Ranking 5 najlepszych racji żywnościowych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 22.04.24

 

Racje żywnościowe – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Indywidualna racja żywnościowa wojskową S-R-2 to obecnie produkt cieszący się największym powodzeniem klientów, których tryb życia wymaga posiadania żelaznego zapasu pożywienia. Racja zawiera zarówno wysoko kaloryczne mięsne pożywienie, jak konserwa tyrolska, czy kasza gryczana z mięsem, jak i będące źródłem szybko dostarczanych węglowodanów w postaci batonu morelowego czy dwóch cukierków (z witaminą C i ekstraktem kawy). W zestawie nie zapomniano także o elementach ułatwiających spożywanie posiłku, jak i dodatkach wpływających na jego higienę. Drugi doceniony posiłek to indywidualna żywnościowa racja bojowa Mre 24h RB2, która jest pełnowartościowym posiłkiem dla dorosłego mężczyzny przez jeden dzień, bo to racja żywnościowa całodniowa. Jej wartość kaloryczna wynosi 3693,82 kcal, a zwartość to zarówno mięso, jak i słodkie dodatki. 

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Racja zawiera zarówno podstawową żywność ratującą życie, jak i elementy poprawiające samopoczucie, jak cukierki czy guma do żucia. Zestaw zawiera też narzędzia do spożywania posiłku i jego higieny. Racja stanowi wartość jednego posiłku.

Wady

Termin przydatności do spożycia tej racji żywnościowej kończy się w lipcu 2024 roku nie jest więc to żelazny zapas na długo, czy na ewentualność niespodziewanej potrzeby użycia jej w odległej przyszłości.

Podsumowanie

Racja zawiera wszystkie składniki pożywienia, które pozwolą przerwać jednej osobie w nieoczekiwanej sytuacji, w której się znalazła. Racja pozwoli na dotrwanie do czasu, gdy sytuacja się rozwiąże, a osoba z niej korzystająca uzyska pomoc.

Drugi wybór

Zalety

Racja żywnościowa zawiera pełne 3 posiłki wystarczające jako pełne wyżywienie dorosłego mężczyzny przez jeden dzień. Łącznie wszystkie składniki pożywienia mają 3693,82 kcal. Obok produktów spożywczych dołączono tu rozmaite akcesoria usprawniające użycie racji.

Wady

To racja polowa stanowiąca pełny posiłek na cały dzień. Jednak pełny posiłek stanowi też konkretną wagę, którą osoba używająca racji musi przenieść. Łączna waga wynosi 2120 g, co obok pozostałego ekwipunku może stanowić spore obciążenie.

Podsumowanie

Racja zwiera trzy posiłki przeznaczone na spożycie na śniadanie, obiad i kolację. W swoim składzie zawiera takie produkty jak mięso czy fasolę, ale także miód, mleko czy herbatę. Podgrzać posiłki można za pomocą bezpłomieniowego podgrzewacza chemicznego.

Rozważ też

Zalety

Wartość energetyczna tej racji wynosi 1408 kcal. Posiłkiem głównym jest tu gulasz drobiowy z warzywami 300 g oraz suchary 45 g. Gulasz podgrzejemy bez użycia ognia za pomocą bezpłomieniowego podgrzewacza chemicznego.

Wady

Racja żywnościowa nie stanowi pełnego dziennego zapotrzebowania na kalorie dla dorosłego mężczyzny, zatem nie może służyć jako dzienne wyposażenie żołnierza w prowiant. Nie będzie też wystarczającą ilością jako całodzienne wyżywienie dla survivalowca.

Podsumowanie

Zestaw zawiera obok produktów żywnościowych takie elementy jak zapałki, sztućce czy szczoteczkę do zębów. Jest tu także tabletka do dezynfekcji wody uzdatniająca 1 litr wody doprowadzając ją do stanu bezpiecznego do spożycia.

