Ranking 5 najlepszych echosond wędkarskich w 2024

Ostatnio aktualizowane: 16.09.24

 

Echosonda wędkarska – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Osobom pasjonującym się wędkarstwem, które szukają odpowiedniej dla siebie echosondy polecamy umieszczony na tej stronie ranking. Znalazły się w nim najpopularniejsze obecnie sprzęty, które zdobyły wiele pochlebnych opinii konsumentów. Za najlepszy model w 2024 roku uważa się Garmin Striker 4. Todobra echosonda wędkarska z 3,5-calowym, kolorowym wyświetlaczem, która umożliwia wyszukiwanie ryb, a także oznaczanie miejsc ich występowania, doków i pomostów. Urządzenie zostało wyposażone w wiele przydatnych funkcji i technologii, takich jak np. przetwornik sygnału sonaru CHIRP, co gwarantuje większą precyzję w namierzaniu ryb. Produkt daje nam możliwość sprawdzenia prędkości płynięcia łodzi, co jest istotne m.in. przy wpłynięciu na obszar kontrolowanego ruchu torowego. Wędkarze polecają także wysokiej klasy bezprzewodową echosondę Deeper Smart Sonar Pro Plus, która jest kompatybilna z urządzeniami mobilnymi wyposażonymi w systemy Android oraz iOS. Sprzęt działa na odległość do 100 metrów oraz na głębokość do 80 metrów. Wyposażony w zaawansowaną technologię współpracuje z aplikacją, która zbiera i przechowuje dane dostępne dla użytkownika w każdej chwili.

5 najlepszych echosond wędkarskich. Opinie w 2024 roku

 

Wędkowanie to dla wielu osób bardzo relaksujące zajęcie, ale gdy kończy się pustym wiaderkiem, cała przyjemność potrafi zniknąć. Dlatego tak przydatnym urządzeniem może okazać się specjalna echosonda na ryby. Wprawieni wędkarze wiedzą, że to podstawowe wyposażenie w czasie wypadu na ryby, ale osoby łowiące sporadycznie czasem nie zdają sobie sprawy z istnienia takich nowoczesnych rozwiązań. Dlatego też przygotowaliśmy zestawienie najlepszych echosond wędkarskich. Sprawdź, kóra echosonda wędkarska ma najlepsze opinie.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Echosonda ma kolorowy, 3,5-calowy wyświetlacz, który ułatwia znalezienie ryb. Sprzęt wyposażono w odbiornik GPS o wysokiej czułości pozwalający na śledzenie swojej pozycji. Model umożliwia m.in. sprawdzenie prędkości płynięcia łodzi.

Wady

Według osób mających problemy ze wzrokiem wyświetlacz jest stosunkowo mały i odczytanie z niego informacji na temat położenia ryb jest trudne. Przez to wędkowanie może okazać się mniej przyjemne.

Podsumowanie

Urządzenie ma przetwornik sygnału sonaru CHIRP, co gwarantuje dokładność w obrazowaniu ryb i szybsze ich znalezienie. Na ekranie wyświetlają się świetnej jakości obrazy obiektów znajdujących się pod łodzią, do głębokości ok. 228 m. Echosonda jest łatwa w obsłudze.

Drugi wybór

Zalety

Bezprzewodowa echosonda działa na odległość do 100 metrów i umożliwia użytkownikowi czytelny odczyt danych. Urządzenie działa na głębokości do 80 metrów i może być bezpiecznie używane zarówno w słodkiej, jak i słonej wodzie. Do pełnego naładowania wystarczy jedynie 2 godziny.

Wady

Urządzenie łączy się z telefonem komórkowym lub smartfonem za pomocą bezprzewodowego połączenia. Korzystanie z takiego rozwiązania powoduje szybkie wyczerpanie baterii w urządzeniu mobilnym.

Podsumowanie

Echosonda współpracuje z urządzeniami mobilnymi wyposażonymi w systemy Android oraz iOS. Jest to model wyposażony w system Onshore GPS Mode oraz dwie częstotliwości. Bezprzewodowy sprzęt pracuje do 5,5 godziny na jednym ładowaniu.

Rozważ też

Zalety

Urządzenie jest łatwe w obsłudze, ma duży ekran oraz wygodny uchwyt do podtrzymywania. Sprzęt jest wodoszczelny i wysoce odporny na skrajne temperatury. Urządzenie jest zaliczane do wysoce bezawaryjnych. Wędkarze uważają, że dzięki temu modelowi łowienie ryb jest przyjemniejsze.

