzystano odporną na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych stal nierdzewną. Narzędzie ma dwie krawędzie tnące: Ostrzy brzuch głowni jest przystosowany do wycinania zarośli, a grzbiet z zębami umożliwia szybkie przecięcie grubych konarów.

Maczeta nie wyślizguje się z dłoni, gdyż polimerowy uchwyt został pokryty specjalną powłoką GatorGrip, która temu zapobiega. Znajduje się w nim niewielki otwór, możemy przez niego przewlec smycz lub linkę zabezpieczającą. Długość ostrza to 27,9 cm, a całkowita długość narzędzia: 43,9 cm.

Maczeta ogrodnicza jest chwalona m.in. za lekkość, waży 512 g. Można nią swobodnie manewrować i precyzyjnie wycinać krzewy, chwasty czy drzewka. Konsumenci uważają, że to trwałe narzędzie, które przydaje się w różnych sytuacjach.

 

 

 

 

Maczeta Kukri

 

4. Maczeta Cold Steel Kukri Machete 97KMSZ

 

Maczeta Cold Steel Kukri Machete 97KMSZ ma ostrze ze stali sprężynowej 1055, która jest odporna na kruszenie. Ponadto nie jest ona podatna na korozję, gdyż pokryto ją specjalną, czarną powłoką. Rękojeść została wykonana z polipropylenu, który ma chropowatą powierzchnię, co zapobiega wyślizgnięciu się narzędzia.

W zestawie znajduje się nylonowy pokrowiec ze sztywnymi wzmocnieniami. Jest to maczeta Kukri, co oznacza, że przydaje się do karczowania zarośli, a także przekłuwania puszek czy innych przedmiotów. Jej całkowita długość wynosi 45,7 cm, a wymiary ostrza to: Grubość – 0,28 cm i długość – 33 cm.

Czy warto zdecydować się na zakup prezentowanego narzędzia? Wiele osób uważa, że to solidna i wygodna w użyciu maczeta, która ma dobre właściwości tnące. Przydaje się ona m.in. na kempingu, gdyż pozwala na szybkie przygotowanie ogniska oraz otworzenie opakowań z żywnością.

 

 

 

 

Maczeta Cold Steel

 

5. Maczeta treningowa Cold Steel Kukri 92R35

 

Maczeta treningowa Cold Steel Kukri 92R35 jest polecana do ćwiczeń walki nożem, a także pokazów. Wygląda bardzo realistycznie i wielu osobom trudno ją odróżnić od prawdziwego przyrządu. Ma długość 43,84 cm i waży 269,3 g.

Ciekawe jest to, że maczeta została w całości wykonana z gumy. To daje pewność, że podczas treningu nie zrobimy krzywdy sobie ani przeciwnikowi. Uchwyt jest dobrze wyprofilowany, w dodatku ma chropowatą powierzchnię, dlatego dłoń się z niego nie ześlizguje.

Posiadacze narzędzia przekonują, że wygląda ono niemal tak samo, jak prawdziwa maczeta Cold Steel. Bardzo dobrze odwzorowano tu każdy detal, m.in. krawędź tnącą, kształt rękojeści oraz jelca. To model, który można pewnie chwycić, co pozwala na lepszą kontrolę płaszczyzny cięcia oraz prowadzenia ostrza. Jest on bardzo dobrą propozycją dla osób chcących się nauczyć, jak walczyć za pomocą noża.

 

 

 

 

Maczeta Ontario

 

6. Maczeta survivalowa Ontario 12 Camper do lasu

 

Survivalowa maczeta Ontario 12 Camper jest wykonana w całości ze stali węglowej 1095, którą dodatkowo pokryto warstwą fosforanu cynku. Rękojeść swoim kształtem przypomina literę „D”, zabezpieczono ją antypoślizgową warstwą, aby zagwarantować pewny chwyt. Ostrze ma wymiary: Grubość – 0,32 cm i długość – 32 cm.

Narzędzie sprawdza się m.in. podczas zbierania drewna na opał czy karczowania zarośli, aby przygotować sobie ścieżkę do przejścia. Rękojeść skutecznie zabezpiecza dłoń przed urazami i skaleczeniami, a ostrze wykazuje odporność na szybkie stępienie i uszkodzenia mechaniczne. Całkowita długość maczety wynosi 46 cm, waży ona 482 g.

Kupujący mają pewność, że to niezbędne narzędzie na obozie survivalowym, jak i wakacyjnym kempingu z rodziną czy przyjaciółmi. Wykazały to poddane analizie opinie o maczetach. Oferowany przez markę Ontario model zdobył popularność ze względu na praktyczność oraz solidność.

