Ostatnio aktualizowane: 23.04.21

 

Toaleta turystyczna – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Nasze zestawienie toalet turystycznych prezentuje modele, które spełniają oczekiwania zarówno osób podróżujących, jak i właścicieli działek. Dostępne wersje o prostej budowie, jak toaleta Branq Wiadro 22L sprawdzą się w miejscach bez dostępu do stacjonarnej kanalizacji. Solidne wykonanie, łatwe rozdzielenie poszczególnych części, a także ergonomiczna forma, sprawiają, że produkt jest łatwy w użytkowaniu i czyszczeniu. Innym wariantem jest toaleta składająca się z dwóch oddzielnych pojemników jak Toaleta Przenośna Campingaz 20L. Wyglądem przypomina klasyczną ubikację, a osobne pojemniki zapewniają komfort i higienę podczas użytkowania. Szczelnie zamykana klapa pozwala na bezpieczne korzystanie i transportowanie toalety, bez narażania się na wydostanie się jej zawartości.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

9 najlepszych toalet turystycznych. Opinie w 2021 roku

 

Porównanie dostępnych na rynku opcji może być czasochłonne i zniechęcające. Aby pomóc Ci w wyborze odpowiedniego modelu, stworzyliśmy ranking toalet turystycznych. W zestawieniu pojawiają się warianty jedno- i dwuczęściowe, różniące się rozmiarem, pojemnością oraz wyglądem zewnętrznym, aby każdy mógł z łatwością dopasować toaletę turystyczną do swoich potrzeb oraz możliwości finansowych.

 

Toaleta turystyczna wiadro

 

1. Branq Wiadro Toaleta 22L 1306 Mix

 

Solidny model to toaleta turystyczna typu wiadro o pojemności 22 l, który jest dobrym rozwiązaniem w miejscach bez dostępu do stacjonarnej kanalizacji. Konsumenci decydują się na zakup produktu Branq Wiadro Toaleta 22L 1206 Mix na działki i kempingi. Jego kompaktowe wymiary: 37,5 cm x 34,4 cm x 37 cm, sprawiają, że jest on wygodny w przenoszeniu i transporcie.

Nie będzie wyzwaniem zmieścić ten sprzęt na małej przestrzeni. Model jest wyposażony w pokrywę z siedziskiem, którą można zdjąć w celu łatwiejszego wyczyszczenia. Ponadto dołączony uchwyt może pełnić także funkcję wieszaka na papier toaletowy. Materiał, z którego wykonana jest toaleta, to gruby i mocny plastik, a siedzisko zostało zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić komfort użytkownikom. 

Konsumenci polecają produkt przede wszystkim ze względu na łatwe i wygodne opróżnianie i czyszczenie. Przychylne recenzje wskazują też na komfort i dyskrecję przy korzystaniu z toalety turystycznej typu wiadro, szczególnie w miejscach uczęszczanych i na kempingach. Dodatkową zaletą jest stabilność, ważna gdy przedmiotu używają dzieci.

 

 

 

 

2. Toaleta Przenośna Turystyczna Branq Wiadro 15,5L 

 

Chcielibyśmy zaproponować w naszym rankingu mniejszą wersję – Toaletę Przenośną Turystyczną Branq Wiadro 15,5L. Dokładne wymiary tego modelu to: szerokość 34,4 cm, głębokość 37,5 cm, wysokość 26,5 cm. Jego pojemność to 15,5 l, dlatego sprawdzi się również podczas podróży samochodem. Sprzęt jest wygodny, solidnie wykonany i wytrzymały.

Toaleta zrobiona jest z plastiku, który jest wolny od szkodliwych dla zdrowia substancji, takich jak BPA i ftalany. Toaleta wyposażona jest w szczelną pokrywę, co zapobiega wydostawaniu się niepożądanych zapachów. Zaokrąglony przód umożliwia łatwe opróżnienie urządzenia, a znajdujący się z boku uchwyt, sprawdzi się również jako wieszak na papier toaletowy.

