Ostatnio aktualizowane: 13.08.20

 

Multitool to inaczej wielofunkcyjne narzędzie. Jego posiadacze przekonują, że może przydać się w najmniej spodziewanym momencie, dlatego warto przez cały czas nosić go przy sobie. Nie jest to kłopotliwe, ponieważ tego typu przyrządy są niewielkie, większość modeli można schować np. do kieszeni spodni. Zastanawiasz się, w jakich sytuacjach multitool może okazać się przydatny? O tym jest nasz artykuł.

 

Przecinanie przedmiotów

Jedną z podstawowych funkcji każdego multitoola jest przecinanie różnych przedmiotów. Zwykle taki przyrząd jest wyposażony w wysuwany nóż. Możemy wykorzystać go zarówno do otwierania plastikowych opakowań z jedzeniem, jak i odcinania taśmy, opasek zaciskowych itp. Tak naprawdę nóż okazuje się niezbędny w wielu różnych sytuacjach, nie tylko w domu, ale i poza nim. Czasami dobrze zastępują go kombinerki, w które multitool również jest wyposażony. To oznacza, że możemy bez zbędnego wysiłku przeciąć np. drut. Niektóre przyrządy mają dodatkowe, ząbkowane ostrze. Daje ono możliwość przecięcia drewna, co znacząco ułatwi przygotowanie ogniska na biwaku.

 

Otwieranie butelek i konserw

Mówi się, że w dobry multitool powinny zaopatrzyć się w szczególności osoby lubiące dłuższe wędrówki po górach, a także biwakowanie czy kemping. Wynika to głównie z tego, że za pomocą wspomnianego przyrządu można z łatwością otworzyć butelki zabezpieczone kapslem, a także puszki z konserwami. Używając w tym celu np. zwykłego noża, można łatwo się skaleczyć, multitool zapewnia większy poziom bezpieczeństwa. Wybierając się na kilkudniowy (lub dłuższy) wyjazd pod namiot czy nawet do domku letniskowego, większość osób zabiera ze sobą żywność w puszkach. Dzięki temu nie ma potrzeby szukania sklepu w najbliższej okolicy. Nawet jeśli jest on niedaleko, możemy mieć problem ze znalezieniem jedzenia w opakowaniach z praktycznym uchwytem do otwierania. Multitool okazuje się bardzo przydatny, gdy musimy otworzyć puszkę, gdyż możemy to zrobić szybko i bezpiecznie, nie narażając noża na stępienie lub nawet złamanie.

Rozpalanie ognia

Metod na rozpalanie ognia jest wiele. Najłatwiejszym sposobem jest podpalanie przygotowanej wcześniej rozpałki za pomocą zapałek, zapalniczki lub zapalarki. Jednak co zrobić, gdy zapomnieliśmy o zabraniu wymienionych przedmiotów z domu? Jeśli mamy przy sobie multitool, nie będzie to trudne. Zazwyczaj przyrząd jest wyposażony w specjalne krzesiwo. Pocierając o nie specjalną metalową końcówką, możemy uzyskać iskry, które pozwolą na rozpalenie drewna czy przygotowanej kupki suchej trawy. Wzniecanie ognia w taki sposób to bardzo cenna umiejętność, która przyda się zarówno na obozie survivalowym, jak i zwykłym wyjeździe pod namiot.

 

Rozstawianie namiotu

Podczas rozkładania namiotu turystycznego zwykle trzeba wbić w ziemię paliki, które odpowiadają za stabilność całej konstrukcji. Jeśli podłoże jest twarde, nie uda nam się to bez odpowiednich narzędzi. Oczywiście nie musimy zabierać na wczasy dużego i ciężkiego młotka, multitool dobrze go zastąpi. Wystarczy uderzać jedną z jego twardych krawędzi w paliki, aby te coraz bardziej zagłębiały się w ziemię. W ten sposób uda nam się rozstawić namiot, aby stał stabilnie przez cały czas.

 

Wkręcanie śrub

Jeżeli podczas wakacyjnego wyjazdu niespodziewanie zepsuje nam się jakiś sprzęt lub rower, możemy go szybko naprawić mając przy sobie multitool. Przeważnie przyrząd ten jest wyposażony w gniazdo na wymienne bity, a nawet uniwersalne klucze do nakrętek, np. 1/4 cala czy 3/16 cala. Tym samym możliwe jest łatwe usunięcie niespodziewanych usterek.

Wydawanie sygnałów ostrzegawczych

Multitoole oferowane przez renomowanych producentów mają nie tylko nóż, kombinerki, krzesiwo czy klucze, ale także gwizdek. Wydaje on głośny, bardzo wysoki i przenikliwy dźwięk, który jest słyszalny z bardzo dużej odległości. Znacząco ułatwia to choćby znalezienie pozostałych uczestników wycieczki, gdy się zgubimy. Ponadto gwizdek ostrzegawczy jest niezastąpiony, gdy wezwaliśmy ratowników. Jeśli służby usłyszą głośny sygnał, szybciej określą naszą lokalizację i udzielą pomocy. Pamiętajmy, że smartfon z aktywną nawigacją nie zawsze się sprawdza, w szczególności w lesie i wysokich górach. W takich miejscach często trudno jest znaleźć zasięg i służby ratunkowe mogą mieć problem, aby dotrzeć do poszkodowanych.

 

Zdejmowanie izolacji z przewodów

Naprawiając sprzęty często konieczne jest sprawdzenie stanu przewodów. To wymaga zdjęcia izolacji, ale należy zachować przy tym ostrożność, aby nie uszkodzić żadnego z kabli. W tym także pomoże nam multitool z odpowiednią końcówką. Sprawdzi się on znacznie lepiej niż zwykły nóż czy nożyk do tapet. Nieumiejętne zdejmowanie izolacji zwykle prowadzi do uszkodzenia samych przewodów, co wymaga ich późniejszego lutowania, a nie każdy z nas ma w domu potrzebne do tego urządzenie. Lepiej unikać takich sytuacji i używać odpowiednich narzędzi.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 13.08.20

 

Najważniejsze zalety:

Plecak turystyczny nadaje się na dłuższe wycieczki, zwłaszcza w góry. Jest on pojemny i można w nim przenosić wiele przedmiotów przydatnych podczas wyprawy, nawet czekany czy kije trekkingowe. Model jest wykonany z poliestrowej nici o dużej gęstości, jej wytrzymałość i odporność na rozerwanie potwierdził test Deuter Aircontact Lite 50+10.