 

 

 

 

Maczeta wojskowa

 

7. Maczeta wojskowa MFH Extrem masywna

 

Maczeta wojskowa MFH Extrem masywna jest wyposażona w ostrze wyprodukowane z wysokogatunkowej stali nierdzewnej 440. Zabezpieczono je galwaniczną powłoką w czarnym kolorze, która jest antyodblaskowa. Rękojeść jest zrobiona z drewna, znajduje się w niej otwór umożliwiający przewiązanie sznurka.

Narzędzie waży 850 g, a jego długość wynosi 39 cm. Wymiary ostrza to: Grubość – 0,5 cm i długość – 24,5 cm. To solidna maczeta wojskowa, którą można wykorzystywać na różne sposoby. W jej górnej części znajdują się dwie piły umożliwiające przecinanie gałęzi, ma ona również wcięcie służące do cięcia sznurków i kabli.

Narzędzie jest bardzo wytrzymałe, a jego przenoszenie wygodne. Konsumentom spodobał się dołączony do zestawu pokrowiec, który pozwala na przypięcie maczety do ubrania. To daje do niej łatwy i szybki dostęp. Przedstawiony model jest chwalony także za estetyczny design.

 

 

 

 

Maczeta Gerber

 

8. Maczeta Gerber Gator Golok 

 

Maczeta Gerber Gator Golok przydaje się podczas ekstremalnych wędrówek survivalowych. Ma ona długie, 45,7 cm ostrze wykonane ze stali węglowej, które pokryto antykorozyjną warstwą w czarnym kolorze. Narzędzie jest trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz odkształcenia. Rękojeść jest na tyle długa, że można ją chwycić oburącz.

W komplecie jest pokrowiec wykonany z balistycznego nylonu, dobrze zabezpieczonego przed rozerwaniem i pojawieniem się pleśni. Na końcu rękojeści znajduje się niewielki otwór, przez który przewleczono linkę, dlatego maczetę można przymocować do ubrania lub plecaka. Narzędzie waży 454 g, a jego długość całkowita to 63,5 cm.

Według konsumentów jest to solidna, użyteczna i wygodna w użyciu, a tym samym bardzo dobra maczeta. Wykonana z elastycznego tworzywa rękojeść dobrze tłumi wstrząsy i gwarantuje pewny chwyt, a ostrze nie jest podatne na tępienie (w razie potrzeby można je szybko naostrzyć). Narzędzie sprawdza się jako piła do cięcia gałęzi, pozwala też na szybkie otworzenie pojemników z żywnością czy wykarczowanie zarośli.

 

 

 

 

Maczeta do lasu

 

9. Joker Maczeta Columbiano Camo JKR487 

 

Osobom, którym potrzebna jest niezawodna maczeta do lasu polecamy model Joker Columbiano Camo JKR487. Jest on pokryty czarną powłoką, która zapobiega powstawaniu refleksów światła, a także pojawieniu się korozji. Ostrze wyprodukowano ze stali nierdzewnej, jego długość wynosi 41 cm.

Do narzędzia dołączono mocny, nylonowy pokrowiec, w którym można go bezpiecznie przechowywać. Istnieje też możliwość przywiązania go do ubrania, gdyż w uchwycie jest mały otwór na sznurek. Maczeta ma długość ok. 55 cm i waży 500 g.

W przypadku narzędzia marki Joker kupującym najbardziej spodobało się długie i solidne ostrze. Nie ma ryzyka, że szybko się stępi, dlatego maczeta może być używana tak często, jak jest to konieczne. Znajduje ona zastosowanie w szczególności podczas prac w ogrodzie, dzięki niej wycinanie zarośli staje się łatwiejsze.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką maczetę kupić?

 

Żeby być zadowolonym z zakupu maczety, na etapie poszukiwań trzeba pamiętać o sprawdzeniu kilku bardzo ważnych kwestii, choćby zastosowania. Inaczej istnieje ryzyko, że wybierzemy model nie do końca dopasowany do swoich potrzeb i szybko zniechęcimy się do używania go. Jaką maczetę wybrać? Odpowiedź na to pytanie znajduje się poniżej.

Przeznaczenie

Najlepsza maczeta jest dostosowana do indywidualnych preferencji, dlatego warto zastanowić się, dlaczego chcemy ją kupić. Biorąc pod uwagę przeznaczenie, wyróżnia się kilka rodzajów takich narzędzi. Na rynku dostępne są maczety:

♦ Billhook – przypominają one przyrząd do rąbania drzew i przycinania gałęzi, jaki używany był w czasach starożytnych. To modele mające haczykowate ostrze, znajdują zastosowanie głównie przy cięciu drewna, przycinaniu żywopłotu, krzewów oraz winorośli.

