Plecaki wojskowe ranking  

Ostatnio aktualizowane: 16.09.24

 

Szukasz pojemnego i odpornego na rozdarcie plecaka wojskowego? Nie chcesz rozczarować się zakupem? W takim razie koniecznie sprawdź umieszczony na tej stronie ranking prezentujący najlepsze produkty tego typu. Z pewnością spełnią one wszystkie Twoje oczekiwania. Opisane w artykule modele doskonale sprawdzają się nie tylko podczas górskich wędrówek i weekendowych wycieczek za miasto, ale również na różnego rodzaju obozach (również tych o charakterze survivalowym). Pierwsze miejsce należy do plecaka Wisport Sparrow. Produkt ma pojemność 30 l i został wyposażony w specjalny system nośny, który gwarantuje komfort użytkowania. Co więcej, wspomniany model ma dwie duże komory, a także kilka mniejszych kieszeni. Takie rozwiązanie pozwala na odpowiednie rozmieszczenie wszystkich niezbędnych przedmiotów. Na drugim miejscu znajdziesz plecak Wisport RANGER o pojemności 32 l. Produkt ma odpinany pas biodrowy i regulowane szelki, a dodatkowo kilka wewnętrznych i zewnętrznych kieszonek. Do kompletu dołączono praktyczną pelerynę przeciwdeszczową, która okazuje się wyjątkowo przydatna podczas nagłej zmiany pogody.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Zewnętrzną część plecaka jest zrobiona z materiału Cordura. Tkanina ta jest odporna na przetarcia. Wykazuje dużą odporność na działanie czynników atmosferycznych. Produkt ma 2 pojemne komory i zewnętrzną kieszeń. Można w nim zmieścić wszystkie niezbędne przedmioty.

Wady

Niektórzy twierdzą, że znajdujące się na plecaku zamki błyskawicznie nie są solidnie wykonane. Dość często się zacinają, co nieco utrudnia użytkowanie. Minusem jest też to, że model szybko się brudzi.

Podsumowanie

Mimo drobnych wad produkt jest chętnie wybierany przez konsumentów. Uznaje się go za bardzo wygodny i trwały. Regulowane ramiączka pozwalają dostosować plecak do naszego ciała. Model ten waży zaledwie 950 g i jest łatwy w czyszczeniu.

Drugi wybór

Zalety

Model wyprodukowano z Cordury. Materiał ten ma wodoodporne właściwości, więc nie musimy się martwić, że w czasie deszczu przechowywane w plecaku rzeczy zmokną. Do zestawu dołączona jest także peleryna przeciwdeszczowa. Stanowi ona dodatkową ochronę.

Wady

Pewna grupa konsumentów stwierdziła, że produkt powinien być dostępny w kilku kolorach. Dzięki temu każdy mógłby znaleźć odpowiedni dla siebie plecak. Użytkownicy twierdzą, że ramiączka nie są zrobione z przyjemnego w dotyku materiału.

Podsumowanie

Pojemność modelu jest równa 30 l. Posiada on wiele pojemnych kieszeni. Można w nich schować wiele cennych przedmiotów. Waga plecaka wynosi 1150 g. Jest on odporny na uszkodzenia. Na jego powierzchni nie pojawiają się trudne do usunięcia plamy.

Rozważ też

Zalety

Pojemność produktu wynosi 45 l. W efekcie możemy w nim zmieścić wiele rzeczy. Plecy są odpowiednio wzmocnione, co stanowi dobre podparcie dla naszego kręgosłupa. Plecak został zrobiony z dobrych materiałów.

Wady

Część osób twierdzi, że cena modelu jest zbyt wysoka. Trzeba za niego zapłacić ok. 500 zł. Niektórzy zauważyli że na plecaku często pojawiają się plamy, co negatywnie wpływa na wygląd produktu. Jest on trudny w czyszczeniu.

Podsumowanie

Choć cena za plecak jest wysoka, spora część użytkowników decyduje się na jego zakup. Model posiada wiele przegródek i kieszeni o różnych wielkościach. Do zestawu dołączona jest peleryna przeciwdeszczowa, która skutecznie chroni nie tylko przed deszczem, ale także śniegiem.

 

 

Najlepsze plecaki wojskowe w 2024 roku

 

Nasze zalecenia

 

Wisport Sparrow

 

Wisport Sparrow to plecak militarno- miejsko-survivalowy. Pojemność jego wynosi 30 litrów, a wierzchnie tworzywo jest wykonane materiału CORDURA. Plecak ten nadaje się do wypoczynku na nartach, rowerze, czy wspinaczki na skałkach. W modelu tym zastosowano system zawieszenia ACS (Air Comfort System), który dba o dobrą sztywność, a także wentylację pleców i został zaopatrzony w wydłużone szelki z szybkim wypinaniem.

