Ostatnio aktualizowane: 21.10.20

 

Biwakowanie w lesie czy w pobliżu gór może być bardzo przyjemne. Na taki wyjazd powinniśmy zabrać ze sobą namiot, zapas jedzenia, a także podstawowe kosmetyki i środki higieniczne. Żeby móc się w pełni zrelaksować i niczym nie przejmować, musimy również zorganizować toaletę. Jak to zrobić?

 

Budowa przenośnej toalety

Jeżeli na biwaku chcemy czuć się komfortowo, możemy samodzielnie zbudować przenośną toaletę. Nie jest to trudne, praca zajmie nam kilkanaście minut. Będziemy w tym celu potrzebować m.in. solidnego wiadra o pojemności minimum 15 l (dobrze sprawdzają się modele 20 l). Nie musi być ono metalowe, może być zrobione z tworzywa sztucznego, pod warunkiem, że nie pęknie, kiedy na nim usiądziemy. Kolejny krok to przygotowanie deski sedesowej z kawałka drewna (możemy też kupić gotową, dopasowaną do wymiarów wiadra). W drewnie należy wyciąć otwór o dużej średnicy, a następnie spiłować rogi, żeby korzystanie z toalety było bezpieczne. Aby nasza prowizoryczna deska sedesowa nie przesuwała się, powinniśmy wyciąć od spodu rowek, który zaczepimy na brzegu wiadra. Potem wkładamy do środka worek na śmieci, musi dobrze przylegać do ścianek. Następnie sypiemy na spód kilkucentymetrową warstwę trocin lub suchych, drewnianych wiórów. Przenośna toaleta jest już gotowa, wystarczy ją wypróbować, czy jest dostatecznie solidna. Obok niej należy ustawić pojemnik z trocinami, które będziemy wsypywać do wiadra każdorazowo po skorzystaniu z toalety (zastąpią spłuczkę). Możemy dodatkowo przykryć toaletę drugim workiem lub dużą deską. Kiedy biwak się skończy i będziemy pakować się do domu, wystarczy wyjąć zawartość wiadra, wyrzucić do wykopanej w ziemi dziury i zakopać całość. Sam worek wyrzucamy do śmietnika, a wiadro umieszczamy w bagażniku i zabieramy ze sobą do domu, przyda się podczas kolejnego wyjazdu.

Zakup toalety turystycznej

Osoby, które bardzo lubią biwakować, mogą zdecydować się na zakup gotowej toalety turystycznej. Jest ona praktyczna i wygląda jak zwykły, plastikowy pojemnik. Tego typu produkty mają 2-częściową konstrukcję. Na dole znajduje się zbiornik na nieczystości, a na górze zbiornik na czystą wodę do spłukiwania. Takie przenośne toalety dobrze sprawdzają się na biwaku, kempingu, działce rekreacyjnej, łódce, w domku letniskowym, a także wielu innych miejscach bez dostępu do wodno-kanalizacyjnej sieci. Mają one kompaktowe wymiary, są wygodne w przenoszeniu i bardzo wytrzymałe, a ponadto niedrogie. Najlepsza toaleta turystyczna sprawia, że nawet przebywając poza domem, nie odczuwamy dyskomfortu i nie narzekamy na niedogodności. Na rynku jest wiele modeli, więc na pewno uda nam się znaleźć taki dopasowany do swoich potrzeb, wśród nich są np. specjalne toalety dla dzieci czy osób niepełnosprawnych.

 

Dbanie o higienę

Nawet gdy wypoczywamy z dala od domu, musimy odpowiednio dbać o higienę. Najważniejsze jest to, aby po skorzystaniu z toalety umyć ręce, inaczej mogą pojawić się nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego (np. bóle brzucha lub biegunka). Z tego powodu zawsze powinniśmy mieć przy sobie żel do dezynfekcji rąk, ewentualnie specjalne chusteczki, bo w lesie czy górach często nie mamy możliwości użycia wody i mydła. Po umyciu należy osuszyć dłonie ręcznikiem lub ściereczką, ale nie tą samą, którą wykorzystujemy do przecierania naczyń.

 

Zapobieganie zanieczyszczeniu środowiska

Budowa i korzystanie z toalety na biwaku nie musi wiązać się z zanieczyszczeniem środowiska, wystarczy pamiętać o kilku wskazówkach. Starajmy się zużywać jak najmniej papieru toaletowego, a po użyciu wyrzucajmy go do wyznaczonego w tym celu worka na śmieci. To samo dotyczy chusteczek do higieny okolic intymnych czy mycia rąk. Nie należy kąpać się bezpośrednio w jeziorze czy innym zbiorniku wodnym, nawet jeśli kupiliśmy biodegradowalne mydło. Jego pozostałości mogą doprowadzić do zatrucia ryb i innych organizmów. Jeśli myjemy się wodą z miski, należy wylewać ją na ziemię, nie bezpośrednio na rośliny i skały pokryte porostami.

Zasady leave no trace

Wybierając się na wypoczynek na łonie natury, powinniśmy zachowywać się zgodnie z zasadami leave no trace (zostaw miejsce takim, jakim zastałeś). Mają one na celu zapobieganie nadmiernemu zanieczyszczeniu i niszczeniu środowiska naturalnego w miejscach chętnie odwiedzanych przez turystów. Według zasad leave no trace należy: planować wyjazd, tak aby zabierać ze sobą ograniczoną ilość rzeczy, unikać zadeptywania terenu (trzeba poruszać się wyznaczonymi ścieżkami), zabierać ze sobą wszystkie śmieci oraz starannie dobierać miejsce na toaletę. Nie należy zostawiać żadnych śladów swojej obecności na widoku, jeśli jest to możliwe, powinniśmy je zakopać (przyda się do tego saperka). Gdy przebywamy na skalistym terenie, możemy ukryć odchody pod kamieniem i przysypać warstwą piasku lub żwiru. Mocz należy oddawać z dala od swojego biwaku, musimy się od niego oddalić na kilkadziesiąt metrów. Starajmy się za każdym razem wybierać inne miejsce, inaczej zapach moczu stanie się bardzo intensywny i zacznie wabić dzikie zwierzęta.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 21.10.20

 

Opróżnianie toalety turystycznych w wyznaczonych miejscach to problem wielu osób. Bardzo często zdarzają się przypadku ludzi, którzy nie zwracają uwagi na otoczenie i wylewają nieczystości w miejscach, w których nie powinni. Szkodzą tym samym sobie, innym uczestnikom kempingu oraz przede wszystkim środowisku. W jakich miejscach nie należy opróżniać toalet turystycznych? 

 

Dlaczego nie należy utylizować zanieczyszczeń w miejscach do tego nieprzeznaczonych?

Pomimo postępu technologii oraz regularnego uświadamiania ludzi o szkodliwości ich działań dla natury, wciąż wiele osób bagatelizuje problem i odprowadza zanieczyszczenia w miejscach, w których takie działanie jest niedozwolone. Płyny i środki chemiczne wykorzystywane do neutralizacji gazów i brzydkich zapachów z toalet są bardzo szkodliwe dla środowiska. Do tego dochodzi negatywny wpływ na naturę samych fekaliów. Wiele osób próbuje oszukiwać, ponieważ szkoda im pieniędzy, aby raz na kilka dni zapłacić za możliwość legalnej utylizacji nieczystości. Skutkiem takiej oszczędności jest coraz większe zanieczyszczenie środowiska oraz negatywny wpływ na otoczenie. 

Wymagania sanitarne na kempingach 

Każde zarejestrowane pole namiotowe i kempingowe musi spełniać odpowiednie zasady sanitarne. Wymagania te regulowane są ustawą, w której jasno określono zasady i tryb postępowania w zakresie zapobiegania chorobom zakaźnym. Aby miejsce wypoczynkowe spełniało wszelkie wymogi bezpieczeństwa, musi zostać podłączone do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub musi mieć oczyszczalnię ścieków. Ma się ona znajdować poza obszarem terenu zagospodarowanego, w rejonie wyjazdu. Właściciel obiektu musi zadbać o to, by pojemniki z zanieczyszczeniami były regularnie opróżniane, co zapobiegnie nagromadzeniu się nieczystości. Stanowiska przeznaczone do wyrzucania odpadów, zlewania ścieków, brudnej wody oraz fekaliów powinny być wyraźnie oznaczone. Tego typu miejsca nie mogą znajdować się w blokach sanitarnych. Na terenie kempingu musi się znajdować przynajmniej jedno, oddzielne stanowisko do zlewania ustępów caravaningowych, które potocznie nazywane jest “WC chemiczne”. Właśnie w takim miejscu należy usuwać zanieczyszczenia z toalet turystycznych, znajdujących się w przyczepach kempingowych oraz samochodach mieszkalnych. 

 

W jakich miejscach nie wolno opróżniać toalet turystycznych? 

