Ostatnio aktualizowane: 21.10.20

 

Zaplanowanie i wykonanie posłania na kempingu jest bardzo ważną i niełatwą rzeczą. W zależności od tego, jakimi środkami dysponujesz i co masz w swoim ekwipunku, będziesz w stanie wykonać łóżko na wycieczce. Spośród wielu opcji wybraliśmy te najwygodniejsze i umieściliśmy je w naszym poradniku. 

 

Łóżko polowe

Podczas pobytu na kempingu masz kilka możliwości, spośród których możesz wybrać, na czym będziesz spać. Jedną z nich jest łóżko polowe. Dobre łóżko polowe umożliwi Ci odpoczynek i pozwoli przespać noc na wyjeździe.  W sklepach znajdują się różne modele (zarówno te bardziej, jak i mniej wygodne), toteż z pewnością znajdziesz posłanie, które będzie Ci najbardziej odpowiadało. Zakup warto przemyśleć, ponieważ nie będzie to rzecz kupiona na jedną okazję, ale będzie Ci służyć nawet przez wiele lat. Podczas wyboru należy kierować się własnymi wymaganiami względem łóżka, materiałami, z jakich jest wykonane i tym, że wypoczynek na nim ma być wygodny bez zastosowania dodatkowych rzeczy (podkładów, koców, kołder). Niektóre łóżka polowe mają w zestawie materac. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ nie trzeba martwić się o zabranie ze sobą dodatkowych pledów (rodzaj koca), które będą miały za zadanie sprawić, że wypoczynek na takim posłaniu będzie wygodniejszy. Zastosowany materac ma na celu ochronić ciało przed metalową konstrukcją łóżka i umilić sen.

 

Użyj koców i poduszek

Aby na kempingu wykonać własnoręcznie łóżko, będziesz potrzebować koców i poduszek. Oprócz tego przydatne mogą okazać się kołdry, ponieważ bywają cieplejsze niż kocyki. Na podłożu (na przykład w namiocie) należy zacząć układać kolejne warstwy ze zgromadzonych pledów. W zależności od tego, jakie warunki atmosferyczne panują na zewnątrz, powinno być ich więcej (gdy na zewnątrz jest zimno) lub mniej (kiedy na zewnątrz jest ciepło). Ciekawym pomysłem na wykonanie łóżka na kempingu mogą okazać się także specjalne poduszki stosowane na huśtawkach i meblach ogrodowych. Zazwyczaj są sporych rozmiarów i można zrobić z nich wygodne posłanie na czas pobytu na kempingu.

Śpiwór

Śpiwór jest bardzo popularnym i znanym przez wszystkich sposobem chronienia ciała przed zimnem w czasie snu. Przed jego zakupem warto zastanowić się, jakiego modelu konkretnie potrzebujesz. Istnieją śpiwory cieńsze i grubsze, więc wybór uzależniony jest od Twoich oczekiwań. Gdy wybierasz się w miejsce, gdzie jest bardzo zimno, warto zainwestować w ocieplane okrycie. Zapewni Ci ono komfort termiczny, w efekcie czego będziesz mógł ze spokojem przetrwać nawet bardzo zimne noce. Cieńsze modele polecane są na okresy przejściowe, kiedy pogoda jest zmienna. Przed zakupem warto zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj, ale także i na rozmiar śpiwora. Wymiar będzie uzależniony od wzrostu osoby, która będzie w nim spała. Istotne jest, aby poprawnie dobrać śpiwór do postury, ponieważ zakup za małego śpiwora sprawi, że wypoczynek nie będzie komfortowy.

 

Hamak

Ciekawą propozycją posłania na kempingu jest także hamak. Przed jego zakupem i zabraniem ze sobą warto upewnić się, że obiekt zezwala na używanie tego typu przedmiotów. Niektóre z obiektów mają nawet specjalne miejsca (zainstalowane słupki), na których możesz zawiesić hamak i cieszyć się wygodnym wypoczynkiem. W sklepach znajdziesz różne typy posłania. Istnieją modele klasyczne, na których mogą spać dwie, a nawet trzy osoby. To jeden z najpopularniejszych rodzajów. Innym znanym i wybieranym typem jest hamak z zamontowanym drążkiem. Nie jest on jednak polecany jako opcja do spania, ponieważ bardzo łatwo podczas zmiany pozycji można spaść. Stosuje się go na przykład podczas czytania książki czy też wygrzewania się w słońcu. 

Ochrona przed zimnem

Bardzo ważne jest, aby podczas wypoczynku na łonie natury chronić się przed zimnem. Dobrym rozwiązaniem byłaby inwestycja w specjalną matę termoaktywną (istnieją różne rodzaje i wymiary, a ceny tych produktów zaczynają się od około 20 zł). Dzięki niej będziesz mieć pewność, że leżąc na ziemi nie przeziębisz się. Często bywa tak, że podłoże (zwłaszcza nocą) jest bardzo zimne. Przed rozłożeniem posłania (zwłaszcza śpiwora czy łóżka zrobionego z koców) warto zastosować specjalną matę, która zapewni ochronę i komfort termiczny. Warto także pamiętać o kocach i kołdrach. Dzięki pledom będziesz mógł szczelnie się okryć i przetrwać nawet najzimniejsze wieczory i noce. Przydadzą się także jako materiał, który pościelisz pod śpiwór w momencie, gdy nie będziesz miał specjalnej maty termicznej. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się także użycie karimaty. Pościelona na podłożu (nawet dwie warstwy) będzie w stanie izolować i zapewnić komfort termiczny.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 21.10.20

 

Kemping jest bardzo ciekawą formą spędzania czasu. Aby był  komfortowy i sprawiał dużo radości, powinieneś pamiętać o zakupie kilku rzeczy, które z pewnością umilą Ci czas spędzony na łonie natury. W poniższym artykule znajdziesz listę przedmiotów, w które warto zainwestować, aby zapewnić sobie wygodny wypoczynek na kempingu.

 

Namiot

Podczas planowania wypoczynku na kempingu, warto pamiętać o zabraniu ze sobą namiotu. To on stanie się dla Ciebie (i być może Twoich bliskich lub przyjaciół) schronieniem i miejscem odpoczynku w czasie przebywania na łonie natury. Namiot powinien być wystarczająco duży. Materiały, z których będzie wykonany, powinny być mocne i wytrzymałe, aby mógł przetrwać nawet najbardziej wymagające warunki atmosferyczne. Czasami podczas wyjazdu może padać deszcz lub wiać silny wiatr, dlatego tak ważne jest, aby materiały były odporne na możliwe uszkodzenia. Niektóre modele namiotów (zwłaszcza większych rozmiarów, przeznaczone dla dużej grupy osób) mają dodatkowe elementy. Są to na przykład: przezroczyste okna umożliwiające obserwację tego, co dzieje się na zewnątrz (na noc można je zasłonić, aby obcy nie zaglądali do środka), specjalnie wydzielone ścianki działowe z materiału, aby wewnątrz namiotu mogła być zachowana prywatność. Przed przystąpieniem do postawienia namiotu należy dokładnie przeczytać instrukcję dołączoną do opakowania. To ważne, ponieważ bez tego nie będziesz w stanie poprawnie rozłożyć namiotu. Gdy spróbujesz poradzić sobie sam (nie wiedząc, w jaki sposób rozłożyć namiot) może zabrać Ci to sporo czasu i nerwów, dlatego zawsze warto zajrzeć do instrukcji i upewnić się, w jaki sposób prawidłowo rozłożyć namiot. 

