Ostatnio aktualizowane: 12.07.24

 

Kołowrotek – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Okuma Ceymar XT CXT-35FD to jeden z najlżejszych kołowrotków dostępnych na rynku. Właśnie dlatego jest on bardzo często uznawany za jeden z najwygodniejszych sprzętów tego typu. Osoby, które zakupiły prezentowany produkt uważają, że korzystanie z niego jest bardzo łatwe i komfortowe. Jest to głównie zasługa dobrze wyprofilowanej korbki wykonanej z aluminium i pokrytej pianką EVA. Kręcenie korbką w obie strony nie sprawia problemów nawet podczas gwałtownego szarpania. Wiele osób wspomina także o małych gabarytach sprzętu. Właśnie dlatego zainstalowanie go na wędce nie jest problemem, a poruszanie wędką, kiedy kołowrotek jest już na niej zamontowany nie sprawia, że łowienie jest niewygodne. Drugim sprzętem, który powinien Cię zainteresować jest Kołowrotek Okuma 8K FD 5+1BB 57739. Prezentowany model ma przełożenie 4,7:1 i łożyska kulkowe 5 + 1 wykonane ze stali nierdzewnej. Po więcej informacji zapraszamy do zapoznania się z resztą artykułu, gdzie znajdują się także opisy innych sprzętów tego typu.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Jest to bardzo wygodny w użyciu kołowrotek. Ma on dobrze wyprofilowaną korbkę pokrytą pianką EVA. Prezentowany sprzęt jest mały i jego obsługa nie sprawia problemu. Ze względu na gabaryty można na nim również umieścić różne wędziska.

Wady

Kołowrotek nie jest bardzo mocny. W rezultacie nie nadaje się on do łowienia bardzo dużych ryb. Jeżeli zamierzasz łowić właśnie takie, to ten kołowrotek może się nie sprawdzić.

Podsumowanie

Prezentowany kołowrotek ma 7 łożysk kulkowych i 1 oporowe. Jest on wyposażony w hamulec przedni, a jego siła wynosi 6 kg. Waga kołowrotka to 269 g. Z kolei pojemność szpuli to 195 m linki o średnicy 0,25 mm.

Drugi wybór

Zalety

To kołowrotek gwarantujący przełożenie 4,7:1 i płynną pracę dzięki łożyskom 5 + 1 wykonanym ze stali nierdzewnej. Podwójny system hamulca dobrze zarządza blokadą wysuwu żyłki.

Wady

Kołowrotek nie jest chętnie wykorzystywany do spinningu. Jego waga 760 g w połączeniu z wędką po kilku chwilach daje się wędkarzom we znaki.

Podsumowanie

Hamulec wyposażony w system Hydro Block sprawia, że działanie jego jest dobrze zabezpieczone przed ingerencją wody. Wpływa to na trwałość mechanizmu. Dołączona szpula ma nawiniętą żyłkę 550 m o grubości 0,35 mm.

Rozważ też

Zalety

To kołowrotek rozmiaru 3000, wyposażony w technologie z najwyższej półki cenowej za mniejsze pieniądze. Zaopatrzono go w nowy napęd, płynnie pracujący pod dużym obciążeniem i szczelną, lekką obudowę, częściowo wykonaną z karbonu. Przełożenie kołowrotka to 5,3:1

Wady

Sprzęt nie został wyposażony w blokadę wsteczną. Jest to cechą nowych kołowrotków marki Shimano i jest pewnym utrudnieniem dla wędkarzy, którzy aktywnie ją wykorzystywali.

Podsumowanie

Kołowrotek, to sprzęt o podniesionej wytrzymałości przekładni, dzięki technologii jej odkuwania na zimno, co zaowocowało trwałością i większą mocą wyrzutu. Tym samym sprzęt został zaliczony do serii Coresolid i najwyższej jakości kręcenia. Kołowrotek ma 5 łożysk kulkowych i 1 oporowe.

 

 

10 najlepszych kołowrotków. Opinie w 2024 roku

 

Zapaleni wędkarze doskonale wiedzą, jak ważny jest dobry sprzęt do łowienia ryb. Jeśli nie posiadasz odpowiedniej wędki, Twoja wyprawa może zakończyć się niepowodzeniem. Jednym z kluczowych elementów wędki są kołowrotki. Jest to prosty element, ale jego wybór nie jest najłatwiejszy, zwłaszcza, że na rynku jest wiele kuszących produktów. Aby ułatwić Ci zakup odpowiedniego modelu, przygotowaliśmy ranking kołowrotków.

 

Kołowrotek spinningowy

 

1. Okuma Kołowrotek Ceymar Xt CXT-35FD

 

Okuma Ceymar XT CXT-35FD to kołowrotek spinningowy, który zadowoli każdą osobę łowiącą ryby. Na początku musimy zaznaczyć, że waga tego sprzętu wynosi jedynie 269 g. Jest to jeden z najlżejszych modeli dostępnych na rynku. W rezultacie nie obciąża wędki, a łowienie z jego pomocą jest przyjemnością.

Pojemność szpuli tego kołowrotka wynosi 195 m/0,25 mm. Duża liczba łożysk (8) oznacza, że łowienie będzie płynne. Korbka jest jedną z najważniejszych części sprzętu. Jest ona wykonana z aluminium pokrytego pianką EVA. Dlatego operowanie kołowrotkiem jest komfortowe. Dobrze wykonany hamulec jest bardzo mocny, a także pozwala na powolne schodzenie linki podczas rzutu.

Kołowrotek jest bardzo mały i dlatego łatwo nim operować, a także mamy możliwość montowania do niego wielu nowoczesnych wędzisk. Korpus sprzętu jest wykonany z grafitu. Przekładnia epileptyczna gwarantuje przełożenie na poziomie 5:1. Osobom zaopatrzonym w kołowrotek podoba się jego waga, a także małe gabaryty. Opinie klientów mówią, ze to dobry i tani kołowrotek.

Okuma Ceymar XT CXT-35FD to kołowrotek ze szpulą o pojemnością 195 m/0,25 mm. Przełożenie sprzętu wynosi 5:1.

 

Zalety

Waga: Prezentowany kołowrotek jest bardzo lekki. Jego waga wynosi jedynie 269 g. Oznacza to, że podczas łowienia ręce nie będą się szybko męczyć, a cały proces będzie łatwiejszy.

Gabaryty: Sprzęt jest niewielki. Dlatego nie przeszkadza podczas łowienia, a oprócz tego można do niego domontować wiele nowoczesnych wędzisk.

Korbka: Korbka jest dobrze wyprofilowana. Oprócz tego jest wykonana z aluminium z pianką EVA. Korbka nie kaleczy dłoni podczas energicznego kręcenia nią.

Łożyska: Płynną pracę kołowrotka zapewniają dobre gatunkowo łożyska – 7 kulkowych i jedno oporowe.

Obsługa: Jest to sprzęt polecany zarówno dla profesjonalistów, jak i początkujących. Kołowrotek działa płynnie, a jego obsługa nie sprawia większych problemów.

 

Wady

Łowienie: Według niektórych użytkowników prezentowany sprzęt nie nadaje się do łowienia bardzo dużych ryb. Jest on na to zbyt słabo skonstruowany.