♦ Cane – to szerokie narzędzia ze ściętym czubkiem, dlatego dobrze nadają się do rąbania łodyg trzciny cukrowej oraz kukurydzy. Używa się ich również na plantacjach ryżu i bambusa.

♦ Hawkbill – są zaostrzone tylko po jednej lub po obu stronach (w zależności od modelu), zwykle wykorzystuje się je do cięcia wysokiej trawy. Niemniej jednak tego typu maczeta może przydać się także do przekłuwania i przecinania bardzo twardych materiałów.

♦ Bowie – są to modele z cienką końcówką, a ich nazwa pochodzi od Jamesa „Jima” Bowie, amerykańskiego żołnierza i bohatera rewolucji teksańskiej, który zginął w bitwie  o Alamo. To dobry wybór dla leśniczych, myśliwych, a także miłośników survivalu.

♦ Kukri – służą do rąbania, wycinania zarośli oraz przekłuwania przedmiotów, przykładowo puszek z żywnością. Takie narzędzia cieszą się dużą popularnością w Azji Środkowej, określa się je także mianem Rawi i Gurkha Blade.

♦ Parang – inaczej maczety Golok, wyróżniają się zakrzywionym kształtem, jak również długim i grubym ostrzem. To modele wywodzące się z Indonezji, służą do przecinania drewna.

♦ Panga – nadają się do cięcia średnio gęstych zarośli, są znane w szczególności na Karaibach oraz w Afryce. Na końcu narzędzia znajduje się ostry czubek umożliwiający przebijanie twardych przedmiotów.

♦ Bush – to narzędzia wyposażone w proste ostrze, pochodzą z terenów Ameryki Łacińskiej. Maczety te są uznawane za uniwersalne, dobrze nadają się do cięcia różnych roślin.

Poza wymienionymi rodzajami narzędzi, w sklepach możemy znaleźć też inne, m.in. treningowe. Przeważnie są one w całości wykonane z gumy i znajdują zastosowanie podczas treningów walki za pomocą noża. To przyrządy zapewniające odpowiedni poziom bezpieczeństwa w czasie ćwiczeń, zapobiegają doznaniu poważnego urazu i głębokim skaleczeniom.

 

Długość

Nie dowiemy się, jaka jest najlepsza maczeta, jeśli nie sprawdzimy jej długości. Co prawda krótsze narzędzia zwykle okazują się wygodniejsze w przenoszeniu (zwłaszcza po przymocowaniu do ubrania), jednak te dłuższe pozwalają na wycięcie większej ilości zarośli. Standardowo długość maczet mieści się w zakresie od 30 cm do ok. 70 cm, a samego ostrza od 20 cm do nawet 50 cm.

 

Waga

Im cięższa jest maczeta, tym mniej wygodne może być przemieszczanie się z nią. Jednak pamiętajmy, że lekkie narzędzie nie zawsze daje możliwość zadania uderzenia z odpowiednią siłą, co może utrudnić np. przecięcie grubego konaru. Przeważnie takie przyrządy ważą 250 – 1000 g. Jeśli nie do końca potrafimy określić, do czego będziemy wykorzystywać maczetę, wybierzmy taką ze średniego przedziału wagowego.

 

Materiał wykonania

Z czego powinna być wykonana maczeta? Musi to być materiał wykazujący odporność na szybkie stępienie, uszkodzenia mechaniczne, wyszczerbienie, a także korozję. Do produkcji ostrza wykorzystuje się różne gatunki stali, m.in. nierdzewną, węglową oraz sprężynową. Nierzadko element ten pokrywa się specjalną powłoką, która nie tylko zapobiega pojawieniu się korozji, ale i hamuje powstawanie refleksów świetlnych (co mogłoby zdradzić, w jakim miejscu się znajdujemy). Rękojeść zazwyczaj jest wykonana z tworzywa sztucznego lub drewna. Najważniejsze jest to, żeby była ona dobrze wyprofilowana i zapewniała pewny chwyt. Niekiedy rączka jest pokryta antypoślizgową gumą lub ma chropowatą powierzchnię, gdyż takie rozwiązanie zmniejsza do minimum ryzyko niespodziewanego wypadnięcia maczety z dłoni.

Pokrowiec

Uważa się, że do maczety powinien być dołączony pokrowiec. Inaczej przemieszczanie się z nią nie będzie w pełni bezpieczne, gdyż przez nieuwagę możemy się skaleczyć. Materiałem wykonania etui zwykle jest nylon balistyczny. To bardzo wytrzymała tkanina, która wykazuje odporność na działanie wilgoci, rozwój pleśni, a także uszkodzenia mechaniczne. Co ciekawe, jest to najtwardszy rodzaj nylonu wśród wszystkich dostępnych obecnie na rynku. Pokrowiec powinien być dobrze dopasowany do maczety, by odpowiednio zabezpieczać ostrze.