Wewnątrz użytkownik znajdzie 2 przestronne komory i pojemną, wewnętrzną kieszeń. Na przedzie plecaka jest umieszczona kieszeń, zamykana na zamek błyskawiczny. Wszystkie zastosowane zamki to YKK, a klamry pochodzą z firmy Duraflex.

Ten funkcjonalny i niezawodny plecak został wyposażony w systemowy układ taśm, dużą ilość przegród i kieszeni. Waga całkowita tego modelu wynosi 950 g, a wymiary zewnętrzne zamykają się w 48 cm x 35 cm x 22 cm.

Mamy tu również boczne pasy kompresyjne umożliwiające zmianę objętości plecaka oraz służące do mocowania dodatkowego sprzętu. Opinie o plecakach wojskowych Wisport Sparrow mówią, że jest to produkt charakteryzujący się solidnością i dobrą jakością wykonania i jest dobry zarówno do poruszania się po mieście, jak i na kilkudniowe wypady. Zaletą jest również bogata oferta kolorystyczna tego modelu.

Plecak wojskowy Wisport Sparrow II ma pojemność 30 l. Jego wymiary to: 48 cm x 35 cm x 22 cm. Produkt waży 0,95 kg.

 

Zalety

Uniwersalny charakter: Opisywany model doskonale sprawdza się nie tylko w przypadku żołnierzy czy uczestników obozów survivalowych. To świetny plecak również dla osób lubiących wędrówki po górach, wycieczki rowerowe lub wybierających się w podróż samolotem.

Duża ilość kieszeni i przegród: Wewnątrz znajdziemy dwie duże komory, a także 3 mniejsze kieszenie. To powoduje, że możemy odpowiednio poukładać wszystkie przedmioty i szybko znaleźć to, co jest nam akurat potrzebne.

Specjalny system nośny: Zastosowany system nośny SAS Ergonomic Military zapewnia nie tylko wygodę noszenia, ale również odpowiednią wentylację pleców.

Miejsce na stelaż: Plecak został uszyty tak, aby można było zamontować w nim aluminiowy stelaż. Dzięki temu produkt zachowa sztywność, nawet gdy bardzo go obciążymy.

Łatwe pakowanie: Zamek komory głównej rozsuwa się do samego dna, co znacząco ułatwia pakowanie.

 

Wady

Brak stelaża w komplecie: Chcąc zamontować stelaż musimy dokupić go osobno. Według konsumentów to dodatkowy wydatek.

 

 

 

 

Wisport RANGER

 

Wisport RANGER, to plecak survivalowy doskonały na kilkudniowe wycieczki. Ale równie dobrze sprawdzi się, jako plecak miejski. Jego pojemność wynosi 30 litrów. Plecak posiada jedną komorę główną i cztery kieszenie. Wszystkie zamki pochodzą z firmy Wisport, a klamry od producentów ITW Nexus i Duraflex. Plecak jest wykonany z wodoodpornego materiału Cordura i ma wymiary 47 cm x 30 cm x 23 cm, natomiast jego waga wynosi 1150 g.

Użytkownik znajdzie tu wyściełane, miękkie paski naramienne, regulowany i odpinany pas biodrowy i system taśm do mocowania dodatkowego ekwipunku. Pasy kompresyjne umieszczone z przodu i po bokach pozwalają na szybkie dostosowanie plecaka do przenoszonej zawartości, a specjalne, krótkie klamerki umożliwiają natychmiastowe opuszczenie plecaka na ziemię.

W zestawie klient otrzymuje również pelerynę przeciwdeszczową, która stanowi dodatkowe zabezpieczenie zawartości przed opadami atmosferycznymi. Klienci przekazują, że jest to pakowny model z przydatnymi kieszeniami, posiada on także dużą ilość troków umożliwiających przypięcie dodatkowych akcesoriów. Ponadto jest to plecak dobrej jakości, trwały i wygodny.

Model Wisport RANGER ma pojemność 32 l i waży 1,15 kg. Całkowite wymiary plecaka to: 50 cm x 32 cm x 24 cm.

 

Zalety

Kieszenie zewnętrzne i wewnętrzne: Produkt wyposażono w dużą komorę, a także kilka kieszeni zewnętrznych i wewnętrznych. To pozwala nam odpowiednio ułożyć bagaż i mieć najbardziej niezbędne akcesoria zawsze pod ręką.