Konsumenci korzystający z tego modelu chwalą go za wygodę oraz trwałość. Atutem jest jego nieduży rozmiar, pozwalający na swobodne przemieszczanie urządzenia, oraz umieszczenie go w ciasnych miejscach, takich jak łódka. Sprawdza się on nawet na różnego rodzaju imprezach i festiwalach, ze względu na poręczność i łatwość w opróżnianiu.

 

 

 

 

Przenośna toaleta turystyczna

 

3. Campingaz Toaleta Przenośna 20L

 

Nasz ranking prezentuje warianty składające się z dwóch oddzielnych pojemników. Taką opcją jest przenośna toaleta turystyczna Campingaz Toaleta Przenośna 20L, o wymiarach 42 cm x 38 cm x 44 cm. Waga sprzętu to 4,4 kg, jest więc jednym z cięższych opcji dostępnych na rynku. Toaleta składa się z dwóch zbiorników: górny o pojemności 15 l na czystą wodę i dolny, który jest w stanie pomieścić 20 l nieczystości. Maksymalne obciążenie dla tego modelu to 130 kg.

Pojemniki łatwo się rozdziela i zapewniają higieniczne czyszczenie urządzenia. Misa jest odporna na pleśń i eliminuje nieprzyjemne zapachy. Ponadto toaleta wyposażona jest w antybakteryjną deskę, aby podnieść komfort użytkowania. Dodatkowym atutem tego modelu jest dobrej jakości pompa tłokowa.

Często wspominaną przez użytkowników zaletą jest funkcjonalność oraz trwałość toalety, a także możliwość utrzymania dużego obciążenia. Ponadto zapewnia komfort podobny do ubikacji stacjonarnych. Ważną cechą jest również estetyczny i elegancki wygląd urządzenia. Model ten umożliwia osobom niepełnosprawnym bezpieczne korzystanie.

 

 

 

 

4. Bo-Camp Toaleta Przenośna

 

Dobra toaleta turystyczna jest nie tylko łatwa w przenoszeniu i transportowaniu, ale także pozwala na wygodne opróżnianie i czyszczenie. Taką opcją jest model Bo-Camp Toaleta Przenośna, wyposażony w wyjmowany zbiornik, dzięki któremu do czyszczenia nie musisz zabierać ze sobą całego urządzenia. Dokładne wymiary produktu to 33 cm x 40 cm x 48 cm, a jego waga to 2,4 kg. Maksymalne obciążenie wynosi 80 kg.

Oprócz wyjmowanego zbiornika, dzięki któremu opróżnianie i czyszczenie staje się prostsze i bardziej higieniczne, toaleta ma także przytwierdzony uchwyt na papier toaletowy oraz rączkę. Zamykana pokrywą połączona jest z wygodną deską. Nieduży rozmiar tego modelu sprawia, że mogą z niego korzystać dzieci.

Użytkownicy zwracają uwagę na komfort związany z wyjmowanym zbiornikiem. Ponadto toaleta ta jest kompaktowa i wygodna. Zewnętrzny pojemnik jest szczelny i zapobiega wydostawaniu się nieprzyjemnych zapachów ze środka. Rączka, w którą wyposażony jest model, pozwala na swobodne przenoszenie.

 

 

 

 

Toaleta turystyczna Thetford

 

5. Thetford Campa Potti XG Toaleta Turystyczna Przenośna 21L

 

Bezsprzecznie w naszym rankingu musi znaleźć się toaleta turystyczna Thetford. Model Thetford Campa Potti XG Toaleta Turystyczna Przenośna 21L to sprzęt składający się z dwóch zbiorników: dolnego na odpadki, o pojemności 21 l, oraz górnego na ok. 15 l czystej wody.  Jest to duża toaleta turystyczna, o wysokości zbliżonej do standardowej ubikacji. Jej dokładne wymiary to 41 cm x 38 cm x 42 cm. Maksymalne obciążenie urządzenia to 120 kg.

