Ranking 6 najlepszych noktowizorów w 2024

Ostatnio aktualizowane: 16.09.24

 

Noktowizor – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Gdy masz zamiłowanie do obserwacji przyrody, pewnie nie raz myślałeś o zakupie noktowizora. To doskonały sprzęt dla osób, które chcą podglądać zwyczaje zwierząt, a także dla myśliwych, czy nawet detektywów. Ale będąc początkującym badaczom trudno wybrać właściwy sprzęt. Dlatego warto dowiedzieć się co inni myślą o sprzęcie jaki zamierzasz kupić. A użytkownicy noktowizorów wskazują sprzęt Delta Optical NachtJaeger NH-1 6×50 jako ten, który jest najchętniej nabywany i używany. Jest on użyteczny zarówno w nocy, gdy ma zasięg 350 m, jak i w dzień oferując kolorowy obraz. Jako drugi chętnie kupowany sprzęt użytkownicy wymieniają Pulsar NV Challenger GS 3,5×50. Noktowizor jest ceniony za niezwykłą odporność w trudnych warunkach obserwacji.

6 najlepszych noktowizorów. Opinie w 2024 roku

 

Dla pasjonatów nocnych wędrówek, obserwatorów dzikich zwierząt i myśliwych przygotowaliśmy ranking najchętniej kupowanych noktowizorów.  Jeśli też właśnie myślisz o zakupie takiego sprzętu, warto zapoznać się z opisem urządzeń, które polecają użytkownicy.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Sprzęt pozwala na nocne obserwacje, jak i użycie go jako wydajnego monokularu obserwacyjnego wykorzystywanego w dzień. Jest to możliwe dzięki temu, że sprzęt przekazuje kolorowy obraz w czasie, gdy jest jasno.

Wady

IPX4 to stosunkowo niska ochrona przed wodą. Urządzenie jest chronione przed rozpryskującą się wodą, nie nadaje się więc do obserwacji w każdej pogodzie i każdych warunkach.

Podsumowanie

Noktowizor oferuje widoczność w nocy na dystans 350 m, a w dzień, za jego pomocą można nagrać kolorowy film w jakości HD. Zasilanie sprzętu 4 bateriami AA pozwala na 4 godzinne użycie.

Drugi wybór

Zalety

Noktowizor jest bardzo dobrze zabezpieczony przed wilgocią (ochrona IP65) i ekstremalnymi temperaturami (-20 do +40°C). Zasilany baterią CR123A jest zdolny do pracy przez 50 godzin (20 godzin przy użyciu iluminatora).

Wady

Zasięg wyraźnego obrazu sprzętu zamyka się w 170 m. Nie jest to najlepszy wynik, dlatego osoby, którym zależy na dalekim dystansie powinny poszukać innego sprzętu.

Podsumowanie

To sprzęt generacji I+, średnica obiektywu wynosi 50 mm a powiększenie to 3,5 x. Sprzedawany jest on w komplecie z wydajna baterią i pokrowcem z materiału. Sprzęt wyposażono w 2 mocowania do statywów.

Rozważ też

Zalety

To produkt przeznaczony głównie dla nowicjuszy podglądania. Choć maksymalny dystans widoczności 600 m przy użyciu iluminatora, zadowoli też niejednego doświadczonego podróżnika i myśliwego.

Wady

Sprzęt jest sprzedawany bez torby do przechowywania. Zabierając go więc w teren trzeba zadbać o odpowiedni pokrowiec, w którym użytkownik go zabierze na wyprawę.

Podsumowanie

Sprzęt ma wagę 600 g i wymiary 191 x 87 x 60 mm. Jest sprzedawany wraz z iluminatorem i pozwala na montaż na statywie ¼ cala. Bateria litowa, przy użyciu iluminatora pozwala na używanie przez 20 godzin.

