Ostatnio aktualizowane: 02.06.20

 

Europa pełna jest szlaków górskich, które sprawiają, że kiedy po nich wędrujesz, nie tylko podziwiasz piękne widoki, ale także wyciszasz się i uspokajasz. To niepowtarzalna atmosfera gór ma takie dobroczynne działanie. Jeżeli chcesz poznać nowe trasy poza Polską, przedstawiamy listę najlepszych szlaków w Europie, które zapewnią niezapomniane doświadczenia i pozwolą aktywnie spędzić urlop za granicą.

 

Schafberg, Austria

Schafberg to szczyt w części Północnych Alp Wapiennych, w paśmie górskim Salzkammergut-Berge. Jego wysokość wynosi 1782 m n.p.m. Najłatwiejsza trasa prowadzi od parkingu w miejscu Winkl. Stamtąd na szczyt wiedzie szlak nr 20, przez halę Schafbergalm, na której można skorzystać z kolejki linowej, która dowozi turystów do celu lub ruszyć dalej pieszo tą samą trasą. Droga jest trudna i męcząca, ze względu na strome podejścia i przewyższenie wynoszące 1200 m. Wrócić ze szczytu można tym samym szlakiem nr 20. Cała trasa ma ok. 7,2 km i zajmuje 5 godz. 25 min. Jest to jednak malownicza droga, jedna z najciekawszych w regionie północnej Austrii. Z wierzchołka można podziwiać piękną panoramę Jeziora Wolfgangsee.

 

Wichren, Bułgaria

Najwyższy szczyt w bułgarskim paśmie górskim Piryn to Wichren. Ma on wysokość 2914 m n.p.m. i wędrówka na niego rozpoczyna się od schroniska o tej samej nazwie, znajdującego się na wysokości 1950 m n.p.m. W górę należy wspinać się po szlaku oznaczonym kolorem czerwonym i nim kierować się na sam wierzchołek góry, przechodząc przez Przełęcz Kabata. Powrót odbywa się tą samą drogą. Trasa ma ok. 7,2 km i można ją przebyć w 5 godz. 50 min. Wichren to trudny do zdobycia szczyt wyróżnia się jednak pięknymi widokami, zarówno po drodze, jak i ze zdobytego wierzchołka. Jest to szlak odpowiedni dla osób, które mają doświadczenie w pokonywaniu górskich dróg i są wyposażone w dobre buty górskie.

Alpejskie jeziora, Francja

Szlaki prowadzące przez alpejskie jeziora to proste trasy, które zapewniają malownicze krajobrazy. Jeden ze szlaków prowadzi z miejscowości Chamonix do Lacs Noirs. Pierwszy etap wymaga dotarcia do hali Plan Praz. Znajduje się ona na wysokości 2000 m, a dotarcie do niej zajmuje ok. 3 godz. Można również wybrać kolejkę gondolową, która dowiezie Cię na miejsce w znacznie szybszy i łatwiejszy sposób. Kiedy już znajdziesz się na Plan Praz, należy udać się w kierunku przełęczy Col Cornu, do której prowadzi skalista, ale stosunkowo łatwa  droga. Z tego miejsca można zobaczyć szczyt nazywany Dachem Europy – Mont Blanc. Udając się trochę wyżej niż sama przełęcz, zobaczysz jezioro Cornu. Dotarcie do niego z punktu startowego Plan Praz powinno zająć ok. 1 godz. 45 min. Kolejnym etapem wyprawy są Czarne Jeziora, Lacs Noirs. Prowadzi do nich żółty szlak, a czas potrzebny do przejścia to ok. 40 min. Droga prowadząca przez alpejskie jeziora jest skalista, a w niektórych partiach może zalegać śnieg. Najwyższy punkt wyprawy, Lacs Noirs znajdują się na wysokości 2550 m. Powrót do Plan Praz powinien zająć 1 godz. 45 min.

 

Trolltunga, Norwegia

Trolltunga to miejsce w Norwegii, którego nazwa oznacza język trolla. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych widoków Skandynawii, który każdy z pewnością widział wielokrotnie na zdjęciach. Trolltunga to płaski głaz mający kilkanaście metrów długości, który wisi nad przepaścią, pod którą niczym rzeka, wije się jezioro. Język trolla znajduje się 700 m nad taflą wody. Prowadzi do niego długi szlak, bo wynoszący aż 23 km, ale widoki u celu warte są męczącej wędrówki. Trasa rozpoczyna się w miejscowości Skjeggedal i niemal od początku prowadzi stromo w górę. Z każdym kilometrem droga wznosi coraz wyżej, aż na wysokość ok. 1100 m. Przejście całego szlaku może zająć od 10 do nawet 12 godzin, jest on trudny i wymagający. Widoki, które rozciągają się ze słynnego języka trolla, są jednak niepowtarzalne i zapadające głęboko w pamięć.

Helvellyn, Anglia

Jednym z najpopularniejszych szczytów górskich w Anglii jest Helvellyn, wznoszący się na 950 m. Dotrzeć na niego można niemal z każdej strony, jedna z łatwiejszych tras zaczyna się w Wythburn. Prowadzi przez takie miejsca jak Comb Gill i Birk Side, aż do samego szczytu. Ta droga ma ok. 7,7 km i zajmuje ok. 3 godz. 30 min. Można również wybrać się na szlak zaczynający się w miejscowości Glenridding, przejść przez Birkhouse Moor i kierować się na Striding Edge. Jest to jednak stroma grań, po której trzeba przejść, aby udać się dalej, dlatego tę trasę powinny wybierać osoby bez lęku wysokości. Całkowita długość tej drogi to 6,5 km, a na jej przejście należy przeznaczyć ok. 3 godz. Drugi z opisywanych tu szlaków, prowadzący przez Striding Edge jest jednym z częściej wybieranych przez turystów, ze względu na niezapomniane wrażenia, płynące z przejścia po wąskiej, stromej grani, utworzonej z ostrych skał. 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 02.06.20

 

Polska to różnorodny kraj, który zachwyca pięknym krajobrazem. Jedne z najlepszych widoków można zobaczyć w  górach, licznie występujących w naszym kraju. Jeżeli tylko masz ochotę na przejście ciekawymi szlakami górskimi, wystarczy zaopatrzyć się w dobre buty i ruszyć na trasę. Poniżej przedstawiamy kilka najlepszych opcji na niezapomnianą wędrówkę wśród polskiej przyrody.

 

Trzy Korony

Jeżeli masz w swojej szafie dobre buty górskie, warto zabrać je na jeden z najlepszych szlaków w Polsce. Prowadzi on na Trzy Korony, szczyt znajdujący się w Pieninach. Ma on charakterystyczny kształt korony zwieńczonej najwyższą turnią, Okrąglicą, mającą 982 m wysokości. Dzięki temu szczyt stał się rozpoznawalnym symbolem całej okolicy. Na wierzchołek można wybrać cztery szlaki, każdy prowadzący z innego miejsca. Najpopularniejsze trasy to te z miejscowości Krościenko i Sromowce Niżne. Pierwsza z nich początkowo prowadzi szlakiem żółtym, aż do Przełęczy Szopka. W tym miejscu należy odbić na szlak niebieski i kierować się nim na Trzy Korony. Całość trasy wynosi ok. 4,4 km i powinna zająć 2 godz. 15 min. Szlak prowadzący z Sromowców Niżnych również wiedzie szlakiem żółtym do Przełęczy Szopka, z tą różnicą, że dochodzi do tego miejsca od strony południowej. W tym samym miejscu co poprzednio należy odbić na szlak niebieski, który prowadzi aż na szczyt. Ta trasa ma ok. 4,2 km, a czas jej przejścia to ok. 2 godz.

Babia Góra

Babia Góra, zwana inaczej Diablak, to najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego. Znajduje się na wysokości 1725 m n.p.m. Wędrówkę warto rozpocząć od Przełęczy Krowiarki. Z tego miejsca należy poruszać się szlakiem czerwonym, aż do samego szczytu. Całość trasy ma ok. 4,6 km i nie powinna zająć dłużej niż 2 godz. 30 min. Prowadzi ona przez Sokolicę i jest bardziej męcząca niż druga z możliwości, czyli łatwiejszego, ale dłuższego szlaku oznaczonego kolorem niebieskim i wyruszającego z tego samego miejsca. Prowadzi on na Schronisko PTTK Markowe Szczawiny, jednak w miejscu przecięcia się tras, należy zejść na szlak żółty. Ta droga ma jednak 8,6 km i zajmuje ok. 3 godz. 40 min. Babia Góra to najwyższy szczyt znajdujący się poza Tatrami i warto odwiedzić to miejsce chociaż raz w życiu. Rozciągają się z niej ładne widoki na polskie i słowackie pasmo Karpat, a ze strony północnej na wzniesienia Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego.

 

Koronka bieszczadzka

Bieszczady uważane są za ostoję dzikiej przyrody w Polsce, dlatego warto odwiedzić również te góry. Najlepszym szlakiem w tamtym regionie, według popularnych magazynów podróżniczych, jest trasa zwana „koronką bieszczadzką”. Jest to pętla rozpoczynająca się i kończąca w Wetlinie. Trasa ta jest bardzo długa, ma ok. 30 km i zajmuje 10 godz. Warto wybrać się na nią w czasie letnim i wyruszyć o wczesnej godzinie, aby zdążyć zejść ze szlaku przed zmrokiem. Rozpoczyna się w miejscowości Wetlina i prowadzi drogą oznaczoną kolorem zielonym na Jawornik. Z tego szczytu należy zejść na szlak żółty i podążać nim aż do Rabiej Skały. Następnie udać się dalej tym samym szlakiem do rozejścia tras. Tam należy zejść na drogę oznakowaną na niebiesko i kierować się na szczyt Czerteż. Po dojściu do niego trzeba nadal poruszać się szlakiem niebieskim, przez Krzemieniec, aż do skrzyżowania z trasą oznaczoną kolorem żółtym, która prowadzi do Wielkiej Rawki. Droga ta prowadzi na szczyt Mała Rawka, gdzie zmienia się w szlak zielony, kierujący turystów z powrotem do Wetliny. Jest to z pewnością męcząca i wymagająca trasa dla osób obeznanych z chodzeniem po górach, pozwala jednak w pełni poczuć niepowtarzalną atmosferę Bieszczad.