Wady

Pomiary nie zawsze są dokładne ze względu na brak odwzorowania dna zbiornika, urządzenie nie uwzględnia wszystkich zmiennych.

Podsumowanie

Jest to echosonda z GPS, która lokalizuje ryby w zbiorniku. Zasięg działania sprzętu to 150 m. Akcesorium ma kolorowy ekran. Narzędzie bez problemu pracuje zarówno zimą, jak i latem. Zestaw zawiera szereg akcesoriów, w tym etui do przenoszenia całości.

 

1. Echosonda Rybacka Garmin Striker 4

 

Niewielkie urządzenie, jakim jest Garmin Striker 4 wyposażono w 3,5 calowy, kolorowy wyświetlacz o rozdzielczości 480 x 320 px i wbudowany odbiornik GPS. Jako akcesoria dodatkowe dołączono przetwornik, uchylny uchwyt i przewód zasilający. Maksymalna głębokość, do jakiej model ten jest przystosowany to wody morskie 228 metrów i słodkie 490 metrów. Użytkownik ma tu możliwość sprawdzenia prędkości łodzi, na której się znajduje i dopasować do niej stosowaną przynętę. Daje to również możliwość dopasowania prędkości w obszarach kontrolowanego ruchu torowego.

Dzięki wyposażeniu urządzenia w ekran sonaru, przy połowach odbywających się w jednym miejscu użytkownik ma możliwość obserwacji dna zbiornika, określenia jego głębokość, zauważenia ryb poruszających się w obrębie wiązki sonaru, a także tego, jak podpływają do przynęty. Dzięki niewielkim wymiarom wynoszącym 9.1 x 15.0 x 4.1 cm i wadze 230 gram sonar jest łatwy do zabrania i montażu (producent umożliwia montaż na pawęży i silniku trollingowym dołączając do zestawu specjalny uchwyt na przyssawkę) na kajaku czy canoe.

Urządzenie ma opinię, że jest to dobra i tania echosonda wędkarska, przydatna również jako echosonda podlodowa. Użytkownicy, którzy zdecydowali się na zakup urządzenia w kontekście jego niskiej ceny, są z urządzenia zadowoleni i uważają, że spełnia ono wszelkie podstawowe funkcje, jakie potrzebuje mieć początkujący wędkarz.

Ze względu na stosunkowo niską cenę Garmin Striker 4 znajduje wielu zwolenników. Czy słusznie jest to urządzenie wybierane przez wędkarzy? Czy będą z niego zadowoleni?

 

Zalety

Wbudowany odbiornik GPS: Model pozwala na precyzyjną lokalizację i zapisanie bieżącej pozycji, a także utrzymania jej na jeziorze. Użytkownik może również oznaczyć swoje ulubione miejsca do wykorzystania przy następnych połowach.

Wyświetlany obraz: Kolorowy wyświetlacz pozwala na uchwycenie wyraźnego i czytelnego obrazu, a dzięki funkcji Smooth Scaling&trade następuje łatwe przełączenie między zakresami głębokości, bez zacięć i przerw w wyświetlaniu obrazu na ekranie. Można również ekran podzielić i powiększyć jedną z części obrazu.

Przydatne funkcje: Producent wyposażył swój model w funkcję Ultrascroll™ pozwalającą wykryć ławicę ryb przy sporej prędkości ryby, Fish Symbol ID wyszukuje i oznacza ryb, A-scope pozwala w czasie rzeczywistym obserować przepływające ryby, a technologia Technologia AutoGain minimalizuje wszelkie zakłócenia.

 

Wady

Mały ekran: Wyświetlacz o wielkości 3,5 cala jest niezwykle małym urządzeniem i aby odczytać prawidłowo dane na nim trzeba nie tylko dobrego wzroku, ale też i wprawy w użytkowaniu echosondy.

Brak technologii CHIRP: Model ten nie posiada technologii CHIRP, która zapewnia idealny obraz sonaru i lepsze rozróżnianie obiektów. Mamy tu możliwość rozbudowy o tę technologię, ale modernizacja taka jest związana z oddzielnym zakupem.

Połów pionowy: Ekran sonaru przedstawia jedynie obraz w dół pod łodzią, lodem, czy pomostem. Nie ma tu sonaru skanującego ClearVü, który rozszerza wyświetlany obraz o obie burty łodzi, w której sonar się znajduje.