 

Najważniejsze wady:

Jak zauważyli konsumenci często jeżdżący na dłuższe wycieczki, utrzymanie plecaka w czystości nie jest łatwe. Ręczne pranie tego modelu jest czasochłonną czynnością, a wynika to głównie z dużej ilości kieszeni.

 

Werdykt: 9.7/10

Całkowita pojemność plecaka wynosi 60 l (50 l + 10 l), więc na pewno zmieści się w nim wszystko, co jest według nas niezbędne w podróży. Jak wykazały opinie o Deuter Aircontact Lite 50+10, model nie jest ciężki, pusty waży ok. 1,75 kg. Produkt jest dostępny w kilku wersjach kolorystycznych.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Duża liczba kieszeni

Nawet jeśli zabieramy na wycieczkę dużo różnych przedmiotów, możemy mieć pewność, że wszystkie zmieszczą się w plecaku. Co więcej, możemy je poukładać w taki sposób, aby do wszystkich mieć łatwy dostęp. Model jest często polecany miłośnikom górskich wędrówek, gdyż umożliwia wygodne przenoszenie potrzebnego ekwipunku, takiego jak raki, czekany, karimata czy kijki. Możemy do niego przymocować też bukłak z wodą o pojemności do 3 l, a w zewnętrznej kieszeni zmieści się ciepła kurtka lub kask.

Komfort noszenia

Nawet jeśli wypełnimy plecak po brzegi, noszenie go będzie w pełni komfortowe. Został on wyposażony w pas biodrowy z poduszkami i boczną regulacją, a także pas piersiowy. Dzięki nim możemy zapewnić sobie lepszą stabilizację i wypoziomować środek ciężkości, aby barki i ramiona nie były mocno obciążone. W razie potrzeby możemy nieco zmniejszyć wagę plecaka, wystarczy odpiąć pokrywę z trokami (jeśli nie jest nam potrzebna). Cały system nośny możemy dopasować do swojego wzrostu. S-kształtne pasy nośne są odpowiednio szerokie i nie uciskają mocno ramion, a tylna część plecaka stykająca się z plecami została wykonana z oddychającej pianki. Pokryto ją miękką siateczką Mesh Breathable 3D, co gwarantuje stałą cyrkulację powietrza. Podczas produkcji modelu wykorzystano wiele nowoczesnych technologii, aby zapewnić jak największy komfort noszenia. Mimo to cena Deuter Aircontact Lite 50+10 pozostaje atrakcyjna.

 

Wytrzymałość

Plecak wykonano z mocnej nici poliestrowej, której gęstość wynosi 600 DEN. Pokryto ją dodatkowo specjalną powłoką z poliuretanu. To sprawia, że materiał jest bardziej odporny na ścieranie i inne uszkodzenia mechaniczne. Nawet jeśli mocno obciążymy plecak, nie należy się obawiać, że dno czy boki niespodziewanie się rozerwą. To bardzo solidny model. Jest on zapinany na niezawodnie działający zamek błyskawiczny YKK. Nie zacina się, dlatego możemy szybko wyjąć z wybranej kieszeni potrzebny przedmiot. Plecak nie blaknie pod wpływem działania promieni słonecznych, więc na długo zachowuje estetyczny wygląd. Materiał się nie gniecie i nie przemaka, dlatego nie trzeba się martwić o swój bagaż podczas wędrowania przy lekkich opadach deszczu.

 

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 13.08.20

 

Na rynku można znaleźć wiele typów śpiworów, dlatego też chcąc dokonać dobrej inwestycji, trzeba zapoznać się z dokładną charakterystyką produktów i na tej podstawie wybrać dla siebie najlepszy. Poszczególne śpiwory mogą różnić się od siebie kształtem, sezonem, na jaki są przeznaczone, a także rodzajem wypełnienia. Poznaj różnice pomiędzy tymi akcesoriami, aby dowiedzieć się, jaki śpiwór wybrać.

 

Typy śpiworów w zależności od przeznaczenia

W sklepach można znaleźć śpiwory przeznaczone na konkretne pory roku. Który z nich wybrać? Przede wszystkim należy zastanowić się, w jakich warunkach najczęściej śpimy pod namiotem. Jeśli biwakujemy tylko w porze letniej, będziemy mieć ułatwione zadanie. Jeśli jednak zdarza nam się korzystać z namiotu także późną jesienią czy nawet zimą, sytuacja staje się bardziej skomplikowana. 

Śpiwory letnie są polecane osobom, które odbywają wycieczki latem. Takie modele nie mają zwykle dodatkowego kołnierza termicznego czy specjalnej listwy przy zamku i dlatego też są nieco lżejsze i wygodniejsze w noszeniu. Zajmują one też trochę mniej miejsca, co dla większości osób ma duże znaczenie. Do produkcji śpiworów dostosowanych do używania latem zazwyczaj używa się ociepliny syntetycznej. W przypadku ciepłych nocy wystarczy wypełnienie o wadze 200 g. W nieco chłodniejsze dni zdecydowanie lepiej sprawdzą się śpiwory, w których waga ociepliny wynosi do 400 g. Dobrze sprawdzają się modele letnie z dwoma suwakami, które dają możliwość lekkiego odsunięcia celem wpuszczenia do środka świeżego, chłodniejszego powietrza.

Do wyboru konsument ma także śpiwory trzysezonowe, które zazwyczaj są jednowarstwowe i mają ocieplinę syntetyczną. Uznaje się je często za modele uniwersalne, ponieważ nadają się do turystyki pieszej i rowerowej. Można z nich korzystać pod namiotem, na kempingu i w schroniskach w okresie od wiosny do jesieni. Komfort spania jest zapewniony, nawet jeśli temperatura na zewnątrz jest bliska zeru. Śpiwór tego typu waży więcej niż model letni, ale jego przenoszenie również powinno okazać się łatwe. Akcesorium może mieć wypełnienie syntetyczne albo puchowe. Wiele osób podziela zdanie, że śpiwór trzysezonowy powinien być wyposażony w ocieplany kaptur lub listwę termiczną.

W ofercie producentów akcesoriów outdoorowych można znaleźć także dobry śpiwór zimowy. Inaczej określa się go mianem modelu czterosezonowego. Wypełnienie produktu wynosi powyżej 700 g. Śpiwór zimowy pochodzący od znanego i cenionego wśród turystów producenta zapewnia komfort cieplny nawet przy temperaturze do -20 st. C. To produkt, z którego można korzystać podczas bardziej zaawansowanych, zimowych wycieczek.