 

Łóżko

Ważne jest, aby wybrać odpowiednie posłanie, na którym będziesz spać podczas pobytu na kempingu. Ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się łóżka polowe. Jeżeli wybierasz się w miejsce, gdzie podłoże bywa naprawdę zimne, to takie posłanie będzie najlepszym rozwiązaniem. Metalowy stelaż będzie zabezpieczał przed chłodem (posłanie nie będzie leżało bezpośrednio na ziemi, więc nie będziesz marznąć). W sklepach jest bardzo szeroki wybór łóżek polowych. Ceny i modele są zróżnicowane. Niektóre posłania mogą wymagać dodatkowych podkładów (koców i kołder), aby wypoczynek był wygodniejszy. Do wyboru mamy różne modele łóżek polowych. Najczęściej są to posłania jednoosobowe, jednak znajdą się także takie dla dzieci i dopasowane do wypoczynku dla dwóch osób. W zależności od tego, czego potrzebujesz, na pewno zdecydujesz się na model, który będzie dla Ciebie jak najbardziej odpowiedni.

Śpiwór

Gdy wybierasz się w miejsce, gdzie będzie naprawdę zimno, oprócz łóżka warto zainwestować w śpiwory. Są one wykonywane są ze specjalnych materiałów, które mają za zadanie zapewnić komfort termiczny nawet w bardzo niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Przed zakupem należy wybrać odpowiednią wielkość i rodzaj śpiwora. Wybór rozmiaru jest uzależniony od wzrostu osoby, która będzie w nim spała. Im osoba jest wyższa, tym rozmiar powinien być większy. Należy pamiętać także o tym, że na różne pory roku powinno się wybierać inne rodzaje śpiworów. Na lato przydadzą się wykonane z cieńszych materiałów. Zimą śpiwór powinien być grubszy, z dodatkową otuliną, która będzie izolowała i chroniła ciało przed zimnem. Warto, aby był wykonany z dobrej jakości materiałów (śpiwory wykonane z poliestru z dodatkową ociepliną uznawane są za jedne z najlepszych), aby podczas zimnych nocy było Ci ciepło. 

 

Podkład termiczny

Jeżeli nie chcesz zabierać ze sobą rozkładanego łóżka (na przykład polowego) tylko sam śpiwór, warto kupić specjalny podkład termiczny. To specjalny materiał, który będziesz mógł umieścić bezpośrednio na ziemi. Będzie miał za zadanie chronić Cię podczas snu przed chłodem podłoża. Dzięki podkładowi termicznemu będziesz mógł spać w śpiworze bez obaw o to, że się przeziębisz. To bardzo ważne, ponieważ wyjazd na kemping ma być przyjemnością i odpoczynkiem, więc powinieneś zadbać o to, aby w bezpieczny i komfortowy sposób spędzić ten czas. Ciekawą alternatywą dla podkładu termicznego jest użycie dwóch zwykłych, lekkich mat. Położone na sobie zapewnią odpowiednią izolację od podłoża, więc bez obaw będziesz mógł rozłożyć na nich na przykład śpiwór.

Koce i poduszki

Podczas pakowania się na kemping nie można zapomnieć o kocach i poduszkach. Zapewnią Ci komfortowy wypoczynek, będziesz mógł poczuć się, jak w domu. W nocy będziesz mógł użyć poduszki i koca, aby umilić sen, a w ciągu dnia podczas drzemki lub przebywania na świeżym powietrzu (leżenie w słońcu na kocyku i poduszce jest bardzo wygodne) będziesz mógł odpocząć. Warto pamiętać także o tym, że poduszka izoluje głowę od podłoża. Czasami bywa ono zimne, a położenie głowy na takiej powierzchni mogłoby doprowadzić do jej bólu, a nawet poważnego przeziębienia. Dlatego tak ważne jest używanie poduszki. Nie tylko ze względu na wygodniejszy wypoczynek, ale także na bezpieczeństwo i zdrowie.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 21.10.20

 

Łóżko polowe możesz zabrać ze sobą, kiedy masz zamiar wybrać się na kemping. Nie jest ono jednak zbyt wygodne, więc jak sprawić, aby spanie było komfortowe? Poniżej znajdziesz kilka sposobów, aby spanie na łóżku polowym było przyjemniejsze. 

 

Wybierz odpowiedni model łóżka

Jeżeli wybierasz się na kemping i jeszcze nie zakupiłeś łóżka polowego, to powinieneś zastanowić się nad wyborem odpowiedniego modelu. Istnieje wiele rodzajów posłań, zarówno tych wygodnych, jak i nie. Najtańsze modele nie są zazwyczaj komfortowe. Spanie na nich nie jest przyjemnością i konieczne jest podścielenie koców, aby było wygodniej. Składane łóżko polowe jest bardzo ciekawą opcją dla tych, którzy cenią sobie komfort użytkowania. Przy jego zakupie należy jednak wziąć pod uwagę masę ciała. Zazwyczaj w opisie każdego modelu łóżka powinna znajdować się informacja, jaka jest maksymalnie dopuszczalna waga. Takie posłanie składa się najczęściej z metalowego stelaża, na którym umieszcza się materac. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ nie trzeba się martwić, że następnego dnia obudzisz się niewyspany i obolały. 

Komfortowy wypoczynek będzie zapewniony dzięki materacowi kupionemu w zestawie, ponieważ będzie on bardzo dobrze dopasowany do łóżka.  Łóżko (z materacem) będzie odpowiednie dla tych, którzy mają problemy z plecami i nie chcą nabawić się większej kontuzji. 

Ponieważ istnieją różne rodzaje łóżek polowych, każdy model może inaczej się składać. Zazwyczaj każde łóżko możesz złożyć, aby zajmowało jak najmniej miejsca i było wygodniejsze w transporcie. Najprostsze łóżka polowe składają się w miejscach specjalnych zagięć. Po rozłożeniu nie wpływają one na komfort wypoczynku. Jeżeli masz możliwość wyboru, to powinieneś poważnie zastanowić się nad zakupem wygodniejszego modelu, aby wypoczynek na kempingu był przyjemnością, a nie udręką. Oprócz łóżka polowego możesz wybrać także inny rodzaj posłania. Jednym z nich jest hamak. Jeżeli wybierasz się do lasu lub miejsca, w którym są drzewa, będziesz mógł powiesić go i w wygodny sposób spędzić noc i wypocząć. Należy jednak pamiętać, że hamaki mają określone maksymalne obciążenie. Gdy wybierasz się na kemping, warto upewnić się, że będziesz mógł zawiesić na miejscu zakupiony hamak. Każdy obiekt ma swoje zasady, więc trzeba się do nich zastosować i je szanować. W momencie, gdy nie masz ani łóżka polowego, ani hamaku, możesz spać na karimacie w śpiworze. Mata będzie izolowała i chroniła Cię przed zimnem podłoża. Chociaż nie jest to wygodny sposób, to z takim zabezpieczeniem z pewnością się nie przeziębisz. Ciekawe może okazać się także łóżko dmuchane. Należy jednak pamiętać o zabraniu ze sobą pompki, aby je napompować. Spanie na takim legowisku jest bardzo wygodne i zdrowe, ponieważ po położeniu się nadmuchany materac dopasowuje się do kształtu i ułożenia ciała, co zapewnia wygodny wypoczynek. Istnieją różne modele łóżek dmuchanych, zarówno te dla jednej, jak i dwóch osób, więc z pewnością wybierzesz coś dla siebie.