 

 

 

 

Kołowrotek Okuma

 

2. Kołowrotek Okuma 8K FD 5+1BB 57739

 

Kołowrotek Okuma 8K FD 5+1BB 57739 ma nawiniętej na aluminiowej szpuli 550 metrów żyłki 0,35 mm grubości, ale jest przystosowany również do montażu szpuli dalekich rzutów o większej grubości żyłki. Jest to więc również kołowrotek do dalekich rzutów. Dodatkowo system łożyskowania 5 + 1 wyposażony w łożyska kulkowe wykonane ze stali nierdzewnej i oporowe łożysko Quick-Set, a także ślimakowy posuw szpuli realizowany za pomocą mosiężnego wałka zębatego, gwarantują płynność pracy przekładni. Przełożenie kołowrotka to 4,7:1, gwarantuje ono nawój 108 cm żyłki za pomocą jednego obrotu wykonanego korbą.

Na uwagę zasługuje hamulec umieszczony pod szpulą. Wykonano go w systemie Fast Drag w układzie wielotarczowym. Taki system sprawia, że po przekręceniu pokrętła uruchamia się (bądź zwalnia) dodatkowy hamulec skutecznie zarządzający wysuwem żyłki. Hamulec jest zaopatrzony w system Hydro Block, który stanowi zabezpieczenie przed działaniem wody na okładziny hamulca.

Aluminiowa korba na swoim końcu ma drewniana gałkę ułatwiającą kręcenie, całość jest zabezpieczona przed korozją czarnym lakierem. Waga całkowita kołowrotka wynosi 750 g. Ten kołowrotek mach to chętnie kupowany osprzęt wędkarski. Co sprawia, że jest tak popularny wśród amatorów wędkowania?

 

Zalety

Precyzja nawoju: Ślimakowy posuw szpuli, w którym zastosowano wałek zębaty wycinany z mosiądzu gwarantuje precyzję nawoju. Ponadto system EFRII wykorzystując łożysko kulkowe zapobiega skręcaniu się żyłki.

Przełożenie: Wynosi ono 4,7:1, znaczy to, że przy jednym obrocie korby zostanie nawinięta żyłka o długości 108 cm. Pracę korby usprawnia system Quick-Set, który eliminuje wszelkie luzy na przekładni.

System RESII: Jest to system wykorzystujący komputerowe rozłożenie masy rotora. Dzięki niemu jest on doskonale wyważony, zapewnia płynną pracę kołowrotka i zapobiega drganiom szpuli.

System hamulca Fast Drag: Fast Progressive Drag to system zdublowanego hamulca. Z użyciem pokrętła jest uruchamiany lub zwalniany dodatkowy hamulec na szpuli. Jest to skuteczna blokada wysuwu żyłki.

 

Wady

Wysoka waga: Dla wielu wędkarzy waga kołowrotka 750 g wyklucza go z przeznaczenia do spinningu. W połączeniu z kijem wędki waga całości okaże się za duża dla niejednego wędkarza.

 

 

 

 

Kołowrotek Shimano

 

3. Kołowrotek Shimano Ultegra FC 3000

 

Kołowrotek Shimano Ultegra FC 3000 to sprzęt o uniwerslanej wielkości, który będzie przydatny do łowienia metoda spinningową, spławikową, ale też spełni swe funkcje jako kołowrotek do pickera. Gładką pracę przy dużym obciążeniu zapewnia w napęd SILENT DRIVE i MICRO MODULE GEAR II.

Szpula LONG STROKE SPOOL jest idealna do dalekich rzutów z wysoką celnością. Wyważenie kołowrotka, odciążającego nadgarstek poprawia technologia G Free Body, a wnętrze kołowrotka przed dostaniem się do niego wody, pyłu i brudu chroni uszczelnienie X Protect.

Kołowrotek Shimano wart jest także uwagi ze względu na mocną obudowę, częściowo wykonaną z carbonu CI4. Waga kołowrotka wynosi 225 g. Opinie o kołowrotkach Shimano niezmiennie wskazują je jako jedne z najlepszych w przystępnej cenie. Do produktów wysokiej jakości zaliczyć też można kołowrotek Shimano Ultegra FC 3000.

 

Zalety

Podwyższona jakość: Kołowrotek ten to produkt zaawansowany technologicznie, jego nowa wersja została wyposażona w rozwiązania dostępne dla sprzętu z wyższej półki cenowej. 

Uszczelnienie: X-Protekt to uszczelnienie tworzące powłokę hydrofobową z połączeniem konstrukcji labiryntowej nasady łożyska, a także jego rolki prowadzącej. 

Odkuwana przekładnia: Powstaje ona z jednego kawałka metalu, w technologii opatentowanej przez firmę Shimano. Przekładnia HAGANE GEAR jest odkuwana na zimno.

Lekka obudowa: Dzięki zastosowaniu elementów carbonu CI4 obudowa jest lekka i równocześnie wytrzymała i nie dopuszcza do wewnętrznych łożysk i napędu wody, pyłu i brudu.  

Płynna praca: Napęd Micro Module Gear II, wraz z Silent Drive sprawiają, że kołowrotek sprawdzi się przy dużych obciążeniach oferując gładką pracę. 

 

Wady

Brak blokady wstecznej: Kołowrotki Shimano Ultegra FC 3000 nie zostały wyposażone w blokadę wsteczną. Jest to pewne utrudnienie dla wędkarzy, którzy aktywnie ją wykorzystywali. 

 

 

 

 

Kołowrotek karpiowy

 

4. Kołowrotek FOX karpiowy EOS 10000

 

Gdy poszukujesz sprzętu do łowienia karpia, polecamy kołowrotek FOX karpiowy EOS 10000. Producent przeznacza sprzęt zarówno dla początkujących wędkarzy, jak i osób, które są na początku swojej kariery wędkarskiej. Sprawdzi się on na większości łowisk karpiowych, gdzie wymagane są mniejsze dystanse rzutowe. Sprzęt jest też polecany do gruntowej metody połowu, szczególnie do ryb spokojnego żeru, ale też sprawdzi się do połowu ryb drapieżnych.

Kołowrotek współpracuje dobrze z wędkami o krzywej ugięcia 3lb albo 3,5lb. Ma on wyważony rotor i wyposażono go w 6 (5+1) łożysk, a także ma on przełożenie wynoszące 5,5:1. Oznacza to, że wykonując jeden obrót korbką powoduje 5,5 obrotu kołowrotka. Na uwagę zasługuje również wolny bieg i precyzyjny hamulec, a także wysoka jakość wykonania mechanizmów kołowrotka, gwarantujących długie użytkowanie.

Waga sprzętu wynosi 558 g, a pojemność szpuli w przypadku żyłki o grubości 0,35 mm wynosi 260 m, dla żyłki 0,33 mm jest to 320 m. Kołowrotkiem przeznaczonym do łowienia karpia i innych ryb spokojnego żeru jest Fox EOS 10000 CRL059.

 

Zalety

Wolny bieg: Kołowrotek wyposażono w dodatkowy hamulec przydatny do łowienia karpi. Służy on do zabezpieczenia wędki podczas oczekiwania na branie. Wolny bieg jest włączany dźwignią.

Przełożenie: Zastosowane przełożenie 5,5:1 sprawia, że podbieranie ryby odbywa się szybko i sprawnie. Przy jednym obrocie korby szpula wykonuje 5,5 obrotu.

Łożyska: Zastosowane łożyska w ilości 6 szt. (5+1) sprawiają, że praca sprzętu odbywa się płynnie i beż utrudnień.