 

 

 

 

2. Deeper Smart Sonar Pro Plus Echosonda do Łowienia Ryb

 

Bezprzewodowa echosonda Deeper Smart Sonar Pro Plus to dodatek, który przyda się osobom lubiącym łowić ryby. Wysokiej jakości produkt sprawdzi się w rękach amatorów i profesjonalistów, którzy potrzebują urządzenia do zadań specjalnych. Echosonda współpracuje z urządzeniami mobilnymi, takimi jak tablety czy telefony komórkowe mające dostęp do sieci komórkowej i transferu danych. Kompatybilna z systemami iOS oraz Android umożliwia połączenie w odległości do 100 metrów, oraz głębokości do 80 metrów.

Nowoczesny tryb Onshore GPS Mode pozwala na tworzenie batymetrycznych map, dzięki którym użytkownik może zbierać dane dotyczące zarysu i kształtu dna. Jest to bardzo przydatne szczególnie w trakcie łowienia z mostu, łodzi lub kajaka. Deeper Smart Sonar Pro Plus w kształcie kuli może pracować zarówno w wodzie słonej, jak i słodkiej. Opinie o tych echosondach wędkarskich mówią, że ich lekka konstrukcja oraz wydajna bateria pozwala na 5,5 godziny pracy.

Konsumenci, którzy wybrali model Deeper Smart Sonar Pro Plus chwalą dołączoną aplikację, współpracującą z echosondą. Program zbiera i magazynuje dane, a także ma dodatkowe funkcje, takie jak tryb zimowy czy kalendarz księżycowo-słoneczny.

Echosonda Deeper Smart Sonar Pro Plus kompatybilna z urządzeniami mającymi zainstalowane systemy Android i iOS pozwala na wykonanie mapowania w czasie rzeczywistym. Sprzęt działa na odległość do 100 metrów oraz na głębokości do 80 metrów.

 

Zalety

Bezprzewodowe połączenie: Zaawansowana technologia pozwala na bezprzewodowe połączenie między echosondą a urządzeniem mobilnym z zainstalowaną aplikacją.

Czas pracy na baterii: Na jednym ładowaniu echosonda może pracować nieprzerwanie do 5,5 godzin.

Zakres pracy: Odległość między echosondą a urządzeniem sterującym może wynosić do 100 metrów odległości oraz do 80 metrów głębokości.

Dodatkowe funkcje: Model jest wyposażony w funkcje Onshore GPS Mode, która umożliwia stworzenie batymetrycznej mapy konturowej dna.

 

Wady

Drenaż baterii w urządzeniu mobilnym: Echosonda połączona z urządzeniem mobilnym wysyła dane do zainstalowanej aplikacji. Do wykonania procesu wykorzystywana jest bateria smartfona lub tabletu.

 

 

 

 

3. Echosonda z GPS Lowrance Hook2 4x Super Zestaw

 

Echosonda Lowrance Hook2 z przetwornikiem bullet 200 kHz to niezawodny sprzęt z GPS, który pozwala wygodnie i szybko zlokalizować ryby. Sprzęt ma kolorowy, 4,3 calowy ekran, z którego odczytamy wszelkie niezbędne informacje.

Maksymalny zasięg echosondy to 150 m w przypadku wody słodkiej. Urządzenie działa bez problemu w temperaturach od -15 st. C do +55 st. C. Jest to bardzo dobry wynik. Echosonda ma wodoszczelną obudowę, która jednocześnie jest odporna na uszkodzenia. Zestaw oprócz echosondy zawiera także inne akcesoria, w tym akumulator, ładowarkę, torbę, śruby montażowe oraz uchwyt do czujnika.

Dobrze opracowane, nieskomplikowane menu według wędkarzy znacznie ułatwia połowy. Sprzęt reguluje ustawienia sonaru i dostosowuje się do panujących warunków, dlatego jest uznawany za skuteczny. Wielu wędkarzy uważa Hook2 za najlepsze echosondy wędkarskie i wyraża opinię, że z taką echosondą wędkowanie staje się przyjemnością. Co ważne, nie trzeba mieć większego doświadczenia w obsłudze takiego modelu, gdyż jego system operacyjny jest intuicyjny.

Echosonda z GPS – Lowrance Hook2 to model z 4,3 calowym ekranem. Sprzęt kupimy w zestawie z torbą, uchwytem, akumulatorem oraz baterią.

 

Zalety

Zakres działania: W wodach słodkich zasięg działania echosondy to 150 metrów, co według wędkarzy jest naprawdę dobrym wynikiem.

Odporność na skrajne temperatury: Jest to urządzenie nie tylko wodoszczelne, wykazuje ono również odporność na skrajne temperatury, od -15 st. C do +55 st. C. Co oznacza, że echosonda nadaje się zarówno na połowy latem, jak i zimą.