 

Pościel kołdrę lub koc pod spód

Gdy masz niewygodne łóżko polowe i chcesz je udoskonalić, warto ułożyć dodatkową warstwę, na której będziesz spać. Poprzez pościelenie na posłaniu koca lub kołdry stworzysz wygodną powłokę, na której z pewnością będzie Ci się  lepiej spało. Łóżka polowe (zwłaszcza te najtańsze) cechują się tym, że są trochę niewygodne. Stalowa konstrukcja powleczona jest płachtą materiału (zazwyczaj poliestru), który samodzielnie (bez użycia koca, kołdry lub specjalnego podkładu) nie w pełni zapewnia komfortowy wypoczynek.  Warto zadbać o odpowiedni podkład, który umieścisz bezpośrednio na powierzchni łóżka. Dzięki niemu będziesz mieć pewność, że niewygodna konstrukcja nie zakłóci Twojego wypoczynku.

Użyj poduszek

Czasami może zdarzyć się tak, że podczas wypoczynku na łóżku polowym tylko w jednym miejscu zacznie Cię uwierać konstrukcja posłania. Nie trzeba wtedy podścielać kołdry lub koca na całą powierzchnię łóżka. Wystarczy, że w konkretnym miejscu umieścisz poduszkę. Jeżeli są to okolice głowy, to jak najbardziej można użyć sporej poduszki, która zniweluje uwieranie i zapewni przyjemny sen. Gdy uwiera Cię w innym miejscu, możesz zastosować inne poduszeczki, które są cieńsze od standardowych. W sklepach znajdziesz specjalne poduchy, których używa się na huśtawkach lub meblach ogrodowych. Zapewnią Ci przyjemny wypoczynek, nawet na najbardziej niewygodnym łóżku polowym. Każda metoda sprawiająca, że spanie na łóżku polowym jest wygodniejsze jest dobra. W zależności od tego, co Ci doskwiera i sprawia trudność w komfortowym wypoczynku, powinieneś wybrać rozwiązanie najbardziej dla Ciebie korzystne. Wtedy będziesz mieć pewność, że nic nie zakłóci snu i odpoczynku na kempingu.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 21.10.20

 

Backpacks became popular in the early 1970s. Even then, efforts were made to pack only the most necessary items so as not to burden the spine and make it easier to move around. Standard tourist backpacks have one larger compartment, side pockets and straps for attaching sleeping bags and other less handy equipment. Many people have trouble packing all the necessary things. How to pack a camping backpack? 

 

Packing a backpack is more of an art than a science. Following a few rules will allow you to pack all the necessary equipment, clothing and food into one backpack. The proper arrangement of all equipment will make it unnecessary to take additional bags and nets, which will definitely make the journey difficult. It is important to remember that the comfort and convenience of the person carrying the backpack is what counts. Equipment must be conveniently positioned to maintain a proper center of gravity. Everything should be well packaged and thought out so that you can get to the equipment you need without emptying your backpack. 

 

Choosing the right backpack 

Before starting packing, it is worth making sure that the chosen model will fit the right amount of equipment. Thanks to the current technology, the backpacks are lighter and stronger than ever, so it is worth investing in a new model. The selection should take into account the length of the planned journey. For longer trips, it is necessary to take much more clothing, cosmetics and food. 

How to pack a backpack? 

When packing tourist backpacks, it is worth paying attention to maintaining the center of gravity. Appropriate arrangement of the equipment will keep it comfortable and increase comfort while wearing. Place the heaviest items as close to your back as possible. Food, water and cooking equipment should be near or between the blades. Large items should not move, even when walking briskly. It is important to keep them immobilized with clothing, a towel or a blanket. 

 

How to arrange the equipment inside? 

Some hiking backpacks can be opened both from the top and from the bottom. This is a very useful option, especially if you suddenly need to get an item from the bottom. However, if the backpack does not have such an option, it is worth considering which equipment you will need at the end. Nobody will need a sleeping bag until the tent is pitched. For this reason, it is worth placing it at the bottom. Jackets, hats and gloves should be placed on top for easy access. Items that are good to have on hand include rainwear, snacks, insect repellants, and a headlamp.

 

How to avoid repacking? 

Many people wonder how to take all the essentials and avoid repacking. Before the trip, it is worth considering what you will really need. Depending on the length and type of trip, you can easily minimize your luggage. Especially if there are two, three or four people going on an expedition. In such a situation, it is worth sharing the cosmetics that everyone uses. You can take one medium toothpaste, one smaller shampoo, shower gel or lotion. Minimizing the amount of necessary cosmetics will make it easier to pack. It’s also a good idea to divide the provisions among all the people so that everyone carries more or less equally. A good way to eliminate excess baggage is to organize all the things into the necessary ones and those that are not really needed, but can be useful. 

What are the pockets in tourist backpacks for? 

Most tourist backpacks, apart from one large pocket, have several smaller ones, into which you can put handy items or snacks on the road. Special compartments allow you to pack equipment of an unusual shape. Outside, you can put a tent, a sleeping bag, a roll-up mat and a water bottle. However, you should pay attention to the even distribution of the weight, because an overloaded backpack will make your spine ache after walking a few kilometers. When hiking in the woods, be careful not to damage your sleeping bag or tent with protruding branches. Traveling with a tourist backpack through the forest is not the easiest task. 

 

What is worth taking with additional equipment? 

In addition to the necessary items, such as a raincoat, fleece, first aid kit and toiletries, it is worth taking other things that may be useful. This is especially true for excursions that are organized in a new and unknown location. To reach your destination safely, you should have maps, a compass, an LED light and a spare battery. Also worth taking: sunglasses with a good sunscreen, sunscreen, insect spray, raincoat, trekking poles and a pad or a small hiking chair.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 21.10.20

 

Ten piękny kraj położony w południowo-wschodniej części Europy uważany jest za spadkobiercę jednej z najstarszych cywilizacji. Między innymi dlatego Grecja stała się jednym z najchętniej odwiedzanych krajów. Turyści przyjeżdżają do tego pięknego kraju w poszukiwaniu najpiękniejszych plaż na świecie, a także, aby doświadczyć bliskiego kontaktu z naturą. Dzięki położeniu, historii, architekturze, kulturze oraz niezwykłej przyrodzie Grecja jest jedyna w swoim rodzaju. Kraj słynie z urokliwych kąpielisk oraz długich, piaszczystych plaż, które każdego roku przyciągają tłumy turystów. Na które z nich warto się wybrać, aby zaznać spokoju i odpocząć? 