Czerwone Wierchy

W zestawieniu najlepszych szlaków nie może zabraknąć tras prowadzących przez najbardziej znane polskie góry, Tatry. Droga na Czerwone Wierchy to urokliwa wędrówka, która prowadzi na cztery szczyty: Kondracką Kopę, Małołączniak, Krzesanicę i Ciemniak. Jest to długa trasa, zajmująca 9 godz. 26 min, ale jest również łatwa i dostępna dla wielu turystów. Warto rozpocząć wspinanie w okolicach Kościeliska, z osiedla zwanego Kiry, szlakiem zielonym do Cudakowej Polany. Tam należy zejść na szlak czerwony, przejść przez Zahradziska, aż do Chudej Przełączki. Na skrzyżowanie trasy trzeba nadal podążać tą samą drogą, prowadzącą do szczytu Ciemniak. Niezmiennie poruszając się szlakiem czerwonym, przechodzi się przez Krzesanicę, Małołączniak i Kondracką Kopę. Z ostatniego szczytu Czerwonych Wierchów można ruszyć trasą oznaczoną kolorem żółtym do Doliny Małej Łąki. Z tego malowniczego zakątka można powrócić do dzielnicy Kiry, kierując się najpierw szlakiem niebieskim do Przysłopu Miętusi, a następnie czerwonym do miejsca zwanego Staników Żleb. Stamtąd już tylko 15 minut marszu do punktu, w którym rozpoczęła się wędrówka. Taka trasa jest z pewnością wymagająca, ale wielu turystów podkreśla, że szczególnie późnym latem i jesienią, kolory na szczytach Czerwonych Wierchów są zachwycające i tworzą wspaniałe krajobrazy. 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 02.06.20

 

Najważniejsze zalety:

Jeśli chcesz kupić dobre buty górskie, model Salewa Alp Trainer Mid GTX jest dla Ciebie. Zdaniem wielu użytkowników obuwie ma sporo zalet. Zaliczyć do nich można m.in. wytrzymałość. Nawet przy intensywnej eksploatacji buty zachowują początkowe właściwości na wiele sezonów. Model ma specjalne wkładki Ortholite, które wykazują właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne. Tym samym łatwiej jest nam zachować świeżość stóp.

 

Najważniejsze wady:

Buty górskie mają stosunkowo wysoką cholewkę. Jeśli nigdy wcześniej nie chodziłeś w takim obuwiu, bardzo możliwe, że na początku będziesz musiał się przyzwyczaić (wysoka cholewka może być nieco denerwująca przy intensywnym spacerze). 

 

Werdykt: 9.4/10

Opublikowane w Internecie opinie o Salewa Alp Trainer Mid GTX są w większości pozytywne. Osoby, które zdecydowały się na zakup tych butów górskich uważają, że była to dobra decyzja. Swoje zdanie argumentują tym, że obuwie jest wytrzymałe i nadaje się na długie wędrówki. Podeszwa jest dostosowana do pokonywania wymagającego terenu. 

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Podeszwa

Konsumenci zainteresowani zakupem dobrej jakości butów górskich zwracają szczególną uwagę na podeszwę. To jeden z najważniejszych elementów zapewniających odpowiednią stabilność, a tym samym bezpieczeństwo podczas wędrówek. W prezentowanym modelu wykorzystano podeszwę z systemem OC. Wbudowano w nią specjalny układ antypoślizgowy, którego zadaniem jest zwiększenie przyczepności butów do podłoża. W rezultacie można poruszać się bezpiecznie także po oblodzonym terenie, jednak zalecane jest, aby zachować odpowiednią ostrożność. Wspomniany system składa się z metalowych kolców zrobionych dokładnie ze stali nierdzewnej. Dodatkowo przy produkcji podeszwy została wykorzystana technologia Michelin Tech Soles. Jej zadaniem jest zapewnienie odpowiednie trakcji i przyczepności bez względu na rodzaj nawierzchni.

Wkładki

Konsumenci zgodnie twierdzą, że warto kupić buty górskie Salewa Alp Trainer Mid GTX. Test, który przeprowadzili potwierdził, że zastosowane wkładki do obuwia Ortholite gwarantują maksymalny komfort. Zostały one wykonane na bazie pianki poliuretanowej i wykazują bardzo dobre właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne. W rezultacie w środku obuwia nie rozwijają się bakterie ani nieprzyjemny zapach. Dodatkowo wkładki skutecznie amortyzują stopy i idealnie dopasowują się do ich kształtu. Gwarantują one też odpowiednią wentylację (mniejsze ryzyko wystąpienia problemu z nadmiernym poceniem się stóp). 

 

Technologia Gore-Tex

Warto wspomnieć, że w butach górskich marki Salewa wykorzystano technologię Gore-Tex. Ma ona gwarantować większy komfort podczas użytkowania obuwia, a wszystko dzięki gwarancji maksymalnej wodoszczelności. Dodatkowo dzięki niej pot jest szybko odprowadzany na zewnątrz cholewki, więc buty łatwo uchronić przed nieprzyjemnym zapachem. Dla wielu osób ważne jest też to, że cena Salewa Alp Trainer Mid GTX nie jest wysoka. Za kilkaset złotych można zakupić obuwie dostosowane do poruszania się po najbardziej wymagających terenach i odznaczające się bardzo dobrą wytrzymałością. 

 

Przeznaczenie

Buty górskie Salewa Alp Trainer Mid GTX są zaliczane do kategorii Unisex. Oznacza to, że są dostosowane do noszenia zarówno przez mężczyzn, jak i przez kobiety. Uznaje się je za uniwersalny model także dlatego, że są dostosowane do pokonywania różnego rodzaju terenów. Buty mają czarną cholewką i czerwone elementy.

 

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 02.06.20

 

Najważniejsze zalety:

Prezentowane letnie buty górskie są polecane przez użytkowników z uwagi na solidność wykonania. Obuwie jest lekkie, więc nawet dłuższa wędrówka nie jest zbyt męcząca. Model ma system szybkiego sznurowania, więc przygotowanie do wyjścia zajmuje niewiele czasu. Sznurówki zapewniają dobre dopasowanie do stopy, a dodatkowo się nie plątają. 

 

Najważniejsze wady:

W pojedynczych opiniach można przeczytać, że buty górskie są nieco wąskie na podbiciu. Na początku mogą lekko cisnąć stopy, co może wzbudzać irytację. Obuwie trzeba rozchodzić, aby zapewniało odpowiedni poziom wygody. 

 

Werdykt: 9.4/10

Wykonany przez kupujących test Adidas Terrex Swift R2 potwierdził, że te buty górskie dobrze sprawdzają się na letnie wędrówki, są wygodne, solidne i lekkie. Z uwagi na prosty design (czarny kolor), można bez trudu dopasować je do każdej sportowej stylizacji. Buty są przystosowane do poruszania się po różnego rodzaju nawierzchniach. 

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Wykorzystane do produkcji materiały

Letnie buty trekkingowe znanej i cenionej na całym świecie marki Adidas zostały zrobione z dobrych gatunkowo materiałów. Wszystko po to, aby zapewnić możliwie najdłuższą eksploatację. Do produkcji cholewki wykorzystano mocną tkaninę Ripstop, która dobrze przystosowuje się do kształtu nogi i zapewnia swobodny przepływ powietrza. Dodatkowo obuwie ma wzmocnienia TPU, które wspierają całą konstrukcję i chronią stopy przed różnego rodzaju kontuzjami czy stłuczeniami. W środku butów znajduje się odpowiednio wyprofilowana wkładka, która łatwo dostosowuje się do kształtu stopy. Podeszwa jest zrobiona ze specjalnej mieszanki gumy Continental. Jest ona dostosowana do różnego typu podłoża i gwarantuje odpowiednią przyczepność do niego. Ryzyko poślizgnięcia się na trasie jest dzięki temu zdecydowanie mniejsze. Podeszwa środkowa została wykonana z pianki EVA. Gwarantuje ona lepszą amortyzację, a dodatkowo jest lekka. Potwierdzają to pozytywne opinie o Adidas Terrex Swift R2.

Optymalny przepływ powietrza

Wybierając się na długą wędrówkę, warto zadbać o to, aby zakładane buty były wykonane z odpowiedniego materiału, który będzie swobodnie przepuszczał powietrze. Adidas Terrex Swift R2 to obuwie o takich właśnie właściwościach. Zastosowano w nim technologię Gore-Tex Extended Comfort Footwear. Zapewnia ona maksymalną ochronę przed wilgocią i stanowi gwarancję, że nadmiar ciepła gromadzący się w środku obuwia będzie szybko odprowadzany. W związku z tym nie trzeba się martwić o to, że stopy będą się intensywnie pociły w trakcie wędrówki, co mogłoby powodować spory dyskomfort. 

 

Sznurowania

Znaczenie ma nie tylko sama konstrukcja buta, ale też sznurowania. To od nich między innymi zależy, czy obuwie będzie dobrze trzymało się stopy i nie będzie występowała konieczność jego ciągłego poprawiania. Buty górskie Adidas Terrex Swift R2 mają wytrzymałe i łatwe w regulacji sznurówki. Są one wyposażone w specjalne stopery. 

 

Prosty design

Dlaczego ten model cieszy się dużą popularnością wśród kupujących? Z pewnością duże znaczenie ma przystępna cena Adidas Terrex Swift R2. Te dobrej jakości markowe buty górskie można kupić za niecałe 400 zł. Obuwie służy zwykle przez kilka sezonów. Do inwestycji w produkt zachęca też prosty design. Buty mają czarny kolor i nie ma na nich żadnych zbędnych zdobień.

 

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 02.06.20

 

Najważniejsze zalety:

Buty górskie są wodoodporne, dlatego można z nich korzystać także w wymagających warunkach. Wykorzystano w nich specjalną membranę Gore-Tex, która ma skutecznie chronić przed przemakaniem, a jednocześnie gwarantować optymalny przepływ powietrza. Cholewka jest wykonana z wytrzymałej i elegancko wyglądającej skóry nubukowej. Konserwacja butów wbrew pozorom nie jest zbyt wymagająca, potwierdza to test Meindl Vakuum GTX.

 

Najważniejsze wady:

Część osób przyznaje, że dołączone do zestawu sznurówki mogłyby być bardziej wytrzymałe. Istnieje ryzyko, że po pewnym czasie intensywnego użytkowania obuwia pojawi się konieczność ich wymiany, Zakup nowych sznurówek nie powinien okazać się jednak dużym wydatkiem.