Osoby, które wybierają się zimą w góry na dłuższą wyprawę, zdają sobie sprawę z tego, że odpowiednie przygotowanie sprzętowe jest niezbędne do tego, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Na takie warunki trzeba wyposażyć się w śpiwór ekspedycyjny, przystosowany dla himalaistów. Gwarantuje on, zależnie od wybranego modelu, komfort cieplny w przypadku temperatury dochodzącej do -40 st. C.  

Biorąc pod uwagę kategorię przeznaczenia, można też wyróżnić śpiwory dla dzieci. Są one dostępne w różnych wersjach: letnich, zimowych i wielosezonowych. Od modeli dla dorosłych różnią się one w szczególności wielkością. 

 

Wypełnienie

Śpiwory mogą mieć wypełnienie naturalne (puch kaczy, gęsi) albo syntetyczne. Puch uznaje się za materiał najlepiej izolujący przed chłodem, jest on też lżejszy od ociepliny syntetycznej. Osoby, które mają doświadczenie w korzystaniu z różnych śpiworów, przyznają, że modele wypełnione puchem dłużej zachowują swoją sprężystość. Wydawać by się mogło więc, że śpiwory puchowe to najlepszy wybór, jednak trzeba pamiętać, że nie wykazują one odporności na działanie wilgoci. Jeśli puch się zmoczy, traci on swoje właściwości, a suszenie zajmuje dużo czasu. Dodatkowo produkty z naturalnym wypełnieniem są droższe. Śpiwory syntetyczne nadają się do wilgotnych warunków. Są one jednak cięższe, więc ich przenoszenie jest mniej wygodne. Zajmują one też stosunkowo dużo miejsca.

Kształt

Śpiwory możemy też podzielić w zależności od kształtu. Najbardziej popularne są modele typu mumia. Takie śpiwory mają zwężenia u dołu, co gwarantuje lepszą ochronę stóp przed chłodem, a także zmniejsza objętość produktu. W ofercie producentów można znaleźć też poszerzone śpiwory typu mumia, które w środkowej części są szersze od standardowych modeli. Taka budowa zwiększa zakres ruchu, jaki można wykonać po wejściu do śpiwora celem znalezienia najbardziej komfortowej pozycji do spania. Do wyboru są też mumie elastyczne wyposażone w ściągacze. 

Śpiwory koperty mają kształt prostokąta i zamek na całej długości. W związku z tym można je rozłożyć i rozciągnąć jak kołdrę. Modele tego typu zapewniają większą powierzchnię pod śpiworem, co wiąże się często z lepszym komfortem spania. Trzeba jednak pamiętać, że takie rozwiązanie przyczynia się też do obniżenia temperatury wewnątrz śpiwora. Koperty zajmują też więcej miejsca po złożeniu, więc ich przenoszenie może być trudniejsze.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 13.08.20

 

Używanie śpiwora dla większości osób nie jest niczym skomplikowanym. Każdy zdaje sobie sprawę z tego, że jest to akcesorium wykorzystywane najczęściej do spania pod namiotem czy w schronisku. Aby jednak zapewnić sobie maksymalną wygodę w trakcie snu, trzeba wiedzieć, jak przygotować się do biwakowania. Warto też poznać wskazówki dotyczące tego, jak dbać o śpiwór. Jeśli wprowadzimy je w życie, będzie większa szansa na to, że produkt na dłużej zachowa swoje właściwości i ładny wygląd. Wszystkie cenne informacje na ten temat znajdziesz w naszym artykule.

 

Jak spać w śpiworze?

Pierwszym niezbędnym do wykonania krokiem podczas przygotowywania miejsca do spania, jest wyjęcie śpiwora z pokrowca, a następnie jego lekkie wytrzepanie. Dzięki energicznym ruchom wypełnienie nabierze lepszego kształtu, wszystkie ewentualne nierówności zostaną naprostowane, a śpiwór stanie się bardziej puszysty. Na podłodze namiotu najlepiej jako pierwszą warstwę ułożyć karimatę, ewentualnie materac, w zależności od tego, co mamy w swoim wyposażeniu. Materiał będzie dodatkowym zabezpieczeniem przed chłodem z ziemi. Jeśli decydujemy się na spanie pod gołym niebem i nie mamy zamiaru korzystać z namiotu, przed ułożeniem karimaty i śpiwora powinniśmy rozłożyć folię (np. budowlaną). Zabezpieczy ona śpiwór przed zabrudzeniem, więc później nie będziemy musieli poświęcać dużo czasu na jego czyszczenie. 

Kładąc się do śpiwora, warto pamiętać o kilku wskazówkach opracowanych przez osoby, które w swoim życiu już nieraz spały w wymagających warunkach. Miłośnicy biwakowania przyznają, że przed pójściem spać warto rozgrzać organizm, szczególnie dotyczy to sytuacji, kiedy warunki pogodowe nie są najlepsze i szykuje się chłodna noc. Aby rozgrzać ciało, wystarczy przebiec dookoła namiotu albo zrobić kilka pompek, a zaraz po tym położyć się spać i zasunąć szczelnie śpiwór. 

Przed położeniem się spać w namiocie, warto także zjeść drobną przekąskę. Dzięki temu nasz organizm będzie w nocy pracował, a dokładniej trawił to, co zjadł i tym samym wytwarzał ciepło. Na przekąskę najlepiej wybrać coś ze sporą zawartością tłuszczy. Zwykłe batony energetyczne są spalane przez organizm stosunkowo szybko, więc nie przyniosą tak dobrego efektu, jak moglibyśmy się spodziewać. Przed zaśnięciem powinniśmy też zadbać o nawodnienie organizmu.

Układając się w śpiworze, nie należy zakrywać ust i nosa. Nawet modele zabudowane są tak zrobione, aby te strefy na naszej twarzy pozostały odkryte. To rozwiązanie jest stosowane nie bez przyczyny. Jeśli nasze usta i nos znajdowałyby się pod przykryciem, nie tylko byłoby nam ciężko oddychać, ale też wydychane powietrze zawierające wilgoć trafiałoby do środka. To z kolei prowadziłoby do zmniejszenia temperatury wewnątrz śpiwora. Często w zimne noce osoby śpiące pod namiotem chcą skryć się pod śpiworem możliwie najbardziej, myśląc błędnie, że to zagwarantuje im więcej ciepła. 