System obsługi: Wygodny, 4,3 calowy ekran w połączeniu z intuicyjnym menu zdecydowanie ułatwiają obsługę. Regulacja pracy sprzętu oraz odczytywanie wyników pomiaru to łatwe czynności.

 

Wady

Brak odwzorowania dna: Urządzenie nie odwzorowuje dna zbiornika, przez co dane nie zawsze są precyzyjne.

 

 

 

 

4. Echosonda Anytech Fish Finder Sonar

Echosonda Anytech Fish Finder Sonar to sprzęt, który będzie użyteczny przy wędkowaniu w morzu, jeziorach i rzekach, a używanie ułatwia możliwość przyczepienia urządzenia do kadłuba łodzi. Zasięg sondy wynosi od od 0,7m do 100 m i rozpoznaje ona takie elementy jak wodorosty, kamienie i inne przedmioty dna.

Wymiary tego urządzenia wynoszą: 120mm x 65mm x 30mm, waga to 173g i jest ono zasilane 4 bateriami typu AAA. Echosonda przekazując informacje o lokalizacji ryb i głębokości ich żerowania sygnalizuje to w sposób graficzny i za pomocą sygnału dźwiękowego. Użytkownik ma do dyspozycji 5 stopni czułości, a test echosond wędkarskich udowadnia, że jej kąt widzenia wynosi 45 stopni i sprawnie pracuje ona w zakresie temperatur od -20°C do +70°C.

Ranking echosond wędkarskich wysoko pozycjonuje echosondę Anytech Fish Finder Sonar, która się sprawdza przy wędkowaniu morskim, rzecznym i jeziornym.

 

Zalety

Czułość sonaru: Sprzęt pozwala na nie tylko lokalizację ryb w zbiorniku, ale też określenia głębokości ich żerowania. 

Zasieg sondy: Maksymalny zasięg sondy wynoszący 100 m umożliwia monitorowanie zbiornika o dużym obszarze. 

Zasięg temperaturowy: Skuteczna praca w temperaturach od -20°C do +70°C sprawia, że możliwe jest wędkowanie zarówno latem jak i zimą. 

Stopień czułości: Zmiana czułości odczytu, której może dokonać użytkownik pozwala na dopasowanie go do czułości do aktualnych potrzeb. 

 

Wady

Odbiornik: O ile nadajnik urządzenia jest wodoodporny, to nie można tego powiedzieć o odbiorniku. Jednostkę z ekranem trzeba chronić przed zanurzeniem w wodzie, a nawet przed zachlapaniem.

 

 

 

 

5. Wędkarska Echosonda Lucky FF916 WiFi

 

Osobom szukającym bezprzewodowego sprzętu, polecić możemy wędkarską echosondę Lucky FF916 WiFi, rozpoznającą ryby przekazując informację o ich wielkości (małe, średnie, duże) i głębokości na jakiej się znajdują. Zasięg czujnika wynosi 70 m, a sprzęt współpracuje z łódkami zanętowymi.

Szczegółowa instrukcja dołączona do echosondy jest napisana w języku polskim i w niej czytamy, że model ten, poza różnicowaniem ryb według ich wielkości, wskazuje ich położenie i głębokość na jakiej się znajdują w zakresie od 0,6 m do 45 m. Sonda wskazuje również aktualną temperaturę wody.

Sonda jest zasilana akumulatorem litowym 3,7 V i na w pełni naładowanej baterii pracuje do 5 godzin. Zasięg sygnału WiFi wynosi 70 m, a wskaźnik sygnału jak i poziomu naładowania baterii znajduje się na wyświetlaczu. Wędkarska echosonda Lucky FF916 WiFi składa się z czujnika – nadajnika, który współpracuje ze smartfonem, tabletem czy iPhonem wyświetlającego informacje zebrane przez sonar. 

 

Zalety

Bezprzewodowość: Urządzenie jest bezprzewodowe, sonar urządzenia łączy się ze smartfonem za pomocą specjalnej aplikacji.

Kąt sygnału: Sygnał sonaru ma zasięg 90 stopni, pozwala to na szeroki zakres przeszukiwania akwenu w poszukiwaniu ryb.

Czas pracy: Sprzęt jest zasilany akumulatorem, którego pełne naładowanie umożliwia 5 godzin pracy.

Rozpoznawanie: Echosonda rozpoznaje wielkość ryb oraz głębokość na jakiej ryba się znajduje.

 

Wady

Wskazania: Według użytkowników sonar przekłamuje wskazania dotyczące głębokości akwenu i temperatury wody. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką echosondę kupić?