Toalety turystyczne mają wskaźniki pokazujące, że zbiornik z nieczystościami jest już pełny i wymaga opróżnienia. W celu utylizacji należy zamknąć zasuwę i odłączyć zbiornik, w którym znajduje się woda do spłukiwania zanieczyszczeń. Po upewnieniu się, że wszystkie zasuwy są domknięte, należy udać się do najbliższego punktu utylizacji zanieczyszczeń. Pod żadnym pozorem nie wolno wylewać fekaliów do pobliskiej rzeki, jeziora czy innego źródła. Nielegalne odprowadzanie zanieczyszczeń z toalet chemicznych grozi karą grzywny. Usuwanie nieczystości w środku lasu również jest zakazane i może skutkować mandatem. Detergenty wykorzystywane do neutralizacji brzydkich zapachów są na tyle silne, że po dostaniu się do gleby powodują nieodwracalne szkody. Nie bez powodu utylizacja ścieków domowych jest przestępstwem, za które grozi kara ograniczenia wolności oraz 10 tysięcy złotych mandatu. Zdarzają się przypadki odprowadzania zanieczyszczeń z toalety chemicznej do przydrożnego rowu. Tego typu praktyki powinny być surowo karane, a brak akceptacji społecznej dla takiego postępowania powinien być powszechnym zjawiskiem. 

Utylizacja do ubikacji stacjonarnej

Niektóre osoby nie mają świadomości, że opróżnianie zbiorników z WC chemicznego w toalecie stacjonarnej na kempingu jest surowo zabronione. Ktoś mógłby zastanawiać się, jaka jest różnica pomiędzy wylewaniem fekaliów a korzystaniem z ubikacji przez człowieka, na co odpowiedź może być lekko zaskakująca. Jak się okazuje, utylizacja fekaliów z przyczepy kempingowej jest zabroniona ze względów higienicznych. Opróżnianie zbiornika z toalety chemicznej do muszli WC to niezbyt przyjemny widok. Do tego dochodzi również ewentualne niekontrolowane rozchlapanie zawartości zbiornika na posadzkę wokół ubikacji, jak i na samą muszlę. Niestety, na wielu polach namiotowych o niższych standardach taki widok jest dość częsty. Osoby korzystające z własnego chemicznego WC nie zdają sobie sprawy, jaką szkodę mogą wyrządzić ludziom używającym zwykłych toalet. Co więcej, zdarzają się przypadki pobierania opłat za utylizację nieczystości do muszli klozetowej. Tego typu praktyki również powinny być karane, a właściciele i zarządcy kempingów muszą zapewnić odpowiednie miejsce do utylizacji nieczystości. Niedopuszczalne jest także mycie i napełnianie zbiornika w miejscu, w którym inni ludzie wykonują codzienne czynności związane z higieną osobistą.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 21.10.20

 

Toalety turystyczne to duży komfort i wygoda podczas biwakowania. Wiele osób zastanawia się jednak, który model spełni wszystkie oczekiwania i będzie dobrym rozwiązaniem podczas kilkudniowego pobytu na kempingu. Toalety turystyczne sprawdzają się w miejscach, gdzie turysta nie ma możliwości skorzystania z publicznej ubikacji lub woli skorzystać z własnego WC. Warto sprawdzić, którzy producenci mają w ofercie dobrej jakości toalety turystyczne. 

 

Branq

Firma Branq to polski producent artykułów gospodarska domowego, który jest na rynku od kilku lat. Przedsiębiorstwo sprzedaje produkty w kraju, ale także eksportuje za granicę. Wszystkie produkty wytwarzane są w Europie, bez użycia szkodliwych substancji, takich jak BPA czy ftalany. Produkowane są z atestowanego tworzywa, które wytwarzane jest dzięki nieemisyjnym systemom technologicznym, podczas których odzyskuje się większość energii. Firma dysponuje nowoczesnymi technologiami oraz ma opatentowane sposoby pozwalające na ponowne wykorzystanie surowca. Produkty Branq są bezpieczne dla zdrowia, trwałe, a przede wszystkim przeznaczone do wielokrotnego użytku. Producent zapewnia, że wszystkie jego produkty nadają się do recyklingu, co jest dobre dla planety. W ofercie Branq ma: przyrządy do łazienki (kosze na bieliznę, pojemniki na proszek), kuchni (kubki, bidony, deski do krojenia, pojemniki na żywność), do przechowywania (pojemniki na proszki, karmy, podkładki pod buty, kosze na śmieci oraz toalety przenośne typu wiadro), a także dla dzieci (bidony, wanienki, foteliki do kąpieli). Ranking toalet turystycznych pokazuje, że konsumenci często decydują się na wybór ubikacji przenośnej w postaci wiadra wyposażonego w zdejmowaną pokrywę z siedziskiem wykonanym z grubego plastiku. Jest to produkt przeznaczony do użytkowania w miejscach, gdzie nie ma bezpośredniego dostępu do ubikacji. 

Campingaz 

Campingaz to producent z ponad 70-letnim doświadczeniem. Firma powstała w 1949 roku, a jej założyciel zainspirował się podczas jednego z rodzinnych wyjazdów na wakacje na kempingu. Producent w ofercie ma: grille gazowe, kuchenki kempingowe i turystyczne, chłodziarki elektryczne i torby termiczne, materace i kompresory, kartusze gazowe do kuchenek, pokrycia mebli, a także toalety turystyczne z wszystkimi niezbędnymi akcesoriami. Produkty Campingaz są instynktowne w obsłudze, a zarazem proste i praktyczne. Od lat wiele osób ufa produktom tej firmy, twierdząc, że są niezawodne, bezpieczne i nowoczesne. Konsumenci chwalą toalety chemiczne Campingaz, ponieważ są praktyczne, lekkie i higieniczne. Uważane są za idealne rozwiązanie podczas wspólnego wyjazdu z rodziną na kemping lub do zainstalowania na łodzi. Modele zostały wyposażone w antybakteryjną deskę oraz misę odporną na pleśń.

 

Bo-Camp 

Bo-Camp to firma z ponad 30-letnim doświadczeniem, bazującym na technologiach opracowanych przez organizację turystyczną, działającą w Nowej Zelandii pod koniec XIX wieku. Gama Bo-Campu składa się z wielu niedrogich i wysokiej jakości produktów kempingowych. Oprócz głównej marki istnieją również Bo-Leisure, Bo-Trail i Bo-Garden. Projektanci pracujący w firmie przywiązują dużą wagę do jakości, a oprócz tego starają się, aby wszystkie produkty były lekkie, kompaktowe, innowacyjne i wyposażone w inteligentne rozwiązania. W ofercie producenta znajdują się: przybory kuchenne, namioty, meble, artykuły elektryczne i oświetleniowe, grille, przyrządy sanitarne oraz rekreacyjne. Konsumenci chętnie sięgają po produkty tej firmy ze względu na wysoką jakość materiałów wykorzystanych do produkcji. Przenośna toaleta Bo-Camp jest łatwa w opróżnianiu, a do tego została wyposażona w specjalny uchwyt na papier toaletowy. 

 

Thetford 

Firma Thetford działa na światowym rynku od ponad 45 lat. Przedsiębiorstwo jest jednym z liderów działających w branży systemów sanitarnych, lodówek, sprzętu kuchennego i przyrządów turystycznych różnego typu. Firma stale się rozwija, inwestuje w innowacyjne technologie oraz w nowoczesny sprzęt do produkcji. Przedsiębiorstwo specjalizuje się głównie w produkcji toalet turystycznych oraz preparatów do konserwacji i czyszczenia WC chemicznego. Skład tych preparatów jest dobierany i opracowywany w laboratoriach firmy. Producent spełnia wszystkie najostrzejsze wymagania dotyczące ochrony środowiska, co również jest dużą zaletą i zachęca konsumentów do wyboru produktów Thetford. 

TZMO 

TZMO, czyli Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych to polska firma, która rozpoczęła swoją działalność w 1951 roku. Przedsiębiorstwo zajmuje się głównie produkcją środków higienicznych i materiałów opatrunkowych. TZMO jest właścicielem marek, takich jak: Bella, dr Max, Happy, Pollena Eva, Seni oraz Matopat. Jest to również producent składanych jednorazowych nocników dla dzieci, które wytrzymują obciążenie do 30 kg. Toaleta przenośna dla najmłodszych jest łatwa w użyciu, a przede wszystkim praktyczna i funkcjonalna. Sprawdzi się w najtrudniejszych sytuacjach, a także może służyć jako jednorazowa toaleta w trakcie pobytu pod namiotem. Konsumenci chwalą sobie ten praktyczny produkt. 

 

Brunner 

Brunner to włoska firma specjalizująca się w produkcji przyrządów turystycznych. Przedsiębiorstwo powstało w 1960 roku i od początku oferuje przede wszystkim namioty, altany oraz inne produkty przeznaczone do biwakowania. W ofercie znajdują się również: nietłukące się naczynia, sztućce, pojemniki na wodę, maty termiczne, lampy turystyczne, krzesła i stoły, a także sprzęty, takie jak toalety turystyczne, podnoszące komfort podczas biwakowania. Wielbiciele caravaningu znajdą w ofercie firmy Brunner wszystkie niezbędne przedmioty. Konsumenci są zadowoleni z toalety turystycznej, której waga wynosi zaledwie 2,4 kg. Produkt został wykonany z wysokiej jakości, trwałego plastiku, który jest bezpieczny dla użytkownika.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 21.10.20

 

Osoby, które regularnie wypoczywają na kempingu, doskonale wiedzą, jakie zasady obowiązują w danym miejscu. Korzystanie z publicznej toalety na polu biwakowym nie zawsze należy do najprzyjemniejszych, dlatego też warto wyposażyć się w przenośną toaletę turystyczną, będącą znacznie bardziej komfortową niż korzystanie z ustępu, do którego wszyscy mają dostęp. W jaki sposób korzystać z toalety podczas kempingu? 