 

Wady

Ciężar: Waga 558g stawia ten sprzęt w grupie nielekkich kołowrotów. Trzymając sprzęt w ręce podczas połowu, może on stanowić znaczne obciążenie dla dłoni.

Dla adeptów: Choć producent przeznacza sprzęt dla nowicjuszy i dla osób, które posiadły już trochę tajników wędkowania, użytkownicy twierdzą, że sprzęt będzie odpowiedni jedynie dla adeptów sztuki wędkarskiej.

 

 

 

 

Kołowrotek Mikado

 

5. Mikado Kołowrotek Nexton 5005 FD

 

Mikado Kołowrotek Nexton 5005 FD to sprzęt z wolnym biegiem szpuli przeznaczony do łowienia metodą Feeder oraz klasyczny feederem. Dzięki temu że korpus kołowrotka został wykonany z grafitu jego waga wynosi zaledwie 478 gram. Kołowrotek Mikado zaopatrzono w  5 łożysk, cztery kulkowe i jedno oporowe.

Wraz z solidnym mechanizmem przekładni oraz dobrze spisujący się hamulcem przednim kołowrotek zapewnia stabilną pracę przy dużym obciążeniu. Przełożenie wynosi 4.7: 1. Kołowrotek zaopatrzono w dwie szpule, główną aluminiową oraz zapasową grafitową. Seria Mikado Nexton oferuje również inne wielkości z mechanizmem wolnego biegu szpuli kropka dostępne są wielkości 3000, 4000, 5000  i 6000.

Mikado Kołowrotek Nexton 5005 FD jest przedstawicielem serii kołowrotków od wielkości 3000 do 6000.

 

Zalety

Materiały wykonania: Kołowrotek wykonano z lekkich kompozytów grafitowych, dlatego masa kołowrotka jest niewielka.

Stabilna praca: Solidny mechanizm przekładni oraz stalowe łożyska kulkowe i łożysko oporowe zapewniają stabilną pracę.

Zapasowa szpula: Użytkownik kupując ten sprzęt otrzymujesz szpulę główną wykonana z aluminium oraz zapasową grafitową.

Szpula: Szpula kołowrotka została wyposażona precyzyjny system wolnego biegu.

 

Wady

Wolny bieg: Według wędkarzy Wolny bieg w tym kołowrotku jest nieodpowiedni do większych ryb.

 

 

 

 

Kołowrotek Ryobi

 

6. Kołowrotek Ryobi Proskyer Surf FD

 

Kołowrotek Ryobi Proskyer Surf FD to sprzęt zaprojektowany w taki sposób, aby sprawił się przy dalekich rzutach z plaży i ekstremalnie dużych obciążeniach. Producent wyposażył do nawijania żyłki 40 mm posuw szpuli. Zapewnia to krzyżowe ułożenie linki i doskonałe warunki do rzucania na duże odległości. Pojemność szpuli wynosi 0,40/200 mm/m.

Przełożenie wynosi 3.9: 1, a siła hamulca to 12 kilogramów. Korpus i rotor jest pokryty kompozytem grafitowym. Przekładnia natomiast została wykonana ze stali nierdzewnej i wycięto ją zastosowaniem technologii CNC.

Kołowrotek wyposażony jest w 4 łożyska kulkowe i blokadę obrotów wstecznych postaci łożyska oporowego. Waga kołowrotka wynosi 670 g. Kołowrotek Ryobi Proskyer Surf FD jest solidnie zbudowanym sprzętem surfcastingowym. Jakie ma zalety i wady?

 

Zalety

Przekładnia ślimakowa: Odpowiadająca za nawijanie żyłki przekładnia ślimakowa zapewnia 40-milimetrowy posuw szpuli, dzięki temu uzyskujemy krzyżowe, perfekcyjne ułożenie linki.

Materiał korpusu: Korpus wykonany z kompozytu grafitowego zapewnia nie tylko trwałość, ale również lekką wagę kołowrotka.

Przekładnia: Zrobiona ze stali nierdzewnej o podwyższonej wytrzymałości przekładnia została wykonana w technologii CNC.

Obsługa: Kołowrotek będzie tak samo użyteczny dla osób prawo i leworęcznych.

 

Wady

Zapasowa szpula: Producent nie przewidział sprzedaży kołowrotka z zapasową szpulą. Kołowrotek zawiera jedną szpulę wykonaną z aluminium.

 

 

 

 

 

Kołowrotek Jaxon

 

7. Kołowrotek Jaxon Red Fury RX 300

 

Kołowrotek Jaxon Red Fury RX 300 to produkt polskiej firmy powstałej w 1985 roku. Firma Jaxon jest znana z dbałości o detale, przeprowadzania testów na poziomie eksperckim, a także dbałości o to, aby produkty miały przystępną cenę.

Kołowrotek ten więc pochodzi od firmy, która zaopatrza wędkarzy w szeroki asortyment obejmujący nie tylko kołowrotki, ale wiele akcesoriów dedykowanych do łowienia ryb.

Od metody spinningu, przez gruntową, muchową, spławikową, aż do wędkowania morskiego.  Kołowrotek Jaxon Red Fury RX 300 ma nowoczesny, ażurowy rotor, dzięki któremu waga kołowrotka ogranicza się do 280 g. Szpula główna została wykonana z aluminium i jej nawój wynosi 0,28 mm/300 m. Kołowrotek Jaxon Red Fury RX 300 to produkt polskiego, znanego producenta.

 

Zalety

Kompaktowość: Jest to atrakcyjnie wykonany kołowrotek o kompaktowym charakterze z ażurowym rotorem.

Waga: Dzięki wykorzystaniu ażurowej konstrukcji oraz materiału jakim jest grafit uzyskano wagę kołowrotka 280 g.

Zapasowa szpula: Do sprzętu, obok szpuli głównej wykonanej z aluminium, dołączono szpulę zapasową wykonaną z grafitu.

 

Wady

Przełożenie: Wędkarze oceniają, że zakręcenie korbą wykonuje dwa i pół, do maksymalnie trzech obrotów szpuli. Jest to wynik mało zadowalający.

 

 

 

 

 

Kołowrotek match

 

8. Kołowrotek Ninja LT4000 Match & Feeder

 

Kołowrotek Ninja LT4000 Match & Feeder to sprzęt o płynnej równej pracy. Dzięki zastosowaniu koncepcji Light & Tough kołowrotek znacznie zmniejszył swoją masę, która wynosi 280 g. W stosunku do poprzedniej wersji zastosowana tu przekładnia Tough Digigear zapewnia płynną pracę i doskonały przenoszenie sił.

Siła hamowania wynosi do 12 kg, a Dzieje się to dzięki zintegrowanemu systemowi hamowania ATD. Jest to kołowrotek w rozmiarze 4000, jego przełożenie wynosi 5.2: 1. Na uwagę w tym modelu zasługuje solidna rączka wkładana na zatrzask.

Ten kołowrotek Match sprawdzi się takich metodach połowu jak spinning, feeder lub na spławik. Kołowrotek Ninja LT4000 Match & Feeder to odpowiedni model do cięższych odmian spinningu lub do łowienia na feeder.

 

Zalety

Szpula: Szeroka i duża szpula sprawia że linka na niej dobrze się układa, a to gwarantuje dalekie rzuty.

