6 najlepszych szlaków trekkingowych w Alpach

Ostatnio aktualizowane: 28.03.24

 

Najwyższy łańcuch górski w Europie, Alpy, przyciąga rocznie tysiące turystów. Sezon nie zamiera tam prawie wcale, chętnych na wspinaczki i trekking po szlakach nie brakuje nawet w ciągu zimy. Każdy, kogo interesują górskie trasy chciałby choć raz pojawić się w Alpach. Nasza lista najciekawszych szlaków trekkingowych z pewnością pomoże Ci zaplanować wycieczkę.

Ackernalm, Austria

Jednym z najpiękniejszych odcinków Alp jest tyrolskie pasmo. Można tam nie tylko wspinać się na skaliste ściany gór, ale także odbyć piesze wędrówki po jednej z tras trekkingowych. Wiele szlaków to wyprawy długodystansowe, przeznaczone dla osób o dobrej kondycji. Niektóre z tras oznaczane są jako trudne, istnieją również takie, które uznać można za łatwe. Jedną z takich tras jest szlak Ackernalm, prowadzący z Thiersee. Jest to trasa, której długość wynosi 19 km, a przejście jej zajmuje ok. 5 godzin. Na szlaku przez dolinę Thierseetal nie potrzebne są dodatkowe umiejętności wspinaczkowe ani dobra kondycja, wystarczą jedynie wygodne buty trekkingowe. Ackernalm to górskie gospodarstwo, do którego każdego roku wybierają się tysiące turystów. Sama dolina to ok. 120 h powierzchni, na której wypasane są setki krów. Ackernalm odwiedzać można od maja do połowy listopada, dopóki sprzyjają warunki atmosferyczne.

Monte Pelmo, Włochy

Monte Pelmo to szczyt we Włoszech, który znajduje się na wysokości 3169 m n.p.m. Zdobycie góry wymaga sporych umiejętności, jednak można odbyć wycieczkę trekkingową wokół niej. Cała trasa ma długość ok. 12 km i przejście jej może zająć nawet 6 godz. Wycieczkę warto rozpocząć w schronisku Passo Staulanza i kierować się na Pian del Boi. Trasa prowadzi przez takie wzniesienia, jak Pala de la Dee, Co de le Crepe Cavallere, czy Passo di Rutorto aż do schroniska Rifugio Venezia. Stamtąd można kierować się na Forca Rossa lub łatwiejszym szlakiem na Val d’Arcia. Zaletą trasy są piękne widoki na moreny polodowcowe i skaliste ściany alpejskich gór.

 

Fallerschein, Austria

Krajobrazem, który najbardziej kojarzy się z Alpami w austriackim Tyrolu, są górskie hale, na których pasą się zwierzęta. Fallerschein to jedno z takich miejsc, w którym znajdują się malownicze gospodarstwa, niektóre z budynków są do wynajęcia dla turystów. Trasa, która prowadzi do hali rozpoczyna się na skrzyżowaniu dróg pomiędzy miejscowościami Stanzach i Namlos. Stamtąd wiedzie szlak o długości ok. 4,6 km. Przejście całej drogi powinno zająć nie więcej niż 2 godziny. Trasa jest łatwa, nie wymaga specjalnych umiejętności czy wyćwiczonej kondycji. Do doliny Fallerschein wybrać się można przez całe lato, od maja do października. Część szlaku wyłożona jest asfaltem, co znacznie ułatwia pokonanie trasy.

 

Jezioro Hintersteiner See, Austria

Alpy to nie tylko majestatyczne góry o skalistych szczytach, ale także urokliwe doliny i malownicze jeziora. Jednym z nich jest Hintersteiner See, które można łatwo obejść, podziwiając piękny krajobraz. Trekking można rozpocząć na parkingu Seestuberl w miejscowości Scheffau. Cała pętla ma ok. 5,2 km długości, zatem przejście jej nie powinno przekroczyć 2 godziny. Na trasę wokół jeziora niewymagane są specjalne umiejętności, a szlak można zwiedzać od połowy kwietnia do połowy października. Różnica wysokości na całej trasie wynosi zaledwie 90 m, jest to więc spacer po niemal płaskim terenie. Po drodze można podziwiać wysokie alpejskie szczyty i odpocząć w zaciszu górskiego jeziora.

 

Jezioro Zireiner See, Austria

W tyrolskich Alpach znajduje się wiele jezior, które warto zobaczyć. Do niektórych z nich można dotrzeć po niemal płaskim szlaku, inne umiejscowione są w wyższych partiach gór. Do jeziora Zireiner See prowadzi trasa o łącznym przewyższeniu ponad 1500 m. Wędrówka wymaga dobrej kondycji i przynajmniej minimalnych umiejętności wspinaczkowych. Cały szlak ma 17 km długości i jego przejście zajmuje 8 godzin. Wędrówkę warto rozpocząć z dolnej stacji gondoli Sonnwendjochbahn. Wspinaczka może okazać się męcząca, jednak widok po drodze wart jest wysiłku. Zireiner See określane jest mianem najpiękniejszego jeziora górskiego w tyrolskiej części Alp. W pobliżu szlaku znajdują się dwa schroniska, Sonnwendjoch oraz Bayreuther Hutte. Można w nich odpocząć, zjeść posiłek i napić się herbaty, podziwiając widok na wysokie szczyty Alp.

Szlak Orła, Austria

Szlak Orła to trasa, która prowadzi przez całe tyrolskie Alpy. Obecnie składa się z dwóch głównych szlaków, które dzieli się na etapy. Wyprawę można zacząć w dowolnym miejscu. Jedna z dostępnych opcji dzieli się na 24 etapy, druga na 9. Trekking przez cały szlak to wycieczka nawet na kilkanaście dni. Można wybrać tylko jeden lub kilka etapów i zwiedzić je w zaledwie kilka godzin. Niezwykła w Szlaku Orła jest nie tylko jego długość, ale także historyczny aspekt. Po drodze znajduje się wiele punktów, które opowiadają dzieje regionu. Przejście całego, 24-etapowego szlaku, to marsz przez 320 km o łącznym przewyższeniu 23 000 metrów.

 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