 

5 najlepszych racji żywnościowych. Opinie w 2024 roku

 

Czy racja żywnościowa to w dzisiejszych czasach poszukiwany produkt? Okazuje się, że tak, jednak jej przeznaczenie nieco się zmieniło. Racje żywnościowe obecnie to produkty poszukiwane przez amatorów wycieczek i sportów outdoorowych. Dobrze skomponowane pod względem zapotrzebowania organizmu, lekkie, dobrze zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi porcje jedzenia są podstawowym sposobem żywienia uczestników survivalowych wypraw. Zatem przyglądnijmy się temu, jakie racje żywnościowe obecnie są do kupienia. 

 

Polska racja żywnościowa

 

1. Indywidualne racje żywnościowe S-R wojskowe

 

Nie tylko planując wycieczkę survivalową, ale nawet jadąc w podróż, która z założenia nie powinna skończyć się niespodzianką, warto zaopatrzyć się w rację żywnościową. Do niedawna można było spotkać tylko racje żywnościowe wojskowe, obecnie każdy ma do nich dostęp, a te chętniej kupowane to indywidualne racje żywnościowe S-R wojskowe dostępne między innymi w sieci. Racje żywnościowe bez problemu kupimy w serwisie Allegro.

Przedstawiamy więc indywidualną rację żywnościową wojskową S-R-2, w której główne składniki to mięso z kaszą gryczaną w ilości 300 g, konserwa tyrolska o masie 100 g oraz suchary 90 g. Mamy tu także napój izotoniczny w koncentracie 20 g, mieszankę liofilizowanych owoców 15 g oraz morelowy – zbożowy baton o wadze 35 g. Ponadto Paczka z prowiantem zawiera parę dodatków uatrakcyjniających zestaw – jak 2 sztuki gumy do żucia, po 1 sztuce cukierków z witaminą C i z ekstraktem z kawy.

Mamy tu też dodatki typu sól i pieprz oraz elementy ułatwiające spożywanie posiłku czy jego higieny. Na te elementy składają się serwetki mokra i sucha, papier toaletowy (150 cm), łyżka i rurka do napojów. 

 

 

 

 

Indywidualna racja żywnościowa

 

2. Indywidualna Żywnościowa Racja Bojowa Mre 24h RB2

 

Dla osób poszukujących całodniowej racji żywnościowej jest przeznaczona indywidualna żywnościowa racja bojowa MRE 24h RB2. To produkt przygotowany przez firmę ARPOL z Zielonej Góry specjalizującej się w sprzedaży posiłków stanowiących żelazny zapas żołnierza, survivalowca czy turysty.

W prezentowanym zestawie indywidualna racja żywnościowa zawiera pełne 3 posiłki, na które składa się śniadanie, obiad i kolacja oraz pakiet akcesoriów higienicznych, pozwalających na rozpalenie ognia, ogrzania się czy umycia. Racja żywnościowa Mre zawiera produkty spożywcze i akcesoria o łącznej wadze 2120 g, a posiłki w jej składzie mają łącznie 3693,82 kcal. Każdy z elementów, który zawiera ta polska racja żywnościowa jest pakowany oddzielnie w wodoodporną torbę foliową, zamykaną termozgrzewalnie.

Aby podgrzać posiłek należy użyć bezpłomieniowego podgrzewacza chemicznego. Dzięki takiemu rozwiązaniu, bez rozpalania ognia zjemy ciepły posiłek. Dołączone do zestawu cukier, sól pozwolą na doprawienie posiłku według własnego gustu, a dołączone cukierki uprzyjemnią czekanie na pomoc dostarczając niezbędnych kalorii. 

 

 

 

 

Racje żywnościowe wojskowe

 

3. Wojskowa Racja Żywnościowa posiłek typ Mre Wsh 2

 

Od firmy ARPOL z Zielonej Góry pochodzi wojskowa racja żywnościowa, posiłek typu MRE WSH 2. Racje żywnościowe wojskowe, a ściślej, jej dania główne, są produkowane przez producenta żywności, który zaopatruje również siły zbrojne. Firma ARPOL kompletuje i konfekcjonuje tę żywość, pakując w termozgrzewalne torby i uzupełniając ją o dodatkowe elementy.