Niska waga: Dzięki zastosowaniu technologii Light & Tough inżynierom udało się osiągnąć wagę kołowrotka wynoszącą zaledwie 280 g.

Przełożenie: Przełożenie kołowrotka wynosi 5.2: 1 znaczy to że jeden obrót korbki pozwoli nawinąć 82 cm żyłki.

 

Wady

Praca: Jak przekazują użytkownicy podczas pracy kołowrotka można usłyszeć lekkie szumy i szmery.

 

 

 

 

Kołowrotek Robinson

 

9. Kołowrotek Robinson Feeder Fan FD 506

 

Kołowrotek Robinson Feeder Fan FD 506 to mocny i ciężki sprzęt posiadający wysokie przełożenie. Dzięki temu użytkownik uzyska szybkie zwijanie koszyków nawet z dużych odległości. Kołowrotek wyposażono 6 łożysk wykonanych ze stali nierdzewnej oraz jedno łożysko oporowe. Jest to grafitowa konstrukcja o wadze 408 gram.

Kołowrotek zaopatrzono w dwie szpule. Główna szpula aluminiowa ma pojemność 0,28 mm – 170 m. Szpula zapasowa, wykonana z grafitu ma pojemność 0,35 mm – 280 m. Na uwagę zasługuje tu antypoślizgowy uchwyt korbki z pianki EVA , wykonany  z zasadami ergonomii.

Kołowrotek Robinson ma możliwość przełożenia rączki zarówno w prawo jak i w lewo. Kołowrotek Robinson Feeder Fan FD 506 o wzmocnionym rurkowatym kabłąku i komputerowo wymarzonym rotorze został objęty 5 letnią gwarancją producenta.

 

Zalety

Waga: Dzięki zastosowaniu w konstrukcji kołowrotka grafitu uzyskano wagę wynoszącą zaledwie 408 gram a mimo to kołowrotek należy do mocnego sprzętu.

Hamulec: Hamulec typu Quick Drag, o zwiększonej powierzchni podkładek hamulcowych, zapewnia moc 8 kg.

Zapasowa szpula: Sprzęt został wyposażony, obok głównej szpuli aluminiowej, również w szpulę zapasową, wykonaną z grafitu o pojemności 0,35 mm 280 m.

 

Wady

Hałaśliwa praca: Wędkarze przekazują, że pod oporem 3 g spławika kołowrotek pracuje hałaśliwie, co świadczy o jego kiepskiej jakości.

 

 

 

 

Kołowrotek morski

 

10. Savage Gear Kołowrotek SGS6 6000 FD

 

Savage Gear kołowrotek SGS6 6000 FD to sprzęt do łowienia w wodach słonych. Został on zbudowany z lekkiego, ale mocnego aluminiowego korpusu oraz wzmocnionego włóknem węglowym rotora z kompozytu. To kołowrotek o wysokiej wydajności. Wyposażono go 6 stalowych łożysk kulkowych oraz jedno łożysko oporowe.

Ten kołowrotek morski posiada bardzo wydajny, wodoodporny, przedni hamulec, uszczelniony węglowym układem hamulcowym, o maksymalnej sile hamowania 12,5 kg. Wielkość kołowrotka to 6000, ma on przełożenie 5.7: 1 oraz nawój wynoszący 101 cm.

Rączka Alu Handle, Rubber Knob z gumową gałką, jest miękka w dotyku. Savage Gear Kołowrotek SGS6 6000 FD to sprzęt przystosowany do łowienia w wodzie morskiej i wszystkie jego komponenty są odporne na słoną wodę. 

 

Zalety

Renoma: Savage Gear to światowy lider w produkcji sprzętu do wędkarstwa spinningowego i morskiego, zatem kupując opisywany sprzęt, użytkownik ma pewność wysokiej jakości.

Siła hamowania: Sprzęt wyposażono w uszczelniony hamulec węglowy o maksymalnej sile hamowania 12,5 kg.

Niska waga: Dzięki wykorzystaniu korpusu zbudowanego z aluminium osiągnięto wagę wynosząca tylko 396 g .  

 

Wady

Brak zapasowej szpuli: Producent nie przewidział dołączenia jako dodatkowego wyposażenia zapasowej szpuli.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki kołowrotek kupić?

 

Łowienie ryb jest uznawane za jedno z najbardziej relaksujących zajęć. Szum wody połączony z cierpliwym oczekiwaniem na jakikolwiek opór na żyłce rozluźnia nasze mięśnie i odwraca uwagę od codziennych problemów. Aby maksymalnie wykorzystać czas spędzony nad jeziorem lub rzeką powinniśmy zaopatrzyć się w dobrej klasy sprzęt wędkarski. Spośród szeregu gadżetów, które odgrywają kluczową rolę podczas połowów, jednym z najważniejszych jest kołowrotek.

Ten niewielki element nie tylko pomoże Ci zapanować nad plączącą się żyłką, ale również umożliwi kontrolę nad odległością spławika od brzegu oraz ułatwi wyciąganie z wody ryb. Na przykład kołowrotek castingowy to model zwiększający kontrolę nad przynętą. Albo kołowrotek surfcastingowy pozwalający na wyrzuc do 150 m od brzegu. Ze względu na bardzo szeroki asortyment sprzętu, bardzo trudno jest podjąć decyzję, jaki kołowrotek wybrać, aby spełnił w 100% nasze oczekiwania. W niniejszym artykule przedstawimy najważniejsze informacje, które powinieneś wiedzieć przed dokonaniem zakupu.

Rodzaje – jaki kołowrotek jest najlepszy?

Obecnie w sklepach wędkarskich znajdziesz bardzo wiele modeli kołowrotków. Każdy z nich przeznaczony jest do innego stylu połowu, dlatego też pierwszym Twoim krokiem powinno być określenie, jaki rodzaj sprzętu będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni.

Najbardziej ogólnym podziałem kołowrotków jest rozdzielenie ich na sprzęt ruchomy i stały.

Pierwsza kategoria dotyczy urządzeń, które wyposażone zostały w ruchomą szpulę prostopadle ułożoną do wędziska. Takie rozwiązanie sprawia, że kołowrotek jest niezwykle mocny i łatwy w obsłudze. Zazwyczaj wykorzystuje się go do połowu ryb stylem spławikowym, muchowym (kołowrotek muchowy), gruntowym lub morskim.

Urządzenia stałe posiadają nieco inną budowę niż ruchome. W tym przypadku szpula zamontowana jest równolegle do wędki, co daje jej dużą odporność na wszelkie naciski lub szarpnięcia. Nieco problematyczne może być tutaj nawijanie żyłki, ponieważ zwykle musimy robić to ręcznie obracając specjalny kabłąk. Mimo wszystko, ten rodzaj kołowrotka jest bardzo popularny i nadaje się do niemal wszystkich stylów wędkowania.

 

Hamulec

Niewątpliwie, jedną z najważniejszych cech kołowrotka jest hamulec. Jest to szczególnie ważne, gdy naszym marzeniem jest kołowtotek na szczupaka. To hamulcowi niemu żyłka nie zrywa się pod wpływem silnego i nagłego szarpnięcia, w momencie gdy ryba połknie haczyk. Następnie, gadżet balansuje naprężenie, tak aby ewentualna walka zdobyczy nie zakończyła się przerwaniem linki. Obecnie na rynku znajdziemy dwa podstawowe rodzaje hamulców: przednie (górne) i tylne (dolne).