 

Samotraka 

Samotraka to jedna z najwspanialszych wysp, która jest uważana za jeden z dziewiczych zakątków na świecie. Znaczną część wyspy zajmują góry, a sama infrastruktura turystyczna skupiona jest na zachodzie. Jest to miejsce uznawane za raj dla odkrywców i miłośników przyrody, którzy pasjonują się wędrówką, wspinaczką, raftingiem, kajakarstwem czy paralotniarstwem. Na wyspie znajdują się źródła z wodami leczniczymi, wodospady, kaniony oraz niewielkie jeziorka uformowane w skałach. Samotraka to dobre miejsce dla ludzi poszukujących ciszy i spokoju. Mimo tego, że na wyspie przeważa wybrzeże żwirowe i nie ma tam za wiele piaszczystych plaż, to jednak turyści chętnie wybierają ją jako cel swojej podróży. Oprócz dzikiej natury Samotraka to również raj dla wielbicieli historii i sztuki. Nieliczne kempingi odwiedzane są regularnie przez grupy hipisów, którzy chętnie wybierają taki rodzaj noclegu. Na wyspie oferowane są dwa rodzaje kempingów: nocleg na łonie natury zorganizowany indywidualnie oraz na pół zorganizowanym polu namiotowym. Biwakowanie na łonie natury pomaga uciec od rzeczywistości, jednak warto w takich warunkach mieć dobry namiot. 

Chalkidiki 

Plaże Chalkidiki nie bez przyczyny nazywane są greckimi Karaibami. Około 23 km na południe od Vourvourou znajduje się skupisko małych plaż w linii brzegowej o długości ponad 5 km. Znane są również pod nazwą Kavourotrypes. Nie ma żadnego znaku drogowego, więc będąc na głównej drodze w Sithonii, należy zwrócić uwagę na znak “Beach Bar Portokali”. Jest to jedyna zorganizowana plaża, na której można bezpiecznie się opalać i odizolować od ludzi. Warto mieć ze sobą wszystkie niezbędne rzeczy, takie jak woda, jedzenie, maty, krem do opalania oraz samorozkładający namiot plażowy, który osłoni ciało od promieni słonecznych. Pozostałe plaże są opuszczone, jednak istnieje możliwość przejścia przez nie pieszo wzdłuż wybrzeża. Wybierając się na spacer, warto zwrócić uwagę na krzewy i skały. 

 

Mirtiotissa

Na wyspie Korfu niedaleko miejscowości Pelekas znajduje się niewielka piaszczysta plaża Mirtiotissa. Jest to raj dla nudystów i jedno z niewielu miejsc na wyspie, gdzie naturyzm jest całkowicie tolerowany. Zapierające dech w piersiach klify, dzika roślinność i wszechobecne skały sprawiają, że plaża jest jedną z najpiękniejszych w całej Grecji i doskonałym miejscem na odpoczynek od rutyny. Odkryta przez hipisów w latach 70. XX wieku, plaża jest dobrym miejscem dla osób poszukujących ciszy i spokoju. 

 

Skiathos 

Skiathos to malutka wyspa leżąca w pobliżu słynnej wyspy Skopelos, na której kręcono kinowy hit z Meryl Streep “Mamma Mia”. Powierzchnia Skiathos wynosi zaledwie 48 km2, a większość przestrzeni zajmują lasy i plaże, których jest ponad 60. Jedną z najsłynniejszych dzikich plaż jest Little Banana Beach, zachwycająca swym urokiem turystów. Jest to również jedyna oficjalna plaża nudystów na wyspie. Innymi ciekawymi miejscami, które warto odwiedzić, są: plaża szyszkowa wśród lasów piniowych, kino letnie, w którym raz w tygodniu odtwarzają kinowy hit “Mamma Mia”, lalaria, czyli malownicze skały oraz klasztor Evangelistria oddalony o 5 km od Skiathos. 

Ikaria 

Ikaria to grecka wyspa znajdująca się na Morzu Egejskim. Zgodnie z tradycją, jej nazwa wywodzi się od Ikarusa, czyli syna Dedala, który według mitologii greckiej wpadł do pobliskiego morza. Zgodnie z opowieścią Ikar nie posłuchał rad ojca, sam skonstruował skrzydła, na których wzniósł się ku górze i znalazł się tak blisko słońca, że jego promienie roztopiły wosk sklejający skrzydła. Według badań, mieszkańcy Ikarii żyją znacznie dłużej niż mieszkańcy innych wysp i kontynentu. W rzeczywistości ludzie żyją tam średnio 10 lat dłużej niż w innych częściach Europy i Ameryki. Dwie najpopularniejsze plaże znajdujące się na wyspie to Seszele i Messakti. Seszele to malutka, piękna plaża z białymi skałami, głazami i klifami. Messakti jest znacznie większa i w sezonie przyciąga wielu turystów, jednak jest to dobre miejsce głównie dla rodzin spędzających urlop w tej okolicy. 

 

Donoussa 

Grupa wysp położona między Naksos a Amorgos zwana jest Małymi Cykladami. Jedną z najrzadziej odwiedzanych wysp jest Donoussa, która mimo to zachwyca turystów pięknymi plażami oraz turkusową wodą w zatokach. Powierzchnia wyspy to zaledwie 16 km2. Jest to ulubione miejsce zarówno dla nudystów, jak i dla osób, które chcą cieszyć się letnim wypoczynkiem z dala od tłumów ludzi. Miękki piasek, bezpośredni dostęp do morza oraz tawerna to obraz, który można zastać po dotarciu na tę wyspę. Na plaży Kedros można zobaczyć pozostałości zatopionego niemieckiego okrętu wojennego z czasów II wojny światowej. Widok jest niezwykły zarówno z chodnika nadmorskiego, jak i z morza. Będąc w okolicy, warto również zobaczyć jaskinię Fokospilia.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 21.10.20

 

Hiszpania to bardzo często odwiedzany przez Polaków kraj. Wyjeżdżamy tam, żeby wypocząć na gorących plażach, słuchać szumu fal odbijających się od brzegu i podziwiać widoki. Taki wyjazd jest pełen wrażeń i staje się źródłem wielu miłych wspomnień. Planujesz wakacje w Hiszpanii? Poniżej znajdziesz opisy najpiękniejszych plaż w tym kraju.

 

Cala Xarraca

Plaża Cala Xarraca na Ibizie jest bardzo dobrym wyborem dla osób, które chcą wypocząć, a jednocześnie uniknąć tłumów. Ma ona 20 metrów szerokości i 70 metrów długości, dlatego jest uznawana za kameralną. Znaczna część terenu jest pokryta miękką, morską trawą, co zapewne zniechęca turystów, którzy lubią wylegiwać się na rozgrzanym piasku. Na plaży Cala Xarraca można miło spędzić czas opalając się lub spacerując po skalistym brzegu. Miłośnicy nurkowania mogą odkrywać podwodne jaskinie, których jest tutaj bardzo dużo. Woda jest czysta i przejrzysta, możemy się w niej kąpać, a nawet wypożyczyć kajak. Teren jest podzielony na trzy części. Na krańcach plaży można odpoczywać w ciszy, w jej centrum znajdziemy niewielką restaurację.