Stabilna konstrukcja pozwala na bezpieczne używanie toalety, a wysokość standardowej ubikacji ułatwia korzystanie zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Połączenie zbiorników gwarantuje szczelność podczas transportu i opróżniania. Czyszczenie urządzenia odbywa się w sposób higieniczny.

Liczne recenzje podkreślają trwałość i jakość sprzętu oraz solidne wykonanie. Model jest komfortowy i łatwy w obsłudze. Użytkownicy zwracają uwagę na elegancki wygląd i łatwe przenoszenie. Pomimo swoich wymiarów, toaleta jest wydajna i pojemna, pozwalając na długie korzystanie bez potrzeby opróżniania.

 

 

 

 

6. Thetford Toaleta turystyczna Porta Potti Excellence 21L

 

Niejeden test toalet turystycznych wykazał, że model Thetford Toaleta turystyczna Porta Potti Excellence 21L to dobry wybór. Jest to nie tylko wersja z dwoma oddzielnymi zbiornikami, ale również wyposażona jest w elektryczną pompkę do spłukiwania, zasilaną sześcioma bateriami AA 1,5 V, które wystarczają na 500 do 700 spłukań. Takie udogodnienie pozwala na wydajne płukanie sprzętu.

Dodatkowymi atutami tego modelu są dwa wskaźniki: wypełnienia zbiornika na nieczystości, który poinformuje Cię, kiedy należy opróżnić pojemnik, oraz jaki jest poziom wypełnienia spłuczki. Zintegrowana rura spustowa pozwala na higieniczne czyszczenie toalety. W zestawie jest również lejek, który umożliwia proste i szybkie uzupełnienie płynów. Co więcej, w obudowie ukryty jest schowek na papier, dzięki czemu wygląd nabiera eleganckiego charakteru.

Użytkownicy chwalą ten model za wygodę i łatwość w obsłudze. Również trwałość i jakość jest zaletą tego produktu. Dodatkowo przychylne recenzje podkreślają liczne udogodnienia, jakie wprowadził do swojego urządzenia producent. Zwiększają one przyjemność i wygodę korzystania z toalety turystycznej.

 

 

 

 

Toaleta turystyczna jednorazowa

 

7. Tron Jednorazowy Biodegradowalny Nocnik TRO06869

 

Ciekawym rozwiązaniem, które chcemy przedstawić w naszym rankingu, jest jednorazowa toaleta turystyczna Tron Jednorazowy Biodegradowalny Nocnik TRO06869. Jest to wersja biodegradowalna, którą łatwo zabrać ze sobą w każde miejsce. Taka opcja jest szczególnie przydatna dla matek z małymi dziećmi. Kompaktowy rozmiar umożliwia umieszczenie jej nawet w torebce i rozłożenie w każdym miejscu.

Ta dobra i tania toaleta turystyczna jest bardzo łatwa w użyciu, wystarczy rozłożyć pakunek i postawić na ziemi. Materiał, z którego zrobiony jest nocnik, jest przyjazny dla środowiska. Środek wyłożony jest chłonną wkładką, która pochłania płyny i neutralizuje zapachy. Konstrukcja toalety jednorazowej jest w stanie utrzymać ciężar do 30 kg. Element zamykający, dołączony do nocnika, zapewnia szczelność i wysoki poziom higieny.

Produkt polecany jest przede wszystkim przez matki, które podkreślają jego bezpieczeństwo, komfort oraz atrakcyjność dla dzieci. Dużą zaletą jest jego kompaktowość, dzięki czemu można zabrać nocnik w każde miejsce, w którym nie ma stacjonarnej toalety. Na szczególną uwagę zasługuje również biodegradowalny materiał, który nie zanieczyszcza środowiska.