 

Noktowizor cyfrowy

 

1. Delta Optical Dzienno-nocny Noktowizor Cyfrowy NachtJaeger NH-1 6×50

 

NachtJager NH-1 to noktowizor cyfrowy z wbudowanym rejestratorem pozwalającym na nagrywanie filmów w jakości HD, lub robienie zdjęć zapisywanych bezpośrednio na karcie microSD. Sprzęt pozwala na obsługę karty do 32 GB. Użytkownik ma tu do dyspozycji sensor CMOS o rozdzielczości 5 Mpx, a płynna regulacja zoom pozwala na powiększenie od 6 do 30 razy. Jest to sprzęt użyteczny zarówno w dzień jak i w nocy, co więcej, używany w dzień oferuje kolorowy obraz, również w formie nagrania.

Zasięg sprzętu pracującego w nocy jest określany na dystans 350 m, w którego osiągnięciu wydatnie pomaga funkcja sumowania klatek, która ogranicza szumy i zwiększa czułość sprzętu. W przypadku braku światła cząstkowego przydatnym okaże się dołączony do sprzętu diodowy iluminator podczerwieni 850nm, który wyposażono w 3 stopniową regulację jasności.

Zasilanie noktowizora odbywa się przy użyciu 4 baterii typu AA, które starczają na 4 godziny działania sprzętu. Użytkownicy tego sprzętu bardzo cenią fakt, że menu jest dostępne w języku polskim, a dołączona instrukcja czytelnie przedstawia obsługę.

 

 

 

 

Noktowizor Pulsar

 

2. Noktowizor Pulsar NV Challenger GS 3,5×50

 

Firma Pulsar oferuje sprzęt z serii Exelon z wysokiej klasy wzmacniaczem obrazu CF-Super Image Intensifier. Dzięki niemu noktowizor Pulsar NV Challenger GS 3,5×50 zapewnia doskonały o wysokim kontraście obraz. Podczas bezksiężycowych nocy użytkownik ma do dyspozycji dołączony do urządzenia oświetlacz podczerwieni, a w razie jego niewystarczającej mocy ma możliwość zamocować dodatkowy oświetlacz, bo producent przewidział na niego mocowanie.

Wymiary noktowizora wynoszą 234x79x57 mm, a jego waga to 0,5 kg. Jest on zasilany baterią CR123A dołączoną do zestawu i pozwalającą na 50 godzin nieprzerwanej obserwacji, a w przypadku włączenia iluminatora – 20 godzin.

Ochrona przeciwwilgociowa na poziomie IP65 daje gwarancję, że sprzęt nie ulegnie uszkodzeniu podczas ulewy. Podobnie będzie on sprawny w ekstremalnych temperaturach od -20 do +40°C. Noktowizor Pulsar pozwala na sprawną obserwację w zasięgu 170 m, oferuje rozdzielczość fotograficzną 42 linie/mm, a także pozwala na regulację w zakresie +/- 4 dioptrii.

 

 

 

 

Noktowizor Yukon

 

3. Noktowizor Yukon NVMT Spartan 4×50

 

Dla świeżo upieczonych adeptów nocnych wędrówek, poszukujących pierwszego sprzętu odpowiednim może się okazać Noktowizor Yukon NVMT Spartan 4×50. Jest to sprzęt o dużej niezawodności i trwałości przy bardzo optymalnej cenie.

Sprzęt oferuje zasięg w absolutnej ciemności na poziomie 70 m, przy świetle księżyca 180 m, a wraz z użyciem iluminatora odległość ta może osiągnąć nawet 600 m, bo wyposażono go w podczerwień o mocy 100 mW. Noktowizor Yukon pozwala na powiększenie 4 x i pole widzenia w zakresie 15 stopni i jest zasilany baterią litową CR123A pozwalającą na pracę z włączonym iluminatorem przez 20 godzin.

Producent przewidział też mocowanie statywu ¼ cala. Waga noktowizora wynosi 600 g, a jego wymiary kształtują się 191 x 87 x 60 mm. Jest on też przystosowany do pracy w temperaturach od -30 do +40°C. A obudowa została wykonana z tworzywa, które nie wyślizguje się z dłoni.

