Ranking 3 najlepszych krótkofalówek Baofeng w 2023

Ostatnio aktualizowane: 28.09.23

 

Krótkofalówki Baofeng – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Jeżeli szukasz odpowiedniej krótkofalówki, to może posłużysz się opiniami innych osób, które już miały okazję korzystać ze sprzętu. Jedną z najchętniej wybieranych krótkofalówek jest Baofeng UV-5R. Sprzęt jest solidnie wykonany i bez względu na warunki atmosferyczne (wilgoć, słońce, deszcz) będzie odpowiednio działać i przesyłać sygnał. Tym, co użytkownicy uważają za największą zaletę, jest przejrzysty ekran, na którym widać wszystkie potrzebne informacje. Wielu osobom podoba się też to, że obsługa modelu nie jest skomplikowana. Po kilku dniach przyciski wybiera się już automatycznie, ponieważ bardzo łatwo można je zapamiętać. Krótkofalówkę można zabrać ze sobą w każde miejsce, nawet jeżeli nie zabierasz ze sobą torby. Jest ona na tyle mała, że możesz ją włożyć do większej kieszeni. Jeżeli z jakichś powodów prezentowany przez nas model Ci nie odpowiada, to może zainteresuje Cię sprzęt, który znajduje się na drugim miejscu, a jest nim Baofeng UV-82. Krótkofalówka ma wiele kanałów, z których można korzystać. Poza tym jest solidnie wykonana.

3 najlepszych krótkofalówek Baofeng. Opinie w 2023 roku

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Krótkofalówka ma funkcję Dual Watch, co oznacza, że daje możliwość nasłuchu dwóch różnych częstotliwości. Sprzęt można przyczepić do paska przy pomocy specjalnego klipsa. Model jest lekki (waży 130 g), a do tego poręczny.

Wady

Urządzenie można zaprogramować ręcznie lub przy pomocy komputera. Decydując się na drugie rozwiązanie, należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż zajmuje to dużo czasu.

Podsumowanie

Sprzęt jest zasilany litowo-jonową baterią o pojemności 1800 mAh. Maksymalna moc nadawania modelu to 5 W. Urządzenie może pracować w temperaturze od -20 st. C do +60 st. C, co świadczy o jego wytrzymałości. Krótkofalówka umożliwia programowanie klawiatury. Wyposażono ją też w funkcję latarki.

Drugi wybór

Zalety

Sprzęt wyposażono w wytrzymałą antenę, która nie jest podatna na złamanie. Klawisze na klawiaturze są gumowane i odporne na ścieranie. Urządzenie daje możliwość słuchania radia FM. Wycisza się ono w momencie, gdy na nasłuchiwanej częstotliwości rozpocznie się rozmowa.

Wady

Wiele osób zauważyło, że ładowanie krótkofalówki zajmuje bardzo dużo czasu. Najlepiej więc podłączyć sprzęt do ładowarki na noc, aby uniknąć zdenerwowania.

Podsumowanie

Model waży 230 g, jego moc nadawania to maksymalnie 5 W. Akumulator zasilający urządzenie ma pojemność 2800 mAh. To krótkofalówka z latarką LED i funkcją Dual Watch. Możemy zaprogramować ją przy pomocy klawiatury (ręcznie) lub poprzez podłączenie do komputera. Sprzęt ma funkcję VOX, czyli uruchamianie nadawania głosem.

Rozważ też

Zalety

Urządzenie daje możliwość komunikowania się z drugą osobą na dużym dystansie, do 6 km. Krótkofalówka jest odporna na niekorzystne czynniki zewnętrzne, takie jak niska i wysoka temperatura (obejmująca zakres od -20 st. C do +60 st. C).

Wady

Na początku obsługa modelu może być kłopotliwa. Wpływa na to m.in. brak przetłumaczonej na język polski instrukcji. Bez znajomości języka angielskiego prawdopodobnie jej nie zrozumiemy.

Podsumowanie

Krótkofalówka jest zasilana baterią o pojemności 1500 mAh. Sprzęt waży 198 g, a jego moc to 2,5 W. Ważne jest to, że model wyposażono w latarkę LED. Urządzenie może przydać się np. podczas wycieczki rowerowej z rodziną, gdy bliscy postanowią pojechać inną ścieżką.