Idealny na wycieczki: Plecak doskonale sprawdza się zarówno na jednodniowych, jak i nieco dłuższych wycieczkach. Ze względu na pojemność z łatwością zapakujemy do niego niezbędny ekwipunek.

Praktyczne dodatki: Do produktu dołączono pelerynę przeciwdeszczową, która z pewnością przyda nam się podczas nagłej zmiany pogody. Możemy ją przechowywać w umieszczonej na przodzie kieszonce.

Dobre dopasowanie: Z uwagi na regulowane szelki, a także odpinany pas biodrowy istnieje możliwość odpowiedniego dopasowania plecaka do własnych preferencji. To nie tylko zwiększa komfort użytkowania, ale również pozwala na odciążenie ramion.

 

Wady

Szybko się brudzi: Materiał, z którego uszyto plecak jest podatny na zabrudzenia. Poza tym przywierają do niego różnego rodzaju pyłki i liście z drzew.

 

 

 

 

Wisport Raccoon 45

 

Tym razem chcemy przedstawić plecak Wisport Raccoon 45 o pojemności 45 litrów. Jest to plecak opracowywany we współpracy z polskimi siłami zbrojnymi i stanowi lżejszą i mniej pojemną wersję swoich poprzedników. Został on wykonany z trwałych materiałów takich jak Cordura i Nylon. Komora główna jest tu podzielona na 2 części. Dolna część wynosi 1/3 pojemności i górna wynosząca 2/3 pojemności.

Do dolnej części bagażu użytkownik ma również dostęp poprzez odpinaną klapę znajdującą się u dołu plecaka. Na górnej klapie plecaka znajdują się dwie kieszenie: mała wierzchnia i pojemna kieszeń wewnętrzna. Natomiast na samym dnie plecaka, znajduje się jeszcze niewielka kieszonka zewnętrzna, w której jest ukryta peleryna przeciwdeszczowa na plecak.

Wygodny pas biodrowy, oraz szerokie wyściełane szelki pomagają równomiernie rozprowadzić ciężar plecaka. Pas biodrowy można odczepić. Użytkownik znajdzie tu wiele sakw bocznych z trokami, do których można przyczepić wiele dodatkowych akcesoriów. Wymiary zewnętrzne tego modelu wynoszą 55 cm x 32 cm x 28 cm, natomiast waga to 2500 g. Klienci twierdzą, że plecak ten jest funkcjonalny i spełnia oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników.

Model Wisport Raccoon 45 ma wymiary: 55 cm x 32 cm x 28 cm. Produkt waży 2,5 kg, a jego pojemność wynosi 45 l.
Zalety

Funkcjonalność: Główna komora została podzielona na dwie części. Na dole znajduje się odpinana klapa, która daje łatwy dostęp do przedmiotów umieszczonych na dnie. 4 kieszenie umożliwiają nam odpowiednie posegregowanie niewielkich akcesoriów tak, aby niczego nie zgubić.

Szerokie szelki: Szelki są na tyle szerokie, że nawet po zapakowaniu plecaka po brzegi nie będą obcierać skóry i tym samym powodować uczucia dyskomfortu. Udogodnieniem jest również pas biodrowy pozwalający na lepsze rozłożenie ciężaru.

Wytrzymałość: Produkt został uszyty z Cordury – materiału, który wykazuje podwyższoną odporność na rozdarcia oraz przetarcia. Ponadto nie jest on podatny na promieniowanie UV. Z tego względu możemy mieć pewność, że plecak nie zniszczy się zbyt szybko (nawet w przypadku codziennego użytkowania).

 

Wady

Za ciężki: Niektórzy konsumenci uważają, że przedstawiony model zbyt dużo waży. Wpływ na to ma przede wszystkim duża pojemność.

 

 

 

 

 

Plecak taktyczny 45 l Woodland

 

Plecak taktyczny 45 l Woodland doskonale sprawdza się podczas różnego rodzaju wycieczek, a także na sportowych i wojskowych obozach. Wewnątrz znajdują się dwie pojemne komory, w efekcie czego możemy zapakować wszystko, co jest nam potrzebne. Podwójne zamki rozsuwają się niemal do samego dna. To sprawia, że szybko znajdziemy określony przedmiot, nawet jeśli leży na samym spodzie.