 

Werdykt: 9.3/10

Prezentowane męskie buty górskie są dostępne w kilku rozmiarach, więc nie ma problemu z ich dopasowaniem do wielkości naszej stopy. Wnętrze obuwia zostało tak wyprofilowane, aby zapewniać stopom odpowiednie podparcie, a jednocześnie wygodę. Ten model jest przeznaczony na wymagające trekkingi po niskich górach i lekkie trekkingi górskie. Dobrze sprawdza się na nierównych, stromych szlakach. 

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Wysoka jakość wykonania

Kupując buty, szczególnie te przeznaczone do poruszania się po wymagającym terenie i intensywnej eksploatacji, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość wykonania i opinie. Meindl Vakuum GTX to model zdobywający dobre recenzje, a wszystko dlatego, że został wykonany z najwyższej jakości materiałów. Do produkcji obuwia wykorzystano skórę nubukową, którą dodatkowo wzmocniono gumowym otokiem. Połączenie tych dwóch materiałów sprawia, że buty na długo zachowują swój początkowy kształt i ładny wygląd. Asymetryczny otok zamocowano i dopasowano ręcznie. Zachodzi on wysoko za buta, co stanowi skuteczne zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także przemakaniem. W rezultacie buty górskie idealnie sprawdzają się podczas wędrówki po wymagającym terenie, nawet kiedy warunki pogodowe nie są najlepsze.

Membrana

Buty górskie mają solidną membranę Gore-Tex, która sprawia, że obuwie wykazuje bardzo dobrą odporność na przemakanie. Mimo że membrana skutecznie zabezpiecza przed wilgocią, jednocześnie zapewnia swobodny przepływ powietrza. To pozwala sądzić, że stopy nie będą się mocno pocić w trakcie wysiłku. Membrana pozwala zachować w środku obuwia odpowiednie warunki, tak aby nie doszło do rozwoju niebezpiecznych bakterii i aby osoba korzystająca z butów odczuwała odpowiedni komfort. Męskie buty trekkingowe sprawdzą się właściwie o każdej porze roku, można z nich z powodzeniem korzystać latem. 

 

Pianka MFS 

Buty górskie mają w środku piankę z systemem MFS (Memory Foam) Vakuum, która zapewnia komfort podczas długich wędrówek. Pianka pokrywa całą kostkę i sięga aż do palców. Dopasowuje się do kształtu stopy, a jednocześnie nie wywiera na nią żadnego nacisku. Pod wpływem temperatury lepiej przylega do stopy i zapamiętuje jej kształt. Biorąc pod uwagę ten innowacyjny system, cena Meindl Vakuum GTX nie wydaje się zbyt wysoka.

 

Klasyczny design

Popularność butów górskich wynika nie tylko z wysokiej jakości ich wykonania czy zastosowanych technologii wpływających na komfort noszenia, ale też z ładnego designu. Obuwie ma brązowy kolor, z którym czarne elementy ładnie współgrają. Buty pasują do różnych stylizacji i podobają się mężczyznom. Co więcej, model na długo zachowuje początkowy wygląd.

 

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 02.06.20

 

Buty górskie – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Salomon Shelter CS WP to damskie buty trekkingowe, dostępne w wielu rozmiarach, dlatego każdy powinien bez problemu znaleźć odpowiedni rozmiar pasujący na jego stopę. Sprawdzą się one dobrze w trakcie spacerów w ekstremalnych warunkach pogodowych (zlodowaciałe nawierzchnie, głęboki śnieg). Model jest wodoodporny. Warte polecenia są także buty zimowe The North Face Strike II. Ich atutem jest nie tylko to, że zostały wykonane z najwyższej jakości materiałów, ale także to, że są bardzo komfortowe w użytkowaniu oraz zapewniają pełną ochronę przed urazami mechanicznymi. Dzięki temu, że są one wodoodporne, można w nich wspinać się po podmokłych górskich terenach.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

9 najlepszych butów górskich. Opinie w 2020 roku 

 

Poniżej pragniemy zaprezentować ranking butów górskich. Zawiera on zestawienie obuwia, które cieszy się dużą popularnością wśród konsumentów oraz są z chęcią przez nich kupowane. Potwierdzeniem tego są pozytywne opinie pozostawiane przez użytkowników w Internecie. Dotyczą one głównie trwałości wymienionych modeli oraz komfortu ich użytkowania. 

 

Buty górskie damskie

 

1. Buty Salomon Shelter CS WP

 

Salomon Shelter CS WP to damskie buty górskie. Mają one kolor czarny z białymi elementami. Zostały wyposażone w metalowe zaczepy do wiązania, dzięki którym możemy mieć pewność, że będą solidnie zawiązane i podczas wspinaczek górskich nam się nie rozwiążą. 

Prezentowane obuwie bardzo dobrze sprawdza się zimą. Wykonane zostało z wysokiej jakości materiału – Softshell. Daje on gwarancję dopasowania do kształtu stopy użytkownika. Model Salomon Shelter CS WP jest nieprzemakalny. Pozwala to na użytkowanie go nawet w przypadku wędrówek na podmokłych terenach.

Konsumenci z chęcią wybierają te buty, ponieważ są one bardzo dobrze wyprofilowane, dzięki czemu zapewniają komfort podczas użytkowania. Ich podeszwa została wykonana z gumy. Jest ona antypoślizgowa oraz odporna na ścieranie, co sprawia, że obuwie może posłużyć użytkownikowi przez wiele lat.

 

 

 

 

Buty górskie męskie

 

2. Buty zimowe The North Face Storm Strike II

 

Zastanawiasz się jakie męskie buty górskie sprawdzą się dobrze podczas zimowych wędrówek? Koniecznie sprawdź model The North Face Storm Strike II. Został on wykonany z wysokiej jakości skóry ekologicznej. Występuje w kolorze brązowym. W sprzedaży dostępny jest w rozmiarach od 39 do 48. Dlatego też żaden konsument nie powinien mieć problemu ze znalezieniem odpowiedniego rozmiaru.

Opinie o butach The North Face są zawsze pozytywne. W przypadku modelu Storm Strike II nie jest inaczej. Mężczyźni z chęci wybierają to obuwie, ponieważ jest ono bardzo komfortowe. Jego cała budowa została zaprojektowana w taki sposób, aby dobrze dopasować się do stopy każdego użytkownika. 

Produkt wyposażono w gumowe wzmocnienie noska, które gwarantuje bardzo dobre zabezpieczenie palców przed urazami mechanicznymi. Podeszwa wykonana została z gumy. Jest ona antypoślizgowa oraz samooczyszczająca się. Zewnętrzna podeszwa niweluje wstrząsy, a także zapewnia bardzo wysoką odporność na ścieranie. 

 

 

 

 

Buty górskie Salomon

 

3. Buty Salomon Kaina CS WP 20

 

Buty górskie Salomon Kaina CS WP 20 dostępne są w kolorze fioletowo-czarnym. Są one bardzo lekkie. Jeden but waży jedynie 400 g. Dzięki temu jest bardzo wygodny w użytkowaniu i nie obciąża stopy. Buty zapewniają izolację do temperatury -18 st. C, co sprawia, że można je używać także w bardzo zimne dni.

Test butów zimowych wykazał, że miękka, futrzana wyściółka, wysoka cholewka oraz stabilna gumowa podeszwa obuwia gwarantują, że dobrze sprawdzą się one podczas górskich wędrówek zarówno w sezonie jesiennym, jak i zimowym. Gumowa podeszwa jest antypoślizgowa, dzięki temu bez problemu można poruszać się po śliskich oraz wyboistych nawierzchniach.

Użytkownicy w swoich opiniach, które zamieszczają w Internecie, podkreślają, że model Salomon Kaina CS WP 20 sprawdzi się zarówno podczas dłuższych wędrówek po szlakach, jak i w górskim miasteczku. Pozytywne oceny przez konsumentów można zawdzięczać temu, że obuwie została bardzo solidnie wykonane.

 

 

 

 

Buty górskie Decathlon

 

4. Buty Quechua 100 Active Warm

 

Warte polecenia są buty górskie dostępne w sklepach Decathlon. Model Quechua 100 Active Warm dostępny jest w rozmiarach od 39 do 47. Dzięki temu większa część kupujących nie powinna mieć problemu z dopasowaniem odpowiedniego rozmiaru, który będzie najbardziej komfortowy dla nich w użytkowaniu.

Buty są przystosowane do użytkowania w bardzo ekstremalnych warunkach pogodowych. Dobrze sprawdzą się podczas wędrówek po podmokłych, górskich terenach. Dzięki zastosowanej technologii, zapewniającej wodoodporność, są zabezpieczone przed przemakaniem. Dobrze sprawdzą się także na śliskim podłożu, ponieważ obuwie wyposażono w antypoślizgową podeszwę. 

Według użytkowników to dobry i tani model butów górskich. Dobrze sprawdzi się on w sezonie jesiennym oraz zimowym. Jego wnętrze jest bardzo dobrze ocieplane, dlatego też nasza stopa nie powinna w nich marznąć. Obuwie sprawdzi się zarówno podczas miejskich spacerów, jak i w trakcie pokonywania górskich szlaków turystycznych.

 

 

 

 

Buty górskie zimowe

 

5. Buty Turystyczne Merrell Chameleon Thermo 6 Synthetic

 

Jeżeli zamierzasz zdobywać najwyższe szczyty, powinieneś zaopatrzyć się w górskie buty zimowe. Szczególnie polecany przez kupujących jest model Merrell Chameleon Thermo 6 Synthetic. Przeznaczony jest on w szczególności dla mężczyzn, którzy lubią pokonywać górskie szlaki oraz brać udział w ekstremalnych wspinaczkach, nawet w niesprzyjających warunkach pogodowych.

Cholewka wykonana została z wysokiej jakości skóry syntetycznej, która jest wodoodporna. Została w niej usytuowana membrana WATERPROOF podnosząca wodoodporność buta oraz chroniąca go przed czynnikami zewnętrznymi, jednocześnie zapewniając naszym stopom suchość. Produkt ma wkładkę Ortholite, która dzięki swoim właściwościom sprawia, że but jest bardziej przewiewny, a także zapobiega rozwoju grzybicy na stopach.

Według opinii konsumentów są to dobre buty górskie. Ich największym atutem jest to, że producent zadbał, aby zostały one zaprojektowane z dbałością o najmniejszy szczegół oraz wykonane zostały z najwyższej jakości materiałów. Takie połączenie daje użytkownikowi najwyższy komfort użytkowania. 