 

Biwakowanie pośrodku dzikiej przyrody to prawdziwa przyjemność dla osób lubiących kontakt z naturą. Wiele ludzi decyduje się na wędrówkę z grupą przyjaciół i rozbicie obozowiska z dala od innych. W przypadku wyjazdu do miejsca, takiego jak pole namiotowe lub kempingowe, na których standardem są sanitariaty, nie trzeba się martwić o możliwość skorzystania z ubikacji czy prysznica. Osoby posiadające przyczepę kempingową mają znacznie bardziej komfortową sytuację, ponieważ mają do dyspozycji własną toaletę oraz łazienkę z dostępem do umywalki, a niekiedy nawet do prysznica. Wszystko zależy od tego, jakie udogodnienia ma przyczepa kempingowa i czy istnieje możliwość podłączenia przyczepy kempingowej do bieżącej wody i prądu na miejscu postoju. Coraz więcej ośrodków wypoczynkowych udostępnia taką możliwość. Dzięki tym udogodnieniom osoby wypoczywające mogą czuć się prawie, jak w domu.  

W jaki sposób ułatwić korzystanie z toalety publicznej na kempingu?

Korzystanie z ubikacji publicznej w większości przypadków nie jest niczym przyjemnym. Często zdarzają się sytuacje, że toalety publiczne są w złym stanie, a ich czystość pozostawia wiele do życzenia. Dużą rolę w takiej sytuacji odgrywa psychika człowieka oraz przystosowanie do życia w trudnych warunkach. Osoby, które dużo podróżują po świecie, są przyzwyczajone do różnych nieprzyjemnych widoków, dlatego też korzystanie z toalety w gorszym stanie nie stanowi dla nich problemu. Ludzie, którzy są znacznie wrażliwsi, powinni zabierać ze sobą własny papier, nawilżane chusteczki zapachowe oraz odświeżacz powietrza o ulubionym zapachu. Przy częstych wyjazdach “w plener” warto jednak zastanowić się nad zakupem toalety chemicznej, która zdecydowanie podnosi komfort użytkowania.

 

Korzystanie z toalety turystycznej 

Podczas gdy niektóre toalety kempingowe są najbardziej prymitywnymi systemami, bazującymi na wiadrze oraz worku foliowym, inne, bardziej zaawansowane modele są wyposażone w spłuczki i deski sedesowe. Zapewniają wczasowiczom wygodę korzystania podobną do korzystania z toalety, którą każdy ma w domu lub mieszkaniu. Toaleta turystyczna zapewnia odpowiedni komfort użytkowania, oprócz tego jest praktyczna i łatwa w transporcie. WC chemiczne składa się z dwóch zbiorników, deski sedesowej, klapy i spłuczki. Przy regularnym użytkowaniu toaleta w przyczepie kempingowej to 3 – 5 dni spokoju, bez konieczności utylizacji zawartości. Dużą zaletą posiadania własnej ubikacji w samochodzie kempingowym jest możliwość skorzystania z czystej i higienicznej ubikacji bez konieczności wychodzenia na zewnątrz. To, w jakim stanie jest toaleta, zależy tylko od jej użytkowników.

Czystość toalety turystycznej 

W celu zachowania czystości toalety turystycznej warto zainwestować w dobrej jakości środki czystości, neutralizatory zapachu oraz papier toaletowy z czystej celulozy. Preparaty do czyszczenia ubikacji turystycznych są specjalnie przystosowane do tego rodzaju sprzętu. Użycie zwykłych środków, które zazwyczaj wykorzystuje się w domowej toalecie, może spowodować zniszczenie WC chemicznego. Najbardziej na uszkodzenia narażone są gumowe uszczelki, których zły stan może spowodować, że ubikacja nie będzie do końca bezpieczna. Wybierając się w dłuższą podróż, warto kupić zapas preparatów neutralizujących zapachy i usuwających szkodliwe bakterie, mogące być niebezpieczne dla zdrowia. Aby zwiększyć komfort użytkowania, można zakupić różnego rodzaju środki zapachowe, które wystarczy umieścić w samochodzie kempingowym. Oprócz tego dobrym wyborem są specjalne płyny, które wlewa się do spłuczki. Po każdym spłukaniu z ubikacji będzie wydobywał się ładny zapach, co dodatkowo wpłynie na poprawę komfortu. Podczas użytkowania toalety chemicznej warto kupić nie tylko specjalne płyny dezynfekujące oraz neutralizujące zapachy, ale także łatwo rozpuszczalny papier toaletowy, który pozwala zdecydowanie łatwiej opróżnić zgromadzone zanieczyszczenia.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 21.10.20

 

Toalety turystyczne to komfort i wygoda podczas każdego wyjazdu na biwak. Można je używać na działce, na której nie ma dostępu do łazienki, a także w trakcie pobytu na kempingu. Korzystając z takiego urządzenia człowiek zapewnia sobie odpowiedni komfort i może czuć się, jak u siebie w domu. W końcu nie każdy jest przyzwyczajony do sytuacji ekstremalnych. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób ułatwić sobie korzystanie i użytkowanie z przenośnej toalety. 

 

Jakie są rodzaje toalet turystycznych? 

Na rynku dostępne są dwa rodzaje toalet turystycznych. Większość osób decyduje się na zakup toalety chemicznej, która jest bezpieczniejsza i praktyczniejsza w użytkowaniu. Nie trzeba jej opróżniać po każdym użyciu, jest higieniczna, a jej użytkownik nie odczuje praktycznie żadnego dyskomfortu. Modele te składają się z dwóch pojemników. Górny pojemnik pełni rolę spłuczki i znajduje się w nim czysta woda wykorzystywana do spłukiwania nieczystości. Zbiornik umieszczony w dolnej części służy do gromadzenia zanieczyszczeń. Większość modeli wyposażona jest w deskę toaletową z tworzywa sztucznego i klapę, która zwiększa higienę podczas regularnego korzystania z WC. Ważnym elementem w toalecie turystycznej jest pompka do spłukiwania wody. Zwykłe toalety biwakowe są mniej praktyczne, ponieważ należy je wyczyścić po każdym użyciu, co jest uciążliwe, szczególnie jeśli na polu biwakowym jest jeden punkt do zlewu zanieczyszczeń. Podstawowe modele składają się z misy z niedużą ilością wody i płynu dezynfekującego lub innego środka chemicznego oraz przymocowanej deski sedesowej. 

W jaki sposób ułatwić opróżnianie toalety? 

Każda osoba, która przynajmniej raz w życiu opróżniała toaletę turystyczną, wie, że nie jest to najprzyjemniejsze zadanie. Na rynku są dostępne specjalne preparaty upłynniające zawartość dolnego zbiornika z zanieczyszczeniami. Jest to istotne, ponieważ zawartość o płynnej konsystencji jest znacznie łatwiejsza do utylizacji. Dobra toaleta turystyczna ma specjalny odpływ, który ułatwia opróżnianie zbiornika z zanieczyszczeniami. Oprócz tego urządzenie powinno być szczelne, aby w razie jego wywrócenia nieczystości nie wylały się na podłogę. Aby użytkowanie było łatwiejsze warto także zainwestować w samorozpuszczalny papier toaletowy, ponieważ zwykły może spowodować zatkanie odpływu. 

 

Papier toaletowy do ubikacji turystycznej 

Wiele osób na pewno zastanawia się, jaka jest różnica pomiędzy zwykłym papierem toaletowym, a jego odpowiednikiem w wersji turystycznej. Jak się okazuje, ten przeznaczony do toalety chemicznej znacznie szybciej ulega rozkładowi. Dzięki temu znacznie zmniejsza się ryzyko zatkania odpływu podczas opróżniania zbiornika z fekaliami. Jest to ważne, ponieważ proces odtykania ubikacji przenośnej jest zupełnie inny niż w przypadku toalety stacjonarnej.  

 

Płyny neutralizujące zapachy 

W celu zwiększenia komfortu podczas użytkowania toalety turystycznej warto zainwestować w dobrej jakości środki czystości. Płyny do toalet wlewa się do zbiornika na zanieczyszczenia po to, aby zapobiec gromadzeniu się gazów, przyspieszyć proces rozpuszczania fekaliów oraz zneutralizować nieprzyjemne zapachy z ubikacji. Przykry zapach może być szczególnie uciążliwy, kiedy temperatura na dworze jest bardzo wysoka. W trakcie upałów odór wydobywający się z toalety może zepsuć wyjazd. Dzięki takiej chemii nie będzie trzeba martwić się o brzydki zapach, a utrzymanie WC w czystości będzie łatwiejsze. W większości przypadków środki neutralizujące wlewa się do zbiornika co kilka dni. Ważne, aby zapoznać się z instrukcją stosowania danego rodzaju płynu. Niektórzy producenci podają, że na każde 5 litrów pojemności ubikacji należy wlać ok. 50 ml płynu. 