 

 

 

 

8. Thetford Toaleta turystyczna Porta Potti Qube 365

 

Warto również zwrócić uwagę na toaletę Thetford Toaleta turystyczna Porta Potti Qube 365, która sprawdzi się w wielu sytuacjach. To dobre rozwiązanie zarówno na wyjazd, na działkę, budowę, jak i dla osób obłożnie chorych. Dokładne wymiary urządzenia to wysokość – 41,4 cm, szerokość – 38,3 cm, a długość – 42,7 cm. Zbiornik na nieczystości pomieści 21 l, a górny na wodę czystą – 15 l.

Sprzęt jest wygodny w transporcie i nadaje się niemal do każdego miejsca. Dwa oddzielne pojemniki pozwalają na łatwe opróżnianie zawartości. Toaleta sprawdza się zarówno na kempingu, na budowie, jak i w domu. Mogą z niej korzystać również osoby starsze i chore. 

Konsumenci podkreślają solidność wykonania, trwałość użytych materiałów, oraz łatwość w obsłudze. Toaleta jest polecana dla osób starszych i chorych, ale również jako alternatywa publicznych toalet na wakacjach czy na działce. Czytając opinie o toaletach turystycznych, można stwierdzić, że Porta Potti Qube sprawdza się w każdych warunkach.

 

 

 

 

9. Brunner Praktyczna Przenośna Toaleta Turystyczna Optitoil L

 

W rankingu toalet turystycznych warto wspomnieć także o modelu Brunner Praktyczna Przenośna Toaleta Turystyczna Optitoil L, który cechuje się prostotą i łatwością w obsłudze. Jego dokładne wymiary to szerokość – 40 cm, głębokość – 48 cm i wysokość – 33 cm. Waga urządzenia to 2,4 kg.

Toaleta wykonana jest z trwałego, wytrzymałego, wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Wyposażona jest w wyjmowane wiaderko z uchwytem, które umożliwia wygodne opróżnianie zbiornika. Dodatkowo toaleta zamykana jest na klapę, połączoną z wygodnym siedziskiem. Kompaktowe rozmiary i niewielka waga sprawiają, że model ten jest przydatny podczas podróży samochodem, kempingu i na działce. 

Konsumenci podkreślają wygodę korzystania z modelu Optitoil L, dzięki niewielkim gabarytom transport urządzenia staje się łatwy. Dodatkowo zamykana klapa zabezpiecza przed wydobywaniem się nieprzyjemnych zapachów z toalety, co jest dużym atutem dla użytkowników. W wielu recenzjach pozytywnie oceniona jest trwałość oraz jakość wykonania toalety turystycznej. 

 

 

 

 

Poradnik zakupowy – Jaką toaletę turystyczną kupić?

 

Toaleta turystyczna to nieoczywista pozycja na liście podróżniczej. Jest to jednak niezastąpione wyposażenie każdego  podróżnika, które warto zabrać ze sobą na dłuższą podróż. Jeżeli publiczne toalety znajdujące się na uczęszczanych trasach czy polach kempingowych zwykle wzbudzają Twoją niechęć, dobra  toaleta turystyczna jest rozwiązaniem kłopotliwej sytuacji. Nasz poradnik podpowie Ci, jak wybrać odpowiednią.

Jaka toaleta turystyczna jest najlepsza?

Wygląd zewnętrzny toalet turystycznych może się różnić, funkcja jednak pozostaje ta sama. Taki sprzęt może stać się wyposażeniem nie tylko samochodów czy statków, ale również własnej działki. Najlepsza toaleta turystyczna może być z łatwością dopasowana do Twoich potrzeb i miejsca, w którym ma Ci służyć. Można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje:

* Toaleta kształtem przypominająca zwykłe wiadro. Jest wyposażona w opuszczaną deskę, połączoną z siedziskiem, oraz uchwyt na papier toaletowy. Świetnie sprawdzi się w miejscach pozbawionych stałej kanalizacji. Wykonana jest z trwałego i wytrzymałego plastiku. Szczelność urządzenia zapobiega wydostawaniu się nieprzyjemnych zapachów. Jest wygodna i łatwa w przenoszeniu. Opróżnienie ułatwia zaokrąglony przód.