 

 

 

 

Buty górskie Salewa

 

6. Trekkingi Salewa Alp Trainer Mid Gtx Gore-Tex

 

Planujesz wyprawę w góry? Jeżeli tak, to powinieneś zaopatrzyć się w buty górskie Salewa Alp Trainer Mid Gtx Gore-Tex. Są one przeznaczone głównie dla chłopców, ale mogą być używane także jako damskie buty górskie. Są one bardzo solidnie wykonane ze skóry naturalnej – zamszu. Całe wnętrze wyścielone jest materiałem, który sprawia, że obuwie zachowuje dobre właściwości higieniczne.

Podeszwa wykonana została z wysokiej jakości tworzywa, które jest antypoślizgowe oraz charakteryzuje się dobrą przyczepnością do każdego rodzaju powierzchni (bez problemu można chodzić w tych butach także po śliskich skalistych i oblodzonych podłożach) oraz chroni przed ewentualnymi upadkami. 

Konsumenci z chęcią wybierają ten model butów. Wynika to z faktu, że do ich budowy zastosowano bardzo dużą ilość innowacyjnych technologii m.in. 3F, która niweluje ocieranie obuwia o skórę na stopie oraz stabilizuje i usztywnia okolicę kostki, nie ograniczając jednocześnie swobody ruchów. Zastosowano też GORE-TEZ Performance Comfort Footwear, technologie, która zapewnia komfort stóp, dzięki trwałej wodoszczelności oraz odprowadzaniu potu na zewnątrz cholewki.

 

 

 

 

Buty górskie letnie

 

7. Adidas Buty Męskie Terrex Swift R2

 

Jeżeli wybierasz się w góry w okresie wiosna-lato, powinieneś zaopatrzyć się w letnie buty górskie. Model Adidas Terrex Swift R2 występuje w kolorze czarnym oraz wykonany został z materiału tekstylnego i syntetycznego. Jest on lekki, ponieważ jeden but waży jedynie 407 g.

Podeszwa wykonana została z gumy Continental. Zapewnia ona bardzo dobrą przyczepność do każdego rodzaju podłoża oraz doskonale radzi sobie w każdych warunkach pogodowych. W przedniej części cholewki znajduje się okrągły, usztywniony nosek, który chroni palce przed urazami mechanicznymi.

Kupujący chętnie wybierają ten model butów na letnie wyprawy po szlakach górskich. Dużym atutem prezentowanego obuwia jest technologia Lace Bungee, która pozwala na szybkie oraz sprawne sznurowanie za jednym pociągnięciem sznurówki. Buty wykonano z siateczki, która umożliwia dobrą wentylację.

 

 

 

 

Buty górskie dla dzieci

 

8. Elbrus Buty Dziecięce Taner Mid WP

 

Buty górskie dla dzieci Elbrus Taner Mid WP występują w czarno-pomarańczowej wersji kolorystycznej. Dostępne są w wielu wariantach rozmiarowych – od 28 o 35, dlatego też nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem odpowiedniego rozmiaru dla swojego dziecka. 

Prezentowane obuwie zostało bardzo solidnie wykonane z najwyższej jakości materiałów. Sprawdzi się ono idealnie w trakcie długich, górskich wędrówek, nawet podczas niekorzystnej pogody. Wysoka cholewka jest odporna na przemakanie, oraz izoluje stopę od chłodu i wilgoci.

Rodzice chętnie wybierają ten model butów dla swoich dzieci, pozostawiając dobre opinie na stronach Internetowych. Główny wpływ na tak pozytywny odzew ze strony odbiorców ma fakt, że prezentowane obuwie zapewnia stabilizację oraz bezpieczeństwo w trakcie długich wędrówek. Środkowa część podeszwy wykonana została z pianki, która wyróżnia się dobrymi właściwościami amortyzacyjnymi, a zewnętrzny gumowy bieżnik gwarantuje przyczepność do każdego rodzaju podłoża.

 

 

 

 

Buty górskie Meindl

 

9. Buty Meindl Vakuum Men GTX

 

Godną uwagi propozycją, są górskie buty Meindl Vakuum Men GTX. Występują one w rozmiarach od 42 do 45. Obuwie to dobrze sprawdzi się do pokonywania nierównych oraz stromych szlaków górskich. Jest ono także wodoodporne, dlatego też można je nosić niezależnie od panujących warunków pogodowych.

Model jest bardzo wygodny w użytkowaniu, co ma związek z użytą technologią, która wykorzystuję piankę z systemem rozpoznawania temperatury. Dzięki temu obuwie doskonale dopasowuje się do kształtu stopy. Dopełnieniem tego rozwiązania jest wyściółka Gore Tex, która w miejscu usytuowania pięty nie ma żadnych szwów. Pozwala to na jeszcze lepsze dopasowanie do stopy.

Konsumenci chętnie wybierają te buty nie tylko ze względu na zastosowane w nich innowacyjne technologie, które zapewniają stopom wygodę oraz bezpieczeństwo, a także ze względu na ich stylowy design. Obuwie wyróżnia się prostym wyglądem oraz zastosowaniem klasycznych kolorów.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jakie buty górskie kupić?

 

Buty górskie są jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdej osoby, która wybiera się na wyprawę w góry. Jeżeli wybierzemy obuwie z dbałością o najmniejszy szczegół, to zapewni nam bezpieczeństwo w trakcie pokonywania najtrudniejszych szlaków. Jakie buty górskie wybrać, abyś miał pewność, że będą one wygodne? W zamieszczonym poniżej poradniku znajdziesz wszystkie wskazówki, które pomogą Ci wybrać odpowiedni model obuwia.

Rodzaje butów górskich

Zastanawiasz się, jakie są najlepsze buty górskie? Poszukiwanie tego rodzaju obuwia najlepiej rozpocząć od zapoznania się z dostępnymi rodzajami, które oferują producenci. Jest to szczególnie istotne w momencie, gdy wybieramy nasze pierwsze buty górskie. Możemy wyróżnić modele:

Niskie – są one najbardziej uniwersalne. Sprawdzą się do codziennego użytkowania, a także podczas pokonywania szlaków górskich. Ze względu na niską cholewkę nie są one polecane dla osób wybierających się na trudniejsze wyprawy po wysokich górach.

Z wysoką cholewką – gwarantują one doskonałe zabezpieczenie oraz stabilizację kostki. Tego typu buty mają zazwyczaj grubą, ząbkowaną podeszwę, która dobrze amortyzuje nierówności każdego rodzaju podłoża. Buty te są szczególnie polecane dla osób wybierających się na całodniowe górskie wędrówki po trudniejszych szlakach.

Specjalistyczne (ekspedycyjne) – jest to całoroczne obuwie. Wykonywane  z bardzo solidnych materiałów. Wyposażone jest ono zazwyczaj w dodatkowe ocieplenie. 

 

Wodoodporność

W przypadku butów górskich bardzo istotną kwestią jest wodoodporność. Zależy ona od zastosowanej w obuwiu membrany oraz od uszczelnienia szwów. Markowe membrany gwarantują wysoką skuteczność, a także wykazują większą trwałość. Dobrze sprawdzają się one w trudniejszych warunkach atmosferycznych. Wybierając modele z uszczelnianymi szwami zapewnimy większą oddychalność buta. Aspekt ten jest szczególnie ważny w lecie. 

 

Materiał

Wybierając buty górskie, musimy także zwrócić swoją uwagę na zewnętrzny materiał, z którego są one wykonane. Zastanawiasz się, z czego wykonane są najlepsze buty górskie? Według ekspertów najlepiej sprawdzi się połączenie skóry oraz siateczki. Skóra jest najlepszym materiałem, jeżeli chodzi o wodoodporność, wytrzymałość oraz wygodę użytkowania. Jest ona odporna na urazy mechaniczne oraz łatwą w pielęgnację. Buty wykonane z oddychającej siateczki odpowiadają za wentylację, a tym samym zapewniają naszym stopom komfort w trakcie wędrówek w gorące dni. 

Buty przeznaczone do górskich wypraw są głównie wykonywane z trzech rodzajów skór:

Nubuck – jest aksamitna w dotyku.

Licowa – ma błyszczącą oraz gładką teksturę.

Zamszowa – jest miękka i przyjemna w dotyku, ma krótkie włókno.

 

Cholewka

Po wybraniu materiału, z którego ma być wykonana cholewka, pozostaje nam zwrócenie uwagi na jej konstrukcję oraz umieszczone w niej detale. Najlepiej, aby  but miał jak najmniej przeszyć. Obuwie górskie, które w całości zostało wykonane ze skóry licowej oraz pozbawione zostało wszelakich szwów i łączeń z pewnością będzie bardziej odporne na przemoczenie. W tego typu butach ważna jest także ochrona palców. Ich ochronę zapewnia gumowy czubek.

 

Podeszwa

Na górskich szlakach turystycznych możemy spodziewać się różnego rodzaju podłoża, zarówno kamienistego, jak i zlodowaciałego. Dlatego bardzo ważna jest podeszwa w obuwiu, które chcemy zakupić. Powinna ona przede wszystkim zapewniać dobrą przyczepność do każdego rodzaju podłoża, a także być trwała oraz odporna na ścieranie. 

Buty górskie a pora roku

W zależności od tego, o jakiej porze roku mamy zamiar wybrać się w góry, powinniśmy zwracać swoją uwagę na nieco inne zalety obuwia. W lecie najlepszym wyborem będą lżejsze modele, najlepiej częściowo wykonane z siateczki, dzięki czemu nasza stopa będzie miała zapewnioną lepszą wentylację. Zapobiega to także otarciom oraz przegrzaniu. Jeżeli planujemy wyprawę w okresie jesienno-zimowym, to istotna staje się wodoodporność. W takim okresie powinniśmy wybierać buty, które zostały w całości wykonane ze skóry litej. Modele przeznaczone na zimę wyposażone są zazwyczaj w membranę oraz mają gumową podeszwę, charakteryzującą się wysoką przyczepnością do podłoża.

 

Pielęgnacja

Większa część użytkowników zgodzi się, że dobre buty to takie, które są łatwe w utrzymaniu w czystości. Pielęgnacja obuwia nie powinna być pracochłonna. Podczas wyboru butów powinniśmy zwracać swoją uwagę na to, czy wyposażone są one w wyciąganą wkładkę. Dzięki temu można ją wyjąć i dokładnie wyczyścić, bez konieczności moczenia całej wewnętrznej wyściółki. Każde buty górskie wymagają odpowiedniej oraz regularnej impregnacji i konserwacji. Do wykonywania tych czynności powinniśmy używać specjalnych środków przeznaczonych do materiału, z którego wykonana została cholewka.