 

1. Walkie Talkie Baofeng UV-5R Krótkofalówka

 

Zachęcamy wszystkich do zakupu Baofeng UV-5R, czyli prostej w obsłudze krótkofalówki. Jest to bardzo nowoczesny i czuły sprzęt o dużym zasięgu pracy. Producent zapewnia, że model sprawdzi się w niemal każdych warunkach, w tym w powietrzu i na wodzie. Produkt bez trudu prześle sygnał w gęsto zalesionym lesie, a poza tym może też pracować przy temperaturze -30 st. C.

Gabaryty modelu są dość niewielkie, więc jego przechowywanie nie powinno stanowić trudności. Ten sprzęt bardzo dobrze sprawdzi się podczas komunikacji dwukierunkowej, przy której wykorzystuje się fale VHF i UHF. Zakres pasm to 2 m i 70 cm. Obsługa krótkofalówki jest intuicyjna, więc jej nauka zajmie Ci kilka minut. Urządzenie składa się z wkręcanej anteny, niewielkiej gałki, która służy do zwiększania głośności oraz włącznika/wyłącznika. Boczny przycisk, należy nacisnąć aby nadawać, zwolnić – by odbierać. Sprzęt ma też wbudowaną latarkę.

Według konsumentów jest to bardzo wydajny model w dobrej cenie. Posiada on liczne zabezpieczenia, jak blokada klawiszy czy funkcja czuwania, które ułatwiają używanie.

Baofeng UV-5R to krótkofalówka o mocy nadawania wynoszącej 5 W. Zasięg komunikacji, według producenta wynosi 19 km.

 

Zalety

Wykonanie: Krótkofalówka jest solidnie wykonana. Można ją zabrać ze sobą w nieznane lub inne niebezpieczne oraz wilgotne miejsca i nie trzeba się przejmować, że zostanie ona zniszczona na skutek działania czynników zewnętrznych.

Wyświetlacz: Duży wyświetlacz sprawia, że można z łatwością przeczytać wszystkie cyferki, które się na nim wyświetlają. Jest to łatwe nawet dla osób, które mają wadę wzroku.

Obsługa: Opanowanie podstawowej obsługi jest łatwe, bo nadawanie i odbieranie ogranicza się do naciśnięcia lub zwolnienia przycisku nadawania. Zaawanasowana obsługa jest szczegółowo opisana w instrukcji.

Dodatki: Sprzęt ma wbudowaną latarkę, która może okazać się pomocna, gdy w czasie wędrówki po lesie zrobi się ciemno. Oprócz tego model ma wbudowane radio FM.

Gabaryty: Model nie jest zbyt duży i dlatego można go łatwo schować w torbie lub w kieszeni kurtki. Krótkofalówka nie jest ciężka, więc można ją trzymać w dłoni przez dłuższy czas.

 

Wady

Wolne skanowanie kanałów: Wiele osób uważa, że skanowanie kanałów przebiega zbyt wolno, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość.

 

 

 

 

2. Radio Krótkofalarskie Baofeng Uv-82 Expo

 

Krótkofalówka Baofeng UV-82 to nowoczesny model dwupasmowy, który pełni funkcję dwustronnego komunikatora. Dzięki temu możesz być w kontakcie się z innymi osobami, nawet w warunkach, gdzie telefon nie ma zasięgu. Urządzenie ma wbudowaną pamięć, która jest w stanie pomieścić dane o 128 kanałach. Wymiary modelu to: długość całkowita – 28,6 cm, długość anteny – 18 cm, szerokość – 5,3 cm i głębokość – 3 cm.

Krótkofalówka wyposażona jest w łatwe w obsłudze menu, w którym znajdują się 42 pozycje. Wyświetlacz jest dwuliniowy, a do tego bardzo czytelny. Dużym atutem jest wbudowana latarka, która ułatwia przemieszczanie się po zmroku. W urządzeniu znajduje się nowoczesny akumulator litowo-jonowy o pojemności 2800 mAh. Jest on bardzo wydajny, więc nie musisz się obawiać o wyładowanie baterii w czasie podróży. Produkt oferuje kilka cykli pracy: 3-minutowy, 54-minutowy oraz opcję czuwania.

Prezentowany sprzęt cieszy się bardzo dużą popularnością wśród konsumentów. Wiele osób doceniło atrakcyjny stosunek ceny do możliwości sprzętu. Ten wielofunkcyjny model umożliwia komunikację na wodzie, lądzie oraz w powietrzu. Opinie konsumentów o krótkofalówce są bardzo pozytywne.

Baofeng UV-82 to sprzęt, który ma aż 128 kanałów. Jego moc nadawania wynosi 5 W. Może on pracować w temperaturze od -20 st. C do 60 st. C.