Szelki i plecy zostały podszyte miękkim i przyjemnym w dotyku materiałem, który pozwala skórze oddychać. Dzięki temu nie spocimy się nadmiernie, gdy będziemy nosić plecak przez wiele godzin. Prezentowany model jest dostępny w kilku kolorach, m.in.: szarym, oliwkowym i moro.

Jak wynika z opinii konsumentów, opisany wyżej plecak jest funkcjonalny. Dodatkowe elementy w postaci odpinanego pasa biodrowego i taśm kompresyjnych umożliwiają lepsze rozłożenie ciężaru i zmniejszenie pojemności produktu, gdy nie potrzebujemy dużego bagażu. Poza tym przedstawiony model został odpowiednio wzmocniony, dlatego ryzyko, że rozerwie się pod wpływem dużego obciążenia jest zmniejszone do minimum.

Plecak taktyczny 45 l Woodland ma wymiary: 50 cm x 39 cm x 20 cm. Produkt waży ok. 1 kg. To dobry plecak wojskowy do 100 zł.

 

Zalety

Odporny na uszkodzenia: Materiał wykonania wspomnianego modelu to poliester 600 D, który nie jest podatny na przetarcia, ani rozdarcie. Od wewnątrz plecak został podszyty specjalną gumą, więc nie musimy się obawiać, że umieszczone wewnątrz przedmioty przemokną podczas opadów deszczu albo śniegu.

Możliwość montażu ładownicy: Produkt jest wyposażony w system parcianych pasów. To powoduje, że mamy możliwość zamontowania ładownicy (torby, w której przechowuje się naboje lub niezbędne akcesoria medyczne).

Stabilizacja: Ponieważ plecak ma pas biodrowy nie przesuwa się na boki nawet w przypadku dużego obciążenia.

 

Wady

Brak stelaża: Dla niektórych konsumentów istotną wadą jest brak stelaża. Może to obniżać komfort użytkowania.

Zbyt stonowana kolorystyka: Choć plecak jest dostępny w kilku wersjach kolorystycznych to pojawiają się głosy, że mimo wszystko są to zbyt stonowane i niezbyt eleganckie barwy.

 

 

 

 

Wisport Racoon

 

Natomiast Wisport Raccoon, to nie jest do końca plecak samodzielny. Jest to plecakowa kieszeń, kompatybilna z plecakami Whistler, Wildcat, Raccoon 45, Raccoon 65, Raccoon 85, Sparrow 20, Sparrow 30 i SilverFox. Producent tego modelu to specjalista w produkcji sprzętu outdoor, w tym plecaków. Firma posiada dużą ofertę plecaków militarnych i survivalowych, ale również oferują wszechstronne plecaki trekkingowe i turystyczne.

Wisport Raccoon jest dostępny w komplecie z zapięciem hiszpańskim, lub klamerką zatrzaskową do wyboru przez klienta, jak również producent oferuje kilka wersji kolorystycznych. Wymiary kieszeni wynoszą 35 cm x 18 cm x 14 cm i jest ona montowana do plecaka w systemie MOLLE, służą do tego dwa pionowe troki. Waga kieszeni wynosi 200g.

Model ten został wykonany z wytrzymałego materiału Cordura, o gęstym splocie i posiada podwójne zamknięcie. Jest to kołnierz ze ściągaczem, a także klapa zabezpieczona trokiem. Klienci uważają, że produkt zasługuje na uznanie, jest wykonany solidnie, dodatkowo jest opakowany dookoła systemem MOLLE pozwalającym przypiąć dodatkowy osprzęt.

Kieszeń Wisport Racoon ma pojemność 9 l. Jej wymiary to: 35 cm x 18 cm x 14 cm. Produkt można przyczepić do większości plecaków wojskowych wspomnianej marki. Powyższy model waży ok. 0,21 kg.

 

Zalety

Odporność na rozdarcie: Produkt uszyto z Cordury, czyli niezwykle wytrzymałej tkaniny. Wspomniany materiał jest odporny zarówno na przypadkowe rozdarcie, jak też przetarcia wynikające z częstej eksploatacji.

Praktyczność: Kieszeń z łatwością przyczepimy do swojego plecaka. W razie konieczności możemy też nosić ją samodzielnie, aby mieć przy sobie najpotrzebniejsze przedmioty.

 

Wady

Zbyt mała pojemność: Wielu użytkowników narzeka, że produkt nie jest zbyt pojemny i trudno jest w nim pomieścić wszystkie najbardziej niezbędne akcesoria, takie jak np. peleryna przeciwdeszczowa czy przyrządy survivalowe.