 

Buty górskie w dobrych cenach

Decydując się na zakup butów górskich, powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na jakość zastosowanych w nich materiałów, ale także na ich cenę. Pewnie zastanawiasz się, ile trzeba zapłacić za dobre buty górskie? Najtańsze modele można zakupić już za ok. 150 zł. Są one zazwyczaj projektowane dla osób początkujących. Jeżeli chcemy zakupić model przeznaczony na bardziej wymagające trasy, będziemy musieli zapłacić nieco więcej. Ceny takiego obuwia wynoszą od 300 zł do nawet 1000 zł. Jeżeli często wybieramy się na wyprawy w góry, nie powinniśmy oszczędzać, ponieważ solidnie wykonane buty zapewniają komfort oraz bezpieczeństwo.

 

 

FAQ

 

P1: Jak wiązać buty górskie?

Metod wiązania butów górskich jest wiele. Jedną z nich jest wykonanie węzła chirurgicznego. Jest on szczególnie polecany dla osób, które często mają odciski na pięcie. Aby zapobiec wszelakim otarciom, należy najpierw ściągnąć sznurówki w górnej części stopy oraz wybrać najbardziej komfortowy luz. Następnie lokalizujemy dwie pary haczyków zaciskowych, które są usytuowane najbliżej miejsca, w którym wierzchołek stopy zaczyna się wyginać. Wiążemy węzeł chirurgiczny na każdej z tych par haczyków. Polega on na dwukrotnym owinięciu sznurówek wokół siebie. Końce sznurówek zawijamy na wyższe pary haczyków. W ten sposób przyblokujemy naciąg węzła. Ten krok powtarzamy na wszystkich parach haczyków. Wiązanie buta zakańczamy klasycznym węzłem.

P2: Jak szybko wysuszyć buty górskie?

Po intensywnym spacerze stwierdziłeś, że Twoje buty są całkowicie przemoczone i zabłocone, a jutro szykuje Ci się kolejna długa wyprawa po górskich szlakach? Nie musisz się martwić, że Twoje obuwie nie zdąży wyschnąć. Po pierwsze musisz dokładnie wyczyścić przemoczone buty, najlepiej wyprać, a następnie dobrze wypłukać. Pozostawić na jakiś czas np. na kranie, aby znajdująca się w nich woda mogła wypłynąć. Kiedy już wstępnie odciekną, można je odstawić do wyschnięcia, a następnie wypełnić je papierem toaletowym. Należy go wymieniać najpierw po upływie 30 minut, a następnie po godzinie. Buty pozostawiamy puste na całą noc do całkowitego wyschnięcia. 

 

P3: Gdzie kupić buty górskie?

Buty górskie swoją popularność zyskały nie tak dawno. Wcześniej można było je jedynie kupić w sklepach, które oferują sprzedaż produktów przeznaczonych do wspinaczek górskich. Aktualnie ten typ obuwia można zakupić niemal wszędzie. Często jest dostępny także w hipermarketach. Przy wyborze odpowiedniego modelu nie powinniśmy się sugerować głównie miejscem, w którym go zakupimy, ale przede wszystkim wybierać produkty znanych producentów. Mają oni zazwyczaj większe doświadczenie w produkcji tego typu obuwia. Jeżeli chcemy nabyć produkt po bardziej okazyjnej cenie, warto jest poszukać go w Internecie. Dużym atutem robienia zakupów w sklepach online jest to, że można w łatwy oraz szybki sposób porównać ceny obuwia sprzedawanego przez różnych sprzedawców. 

 

P4: Jaki wybrać rozmiar butów górskich?

Wybierasz się w góry, jednak nie masz odpowiedniego obuwia? Chcesz je zakupić, jednak nie wiesz jaki rozmiar będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni? Aby wybrać odpowiednie buty przeznaczone do wspinaczek po górach, powinieneś przede wszystkim zmierzyć swoją stopę. Aby to zrobić należy stanąć przy ścianie, dotykając ją piętą. Musisz stać wyprostowany, z równomiernie rozłożonym środkiem ciężkości. Rozluźnij oraz rozprostuj swoją stopę. Zaznacz najdalej wysunięty palec (nie zawsze jest to paluch), a później przy pomocy linijki, zmierz odległość od ściany do zaznaczenia. Następnym etapem jest porównanie otrzymanej wielkości z długością tzw. wkładki buta. Na jej podstawie wybieramy odpowiedni rozmiar, oraz model buta.

P5: Jak dbać o buty górskie?

Aby przedłużyć trwałość obuwia górskiego, należy odpowiednio je impregnować, czyścić, suszyć oraz konserwować. Po każdorazowym użyciu obuwia należy je czyścić. Do usunięcia błota oraz innych zabrudzeń, zazwyczaj wystarczy wilgotna ściereczka. Dokładna instrukcja czyszczenia zależy jednak od materiału, z którego została wykonana cholewka. Jeżeli mamy możliwość odpowiedniego wysuszenia butów, warto jest także przeczyścić ich wnętrze. Do tej czynności najlepiej wykorzystać letnią wodę. Z jej pomocą z łatwością oczyścisz wnętrze z wszelakich zanieczyszczeń oraz potu, który zatyka pory membrany. Istotne jest także odpowiednie suszenie obuwia, najlepiej w ciepłym i przewiewnym miejscu (z dala od grzejników i bardzo nasłonecznionych miejsc). Po dokładnym osuszeniu należy je dokładnie zaimpregnować oraz zakonserwować odpowiednimi środkami przeznaczonymi do materiału, z którego wykonany jest dany model butów. 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 02.06.20

 

Najważniejsze zalety:

Podwyższona cholewka nie tylko stabilizuje kostkę i chroni ją przed urazami, ale dodatkowo zapobiega odczuwaniu nieprzyjemnego zimna. Buty bardzo dobrze sprawdzają się w okresie jesienno-zimowym, nawet przy niekorzystnej pogodzie (opadach deszczu lub śniegu). Wyróżniają się one prostym, ale jednocześnie efektownym designem, a test Adidas Terrex Snow pokazał, że można je łatwo dopasować do swojego stroju.

 

Najważniejsze wady:

Nie jest to odpowiednie obuwie na zimowe wędrówki po bardzo trudnym terenie. Panie wybierające się na wyprawę w wysokie góry powinny poszukać innego modelu, lepiej przystosowanego do chodzenia po zaśnieżonych i często oblodzonych trasach.

 

Werdykt: 9.4/10

To damskie buty trekkingowe, które są lekkie i wygodne. Zapobiegają one przemarznięciu stóp, co mogłoby wywołać dyskomfort i utrudnić czerpanie przyjemności z wędrówki. Obuwie nie przemaka i nie brudzi się, ponadto odprowadza nadmiar ciepła na zewnątrz, dlatego stopy się nie pocą. Wypustki na podeszwie gwarantują przyczepność i zmniejszają ryzyko poślizgnięcia się.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

System Primaloft

Do produkcji obuwia wykorzystano innowacyjny system Primaloft, który gwarantuje odpowiednią izolację termiczną. Wypełnieniem butów są mikrowłókna (to bardzo dobra alternatywa dla zwykłego puchu), które wykazują odporność na działanie wilgoci, a więc nie przemakają. Co więcej, obuwie nie odkształca się po zapakowaniu do walizki i nie zajmuje w niej dużo miejsca, bo cholewkę można zawinąć. Możemy swobodnie chodzić po śniegu i pokonywać wyższe zaspy nie martwiąc się o przemoczenie skarpetek. Z tego względu wędrówka w góry przy niesprzyjającej pogodzie nie musi skończyć się infekcją. Warto dodać, że system Primaloft powstał już w latach 80., stosowano go na potrzeby amerykańskiej armii. Dla większości Pań ważne jest to, że buty są nie tylko ciepłe, ale też stosunkowo tanie. Cena Adidas Terrex Snow nie jest wygórowana.

Technologia Climaproof

Cechą wyróżniającą buty jest zastosowanie technologii Climaproof. Jedną z warstw cholewki jest okładzina ochronna, która zwiększa odporność na deszcz, śnieg i zimny wiatr. Dodatkowo odprowadza ona nadmiar wilgoci na zewnątrz i pomaga w utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała. To sprawia, że nie męczymy się za szybko i możemy swobodnie wędrować czerpiąc z tego więcej przyjemności.

 

Zewnętrzna podeszwa Triaxon

Triaxon to zewnętrzna podeszwa, która pomaga w utrzymaniu równowagi na zaśnieżonych ścieżkach czy chodnikach. Na jej powierzchni znajdują się specjalnie ukształtowane wypustki, które chronią przed poślizgnięciem się, a także pozwalają na maszerowanie w nieco szybszym tempie. Dobra przyczepność pozwala na pokonanie wybranej trasy w krótszym czasie, co nierzadko umożliwia zejście do bazy przed pogorszeniem się warunków atmosferycznych. Podeszwa jest gruba i odporna na ścieranie, dlatego obuwie powinno nam posłużyć dłużej niż tylko jeden sezon.

 

Dobre dopasowanie do stóp

Obuwie jest dobrze wyprofilowane i tym samym dopasowane do kształtu stóp. Potwierdzają to Panie publikujące opinie o Adidas Terrex Snow. Po założeniu go nie czuć ucisku ani dyskomfortu, więc nie trzeba się obawiać otarć w okolicach pięty lub palców. W razie potrzeby możemy mocniej ścisnąć sznurówki i zapięcie na rzep, aby buty lepiej stabilizowały kostki. Mimo że cholewka jest wysoka, zdejmowanie i zakładanie obuwia nie trwa zbyt długo. 

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 02.06.20

 

Najważniejsze zalety:

Damskie buty trekkingowe Salomon zapewniają komfort, nawet podczas kilkugodzinnej wędrówki po górach. Gwarantują one dobrą przyczepność nie tylko na suchej, ale i na mokrej nawierzchni, co zmniejsza do minimum ryzyko poślizgnięcia się oraz doznania bolesnej kontuzji. Obuwie nie jest podatne na zabrudzenia, w dodatku wykazuje odporność na przemakanie.