 

Zalety

Wykonanie: Na uwagę zasługuje solidne wykonanie krótkofalówki. Przyciski oraz obudowa nie ulegają uszkodzeniu nawet w ciężkich warunkach atmosferycznych.

Sygnał: Radio oraz nadawane sygnały odbierają bardzo dobrze. Dźwięk jest bardzo czysty nawet do kilkudziesięciu metrów odległości od nadajnika, co jest bardzo dobrym wynikiem.

Wyświetlacz: Wyświetlacz krótkofalówki jest na tyle przejrzysty, że można z niego bez problemu odczytać wszystkie informacje, jakie potrzebujesz, aby komunikować się z innymi.

Gabaryty: Sprzęt waży 130 g. Wymiary krótkofalówki to 58 mm x 110 mm x 32 mm, dlatego przenoszenie go nie stanowi żadnego problemu.

 

Wady

Trwałość: Użytkownicy zauważyli, że z czasem przyciski się ścierają, więc może to być dość kłopotliwe, jeżeli nie zapamięta się ich znaczenia.

 

 

 

 

3. Radiotelefon Baofeng BF-888S V3

 

Model Baofeng BF-888S to nowoczesna krótkofalówka, która sprawdzi się podczas spacerów po lesie, na stoku czy w czasie jazdy motorem. Produkt obsługuje częstotliwości od 400 MHz do 470 MHz. Istnieje jednak możliwość samodzielnego zaprogramowania innych stacji. Wymaga to jednak podłączenia sprzętu do komputera.

Produkt wyposażony jest w bardzo funkcjonalną latarkę LED, która na pewno przyda Ci się podczas spaceru. Prezentowany model to krótkofalówka Baofeng w dobrej cenie, która jest odporna na upadki i uszkodzenia mechaniczne. Dużą wydajność gwarantuje bateria Li-on 1500 mAh. Sprzęt jest w stanie pracować nawet w niekorzystnych warunkach pogodowych, w tym w temperaturze do -30 st. C. Dzięki wbudowanej antenie, bez trudu odbierzesz sygnał nadany przez Twoich znajomych. Producent zapewnia, że zniekształcenia audio stanowią mniej niż 5%.

Opinie konsumentów o tym urządzeniu są bardzo pochlebne. Wśród zalet produktu najczęściej wymieniane są: niska cena, duża czułość oraz niewielka emisja niepożądanego hałasu. Pozwala to nadawać i odbierać przejrzyste komunikaty.

Baofeng BF-888S to krótkofalówka o mocy 2 W. Ma ona 16 kanałów i jest wyposażona w latarkę LED oraz inne elementy, które sprawiają, że użytkowanie sprzętu jest ułatwione. Jest to dobra krótkofalówka Baofeng do 60 zł.

 

Zalety

Jakość dźwięku: Model jest głośny, wysyła bardzo wyraźne sygnały. Usłyszymy jego pracę, nawet gdy będzie się znajdował głęboko w torbie.

Wykonanie: Dobre wykonanie produktu sprawia, że przetrwa on najgorsze warunki: niskie i wysokie temperatury, wilgoć, słońce oraz działanie wiatru.

Zasięg: Zasięg sprzętu wynosi kilkadziesiąt metrów. Test krótkofalówek Baofeng pokazał, że można porozumiewać się z osobami, które znajdują się od nas w znacznej odległości.

 

Wady

Skomplikowana obsługa: W komplecie nie znajdziemy instrukcji obsługi po polsku. Dlatego musimy odkryć urządzenie na zasadzie prób i błędów.

 

 

 

 

Jaką krótkofalówkę Baofeng wybrać?

 

Choć trudno w to uwierzyć, że nie w każdej sytuacji możemy się komunikować przy pomocy telefonu komórkowego. W niektórych sytuacjach, jak spacer w lesie czy po górach, nie mamy zasięgu. Dlatego, jeśli często podróżujesz powinieneś zainwestować w krótkofalówkę. Ułatwi ona komunikowanie się z innymi członkami grupy. Chcemy, abyś wybrał dla siebie możliwie najlepszy model, dlatego przygotowaliśmy poniższy poradnik. Dowiesz się z niego, jaka jest najlepsza krótkofalówka Baofeng w 2023 roku. Pamiętaj jednak, że na użytkowanie większości z tych urządzeń należy uzyskać pozwolenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej, na którego stronach dostępne są formularze za pomocą, których złożymy dokumenty wnioskujące o pozwolenie na taki sprzęt.