Kieszeń nie jest wodoszczelna: Kieszeń nie jest odporna na działanie wilgoci, dlatego w czasie opadów deszczu lub śniegu przechowywane wewnątrz przedmioty szybko przemokną.

 

 

 

 

Jaki plecak wojskowy kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Plecak wojskowy to nie jest sprzęt dla wszystkich użytkowników. Wielu osobom wystarczy plecak przeznaczony do wędrówek i wycieczek, albo plecak miejski. Wojskowe plecaki taktyczne, wybierają te osoby, w których życiu wojsko odgrywa dużą rolę, albo wybierają się na wycieczki survivalowe i taki właśnie plecak może sprostać zadaniu takiej wyprawy. A to dlatego, że jest wystarczająco pojemny, wytrzymały i dobrze dopasowany do sylwetki. Jednak poszczególne modele plecaków różnią się w sposób dość znaczny, jak więc wybrać dobry i tani plecak wojskowy tak, aby spełniał wszystkie nasze wymagania.

W tym celu powstał właśnie ten poradnik, w którym przedstawimy najważniejsze cechy plecaka wojskowego, a także cechy, na które należy zwracać uwagę przy zakupie. W drugiej części przedstawimy też ranking plecaków wojskowych, abyś mógł zapoznać się z czołowymi modelami na polskim rynku.

 

 

Trwałość

Najważniejszą cechą plecaka wojskowego jest jego trwałość. Kiedyś mianem trwałości plecaka wojskowego był jego gruby i ciężki materiał. Teraz, gdy zwracamy uwagę na nieprzeciążanie kręgosłupa, takie materiały nie są już stosowane. Najlepszym materiałem, który ma wysoką wytrzymałość mechaniczną i na warunki atmosferyczne, a do tego jest lekki jest Cordura® 500D. Zwróć uwagę na wszelkie szwy, czy są one podwójne i zabezpieczone przed pruciem.

Aby plecak dobrze służył, materiał musi być także nieprzemakalny, a podstawa plecaka wykonana z takich materiałów, że postawiony na mokrym podłożu nie wpuści wilgoci do wnętrza. Najlepszy plecak wojskowy to tak, w którym wszystkie przedmioty zostaną przeniesione bez zmoczenia, czy uszkodzenia. Żaden jednak model nie przetrwa oberwania chmury z suchą zawartością. Dobrze jest w takim wypadku zaopatrzyć się w specjalny, wodoodporny pokrowiec, którym ochrania się plecak. Taki pokrowiec ma wszystkie szwy podklejane, a jego odporność sięga do 3.000 mm H2O.

 

Wygoda

Mówiąc o wygodzie, mamy na myśli przede wszystkim wygodę noszenia plecaka. W tym celu należy przyglądnąć się konstrukcji pleców. Jak każdy plecak przeznaczony do wycieczek górskich, czy po prostu do przenoszenia znacznych ciężarów, tak samo plecaki wojskowe mają odpowiednio wyprofilowane plecy, aby prawidłowo rozłożyć ciężar. Przede wszystkim pamiętaj, że waga pełnego plecaka powinna oscylować w okolicy 20-30% Twojej wagi. Jeśli będziesz chciał przenosić więcej, to nawet najlepiej skonstruowany plecak nie pomoże

Ci ten ciężar przenosić w sposób bezpieczny dla Twojego kręgosłupa. Jaki jest, więc najlepszy plecak wojskowy? Przede wszystkim plecak musi mieć odpowiednio zbudowany system nośny. Jeśli plecak posiada stelaż wewnętrzny, należy sprawdzić, czy system regulacji pozwala go dopasować do Twojej sylwetki. Dobrze jest również, jak materiał plecaka nie przylega do pleców użytkownika, a ma na przykład siatkę dystansową, pozwalającą na wymianę powietrza.

Do przenoszenia dużych ciężarów plecak powinien być wyposażony w pas piersiowy i biodrowy. Oba pasy stabilizują ciężar, przysuwając go bliżej do użytkownika, tym samym ciężar jest częściowo przenoszony z kręgosłupa na biodra. Dobry pas biodrowy potrafi przenieść nawet 70% obciążenia z kręgosłupa na biodra. Również bezwzględnie paski naramienne powinny mieć możliwość regulacji do sylwetki, dodatkowo dobrze, jak są one dość szerokie, aby nie wbijały się w ramiona.

