Najlepsza mata samopompująca 5 cm

Ostatnio aktualizowane: 21.06.24

 

 

Maty samopompujące 5 cm – ranking

 

 

Sea To Summit Comfort Light

 

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem trwałej maty, która jest przy tym również komfortowa, zastanów się nad zakupem modelu Sea To Summit Comfort Light. Zapewnia on równomierną izolację i ciepło na całej powierzchni.

Przy zachowaniu odpowiedniej grubości, udało się zredukować wagę i objętość o blisko 40% – model waży niespełna 1 kg. Produkt ma multifunkcyjny wentyl szeroko przepływowy, dzięki któremu nie tylko napompujemy matę, ale również bezpiecznie wypuścimy powietrze składając materac. Antypoślizgowa powierzchnia zapewnia stabilną pozycję materaca podczas korzystania z niego.

Model ma wartość współczynnika R-Value 2,7. Materiał wykonania całości to poliester 3D. Zdaniem użytkowników to jedna z najlepszych mat dostępnych na rynku. Pokrowiec pozwala na wygodne przenoszenie produktu oraz przechowywanie go. Wymiary materaca to 183 cm x 51 cm. Jest to więc wielkość odpowiednia dla osób średniego wzrostu. Waga całości to 650 g. W opinii kupujących to niezbyt duży ciężar do samodzielnego transportu.

 

 

 

 

Spokey Fatty

 

Spokey Fatty to mata samopompująca 5 cm w dobrej cenie przeznaczona do wykorzystania w trakcie biwaków. Jej wymiary po złożeniu wynoszą 53 cm x 15 cm, natomiast waga to 1,34 kg. Całość zapakowana w wygodny do przenoszenia pokrowiec nadaje się do zabrania ze sobą na wycieczkę.

Wypełnienie maty to materiał PVC będący bardzo trwałym rodzajem wypełnienia. Wymiary materaca po rozłożeniu wynoszą 180 cm x 50 cm x 5 cm. Trwały zawór wykonany z materiału PVC pozwala na dość szybkie napompowanie produktu. Za pierwszym razem być może trzeba będzie nieco pomóc sobie dopompowując powietrze pompką lub wdmuchując je ustami.

Zdaniem biwakowiczów korzystających z maty stanowi ona optymalną izolację od podłoża. Nawet w razie nocowania w chłodnym, wilgotnym miejscu możliwy będzie sen na ciepłym, suchym posłaniu.

 

 

 

 

High Peak Oregon 180

 

Mata High Peak Oregon 180 to wygodne miejsce do spania dla każdego wymagającego biwakowicza, który poszukuje legowiska, które będzie wytrzymałe, wygodne i sprawdzi się nawet w trudnych warunkach pogodowych.

Średnica modelu po zwinięciu to 15 cm, więc transport ani przechowywanie nie będą stanowiły żadnego problemu. Górna warstwa materaca została wykonana z poliestru 210T. Poliuretanowe wypełnienie jest wytrzymałe i zapewnia dobrą izolację termiczną. Waga modelu wynosi 1500 g, natomiast wymiary po rozłożeniu to 180 cm x 50 cm. Oznacza to, że produkt jest odpowiedni dla osób średniego wzrostu.

Mata jest również łatwa w utrzymaniu w czystości. Użytkownicy podkreślają, że wystarczy ją przetrzeć wilgotną szmatką. To produkt godny polecenia osobom, które lubią biwaki niezależnie od miejsca, w którym się odbywają i pogody. Mata nie przesuwa się, sen więc jest naprawdę bardzo regenerujący.

 

 

 

Jaką matę samopompującą 5 cm wybrać?

 

Mata samopompująca to alternatywa dla tradycyjnej karimaty. Zapewnia znacznie większy komfort osobie, która na niej leży. Z naszego poradnika dowiesz się, jak wybrać odpowiednią matę dla siebie, w zależności od tego, kiedy i gdzie planujesz jej używać.

Mechanizm działania maty samopompującej jest dość prosty – wnętrze, które stanowi pianka poliuretanowa, ulega rozprężeniu pod wpływem powietrza, które się do niego dostaje. Zwykle zajmuje to około 2 – 3 minut. Powietrze dostaje się do środka przez zawór, który po napełnieniu trzeba zakręcić. W razie potrzeby można dopompować matę pompką lub ustami – wówczas nasze legowisko będzie nieco twardsze. Pamiętajmy, że maty dopiero co wyjęte z opakowania mogą się napełniać nieco mniejszą ilością powietrza i nieco wolniej.

Wybierając produkt dla siebie zastanów się, jakiej długości potrzebujesz. Zwykle oscyluje ona około 180 cm. Jeśli jesteś wyższy, wybierz nieco dłuższy model – aby mata spełniała swoje zadanie, musisz mieścić się na niej cały. Mata o grubości 5 cm zapewnia bardzo dobrą izolację przed zimnem i wilgocią. Im akcesorium jest cieńsze, tym właściwości izolacyjne są słabsze. Dobór grubość będzie uzależniony od miejsca, w którym planujemy odpoczywać. Jeśli wiemy, że będzie to wilgotne i zimne środowisko, warto zadbać o to, aby nasze legowisko zapewniło nam bezpieczny, spokojny sen. Najlepsze maty samopompujące o grubości 5 cm są odpowiednie na wędrówki wysokogórskie. Takie maty nie mogą być ciężkie – w sklepach znajdziemy modele ważące niespełna 2 kg, jak i te 6 kg.

Użytkownicy, oprócz doskonałych możliwości ochronnych, biorą również pod uwagę wygodę użytkowania produktu. Twierdzą, że najlepsza mata samopompująca 5 cm w 2024 roku to również legowisko wyprofilowane w taki sposób, że każdorazowe położenie się na nim wspomaga prawidłowe ułożenie kręgosłupa i miednicy w trakcie odpoczynku. Dany model może również mieć różne szerokości – jest nieco węższy w nogach, a szerszy w barkach.

Zwracajmy uwagę na to, do jakiej pory roku dostosowany jest model, który wybraliśmy. Jeśli samodzielnie nie możemy znaleźć takiej informacji, zapytajmy o nią obsługę sklepu. Zwykle współczynnik podawany jest w jednostkach R-Value. Cienka mata ma zwykle od R2 do R4, a gruba R5 lub R6, nawet do R11. Wymiary po spakowaniu powinny być maksymalnie kompaktowe – w końcu będziemy nieść pakunek samodzielnie, często daleko.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