 

Playa El Cañuelo

Costa del Sol to bardzo znany region turystyczny w Andaluzji, gdzie znajduje się wiele kąpielisk oraz plaż. Jedną z najpiękniejszych jest Playa El Cañuelo, z niewielkimi zatokami i przejrzystą, lazurową wodą. Turyści, którzy odwiedzają to miejsce przekonują, że czuli się jak na końcu świata. Mimo że plaża jest bardzo znana, możliwy jest odpoczynek od zgiełku i tłumów. Leży ona na obszarze chronionego krajobrazu i nie da się tutaj dojechać własnym samochodem. Środkiem transportu pozwalającym na dotarcie na Playa El Cañuelo jest specjalny autobus, który zaczyna kursować już od 10:00 rano. Osoby, które nie lubią przebywać w tłumie, na pewno ucieszy to, że w okolicy są tylko dwie restauracje. Mamy za to zapewnioną czystą wodę pełną ryb, sypki piasek i podwodne jaskinie.

Costa Calma

Costa Calma to plaża w południowej części Fuerteventury, która na pewno spodoba się miłośnikom sportów wodnych. Ma ona prawie 2 kilometry długości i jest otoczona wzgórzami, co gwarantuje malownicze widoki. Jeśli zacznie przeszkadzać nam zgiełk, możemy oddalić się do mniej uczęszczanych zatok. Costa Calma to miejsce, gdzie można uprawiać surfing, nurkowanie oraz windsurfing, a także spacerować wzdłuż brzegu i jeździć na rowerze. W pobliżu znajdują się rezerwaty, pomniki przyrody oraz obszary chronionego krajobrazu.

 

Rodas

Plaża Rodas jest położona na Wyspach Cies, a jej charakterystyczną cechą jest biały i bardzo drobny piasek (niemal taki sam, jak na Karaibach). Dopływają tutaj wody z Oceanu Atlantyckiego, dlatego są czyste i przyjemnie chłodne. Turyści, którzy odwiedzają Rodas, twierdzą, że wygląda, jak prawdziwy raj. Można tu dotrzeć tylko na statku, to obszar chroniony. Co ważne, liczba miejsc na wyspie jest ograniczona, więc nie trzeba się martwić o tłumy na plaży. W centralnej części jest jezioro i małe laguny z wydmami, nie ma do nich dostępu, ponieważ jest to teren lęgowy żółwi. W okolicy rosną lasy eukaliptusowe i sosnowe, w czasie spacerów na pewno zobaczymy wiele gatunków roślin endemicznych (unikatowych dla danego miejsca). Ciekawe jest to, że Rodas to największa kolonia mew na świecie. Aby je podziwiać wystarczy znaleźć odpowiednie miejsce i rozłożyć namioty plażowe, w których wygodnie rozsiądziemy się z bliskimi.

Cala Macarella

Cala Macarella to plaża położona w południowej części Minorki, należącej do Hiszpanii wyspy na Morzu Śródziemnym. Otaczająca ją woda ma turkusowy kolor i jest czysta, a drobny piasek zachęca do opalania się. Miejsce to jest często polecane na wypoczynek zimą, bo nawet o tej porze roku jest tutaj przyjemnie ciepło. Plaża znajduje się w rejonie pustynnym, można do niej dojechać własnym samochodem (asfaltową drogą). Otaczają ją wzgórza porośnięte dębami i drzewami iglastymi.

 

Playa de Lloret

Osoby planujące wyjazd do Lloret de Mar, jednego z najbardziej popularnych hiszpańskich kurortów, powinny wybrać się na plażę Playa de Lloret. Znajduje się ona zaraz przy nadmorskiej promenadzie. Do dyspozycji mamy wszystkie niezbędne elementy plażowej infrastruktury: toalety, leżaki, parasole oraz prysznice, a bezpieczną kąpiel w wodzie gwarantują ratownicy. Ponieważ Playa de Lloret to bardzo znana plaża, jest tutaj tłoczno. Aby znaleźć dobre miejsce do wypoczynku, warto przyjść tu wcześnie rano. Jeśli znudzi nam się opalanie, możemy pójść do restauracji lub baru i spróbować dań kuchni katalońskiej. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby skorzystać z różnych atrakcji: nurkowania, wycieczki statkiem z przeszklonym dnem, a nawet lotu balonem. Plaża jest chętnie odwiedzana zarówno w dzień, jak i w nocy.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 21.10.20

 

Sposobów na spędzenie urlopu w Polsce jest wiele, a jednym z najpopularniejszych jest wyjazd nad Morze Bałtyckie. Wypoczywając na plaży, można zrelaksować się podczas słuchania szumu fal, opalać się, a także spacerować wzdłuż brzegu. Zastanawiasz się, do jakiej nadmorskiej miejscowości warto się wybrać? Oto lista najpopularniejszych polskich plaż nad Bałtykiem.

 

Mikoszewo

Mikoszewo to wieś rybacko-turystyczna położona na obszarze Żuław Wiślanych, w gminie Stegna. Znajduje się po wschodniej stronie ujścia przekopu Wisły, w miejscu, gdzie rozpoczyna się Mierzeja Wiślana. To miejscowość, gdzie utworzono rezerwat Mewia Łacha. Gniazdują tu rzadko spotykane gatunki ptaków wodnych. Co ciekawe, jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie przez cały rok można spotkać foki. Plaża w Mikoszewie jest oddalona o ok. 1,5 km od głównej ulicy, co zapewnia spokój i brak zgiełku. 900 m od niej jest parking leśny, gdzie można zostawić swój samochód. Latem na odcinku 100 m działa strzeżone kąpielisko, a to oznacza, że możemy bezpiecznie się kąpać pod okiem ratowników. Plaża jest piaszczysta i na tyle duża, że wszyscy turyści mogą swobodnie wypocząć, rozkładając mały parawan czy namiot plażowy. Ponieważ spadek dna morskiego jest łagodny, nawet małe dzieci mogą wejść do wody i oddalić się od brzegu na kilka metrów (oczywiście pod opieką dorosłych).

 

Ustka

Położone na terenie powiatu słupskiego portowe miasto Ustka jest bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. Wpływa na to m.in. duża ilość ciekawych zabytków: Kościół pw. Najświętszego Zbawiciela, latarnia morska, willa Red, Promenada Nadmorska, port morski czy dzielnica willowa. Na terenie miasta wyznaczono dwa letnie kąpieliska morskie, a co za tym idzie, do wyboru mamy dwie plaże: zachodnią i wschodnią. Obie są uznawane za bardzo czyste i sprzyjające wypoczynkowi nad morzem. Maluchy mogą spędzać wolny czas na dmuchanym placu zabaw i zjeżdżalni wodnej. Przy plaży wschodniej znajdziemy restauracje, bary oraz sklepy z pamiątkami. Siedząc na piasku możemy obserwować wystające z wody falochrony, na których chętnie odpoczywają rybitwy i mewy.