Na wartość energetyczną 1408 kcal składają się tu gulasz z drobiu z warzywami, suchary, mleko zagęszczone, miód, orzechy, a także dodatki takie jak tabletka energetyczna, cukierki czy herbata instant. Producent do zestawu dołożył też kilka przydatnych akcesoriów, jak komplet sztućców, mokre chusteczki, zapałki czy worek i tabletkę do dezynfekcji wody.

Mamy tu też jednorazową szczoteczkę do zębów i papier toaletowy. Na uwagę zasługuje również dołączony do zestawu bezpłomieniowy podgrzewacz chemiczny, dzięki któremu przygotujemy ciepły posiłek, bez względu na panujące warunki pogodowe, w około 10 minut.

 

 

 

 

Racja żywnościowa MRE

 

4. Wojskowa Racja Żywnościowa Pakiet Strzelecki Mre 1

 

Wojskowa racja żywnościowa pakiet strzelecki MRE 1 to posiłek dla jednej osoby zawierający również akcesoria potrzebne do sporządzenia posiłku jak i jego spożycia. Wartość energetyczna racji, 1621 kcal powoli na zabezpieczenie całodniowej wyprawy w pożywienie, które turysta przygotuje w szybki i wygodny sposób do spożycia.

Do podgrzania fasoli po bretońsku, która stanowi tu posiłek główny wystarczy użyć chemicznego podgrzewacza.  Poza wymienioną fasolą w ilości 400 g, zestaw zawiera pasztet mięsny 100 g, a także 2 suchary, czekoladę do picia, mleko zagęszczone, oraz takie dodatki jak kawa, napój herbaciany i kilka cukierków.

Całość dopełniają dołączone do żywności takie elementy jak sól, cukier, tabletka do dezynfekcji wody, a także sztućce czy elementy służące do higieny, jak serwetka, papier toaletowy czy jednorazowa szczoteczka do zębów. Rację żywnościową zapakowano w wodoodporna torbę i folię zgrzewalną, co stanowi dobre zabezpieczenie, dlatego racja ma długi termin przydatności do spożycia. 

 

 

 

 

Amerykańska racja żywnościowa

 

5. MRE 7 Wojskowa racja żywnościowa USA amerykańska

 

MRE 7 Wojskowa racja żywnościowa USA amerykańska to racja typu Meal, Ready-to-Eat, czyli posiłek gotowy do spożycia zamknięty w szczelne opakowanie co sprawia, że zdatność do spożycia jest liczona w miesiącach. Na długą przydatność do spożycia wpływa także fakt, że racja żywnościowa USA wewnątrz opakowania ma każdy z produktów również szczelnie opakowany.

Aby przyrządzić ciepły posiłek amerykańska racja żywnościowa została wyposażona w chemiczny bezpłomieniowy podgrzewacz spełniający swoją rolę niezależnie od warunków na dworze. Głównym składnikiem pożywienia jest mostek wołowy, ale użytkownik znajdzie tu także zapiekane ziemniaki, suszone owoce, chleb, dżem, mix irlandzkich cappuccino, a także takie akcesoria jak guma do żucia, sól, papier toaletowy i ręcznik.

Przydatność do spożycia, określona na kilkanaście miesięcy oznacza, że tyle wynosi czas gwarancji przydatności do spożycia najmniej trwałych elementów zestawu, jakim są dżemy.  Znaczy to, że faktyczna trwałość zapakowanego pożywienia większości zawartości jest znacznie dłuższa. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką rację żywnościową kupić?

 

Racja żywnościowa wielu osobom kojarzy się wyłącznie z niedoborem żywności, gdy do przeżycia konieczne było jej racjonowanie właśnie. Albo też z wojskiem, bo tam żołnierze otrzymują przysługujące im dzienne racje żywnościowe, gdy nie ma możliwości innego sposobu żywienia. Jednak obecnie racje żywnościowe są wykorzystywane przez podróżników, osoby zajmujące się wycieczkami survivalowymi, czy nawet przez zwykłych turystów, którzy traktują racje żywnościowe, jako wygodny sposób zapewnienia sobie posiłku, w dodatku łatwego do przetransportowania i spożytkowania jedzenia, które długo zachowuje swoją świeżość. Jednak na rynku mamy dostępnych wiele różnych racji żywnościowych, zarówno pod względem ich składu, kaloryczności jak i zawartości. Jaka jest więc najlepsza racja żywnościowa, czym się kierować przy wyborze kupując ją po raz pierwszy i czy opinie innych o racjach żywnościowych będą przydatne przy wyborze racji dla siebie? Kierując się nimi stworzyliśmy ranking racji żywnościowych, produktów które cieszą się powodzeniem u klientów.