* Toaleta składająca się z dwóch osobnych pojemników. Górny zbiornik służy do przechowywania wody używanej do spuszczania nieczystości, a dolny  to miejsce, do którego trafiają odpady. Obie części można łatwo rozdzielić i opróżnić zapełniony sprzęt. Jej zaletą jest pojemność, która zwykle pozwala na kilkurazowe użycie, co jest przydatne szczególnie podczas długich podróży.

* Jednorazowa toaleta, wytworzona z biodegradowalnych materiałów, poręczna w podróży z dzieckiem. Złożona zajmuje niewiele miejsca i można ją swobodnie rozłożyć w dowolnym miejscu. Jest wytrzymała i niezawodna, wyłożona chłonną wkładką, która pochłania płyny i neutralizuje zapachy.

 

Czyszczenie toalety turystycznej

Decyzja o tym, jaką toaletę turystyczną wybrać zależy od Twoich potrzeb i preferencji. Jednak każda z nich wymaga odpowiedniego czyszczenia. Urządzenia typu wiadro opróżnia się poprzez przechylenie ich w taki sposób, aby cała zawartość mogła swobodnie wypłynąć. Czynność ta jest ułatwiona przez zaokrąglony przód oraz uchwyt, pełniący jednocześnie funkcję wieszaka na papier toaletowy. Czyszczenie toalet złożonych z dwóch części polega na rozłączeniu ich,  upewnieniu się, że zasuwa, która je rozdziela, jest zasunięta, a następnie opróżnieniu dolnego zbiornika. O zapełnieniu urządzenia informuje wskaźnik, niektóre wersje są dodatkowo wyposażone we wskaźnik poziomu wypełnienia spłuczki. Istnieją również modele, które mają dołączoną rurę spustową, umożliwiającą łatwe czyszczenie urządzenia, bez rozdzielania obu części. Musisz jednak pamiętać, w przypadku każdej toalety, że usunięcie nieczystości może odbywać się tylko w specjalnie wyznaczonych miejscach, takich jak punkt odbioru ścieków, lub wyznaczone strefy na stacjach benzynowych, miejscach obsługi podróżnych, a nawet w niektórych portach.

Środki czystości

Do mycia toalety służą specjalne środki dezynfekujące, które nie uszkadzają materiału, z którego wykonany jest sprzęt. Warto zaopatrzyć się w zarówno w antybakteryjne płyny do dolnego zbiornika, jak i w produkty oczyszczające wodę, przeznaczoną do spłukiwania. Jeżeli chcesz korzystać ze swojej przenośnej ubikacji przez kilka sezonów, powinieneś pamiętać o odpowiednim zakonserwowaniu jej na zimę. Stosowanie odpowiednich preparatów pozwala na długie użytkowanie toalety w komforcie i zwiększa higienę oraz wydłuża możliwość używania urządzenia bez opróżniania.

 

Toalety podróżne w dobrych cenach

Jednorazowe toalety kosztują zaledwie kilka złotych i można zabrać je ze sobą wszędzie. Zakup trwalszej ubikacji wiąże się z większym wydatkiem. Ceny wersji składających się z jednego pojemnika, typu wiadro, zaczynają się od 40 zł.  Najtrwalsze opcje, pozwalające na kilkukrotne korzystanie z urządzenia, kosztują od 100 do kilkuset złotych.  

 

 

FAQ

 

P1: Jak działa toaleta turystyczna?

Planując wyprawę na kemping, rejs łodzią czy wycieczkę samochodem, warto zaopatrzyć się w toaletę turystyczną. Zasada jej działania jest bardzo prosta i pozwala na podróż w komfortowych warunkach, unikając nieprzyjemności związanych z publicznymi toaletami. Zwykle modele składają się z dwóch pojemników, górny pełni jednocześnie kilka funkcji: zbiornika z czystą wodą, muszli oraz deski klozetowej, w dolnym natomiast zbierają się nieczystości. Do spłukania odpadków służy spłuczka, umieszczona z boku urządzenia. Zbiornik dolny należy napełnić specjalnym płynem do dezynfekcji, który powoduje rozpad jego zawartości. Tak przygotowana toaleta pozwala na swobodne korzystanie, aż do jej zapełnienia.