Hel

Hel to miasto w powiecie puckim, które jest położone na cyplu Mierzei Helskiej. To bardzo znany ośrodek turystyczny, jest tutaj nadmorskie kąpielisko, a przy porcie morskim działa przystań rybacka, jachtowa, a także żegluga pasażerska. Położona na cyplu helskim plaża jest bardzo czysta, to kraniec ponad 30 km półwyspu. Jej długość wynosi ok. 1000 m, a szerokość jest równa 30 m. Piasek ma tutaj biały kolor, a woda jest przejrzysta. To właśnie na plaży przy Helu odnotowuje się najwięcej słonecznych dni w roku, jednak w czasie wypoczynku trzeba uważać na porywiste podmuchy wiatru. W odległości 400 metrów od plaży znajdują się lokale gastronomiczne, a do centrum miasta można dojść w kilkanaście minut.

 

Kołobrzeg

Za największe i najpiękniejsze polskie uzdrowisko uznawany jest Kołobrzeg. To miasto leżące na terenie powiatu kołobrzeskiego, do wyboru mamy tutaj trzy morskie kąpieliska. Przez środkową część miejscowości przepływa rzeka Parsęta, oddzielając Wybrzeże Trzebiatowskie od Wybrzeża Słowińskiego. W 2010 roku kąpielisko Kołobrzeg odznaczono Błękitną Flagą, a to oznacza, że spełnia wymogi, co do jakości wody, czystości, bezpieczeństwa i infrastruktury. Największą popularnością cieszy się plaża tuż przy molo, gdzie piasek jest sypki i ma charakterystyczny, złoty odcień. Wzdłuż plaży ciągnie się spacerowa promenada, latem czynne są place zabaw dla dzieci i organizowane są różnego rodzaju imprezy plenerowe.

Trzęsacz

Nadmorska wieś Trzęsacz położona w powiecie gryfickim to bardzo dobre miejsce dla osób, które chcą odpocząć od zgiełku i tłumów. W sezonie letnim czynne jest tutaj kąpielisko położone na brzegu klifowym. Zdaniem wielu turystów plaża w Trzęsaczu jest jedną z najładniejszych w Polsce i niczym nie różni się od tych znajdujących się przy dużych nadmorskich miastach. Kąpielisko zostało odznaczone Błękitną Flagą, a to daje pewność, że wypoczywamy w bezpiecznym i czystym miejscu. Teren jest strzeżony przez ratowników. Będąc na plaży możemy podziwiać ruiny gotyckiego kościoła, obok niego jest taras widokowy.

 

Łeba

Łeba to miasto leżące na terenie powiatu lęborskiego, nad dwiema rzekami (Chełst i Łeba). Latem czynne są tutaj trzy kąpieliska, a główna plaża wygląda podobnie, jak te z tropikalnych krajów. W sezonie jest tutaj tłoczno, jednak każdy powinien znaleźć wystarczająco dużo miejsca na wypoczynek. Tuż obok znajduje się jeden z największych w Europie kompleksów ruchomych wydm, Słowiński Park Narodowy. Aby uniknąć tłumów, można wybrać się na nieco mniej popularną plażę położoną przy kąpielisku zachodnim. Jednak bez względu na to, gdzie się wybierzemy, z pewnością uda nam się wypocząć. Okolice Łeby są bardzo malownicze, dlatego chętnie odwiedzają je nie tylko turyści z naszego kraju, ale i innych państw europejskich.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 21.10.20

 

Idąc na plażę, wiele osób zabiera ze sobą ciężki i mało poręczny parasol, ewentualnie parawan, którego rozkładanie zajmuje dużo czasu. Warto wprowadzić zmiany do swojego wypoczynkowego ekwipunku i umieścić w nim namiot plażowy. Przekonaj się, dlaczego warto kupić tego typu produkt.

 

Ochrona przed słońcem

Większość z nas z niecierpliwością wyczekuje lata, bo jest to pora roku, podczas której dominują słoneczne dni. Ładna pogoda zachęca do spędzania wolnego czasu na plaży, jednak musimy zadbać o odpowiednio skuteczną ochronę przed promieniami UV. Jeśli o tym zapomnimy, narazimy swoją skórę na oparzenia słoneczne, proces fotostarzenia, a niekiedy nawet rozwój nowotworów (przykładowo czerniaka). Warto zabrać ze sobą na plażę nie tylko krem z wysokim filtrem UV, ale i namiot. Po jego rozłożeniu zyskamy cień i będziemy mogli schronić się przed promieniami słońca. To da nam pewność, że bezpiecznie wypoczywamy na piasku i nie narażamy się choćby na udar cieplny. Jeśli znajdziemy duży namiot plażowy, możemy schronić się w nim razem z pozostałymi członkami rodziny. Sprawdzi się on równie dobrze, co parasol, który jest znacznie cięższy i mniej wygodny w przenoszeniu. To produkt doceniany przez rodziców opiekujących się małymi dziećmi i osoby, które muszą unikać nadmiernej ekspozycji na słońce z uwagi na wiek lub bardzo jasną karnację.

 

Ochrona przed wiatrem

W porównaniu do plażowego parasola namiot zapewnia skuteczną ochronę nie tylko przed słońcem, ale i wiatrem. Na plaży często mocno wieje, a to zwiększa odczuwanie chłodu, w szczególności zaraz po wyjściu z wody. Samo okrycie się ręcznikiem czasami nie pomaga. Wchodząc do namiotu, nie czujemy już wiatru i możemy komfortowo odpocząć po kąpieli. W ten sposób unikamy również nadmiernego wychłodzenia organizmu, co mogłoby skończyć się rozwojem infekcji i pokrzyżowaniem dalszych planów wakacyjnych.

Praktyczny schowek

Posiadacze plażowego namiotu uważają, że jest on bardzo praktyczny, ponieważ pełni funkcję schowka na niezbędne na plaży rzeczy. Możemy w nim schować wodę i przekąski, ręczniki (aby nie zabrudziły się na piasku), ubrania itp. Większość dostępnych na rynku modeli ma specjalną kieszonkę na drobiazgi, w której można bezpiecznie schować telefon, dokumenty czy pieniądze.

 

Łatwe rozkładanie i składanie

Rozkładanie i późniejsze składanie namiotu plażowego to bardzo łatwe czynności, które nie wymagają użycia dużej siły. Tego samego często nie można powiedzieć o parasolu, bo już samo wbicie trzonka w ziemię nierzadko okazuje się kłopotliwe. Modele plażowe to zwykle namioty samorozkładające się, a więc wystarczy wyjąć je z pokrowca i ułożyć na ziemi, żeby konstrukcja rozstawiła się sama. Do nas należy jedynie przymocowanie dna do podłoża za pomocą kilku śledzi, aby namiot nie przesuwał się przy mocniejszych podmuchach wiatru. Złożenie konstrukcji nie jest skomplikowane, robi się to w kilku prostych ruchach. W razie wątpliwości możemy zajrzeć do dołączonej do produktu instrukcji, tam powinno to być szczegółowo wyjaśnione (także w formie obrazków).