Rodzaje Racji żywnościowych

Dobre racje żywnościowe różnią się nie tylko składem, czyli tym jakie produkty są w nich zawarte, ale też ilością tych produktów. Wśród racji żywnościowych znajdziemy takie, które zawierają produkty wyłącznie suche, jak i takie, które można spożywać na ciepło. O rodzajach racji i ich popularnym nazewnictwie piszemy poniżej. 

Często spotykamy się z określeniem “rosyjska racja żywnościowa”, “holenderska racja żywnościowa” czy “brytyjska racja żywnościowa”. Niezależnie od kraju pochodzenia racji, zawiera ona produkty do wykorzystania jako jeden posiłek, lub przeznaczone do całodziennego wykorzystania, stanowiący i jakościowo, i ilościowo prowiant, który wystarczy dorosłemu mężczyźnie na całodzienne wyżywienie. Producenci zajmujący się przygotowaniem racji żywnościowych pod uwagę biorą przede wszystkim wartość energetyczną przygotowywanej racji. Choć walory smakowe stoją na drugim miejscu, jednak każda z racji jest urozmaicona i zawiera zarówno podstawowy, główny posiłek, a także elementy, które go uatrakcyjnią. Zatem znajdziemy w racjach także cukierki czy gumę do żucia. Różnice między racją holenderską i brytyjską czy niemiecką to więc nie wartość energetyczna, tylko skład załączonych produktów, zwłaszcza potrawy głównej. 

 

Polskie racje żywnościowe

Jako Polakom, polskie racje żywnościowe są nam najbardziej znane. Te używane przez wojsko mają oznaczenie „SRG” mówiące o tym, że jest to „sucha racja gorąca”, lub „SR” oznaczająca rację suchą. Oba rodzaje stanowią osobiste wyposażenie żołnierza w czasie, gdy nie może korzystać z żywienia zbiorowego w jednostce. Test racji żywnościowych pokazuje, że SRG to około 2 kg masy, w skład której obok pożywienia wchodzą takie elementy jak kubek, serwetka, sztućce, podgrzewacz jedzenia. Racja SR to waga około ½ kg, a jej skład to 3 produkty spożywcze, każdy pakowany oddzielnie oraz drobne dodatki i akcesoria jak cukierek czy napój. Racje składające się z produktów oddzielnie pakowanych można dowolnie łączyć tym samym urozmaicając menu. Dostępne w sieci polskie racje żywnościowe w dobrych cenach jako danie główne zawierają zwykle takie elementy jak: Kurczak z ryżem, bigos, gulasz czy fasolę po bretońsku. Oznaczenia świadczące o różnym składzie jakie ma polska racja żywnościowa to SR 3, czy SR 4. Najczęściej racja zawiera też suchary, przyprawy, mogą w niej być nawet takie elementy jak jednorazowa szczoteczka do zębów czy papier toaletowy. Dla wielu polska racja to najlepsza racja żywnościowa. 

 

Niemiecka racja żywnościowa

Niemieckie racje żywnościowe w sklepach nie są łatwo dostępne, jeśli zależy nam więc na zakupie racji wykorzystywanej przez armię niemiecką, należy poszukiwać jej w sklepach z militariami. Racje niemieckie inaczej od polskich nie zawierają elementów służących do higieny, takich ja na przykład serwetki. Z zasady też nie ma w nich zestawów do podgrzewania posiłków, a standardowy zestaw składa się z posiłków przeznaczonych na śniadanie, obiad i kolację oraz wody pitnej. Opcjonalnie zamiast wody w zestawach umieszcza się tabletki do jej uzdatniania. Menu takie dostarcza około 3600 kcal.