Saszetki do toalet 

Innym równie dobrym rozwiązaniem jest stosowanie saszetek do toalet turystycznych. Jest to bardzo wygodny sposób, aby utrzymać ubikację w czystości. Wystarczy do zbiornika na nieczystości wrzucić jedną saszetkę co 3 – 5 dni w zależności od zaleceń producenta. Preparat rozpuszcza się sam i neutralizuje nieprzyjemny zapach z ubikacji. Saszetki są zdecydowanie łatwiejsze w użytku, ponieważ nie ma konieczności odmierzania płynu. 

 

Płyn do spłukiwania 

Równie dobrym sposobem, który ułatwi usuwanie zanieczyszczeń z toalety, jest stosowanie płynu do spłukiwania. Środek przeznaczony do wlewania do spłuczki ma przyjemny zapach i przeznaczony jest wyłącznie do spłukiwania fekaliów. Tego typu preparat należy wlać do zbiornika, w którym znajduje się woda. Regularne stosowanie pozwala zapobiegać powstawaniu kamienia oraz pozostawia na muszli warstwę ochronną. Większość preparatów jest bezpieczna zarówno dla toalet ceramicznych, jak i modeli z tworzyw sztucznych. 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 21.10.20

 

Poduszki podróżne – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Jeżeli poszukujesz poduszki podróżnej, powinieneś zwrócić uwagę na model Nils Camp. To bardzo ciekawy produkt, który sprawdzi się w długiej podróży (na przykład samochodem). Model zapewni Ci komfort podczas jazdy, a na kempingu zagwarantuje wygodny sen. Jest on dmuchany, więc masz kontrolę ile powietrza wpompujesz i w taki łatwy sposób dopasujesz go do swoich potrzeb. Interesującą opcją jest także model Quechua Modulo 8358644. To wielofunkcyjna poduszka, która może być standardowym jaśkiem, lub typem podróżnym (zakładanym wokół szyi). Jest bardzo miękka i wygodna, więc z pewnością podróż, w którą ją zabierzesz, minie Ci bardzo przyjemnie.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

9 najlepszych poduszek podróżnych. Opinie w 2020 roku

 

Zastanawiasz się, jaki produkt będzie dla Ciebie odpowiedni? W poniżej przedstawionym zestawieniu znajdziesz ranking poduszek podróżnych. Został on sporządzony na podstawie opinii konsumentów i informacji dostarczonych przez producentów. Mamy nadzieję, że pomoże Ci on w dokonaniu właściwego wyboru.

 

Poduszka podróżna dmuchana

 

1. Nils Camp Poduszka Turystyczna

 

Nils Camp to dmuchana poduszka podróżna. Ma ona welurowe wykończenie, więc możesz być pewny, że wypoczynek na niej będzie bardzo wygodny. Przeważającym kolorem jest granatowy. Model możesz zabrać ze sobą na plażę lub w długą podróż (na przykład samochodem).

Prezentowana dmuchana poduszka podróżna ma wymiary: wysokość – 28 cm, szerokość – 43 cm. Materiał jej wykonania to w 70% PVC, a w 30% bawełna. Po spuszczeniu powietrza i złożeniu produkt zajmuje niewiele miejsca, więc bez problemu możesz przechowywać go w szafie. Jest on bardzo wytrzymały i odporny na przetarcia. Musisz jednak uważać, aby nie zbliżać się do niego z ostrymi przedmiotami, ponieważ możesz go poważnie uszkodzić.

Według konsumentów to bardzo wygodna poduszka podróżna. Na uznanie zasługuje welurowe wykończenie, które znacznie zwiększa komfort użytkowania i wypoczynku. Oprócz tego łatwość w złożeniu i wygodnym przechowywaniu zasługuje na szczególną pochwałę.

 

 

 

 

Poduszka podróżna Decathlon

 

2. Quechua Poduszka Modulo 8358644

 

Szukasz produktu, który może pełnić kilka funkcji? W takim razie powinieneś zainteresować się modelem Quechua Modulo 8358644. Może on być zwykłym jaśkiem, który podkładasz pod głowę podczas wypoczynku, a także typem podróżnym, zakładanym wokół szyi. Wygodne przemiana pomiędzy tymi dwoma rodzajami pozwoli dostosować go do Twoich wymagań.

Poduszka podróżna ze sklepu Decathlon waży około 230 g. Do zestawu dołączony jest specjalny pokrowiec, który ułatwia transportowanie go z jednego miejsca w drugie. To także zabezpieczenie przed zabrudzeniem czy kurzem, który może się gromadzić. Ponieważ poduszkę wykonano z lyocellu, jest bardzo miękka w dotyku, w efekcie czego każda podróż z nią minie bardzo wygodnie.

Kupujący zgodnie twierdzą, że to bardzo dobra poduszka podróżna. Na szczególną pochwałę zasługuje możliwość dowolnej modyfikacji układu pomiędzy standardowym jaśkiem, a popularnym typem podróżnym. 

 

 

 

 

Poduszka podróżna dla dzieci

 

3. Incood Poduszka Turystyczna Krowa

 

Zabierasz swoją pociechę w podróż i poszukujesz dla niej odpowiedniej poduszki? W takim razie powinien zainteresować Cię model Incood Krowa. To wykonana z miękkiego materiału poduszka podróżna dla dzieci w kształcie zwierzątka (krowy). Jest bardzo miła w dotyku i z pewnością spodoba się najmłodszym.

Prezentowany model przypadnie dziecku do gustu, ponieważ może być także ciekawą przytulanką, z którą maluch nie będzie chciał się rozstawać.

Opinie o opisywanej poduszce podróżnej są pozytywne. Konsumenci chwalą sobie jej kształt i niestandardowy wygląd, który przypada do gustu najmłodszym. Według nich to świetny pomysł na połączenie przyjemnego z pożytecznym (zabawki z poduszką podróżną). Oprócz tego na pochwałę zasługuje sposób jej wykonania oraz to, że jest bardzo miła w dotyku.

 

 

 

 

Poduszka podróżna Rogal

 

4. Poduszka Podróżna Zagłówek Rogal Spokey Adder

 

Model Spokey Adder to dobry wybór dla tych, którzy wybierają się na górskie wyprawy, miejskie wycieczki, lub chcą po prostu wypocząć na plaży lub na pikniku. Prezentowana poduszka podróżna Rogal dobrze sprawdzi się podczas wyprawy samochodem, a także w czasie zwykłego odpoczynku i relaksu.

Wymiary opisywanego modelu to 30 cm x 31 cm. Wykonano go w 92% z poliestru i w 8% z elastanu. Wnętrze zostało wypełnione kuleczkami polistyrenowymi, w efekcie czego zagłówek będzie bardzo dobrze dopasowywał się do kształtu głowy i szyi.

Opinie o poduszkach podróżnych firmy Spokey są pozytywne. Kupujący zwracają szczególną uwagę na wypełnienie, które jest bardzo wygodne i zapewnia komfort użytkowania. Trzeba wspomnieć także o ergonomicznym kształcie, stanowiącym wsparcie dla głowy i szyi (a jest to bardzo ważne zwłaszcza przy długich podróżach). To dobra i tania poduszka podróżna polecana przez wielu kupujących.

 

 

 

 

Poduszka podróżna ortopedyczna

 

5. Qmed Poduszka Podróżna Ortopedyczna Rogal na Szyję

 

Masz przed sobą długą podróż samochodem, pociągiem lub samolotem? W takim razie powinna zainteresować Cię ortopedyczna poduszka podróżna. Została ona wykonana z tak zwanej pianki leniwej (zapamiętuje kształt  głowy i szyi, w efekcie czego idealnie dopasowuje się do ciała).

Kolorem dominującym jest granatowy. Wymiary produktu wynoszą: 30 cm x 35 cm x 9 cm. Ma on specjalną powłoczkę (poszewkę zapinaną na suwak) wykonaną z bawełny typu frota. Bez obaw możesz prać go w pralce, zgodnie z zaleceniami producenta.

Test poduszek podróżnych wykazał, że to jeden z ciekawszych produktów, który bardzo dobrze dopasowuje się i podtrzymuje szyję i głowę. Trzeba wspomnieć także o zastosowaniu wysokiej jakości materiałów, które wpływają na jakość opisywanego produktu.

 

 

 

 

Poduszka podróżna 2w1

 

6. Poduszka Podróżna 2w1 Spokey Origami

 

Poszukujesz produktu, który będzie pełnił dwie funkcje (zarówno model podróżny, jak i zwykły, używany na co dzień do wypoczynku)? W takim razie powinieneś przyjrzeć się modelowi poduszka podróżna 2w1. Została ona zaprojektowana w taki sposób, aby po rozłożeniu pełnić funkcję zagłówka lub wygodnej poduszki. Możesz wykorzystać ją podczas długiej podróży samolotem, pociągiem lub samochodem, a także w ogrodzie w czasie relaksu.