 

Zapewnienie dyskrecji

Chcąc czuć się swobodnie na wczasach i zachować dyskrecję, wielu plażowiczów rozkłada parawany. Jednak nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż takie konstrukcje zasłaniają widok osobom znajdującym się w większej odległości od wody, mogą też przeszkadzać ratownikom. Co więcej, duża ilość parawanów utrudnia poruszanie się po plaży. Namiot zajmuje mniej miejsca, ale także pozwala na zachowanie dyskrecji. To dobra propozycja zwłaszcza dla rodzin z małymi dziećmi, bo w środku można bez przeszkód zmienić maluchowi pieluchę lub pozwolić mu na krótką drzemkę. W namiocie możemy również przebrać pociechę w strój kąpielowy, a później pomóc jej w założeniu suchego ubrania.

Ochrona przed lekkim deszczem

Parasol plażowy jest przystosowany do zapewnienia nam ochrony przed słońcem, ale w czasie deszczu nie sprawdza się dobrze. Oczywiście namiot plażowy także nie nadaje się do użytku podczas ulewy, jednak gdy na plaży zaskoczy nas mżawka, będziemy mogli się w nim schronić i poczekać na poprawę pogody. Dzięki niemu stajemy się lepiej przygotowani na każdą okoliczność.

 

Niewielkie wymiary po złożeniu

Złożony namiot na plażę ma kompaktowe wymiary i jest łatwy w przechowywaniu. Szybko znajdziemy odpowiednią szafę, w której umieścimy go, kiedy sezon wakacyjny się skończy. W przypadku parasola byłoby to znacznie trudniejsze. Również przewożenie namiotu w samochodzie nie jest kłopotliwe, bo zmieści się on zarówno w bagażniku, jak i na tylnej kanapie. Możemy zabrać go ze sobą na jednodniową wycieczkę nad jezioro, a także znacznie dłuższy wyjazd nad morze. Ważne jest to, że namiot jest dobrze zabezpieczony przed zniszczeniem w transporcie i podczas przechowywania. Do takich produktów zwykle dołączone jest specjalne etui, w którym można schować złożoną konstrukcję, razem ze śledziami czy innymi dodatkowymi elementami.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 21.10.20

 

O multitoolach często mówi się, że to bardzo praktyczne przyrządy i warto zdecydować się na ich zakup. Jak przekonują ich posiadacze, są przydatne w wielu sytuacjach i to nie tylko w domu, ale również poza nim. Wahasz się, czy rzeczywiście multitool jest Ci niezbędny? Przedstawiamy kilka powodów, dlaczego warto go kupić.

 

Zastępuje skrzynkę z narzędziami

Do wykonywania napraw w domu potrzebne są odpowiednie narzędzia. Zwykle jest tak, że dokupujemy je stopniowo, zależnie od tego, co jest nam niezbędne. Z czasem orientujemy się, że mamy bardzo dużo różnych przyrządów i chowamy je do skrzynki, aby wszystkie znalazły się w jednym miejscu. Jednak jej przechowywanie, a także przenoszenie nie należą do łatwych czynności. Jak się okazuje, multitoole mogą z powodzeniem zastąpić najbardziej niezbędne narzędzia, w tym: młotek, śrubokręty, nożyk, kombinerki, pilnik do drewna czy metalu, a nawet miarkę. To wielofunkcyjny przyrząd umożliwiający wykonanie różnych prac w domu. Mając go pod ręką szybko dokręcimy śruby, wbijemy w ziemię paliki, przetniemy drut, a nawet zdejmiemy izolację z przewodów podczas naprawiania domowych urządzeń. Zakup multitoola często wiąże się z mniejszym wydatkiem niż kupowanie osobno kilku czy kilkunastu różnych narzędzi.

 

Wygoda przenoszenia

Multitool jest stosunkowo niewielkim przyrządem, dlatego można go bez przeszkód przez cały czas nosić przy sobie. Nie zajmuje on dużo miejsca w plecaku (i nie obciąża go), z pewnością zmieści się też w kieszeni spodni. Niektóre modele można też swobodnie przyczepić do ubrania za pomocą karabińczyka, co także jest wygodnym rozwiązaniem. Z uwagi na kompaktowe wymiary multitool można zabrać ze sobą wszędzie, a więc na przejażdżkę rowerową, wędrówkę w góry czy wczasy pod namiot. To niezbędny element wyposażenia dla osoby, która wybiera się na obóz survivalowy. Dzięki niemu można się nauczyć, jak radzić sobie w najtrudniejszych sytuacjach z dala od cywilizacji. Co ważne, do multitoola często dołączony jest praktyczny pokrowiec, który skutecznie chroni go przed zarysowaniami i innymi uszkodzeniami.

Przygotowanie na każdą okoliczność

Jeśli mamy przy sobie multitool, możemy mieć pewność, że będziemy przygotowani na każdą okoliczność. Pozwala on nie tylko na dokonywanie różnych napraw, ale też otwieranie butelek i konserw, wbijanie w ziemię śledzi od namiotu, przecinanie drewna, plastiku i innych materiałów, rozpalanie ognia, a nawet wydawanie sygnałów ostrzegawczych (jeśli został wyposażony w gwizdek). Tak naprawdę warto nosić multitool przy sobie przez cały czas, bo nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać. Sprawia on, że szybko znajdziemy wyjście z każdej sytuacji.

 

Gwarancja bezpieczeństwa w podróży

Na rynku znajdziemy specjalne multitoole zwiększające poziom bezpieczeństwa podczas podróży samochodem. To dobry wybór nie tylko dla osób pracujących jako zawodowi kierowcy, ale i tych często podróżujących publicznymi środkami transportu. Tego typu przyrządy są wyposażone w ostrzegawczy gwizdek, zbijak do szyb i przecinak do pasów. Ponadto mogą wysyłać sygnały świetlne i pełnić funkcję latarki. To modele, które są przydatne podczas awarii pojazdu czy wypadku drogowego.

 

Ciekawy i praktyczny dodatek do stroju

Są multitoole, które wyglądają podobnie, jak zwykłe scyzoryki. Jednak w ofercie niektórych marek możemy znaleźć też modele w formie bransoletki na rękę. Pełnią one funkcję ciekawego, a jednocześnie bardzo użytecznego dodatku do stroju. Tego typu przyrządy nierzadko możemy zabrać ze sobą nawet na pokład samolotu, a także zmienić w bransoletę do zegarka. Aby użyć konkretnego narzędzia, wystarczy zdjąć multitool z nadgarstka, złożyć go i wysunąć potrzebną końcówkę. Zwykle jest tak, że możemy swobodnie zmniejszyć obwód bransoletki, odłączając poszczególne ogniwa. Nie trzeba się więc obawiać, że multitool zsunie się z ręki i go zgubimy.