 

Francuskie racje żywnościowe

To racje wykorzystywane przez armię francuską, a także legię cudzoziemską. Zwykle francuskie racje zawierają 3 urozmaicone, pełne posiłki o kaloryczności około 3600 kcal. Wewnątrz starannie zapakowanych racji użytkownik znajdzie takie produkty jak dania główne, zupy, przystawki, przekąski i napoje energetyczne.  Francuzi umieszczają w paczkach takie produkty jak herbatniki, czekoladę, batony, zapałki, chusteczki, tabletki do odkażania wody, a także zestawy do podgrzewania posiłków. Francuski zestaw jest postrzegany przez większość użytkowników jako dobra i tania racja żywnościowa.

Jaką rację żywnościową wybrać?

Jak zostało wspomniane, na rynku mamy racje żywnościowe suche oraz takie, które można wykorzystać jako ciepły posiłek. Suche racje żywnościowe zawierają takie produkty jak suchary, batony energetyczne, suszone mięso i inne produkty o wysokiej wartości energetycznej i długiej przydatności do spożycia. Ciekawostką może być, że w niejednej suchej racji żywnościowej znajdziemy również chleb w puszce. Racja taka będzie stanowiła równowartość jednego posiłku. Niezależnie od wykorzystywania racji przez żołnierzy, są one też chętnie zabierane na wyprawy przez turystów i amatorów wycieczek przetrwania. Przy wyborze produktu dla siebie, obok uwagi poświęconej składowi opakowania, warto też sprawdzić termin przydatności do spożycia. Choć wiele produktów ma długi termin ważności, to jednak cała racja termin przydatności będzie miała taki, ile zawarty w niej produkt o najkrótszej przydatności.   

Racje żywnościowe przeznaczone do spożywania na ciepło zwykle mają w swoim składzie posiłek mięsny zapakowany w puszkę bądź w pudełko. Oba rodzaje opakowań są dobre, pod warunkiem, że chronią przed dostępem powietrza do wnętrza. Dlatego nie zaszkodzi, gdy pudełko pokryto metalizowana warstwą dodatkowo chroniącą zawartość. Te racje żywnościowe z zasady są wyposażone w chemiczny podgrzewacz bezpromieniowy, który w szybki sposób ogrzeje pożywienie. 

 

 

FAQ

 

P1: Racje żywnościowe co to?

Racja żywnościowa zwykle kojarzy się z wojskiem i przydziałem żywności dla żołnierza jadącego na przykład na poligon. Racja żywnościowa też może się kojarzyć niektórym osobom ze stanem klęski żywiołowej czy katastrofy, kiedy zniszczeniu uległa infrastruktura miasta, a obywatele pozbawieni środków do życia są przez rząd zaopatrywani w racje żywnościowe ratujące im życie. To rzeczywiście podstawowe przeznaczenie racji żywnościowej. Ale tak przygotowany posiłek okazał się przydatny też osobom uprawiającym survival czy nawet zwykłym turystom. Racja żywnościowa, trwale zapakowana i zawierająca długo przydatne do spożycia produkty jest na tyle wygodnym sposobem na zabezpieczenie pożywienia uczestnikom wyprawy, że stała się stałym elementem wyposażenia podróżników. Zawiera bowiem pełnowartościowe produkty, dostarczające określoną ilość kalorii organizmowi, które są gotowe lub łatwe w przyrządzeniu do spożycia.  

 

P2: Gdzie kupić wojskowe racje żywnościowe?

Dawniej racje żywnościowe były zastrzeżone wyłącznie dla wojska i nie dało się ich kupić na wolnym rynku. Obecnie, gdy racje żywnościowe stały się produktami wykorzystywanymi przez turystów, zwłaszcza miłośników wycieczek survivalowych, stały się poszukiwanym produktem. Dlatego też stopniowo, najpierw sklepy z militariami zaoferowały sprzedaż tych produktów, kolejno sprzedażą żywności pakowanej w formę racji żywnościowych zajęły się też sklepy ze sprzętem i odzieżą outdoorową. Zatem wszędzie tam, gdzie kupisz odzież i sprzęt służące do ekstremalnych wycieczek, dostaniesz racje żywnościowe. A bez wychodzenia z domu kupisz je w sklepach internetowych. Wiodącym jest portal Allegro, gdzie wystarczy wpisać poszukiwaną frazę. 