 

Maczety w dobrych cenach

Ceny maczet są zróżnicowane, a dużo zależy m.in. od producenta i materiału wykonania. Jednak nawet zakup modelu renomowanej marki nie musi się wiązać z dużym wydatkiem. Średnio za tego typu narzędzie trzeba zapłacić 70 – 200 zł. Istotne jest, że pokrowiec jest dołączony do większości maczet, również tych tańszych.

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest maczeta?

Maczeta to bardzo długi i szeroki nóż, który swoim wyglądem przypomina tasak. Jest ona popularna przede wszystkim na terenie Afryki, Ameryki Środkowej, a także Południowej. W wymienionych regionach przyrząd ten służy do wycinania trzciny cukrowej oraz zarośli, aby przygotować ścieżkę do przejścia przez dżunglę. Co ciekawe, maczetę można zauważyć na fladze i godle Angoli, kraju leżącego w południowo-zachodniej Afryce, nad Oceanem Atlantyckim. Nierzadko jest ona wykorzystywana przez miłośników survivalu, a ze względu na ostrość może przydać się także podczas prac w ogrodzie.

 

P2: Jak naostrzyć maczetę?

Podobnie jak zwykłe noże, maczeta wymaga regularnego ostrzenia, aby nadawała się do użytku. Możemy to zrobić za pomocą zwykłej ostrzałki, należy przyłożyć do niej przyrząd pod odpowiednim kątem, a potem przeciągnąć ostrze. Trzeba pamiętać, aby naostrzyć maczetę z obu stron. Jeśli jest ona bardzo długa, możemy oprzeć ją o płaski kamień lub inny przedmiot i powoli przesuwać ostrzałkę po powierzchni, zachowując przy tym odpowiedni kąt. Jeśli przyrząd długo leżał nieużywany i zdążył pokryć się korozją, dobrym rozwiązaniem jest oddanie go do serwisu, gdzie oczyszczą i naostrzą go fachowcy.


P3: Maczeta – jaka stal?

Maczeta powinna być wykonana z solidnych materiałów, dotyczy to przede wszystkim ostrza. Do produkcji tego elementu wykorzystuje się różne metale, zarówno te miękkie, jak i twardsze. Najbardziej popularne są modele z ostrzem ze stali nierdzewnej. Jest ona odporna na korozję, dlatego maczeta może być bez obaw wykorzystywana w środowisku o podwyższonym poziomie wilgotności. Równie chętnie kupowane są przyrządy wyprodukowane ze stali węglowej, która jest bardzo twarda, a do tego odporna na ścieranie. Posiadacze takich maczet przekonują, że ten rodzaj stali nieco łatwiej się ostrzy, a także jest nieco tańszy.

 

P4: Jak walczyć maczetą?

Walczenia za pomocą maczety można nauczyć się w specjalnych szkołach sztuk walki. Jedną z najbardziej popularnych metod jest ACT (Armed Combat and Tactics), wywodząca się z Izraela. Polega ona na wykorzystywaniu zarówno maczety, jak i noży oraz innych przedmiotów, aby odeprzeć atak przeciwnika. To połączenie różnych technik, w tym: Boksu, szermierki i karate. Najważniejsze jest to, aby pewnie trzymać w dłoni narzędzie do walki i być skupionym na ruchach przeciwnika. Ciosy oddaje się w określony sposób, maczetę możemy wykorzystywać także do odpierania ataków. Pamiętajmy, że posiadanie tego typu przedmiotu w miejscu publicznym, gdy okoliczności wskazują na zamiar jego użycia w celu popełnienia przestępstwa, jest w Polsce karane. Grozi za to grzywna, ograniczenie wolności lub areszt.

 

P5: Gdzie kupić maczetę?

Maczety nie są tak ogólnodostępne, jak zwykłe noże, ale nie oznacza to, że ich znalezienie jest bardzo trudne. Chcąc kupić tego typu przyrząd, należy wybrać się do sklepu z asortymentem survivalowym i taktycznym. Ponieważ nie w każdym mieście można taki znaleźć, dobrym rozwiązaniem jest zakup maczety przez Internet. Duża ilość różnorodnych modeli zwiększa szansę na znalezienie takiego w pełni dopasowanego do indywidualnych potrzeb. Zrobienie zakupów bez potrzeby wychodzenia z domu to duże udogodnienie, gdyż możemy dodatkowo szybko porównać ceny produktów, a nawet przeanalizować opinie na ich temat.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