 

Kieszenie

Plecak wojskowy z zasady jest wyposażony w dużą ilość kieszeni. Plecaki taktyczne wyposażone są także w różnego rodzaje kieszenie i troki kompensacyjne. Pierwotnym założeniem istnienia takiego plecaka było to, aby jego zawartość na wypadek katastrofy pozwalała przeżyć jego właścicielowi 3 doby. Zatem zawartość musiała być różnoraka, począwszy od jedzenia i picia, przez środki medyczne, skończywszy na sprzęcie. Dla każdej kategorii produktów plecak ma zawierać osobne sekcje.

Więc, jeśli wybierasz się na prawdziwą wycieczkę survivalową, to zwróć uwagę, czy masz łatwy dostęp do wody, lekarstw, zapałek i czy ilość kieszeni pozwala na pogrupowanie chowanych przedmiotów według ich kategorii i łatwy do nich dostęp. Służą temu również wygodne zamki i sprzączki, które używa się bezproblemowo.

 

 

Pojemność

Kolejne pytanie to, jaki plecak wojskowy wybrać, jeśli chodzi o pojemność. Zależy to głównie od rodzaju wycieczki, jaką planujesz, oraz ilości przedmiotów, które musisz na nią zabrać. Na rynku odnaleźć można bardzo szeroki wybór plecaków taktycznych. Mają one różne gabaryty najpopularniejsze to 9,5l, 20l, 25l, 28l, 32l, 36l, 45l, 65l. Niektóre modele dodatkowo są wyposażone w panel słoneczny, dzięki któremu możesz naładować komórkę. Zatem przeanalizuj ilość rzeczy do zabrania na wycieczkę i dopasuj do niej wielkość plecaka.

 

Plecaki wojskowe w dobrych cenach

Najtańsze z plecaków wojskowych, jakie są dostępne na rynku możemy dostać za około 100 PLN. Zwykle są to małe modele 9,5 litrowe przeznaczone dla aktywnych osób, takich jak biegacze. Często takie modele są zaopatrzone we wkład hydracyjny z otworem pozwalającym wypuścić rurkę na zewnątrz, dzięki czemu biegacz ma łatwy dostęp do wody.

Za około 400 PLN można kupić plecak, w którym komora główna ma 90 litrów, często taki rodzaj plecaka ma rozmaite dodatki typu pojemna czasza w formie chlebaka, którą można odpiąć, plecak jednodniowy, który można dopiąć do kompletu, lub używać samodzielnie. Można tu znaleźć też system pasów kompresyjnych, czy bardzo gruby i wygodny pas biodrowy.