Pierwszy model posiada blokadę umieszczoną w przedniej części, a cały system hamujący opiera się głównie na samej szpuli. Jest dość dokładny i bardzo łatwo go wyregulować, dlatego też poleca się go początkowym wędkarzom. Ze względu na małą wagę i szybką reakcję często wykorzystywany jest w spinningu.

Tylny hamulec zamontowany jest z tyłu mechanizmu co oznacza, że blokada umiejscowiona jest również w przekładniach. Ze względu na masywną budowę polecany jest podczas połowu dużych okazów. Świetnie sprawdza się w trakcie holu, ponieważ nawet pod wpływem mocnego oporu z łatwością możemy go wyregulować.

Aby maksymalnie ułatwić konsumentom korzystanie z wędki, producenci wyposażają swoje sprzęty w szereg dodatkowych opcji, które bardzo dobrze współgrają z kołowrotkiem. Jedną z nich jest tzw. wolny bieg. Kołowrotek z wolnym biegiem sprawia, że żyłka, po naciśnięciu odpowiedniego przycisku, swobodnie się rozwija, dzięki czemu duże ryby, takie jak np. sumy nie będą w stanie zerwać linki lub wyrwać nam wędki z rąk.

Innym doposażeniem gadżetu jest również tzw. hamulec walki. Tryb uruchamiany po włączeniu tej opcji nieco rozluźnia nacisk na kołowrotek, dzięki czemu tarcie powstałe na żyłce znacznie się zmniejsza. Jest to bardzo dobre rozwiązanie podczas połowu np. sandaczy. Po pierwsze, jest dość wygodne i ciche, dzięki czemu nie zakłóca spokojnej aury wokół nas, a poza tym dba o dobrą kondycję linki.

 

Rozmiar

Każdy kołowrotek oznaczony jest pewną liczbą, która określa jego rozmiar. W zależności od wielkości urządzenia możemy nawlec na niego tylko ściśle określoną żyłkę o odpowiedniej długości i grubości. Spory i mocny powienien byc też kołowrotek do spoda.

Takie informacje znajdziemy na szpuli, dlatego też warto zastanowić się wcześniej nad tym, do jakiego stylu będziemy potrzebować kołowrotka. Jeśli jesteśmy amatorami feeder’u możemy śmiało zdecydować się na gadżet w rozmiarze 3000, jednak pod żadnym pozorem nie powinien być mniejszy niż 2000.

 

Materiał

Zazwyczaj do kołowrotków dołączane są szpule zrobione z plastiku, metalu lub grafitu. Każdy z nich posiada swoje wady i zalety, jednak konsumenci zgodnie twierdzą, że najbardziej wytrzymałe i najwygodniejsze w użyciu są elementy metalowe wykonane np. z aluminium. Gładko trzymają żyłkę, dzięki czemu nie niszczą jej. Podobne w eksploatacji są kołowrotki grafitowe, jednak z opinii użytkowników wynika, że nieco słabiej reagują na hamowanie. Kołowrotek podlodowy natomiast musi się charakteryzować odpornością na wilgoć oraz kurz.

Szpule plastikowe są najmniej polecanym gadżetem. Oczywiście, są znacznie lżejsze i tańsze od wcześniej opisanych odpowiedników, ale równocześnie bardzo mało odporne na wszelkie czynniki zewnętrzne. To sprawia, że przy nieodpowiednim użytkowaniu szybko się łamią i po krótkim czasie stają się bezużyteczne.

 

Przełożenie

Dość istotną cechą kołowrotków jest ich przełożenie. Jest to wartość, która określa, jaki jest stosunek jednego obrotu korbki do ilości obrotów szpulki. Im wyższy jest wskaźnik, tym szybkiej będziemy w stanie nakręcić żyłkę na odpowiedni wałek. Jeśli wybrany przez Ciebie kołowrotek oznaczony został znakiem np. 1:5,5 to oznacza, że jednokrotnie przekręcając rączkę szpulka obróci się 5,5 raza.

Generalnie najlepsze kołowrotki ze względu na przełożenie możemy podzielić na 3 grupy: wolne, uniwersalne i szybkie. Jeśli chciałbyś zająć się głównie połowem dużych ryb np. karpi czy sumów powinieneś rozważyć zakup pierwszego rodzaju. Przełożenie do 1:4,6 będzie idealne dla tego typu sportu.

Uniwersalne kołowrotki zostały zaprojektowane z myślą o początkujących wędkarzach, którzy nie mają jeszcze ściśle określonego stylu. Zwykle zamykają się w wartości od 1:4,6 do 1:5,5.

Jeśli chciałbyś łowić ryby w rzekach lub jeziorach i zależy Ci, aby Twój sprzęt niemal natychmiastowo był gotowy do użycia, sprawdź, czy do Twojej wędki będzie pasował kołowrotek o najszybszym przełożeniu. Test kołowrotków dowodzi, że gadżety od 1:5,5 zaliczane są do najszybszych.

Rączka

Bardzo często konsumenci podczas zakupu elementów do wędki zapominają zwrócić uwagę na ich funkcjonalność, a przecież wszyscy dobrze wiemy, że najlepszy kołowrotek to taki, który będzie przede wszystkim wygodny w użyciu. Warto więc przemyśleć, kto będzie korzystał z danego sprzętu. Być może będzie to osoba leworęczna, która trzyma wędkę zupełnie inaczej niż praworęczny wędkarz. W sklepach znajdziemy gadżety dostosowane do przeróżnych preferencji.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest uchwyt składany, który możemy schować w strukturę kołowrotka. Takie rozwiązanie obniża ryzyko złamania wystającego elementu.

 

Kołowrotki w dobrych cenach

W zależności od użytych w produkcji materiałów, rozmiaru oraz producenta kołowrotki mają bardzo zróżnicowaną wartość. Najtańsze modele kupisz już z niecałe 20 zł. Jednak dla profesjonalistów, którzy cenią sobie wysoką jakość i komfort użytkowania gadżetu sprzedawcy oferują dobry kołowrotek nawet za 1500 zł. Jesli natomiast marzy Ci się kołowrotek elektryczny, to wydatek zaczyna sie do 2 tys. zł.

 

 

Jak smarować kołowrotek?

 

Sprzęt wędkarski wymaga odpowiedniej konserwacji, aby zbyt szybko się nie zepsuł. Dotyczy to w szczególności kołowrotka, na który nawija się żyłkę. Najważniejsze jest czyszczenie i smarowanie tego elementu, żeby lekko się kręcił i przy tym nie hałasował. Jak to zrobić? Jakiego smaru najlepiej używać? Odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania znajdziesz poniżej.

Które elementy kołowrotka wymagają smarowania?

Jeśli chodzi o smarowanie kołowrotka, to największą uwagę powinniśmy skupić na tzw. pinionie, czyli trzpieniu, na który zakłada się szpulę. Najpierw musimy go dokładnie i ostrożnie oczyścić przy pomocy papierowego ręcznika lub ściereczki z mikrofibry, a następnie nałożyć odrobinę odpowiedniego smaru. Ponieważ pinion to odkryta część kołowrotka, powinniśmy zastosować dobrej jakości środek i dbać o prawidłowe przechowywanie wędki (szpulę najlepiej opuścić jak najniżej, aby trzpień był zasłonięty, wtedy nie będzie osiadać na nim kurz).