 

Najważniejsze wady:

Przeanalizowane opinie o Salomon Ellipse 2 wykazały, że konieczna jest regularna konserwacja obuwia. Wszystko ze względu na wstawki z zamszu, które wymagają odpowiedniego zaimpregnowania. Buty, które są dobrze zabezpieczone przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi z pewnością za szybko się nie zniszczą.

 

Werdykt: 9.7/10

Buty są chętnie kupowane przez Panie lubiące spędzać wolny czas w górach. Według nich model jest odpowiedni na dłuższe wędrówki, bo dopasowuje się do kształtu stóp. Buty nie ważą zbyt dużo, dlatego nie obciążają nadmiernie nóg, a do tego estetycznie się prezentują. Posiadaczki obuwia przyznają, że cena Salomon Ellipse 2 jest stosunkowo niska.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Gruba i bieżnikowana podeszwa

W przypadku obuwia trekkingowego istotną rolę odgrywa w szczególności podeszwa. Powinna ona być gruba i gwarantować przyczepność, nawet w trudnych warunkach. Przeprowadzono test Salomon Ellipse 2, który udowodnił, że to model pozwalający na bezpieczne chodzenie po skałach, także po lub w czasie deszczu. Podeszwa High Traction Contagrip ma głęboki bieżnik, a za amortyzację odpowiada piankowa śródpodeszwa. Obuwie umożliwia szybkie pokonanie nawet błotnistych fragmentów szlaku.

Trwałość

Buty zostały wykonane ze starannie dobranych materiałów, co zapewnia im trwałość. Cholewka jest zamszowa, umieszczono na niej specjalne nakładki, które zapewniają ochronę przed zabrudzeniem oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Znajdują się one z przodu, jak i z tyłu obuwia. Podeszwa jest gruba i mocna, dlatego nie trzeba się obawiać, że po kilku wycieczkach w góry zacznie się ścierać.

 

Komfort noszenia

Obuwie jest wodoodporne i do tego zapewnia stałą cyrkulację powietrza, co zapobiega nadmiernej potliwości stóp oraz powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Specjalna wkładka OrthoLite jest miękka i elastyczna. Wnętrze buta wykonano z pianki EVA, która jest zintegrowana z systemem OS TENDON. Takie rozwiązanie gwarantuje lepszą amortyzację, a dodatkowo zapewnia stopom większą ochronę przed kontuzjami. Ponieważ obuwie nie przemaka, nie będziemy odczuwać dyskomfortu podczas wędrowania w deszczu, możemy również uniknąć przeziębienia na skutek przemoczenia skarpetek. Warto dodać, że sznurówki są mocne i odporne na rozerwanie w wyniku szarpnięcia. Co ważne, nie rozwiązują się one podczas chodzenia, dlatego nie trzeba ich poprawiać.

 

Ciekawy design

Wiele kobiet dużą wagę przywiązuje do wyglądu butów trekkingowych. Pod tym względem model marki Salomon wyróżnia się na tle innych produktów. Ma on turkusowo-granatową cholewkę z czarnymi wstawkami. Jeśli ją odpowiednio zaimpregnujemy, nie będzie się szybko brudzić, więc częste czyszczenie butów nie będzie konieczne. To zmniejsza do minimum ryzyko, że obuwie szybko wyblaknie i przestanie ładnie wyglądać. Brak zbędnych zdobień sprawia, że dopasowanie jego do reszty elementów trekkingowego stroju nie stanowi żadnego problemu. Cholewka jest krótka i nie sięga do kostki, dlatego nie ma potrzeby zakładania dłuższych skarpet, aby uniknąć podrażnienia delikatnej skóry w tych okolicach.

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 02.06.20

 

Damskie buty trekkingowe – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Buty trekkingowe Quechua Mh500 zostały stworzone dla kobiet ceniących wygodę podczas częstych wędrówek. Wysokiej jakości kauczukowa podeszwa sprawia, że but zachowuje dobrą przyczepność, nawet w trudnych warunkach pogodowych. Kauczukowy otok znajdujący się w przedniej części obuwia chroni palce przed uderzeniami. Warto zwrócić uwagę również na design i opcje kolorystyczne, które oferuje marka Quechua. Inną ciekawą propozycją jest obuwie trekkingowe Salomon Ellipse 2. Buty wyposażono w podeszwę High Traction Contagrip®, miękką wkładkę OrthoLite® oraz piankową śródpodeszwę, które sprawiają, że stopa jest sucha a but dobrze dopasowany podczas wielogodzinnej wędrówki. Dodatkowo minimalistyczny design spodobał się wielu osobom.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

8 najlepszych butów trekkingowych damskich. Opinie w 2020 roku

 

Prezentujemy ranking damskich butów trekkingowych, który został sporządzony na podstawie analizy komentarzy i opinii konsumentów pozostawionych w Internecie. 

 

 

Buty trekkingowe damskie Decathlon

 

1. Buty trekkingowe Quechua Damskie Mh500 Damskie Purpurowy

 

Buty trekkingowe damskie Quechua Mh500 dostępne w sieci Decathlon Quechua Mh500 to propozycja dla kobiet lubiących górskie wędrówki, i które cenią sobie dodatkowo komfort i wygodę. Według kobiet model jest lekki, dzięki czemu wielogodzinne wędrówki po górzystych terenach nie będą nadmiernie obciążające dla stopy. Podeszwa jest wykonana z dwuskładnikowego kauczuku, zapewniającego przyczepność do podłoża. Przed uderzeniami chroni otok znajdujący się w przedniej części buta oraz czterowarstwowa pianka umieszczona wzdłuż podeszwy. 

System Evofit, w który zostały wyposażone damskie buty trekkingowe dostępne w Decathlon, sprawia, że wewnętrzna podeszwa i wyściółka dopasowuje się do każdej stopy, co zapewnia jej suchość, ciepło i komfort podczas wędrówki. Zewnętrzny materiał, z którego wytwarzany jest produkt to mieszanka poliestru, dwoiny skóry bydlęcej oraz poliuretan.

Test damskich butów trekkingowych QUECHUA MH500 potwierdził solidne wykonanie produktu oraz komfort użytkowania. Model dobrze sprawdzi się na łatwych i średniozaawansowanych szlakach, a także dobrze ochroni naszą stopę przed niewielkim deszczem. Buty łatwo się g pielęgnuje, a dzięki odpowiedniej konserwacji posłużą nam przez długie lata.

 

 

 

 

Buty trekkingowe damskie Salomon

 

2. Buty trekkingowe Salomon Damskie Ellipse 2 L39854000

 

Damskie buty trekkingowe Salomon Ellipse 2 to propozycja na średnio zaawansowaną wspinaczkę górską. Zastosowanie zaawansowanej technologii podczas ich produkcji sprawia, że wędrówka jest lekka, przyjemna, a jedyne, na czym będziemy mogli się skupić to podziwianie widoków. 

Zastosowana podeszwa High Traction Contagrip® z dodatkowym głębokim bieżnikiem sprawia, że but ma maksymalną przyczepność zarówno na suchych, jak i mokrych powierzchniach. Na lepszą amortyzację podczas chodzenia wpływa piankowa śródpodeszwa. Wewnętrzną część tworzy wkładka OrthoLite®, która jest elastyczna i miękka, dzięki czemu dopasowuje się do każdej stopy. Z przodu i tyłu but wyposażono w specjalne nakładki chroniące przed zabrudzeniami.

Firma Salomon zadbała nie tylko o design butów, łącząc ze sobą materiały chroniące przed deszczem i brudem z zamszem, który nadaje klasyczny wygląd, a jednocześnie jest dosyć łatwy w konserwacji. Konsumentki chwalą sobie niski profil obuwia sprawiający, że wielogodzinne wędrówki po niezbyt wymagających trasach nie będą odczuwalne dla naszych stóp.

 

 

 

 

Buty trekkingowe damskie zimowe

 

3. Buty trekkingowe Salomon Damskie Deemax 3 TS WP

 

Jeśli chcesz aktywnie spędzić zimowy czas i spróbować wędrówki górskiej w mroźnej scenerii, pamiętaj o ciepłych i wygodnych butach. Propozycją marki Salomon są damskie zimowe buty trekkingowe Deemax 3 TS WP. Buty są średniej wysokości, odporne na przemakanie oraz specjalnie ocieplane.

Podeszwa jest wyposażona w bieżnik, który zwiększa przyczepność i ułatwia spacery po zmrożonej powierzchni. Dodatkowo wyższa cholewa wzmacnia konstrukcję obuwia, trzyma nogę stabilniej i mocniej. Brak szwów oraz zastosowanie technologii Softshell sprawia, że but jest przewiewny i oddycha, zapewniając naszej stopie ciepło i komfort pracy podczas wymagającej trasy. 

Do izolacji termicznej zastosowano technologię Thinsulate™, która ma podobne właściwości jak polar, absorbuje wilgoć, nie pozbywając się zarazem ciepła. Konsumenci chwalą rozwiązanie Quick Fit lacing, które pozwala ukryć sznurówki w specjalnej kieszonce, dzięki czemu zmniejszamy ryzyko potknięcia o zwisające sznurki.

 

 

 

 

Buty trekkingowe damskie Adidas

 

4. Buty trekkingowe Adidas Damskie Terrex Snow Cf S80885

 

Damskie buty trekkingowe Adidas Terrex Snow zostały wyprodukowane z myślą o osobach kochających górskie wyprawy i wycieczki turystyczne. Są one lekkie, lecz trwałe. Dzięki użyciu wysokiej klasy materiałów są wytrzymałe i solidne.

System Primaloft, który został zastosowany w prezentowanym modelu, jest alternatywą dla puchu. Zapewnia on ciepło i miękkość, a dodatkowo jest odporny na wilgoć. Zewnętrzna część buta została wykonana z materiału syntetycznego. Dodatkowo technologia Climaproof chroni przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi m.in. wiatr, deszcze i śnieg. Dodatkową zaletą tego systemu jest odprowadzanie potu i nadmiaru ciepła, w efekcie czego użytkownik nie odczuwa dyskomfortu.

Podeszwa Traxion zapewnia przyczepność do podłoża dzięki specjalnie ukształtowanym wypustkom. Chroni on przed poślizgiem zarówno przy podejściach, jak i zejściach. Nogę dodatkowo trzyma specjalna guma ściągająca oraz rzep umożliwiający poluzowanie gumy. Miłośniczki pieszych wędrówek zwracają również uwagę na wygląd obuwia. Czarny kolor sprawia, że but wygląda zgrabnie i dobrze prezentuje się na szlakach górskich.