 

 

 

 

Noktowizor wojskowy

 

4. Prof Lornetka, Noktowizor Wojsko 400m APL-NV001

 

Osobom poszukującym noktowizor wojskowy możemy zwrócić uwagę na sprzęt Prof lornetka, noktowizor wojsko 400m APL-NV001. Jest to model obuoczny, który pełni funkcję zarówno lornetki pokazującej obraz w pełnym kolorze, jak i noktowizora. W całkowitej ciemności pozwala dostrzec przedmioty na odległość 400 m. Sprzęt oferuje powiększenie 2x-8x i zoom cyfrowy 4x.

Ten noktowizor wojskowy pozwala na robienie zdjęć o rozdzielczości 1280×960 px i video 1080 px i nagrywanie ich na karcie pamięci o wielkości 32 Gb. A także wyświetlania ich na wyświetlaczu o przekątnej 2,3 cala lub podłączenia sprzętu do monitora komputera lub ekranu telewizora.  Zasilanie pochodzi z 8 baterii „paluszków” lub power banku podłączonego przez złącze USB.

Waga urządzenia wynosi 560 g, a jego wymiary to 196 x 145 x 65 mm. Obsługa odbywa się za pomocą 6 przycisków umieszczonych na obudowie, a w przypadku bezruchu noktowizor samoczynnie się wyłączy. Produkt został zaopatrzony w instrukcję obsługi w języku polskim, co wielu użytkownikom ułatwia naukę obsługi.

 

 

 

 

Noktowizor na hełm

 

5. Noktowizor AGM PVS-14 Omega Gen 2 + Montaż na Hełm

 

PVS-14 OMEGA to noktowizor na hełm o ultralekkiej konstrukcji, jego waga to zaledwie 260 g, a wymiary wynoszą 114 × 63 × 69 mm. Jest to przedstawiciel generacji 2+, w której użytkownik ma możliwość szerokiej regulacji dioptrii w zakresie od -6 do +4, a temperatura pracy zawiera się od -51°C do +49°C. Bateria litowa CR123A, którą jest zasilane urządzenie pozwala na jego pracę przez 50 godzin (w temperaturze ok. 20 stopni Celsjusza).

Sprzęt ma także wbudowany oświetlacz IR, a także wskaźnik jego stanu, jak i stanu naładowania baterii. W optymalizacji obrazu użytkownikowi pomaga manualna regulacja wzmocnienia (MGC) pozwalając na ustawienia według własnych preferencji. Obsługa sprowadzająca się do użycia czterech przycisków sprawia, że zarządzanie noktowizorem jest łatwe i intuicyjne.

Sprzęt też jest zgodny z amerykańskimi standardami wojskowymi, co czyni go atrakcyjnym wśród miłośników wojskowości. A w kupowanym zestawie użytkownik znajdzie obok wcześniej wymienionych elementów również ochronę obiektywu i Goggle-Kit pozwalające na montaż noktowizora na głowie.

 

 

 

 

Noktowizor Pard

 

6. Pard NV019 Monokular Noktowizyjny

 

Przedstawicielem średniej półki cenowej jest Pard NV019 monokular noktowizyjny, wyposażony w moduł WiFi i iluminator podczerwieni o długości fali 850 nm. Wyposażenie sprzętu w okular 50 mm przekłada się na szeroki kąt widzenia i komfort obserwacji. Sprzęt ma zoom cyfrowy od 1 do 3 x, a także płynnie ustawiane powiększenie optyczne do 24 x.

Noktowizor Pard jest wyposażony w monokular cyfrowy pozwalający na przetworzenie i wysłanie obrazu na ekran LCD o rozdzielczości 800 x 460 px. Zasięg widoczności według tego co podaje producent, wynosi 400 m. Sprzęt z powodzeniem może służyć jako noktowizor myśliwski, czy do obserwacji dzikich zwierząt. Tym bardziej, że pozwala również na nagrywanie filmów z rozdzielczością 1920×1080 px i zapisywanie zdjęć w formacie JPG w wysokiej rozdzielczości wynoszącej 2952×1944 px.