Wnętrze prezentowanego modelu wypełnione jest kuleczkami polistyrenowymi. Pozwalają one na wygodny wypoczynek. Trzeba dodać także,że bardzo dobre wypełnienie dopasowuje się do kształtu głowy i szyi. Rozmiar poduszki to: 37 cm x 26 cm. Materiał zewnętrzny to w 100% poliester.

Wielu konsumentów pozytywnie ocenia prezentowany model. Na pochwałę zasługuje możliwość przekształceniago zarówno w wygodny zagłówek, jak i w standardową poduszkę, którą możesz użyć do wypoczynku w domu i ogrodzie. Istotne jest także specjalne wypełnienie, które dopasowuje się do głowy osoby korzystającej z produktu.

 

 

 

 

Poduszka podróżna z kapturem

 

7. Poduszka Podróżna Zagłówek Jednorożec + Kaptur

 

Ciekawą propozycją może okazać się poduszka podróżna z kapturem. To polecana opcja, szczególnie dla najmłodszych. Model przypomina głowę jednorożca, więc z pewnością przypadnie do gustu Twojemu dziecku.

Prezentowana poduszka podróżna dla dziecka dostępna jest w dwóch wersjach kolorystycznych (różowej i niebieskiej). Welurowe wykończenie sprawia, że jest miękka i przyjemna w dotyku. Doszyty kaptur umożliwia na przykład przysłonięcie oczu, kiedy pociecha będzie chciała zasnąć, a słońce będzie jej to uniemożliwiało. Wymiary modelu to: wysokość z rogiem jednorożca – 50 cm, grubość (rogala) – 10 cm, średnica – 30 cm oraz obwód (rogala) – 80 cm.

W wielu opiniach możemy przeczytać, że kupujący pozytywnie oceniają ten model. Polecają go szczególnie osobom, które mają małe dzieci i planują z nimi długą podróż samochodem lub samolotem. Oprócz tego zagłówek może być używany przed komputerem lub telewizorem, gdy pociecha spędza wolny czas na graniu lub oglądaniu.

 

 

 

 

Poduszka podróżna Wittchen

 

8. Wittchen Poduszka podróżna 56-30-042-10

 

Poduszka podróżna firmy Wittchen wykonana jest z wysokiej jakości materiałów. Zapewnia komfort podróżowania, zwłaszcza podczas długich wypraw samochodem lub samolotem. Oprócz tego może okazać się bardzo przydatna, gdy wybierasz się na długi seans do kina (szyja i głowa będą podparte i prawidłowo podtrzymane).

Wymiary prezentowanego produktu to: szerokość – 30 cm i wysokość – 30 cm. Zewnętrzna część (wykonana z miękkiego poliestru) jest zdejmowana, więc bez obaw możesz ją wyprać. Z przodu znajduje się specjalne zapięcie na zatrzask, które uniemożliwia niechciane przesuwanie się modelu.

Oceny opisywanego modelu są bardzo pozytywne. Wysoka jakość wykonania, a także miękki i wygodny materiał sprawiają, że unikniesz bólów szyi i głowy. Poduszka jest bardzo starannie wykonana i z pewnością sprawdzi się w każdej podróży. Możesz być pewny, że czas spędzony na długiej wyprawie będzie przyjemny, a przede wszystkim wygodny.

 

 

 

 

9. Xiaomi 8H Travel U-Shaped Poduszka Podróżna

 

Firma Xiaomi ma w swojej ofercie model 8H Travel U-Shaped. To bardzo wygodny produkt, który sprawdzi się na wielu wyprawach, a także w czasie pracy w biurze i przed komputerem.

Materiał, z którego została wykonana prezentowana poduszka to specjalny lateks (bardzo elastyczny i oddychający). Poszewkę stworzono z bawełny. Jest bardzo miękka i przyjemna w dotyku, w efekcie czego zapewni Ci wygodny wypoczynek.

Konsumenci twierdzą, że to dobra poduszka podróżna. Elastyczny lateks umożliwia bardzo wygodny wypoczynek. Bawełniana poszewka jest przyjazna i bezpieczna dla skóry, więc nie musisz się obawiać, że wywoła reakcję alergiczną. Klienci chwalą też istnienie specjalnej domieszki czynnika antybakteryjnego, który uniemożliwia rozwój bakterii i eliminuje zapachy. Dzięki temu poduszka długo zachowuje świeżość po praniu.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką poduszkę podróżną kupić?

 

Często podróż na wycieczkę lub do docelowego miejsca może zająć kilka godzin. Ważne, aby zatroszczyć się o głowę i szyję, ponieważ te części ciała narażone są na ból. Aby je odpowiednio zabezpieczyć, powinieneś zainwestować w specjalny zagłówek, który podtrzyma głowę w odpowiedniej pozycji i zapewni Ci wygodę. Jeżeli zastanawiasz się, jaka jest najlepsza poduszka podróżna, to odpowiedź znajdziesz poniżej.

Dla kogo ma być poduszka?

Ważnym kryterium w wyborze poduszki podróżnej jest to, kto ma z niej korzystać.  Zupełnie inny zagłówek wybierzesz z myślą o osobie dorosłej, a inny dla małego dziecka. Maluchom z pewnością spodobają się modele w formie pluszaków (w kształcie zwierząt lub magicznych istot). Będą one mogły pełnić funkcję nie tylko podpory dla głowy i szyi podczas podróży, ale także staną się maskotką, z którą malec nie będzie chciał się rozstawać. Oprócz tego bardzo ważny jest rozmiar modelu. Należy bardzo dokładnie dopasować wybrany produkt do dziecka. Dla osoby dorosłej przyda się solidny, większy zagłówek, który zapewni komfort w czasie długiej podróży (zwłaszcza gdy jedziesz samochodem lub pociągiem kilka godzin). Najlepsza poduszka podróżna umożliwia Ci utrzymanie partii szyi i głowy w prawidłowej pozycji. Pozwoli to zapobiec późniejszym zwyrodnieniom i bolesności mięśni.

 

Materiał wykonania

Istnieje kilka rodzajów wypełnienia. Wśród nich wyróżniamy:

kulki polistyrenowe – są bardzo miękkim i popularnym wypełnieniem;

powietrze – nadmuchiwane modele umożliwiają dostosowanie ilości gazu znajdującego się wewnątrz;

pianka leniwa – to specjalne tworzywo, które dopasowuje się do kształtu głowy i szyi;

lateks – jest bardzo elastyczny, dopasuje się kształtem do ciała.

 

Sposób pielęgnacji

Zagłówki należy czyścić zgodnie z zaleceniami podanymi przez producenta. Niektóre z nich nie są przeznaczone do prania, tylko do powierzchownego przeczyszczenia. Takie modele powleczone są poszewką, którą bez problemu możesz zdjąć i wyprać w pralce. To bardzo istotne, aby kierować się i stosować do zaleceń podanych na opakowaniu, ponieważ nieprawidłowa pielęgnacja może doprowadzić do zniszczenia produktu, w efekcie czego nie będzie on zdatny do użytku.

 

Dodatkowe elementy

Aby zachęcić dzieci do korzystania z poduszki podróżnej, często wyposażone są one w dodatkowe elementy. Najczęstszym z nich są głowy różnych zwierząt. Taki zagłówek kształtem przypomina wygięte w łuk stworzenie, które może pełnić funkcję ulubionej maskotki. Inną ciekawą opcją jest doszycie kaptura. Pozwoli on zasłonić dziecku oczy, gdy będzie chciało się zdrzemnąć, a świecące słońce będzie mu to uniemożliwiało. Na kapturze najczęściej naszyte są różne urocze i ciekawe elementy, które przyciągną uwagę maluchów.

Rozmiar

Zupełnie inny rozmiar będzie miała poduszka dla dziecka, a inny dla osoby dorosłej. Wymiary zagłówków dla dzieci wynoszą około 23 cm x 27 cm x 8 cm. Dla dorosłych wynoszą ok. 31 cm x 30 cm lub 37 cm x 26 cm. To ważne, aby poprawnie dobrać model do wieku i potrzeb użytkownika, ponieważ zbyt mały będzie krępował ruchy szyi i głowy, a za duży nie spełni funkcji ochronnej i podtrzymującej. Jaką poduszkę podróżną wybrać? Odpowiedź jest prosta. Musisz kierować się swoimi oczekiwaniami i wymaganiami, aby być w pełni zadowolonym z zakupu.

 

Poduszki podróżne w dobrych cenach

Cena najtańszych poduszek podróżnych wynosi około 15 złotych. Najczęściej są one wykonane ze słabszej jakości materiałów, jednak bardzo dobrze spisują się w trasie. Modele droższe to koszt nawet około 80 złotych. Zazwyczaj tkaniny, z których zostały wytworzone, są bardzo dobre i wytrzymałe. Wypełnienie jest wzbogacone w specjalne czynniki antybakteryjne uniemożliwiające rozwój bakterii. 

 

 

FAQ

 

P1: Jak używać poduszki podróżnej?