 

 

 

 

Buty trekkingowe damskie niskie

 

5. Buty trekkingowe Columbia Damskie Canyon Point

 

Jeśli szukasz uniwersalnych butów, które sprawdzą się zarówno w mieście, jak i podczas wycieczek na obrzeża, zwróć uwagę na produkt marki Columbia. Niskie damskie buty trekkingowe Columbia Canyon Point zostały stworzone z myślą o kobietach, które lubią łączyć życie w mieście z aktywnością w plenerze. Buty są lekkie i wyposażone w systemy ułatwiające doskonałe oddychanie buta. Połączenie skóry z syntetyczną siateczką zapewnia suchość i optymalne ciepło przez wiele godzin. 

Zastosowanie technologii Omni-GRIP™ znacząco poprawiło przyczepność buta do podłoża. To rozwiązanie jest stosowane w butach przystosowanych do najtrudniejszych tras i warunków pogodowych. System śródpodeszwy Techlite™ zapewnia amortyzację i wsparcie stopy na twardych powierzchniach. Dodatkowo wnętrze ma właściwości antybakteryjne i nie jest trudne w czyszczeniu.

Model Canyon Point jest dostępny w rozmiarach od 36 do 43 oraz wielu wariantach kolorystycznych, co według użytkowniczek umożliwia spersonalizowanie obuwia i dostosowanie go do swojego własnego stylu. 

 

 

 

 

Buty trekkingowe damskie letnie

 

6. Buty trekkingowe Salomon Damskie Effect GTX

 

Salomon EFFECT GTX to letnie damskie buty trekkingowe, które sprawdzą się zarówno podczas wycieczki turystycznej, jak i wspinaczki górskiej. Nieścieralna i antypoślizgowa podeszwa Contagrip jest dobrze wykonana oraz zapewnia przyczepność do każdej nawierzchni. Dodatkowe zabezpieczenia na przodzie buta chronią nas przed konsekwencjami mocnego uderzenia, a także brudem i uszkodzeniami.

Membrana Gore-Tex chroni stopę przed nadmierną potliwością oraz ciepłem. Dzięki specjalnej technologii materiał oddycha i chroni przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. Szeroka i innowacyjna konstrukcja języka utrudnia dostawanie się kamyków lub innych zbędnych materiałów do wnętrza buta. Konsumentki zwracają uwagę, że czarny materiał oraz tradycyjne sznurowadła nadają obuwiu Salomon EFFECT GTX klasycznego i minimalistycznego wyglądu.

Damskie profilowanie oraz niski stan sprawia, że but ładnie prezentuje się na nodze. Model EFFECT GTX może być używany zarówno do wędrówek górskich, jak i do chodzenia po mieście, gdyż dzięki zastosowanym technologiom stopa nie będzie się pocić.

 

 

 

 

Buty trekkingowe damskie wysokie

 

7. Buty trekkingowe Hi-Tec Damskie Buty Sajama Mid Wp Wo’S 64565

 

Hi-Tec Sajama Mid WP to dobre i tanie damskie buty trekkingowe przeznaczone na jesienne wędrówki górskie. Obuwie jest wykonane z mieszanki skóry i materiałów syntetycznych, co wpływa na dobre przepuszczanie powietrza, dzięki czemu nasza stopa nie poci się oraz nie zatrzymuje gorącego powietrza powstającego w bucie podczas wysiłku. 

Damskie wysokie buty trekkingowe są wyposażone w system waterproof, który zatrzymuje wodę na ich powierzchni. Możemy spacerować w deszczu lub brodzić w strumieniu bez obawy, że wilgoć przedostanie się do środka. Materiał syntetyczny, który tworzy wyściółkę wewnętrzną, sprawia, że stopa leży miękko na wkładce i nie jest narażona na otarcia. 

Zewnętrzna podeszwa jest wykonana z materiału Vibram, czyli specjalnej mieszanki gumy przeznaczonej dla butów trekkingowych. Taki rodzaj materiału zapewnia przyczepność do podłoża oraz komfort chodzenia w trudnych warunkach pogodowych. Opinie o damskich butach trekkingowych potwierdzają solidność wykonania produktu. Konsumenci potwierdzają użyteczność wszystkich zastosowanych technologii w obuwiu.

 

 

 

 

Buty trekkingowe damskie Campus

 

8. Buty trekkingowe Campus Damskie Apres Lady Szare

 

Damskie buty trekkingowe Campus Apres Lady są przeznaczone do ciężkich i długich wędrówek górskich. Wysoka cholewka dobrze trzyma nogę, co minimalizuje możliwość skręcenia kostki lub upadku. Solidna podeszwa wykonana z najwyższej jakości materiałów sprawia, że but ma dobrą przyczepność do podłoża, w związku z czym wędrówka po mokrych kamieniach nie jest trudna. 

Produkt jest wykonany z wodoodpornej i przepuszczającej powietrze membrany, co pozytywnie wpływa na wymianę powietrza i sprawia, że w bucie jest nam ciepło, ale nie mokro. Mocne sznurówki z dodatkiem metalowego systemu mocowania pozwalają na regulację wiązania oraz swobodne poruszanie nogą.

Campus Apres Lady to dobre damskie buty trekkingowe na jesienno-zimową pogodę. W deszczowe dni membrana waterproof ochroni nas przed przedostającą się wilgocią, a solidna podeszwa Vibrum pozwoli na wędrówki podczas dużych mrozów. Dodatkowo konsumentki zwracają uwagę na uniwersalność modelu Campus Apres Lady. Dzięki ładnej kolorystyce mogą używać obuwia również na co dzień.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jakie buty trekkingowe kupić?

 

Chcesz aktywnie spędzić zimę? Planujesz letni urlop w górach? Musisz kupić buty trekkingowe. Na rynku jest wiele firm, produkujących kilkanaście modeli, ale Ty nie wiesz, które wybrać i na co zwracać uwagę podczas zakupu? Przeczytaj poniższy poradnik, w którym znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania. Pokażemy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu, a czego się wystrzegać.

 

 

Co to są buty trekkingowe?

Zanim wyruszymy na poszukiwanie odpowiednich butów na wyjazd w góry, warto wyjaśnić sam termin, czym są buty trekkingowe. Wyróżniamy dwie kategorie obuwia: trekkingowe i sportowe. Warto jednak uświadomić sobie, że nie dla każdego trekking będzie oznaczał to samo. Anglosasi wyróżnili więcej kategorii, np. buty przeznaczone do lekkich wędrówek górskich bez obciążenia, określają mianem hiking. Natomiast spacery po lesie, polach oraz terenach płaskich i niewymagających nazywają walking. Trekkingiem określane są wielogodzinne wędrówki po trudnych szlakach, z dodatkowym obciążeniem. W polskich sklepach znajdziesz oznaczenia, na jaką pogodę jest dany produkt. Wybierając buty trekkingowe, warto mieć na uwadze ich przeznaczenie oraz warunki pogodowe na jakie dany model jest przeznaczony. 

 

Klasyfikacja 

Możemy dokonać klasyfikacji obuwia trekkingowego ze względu na materiał, z którego zostały wykonane i wygląd oraz na porę roku. 

Wyróżniamy buty:

* o niskim profilu – zalecane są do podmiejskich wycieczek oraz łatwych i przygotowanych tras górskich, na których trudno jest skręcić kostkę. Ich podeszwa nie jest przystosowana do trudnych skalistych powierzchni oraz zmiennych warunków pogodowych. Ponadto rzadko się zdarza, aby niski model obuwia był wodoodporny, co ogranicza nas w doborze terminu wędrówki górskiej. 

* z wysoką cholewą – zdecydowanie lepiej trzymają nogę, dlatego dobrze sprawdzą się na bardziej wymagających trasach. Większość z nich jest wyposażona w system WaterProof, który pozwala nam na wędrowanie w deszczu lub skakanie po strumykach. Są wyższe, dlatego ciepło stopy jest lepiej zatrzymywane. W zimie wysoka cholewka utrudnia przedostanie się śniegu do środka.

* o zastosowaniu specjalistycznym, ekspedycyjnym – są często jeszcze wyższe niż poprzedni omówiony rodzaj. Wykonane są z najwyższej klasy materiałów nieprzepuszczających wody oraz dobrze oddychających. Zewnętrzna podeszwa jest wyposażona w bieżnik, który zwiększa przyczepność do nawierzchni.

 

Jakie damskie buty trekkingowe wybrać?

Jeśli jesteś amatorem górskich wędrówek, wybierz buty o niskim profilu. Świetnie sprawdzają się na łatwych trasach górskich oraz w dobrą pogodę. Są lekkie i miękkie, dzięki czemu będziesz odczuwać komfort pokonywanej trasy. Dla średniozaawansowanych trekkingowców przeznaczone są buty z wysoką cholewką. Zimą chronią Cię przed przejmującym zimnej i wpadającym do buta śniegiem, a latem będziesz bez obaw o kontuzję chodzić po trudniejszych szlakach górskich. Dla specjalistów planujących prawdziwe zimowe lub letnie ekspedycje, najodpowiedniejsze będą profesjonalne buty, które są wyposażone we wszelkie nowości technologiczne oraz sztywną podeszwę odporną na nierówności i mokre nawierzchnie. 

 

Rozmiar

Jakie są najlepsze buty trekkingowe? Takie, które oprócz interesujących nas parametrów są idealne dla naszej stopy. Jak dobrać rozmiar? Przed wyjazdem na zakupy, pamiętaj zabrać skarpetki, w których będziesz chodził w górach. Przed założeniem wybranego obuwia, wyjmij wkładkę i postaw na niej stopę. Jeśli rozmiar jest dobry powinieneś widzieć kilku-milimetrową przerwę między dużym palcem, a końcem wkładki. Następnie włóż wkładkę i stopę do buta. Zawiąż mocno sznurowadła, opierając but na pięcie. Wstań i przejdź się po sklepie. Jeśli masz taką możliwość, najlepiej sprawdza się buty na schodach, na których noga wykonuje podobne ruchy jak na szlaku górskim. Pamiętaj, że spędzisz na pieszej wędrówce kilka godzin, więc nie oszukuj się mówiąc, że but się rozchodzi wybierz taki, który pasuje idealnie.