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

staruszek

April 10, 2022 at 2:33 pm

Nie ma plecaka uniwersalnego. Trzeba wpierw skompletować wyposażenie i określić czego od plecaka wymagamy. Co z nim będziemy robili. Czyli np. na czym śpimy? Karimata jest najtańsza, niezawodna i lekka ale zajmuje sporo miejsca. Tradycyjnie troczy się ją na zewnątrz i plecak powinien być do tego dostosowany. Wiele modeli nie jest np. nie mają troków albo mają kieszenie z boku np. bardzo popularne na zachodzie militarne Bergeny. A nie zawsze można ją przytroczyć w poziomie bo przeszkadza to np. w marszu na przełaj przez zarośla. Inna sprawa z pleckami wojskowymi zza Odry i wzorowanymi na nich. Często nie mają usztywnienie pleców. Za to wewnątrz jest kieszeń na matę typu BW. To taka cienka składana karimata. Lekka (ok.500 gram) ale zajmuje 6 litrów z wnętrza plecaka. I nie bardzo jest jak ją nosić w innym miejscu niż przeznaczone. Choć kilka lat temu Ukraińcy obdarowani tym sprzętem wymyślili genialne rozwiązanie – pokrowiec na matę BW troczony z tyłu pasa. Gdziekolwiek nie siądą mają miękko i sucho. Pokrowiec z Cordury chroni delikatną matę. Nie jest ona też najwygodniejsza (bo cienka!). Kolejny często troczony przedmiot to mały namiot. Mały bo te są lekkie. Większe nośmy wewnątrz ze względu na wyważenie plecaka. Otóż typowy mały ma 2-2,5 kg masy i jest pakunkiem ok.15 cm średnicy i długości 40-55 cm (warto zwrócić uwagę na długość wybierając go, im krótszy tym większe możliwości jego spakowania). Jak widać większe zajmą minimum 10 litrów wewnątrz plecaka. Tarpy i zestawy tarp + hamak zwykle są dość niewielkimi pakunkami i lekkimi choć bywają wyjątki. Zwróćcie na to uwagę kupując je! Kolejnym bardzo ważnym przedmiotem noszonym wewnątrz jest śpiwór. Warunki w jakich śpimy oraz wilgotność decydują jaki będzie. Puch jest drogi, zajmuje mało miejsca, jest lekki ale w wilgotnych warunkach traci swe właściwości. Syntetyczne śpiwory są tańsze, odporniejsze na wilgoć ale muszą więcej ważyć i zajmują znacznie więcej miejsca (syntetyki tak dobrze jak puch się nie kompresują). Śpiwór może ważyć 0,5 kg i zajmować niecałe 3 litry (puchowy na lato) albo ważyć 4 kg i zajmować ok 45 litrów (syntetyk na duże mrozy). Jeśli ograniczymy się do bardziej uniwersalnych śpiworów syntetycznych to takie najbardziej praktyczne w naszym klimacie zajmują 10-20 litrów i ważą 1-1,6 kg. Te mniejsze wartości odnoszą się do śpiwora na ciepłe lato (noce +14 ; + 18 stopni), te większe do śpiworów przy których komfortowo można spać przy +5 stopniach. Ilość zabieranej odzieży zależy od czasu jaki spędzimy w terenie i pogody. Jak widać im zimniej tym plecak musi być większy. Śpiwór i ubrania zajmą więcej miejsca. Więc jeśli prowadzimy aktywny tryb życia cały rok to powinniśmy mieć przynajmniej 2 plecaki. Ten na chłodny okres roku będzie miał 25-30 litrów większą pojemność. Zakładając iż jesteśmy początkującymi i aktywność zaczynamy/prowadzimy w cieplejszym okresie roku na kilkudniowy wypad powinniśmy liczyć 15 litrów na nasze ubrania i niezbędne wyposażenie. Drugie tyle na śpiwór. Dodatkowo warto mieć zapas 10 litrów na np: materac, tarp, wodę, żywność. Czyli plecak 40 litrów to nasz cel. Od razu dodam iż najlepsze przy tej wielkości są plecaki rozbudowane w górę. Bez kieszeni, troszkę podobne do turystycznych. I od razu dodam unikamy plecaków wojskowych. W wojsku nie prowadzi się długich marszy (samochody wynaleziono ponad 100 lat temu). Walczy się w kamizelkach wiec wszelkie usztywnienia, gąbki są zbędne w mniejszych plecakach. Często żołnierz musi nosić zapas amunicji. 300 naboi do karabinka waży tylko 3,6 kg zbierać 600 szt nie jest rzadkością (to 7,2 kg), ale skrzynka 200 nb z amunicją do karabinu maszynowego 7,62mm ok. 7 kg. Dostać dwie do noszenia często się zdarzy. Zmierzam do tego że plecak dla żołnierza musi wytrzymać znacznie większe obciążenia niż u cywila 40 czy 60 kg w dużym plecaku to raczej norma. Dlatego te plecaki mają inną budowę, są z wytrzymalszych i z cięższych tkanin w efekcie ważą sporo więcej. np. 4,5 kg. Wyposażenie jakie wymieniłem wcześniej do tego 40 litrowego plecaka u cywila nie powinno ważyć więcej niż 10 kg z namiotem ale bez wody i żywności. Osobiście by nie dźwigać wolę rezygnować z jedzenia w terenie. Wędrując łatwo robić zakupy na bieżąco. Wodę podobnie można na bieżąco uzupełniać i nie dźwigać jej nigdy więcej niż 3 