Podczas konserwacji kołowrotka nie można pominąć smarowania mechanizmu nawoju żyłki, co wymaga wcześniejszego rozkręcenia go. Nie jest to bardzo trudne, ale musimy zachować cierpliwość i ostrożność, żeby przez przypadek nie uszkodzić żadnej ze śrubek. Najlepiej też robić zdjęcia po zdemontowaniu każdej części, aby podczas ponownego montażu niczego nie pominąć. Przed posmarowaniem mechanizmu także trzeba go dokładnie wyczyścić. Jeżeli sucha szmatka nie wystarcza, można użyć odrobiny benzyny ekstrakcyjnej. Do zabezpieczenia tej części kołowrotka jest nam potrzebny specjalny olej.

Żeby kołowrotek nie hałasował i dobrze działał, należy posmarować dodatkowo uchwyt korbki, do którego mamy łatwy dostęp. Nie musimy przy tym niczego demontować, dlatego czynność ta zajmie nam kilkadziesiąt sekund.

 

Aplikowanie oleju przez otwór serwisowy

W sklepach dostępne są kołowrotki wędkarskie wyposażone w otwór serwisowy. Służy on do aplikowania oleju bez potrzeby rozkręcania poszczególnych części budowy produktu. Doświadczeni wędkarze przekonują jednak, że korzystanie z tego typu rozwiązania nie jest dobrym pomysłem. Wszystko przez to, że olej może trafić przypadkowo do tych części kołowrotka, które wymagają zastosowania smaru o wysokiej lepkości, a nie płynnej oliwki. Jeśli jednak chcemy wypróbować ten sposób konserwacji, możemy zaaplikować przez otwór maksymalnie kilka kropel oleju i powtarzać to nie częściej niż co dwa lub trzy sezony wędkarskie.

Jak często smarować kołowrotek?

Kołowrotek powinniśmy smarować przynajmniej raz w roku, przykładowo przed rozpoczęciem sezonu połowu ryb lub tuż po jego zakończeniu. To pozwoli nam utrzymać swój sprzęt wędkarski w dobrym stanie przez długi czas i uniknąć kosztownych napraw w serwisie. Czasami jednak po smar trzeba sięgać częściej. Sygnałem świadczącym o tym, że kołowrotek wymaga dokładnej konserwacji, jest głośna i wyraźnie cięższa praca podczas zwijania żyłki. Brak smaru często objawia się także utrudnionym zbijaniem pałąka oraz skrzypieniem korbki.

Regularna konserwacja kołowrotka jest niezwykle ważna, ponieważ podczas wędkowania narażamy go na zanieczyszczenie piaskiem czy stosowaną przynętą, a także na działanie wody powodujące powolne wypłukiwanie smaru.

 

Czym należy smarować kołowrotek?

Wędkarze z wieloletnim doświadczeniem dobrze wiedzą, jaki kołowrotek jest polecany do konkretnego rodzaju wędki oraz czym należy go smarować. Okazuje się, że nie możemy użyć tego samego środka do zabezpieczenia wszystkich elementów budowy. Mogłoby to doprowadzić do uszkodzenia kołowrotka. Warto zapamiętać, że do smarowania pałąka i łożysk najlepiej zastosować preparat o stosunkowo rzadkiej konsystencji, gęstsze smary służą do konserwacji korbki. Chcąc uniknąć zakupu niewłaściwego środka, można zapytać o poradę osoby, które mają większą wiedzę na temat wędkarstwa niż my.

 

 

FAQ

 

P1: Jak nawinąć żyłkę na kołowrotek?

Nawijanie żyłki na kołowrotek należy rozpocząć od zrobienia węzła zaciskowego. To pierwsza czynność, którą każdy początkujący wędkarz powinien wykonać zaraz po kupieniu kołowrotka. Zastosowanie tej metody pozwala na solidne przymocowanie żyłki, która wytrzyma nawet w najtrudniejszych momentach. Przed nawijaniem należy wykonać zwykłą pętelkę kilka centymetrów od zgięcia. Zbędną końcówkę można obciąć za pomocą ostrych nożyczek, dzięki czemu nie będzie przeszkadzała. Nawijanie można rozpocząć od przewleczenia przez węzeł oczkowy żyłki w taki sposób, aby powstał zacisk na kołowrotku. Podczas nawijania linka zaciska się jeszcze bardziej, gwarantując, że całość wytrzyma nawet pod ciężarem dużej ryby.

 

P2: Jaki kołowrotek do feedera?

Metoda gruntowa zwana także feeder wymaga do wędkarza posiadania odpowiedniego zaopatrzenia i niezbędnego ekwipunku. Oprócz dobrej wędki, koszyczka i podajnika zanętowego potrzebny jest kołowrotek, który wytrzyma podczas łowienia. Dostępność różnych produktów, które są zróżnicowane pod względem parametrów technicznych, wpływa na kłopot z podjęciem decyzji, szczególnie przez amatorów rozpoczynających przygodę z wędkowaniem. Podstawowymi rodzajami kołowrotków są modele z hamulcem przednim, które zatrzymują żyłkę na szpuli oraz wersje z hamulcem tylnym gdzie blokowanie żyłki odbywa się przez przekładnie. Inna klasyfikacja dotyczy typu szpuli, i wyróżnia się kołowrotki o szpuli stałej i ruchomej. W przypadku amatora o wiele lepiej sprawdzą się modele z hamulcem przednim oraz o szpuli stałej.

P3: Jaki kołowrotek wybrać do spinningu?

Wybór odpowiedniego kołowrotka spinningowego jest bardzo ważny dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z wędkarstwem. Przed zakupem należy zwrócić uwagę na masę danego modelu, ponieważ waga całego zestawu umożliwia odpowiednie wyważenie. Różnica między nowoczesnymi wersjami z kompozytu węglowego a klasycznymi może wynosić nawet 100 gramów. Równie ważne co optymalna waga jest przełożenie, które powinno wynosić od 4,8:1 do 5,2:1. Najszybsze wersje dla profesjonalistów mają 7,0:1. Oprócz tego wędkarz powinien wybrać odpowiedni rozmiar i średnicę szpuli dla kołowrotka, co jest istotne i może mieć bezpośredni wpływ na efekty wędkowania. Pojemność szpuli nie musi być związana ze średnicą, jednak decydując się na zakup, warto sprawdzić oba parametry, które mają bezpośredni wpływ na długość rzutów oraz ciężar, jaki może utrzymać. Ważne jest także to, aby kołowrotek spinningowy miał przynajmniej 3 łożyska kulkowe oraz jedno oporowe.

 

P4: Jaki wybrać kołowrotek na suma?

Kołowrotki przeznaczone do połowu sumów muszą być przede wszystkim solidne i wytrzymałe. Sum z natury jest rybą waleczną, która niejednego wędkarza zadziwiła swoimi rozmiarami. Produkt, który wytrzyma duże obciążenie, powinien być wykonany z grafitu, grafitu z ABS, aluminium lub duraluminium, ponieważ są to lekkie materiały, a zarazem bardzo wytrzymałe. Nie warto wydawać pieniędzy na modele mające elementy z plastiku, które z łatwością można uszkodzić. Oprócz tego trzeba zwrócić uwagę na optymalny rozmiar wynoszący dla kołowrotka sumowego od 4000 do 6000, a także na przełożenie powyżej 5,0:1. Pojemność szpuli powinna wynosić od 200 do 300 metrów, a łożyska znajdujące się wewnątrz muszą być wykonane z trwałych materiałów takich jak stal nierdzewna.