 

Jak prać śpiwór?

Śpiwory wymagają odpowiedniej pielęgnacji, aby zachować estetyczny wygląd i dobre właściwości. Jak czyścić śpiwór? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby po każdym powrocie z wycieczki dokładnie rozwinąć produkt, otrzepać go z zabrudzeń i jeśli to konieczne, pozwolić mu wyschnąć. Jeśli na powierzchni widać jakieś drobne zabrudzenia, można usunąć je za pomocą gąbki. Najlepiej używać do tego samej wody, bo produkty do czyszczenia mają tendencję do pienienia. Jeśli jednak takie czyszczenie nie przynosi efektów, możemy zastosować specjalne środki, które kupimy m.in. w sklepach oferujących sprzęt i niezbędne wyposażenie outdoorowe. 

Punktowe czyszczenie śpiwora nie jest wystarczające? Jeśli tak, można zdecydować się na jego pranie w pralce (najlepiej takiej z dużym, co najmniej 7 kg bębnem). Należy przy tym wybrać możliwie najdelikatniejszy program i wyłączyć wirowanie. Nie jest wskazane, aby używać proszku i płynu zmiękczającego, zdecydowanie lepiej wybrać płyn przeznaczony do czyszczenia odzieży membranowej. Taki preparat łatwo znajdziemy w sklepach online. Po wypraniu śpiwór trzeba rozwiesić i pozostawić do wyschnięcia. Najlepiej rozłożyć go w dobrze wentylowanym pomieszczeniu lub na zewnątrz, pamiętając przy tym, aby produkt nie był narażony na działanie mocnych promieni słonecznych. 

Przechowywanie śpiwora

Śpiwór na dłużej zachowa atrakcyjny wygląd, jeśli zadbamy o jego bezpieczne przechowywanie. Akcesorium nie może być ciasno złożone i wciśnięte do wąskiej szafki. Najlepiej, jeśli śpiwór będzie przechowywany w luźnej przestrzeni. Jeśli jest taka możliwość, można rozłożyć go na wieszaku w szafie albo ułożyć na większej półce. Wtedy będziemy mogli być pewni, że na powierzchni śpiwora nie pojawią się nierówności. Czasami w zestawie znajdują się specjalne worki, które zapewniają odpowiednio dużo miejsca w środku, a dodatkowo zabezpieczają przed osadzaniem się kurzu na powierzchni materiału. Należy pamiętać, że przechowywanie śpiwora w worku kompresyjnym jest wskazane tylko podczas wyjazdów.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 13.08.20

 

Scyzoryk to akcesorium znane od wieków, choć w przeszłości nie wyglądało oczywiście jak współczesny produkt tego typu. Nie ulega jednak wątpliwości, że scyzoryk nadal jest bardzo przydatny i to nie tylko osobom, które często udają się na wymagające wędrówki i muszą radzić sobie w trudnym warunkach. Ten produkt jest też użyteczny na co dzień. Do czego właściwie służy scyzoryk? Kiedy można go wykorzystać?

 

Budowa scyzoryka

Dostępne obecnie na rynku scyzoryki mają odpowiednio przemyślaną budowę i składają się nie tylko ze zwykłego ostrza, ale też innych elementów przydatnych w różnych sytuacjach. Zazwyczaj konstrukcja mieści kilka prostych narzędzi, do których zalicza się: małe i duże ostrze, otwieracz do puszek, korkociąg rozwierak i wykałaczka. Oczywiście ilość dostępnych funkcji zależy od modelu, jaki wybierzemy. Przed podjęciem decyzji o zakupie powinniśmy dokładnie zapoznać się z opisem danego produktu i sprawdzić, czy ma te narzędzia, na których najbardziej nam zależy. 

 

Otwieranie paczek i listów

Jak już wspomnieliśmy na samym początku, scyzoryk przydaje się nie tylko podczas wymagających wypraw, ale też w codziennych sytuacjach. Pierwszą z nich, która od razu przychodzi na myśl, jest otwieranie paczek. Nierzadko tekturowe pudełka są zabezpieczone kilkoma warstwami mocnej taśmy i bez ostrego narzędzia trudno je otworzyć. Korzystając ze scyzoryka, można to zrobić szybko i bez obaw o uszkodzenie znajdującego się w środku przedmiotu (narzędzie jest krótkie). Akcesorium przyda się też, kiedy będziemy chcieli szybko otworzyć list, a przy tym nie zniszczyć koperty. 

Struganie ołówków i kredek

Jeśli mamy małe dzieci albo często zajmujemy się drobnymi pracami w domu, które wymagają maksymalnej precyzji, docenimy scyzoryk za możliwość strugania kredek i ołówków. Czasami może się zdarzyć, że jadąc na wakacje z dzieckiem, zapomnimy wziąć temperówki. Wtedy znajdujący się w naszej kieszeni scyzoryk okaże się niezastąpiony. Przyda się on także wtedy, kiedy nasz ołówek stolarski się złamie, a my będziemy go potrzebować do wyznaczenia linii cięcia materiału albo czegoś innego. 

 

Pomoc w nagłych wypadkach

Życie bywa nieprzewidywalne i tak naprawdę nie wiadomo, kiedy spotka nas sytuacja wymagająca natychmiastowego działania. Warto być na nią w miarę możliwości przygotowanym. Scyzoryk nierzadko okazuje się przydatnym narzędziem w trakcie wypadku samochodowego, bo za jego pomocą można na przykład przeciąć pasy bezpieczeństwa i w ten sposób wydostać się z uszkodzonego samochodu. Niektóre sprzedawane w sklepach modele są wyposażone w zbijak do szyb. 

 

Krojenie owoców, otwieranie puszek i butelek

Nie ulega wątpliwości, że ze scyzoryków często korzysta się na kempingach. Będąc poza domem i mając ograniczoną ilość przedmiotów ze sobą, takie wielofunkcyjne narzędzie znacznie ułatwia życie. Za pomocą scyzoryka można obierać i ciąć na kawałki warzywa i owoce. Akcesorium nadaje się także do otwierania puszek z jedzeniem, a także butelek z kapslem. Niektóre modele mają małe piły, które można wykorzystać do cięcia gałązek niezbędnych do rozpalenia ogniska. 

Gadżet dla wspinaczy górskich

Scyzoryk to akcesorium stanowiące wyposażenie chyba każdej osoby, która wspina się w górach i wykorzystuje do tego liny. Czasami pojawia się konieczność ich przecięcia i wtedy z pomocą przychodzi dobrej jakości scyzoryk. Wyprawy górskie nie zawsze wiążą się tylko z podziwianiem pięknych widoków i dużym wysiłkiem fizycznym, czasami bywają niebezpieczne. Jeśli podczas wyprawy dojdzie do wypadku i będziemy musieli szybko użyć opaski uciskowej, scyzoryk również nam się przyda. Korzystając z niego, przetniemy materiał i tym samym szybciej pomożemy osobie, która tego potrzebuje. 

 

Przygotowywanie przynęty i patroszenie ryb

Wędkarze to kolejna grupa konsumentów, która często wykorzystuje scyzoryk. Ostrze jest niezbędne w sytuacji, kiedy dojdzie do zaplątania liny, do której przywieszona jest przynęta. Zazwyczaj nie ma możliwości, aby rozplątać ją gołymi rękami. Podczas długiego wędkowania ostrze może posłużyć także do przygotowania jedzenia czy rozpalenia ogniska. Scyzoryk można wykorzystać do patroszenia ryb, jeśli chcemy po wędkowaniu spędzić trochę czasu na miejscu, rozpalić ognisko i zjeść to, co udało nam się złowić.

Mając na uwadze opisane wyżej zastosowania scyzoryka, można bez żadnego wahania przyznać, że jest to użyteczne akcesorium. Przydaje się ono osobom o różnych zainteresowaniach, z produktu można korzystać na co dzień, a także podczas górskich wypraw czy wędkowania. Atutem scyzoryka jest to, że zajmuje on mało miejsca i można go zawsze mieć pod ręką. Nierzadko akcesoria tego typu są wyposażone w specjalne zaczepy pozwalające na ich zamocowanie przy szlufce spodni. Scyzoryki często są wyposażone w kółko, do którego możemy przyczepić klucze. Aby kupić dobrej jakości model o wielu funkcjach, nie trzeba wydawać dużo pieniędzy. Akcesoria do codziennego użytku można nabyć już za około 100 zł.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 13.08.20

 

Planujesz urlop i zastanawiasz się, gdzie się wybrać? Jeśli marzy Ci się odpoczynek na plaży z pięknymi widokami i szumem fal, dobrze trafiłeś. Mamy dla Ciebie artykuł, a w nim listę najpiękniejszych plaż w Europie.

 

Cíes w Hiszpanii

Cíes to archipelag położony w północno-zachodniej Hiszpanii, dokładnie w prowincji Galicji. W jego skład wchodzą wyspy: Del Medio o do Farol, Norte o Monteagudo i Sur o San Martiño. W starożytności nazywane były one Wyspami Bogów, obecnie często można spotkać się z nazwą Hiszpańskie Karaiby. Te miejsca nie cieszą się aż tak dużą popularnością wśród turystów, dlatego można zaplanować w nich spokojny wypoczynek i nie martwić się o to, że z uwagi na zbyt dużą liczbę osób nie będziemy mogli efektywnie wypocząć. Plaże w tym miejscu są piaszczyste, a woda turkusowa i krystalicznie czysta. W trakcie przebywania na urlopie na którejś z wyspy archipelagu Cíes można podziwiać piękne krajobrazy: ruchome piaski i skaliste klify. Warto wiedzieć, że plaża de Rodas łącząca wyspy została ogłoszona najpiękniejszą na świecie.

 

Balemartine w Szkocji

Mając na myśli plażowanie, rzadko kto wybiera się do Szkocji, choć trzeba przyznać, że i tam można znaleźć piękne miejsca idealne do odpoczynku. Na Hebrydach, czyli archipelagu znajdującym się na północno-zachodnich wybrzeżach Szkocji jest sporo plaż z białym, przyjemnym w dotyku piaskiem i turkusową wodą. Turystom często polecana jest jedna z mniejszych wysp Hebrydów, czyli Tiree. Można się na niej poruszać rowerem albo spacerować. Miejscem godnym odwiedzenia jest z pewnością plaża w niewielkiej wiosce Balemartine. Udając się do takiego miejsca, trzeba jednak pamiętać o tym, że pogoda nawet w lecie nie jest pewna. Może się okazać, że opalanie się będzie niemożliwe. Na pewno jednak doceniamy piękno otaczającej nas przyrody. Tego typu wycieczka będzie też urozmaiceniem w porównaniu z urlopami do bardziej znanych i zatłoczonych latem miejsc.  

Dhërmi w Albanii

Coraz bardziej popularnym kierunkiem obieranym na wakacje jest Albania. To państwo jest stosunkowo tanie, choć z roku na rok się to zmienia. Jadąc wzdłuż Albanii, można bez trudu dostrzec wiele pięknych miejsc, w których można się zatrzymać i poplażować. W tym kraju woda jest krystalicznie czysta, co również zachęca do pływania. Za jedną z najpiękniejszych plaż Albanii uznaje się Dhërmi. Jest ona stosunkowo długa i pokryta białym piaskiem. W związku z tym łatwo znaleźć na niej wolne miejsce. Chcąc zapewnić sobie najlepszy komfort podczas odpoczynku, warto zainwestować w dobry namiot plażowy, który uchroni nas m.in. przez intensywnym słońcem i zagwarantuje komfort podczas czytania.

 

Navagio Beach w Grecji (Zakynthos)

Sporo osób decyduje się spędzić swój urlop w Grecji. Nie ma w tym nic dziwnego, bo jest to piękne państwo z dostępem do wielu plaż, a ponadto ma ono wiele zabytków, które przynajmniej raz w życiu warto zobaczyć na żywo. Navagio Beach to jedna z najpiękniejszych greckich plaż położona na wyspie Zakynthos. Od wielu lat przyciąga ona w sezonie tysiące turystów. Z tym miejscem wiąże się ciekawa historia. To tam znajduje się wrak statku, który według części osób trafił tam w związku z nieudanym przemytem. Inni natomiast sądzą, że wrak trafił w to miejsce po to, aby przyciągnąć do niego więcej urlopowiczów. Bez względu na to, jaka jest tego przyczyna, trzeba przyznać, że plaża wzbudza zachwyt. Jest ona umieszczona w odosobnieniu, otaczają ją efektownie wyglądające klify i ma przejrzystą, turkusową wodę.

 

Zlatni Rat na wyspie Brač w Chorwacji

Będąc w Chorwacji, warto zaplanować chociaż jeden dzień na wyspie Brač. W miejscowości Bol znajduje się chętnie odwiedzana przez turystów plaża Zlatni Rat. Tworzy ją żwirowy cypel o długości około 160 metrów. Co chwilę zmienia on swój kształt, co również nie pozostaje bez wpływu na atrakcyjność tego miejsca. Na wyspę Brač można dotrzeć promami, które odpływają z Makarskiej i ze Splitu. 

Algarve w Portugalii

Na liście polecanych miejsc do plażowania musiało znaleźć się Wybrzeże Algarve w Portugalii. Ma ono ponad 150 kilometrów długości, więc każdy znajdzie idealne miejsce do wypoczynku. W Algarve, mimo że cieszy się ono popularnością, nadal można znaleźć kameralne plaże umiejscowione z dala od zgiełku. Do wyboru są plaże tradycyjne, długie i piaszczyste, a także małe zatoczki o ograniczonej dostępności i plaże znajdujące się u stóp klifów. 

Nie trzeba udawać się w odległe podróże, aby znaleźć piękne miejsce do wypoczynku. Choć egzotyczne kierunki cieszą się popularnością, często pobyt w takich miejscach wiąże się z wysokimi kosztami. Warto więc zaplanować wycieczkę do jednego z państw Europy i tam spędzić miłe chwile w pięknym otoczeniu.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 13.08.20

 

Wybierając się pod namiot, warto wiedzieć, czego będziemy potrzebowali i w ogóle jak przygotować się na taką wyprawę. Jeśli weźmiemy ze sobą wszystko, co potrzebne, przebywanie pod gołym niebem prawdopodobnie okaże się jedną z lepszych przygód, jaką mieliśmy okazję przeżyć. Jeśli chcesz, aby wszystko poszło zgodnie z planem, przeczytaj ten artykuł i poznaj praktyczne wskazówki dotyczące biwakowania.

 

Wybór miejsca do rozbicia namiotu

Zazwyczaj biwakowanie odbywa się w miejscach do tego przeznaczonych, na różnego rodzaju kempingach i polach namiotowych. Są one dostępne w wielu krajach, więc tak naprawdę nie jesteśmy niczym ograniczeni, jeśli mowa o wyborze kierunku, gdzie chcemy spędzić kilka wolnych dni i pozostać przy tym blisko natury. Kiedy już podejmiemy decyzję, gdzie się udajemy, powinniśmy dokładnie sprawdzić, w którym miejscu znajduje się pole namiotowe i później tam się kierować. Namiot warto rozłożyć w miejscu, gdzie jest płaski teren, bo to zapewni nam komfort. Jeśli to możliwe, wybierajmy obszar, który jest zacieniony. Jeśli ustawimy namiot w mocno nasłonecznionym miejscu, przebywanie w nim w środku dnia okaże się męczące i już z samego rana zaczniemy odczuwać gorąco. 

 

Przygotowanie namiotu

Nieodłącznym elementem każdej wyprawy jest dobry namiot. Jeśli jeszcze go nie mamy, musimy zainwestować w solidny model. Aby taki znaleźć, warto poznać ofertę rynkową najbardziej znanych i cenionych producentów. Przy zakupie nie powinniśmy się sugerować tylko ceną, ale przede wszystkim wziąć pod uwagę jakość użytych do produkcji materiałów. Solidny namiot powinien być nieprzemakalny i wykazywać odporność na działanie mocnych promieni słonecznych. Przy wyborze produktu powinniśmy też uwzględnić, ile osób będzie brało udział w biwakowaniu. W sklepach można znaleźć namioty jednoosobowe, a także takie przeznaczone dla większej grupy podróżników (z wydzielonymi sypialniami). Jeśli na biwak zabieramy namiot, który już wcześniej był użytkowany, powinniśmy się upewnić, że na jego powierzchni nie ma żadnych przetarć ani innych uszkodzeń i nie brakuje elementów wyposażenia, które są niezbędne do rozłożenia konstrukcji.  

Jak rozłożyć namiot?

Rozkładanie namiotu zazwyczaj nie jest trudnym zadaniem, a do każdego produktu dołączana jest instrukcja. Przed wybraniem się w podróż, warto dokładnie ją przeczytać. Jeśli mamy do tego odpowiednie warunki, możemy spróbować rozłożyć zakupiony model np. w ogrodzie i sprawdzić, jak się to robi w praktyce. Dzięki temu będziemy czuć się zdecydowanie pewniej, rozkładając namiot w wymagających warunkach (podczas deszczu, po zmroku). Zazwyczaj rozbijanie namiotu sprowadza się do tego, że trzeba rozłożyć go na ziemi, zamontować stelaż i włożyć rurki w odpowiednie tunele, wbić śledzie, które gwarantują stabilność całej konstrukcji i wyregulować wszystkie naciągi. Na rynku już jakiś czas temu pojawiły się także modele samorozkładające.

 

Śpiwór, koce, pościel

Nawet jeśli wybieramy się pod namiot latem, musimy wyposażyć się w śpiwór, materac i koce, w zależności od preferencji, bo tylko wtedy będziemy mogli się wyspać. W ofercie wielu sklepów sportowych znajdują się śpiwory przeznaczone nie tylko na chłodniejsze noce, ale też odpowiednie do używania latem. Są one zrobione z lekkich materiałów, które dobrze przepuszczają powietrze. Pod śpiworem warto ustawić materac albo przynajmniej cienką karimatę. Takie produkty zagwarantują dodatkową izolację przed chłodnym podłożem. Karimata zwykle jest tańsza i zajmuje mniej miejsca, niemniej jednak materace zapewniają lepszy komfort snu, są miękkie i dostosowują się do kształtu naszego ciała. Śpiąc pod namiotem, powinniśmy mieć ze sobą także poduszkę.

Co jeść na biwaku?

Biwakowanie pod namiotem wiąże się nie tylko z koniecznością przygotowania wygodnego i bezpiecznego miejsca do spania. Równie ważne podczas przebywania na polu namiotowym jest to, aby zadbać o możliwość łatwego przygotowania jedzenia. Jeśli wybieramy się pod namiot tylko na jedną noc, tak naprawdę nie musimy robić zbyt wiele. Wystarczy, że weźmiemy ze sobą termos z ulubionym napojem, dużą butelkę z wodą i przygotowane wcześniej jedzenie (można je zapakować do specjalnych pojemników). Jeśli jednak nasza wyprawa ma być dłuższa i wiemy, że nie będzie możliwości stołowania się w barach czy restauracjach, powinniśmy zorganizować własną kuchnię polową. W sklepach bez trudu można znaleźć turystyczne kuchenki gazowe o kompaktowych wymiarach, a także przydatne naczynia i inne akcesoria (np. komplet menażek). W okresie letnim w trakcie kempingu nieocenionym wyposażeniem jest lodówka, w której można schłodzić napoje i bezpiecznie przechowywać różnego rodzaju produkty spożywcze niezbędne do przygotowania jedzenia. W trakcie biwakowania najlepiej sprawdzają się dania jednogarnkowe, które można szybko przygotować, bez brudzenia dodatkowych naczyń. Pod ręką warto mieć też suche przekąski. Czasami na polach namiotowych przewidziane jest miejsce do rozpalenia ogniska. Poza akcesoriami niezbędnymi do gotowania musimy pamiętać o zabraniu najpotrzebniejszych kosmetyków, ubrań na zmianę, latarki i scyzoryka.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 13.08.20

 

Najważniejsze zalety:

Dostępne w Internecie opinie Cumulus Panyam 600 wskazują, że opisywany produkt spełnia oczekiwania osób, które często śpią pod namiotem i potrzebują odpowiedniej ochrony przed chłodem. Model jest przystosowany do wymagających warunków pogodowych, jego temperatura graniczna wynosi -13 st. C. Praktycznym rozwiązaniem jest tunel puchowy, który izoluje zamek. 

 

Najważniejsze wady:

W pojedynczych komentarzach pojawiają się wzmianki na temat trudności z szybkim złożeniem śpiwora. Niektóre osoby twierdzą, że czynność ta zajmuje sporo czasu i to m.in. dlatego, że znajdujący się w komplecie pokrowiec jest stosunkowo mały.

 

Werdykt: 9.3/10

Choć produkt ma pewne wady, osoby, które zdecydowały się go kupić, nie żałują podjętej decyzji. Śpiwór ma wszystkie cechy, jakimi dobrej jakości produkt tego typu powinien się wyróżniać. Model ma konstrukcję komór trapezowych, spód i wierzch śpiwora są wypełnione niezależnie. Zamek ma długość 175 cm i samoblokujące się suwaki.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Podstawowe dane

Śpiwór ma masę całkowitą równą 970 g, a masa puchu wynosi 600 g. Temperatura komfortowa to -6 st. C., graniczna -13 st. C., a ekstremalna -32 st. C. Produkt jest przystosowany dla osób o wzroście do 190 cm. Długość całkowita modelu jest równa 208 cm. Szerokość produktu na górze to 80 cm, a na dole – 55 cm. Wymiary dołączonego do zestawu pokrowca to: wysokość – 29 cm i średnica – 19 cm, jego objętość jest równa 8,2 l. Model ma 36 komór puchowych. 

Praktyczne rozwiązania

Osoby przeprowadzające test Cumulus Panyam 600, twierdzą, że jednym z najważniejszych czynników przemawiających za zakupem tego produktu są praktyczne rozwiązania, które w nim zastosowano. Przede wszystkim użytkownik może bez problemu otworzyć dolną część śpiwora i w ten sposób zapewnić sobie optymalny przepływ powietrza i nieco schłodzić wnętrze. Do modelu można też z łatwością przyłączyć inne śpiwory, nie tylko takie same modele. Na uwagę zasługuje też niezależny kołnierz puchowy i tunel, który izoluje zamek. W chłodne noce przydaje się trójwymiarowy pasek, który jest regulowany za pomocą gumki ze stoperem. Wewnątrz śpiwora znajduje się też praktyczna kieszeń na drobiazgi. Cena Cumulus Panyam 600 jest wysoka, ale jednocześnie odpowiada jakości wykonania produktu.

 

Pętelki i worek

Na dłuższym boku śpiwora znajdują się dwie pętelki do powieszenia. Na stronie zewnętrznej są trzy pętelki, które umożliwiają zawieszenie i tym samym wygodne suszenie produktu. W komplecie umieszczono duży worek wykorzystywany do bezpiecznego przechowywania śpiwora w domu. Zabezpiecza on produkt przed kurzem i innymi czynnikami, które mogłyby wpływać negatywnie na jego trwałość.

 

Materiał wykonania

Śpiwór zrobiono z tkaniny Pertex Quantum DWR o gęstości 29 g/m2. Model jest wypełniony puchem gęsim (850 cuin). Śpiwór tworzą komory trapezowe, więc istnieje zdecydowanie mniejsze ryzyko pojawienia się tzw. zimnych punktów. Wypełnienie się nie przesuwa, zatem produkt na długo zachowuje początkowy kształt. Użyte do produkcji materiały odznaczają się trwałością. 

 

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 13.08.20

 

Najważniejsze zalety:

Śpiwór Fjord Nansen Stavanger jest polecany przez osoby, które często śpią pod namiotem albo w innych wymagających warunkach. Ich zdaniem utrzymanie produktu w czystości nie jest trudne. Śpiwór ma docieplenie stóp, dlatego dobrze spisuje się nawet przy niskiej temperaturze. Sprawnie działający zamek jest zabezpieczony przed zacinaniem. 

 

Najważniejsze wady:

Ten model jest dostosowany do osób o wzroście około 180 cm. Trzeba wziąć to pod uwagę podczas zakupu, bo śpiwór może okazać się nieco mały. Zdarzają się jednak podróżnicy o wzroście ponad 180 cm, który korzystają z tego akcesorium. Przyznają oni jednak, że mogłoby być ono chociaż kilka centymetrów dłuższe.

 

Werdykt: 9.4/10

Opublikowane w Internecie opinie Fjord Nansen Stavanger stanowią potwierdzenie na to, że produkt podoba się większości osób, które zdecydowały się go kupić. Śpiwór jest na tyle szeroki, że można się w nim wygodnie ułożyć, mimo że ma kształt mumii. Komplet zawiera worek kompresyjny, do którego można włożyć złożony produkt i tym samym wygodnie go przenieść. 

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Podstawowe informacje

Fjord Nansen Stavanger to śpiwór typu mumia. Jest on dostosowany do temperatury maksymalnej 15 st. C. Temperatura komfortowa wynosi -2 st. C., przejściowa -7 st. C. i ekstremalna -22 st. C. Wymiary produktu to: 198 cm x 80 cm x 30 cm, a po złożeniu: 43 cm x 26 cm. Jego waga wynosi ok. 1,8 kg. Model jest wyposażony w listwę termiczną. Materiał wewnętrzny to POLICOTTON, a zewnętrzny POLI RIPSTOP. Cena Fjord Nansen Stavanger wynosi przeciętnie 200 zł. 

Sprawnie działający zamek

Użytkownicy zwracają uwagę na sprawnie działający zamek w Fjord Nansen Stavanger. Test potwierdził, że się on nie zacina, więc można łatwo otworzyć śpiwór i bez trudu go zasunąć. W efekcie przygotowanie do spania nie zajmuje dużo czasu, a kiedy jest nam trochę za ciepło, możemy wpuścić więcej powietrza do środka śpiwora. Warto wspomnieć o specjalnym systemie ANTI-BITE z szeroką, 3-centymetrową taśmą. Skutecznie zapobiega ona wcinaniu się materiału w zamek. Nie ma obaw o to, że np. w nocy dojdzie do jego zablokowania i trudno będzie sobie nam szybko poradzić z tą sytuacją. Na akcesorium umieszczono małą kartkę. Można na niej zapisać dane właściciela, co okazuje się przydatne w momencie zgubienia modelu. Etykietka jest praktyczna również wtedy, gdy osoby z nami podróżujące mają taki sam śpiwór.

 

Wykonanie

Przed zakupem konkretnego śpiwora, większość osób dokładnie analizuje to, z jakich materiałów są zrobione poszczególne produkty i na tej podstawie wybierają najlepszy. Opisywany model jest wykonany z dobrych gatunkowo tworzyw. Jego wypełnienie to Eko Loft Hollowfiber, ciepła, lekka ocieplina z silikonowanych włókien poliestrowych. Są one spiralnie skręcone. Materiał od strony zewnętrznej to POLI RIPSTOP, a od wewnętrznej POLICOTTON. Jest on przyjemny w dotyku i zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. Test Fjord Nansen Stavanger wykazał, że znajdujące się u dołu docieplenie dobrze spełnia swoje zadanie.

 

Wygodne przenoszenie

Martwisz się o to, że przenoszenie śpiwora nie będzie łatwe? Jeśli kupisz ten produkt, nie musisz się tym przejmować. Ma on w zestawie solidnie zrobiony worek kompresyjny. Bez trudu mieści się w nim zwinięty śpiwór.

 

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 13.08.20

 

Najważniejsze zalety:

Skąd dobre opinie Fjord Nansen Finmark? Popularność produktu wynika przede wszystkim z zastosowanych w nim rozwiązań. Śpiwór ma system zabezpieczania materiału, który zapobiega zablokowaniu zamka. Model jest wypełniony mikrowłóknami, które odznaczają się sprężystością i zapewniają dobrą izolację termiczną. Często wskazywaną przez użytkowników zaletą śpiwora jest też niska waga gwarantująca komfort użytkowania.

 

Najważniejsze wady:

Część osób poleca korzystanie ze śpiwora wiosną i jesienią. Ich zdaniem jest on jednak zdecydowanie zbyt ciepły na letnie noce. Przy wyższej temperaturze istnieje ryzyko, że będziemy się mocno pocić i w związku z tym odczuwać dyskomfort w trakcie snu. 

 

Werdykt: 9.4/10

Cena Fjord Nansen Finmark nie jest wysoka, dlatego też produkt cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony osób lubiących spanie w plenerze. Materiał wewnętrzny śpiwora jest przyjemny w dotyku i lekki, dobrze przepuszcza powietrze. W zestawie znajduje się worek kompensacyjny umożliwiający wygodne przenoszenie akcesorium.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Ogólne informacje

Ten śpiwór zimowy jest dostosowany do używania wczesną zimą, a także wiosną i jesienią. Temperatura maksymalna, do jakiej jest przystosowany, wynosi 24 st. C., komfortowa jest równa 8 st. C., przejściowa – 4 st. C., a ekstremalna -10 st. C. Bez pokrowca produkt waży 850 g. Maksymalny wzrost użytkownika to niecałe 180 cm, długość całkowita śpiworu wynosi 198 cm. Produkt po złożeniu ma wymiary: 33 cm x 16 cm. Ma on pomarańczowy kolor. 

Wykonanie

Prezentowany śpiwór ma wypełnienie MICROfill Super-Therm. To lekka, miękka w dotyku, a przy tym zapewniająca wysoki komfort termiczny włóknina. Ma ona specjalne mikrowłókna, które nawet po dłuższym czasie użytkowania zachowują swoje początkowe właściwości. Oczywiście, aby produkt jak najdłużej nam służył, musi być odpowiednio pielęgnowany. Informacje co do zasad czyszczenia można znaleźć w ulotce dołączonej przez producenta. Materiał wewnątrz śpiwora jest przyjemny w dotyku i dobrze przepuszcza powietrze. W rezultacie w środku akcesorium zachowany jest odpowiedni mikroklimat.

 

Zastosowane rozwiązania

W śpiworze zastosowano specjalne rozwiązania, których celem jest podniesienie komfortu jego użytkowania. Na uwagę zasługuje profilowany, regulowany kaptur skutecznie chroniący głowę przed chłodem. Co istotne, można regulować go jedną ręką. W śpiworze zastosowano też dwubiegowy zamek od firmy YKK cieszącej się uznaniem konsumentów. Zamek działa płynnie, więc można łatwo zmienić za jego pomocą temperaturę wewnątrz śpiwora. Suwak jest fluorescencyjny (delikatnie świeci), więc łatwo go znaleźć nawet w środku nocy. W modelu wykorzystano system ANTI-BITE, który zabezpiecza materiał przed zacinaniem się w zamku. Użytkownik może skorzystać z małej kieszonki (20 cm x 20 cm), w której zmieszczą się wartościowe drobiazgi. Do kompletu dołączono solidnie zrobiony worek kompresyjny wyposażony w klamrę zatrzaskową. Nie trzeba kupować pokrowca, aby móc bezpiecznie i wygodnie przenosić śpiwór.

 

Dobre właściwości termiczne

Test Fjord Nansen Finmark potwierdził, że śpiąc w namiocie, mamy zapewniony odpowiedni komfort termiczny. Model ma specjalny kołnierz znajdujący się na wysokości ramion. Dodatkowo śpiwór tak zaprojektowano, aby zadbać o ciepło stóp. Zastosowanie docieplenia zostało docenione przez użytkowników, ponieważ z własnego doświadczenia wiedzą oni, że w trakcie snu to zwykle stopy najszybciej marzną.