litry (3 kg). Do tego wystarczą plecaki o stosunkowo lekkiej budowie. Do dźwigania wraz z plecakiem nigdy nie powinno być więcej niż 15 kg. A jak umiejętnie skompletujecie sprzęt to będzie 10 kg z plecakiem. Jak kupicie wojskowy plecak to będzie 2 kg więcej. To czuć, zapewniam Was. Plecaki wojskowe są trwałe ale na wojnie. W służbie u cywila to nie obciążenie czy brutalne traktowanie je zabija ale promieniowanie UV które niszczy strukturę tworzyw sztucznych. Dlatego inwestowanie w plecaki z Cordury mija się z celem. Dlatego producenci na rynek cywilny produkują plecaki z tańszych materiałów. Dzięki temu są nieznacznie mniej trwałe, lżejsze (i wytrzymują sporo mniejsze obciążenie) i bardzo tanie. Dobry plecak wojskowy o rzeczywistej pojemności 60-80 litrów to ok. 1500-3000 zł. Wzorowany na nim niecałe 200 zł. A szczególnie staranie zrobiony i prawie tak samo wytrzymały 600 zł (tkaniny dla wojska, często niedostępne dla cywili muszą jeszcze mieć atest jak sprawdzają się, jaki dają obraz w noktowizji, wojsko płaci też za wzór kamuflażu, cywilne są delikatnie zmodyfikowane i unikają tego). To w dużych plecakach. Jeśli chodzi o małe, popularne tzw. patrolówki to w wojsku muszą one pomieścić to co zabiera się na patrol 12-24 godzinny. Bez noclegu więc i bez śpiwora. Racje żywnościowe, wodę, zapasową amunicję, amunicje do broni zespołowej, wyposażenie do walki w nocy (latarkę, noktowizor, zapasowe baterie), cieplejszą odzież. Pomimo niewielkiej pojemności często mają spore obciążenie i dlatego mają mocną budowę. I sporo ważą. Typowo ok. 2 kg przy plecaku ok. 25-30 litrowym.
Dlatego warto zamiast takiego drogiego plecaka wojskowego (typowo ok. 600-900 zł kosztującego) wybrać cywilny odpowiednik. Będzie kilkukrotnie tańszy i o około kilograma lżejszy. Obciążenia noszone przez cywili w takim plecaku są niewielkie więc ten kilogram nie wydaje się dużo więc kolejny argument. Takie plecaki używa się na kamizelki kuloodporne. To czy są wygodne, jak oddychają plecy mają drugorzędne znaczenie bo żołnierz tego i tak nie poczuje. Z przodu ma na kamizelce chest riga z 6-8 magazynkami do karabinku, magazynkami do pistoletu, granatami. Zwykle 6-7 kg tam wisi, plecak ma kilkanaście kilogramów, kilkanaście ma kamizelka. Żołnierz nosi 30-35 kg na sobie. Jest w tym pancerzu i z tym obciążeniem mało mobilny. Założenie czy zdjęcie plecaka nie jest łatwe (każdy ma awaryjne rozpinanie z tego powodu) stąd taka popularność systemów nawadniających w plecakach patrolowych by dla łyka wody nie wykonywać jej czynności. Plecaki te muszą znieść brutalne traktowanie podczas walki stąd ich mocna budowa. Cywile takich nie potrzebują bo tak plecaka nie traktują. Skąd wzięły się mity o zaletach plecaków wojskowych? Do niedawna rynek cywilny nie był technologicznie zaawansowany. Plecaki turystyczne były zawsze dość drogie a te wojskowe, z demobilu, nawet dość mocno zużyte były tanie i miały wytrzymałość iż tak o wiele większa niż potrzeby cywili. Nadal są niezłym wyborem (te z demobilu) jak ktoś potrzebuje plecaka w teren 3-4x w roku. Jeśli jednak często wychodzimy w teren i to trudny teren (np. góry) to szybko poszukamy oszczędności wagi. Z racji swego wieku dodam iż wielu guru survivalu czy bushcraftu to ludzie w wieku co najmniej średnim. Kręgosłupy już nie te. Dużo nie dźwigną. Stąd taka zdolność do ograniczania wyposażenia i prostoty. Mózg musi nadrabiać za ułomne ciało. Młodym polecam dbać o kręgosłup. Im mniej dźwigasz tym dalej zajdziesz nabiera innego znaczenia. Warto też przypomnieć sobie ze szkoły matematykę. Deklaracje producentów dotyczących pojemności zazwyczaj są wyssane z palca. Jak pomnożycie szerokość, wysokości i głębokość plecak to wyjdzie wam często mniej niż deklaracja producenta. Zwykle plecak nie jest regularnym sześcianem i wynik trzeba zmniejszyć jeszcze o 20-25%. Czasem o 40%. Czyli szukając wspomnianej 40-tki szukajcie wśród plecaków 50-55 litrowych (wg deklaracji większości producentów).

Odpowiadać
Zespół PlanujWłuczęgę.com

April 12, 2022 at 6:11 am

Dzień dobry,

Serdecznie dziękujemy za bardzo wyczerpujący opis plecaków. Pana wiedza robi wrażenie i zapewne przyda się wielu osobom zaglądającym na naszą stronę. Bardzo dziękujemy za wnikliwe potraktowanie tematu. Pana Rady posłużą wielu miłośnikom survivalu czy bushcraftu do właściwego doboru plecaka na własne potrzeby.

Pozdrawiamy,
Zespół PlanujWloczege.com

Odpowiadać