 

P5: Ile żyłki nawinąć na kołowrotek?

Prawidłowe nawinięcie jest bardzo ważne, ponieważ od tego zależy skuteczność wędkowania. To właśnie żyłka jest jednym z najważniejszych elementów odpowiedzialnych za skuteczne holowanie zaczepionej o przynętę ryby. Oprócz prawidłowo wykonanego węzła oczkowego i zaciśnięcia żyłki na szpuli kołowrotka ilość nawiniętej żyłki na kołowrotek jest uzależniona od tego, czy użytkownik zastosował podkład, czy nawija samą linkę. Długość jest ściśle uzależniona od tego, jaka średnica żyłki zapisana jest na szpuli kołowrotka, jej długość oraz średnica modelu wybranego przez użytkownika. Przykładowo, jeśli na szpulę wchodzi 160 m o średnicy 0,3 mm, a wędkarz chce nawinąć produkt mający średnice 0,2 mm, to na kołowrotek zmieści do 240 metrów.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 12.07.24

 

Kołowrotek spinningowy – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Wiele osób szuka idealnego kołowrotka, który pomoże im w złowieniu jak największej ryby. Osoby, które zdecydowały się na zakup Penn Slammer 260, nie żałują swojego wyboru i wypowiadają się o nim bardzo pozytywnie, więc znalazł się on na szczycie naszej listy. Prezentowany dobry kołowrotek spinningowy jest bardzo dobrze wykonany i nie ulega zniszczeniu, nawet kiedy złapiemy bardzo dużą rybę. Jest on pojemny i zmieści dużo żyłki. Dodatkowo sprzęt jest wygodny, ponieważ jego korbka została wykonana w specjalny sposób. Wielu osobom podoba się płynność działania kołowrotka, która jest rezultatem zastosowania 6 bardzo dobrych łożysk. Wykonanie modelu jest solidne, materiałem wykonania jest w większości metal. Innym kołowrotkiem, o którym konsumenci wypowiadają się często i pozytywnie jest Daiwa Legalis LT 2000. Wędkarze zwracają uwagę głównie na komfortowy i skuteczny hamulec ATD, wysoce odporną na obciążenia przekładnię Tough Digigear oraz wytrzymały rotor Zaion V. Ponadto kołowrotek waży jedynie 185 g, co znacząco ułatwia obsługę. 

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Obudowa jest wykonana z metalu, więc masz pewność, że nie ulegnie szybko zniszczeniu. Uchwyt korbki jest dobrze wyprofilowany. Kołowrotek kręci się w jedną stronę.

Wady

Waga produktu wynosi około 350 g. Musisz wziąć pod uwagę to, że po zainstalowaniu go na wędce, całość będzie o wiele cięższa. Dlatego łowienie ryb może nie być już takie swobodne.

Podsumowanie

Pojemność szpuli kołowrotka wynosi 250 m w przypadku linki o grubości 0,25 mm. W całym sprzęcie znajduje się 6 łożysk. Przełożenie kołowrotka wynosi 5,1:1. Hamulec został zamontowany z przodu i jest on solidnie wykonany.

Drugi wybór

Zalety

Model został wyposażony w komfortowy hamulec oraz przekładnię, która wykazuje świetną odporność na obciążenia i umożliwia płynną pracę. Ponadto rotor kołowrotka wykazuje świetną wytrzymałość. Produkt waży zaledwie 185 g i jest odporny na odkształcenia.

Wady

Mimo wielu zalet, znalazło się również miejsce na jedną znaczącą wadę, o której wspominają użytkownicy. Chodzi o zarysowania, które dość szybko zaczynają pojawiać się na powierzchni kołowrotka spinningowego Daiwa Legalis LT 2000.

Podsumowanie

Produkt posiada 5 łożysk kulkowych. Model został wyposażony w blokadę obrotów wstecznych. Korbka została wykonana z aluminium oraz przeszła przez proces frezowania CNC. Pojemność szpuli wynosi 150/0,16 m/mm. Nawój ma 68 cm.

Rozważ też

Zalety

Kołowrotek posiada skuteczny system anty rewersu, mocną korbę z metalu oraz wydajny wielotarczowy hamulec z podkładkami z olejowanego filcu. Rotor został wyważony w odpowiedni sposób, a do tego szpula wykazuje bardzo dobrą trwałość.

Wady

Jak można wywnioskować z opinii użytkowników potwierdzonych zakupem, kołowrotek spinningowy Okuma Jaw 55 ma tylko jedną słabą stronę, której nie można pominąć. Mianowicie obsługa produktu jest nieco zbyt skomplikowana, szczególnie dla osób początkujących.

Podsumowanie

Kołowrotek posiada 3 łożyska kulkowe i 1 rolkowe łożysko oporowe. Pojemność szpuli wynosi 0,30 mm/300 m. Nawój linki ma 84 cm. Produkt waży 422 g. Model posiada wałek zębaty wycięty z mosiądzu.

 

 

5 najlepszych kołowrotków spinningowych. Opinie w 2024 roku

 

Jeśli po przeczytaniu poradnika wciąż zastanawiasz się, jak kupić dobrej jakości model sprawdź nasz ranking kołowrotków spinningowych. Znajdziesz tam produkty polecane i sprawdzone przez konsumentów.

 

1. Kołowrotek Spinningowy Penn Slammer 260

 

Penn Slammer 260 to kołowrotek, który dobrze posłuży każdemu, kto zamierza łowić ryby. Jest on przygotowany nawet na możliwość ciężkiego holu (dużej ryby) poprzez połączenie mechanizmu napędowego wykonanego z fosforobrązu z trzpieniem ślimakowym. Warto wspomnieć, że cała obudowa kołowrotka jest wykonana z metalu i ulega zniszczeniu niezwykle rzadko.

Elementem, o którym często wspominają użytkownicy jest sprzęgło hamulcowe. Jest ono chwalone ze względu na bardzo dużą siłę hamowania oraz brak zakleszczeń podczas rozpoczęcia holowania, co oznacza, że praca z kołowrotkiem jest bardzo płynna. Chwalony jest również kabłąk, który został odpowiednio utwardzony. Drgania rotora zostały zniwelowane z pomocą specjalnego systemu Techno Balance.

Kołowrotek ma 6 łożysk, które usprawniają jego działanie. Użytkownikom podoba się technologia Infinite Anti Reverse, za sprawą której linka w szpuli nie cofa się. Przełożenie kołowrotka wynosi 5,1: 1. Pojemność szpuli to 250 m w przypadku korzystania z linki o grubości 0,25 mm. Warto wspomnieć też o dobrze wyprofilowanym uchwycie korbki.

Penn Slammer 260 to kołowrotek o wadze 350 g. Jego przełożenie wynosi 5,1:1. Sprzęt jest w większości wykonany z metalu. Szpula kołowrotka ma pojemność 250 m.

 

Zalety

Wykonanie: Prezentowany kołowrotek został wykonany z solidnego metalu. Dzięki temu nie ulega zniszczeniu nawet na skutek bardzo częstej eksploatacji.

Wygoda: Korbka sprzętu została wyprofilowana w taki sposób, że bardzo dobrze się ją trzyma i nie przeszkadza nam nawet dłuższa walka z większą rybą.