Poduszka podróżna służy do podtrzymania głowy i szyi podczas długich wypraw. To właśnie te partie są najbardziej narażone na ból po długotrwałej jeździe. Nie możesz wybrać za małego modelu, ponieważ będzie on ściskał szyję. Zbyt duży nie spełni swojej funkcji i może wywołać nieznośny ból. Zagłówek powinien zostać umieszczony z tyłu głowy i opleciony wokół szyi. Umożliwi to podtrzymanie głowy i szyi w optymalnej dla nich pozycji. Zapobiegnie to przeciążeniu tych partii ciała. To istotne, aby prawidłowo założyć poduszkę. Źle założona może wywołać dyskomfort, a w późniejszym czasie kontuzję i ból.

P2: Jak uszyć poduszkę podróżną?

Jeżeli chcesz samodzielnie uszyć poduszkę podróżną, to musisz pamiętać o kilku rzeczach. Pierwszą z nich jest wybór wypełnienia. Gdy nie masz dostępu do profesjonalnego wypełnienia takiego, jakim są kulki polistyrenowe, to możesz zamiast nich użyć gąbki, lub po prostu waty. Po wybraniu wypełnienia należy dobrać materiał, który będzie uzupełniany. Może to być zwykła bawełna. Powinieneś wyciąć w niej dwa takie same kawałki materiału w kształcie rogala. To bardzo ważne, ponieważ taka forma pozwoli na późniejsze dopasowanie się modelu do szyi. Tkaniny należy złożyć wzorem do siebie, a następnie obszyć je bardzo dokładnie. Musisz pamiętać o pozostawieniu niewielkiego otworu, przez który będziesz uzupełniać poduszkę watą. Jeśli wybrałeś gąbkę, to należy wyciąć w niej kształt rogala, następnie ułożyć ją pomiędzy dwoma kawałkami materiału i dokładnie obszyć. Tak wykonany zagłówek nadaje się do użycia i korzystania.

 

P3: Jak zakładać poduszkę podróżną?

Prawidłowe założenie poduszki podróżnej jest bardzo ważne. Ponieważ istnieją różne typy i kształty, należy pamiętać, aby zawsze stosować się do zaleceń określonych przez producenta. Zagłówki (jak sama nazwa wskazuje) umieszcza się za głową i owija się je wokół szyi. Mają one specjalny kształt (przypominający rogala). Niektóre modele (zwłaszcza te przeznaczone dla dzieci) mają dodatkowe elementy, które zachęcają maluchy, aby z nich korzystały. Najczęściej są to zwierzątka lub fantastyczne stworzenia (jednorożce). Tak stworzony produkt pełni nie tylko funkcję zagłówka, ale także maskotki, z którą Twoje dziecko nie będzie chciało się rozstać.

 

P4: Jak prać poduszkę podróżną?

Pielęgnacja poduszek podróżnych jest bardzo ważna. Ponieważ używane są podczas podróży, czasami przez kilka godzin, podatne są na zabrudzenia. Aby odpowiednio je wyczyścić, należy stosować się do zaleceń określonych przez producenta. Większość modeli ma specjalne poszewki, które nakładane są na warstwę pianki lub lateksu. Bez obaw można je prać w pralce z innymi rzeczami. Niektóre elementy wypełnienia (na przykład pianki termoelastyczne) nie mogą być prane, ponieważ utracą swoje właściwości i poduszka nie będzie mogła być używana. Warto przed czyszczeniem upewnić się, jaki sposób pielęgnacji jest odpowiedni, ponieważ nieumyślnie można uszkodzić zagłówek i sprawić, że nie będzie on zdatny do użytku.

P5: Gdzie kupić poduszkę podróżną?

Istnieje wiele sklepów internetowych, w których możesz kupić poduszki podróżne. Znajdziesz w nich różne modele i rodzaje i będziesz mógł wybrać ten, który odpowiada Ci najbardziej. Oprócz tego placówki stacjonarne, takie jak sklepy sportowe, mają w swojej ofercie zagłówki, których możesz użyć podczas podróży. Jeżeli nie jesteś zdecydowany i nie wiesz, który będzie dla Ciebie najlepszy, z pewnością ktoś z personelu marketu udzieli Ci porady i pomoże podjąć decyzję, jaki model będzie dla Ciebie odpowiedni. Warto poprosić o wsparcie, aby dokonać trafnego wyboru i cieszyć się wygodnym podróżowaniem.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 21.10.20

 

Toaleta turystyczna – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Nasze zestawienie toalet turystycznych prezentuje modele, które spełniają oczekiwania zarówno osób podróżujących, jak i właścicieli działek. Dostępne wersje o prostej budowie, jak toaleta Branq Wiadro 22L sprawdzą się w miejscach bez dostępu do stacjonarnej kanalizacji. Solidne wykonanie, łatwe rozdzielenie poszczególnych części, a także ergonomiczna forma, sprawiają, że produkt jest łatwy w użytkowaniu i czyszczeniu. Innym wariantem jest toaleta składająca się z dwóch oddzielnych pojemników jak Toaleta Przenośna Campingaz 20L. Wyglądem przypomina klasyczną ubikację, a osobne pojemniki zapewniają komfort i higienę podczas użytkowania. Szczelnie zamykana klapa pozwala na bezpieczne korzystanie i transportowanie toalety, bez narażania się na wydostanie się jej zawartości.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

9 najlepszych toalet turystycznych. Opinie w 2020 roku

 

Porównanie dostępnych na rynku opcji może być czasochłonne i zniechęcające. Aby pomóc Ci w wyborze odpowiedniego modelu, stworzyliśmy ranking toalet turystycznych. W zestawieniu pojawiają się warianty jedno- i dwuczęściowe, różniące się rozmiarem, pojemnością oraz wyglądem zewnętrznym, aby każdy mógł z łatwością dopasować toaletę turystyczną do swoich potrzeb oraz możliwości finansowych.

 

Toaleta turystyczna wiadro

 

1. Branq Wiadro Toaleta 22L 1306 Mix

 

Solidny model to toaleta turystyczna typu wiadro o pojemności 22 l, który jest dobrym rozwiązaniem w miejscach bez dostępu do stacjonarnej kanalizacji. Konsumenci decydują się na zakup produktu Branq Wiadro Toaleta 22L 1206 Mix na działki i kempingi. Jego kompaktowe wymiary: 37,5 cm x 34,4 cm x 37 cm, sprawiają, że jest on wygodny w przenoszeniu i transporcie.

Nie będzie wyzwaniem zmieścić ten sprzęt na małej przestrzeni. Model jest wyposażony w pokrywę z siedziskiem, którą można zdjąć w celu łatwiejszego wyczyszczenia. Ponadto dołączony uchwyt może pełnić także funkcję wieszaka na papier toaletowy. Materiał, z którego wykonana jest toaleta, to gruby i mocny plastik, a siedzisko zostało zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić komfort użytkownikom. 

Konsumenci polecają produkt przede wszystkim ze względu na łatwe i wygodne opróżnianie i czyszczenie. Przychylne recenzje wskazują też na komfort i dyskrecję przy korzystaniu z toalety turystycznej typu wiadro, szczególnie w miejscach uczęszczanych i na kempingach. Dodatkową zaletą jest stabilność, ważna gdy przedmiotu używają dzieci.

 

 

 

 

2. Toaleta Przenośna Turystyczna Branq Wiadro 15,5L 

 

Chcielibyśmy zaproponować w naszym rankingu mniejszą wersję – Toaletę Przenośną Turystyczną Branq Wiadro 15,5L. Dokładne wymiary tego modelu to: szerokość 34,4 cm, głębokość 37,5 cm, wysokość 26,5 cm. Jego pojemność to 15,5 l, dlatego sprawdzi się również podczas podróży samochodem. Sprzęt jest wygodny, solidnie wykonany i wytrzymały.

Toaleta zrobiona jest z plastiku, który jest wolny od szkodliwych dla zdrowia substancji, takich jak BPA i ftalany. Toaleta wyposażona jest w szczelną pokrywę, co zapobiega wydostawaniu się niepożądanych zapachów. Zaokrąglony przód umożliwia łatwe opróżnienie urządzenia, a znajdujący się z boku uchwyt, sprawdzi się również jako wieszak na papier toaletowy.

Konsumenci korzystający z tego modelu chwalą go za wygodę oraz trwałość. Atutem jest jego nieduży rozmiar, pozwalający na swobodne przemieszczanie urządzenia, oraz umieszczenie go w ciasnych miejscach, takich jak łódka. Sprawdza się on nawet na różnego rodzaju imprezach i festiwalach, ze względu na poręczność i łatwość w opróżnianiu.

 

 

 

 

Przenośna toaleta turystyczna

 

3. Campingaz Toaleta Przenośna 20L

 

Nasz ranking prezentuje warianty składające się z dwóch oddzielnych pojemników. Taką opcją jest przenośna toaleta turystyczna Campingaz Toaleta Przenośna 20L, o wymiarach 42 cm x 38 cm x 44 cm. Waga sprzętu to 4,4 kg, jest więc jednym z cięższych opcji dostępnych na rynku. Toaleta składa się z dwóch zbiorników: górny o pojemności 15 l na czystą wodę i dolny, który jest w stanie pomieścić 20 l nieczystości. Maksymalne obciążenie dla tego modelu to 130 kg.