 

Powszechnie uważa się, że wędkarze muszą odznaczać się dużą cierpliwością. Po zarzuceniu wędki z przynętą nie pozostaje nic innego niż wytrwale czekać, aż jakaś ryba zdecyduje się na nasz smakołyk. Jednak znajdziemy różnych pasjonatów tego sportu, niektórzy z nich nie należą do najbardziej cierpliwych osób. Inni, wychodząc na połowy, chcą mieć pewność, że nie wrócą z pustymi rękoma. Dla tych właśnie osób stworzone zostały echosondy.

Co to jest echosonda?

Echosonda to urządzenie, które służy do pomiaru głębokości wody. Skorzystamy również z tego urządzenia, gdy chcemy wykryć unoszące się w tej wodzie ciała stałe. W przypadku wędkarzy, będą to ryby. Sprzęt ten wysyła sygnał ultradźwiękowy, który rozchodzi się w jeziorze, czy rzece, na której się znajdujemy.

Wysłany sygnał odbija się od przeszkód, które napotka. Najczęściej jest to dno akwenu, jednak wędkarz zawsze ma nadzieje, że ta przeszkoda to ławica ryb. Sygnał ten wraca do urządzenia i po przeprowadzeniu krótkiej analizy jest w stanie nam udzielić informacji na temat naszej odległości od przeszkody, którą napotkał.

 

Jaką echosondę wybrać?

Jeśli poszukujesz tego typu sprzętu i zastanawiasz się, jak wybrać ten odpowiedni to służymy pomocą. Pierwszy parametr, na który powinniśmy zwrócić uwagę to częstotliwość pracy echosondy. Od częstotliwości będzie zależeć to, na jakich głębokościach sprzęt będzie w stanie funkcjonować. Niższa częstotliwość umożliwi pracę echosondzie na większych głębokościach. Urządzenia z sonarem 50 – 80 kHz zazwyczaj używane jest w warunkach morskich. Echosondy o takiej częstotliwości charakteryzują się również szerszym stożkiem (większym polem działania) oraz większą wrażliwością na szumy.

Ponieważ wysyłają one sygnał na większe dystanse, to ich precyzja jest mniejsza niż modeli o wyższej częstotliwości. Natomiast urządzenia o paśmie nadawania 190 – 200 kHz wyróżniają się mniejszą wrażliwością na szumy, a co ważniejsze zapewniają lepsze rozpoznanie obiektów znajdujących się w wodzie. Niestety działa ona na mniejszej głębokości i jej zasięg jest mniejszy w porównaniu z modelami oferującymi niższą częstotliwość. Dlatego, gdy szukamy echosondy w dobrych cenach powinniśmy brać pod uwagę, do jakiego typu połowów będziemy ją używać.

 

Moc urządzenia

Parametr ten jest bardzo ważny. Jeśli dobierzemy sprzęt o wysokiej mocy nadajnika to mamy pewność, że echosonda będzie dobrze działać, nawet w wodach głębokich, czy mętnych. Natomiast echosondy o małej mocy będą pracować wolniej i możemy z nich korzystać tylko na płytkich wodach. Przyjmuje się, że dla urządzenia o częstotliwości 50 kHz każde dodatkowe 100 W oznacza możliwość zwiększenia zasięgu o około 120 metry. W modelach działających na częstotliwości 200 kHz każde dodatkowe 100 W pozwala zwiększyć zasięg o około 30 metrów.

 

Czytelny wyświetlacz

Bardzo ważnym elementem każdej echosondy jest wyświetlacz. Powinien on być jak największy. Dzięki temu będziemy w stanie dostrzec na nim wszystkie szczegóły. Pamiętajmy również, by sprawdzić jego rozdzielczość. Im więcej pikseli w pionie, tym lepiej. Odpowiedni ekran musi odznacza się także wysokim kontrastem. Jeśli mamy możliwość wyboru, to powinniśmy zdecydować się na kolorowe wyświetlacze. Zwłaszcza, jeśli kupujesz swoją pierwszą echosondę. Kolor pozwala łatwiej odróżnić elementy na ekranie. W szczególności, jeżeli planujemy łowić ryby w wodach o niskim naświetleniu lub wysokim zamuleniu.

Pomimo, że echosondy z ekranem czarno – białym są tańsze, to polecamy te z wyświetlaczami kolorowymi. Nie tylko są one bardziej czytelne, zapewniają one również większą dokładności i łatwość odczytu, także osobom, które nie mają dużego doświadczenia z tego typu urządzeniami.