P3: Jak zrobić racje żywnościowe?

Racja żywnościowa cieszy się dużą popularnością wśród miłośników ekstremalnych wypraw, a nawet zwykłych turystów ze względu na to, że jest stosunkowo tania i gotowa do użycia. Wiedząc, że nasza wycieczka potrwa 3 dni, wystarczy zabrać 3 pakiety racji obliczonej na całodzienne wyżywienie, aby nie musieć podczas wyczerpującej wspinaczki myśleć o jedzeniu. Jednak zrobienie racji żywnościowej samodzielnie nie należy do trudnych zadań, a może być nawet korzystne z tego powodu, że znając własne potrzeby dobierzemy składniki racji w taki sposób, aby były najlepiej przystosowane pod względem energetycznym, a także smakowym. Aby przygotować rację żywnościową wystarczy udać się do sklepu i kupić produkty zapakowane w puszki, do wykorzystania jako ciepły posiłek oraz pozostałe składniki, czyli produkty zachowujące długą przydatność do spożycia. 

 

P4: Co zawiera racja żywnościowa?

Racje żywnościowe pod względem składu nie są jednorodne. Przede wszystkim są racje jednorazowe, przeznaczone na zaspokojenie głodu jeden raz. Są też racje całodniowe, zawierające ilość produktów, które wystarczą na spożycie śniadania, obiadu i kolacji. Racje również są podzielone na te zawierające wyłącznie suchy prowiant, jak i te, które można zjeść jako obiad, czyli na ciepło. Jako ciepłe posiłki najczęściej są wykorzystywane produkty w puszkach, w których znajdziemy na przykład kaszę z kurczakiem, fasolkę po bretońsku, bigos, czy inne mięsne danie jednogarnkowe. Zwykle w skład racji żywnościowej wchodzą także suchary. Dodatkami mogą być: Pasztet, dżem, mleko, batony, cukierki, etc. Do racji żywnościowej niejednokrotnie dokłada się takie elementy jak zapałki, tabletki do uzdatniania wody, podgrzewacz pożywienia, serwetki.

 

P5: Ile kosztuje racja żywnościowa?

Sucha racja żywnościowa dla jednej osoby, o wartości energetycznej nieprzekraczającej 1400 kcal można już kupić za cenę około 25 PLN, maksymalnie – 40 PLN. W skład takiej racji wchodzi najczęściej konserwa mięsna, suchary, pasztet, mleko, herbata i kawa instant, a także akcesoria higieniczne i cukierki. W przypadku chęci zakupu racji żywnościowej całodziennej musimy się przygotować na większy wydatek. Racje całodzienne to koszt około 80 PLN. Racja taka zwykle przedstawia wartość 3600 kcal i zawiera pełne posiłki, na które składa się śniadanie, obiad i kolacja oraz akcesoria higieniczne i pozwalające na podgrzanie posiłków. Na rynku są dostępne również produkty wegetariańskie, jednak zwykle można je kupić jako pojedyncze produkty, rzadko jako pełne racje żywnościowe.

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

Bogumił

October 9, 2022 at 8:11 pm

Brak dokładnych danych dotyczących składu
Czy w składzie są tłuszcze trans, czy jest olej palmowy i konserwanty i ewentualnie inne składniki dyskwalikujące rację żywnościowe!

Odpowiadać
Zespół PlanujWłuczęgę.com

October 24, 2022 at 12:19 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za podzielenie się opinią, stworzyliśmy najlepszy możliwy opis na podstawie posiadanych informacji. Niestety nie uzyskaliśmy wiarygodnych informacji o składach produktów, stąd też nie zostały one umieszczone w tekście.

Pozdrawiamy

Zespół PlanujWłóczęgę.pl

Odpowiadać