Pojemniki łatwo się rozdziela i zapewniają higieniczne czyszczenie urządzenia. Misa jest odporna na pleśń i eliminuje nieprzyjemne zapachy. Ponadto toaleta wyposażona jest w antybakteryjną deskę, aby podnieść komfort użytkowania. Dodatkowym atutem tego modelu jest dobrej jakości pompa tłokowa.

Często wspominaną przez użytkowników zaletą jest funkcjonalność oraz trwałość toalety, a także możliwość utrzymania dużego obciążenia. Ponadto zapewnia komfort podobny do ubikacji stacjonarnych. Ważną cechą jest również estetyczny i elegancki wygląd urządzenia. Model ten umożliwia osobom niepełnosprawnym bezpieczne korzystanie.

 

 

 

 

4. Bo-Camp Toaleta Przenośna

 

Dobra toaleta turystyczna jest nie tylko łatwa w przenoszeniu i transportowaniu, ale także pozwala na wygodne opróżnianie i czyszczenie. Taką opcją jest model Bo-Camp Toaleta Przenośna, wyposażony w wyjmowany zbiornik, dzięki któremu do czyszczenia nie musisz zabierać ze sobą całego urządzenia. Dokładne wymiary produktu to 33 cm x 40 cm x 48 cm, a jego waga to 2,4 kg. Maksymalne obciążenie wynosi 80 kg.

Oprócz wyjmowanego zbiornika, dzięki któremu opróżnianie i czyszczenie staje się prostsze i bardziej higieniczne, toaleta ma także przytwierdzony uchwyt na papier toaletowy oraz rączkę. Zamykana pokrywą połączona jest z wygodną deską. Nieduży rozmiar tego modelu sprawia, że mogą z niego korzystać dzieci.

Użytkownicy zwracają uwagę na komfort związany z wyjmowanym zbiornikiem. Ponadto toaleta ta jest kompaktowa i wygodna. Zewnętrzny pojemnik jest szczelny i zapobiega wydostawaniu się nieprzyjemnych zapachów ze środka. Rączka, w którą wyposażony jest model, pozwala na swobodne przenoszenie.

 

 

 

 

Toaleta turystyczna Thetford

 

5. Thetford Campa Potti XG Toaleta Turystyczna Przenośna 21L

 

Bezsprzecznie w naszym rankingu musi znaleźć się toaleta turystyczna Thetford. Model Thetford Campa Potti XG Toaleta Turystyczna Przenośna 21L to sprzęt składający się z dwóch zbiorników: dolnego na odpadki, o pojemności 21 l, oraz górnego na ok. 15 l czystej wody.  Jest to duża toaleta turystyczna, o wysokości zbliżonej do standardowej ubikacji. Jej dokładne wymiary to 41 cm x 38 cm x 42 cm. Maksymalne obciążenie urządzenia to 120 kg.

Stabilna konstrukcja pozwala na bezpieczne używanie toalety, a wysokość standardowej ubikacji ułatwia korzystanie zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Połączenie zbiorników gwarantuje szczelność podczas transportu i opróżniania. Czyszczenie urządzenia odbywa się w sposób higieniczny.

Liczne recenzje podkreślają trwałość i jakość sprzętu oraz solidne wykonanie. Model jest komfortowy i łatwy w obsłudze. Użytkownicy zwracają uwagę na elegancki wygląd i łatwe przenoszenie. Pomimo swoich wymiarów, toaleta jest wydajna i pojemna, pozwalając na długie korzystanie bez potrzeby opróżniania.

 

 

 

 

6. Thetford Toaleta turystyczna Porta Potti Excellence 21L

 

Niejeden test toalet turystycznych wykazał, że model Thetford Toaleta turystyczna Porta Potti Excellence 21L to dobry wybór. Jest to nie tylko wersja z dwoma oddzielnymi zbiornikami, ale również wyposażona jest w elektryczną pompkę do spłukiwania, zasilaną sześcioma bateriami AA 1,5 V, które wystarczają na 500 do 700 spłukań. Takie udogodnienie pozwala na wydajne płukanie sprzętu.

Dodatkowymi atutami tego modelu są dwa wskaźniki: wypełnienia zbiornika na nieczystości, który poinformuje Cię, kiedy należy opróżnić pojemnik, oraz jaki jest poziom wypełnienia spłuczki. Zintegrowana rura spustowa pozwala na higieniczne czyszczenie toalety. W zestawie jest również lejek, który umożliwia proste i szybkie uzupełnienie płynów. Co więcej, w obudowie ukryty jest schowek na papier, dzięki czemu wygląd nabiera eleganckiego charakteru.

Użytkownicy chwalą ten model za wygodę i łatwość w obsłudze. Również trwałość i jakość jest zaletą tego produktu. Dodatkowo przychylne recenzje podkreślają liczne udogodnienia, jakie wprowadził do swojego urządzenia producent. Zwiększają one przyjemność i wygodę korzystania z toalety turystycznej.

 

 

 

 

Toaleta turystyczna jednorazowa

 

7. Tron Jednorazowy Biodegradowalny Nocnik TRO06869

 

Ciekawym rozwiązaniem, które chcemy przedstawić w naszym rankingu, jest jednorazowa toaleta turystyczna Tron Jednorazowy Biodegradowalny Nocnik TRO06869. Jest to wersja biodegradowalna, którą łatwo zabrać ze sobą w każde miejsce. Taka opcja jest szczególnie przydatna dla matek z małymi dziećmi. Kompaktowy rozmiar umożliwia umieszczenie jej nawet w torebce i rozłożenie w każdym miejscu.

Ta dobra i tania toaleta turystyczna jest bardzo łatwa w użyciu, wystarczy rozłożyć pakunek i postawić na ziemi. Materiał, z którego zrobiony jest nocnik, jest przyjazny dla środowiska. Środek wyłożony jest chłonną wkładką, która pochłania płyny i neutralizuje zapachy. Konstrukcja toalety jednorazowej jest w stanie utrzymać ciężar do 30 kg. Element zamykający, dołączony do nocnika, zapewnia szczelność i wysoki poziom higieny.

Produkt polecany jest przede wszystkim przez matki, które podkreślają jego bezpieczeństwo, komfort oraz atrakcyjność dla dzieci. Dużą zaletą jest jego kompaktowość, dzięki czemu można zabrać nocnik w każde miejsce, w którym nie ma stacjonarnej toalety. Na szczególną uwagę zasługuje również biodegradowalny materiał, który nie zanieczyszcza środowiska.

 

 

 

 

8. Thetford Toaleta turystyczna Porta Potti Qube 365

 

Warto również zwrócić uwagę na toaletę Thetford Toaleta turystyczna Porta Potti Qube 365, która sprawdzi się w wielu sytuacjach. To dobre rozwiązanie zarówno na wyjazd, na działkę, budowę, jak i dla osób obłożnie chorych. Dokładne wymiary urządzenia to wysokość – 41,4 cm, szerokość – 38,3 cm, a długość – 42,7 cm. Zbiornik na nieczystości pomieści 21 l, a górny na wodę czystą – 15 l.

Sprzęt jest wygodny w transporcie i nadaje się niemal do każdego miejsca. Dwa oddzielne pojemniki pozwalają na łatwe opróżnianie zawartości. Toaleta sprawdza się zarówno na kempingu, na budowie, jak i w domu. Mogą z niej korzystać również osoby starsze i chore. 

Konsumenci podkreślają solidność wykonania, trwałość użytych materiałów, oraz łatwość w obsłudze. Toaleta jest polecana dla osób starszych i chorych, ale również jako alternatywa publicznych toalet na wakacjach czy na działce. Czytając opinie o toaletach turystycznych, można stwierdzić, że Porta Potti Qube sprawdza się w każdych warunkach.

 

 

 

 

9. Brunner Praktyczna Przenośna Toaleta Turystyczna Optitoil L

 

W rankingu toalet turystycznych warto wspomnieć także o modelu Brunner Praktyczna Przenośna Toaleta Turystyczna Optitoil L, który cechuje się prostotą i łatwością w obsłudze. Jego dokładne wymiary to szerokość – 40 cm, głębokość – 48 cm i wysokość – 33 cm. Waga urządzenia to 2,4 kg.

Toaleta wykonana jest z trwałego, wytrzymałego, wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Wyposażona jest w wyjmowane wiaderko z uchwytem, które umożliwia wygodne opróżnianie zbiornika. Dodatkowo toaleta zamykana jest na klapę, połączoną z wygodnym siedziskiem. Kompaktowe rozmiary i niewielka waga sprawiają, że model ten jest przydatny podczas podróży samochodem, kempingu i na działce. 

Konsumenci podkreślają wygodę korzystania z modelu Optitoil L, dzięki niewielkim gabarytom transport urządzenia staje się łatwy. Dodatkowo zamykana klapa zabezpiecza przed wydobywaniem się nieprzyjemnych zapachów z toalety, co jest dużym atutem dla użytkowników. W wielu recenzjach pozytywnie oceniona jest trwałość oraz jakość wykonania toalety turystycznej. 

 

 

 

 

Poradnik zakupowy – Jaką toaletę turystyczną kupić?