Solidność

Multitoole to bardzo solidne przyrządy. Do ich produkcji wykorzystywane są starannie dobierane materiały, takie jak stal nierdzewna. Z tego względu możemy mieć pewność, że zakupiony model długo nam posłuży i w dodatku nie pojawi się na nim korozja. Jeżeli nie chcemy się martwić o solidność swojego multitoola, warto zainwestować w produkt renomowanej marki. Co prawda będzie on nieco droższy, ale jednocześnie bardziej odporny na uszkodzenia. W dodatku znani producenci udzielają na oferowane przez siebie przyrządy gwarancję, niekiedy nawet na ok. 25 lat.

 

Oryginalny prezent

Znalezienie ciekawego prezentu dla miłośnika majsterkowania czasami nie jest proste. Jeżeli brakuje nam inspiracji, powinniśmy zastanowić się nad zakupem multitoola. To oryginalny podarunek, który będzie bardzo przydatny. Niektóre marki dają możliwość wykonania grawera na rękojeści, w efekcie czego przyrząd zmienia się w personalizowany prezent. Można go podarować bliskiej osobie na urodziny, imieniny, Boże Narodzenie czy Walentynki, tak naprawdę każda okazja jest równie dobra.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 21.10.20

 

Multitool to inaczej wielofunkcyjne narzędzie. Jego posiadacze przekonują, że może przydać się w najmniej spodziewanym momencie, dlatego warto przez cały czas nosić go przy sobie. Nie jest to kłopotliwe, ponieważ tego typu przyrządy są niewielkie, większość modeli można schować np. do kieszeni spodni. Zastanawiasz się, w jakich sytuacjach multitool może okazać się przydatny? O tym jest nasz artykuł.

 

Przecinanie przedmiotów

Jedną z podstawowych funkcji każdego multitoola jest przecinanie różnych przedmiotów. Zwykle taki przyrząd jest wyposażony w wysuwany nóż. Możemy wykorzystać go zarówno do otwierania plastikowych opakowań z jedzeniem, jak i odcinania taśmy, opasek zaciskowych itp. Tak naprawdę nóż okazuje się niezbędny w wielu różnych sytuacjach, nie tylko w domu, ale i poza nim. Czasami dobrze zastępują go kombinerki, w które multitool również jest wyposażony. To oznacza, że możemy bez zbędnego wysiłku przeciąć np. drut. Niektóre przyrządy mają dodatkowe, ząbkowane ostrze. Daje ono możliwość przecięcia drewna, co znacząco ułatwi przygotowanie ogniska na biwaku.

 

Otwieranie butelek i konserw

Mówi się, że w dobry multitool powinny zaopatrzyć się w szczególności osoby lubiące dłuższe wędrówki po górach, a także biwakowanie czy kemping. Wynika to głównie z tego, że za pomocą wspomnianego przyrządu można z łatwością otworzyć butelki zabezpieczone kapslem, a także puszki z konserwami. Używając w tym celu np. zwykłego noża, można łatwo się skaleczyć, multitool zapewnia większy poziom bezpieczeństwa. Wybierając się na kilkudniowy (lub dłuższy) wyjazd pod namiot czy nawet do domku letniskowego, większość osób zabiera ze sobą żywność w puszkach. Dzięki temu nie ma potrzeby szukania sklepu w najbliższej okolicy. Nawet jeśli jest on niedaleko, możemy mieć problem ze znalezieniem jedzenia w opakowaniach z praktycznym uchwytem do otwierania. Multitool okazuje się bardzo przydatny, gdy musimy otworzyć puszkę, gdyż możemy to zrobić szybko i bezpiecznie, nie narażając noża na stępienie lub nawet złamanie.

Rozpalanie ognia

Metod na rozpalanie ognia jest wiele. Najłatwiejszym sposobem jest podpalanie przygotowanej wcześniej rozpałki za pomocą zapałek, zapalniczki lub zapalarki. Jednak co zrobić, gdy zapomnieliśmy o zabraniu wymienionych przedmiotów z domu? Jeśli mamy przy sobie multitool, nie będzie to trudne. Zazwyczaj przyrząd jest wyposażony w specjalne krzesiwo. Pocierając o nie specjalną metalową końcówką, możemy uzyskać iskry, które pozwolą na rozpalenie drewna czy przygotowanej kupki suchej trawy. Wzniecanie ognia w taki sposób to bardzo cenna umiejętność, która przyda się zarówno na obozie survivalowym, jak i zwykłym wyjeździe pod namiot.

 

Rozstawianie namiotu

Podczas rozkładania namiotu turystycznego zwykle trzeba wbić w ziemię paliki, które odpowiadają za stabilność całej konstrukcji. Jeśli podłoże jest twarde, nie uda nam się to bez odpowiednich narzędzi. Oczywiście nie musimy zabierać na wczasy dużego i ciężkiego młotka, multitool dobrze go zastąpi. Wystarczy uderzać jedną z jego twardych krawędzi w paliki, aby te coraz bardziej zagłębiały się w ziemię. W ten sposób uda nam się rozstawić namiot, aby stał stabilnie przez cały czas.

 

Wkręcanie śrub

Jeżeli podczas wakacyjnego wyjazdu niespodziewanie zepsuje nam się jakiś sprzęt lub rower, możemy go szybko naprawić mając przy sobie multitool. Przeważnie przyrząd ten jest wyposażony w gniazdo na wymienne bity, a nawet uniwersalne klucze do nakrętek, np. 1/4 cala czy 3/16 cala. Tym samym możliwe jest łatwe usunięcie niespodziewanych usterek.

Wydawanie sygnałów ostrzegawczych

Multitoole oferowane przez renomowanych producentów mają nie tylko nóż, kombinerki, krzesiwo czy klucze, ale także gwizdek. Wydaje on głośny, bardzo wysoki i przenikliwy dźwięk, który jest słyszalny z bardzo dużej odległości. Znacząco ułatwia to choćby znalezienie pozostałych uczestników wycieczki, gdy się zgubimy. Ponadto gwizdek ostrzegawczy jest niezastąpiony, gdy wezwaliśmy ratowników. Jeśli służby usłyszą głośny sygnał, szybciej określą naszą lokalizację i udzielą pomocy. Pamiętajmy, że smartfon z aktywną nawigacją nie zawsze się sprawdza, w szczególności w lesie i wysokich górach. W takich miejscach często trudno jest znaleźć zasięg i służby ratunkowe mogą mieć problem, aby dotrzeć do poszkodowanych.

 

Zdejmowanie izolacji z przewodów

Naprawiając sprzęty często konieczne jest sprawdzenie stanu przewodów. To wymaga zdjęcia izolacji, ale należy zachować przy tym ostrożność, aby nie uszkodzić żadnego z kabli. W tym także pomoże nam multitool z odpowiednią końcówką. Sprawdzi się on znacznie lepiej niż zwykły nóż czy nożyk do tapet. Nieumiejętne zdejmowanie izolacji zwykle prowadzi do uszkodzenia samych przewodów, co wymaga ich późniejszego lutowania, a nie każdy z nas ma w domu potrzebne do tego urządzenie. Lepiej unikać takich sytuacji i używać odpowiednich narzędzi.