Szerokość emitowanych ultradźwięków i zasięg echosondy

Ta cecha echosondy zależy od zainstalowanego w niej przetwornika. Jest również w pewien sposób związana z częstotliwością urządzenia. Sygnał wysyłany przez przetwornik przyjmuje kształt stożka, którego czubek znajduje się przy urządzeniu. Zasięg stożka wyrażany jest w stopniach. Im większy jego kąt, tym większy jest zasięg urządzenia. Pamiętajmy jednak, że sygnał jest silniejszy w centrum. Natomiast na obrzeżach działania sprzętu moc jego będzie o wiele słabsza. Użytkownik może sam zmieniać efektywny kąt stożka za pomocą regulacji czułości odbiornika.

Gdy ustawimy małą czułość urządzenia, to uzyskany kąt będzie wąski. W praktyce oznacza to, że będziemy w stanie zobaczyć tylko wąski wycinek tego, co znajduje się pod echosondą i jej przetwornikiem. Urządzenie z ustawionymi w taki sposób parametrami będzie dobrze działać tylko na płytkiej wodzie. Natomiast, jeśli chcemy zwiększyć efektywny kąt stożka to musimy ustawić jak największą czułość sprzętu.

W skład przetwornika wchodzi element, który nazywa się kryształ. Element ten jest stopem ołowiu z cyrkonem lub baru z tlenkiem tytanu. Jego kształt ma bezpośredni wpływ na działanie całego urządzenia, czyli jego częstotliwość oraz kąt stożka. Im mniejsza średnica kryształu, tym większy kąt urządzenie uzyska. Echosondy z kryształem o średnicy 1 cala są w stanie utworzyć stożek o kącie 20 stopniowym, natomiast modele z kryształem o średnicy 2 calowej, tylko 8 stopniowy stożek.

 

Jaka jest najlepsza echosonda?

Jeśli chcesz być zadowolony z zakupu to warto przed jego dokonaniem przeprowadzić małą analizę swoich potrzeb na przykład przeglądając strony sklepów, gdzie echosonda jest w ofercie, takim sklepem jest np. Allegro. Gdy wiemy dokładnie, czego szukamy łatwiej nam znaleźć odpowiedni model. Ważne jest również, by zastanowić się, gdzie najczęściej wędkujemy, w jakich wodach oraz na jakich głębokościach.

 

 

Jak działa echosonda wędkarska?

 

W naszym poradniku wyjaśniliśmy, jakimi zasadami należy się kierować, by znaleźć możliwie najlepszy produkt. Teraz chcemy Ci wyjaśnić, jak działa echosonda. Wyjaśnienie zachodzących mechanizmów na pewno ułatwi Ci korzystanie z urządzenia. Dlatego zachęcamy do lektury tekstu.

Czym jest i jak działa echosonda?

Echosonda to urządzenie, które w czasie pracy dokonuje pomiaru głębokości wody oraz lokalizuje znajdujące się w niej ciała stałe. W czasie pracy sprzęt wysyła sygnał dźwiękowy, który odbija się od obiektu i wraca do nadajnika. To właśnie czas powrotu dźwięku pomaga w określeniu odległości. Impuls ultradźwiękowy wytwarzany jest w przetworniku piezoelektrycznym i rozchodzi się on w wodzie z prędkością sięgającą 1500 m/s. Obiektami, które dźwięk może napotkać na swojej drodze, są: ławica ryb, dno morskie lub nawet okręt podwodny.

W czasie pracy echosondy skanują stożkowo, a nie liniowo. Oznacza to, że urządzenie zbiera informacje nie tylko o tym, co dzieje się bezpośrednio pod łódką, ale i z obszaru wokół niej. W tym miejscu warto podkreślić, że im głębiej skanujemy, tym większą ilość danych zbierzemy. Echosonda 3D pozwala na odczyt struktury dna, a także umiejscowienia ławicy ryb. 

 

Jak dokładne są echosondy?

W pierwszych echosondach otrzymywane wyniki mogły różnić się od rzeczywistego stanu o kilka, a nawet kilkanaście metrów. Na szczęście od wielu lat producenci pracują nad usprawnieniem pracy urządzenia, by zapewnić większą precyzję. Układy elektroniczne są zdolne do zmierzenia czasu z dokładnością do milisekundy. Daje Ci to niemal całkowitą pewność, że na Twojej drodze znajduje się jakiś obiekt. W tym momencie wiele osób zastanawia się, czy możemy wiedzieć, co dokładnie napotkał sygnał dźwiękowy? Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak. Jeśli wciąż nie wiesz, jaka echosonda wędkarska jest polecana, to podpowiadamy, że powinieneś szukać sprzętu, który ma właśnie funkcję rozróżniania organizmów/rzeczy.