 

Toaleta turystyczna to nieoczywista pozycja na liście podróżniczej. Jest to jednak niezastąpione wyposażenie każdego  podróżnika, które warto zabrać ze sobą na dłuższą podróż. Jeżeli publiczne toalety znajdujące się na uczęszczanych trasach czy polach kempingowych zwykle wzbudzają Twoją niechęć, dobra  toaleta turystyczna jest rozwiązaniem kłopotliwej sytuacji. Nasz poradnik podpowie Ci, jak wybrać odpowiednią.

Jaka toaleta turystyczna jest najlepsza?

Wygląd zewnętrzny toalet turystycznych może się różnić, funkcja jednak pozostaje ta sama. Taki sprzęt może stać się wyposażeniem nie tylko samochodów czy statków, ale również własnej działki. Najlepsza toaleta turystyczna może być z łatwością dopasowana do Twoich potrzeb i miejsca, w którym ma Ci służyć. Można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje:

* Toaleta kształtem przypominająca zwykłe wiadro. Jest wyposażona w opuszczaną deskę, połączoną z siedziskiem, oraz uchwyt na papier toaletowy. Świetnie sprawdzi się w miejscach pozbawionych stałej kanalizacji. Wykonana jest z trwałego i wytrzymałego plastiku. Szczelność urządzenia zapobiega wydostawaniu się nieprzyjemnych zapachów. Jest wygodna i łatwa w przenoszeniu. Opróżnienie ułatwia zaokrąglony przód.

* Toaleta składająca się z dwóch osobnych pojemników. Górny zbiornik służy do przechowywania wody używanej do spuszczania nieczystości, a dolny  to miejsce, do którego trafiają odpady. Obie części można łatwo rozdzielić i opróżnić zapełniony sprzęt. Jej zaletą jest pojemność, która zwykle pozwala na kilkurazowe użycie, co jest przydatne szczególnie podczas długich podróży.

* Jednorazowa toaleta, wytworzona z biodegradowalnych materiałów, poręczna w podróży z dzieckiem. Złożona zajmuje niewiele miejsca i można ją swobodnie rozłożyć w dowolnym miejscu. Jest wytrzymała i niezawodna, wyłożona chłonną wkładką, która pochłania płyny i neutralizuje zapachy.

 

Czyszczenie toalety turystycznej

Decyzja o tym, jaką toaletę turystyczną wybrać zależy od Twoich potrzeb i preferencji. Jednak każda z nich wymaga odpowiedniego czyszczenia. Urządzenia typu wiadro opróżnia się poprzez przechylenie ich w taki sposób, aby cała zawartość mogła swobodnie wypłynąć. Czynność ta jest ułatwiona przez zaokrąglony przód oraz uchwyt, pełniący jednocześnie funkcję wieszaka na papier toaletowy. Czyszczenie toalet złożonych z dwóch części polega na rozłączeniu ich,  upewnieniu się, że zasuwa, która je rozdziela, jest zasunięta, a następnie opróżnieniu dolnego zbiornika. O zapełnieniu urządzenia informuje wskaźnik, niektóre wersje są dodatkowo wyposażone we wskaźnik poziomu wypełnienia spłuczki. Istnieją również modele, które mają dołączoną rurę spustową, umożliwiającą łatwe czyszczenie urządzenia, bez rozdzielania obu części. Musisz jednak pamiętać, w przypadku każdej toalety, że usunięcie nieczystości może odbywać się tylko w specjalnie wyznaczonych miejscach, takich jak punkt odbioru ścieków, lub wyznaczone strefy na stacjach benzynowych, miejscach obsługi podróżnych, a nawet w niektórych portach.

Środki czystości

Do mycia toalety służą specjalne środki dezynfekujące, które nie uszkadzają materiału, z którego wykonany jest sprzęt. Warto zaopatrzyć się w zarówno w antybakteryjne płyny do dolnego zbiornika, jak i w produkty oczyszczające wodę, przeznaczoną do spłukiwania. Jeżeli chcesz korzystać ze swojej przenośnej ubikacji przez kilka sezonów, powinieneś pamiętać o odpowiednim zakonserwowaniu jej na zimę. Stosowanie odpowiednich preparatów pozwala na długie użytkowanie toalety w komforcie i zwiększa higienę oraz wydłuża możliwość używania urządzenia bez opróżniania.

 

Toalety podróżne w dobrych cenach

Jednorazowe toalety kosztują zaledwie kilka złotych i można zabrać je ze sobą wszędzie. Zakup trwalszej ubikacji wiąże się z większym wydatkiem. Ceny wersji składających się z jednego pojemnika, typu wiadro, zaczynają się od 40 zł.  Najtrwalsze opcje, pozwalające na kilkukrotne korzystanie z urządzenia, kosztują od 100 do kilkuset złotych.  

 

 

FAQ

 

P1: Jak działa toaleta turystyczna?

Planując wyprawę na kemping, rejs łodzią czy wycieczkę samochodem, warto zaopatrzyć się w toaletę turystyczną. Zasada jej działania jest bardzo prosta i pozwala na podróż w komfortowych warunkach, unikając nieprzyjemności związanych z publicznymi toaletami. Zwykle modele składają się z dwóch pojemników, górny pełni jednocześnie kilka funkcji: zbiornika z czystą wodą, muszli oraz deski klozetowej, w dolnym natomiast zbierają się nieczystości. Do spłukania odpadków służy spłuczka, umieszczona z boku urządzenia. Zbiornik dolny należy napełnić specjalnym płynem do dezynfekcji, który powoduje rozpad jego zawartości. Tak przygotowana toaleta pozwala na swobodne korzystanie, aż do jej zapełnienia.

P2: Na jak długo wystarczy taka toaleta?

Współczesne toalety turystyczne zostały zaprojektowane w taki sposób, aby ułatwiały podróże nie tylko pojedynczych osób, ale również całych rodzin. Duży wpływ na ich trwałość ma przede wszystkim częstotliwość używania, a także pojemność zbiorników. Jednak nawet przy kilkuosobowej grupie, toaleta powinna z łatwością wystarczyć na kilka dni w podróży, w zależności od posiadanego modelu może to być nawet 50 użyć. Po tym czasie musi zostać opróżniona, zdezynfekowana i odpowiednio przygotowana do dalszego użytkowania. Raz zakupiony sprzęt, przy odpowiednim i regularnym oczyszczaniu, ma szansę służyć kilka lat. Warto jednak pamiętać, że niskie temperatury szkodzą każdej rzeczy, dlatego również o toaletę turystyczną należy szczególnie zadbać w okresie zimowym, poprzez konserwację uszczelki i odkręcanie wlewu.

 

P3: Gdzie opróżnić toaletę turystyczną?

Po każdym intensywnym korzystaniu z urządzenia, wskaźnik nieczystości powinien zasygnalizować zapełnienie dolnego zbiornika. W celu opróżnienia nieczystości trzeba wykonać kilka prostych kroków: upewnić się, że zasuwa oddzielająca oba pojemniki jest zasunięta, następnie rozdzielić je i udać się z dolną częścią toalety do najbliższego punktu odbioru ścieków. Nie należy opróżniać urządzenia w dowolnym miejscu. W wypadku gdy znajdujemy się na łodzi lub daleko od wspomnianego punktu, trzeba poszukać miejsc odprowadzania ścieków, które często znajdują się na stacjach benzynowych, miejscach obsługi podróżnych, a nawet w portach. W niektórych krajach europejskich skorzystanie z takich stref wymaga uiszczenia opłaty, zwykle jednak nie przekracza ona kilku euro. 

 

P4: Gdzie kupić toaletę turystyczną?

Szeroki wybór toalet turystycznych pozwala na idealne dopasowanie modelu do swoich potrzeb, preferencji, a nawet wieku. Dostępne na rynku urządzenia pozwalają na swobodne korzystanie z nich osobom niepełnosprawnym, dzieciom oraz osobom starszym. Decydując się na zakup toalety turystycznej, można również dostosować do siebie jej pojemność czy wysokość. Najszerszy asortyment dostępny jest na stronach internetowych oferujących urządzenia sanitarne, jak również tych z wyposażeniem kempingowym. Stacjonarnie można również poszukać toalet turystycznych w sklepach budowlanych i hipermarketach.

P5: Czyszczenie toalety turystycznej

Toaleta turystyczna, choć o tym samym przeznaczeniu, różni się od domowej. Mobilna ubikacja wykonana jest z innego materiału i wymaga środków czystości, przeznaczonych specjalnie do niej. Zachowanie odpowiedniej higieny przy użytkowaniu urządzenia jest możliwe poprzez wybranie odpowiednich środków chemicznych. Zaleca się przede wszystkim używania specjalnych płynów dezynfekujących do zbiornika na nieczystości, jak również oczyszczających do pojemnika na wodę. Ponadto należy dbać, aby toaleta nie stała się atrakcyjnym miejscem dla grzybów i bakterii, poprzez używanie odpowiednich środków, które usuwają kamień i osad. Jednak na czystą ubikację składają się również elementy zewnętrzne, warto więc pamiętać o stosowaniu smaru do uszczelek, w celu ich konserwacji.