 

 

Impregnacja obuwia trekkingowego

Jeśli już uda nam się wybrać odpowiednie buty i zadowoleni wracamy z urlopu, warto pomyśleć jak wydłużyć żywotność produktu. Obuwie trekkingowe jest produkowane ze specjalnej membrany, którą można i należy impregnować. W sklepach dostępne są specjalne produkty wspomagające wytrzymałość materiału i spowalniają jego rozkład i niszczenie. Warto zaopatrzyć się w specjalny spray lub pastę i po każdym wyjeździe delikatnie wyczyścić obuwie oraz zaimpregnować preparatem.

 

Damskie buty trekkingowe w dobrych cenach

Na rynku spotkamy się z wieloma firmami i modelami butów trekkingowych. Każda firma prezentuje swoje własne ceny. Podczas zakupu warto zwrócić najpierw uwagę na wszystkie wspomniane wyżej parametry, a potem zastanowić się, czy możemy za nie zapłacić. Mitem jest, że nie można kupić butów trekkingowych w dobrej cenie. Wszystko zależy od tego, do czego mają nam one służyć. Nie ma sensu wydawać dużej kwoty, jeśli potrzebujemy butów do doraźnego użytku podczas letnich lekkich wędrówek. Dobre buty przeznaczone do rekreacyjnej turystyki możemy kupić już od 200 zł. Natomiast jeśli myślimy o specjalistycznej wspinaczce po trudnych szlakach, warto wydać około 800 zł, by mieć pewność, że obuwie sprawdzi się w najtrudniejszych warunkach. Warto zatem dostosować cenę do parametrów, które dane buty prezentują.

 

 

FAQ

 

P1: Jak dobrać rozmiar damskich butów trekkingowych?

Jeśli planujemy zakup obuwia trekkingowego, warto pamiętać, że stosowane rozmiary różnią się od tych butów, które nosimy na co dzień, a także że rozmiarówka w każdej firmie, jest inna. Należy zatem przymierzyć konkretny produkt, który chcemy kupić. Pamiętaj, aby przed wizytą w sklepie zabrać odpowiednio grubą skarpetę, której będziesz używał w górach. Na początku warto wyjąć wewnętrzną podeszwę i położyć na niej stopę. Jeśli rozmiar jest prawidłowy powinno być kilka milimetrów przerwy między dużym palcem, a zakończeniem materiału. Następnie włóż stopę do buta i mocno go zawiąż. Podczas wiązania oprzyj stopę na pięcie, dzięki czemu ułoży się ona w sposób, w jaki będziesz stawiał kroki w górach. Przed podejściem do kasy warto przespacerować się po sklepie, wykonać parę podskoków i szybki trucht, aby nasz wybór był naprawdę udany.

 

 

P2: Na co zwracać uwagę kupując damskie buty trekkingowe?

Nie masz butów na wyjazd w góry, a rynek oferuje ogromny wybór i nie wiesz, które wybrać? Po pierwsze odpowiedz sobie na pytanie, w jakich warunkach będziesz używać obuwia? Jeśli potrzebujesz butów na ciepłe dni i przygotowane szlaki o niskim poziomie trudności, wystarczą skórzane buty bez membrany. Bardzo dobrze przepuszczają powietrze, mają miękką podeszwę i są wytrzymałe. W przypadku tras dla średniozaawansowanych warto kupić model trzysezonowy, który jest wyposażony w wewnętrzną wyściółkę z membrany, a na zewnętrzną tkaninę składa się skóra zamszowa i np. Cordura®, która nie przepuszcza wody. Na trudne, zimowe szlaki będą to jednak buty niewystarczające. Zimowe buty trekkingowe muszą być wykonane ze skóry nubukowej lub licowej i mieć sztywną podeszwę, która trzyma stopę lepiej niż w butach przeznaczonych na lato.

 

P3: Gdzie kupić buty trekkingowe?

Zanim wyruszymy na zakupy, warto zorientować się w Internecie, jakie modele są dostępne na rynku, jednak zalecane jest osobiste przymierzenie i sprawdzenie funkcjonalności buta. Musimy pamiętać, że na górskim szlaku spędzimy kilka godzin w ciągłej i trudnej wędrówce. Buty muszą być wygodne oraz przystosowane do naszej stopy, co jest kwestią indywidualną. Przy zakupie trzeba zwrócić uwagę na materiał, z którego obuwie jest wykonane oraz na warunki pogodowe, do których są przeznaczone. Zalecane jest przymierzenie i sprawdzenie produktów przed zakupem. Buty trekkingowe znajdziesz w dużych sklepach sportowych lub sklepach ze sprzętem do wypraw górskich. Firmy produkujące głównie asortyment sportowy, mają często swoje firmowe sklepy w specjalnych niezależnych lokalizacjach lub w galeriach handlowych.

 

 

P4: Jak wyglądają damskie buty trekkingowe?

Na rynku istnieje wiele firm produkujących damskie buty trekkingowe. Różnią się nie tylko jakością materiału i solidnością wykonania, ale również designem. Producenci prześcigają się w różnorodności dostępnych kolorów, łączonych materiałów czy wymyślnych sznurówek. Damskie buty trekkingowe można podzielić na dwie kategorie niskie i wysokie. Będą różnić się wysokością cholewki, która jest specjalnie wyprofilowana pod kobiecą nogę oraz wycięciem z tyłu, które jest inne niż w butach męskich. Damski but ma większe wycięcie, co ułatwia schodzenie z górskich szczytów. Obuwie przeznaczone dla kobiet jest węższe oraz ma inny profil pięty.

 

P5: Co to oznacza termin buty trekkingowe?

Często buty trekkingowe wizualnie nie różnią się niczym od przeciętnego obuwia sportowego. Czy zatem warto kupować kolejną parę? Na czym polega różnica? Poniżej znajdziesz kilka szczegółów, które mogą pomóc w wyjaśnieniu tej wątpliwości. Przede wszystkim buty trekkingowe mają inną podeszwę w porównaniu ze zwykłymi butami sportowymi. Zewnętrzna część zrobiona jest zazwyczaj z kauczuku. Obuwie do wspinaczki górskiej różni się także bieżnikiem, który wpływa na lepszą przyczepność do podłoża. Dodatkowo istnieje podział na lekkie, miękkie i sztywne podeszwy. Ponadto zewnętrzna część wykonana jest z takich materiałów jak: skóra zamszowa, wodoodporna tkanina, np. Cordura®, skóra licowa lub nubukowa. Damskie buty trekkingowe są często wyższe od tych użytku codziennego i mają dodatkowe zabezpieczenia przed uderzeniami na przodzie buta.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 02.06.20

 

Najważniejsze zalety:

Buty trekkingowe Salomon mają podwyższoną cholewkę, co gwarantuje większą stabilność i lepsze trzymanie stopy. W obuwiu zastosowano technologię Gore-Tex, która gwarantuje dobrą ochronę przed przemakaniem. To spory atut, szczególnie dla osób lubiących pokonywać wymagające trasy bez względu na pogodę. Za dobrą amortyzację odpowiada środkowa podeszwa zrobiona z pianki EVA. Cena Salomon Mudstone Mid 2 GTX nie jest wysoka.

 

Najważniejsze wady:

Na cholewce stosunkowo szybko pojawiają się pierwsze ślady użytkowania w postaci lekkich zgięć i drobnych zarysowań. W związku z tym po jednym sezonie intensywnego noszenia buty prawdopodobnie nie będą wyglądać tak dobrze, jak na początku.

 

Werdykt: 9.8/10

Buty trekkingowe można kupić w wielu rozmiarach, więc nie powinno być żadnego problemu z ich dopasowaniem. Obuwie ma szaro-czarny kolor, a ciekawym dodatkiem są elementy w turkusowym odcieniu. Dzięki łatwo wyjmowanej wkładce można zachować odpowiednią higienę. Opinie o Salomon Mudstone Mid 2 GTX wskazują, że utrzymanie butów w czystości nie jest trudne, a ich pielęgnacja, o ile nie robimy tego po raz pierwszy, nie zajmuje dużo czasu.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Technologia Gore-Tex

Konsumenci powinni być zadowoleni z zakupu tego modelu, ponieważ zastosowano w nim technologię Gore-Tex. W rezultacie obuwie wykazuje dużą odporność na przemakanie, a tym samym jest odpowiednie na wymagające, długie wędrówki, także wtedy, kiedy pogoda za oknem nie jest najlepsza. Dodatkowo buty trekkingowe zrobiono w ten sposób, aby powietrze mogło swobodnie przepływać. Osoba nosząca obuwie nie musi się obawiać o to, że stopy będą się szybko pocić, a po zdjęciu, buty będą nieprzyjemnie pachniały.

Bezpieczeństwo noszenia

Osoby, które lubią wędrówki górskie, zdają sobie sprawę z tego, że odpowiednio dobrane obuwie jest gwarancją bezpieczeństwa w trakcie chodzenia. Prezentowane buty trekkingowe z pewnością spełniają te oczekiwania. Mają one odpowiednio zaprojektowaną osłonę palców, co zabezpiecza przed różnego rodzaju urazami. Dodatkowo cholewka jest nieco wyższa, a w efekcie stopy zachowują większą stabilność. Nie można też nie wspomnieć o mocnym systemie wiązania. Buty dobrze trzymają się stóp, a sznurówek nie trzeba co chwilę poprawiać.

 

Podeszwa

Podeszwę środkową zrobiono z pianki EVA, która gwarantuje amortyzację na bardzo dobrym poziomie. W rezultacie w trakcie wędrówki nie odczuwamy zmęczenia. Na uwagę zasługuje też podeszwa zewnętrzna Contagrip, która wykazuje dużą odporność na ścieranie. Dodatkowo nie ślizga się ona po wilgotnej nawierzchni, dlatego prezentowane buty to dobry wybór na górskie szlaki. Przeprowadzony przez kupujących test Salomon Mudstone Mid 2 GTX wskazuje, że obuwie umożliwia pewne ruchy bez względu na to, po jakim terenie się poruszamy. Zachowanie odpowiedniej stabilności nie jest dużym wyzwaniem.

 

Łatwa pielęgnacja

Kupujący chętnie wybierają buty, które są łatwe w pielęgnacji. Czyszczenie prezentowanego obuwia nie jest czasochłonne, choć trzeba nabrać wprawy, aby szybko przeprowadzić tę czynność. Sporą zaletą jest to, że znajdująca się w środku wkładkę można łatwo wyjąć i wyczyścić. Usuwanie zabrudzeń z powierzchni cholewki nie jest trudne. Do czyszczenia możemy używać specjalnych środków, które kupimy w każdym sklepie obuwniczym. Nie są one zbyt drogie.