Takie urządzenia nie tylko dokładnie lokalizują obiekt w wodzie, ale i pokazują głębokość, na jakiej się on znajduje na wyświetlaczu. Nowoczesna najlepsza echosonda wędkarskawyświetla na ekranie profil dna. Daje Ci to znacznie precyzyjniejszy obraz życia morskiego, co ułatwia zlokalizowanie ławicy ryb.

Częstotliwość

Zdecydowana większość echosond pracuje na 2 typach częstotliwości: 192-200 kHz lub na 50 kHz. Pierwsza wartość (od 192 kHz do 200 kHz) sprawdza się na mniejszej głębokości. Jednocześnie sprzęt zapewnia lepszą definicję i separację obiektów. Pozwala to na precyzyjniejsze odróżnienie łodzi podwodnej od ławicy ryb. Urządzenia obsługujące tę częstotliwość są też mniej wrażliwe na szumy.

Drugi rodzaj echosond dedykowany jest do dużych głębokości. Z tego powodu definicja i separacja obiektów są znacznie gorsze. Im głębiej dochodzi sygnał dźwiękowy, tym trudniej jest odróżnić od siebie znalezione ciała. Poza tym echosonda jest dość wrażliwa na szumy.

 

Odczytanie wyników

Zapewne wiele osób ma problem z odczytaniem wyniku na ekranie. W zdecydowanej większości produktów nowo zebrane dane pokazywane są w formie ruchomego paska. Po jego prawej stronie widnieją najnowsze informacje, a po lewej starsze. Po namierzeniu ryby na wyświetlaczu pokaże się stosowna ikona. Inną metodą jest użycie łuków, które pokazują, jak zwierzę przepływa pod stożkiem echosondy.

Kluczem do zrozumienia wyników jest myślenie o uzyskanym obrazie w pionie, a nie poziomie. Jeśli ukaże Ci się długi łuk, nie oznacza on dużej ryby, a tylko to, że była ona w stożku sonaru przez długi czas. Informacje o wielkości zwierzęcia będą zaznaczone grubą linią.

 

 

FAQ

 

P1: Jak czytać echosondę?

Z lewej strony ruchomego paska możemy odczytać aktualne informacje, prawa strona zawiera wiadomości ze wcześniejszych okresów. Kiedy w pobliżu wędki pojawi się ryba, echosonda wyda stosowny komunikat w postaci niewielkiej ikony. Aby dokładnie odczytać i zrozumieć informacje pojawiające się na wyświetlaczu, należy odczytywać je w pionie, nigdy odwrotnie. Bardzo często użytkownicy mylą ukazujący się łuk z wielkością ryby. Oznacza on jednak to, że ryba pojawiła się wyłącznie w stożku sonaru i przebywała tam przez dłuższy okres czasu. Dane na temat ryb zaznaczone są pogrubioną kreską.

 

P2: Jaka echosonda do łódki zanętowej?

Każdy pasjonat wędkarstwa z pewnością wie, co to jest i na czym polega działanie łódki zanętowej. Jest to zdalnie sterowana łódka przeznaczona do wywożenia zanęty dla ryb oraz potrzebnych zestawów. Stosuje się je w miejscach, w których niemożliwe jest tradycyjne łowienie ryb. Przykładem może być obszar w znacznym stopniu oddalony od brzegu, gdzie niemożliwe jest zarzucenie wędki. Łódki zanętowe bardzo dobrze sprawdzają się także na terenie pokrytym zwisającymi gałęziami. Chcąc ulepszyć działanie łódki zanętowej, zalecane jest dokupienie echosondy. Jednakże dla amatorów jej wybór bywa kłopotliwy. Najlepszą opcją echosondy do łódki zanętowej jest ta bezprzewodowa.

P3: Jak ustawić echosondę?

Każdy profesjonalny wędkarz w swoim sprzęcie posiada echosondę. Służy ona do pomiaru głębokości wody oraz wykrywa znajdujące się w pobliżu ryby. Aby udoskonalić jej działanie, należy w odpowiedni sposób ją ustawić. Z racji tego, że obecnie rynek oferuje szeroki asortyment echosond, ciężko mówić o jednych standardowych i uniwersalnych ustawieniach. Dokonując zakupu, najlepiej poradzić się fachowca, który rozwieje wszystkie nasze wątpliwości. Warto również zapoznać się z instrukcją obsługi, jaką zawiera urządzenie. Najważniejszymi w trakcie ustawień echosondy są warunki panujące na wodzie. Istotna jest również pora roku, w jakiej łowimy ryby oraz rodzaj łowiska. Należy podkreślić, aby nie zmieniać za często ustawień echosondy, ponieważ możemy ją uszkodzić.