Baofeng to renomowany producent przenośnych sprzętów krótkofalowych. Produkty tej marki znane są z prostej obsługi oraz dużej niezależności. Wiele urządzeń używanych jest podczas akcji ratunkowych w górach.

Zanim podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę warto przedstawić, jak w ogóle działa krótkofalówka. Jest to urządzenie, które pełni funkcję zarówno nadajnika, jak i odbiornika poprzez wykorzystanie pasma krótkich fal. Aby przekazać informacje należy otworzyć tor łączności pomiędzy antenami przy pomocy specjalnego przycisku. Zanim zaczniesz komunikację z resztą grupy musisz skonfigurować krótkofalówki, by pracowały na tym samym kanale.

Koniecznie sprawdź moc produktu, który chcesz zakupić. Według polskich przepisów tego typu sprzęty nie mogą mieć większej wydajności niż 0,5 W. Nie zniechęca to producentów do tworzenia produktów o większej mocy, co jest niestety niezgodne z prawem. Upewnij się, jaka jest rzeczywista moc krótkofalówki, abyś nie miał problemów.

Najlepsze krótkofalówki Baofeng mają duży zasięg pracy. Dzięki temu Ty i Twoi znajomi możecie się swobodnie komunikować podczas spaceru w lesie. Pamiętaj jednak, że ukształtowanie terenu ma bardzo duży wpływ na odbierany sygnał. Duże zalesienie oraz zła pogoda na pewno będą oddziaływały negatywnie na pracę urządzenia.

Dokonując zakupu polecamy upewnić się, że produkt ma funkcję vox, czyli wysyłanie sygnału bez konieczności naciskania przycisku. Nie tylko ułatwi to korzystanie ze sprzętu, ale pozwoli nadać sygnał SOS. Innym dodatkiem jest opcja nasłuchu, która czasowo przemieni krótkofalówkę w elektroniczną nianię, gdyż pozwala bez przeszkód słuchać, co dzieje się z drugim nadajnikiem. Jeśli wraz ze znajomymi często jeździcie na gry do lasu (jak paintball) warto wybrać urządzenie z możliwością szyfrowania transmisji. Sprawi ona, że osoby postronne nie poznają treści komunikatu, co ułatwi zaplanowanie strategii.

 

 

Dodaj komentarz

6 KOMENTARZ

Daniel

November 29, 2022 at 7:22 am

UV 5r to solidny sprzęt . Ale opis do poprawy : “Boczny, pomarańczowy przycisk, należy nacisnąć aby nadawać, zwolnić – by odbierać.” Przycisk do nadawania jest czarny i znajduje się pod pomarańczowym który jest “alarmem”.

Odpowiadać
Anton

September 30, 2022 at 8:14 am

Wspomniany model uv5r i model 82 są naprawdę popularne,prym popularności wiedzie jednak uv5r ze wzgledu na ilość dostępnych akcesori.Duza zaletą jest zamienny pojemnik na ogniwa AA w ilości 6szt.Swietnia się sprawdza gdy nie mamy oryginalnych akumulatorów producenta.Pojemnosc ogniw jest duża a zatem i czas działania radia dużo większy.W czasie ciszy radiowej można słuchać naziemnych stacji radiowych które się wyciszają po nadejściu sygnału korespondenta,alarm asobisty itd.

Odpowiadać
Zespół PlanujWłuczęgę.com

October 9, 2022 at 11:58 am

Dzien dobry,

Dziekujemy za komentarz i podzienie sie swoim doswiadczeniem z krotkofalowkami uv5r i 82.

Pozdrawiamy,
Zespol PlanujWloczege.com

Odpowiadać
TOMASZ

September 10, 2022 at 7:13 am

Tak potwierdzam że Baofeng uv-5r to dobry sprzęt, używam od kilku lat i sprawny jak nowy. Dokupilem dodatkowo antenę Nagoya i większa baterię na zapas.

Odpowiadać
Zespół PlanujWłuczęgę.com

September 17, 2022 at 10:26 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz i rekomendację.

Pozdrawiamy,
Zespół PlanujWłóczęgę.com

Odpowiadać
Zespół PlanujWłuczęgę.com

December 4, 2022 at 6:23 pm

Dzien dobry,

Dziekujemy za komentarz i zwrocenie uwagi na nieprawidlowosci w tekscie. Opis zostal juz poprawiony.

Pozdrawiamy,
Zespol PlanujWloczege.com

Odpowiadać