P2: Na jak długo wystarczy taka toaleta?

Współczesne toalety turystyczne zostały zaprojektowane w taki sposób, aby ułatwiały podróże nie tylko pojedynczych osób, ale również całych rodzin. Duży wpływ na ich trwałość ma przede wszystkim częstotliwość używania, a także pojemność zbiorników. Jednak nawet przy kilkuosobowej grupie, toaleta powinna z łatwością wystarczyć na kilka dni w podróży, w zależności od posiadanego modelu może to być nawet 50 użyć. Po tym czasie musi zostać opróżniona, zdezynfekowana i odpowiednio przygotowana do dalszego użytkowania. Raz zakupiony sprzęt, przy odpowiednim i regularnym oczyszczaniu, ma szansę służyć kilka lat. Warto jednak pamiętać, że niskie temperatury szkodzą każdej rzeczy, dlatego również o toaletę turystyczną należy szczególnie zadbać w okresie zimowym, poprzez konserwację uszczelki i odkręcanie wlewu.

 

P3: Gdzie opróżnić toaletę turystyczną?

Po każdym intensywnym korzystaniu z urządzenia, wskaźnik nieczystości powinien zasygnalizować zapełnienie dolnego zbiornika. W celu opróżnienia nieczystości trzeba wykonać kilka prostych kroków: upewnić się, że zasuwa oddzielająca oba pojemniki jest zasunięta, następnie rozdzielić je i udać się z dolną częścią toalety do najbliższego punktu odbioru ścieków. Nie należy opróżniać urządzenia w dowolnym miejscu. W wypadku gdy znajdujemy się na łodzi lub daleko od wspomnianego punktu, trzeba poszukać miejsc odprowadzania ścieków, które często znajdują się na stacjach benzynowych, miejscach obsługi podróżnych, a nawet w portach. W niektórych krajach europejskich skorzystanie z takich stref wymaga uiszczenia opłaty, zwykle jednak nie przekracza ona kilku euro. 

 

P4: Gdzie kupić toaletę turystyczną?

Szeroki wybór toalet turystycznych pozwala na idealne dopasowanie modelu do swoich potrzeb, preferencji, a nawet wieku. Dostępne na rynku urządzenia pozwalają na swobodne korzystanie z nich osobom niepełnosprawnym, dzieciom oraz osobom starszym. Decydując się na zakup toalety turystycznej, można również dostosować do siebie jej pojemność czy wysokość. Najszerszy asortyment dostępny jest na stronach internetowych oferujących urządzenia sanitarne, jak również tych z wyposażeniem kempingowym. Stacjonarnie można również poszukać toalet turystycznych w sklepach budowlanych i hipermarketach.

P5: Czyszczenie toalety turystycznej

Toaleta turystyczna, choć o tym samym przeznaczeniu, różni się od domowej. Mobilna ubikacja wykonana jest z innego materiału i wymaga środków czystości, przeznaczonych specjalnie do niej. Zachowanie odpowiedniej higieny przy użytkowaniu urządzenia jest możliwe poprzez wybranie odpowiednich środków chemicznych. Zaleca się przede wszystkim używania specjalnych płynów dezynfekujących do zbiornika na nieczystości, jak również oczyszczających do pojemnika na wodę. Ponadto należy dbać, aby toaleta nie stała się atrakcyjnym miejscem dla grzybów i bakterii, poprzez używanie odpowiednich środków, które usuwają kamień i osad. Jednak na czystą ubikację składają się również elementy zewnętrzne, warto więc pamiętać o stosowaniu smaru do uszczelek, w celu ich konserwacji. 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments