Najlepsze miejscowości nad morzem
Polskie morze od lat cieszy się uznaniem turystów. Do spędzenia wakacji wybieramy najczęściej duże i popularne miejsca. Przepełnione plaże i tłumy na ulicach mogą być niemałym dyskomfortem nie tylko dla rodzin z dziećmi, ale również seniorów, czy osób pragnących odpocząć od miejskiego zgiełku. Dla tych, którzy wolą spędzić urlop w zaciszu, prezentujemy małe miejscowości nad morzem i jednocześnie zachęcamy do poznania tego, co jeszcze nieodkryte.
Większość miejscowości nad Morzem Bałtyckim jest tak oblegana przez turystów, że niekiedy trudno znaleźć miejsce na plaży do komfortowego odpoczynku. Problem narasta podczas podróży z małymi dziećmi, kiedy ich ulubiony namiot plażowy z powodu braku wolnych miejsc nadal musi pozostać złożony. Z pomocą przychodzą niewielkie miasteczka i wioski jak dotąd rzadko odwiedzane przez turystów. Często okazuje się, że są to również najtańsze miejscowości nad morzem, które pomimo niskich cen za pobyt, oferują także mniej zaludnione, piaszczyste plaże.
Contents
Spokojne miejscowości nad morzem
♦ Chałupy – znane, a mimo wszystko rzadziej odwiedzane przez turystów Chałupy są częściej wybierane jako miejsce kempingów i sportów wodnych. Wejścia na plażę ze środkowej części miejscowości lub nieopodal Władysławowa są znacznie mniej odwiedzane przez turystów. Do morza prowadzi kilkuminutowa trasa przez las, dlatego jeśli zdecydujemy się na wczasy w Chałupach, wylegiwanie się na plaży będziemy mieć na wyciągnięcie ręki, a przy tym zapewnioną ciszę i spokój.
♦ Dębki – miejscowość nad morzem znajdująca się między Łebą a Władysławowem, na Wybrzeżu Słowińskim. Atrakcją niewielkiej, a jednocześnie malowniczej miejscowości jest osada rybacka, gdzie najstarsze domy pochodzą z XIX wieku. Wczasowicze mogą podziwiać piękne ujście rzeki Piaśnicy wkomponowane w piaszczystą plażę. Jest to doskonałe miejsce dla rodzin z małymi dziećmi, ponieważ umożliwia kąpiele na płytkich wodach. W Dębkach organizowane są spływy kajakowe, znajdziemy tutaj również plażę dla nudystów, a morskie widoki możemy podziwiać z 20-m wieży w Rybaczówce.
♦ Szukając ciekawe miejscowości nad morzem odnajdujemy także Bobolin znajdujący się niedaleko Darłowa. Znajdziemy tam najczystszą, a zarazem najbardziej malowniczą plażę na wybrzeżu. Zejście do niej nie stanowi problemu dla maluchów lub osób starszych, ponieważ nie ma na nim schodów. Atrakcją dla wczasowiczów są znajdujące się w Bobolinie bunkry pochodzące z czasów II wojny światowej. Okazuje się, że jak dotąd nieodkryte przez turystów miejsce oferuje także stadninę koni i jazdę konno po plaży. Specjalną atrakcją dla dzieci jest mini ZOO, do którego można się wybrać w przerwie wylegiwania się na słońcu.
♦ W kategorii małe miejscowości nad morzem możemy wskazać miejscowość Białogóra, która oferuje turystom piękne i spokojne plaże. Do morza możemy dotrzeć pieszo przez las lub pojechać bryczką. Białogóra jest rezerwatem Nadmorskiego Parku Krajobrazowego będącego miejscem wylęgu dla żurawi. Wczasowicze mają również do dyspozycji 32-km trasę w Nordic Walking Park.
♦ Rusinowo – pomimo że nie jest położone nad samym morzem, 2 km od centrum znajduje się szeroka plaża z mało obleganą przez turystów odwiedzających tanie miejscowości nad morzem. W czasie wakacji w Rusinowie na wypadek mało atrakcyjnej pogody mamy do dyspozycji aquapark w Jarosławcu.
♦ Tych co szukają najpiękniejsze miejscowości nad morzem bez wątpienia zachwyci Mielenko nieopodal Mielna charakteryzujące się ciszą i spokojem, a jednocześnie przestronnymi plażami otoczonymi przez las.
♦ Najlepsze miejscowości nad morzem to takie, które mają plażę w zasięgu ręki. Jedną z nich jest Wicie oferująca wypoczynek i noclegi niemalże bezpośrednio obok gorącego piasku. Kolejną atrakcją, jaką oferuje wioska, jest jezioro Kopań o powierzchni 900 ha. Stanowi ono doskonałe miejsce dla żeglarzy i sportów wodnych.
♦ Sarbinowo – na wakacje w kraju polecamy udać się do jednej z miejscowości nad Bałtykiem o nazwie Sarbinowo, znajdującej się 7 km od Mielna. Gdyby nie morskie fale, wioska nadal znajdowałaby się 1,5 km od linii brzegowej. W Gąskach – 5 km od Sarbinowa – znajduje się latarnia morska, która jest dodatkową atrakcją dla wczasowiczów.
♦ Ostrowo i Karwieńskie Błoto Drugie – to kolejne dla urlopowiczów miejscowości wypoczynkowe nad morzem. Ostrowo w XVI w. założyli mennonici zajmujący się w tym czasie osuszaniem bagien. Charakterystyczne budowle w typie holenderskim znajdujące się w Ostrowie wpisano na listę zabytków. W obu wsiach znajdziemy spokojne i komfortowe dla wypoczynku plaże, które często są alternatywą dla znajdującej się niedaleko Karwii.
♦ Piaski (Nowa Karczma) – znajdujące się na Mierzei Wiślanej Piaski to kolejny przykład miejscowości nad polskim morzem. Są one także najbardziej wysuniętym na wschód punktem Krynicy Morskiej. Piaski to jedynie nazwa potoczna, używana przez mieszkańców i często odwiedzających to miejsce turystów. Prawidłowe nazewnictwo miejscowości to Nowa Karczma. Plaża umożliwia dojście do rosyjskiej granicy, czyli na sam koniec kraju.
♦ Pustkowo – nazwa miejscowości z pewnością nie jest bez znaczenia. Okazuje się, iż malowniczy kurort nie jest aż tak bardzo oblegany przez wczasowiczów jak inne nadmorskie miejscowości. Pustkowo znajduje się między Pobierowem a Trzęsaczem. Spora, ale przede wszystkim czysta plaża odznacza się pięknym klifem oraz charakterystycznymi wydmami.
♦ Kadyny – leżą nad Zalewem Wiślanym i są bardzo rzadko odwiedzane przez turystów. Rejon nie jest aż tak popularny jak, chociażby Zatoka Gdańska, ale mimo to jest fantastycznym miejscem na spędzenie rodzinnych wakacji. Wszystko z powodu znajdujących się w okolicy parków krajobrazowych i rezerwatów przyrody. Kadyny to także miejsce, w którym znajdziemy przystań morską i zabytkowy pałac Wilhelma II – cesarza Niemiec.
♦ Kopalino – to niewielka wioska kaszubska znajdująca się w powiecie wejherowskim. Kopalino mieści się niedaleko Białogóry i latarni morskiej Stilo. Do plaży prowadzi malownicza ścieżka przez las o długości 2 km. Długość trasy zniechęca turystów do plażowania, dlatego, jeśli zdecydujemy się na Kopaliny, możemy mieć pewność, iż nie zastaniemy tam tłumów. Nieopodal miejscowości znajduje się huta szkła, w której dawno temu mieściła się odlewnia, w pobliżu spotkamy również pochodzące z ok. 650-125 lat przed naszą erą kurhany.
Polskie wybrzeże – inne miejscowości i ich atrakcje
♦ Międzyzdroje – jedno z najczęściej wybieranych miast przez turystów na wakacje nad morzem. Oprócz piaszczystych plaż i malowniczych terenów Bałtyku do największej atrakcji dla odwiedzających możemy zaliczyć aleję gwiazd. 100-metrowy deptak, na którym swoje dłonie odcisnęli przedstawiciele estrady oraz twórcy dzieł sztuki. Jest on ciekawym miejscem na krótki spacer po dniu spędzonym na piaszczystej plaży.
♦ Trzęsacz – to bez wątpienia jedno z mniej znanych miejsc nad polskim morzem. Cechą charakterystyczną miejscowości są ruiny kościoła świętego Michała, będące przykładem na to, jak potężną siłę mogą mieć morskie fale. Z budowli zachowała się tylko jedna ściana, która powstała na przełomie XIV i XV wieku. W 2001 r. z obawy przed osunięciem postanowiono zabezpieczyć klif.
♦ Słowiński Park Narodowy – park znajdujący się w okolicach Łeby może poszczycić się ruchomymi wydmami, które uznawane są za jeden z cudów europejskich. Wybierając się na wczasy nad Bałtyk, możemy udać się do Słowińskiego Parku Narodowego i poczuć się niczym na pustyni.
♦ Mechowo – rzadko słyszana nazwa nadmorskiej miejscowości, w której znajdują się Groty Mechowskie. Podążając tamtejszą trasą, spotkamy malownicze kolumny skalne z piaskowca, korytarze oraz sporą salę. Nie musimy obawiać się zwiedzania w ciemności, ponieważ w środku znajduje się oświetlenie ułatwiające wędrówkę.
Pozostałe miejscowości nadmorskie oferujące mnóstwo atrakcji to przede wszystkim znane Władysławowo, Sopot, czy równie popularne Mielno. Nie zawsze muszą one kojarzyć się z wczasami dla rodzin z dziećmi. Fajne miejscowości nad morzem to przede wszystkim te tętniące nocnym życiem. Co prawda tańce i klubowa muzyka do białego rana nie są czymś, na co mogą pozwolić sobie wszyscy, ale przecież Bałtyk to nie tylko miejsce dla rodziców z maluchami.
Nadmorskie miejscowości o charakterze historycznym
Plaża i całodniowy relaks w wodzie to nie jedyne cechy charakterystyczne oferowane przez miejscowości nadmorskie. Polska to przede wszystkim wielka historia narodu walczącego o swoją wolność. Niektóre miasta czy też znajdujące się w nich obiekty niejednokrotnie związane były z bohaterskimi walkami na wybrzeżu. Nie tylko miłośnik historii, ale również każdy patriota, będąc nad morzem, wręcz zobowiązany jest do odwiedzenia ważnych dla jego ojczyzny miejsc:
♦ Westerplatte – urlop nad polskim morzem to doskonała okazja, aby odwiedzić Gdańsk i udać się pod pomnik bohaterów Westerplatte, którzy przez 7 dni spędzonych w głodówce walczyli z najeźdźcą.
♦ Zamek w Darłowie – w zamku obecnie mieści się siedziba Muzeum Zamkowego, niegdyś należał on do książąt pomorskich. Budowla powstała w II połowie XIV wieku, a w wieku XIX poddano ją przebudowie.
♦ Fort Gerharda w Świnoujściu – w latach 1848-1856 obiekt wznieśli Prusacy. Głównym zadaniem dwukondygnacyjnej reduty była obrona szlaku wodnego do Szczecina. Obecnie fort to atrakcja dla turystów, którzy mogą wcielić się w rekrutów i zmierzyć się z musztrą prowadzoną przez pruskiego gefrajtera.
♦ Twierdza w Kołobrzegu – do dzisiaj przetrwało jedynie parę obiektów twierdzy, jak np. Reduta Solna pochodząca z 1630 roku, Fort Ujście oraz Reduta Morast. Fortyfikacja pochodzi z XVII wieku, w wieku XIX zamknięto ją, a następnie posłużyła do walk w czasie II wojny światowej.
Wakacje nad morzem
Wakacje nad polskim morzem to dla wielu nie lada wyzwanie, biorąc pod uwagę zmienne warunki atmosferyczne, jakie panują nad Bałtykiem. Kiedy udajemy się w podróż z dziećmi, nie możemy cały czas zmuszać ich do leżenia lub budowania zamków z piasku. Co z resztą w przypadku maluchów jest trudne do wykonania i codziennie spędzony czas w tym samym miejscu może okazać się katastrofą. Najlepszym wyjściem z takiej sytuacji jest przygotowanie planu awaryjnego z listą miejsc i atrakcji, które również świetnie się sprawdzą, kiedy nad polskie morze nadciągną deszczowe chmury.
Zanim udamy się na wakacje, niezbędne jest wybranie odpowiedniego miejsca noclegowego. Liczba hoteli, pensjonatów i domków letniskowych nad Bałtykiem jest tak duża, że raczej nie powinniśmy mieć problemu z noclegiem. Kiedy jedziemy bez dzieci, możemy zdecydować się również na kemping lub pola namiotowe. Dla osób nie zamierzających przesiadywać sporo czasu w pokoju, dobrym wyborem będą prywatne kwatery, które jednocześnie są znacznie tańsze niż pensjonaty i pokoje hotelowe. Z kolei wczasowiczom, którzy nie wyobrażają sobie wakacji bez noclegu w hotelu lub pensjonacie, polecamy wcześniejszą rezerwację z racji dużo korzystniejszej ceny i możliwości wybrania pokoju. Dodatkowo przy rezerwacji możemy zdecydować czy wolimy nocleg z wyżywieniem, czy też zadbamy o to we własnym zakresie.
Jeżeli zamierzamy podróżować z wybrankiem lub wybranką naszego serca, wcześniej warto ustalić rodzaj wypoczynku, aby móc wybrać jak najbardziej komfortowe dla nas miejsce. Kiedy oboje lubimy spędzać aktywnie czas i w pokoju będziemy jedynie spać, możemy zdecydować się na prywatne pokoje u pobliskich gospodarzy. Jeśli jednak wolimy romantyczny wyjazd z wszelkimi udogodnieniami, w takim wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie hotel lub pensjonat. Z kolei, kiedy jesteśmy miłośnikami natury i pewnego rodzaju wyzwań, dobrą opcją będzie nocleg pod namiotem. Sprawa inaczej wygląda podczas wczasów z dzieckiem. W zależności od wieku malucha spanie pod gołym niebem raczej nie powinno być brane pod uwagę. Ze względu na komfort całej rodziny najlepiej wybrać prywatne pokoje lub hotel. Jednakże często optymalnym rozwiązaniem jest wybór domku letniskowego, który zazwyczaj na podwórku ma plac zabaw i inne atrakcje dla najmłodszych. Dla rodzin z dziećmi szczególnie polecana jest Jastrzębia Góra, Jastarnia, Jarosławiec i Darłowo – miejscowości zapewniające liczne atrakcje dla maluchów, ale również spokój i komfortowy wypoczynek z racji mniej obleganych przez turystów plaż. Jeśli zdecydujemy się na hotel, warto wybrać taki, który będzie oferował kryty basen, salę zabaw oraz bezpieczne zjeżdżalnie i huśtawki. Udogodnienia wewnątrz budynku sprawią, że dziecko nie będzie się nudzić podczas deszczu. Niektóre z obiektów w cenie oferują również zabawy z animatorem. Z takimi atrakcjami dziecko ma spore pole do popisu i przede wszystkim brak miejsca na nudę. Rodzice mogą wykorzystać ten czas i udać się do hotelowego SPA, aby zrelaksować się przy wybranym zabiegu lub masażu.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