 

P4: Jaka echosonda na lód?

Powszechnie wiadomo, że łowić można nawet na zamarzniętych terenach. Wystarczy, że zaopatrzymy się w odpowiednią echosondę. Sprzęt do łowienia na lodzie musi mieć wyraźny i czytelny wyświetlacz, abyśmy mogli swobodnie odczytać wszystkie informacje. Większość dostępnych modeli ma dotykowy panel sterowania. Bardzo ważne są również parametry sprzętu, takie jak szybkość oraz wydajna bateria, która wytrzyma kilka, a nawet kilkanaście godzin bez ładowania. Warto wspomnieć również o module GPS, który w znacznym stopniu ułatwi nam łowienie. Dokonując zakupu echosondy, warto zwrócić uwagę na ciężar. Nie jest to oczywiście masa całej echosondy, a jedynie akumulatora, który musimy zabrać ze sobą na wyprawę.

 

P5: Jaka echosonda na suma?

Połów suma rozpoczyna się w lipcu. Sum to potężna ryba, dlatego nazywana jest królem polskich rzek i jezior. Mylne może być, że skoro sum ma spore rozmiary, to bardzo łatwo wykryje go echosonda. Dla osób, które mają trudności z odczytywaniem informacji pojawiających się na ekranie urządzenia, wykrycie suma może być nie lada wyzwaniem. Rozpoznawanie sumów umożliwia echosonda z dużym, czytelnym wyświetlaczem i odpowiednim sonarem, niektórzy twierdzą, że najlepiej robi to sonar boczny. Warto zainwestować w echosondę z przetwornikiem sygnału sonaru CHRIP, który umożliwi dokładny obraz. Przy wykrywaniu sumów ważny jest również zasięg urządzenia, ponieważ ryby niekiedy pływają blisko dna. Suma na wyświetlaczu echosondy rozpoznamy po zarysie grubej kreski.

 

P6: Co to jest echosonda?

Echosonda dla profesjonalnego wędkarza nie jest żadnym, niezrozumiałym zjawiskiem. Jest to po prostu urządzenie pozwalające na pomiar głębokości wody. Za jego pomocą wykryjemy również pojawiające się wokół ryby inne ciała stałe. Niezależnie od rodzaju, echosonda wysyła sygnał ultradźwiękowy, który następnie rozchodzi się po całym zbiorniku wodnym. Dźwięk, który wydobywa się z urządzenia, odbija się od spotkanych po drodze przeszkód. Jest to bardzo mylne dla wędkarzy, którzy często sądzą, iż sprzęt wykrył ławicę ryb. W końcowym etapie sygnał powraca do echosondy i po niewielkiej weryfikacji może nas poinformować o odległości przeszkody, którą napotkał na drodze.

P7: Jak zamontować echosondę do pontonu?

Podczas kilkudniowych wakacji nad jeziorem zdarza się, że wypływamy pontonem na łowienie ryb. Aby ułatwić i umilić pobyt warto zamontować do niego echosondę. Jej montaż nie powinien sprawić dużego problemu. Ważne jest zwrócenie uwagi na odpowiednie położenie sonaru, który musi być skierowany pionowo ku dołowi. Jednym ze sposobów na zamocowanie echosondy jest skorzystanie z imadełka i przymocowanie do pontonu. Odpowiednio umiejscowiony nadajnik nie będzie się wypinał i umożliwi optymalne przekazywanie sygnału. Drugą opcją jest montaż urządzenia za pomocą rozciągliwego pasa. Po zamontowaniu echosondy przychodzi pora na jej uruchomienie. W tym celu należy podpiąć urządzenie oraz kabel od sonaru do zasilania.

 

P8: Ile kosztuje echosonda?

Ceny echosondy są bardzo zróżnicowane, zależą od marki, zastosowanych technologii oraz funkcji. Za około 500 zł kupimy urządzenie zbierające podstawowe informacje, takie jak głębokość wody oraz wykrywające ryby. Takie modele mają ubogie sonary, dlatego pokazywany obraz będzie niewyraźny. W cenie 1000 zł możemy wybrać już dobrej jakości sprzęt, który posłuży nam na lata. Droższe modele mają wbudowany moduł GPS oraz ekran, który umożliwia pionowe łowienie. Za najdroższe modele zapłacimy nawet 2000 zł lub więcej. Najdroższe echosondy bez problemu pokażą nam optymalną strukturę dna zbiornika wodnego. Wyposażone w duży i czytelny wyświetlacz sprawia, że obraz jest pokazywany z dużą dokładnością.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