Wspomniana wcześniej komunikacja WiFi ułatwia komunikację noktowizora ze smartfonem, a obsługa odbywa się w języku polskim, co cieszy wielu użytkowników. Noktowizor ma rozmiary wynoszące 202×89×63 mm i wagę zaledwie 371 g.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki noktowizor kupić?

 

Noktowizory, tak jak wiele innych zaawansowanych urządzeń, początkowo miały służyć wojsku i na potrzeby taktyczne technologia ta była rozwijana. Już w czasie II wojny światowej były one znane i używane. Obecnie, gdy technika ta nie jest już tak droga, stała się dostępna również dla potrzeb cywilnych, a w naszym życiu znajduje zastosowanie u myśliwych, w rozmaitych grach taktycznych i survivalowych, a także do obserwacji zwierząt.

Jaki jest najlepszy noktowizor i jak działa?

Niezależnie od klasy ,jak pokazuje test noktowizorów, każdy z nich wymaga do sprawnego działania minimalnej ilości światła zewnętrznego. Noktowizor nie działa w całkowitej ciemności. Jeśli w miejscu, w którym chcemy go wykorzystywać nie ma choćby znikomego światła cząstkowego (pochodzącego z odległej miejscowości, księżyca, gwiazd) to do działania sprzętu potrzebne jest wykorzystanie iluminatora. Zwykle iluminator podczerwieni krótkiego zasięgu jest elementem wyposażenia noktowizora. Ale jeśli zależy nam na większym zasięgu iluminatora pozwalającego na regulację skupienia wiązki podczerwieni i jej natężenia, to większość noktowizorów pozwala na montaż dodatkowo zakupionego takiego sprzętu.

Zatem noktowizor wykorzystując światło cząstkowe, lub to pochodzące z iluminatora wzmacnia je pozwalając na wytworzenie obrazu. Rozproszone światło wpadające przez obiektyw zostaje przez niego skupione i w formie strumienia fotonów pada na fotokatodę w efekcie czego ta emituje elektrony. Kolejno ich strumień jest wielokrotnie wzmacniany i kierowany na luminofor zamieniający go z powrotem na fotony widzialne dla człowieka obserwowane przez okular. Ze względu na to, że oko ludzkie jest w stanie rozpoznać najwięcej szczegółów obrazu w zakresie fal od 500 do 560 nm, które odpowiadają barwom niebiesko – zielonym, w tych właśnie barwach jest emitowany obraz.

 

Dobry noktowizor – jak o niego dbać?

Dbanie o noktowizor skupia się na ochronie luminoforu lampy. Silne oświetlenie może spowodować jego całkowite uszkodzenie lub powolną degradację. Skutek jest taki, że po jakimś czasie od zakupu następuje ściemnienie obrazu, na którym również mogą pojawiać się ciemniejsze plamy. Aby tego uniknąć i zachować swój sprzęt w nienagannym stanie należy zawsze zakładać osłonę obiektywu, nawet jeśli noktowizor jest wyłączony. Ponadto nie należy włączać sprzętu bez osłony w ciągu dnia, a w nocy unikać nawet krótkotrwałego oświetlenia sztucznym światłem. Takie środki ostrożności pozwolą na zachowanie sprzętu w wysokiej kondycji technicznej na wiele lat.

 

Najlepszy noktowizor – zasięg

Zasięg noktowizora jest uzależniony od wielu czynników i nie zależy wyłącznie od jakości samego sprzętu. Wpływ na zasięg ma ilość światła cząstkowego, ukształtowanie terenu i jego rodzaj. Jak już wspomniano, w całkowitej ciemności noktowizor nie działa i jest wtedy uzależniony od sztucznego oświetlenia, czyli rodzaju użytego iluminatora. Wbudowane iluminatory krótkiego zasięgu pozwalają na zasięg wynoszący 30 – 50 m. Przy użyciu oświetlacza bardzo dalekiego zasięgu można liczyć na 600 – 750 m, a gdy wyposażymy go dodatkowo w telekonwerter 2× widoczność może być nawet do 1200- 1300 m.

Zasięg uzależniony jest również od powiększenia jakie oferuje posiadany przez nas noktowizor. Na rynku są dostępne sprzęty z obiektywni powiększającymi od 1 do 8 razy. W warunkach dobrej widoczności w księżycową noc na otwartym terenie przy wartości 1x uzyskamy widoczność na odległość do 100 m, przy 8-krotnym powiększeniu będzie to 600 m.

 

Jaki noktowizor wybrać – generacje.

Generacje to nic innego jak klasa noktowizora. W generacji I znajdują się najbardziej popularne i najtańsze urządzenia. Wśród nich można kupić dobry i tani noktowizor z ulepszoną rozdzielczością obrazu, wyższą czułością i o mniejszych zniekształceniach obrazu. Takie noktowizory są oznaczone jako I+. Generację I charakteryzuje to, że wzmacniają światło od ok 1000 do 5000 razy. Są to urządzenia przystosowane do potrzeb obserwatorów przyrody i uczestników gier terenowych.

W generacji II, zastosowanie płytki mikro kanalikowej (MCP) umieszczonej między tubą wzmacniającą, a fotokatodą wpływającą na multiplikację elektronów i następnie wzmocnienie światła, pozwoliło zwiększyć światło nawet 50000 razy, a dzięki temu obraz stał się bardziej szczegółowy i jaśniejszy. Noktowizor tej klasy wymaga też użycia przetwornika, który obróci obraz o 180°. Klasa II+ w tej generacji oferuje urządzenia ze zmniejszoną ilością szumów. Opinie o noktowizorach tej klasy mówią, że wykorzystują je głównie myśliwi, policja, straż graniczna i służby leśne.

Generacje III i IV nie są dostępne w legalnym cywilnym obrocie na rynku europejskim. Dodatkowo generacja IV to nadal rozwiązania prototypowe o niskiej żywotności, więc nie będziemy się na tych generacjach skupiać.

Ranking noktowizorów – noktowizory cyfrowe

Wcześniej opisane działanie dotyczy noktowizorów optycznych, natomiast w urządzeniach cyfrowych foto karta została zastąpiona czułą na światło cyfrową matrycą CCD.  Obraz z matrycy zostaje tu przetworzony, a następnie wyświetlony na ekranie LCD. Cyfrowe urządzenia charakteryzuje wysoka jakość obrazu, a dodatkowo mają opcję regulacji jasności, kontrastu, palety barw, a także nakładania na obraz dodatkowych elementów. Noktowizory cyfrowe nie są tak wrażliwe na światło zewnętrzne jak urządzenia optyczne, mają też niezwykle długą trwałość przetwornika.

 

Noktowizory w dobrych cenach

Chcąc kupić podstawowy sprzęt, ale z kompletnym wyposażeniem (iluminator) należy przeznaczyć na zakup około 1500 zł. Być może, że za tę kwotę uda się nawet znaleźć najprostszy noktowizor cyfrowy. Urządzenie, z którego większość użytkowników będzie zadowolona wymaga odrobinę większych nakładów. Kwota 2000 PLN jest w stanie zabezpieczyć sprzęt o dalekim zasięgu widoczności, a także z szeregiem wspomagającego w obserwacjach osprzętu dołączonego do zestawu.

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest noktowizor?

Noktowizor to sprzęt pozwalający na widzenie w ciemności. Do niedawna był wykorzystywany głównie przez wojsko, obecnie nie tylko służby mundurowe się nim posługują, ale także wielu cywilów. Jest to doskonały sprzęt dla myśliwych, amatorów wypraw survivalowych oraz miłośników przyrody do obserwacji zwierząt ich w naturalnym środowisku. Noktowizor do pokazania obrazu potrzebuje światła cząstkowego, pochodzącego z odległych zabudowań, księżyca czy nawet gwiazd. W przypadku całkowitej ciemności do działania konieczne jest uruchomienie iluminatora dostarczającego takiego światła. Noktowizor wykorzystując światło cząstkowe wzmacnia je i pozwala na wytworzenie obrazu. Obraz jest w barwach niebiesko – zielonych ze względu na to, że w takim zakresie fal ludzkie oko może dostrzec najwięcej szczegółów.

P2: Ile kosztuje noktowizor?

Noktowizory obecnie to urządzenia, które bez oprzyrządowania można już nabyć za około 1000 zł. Jednak do działania sprzętu jest potrzebny iluminator, więc początkujący użytkownik lepiej jak kupi kompletne urządzenie pozwalające na natychmiastowe użycie. Taki sprzęt to koszt około 1500 zł. Natomiast przeznaczając na zakup kwotę 2000 zł można nabyć noktowizor o dalekim zasięgu widoczności z kompletem oprzyrządowania. Ta cena również pozwoli już nabyć nie tylko optyczny noktowizor, ale również cyfrowy. Górną granicę ceny noktowizora trudno jest podać, ponieważ jest to sprzęt, który dzieli się na generacje, które stanowią o jego przeznaczeniu. Noktowizory generacji I i II to sprzęty, które można kupić na wolnym rynku. Sprzęt generacji III jest przeznaczony dla wojska i cywilne wykorzystanie jego jest zabronione. Natomiast generacja IV to noktowizory, które nadal są w fazie prób.

 

P3: Jak działa noktowizor?

Noktowizor optyczny wykorzystując światło cząstkowe otoczenia wpadające przez obiektyw wzmacnia je pozwalając na wytworzenie obrazu, kolejno skupia je, które następnie formie strumienia fotonów pada na fotokatodę. Ten proces emituje elektrony, które wielokrotnie wzmacniane kierowane są na luminofor zamieniający je z powrotem na fotony widzialne przez człowieka. Ponieważ ludzkie oko najwięcej szczegółów jest w stanie rozpoznać w zakresie fal od 500 do 560 nm, te właśnie fale wykorzystano do podania obrazu. Dlatego obraz widziany przez użytkownika jest w kolorach niebiesko – zielonych, bo taki kolor ma właśnie zakres 500 do 560 nm. Noktowizor cyfrowy natomiast, zamiast foto karty ma matrycę CCD, która jest czuła na światło. Tu obraz z matrycy zostaje przetworzony i wyświetlony na ekranie LCD. Noktowizor cyfrowy pozwala na regulację w zakresie kontrastu, jasności i barw obrazu.

 

P4: Jaki noktowizor do obserwacji?

Gdy szukamy sprzętu do obserwacji należy wybierać wśród sprzętów generacji I lub I+ sprzętu optycznego lub zdecydować się na noktowizor cyfrowy. Za zakupem noktowizora optycznego przemawia jego niższa cena, ale też jest to sprzęt o większych wymaganiach pielęgnacyjnych (trzeba chronić obiektyw przed silnym światłem). Noktowizor cyfrowy pozwala na regulację w zakresie ostrości, jasności obrazu czy nawet jego barwy. Jednak sprzęty te są sporo droższe od ich optycznych odpowiedników. Noktowizor należy też dobierać do konkretnego rodzaju obserwacji. Inny sprzęt sprawdzi się na niczym nieograniczonej płaskiej powierzchni, a inny w gęstych zaroślach czy lesie.

 

P5: Jaki noktowizor na polowanie?

Wielu myśliwych uważa, że tropienie zwierzyny z wykorzystywaniem noktowizorów stoi w sprzeczności z etyką myśliwego, oraz z § 4.1 Rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie warunków wykonywania polowania dopuszczającego „używanie wyłącznie przyrządów optycznych, umożliwiających postrzeganie celów w naturalnym świetle”. Inni uważają, że nie ma tu żadnej zależności, bo noktowizor optyczny wykorzystuje naturalne światło cząstkowe. Niezależnie od opinii naszych czytelników, wszyscy zapewne się zgodzą, że do obserwacji zwierzyny obie grupy noktowizor wykorzystać mogą. Zachęcamy do użycia noktowizora cyfrowego, który dodatkowo może pracować w dzień. Można też za jego pomocą nagrać film, czy wykonać zdjęcie, co dla obserwatorów może mieć duże znaczenie. Również jakość obrazu podlega regulacji.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