Płynność: 6 łożysk sprawia, że działanie kołowrotka jest bardzo płynne. Dodatkowo ze względu na dobrze zbudowane sprzęgło hamulcowe, płynność nie jest przerywana przy rozpoczynaniu przyciągania linki.

Pojemność: Pojemność kołowrotka jest bardzo duża, wynosi aż 250 m linki o grubości 0,25 m.

Hamulec: Hamulec kołowrotka został wykonany w taki sposób, że jest w stanie utrzymać nawet bardzo dużą rybę. Poza tym nie zacina się on, a kołowrotek nie cofa się i nie ma ryzyka, że ryba nam ucieknie.

 

Wady

Waga: Kołowrotek waży 350 g, co może być dość dużo, jeżeli sama wędka nie jest zbyt lekka.

 

 

 

 

2. Daiwa Kołowrotek Spinningowy Legalis LT 2000

 

Kołowrotek spinningowy Daiwa Legalis LT 2000 został wyposażony w szereg różnych rozwiązań, które przekładają się na jego wysoką jakość. Przede wszystkim mamy tu do czynienia z takimi zaletami jak komfortowy hamulec ATD, płynna i odporna na uszkodzenia przekładnia Tough Digigear, wytrzymały rotor Zaion V, niewielka waga oraz materiał Zaion Light, który wykazuje zadowalający poziom odporności na odkształcenia.

Produkt ma jednak jeszcze kilka interesujących udogodnień. Są to między innymi nawój Cross Wrap, który pozwala na wygodne krzyżowe nawijanie żyłki. Oprócz tego warto jeszcze wspomnieć o pokrętle Hi-Grip oraz kabłąku AIR BAIL, które zostały wykonane w sposób gwarantujący satysfakcjonujący poziom trwałości.

Opinie o kołowrotku spinningowym Legalis LT 2000 są w przeważającej części pozytywne. Co wpływa na wysoką jakość tego produktu?

 

Zalety

Hamulec ATD: To rozwiązanie pozwala na start z ustawioną siłą bez potrzeby zastosowania początkowego zwiększonego oporu, co zwiększa komfort użytkowania.

Przekładnia Tough Digigear: Mechanizm wyróżnia się bardzo dobrą odpornością na obciążenia oraz płynną pracą.

Zaion V: Rotor został wykonany z wykorzystaniem włókien węglowych, dzięki czemu jest bardzo wytrzymały.

Niewielka waga: Kołowrotek waży zaledwie 185 g, dzięki czemu jego obsługa jest bezproblemowa.

Materiał Zaion Light: Zastosowanie tego rozwiązania sprawia, że produkt wykazuje dobrą odporność na odkształcenia.

 

Wady

Zarysowania: Na powierzchni kołowrotka stosunkowo szybko zaczynają pojawiać się rysy.

 

 

 

 

3. Okuma Kołowrotek Spinningowy Jaw 55 60736

 

Produkt został wyposażony w 3 łożyska kulkowe oraz 1 rolkowe łożysko oporowe. Użytkownicy bardzo chwalą sobie ten model kołowrotka spinningowego ze względu na kilka istotnych zalet. Mowa przede wszystkim o skutecznym systemie anty rewersu, mocnej korbie, skutecznym hamulcu, wyważonym rotorze oraz trwałej szpuli.

Model dodatkowo posiada wycięty z mosiądzu wałek zębaty oraz został dopasowany pod kątem kolorystyki do wędzisk SG MPP 2. Pojemność szpuli wynosi 0,30 mm/300 m. Siła hamulca oceniana jest przez producenta na 11 kg. Nawój linki natomiast ma 83 cm.

Warto jeszcze napomknąć o fakcie, że kołowrotek spinningowy Jaw 55 waży 422 g. Odpowiadamy na pytanie, czy warto kupić kołowrotek do spinning Okuma Jaw 55? Oto mocne strony tego produktu.

 

Zalety

System Quick-Set: Rozwiązanie umożliwia zastosowanie bezstopniowego anty rewersu, co skutecznie zapobiega cofaniu.

Mocna korba: Ten element konstrukcji został wykonany z metalu, dzięki czemu jest bardzo solidny.

Skuteczny hamulec: Hamowanie jest niezawodne ze względu na zastosowanie wielotarczowego hamulca z podkładkami z olejowanego filcu.

Wyważony rotor: Odpowiedni poziom wyważenia został osiągnięty dzięki cyfrowemu rozwiązaniu RESII.

Trwała szpula: Na jej jakość wpływa proces anodowania, który zwiększa odporność aluminium na działanie czynników zewnętrznych.

 

Wady

Skomplikowana obsługa: Użytkownicy zgłaszają, że obsługa kołowrotka jest nieco zbyt skomplikowana, zwłaszcza dla osób początkujących.

 

 

 

 

4. Kołowrotek Spinningowy FL FX3000 (7) 5.1:1

 

Kołowrotek do spinningu FL FX3000 jest często kupowany ze względu na swoje wyraźne atuty. Są to głównie skuteczny system nawoju żyłki, precyzyjna regulacja hamulca, aż 11 łożysk oraz wygodny kabłąk. Korpus tego modelu został wykonany z grafitu, a szpulka główna z duraluminium. Rączkę kołowrotka FL FX3000 można składać w sposób automatyczny za pomocą pojedynczego przycisku.

Produkt został zaprojektowany tak, aby umożliwić połów dużych ryb. Trzeba jeszcze wspomnieć między innymi o fakcie, że FL FX3000 posiada obudowę wykonaną z utwardzanego grafitu, co pozytywnie wpływa na jego odporność. Wysoka jakość produktu jest potwierdzona przez wielu zadowolonych klientów.

FL FX3000 cieszy się popularnością wśród miłośników łowienia na spinning. Przedstawiamy atuty, które są najczęściej podkreślane przez użytkowników.

 

Zalety

System nawoju żyłki: Został zaprojektowany w sposób, który znacząco ułatwia ułożenie żyłki na szpuli. W efekcie nawet dalekie rzuty przynętą są dokładne.

Regulacja hamulca: Ten element konstrukcji posiada skuteczną górną regulację, co zapewnia precyzję nawet przy złowieniu dużego okazu.

Łożyska: Produkt został wyposażony w aż 11 wysokiej jakości łożysk, z czego jedno z nich stanowi łożysko oporowe OWC.

Kabłąk: Łowienie jest bardzo komfortowe ze względu na zastosowanie wygodnego kabłąka o niewielkiej wadze.

 

Wady

Uchwyt: Wśród użytkowników często powtarza się opinia, że uchwyt kołowrotka jest zbyt niekomfortowy w użytku.

 

 

 

 

5. Kołowrotek Spinning Match FL QFB 300 6bb

 

Kołowrotek Spinning Match FL QFB 300 6bb wyróżnia się wysokim standardem wykończenia. Wyposażono go w bardzo precyzyjny oraz niezawodny hamulec, który znajduje się w górnej części szpuli. Kołowrotek ma 6 łożysk. Do zestawu dołączona jest dodatkowa szpula, wykonana z tworzywa.

Główną szpulę wykonano z metalu. Kołowrotek bardzo dobrze sprawdzi się do połowu spinningowego, spławikowego oraz feederowego. Model gwarantuje bardzo płynne akcje, Wynikają one głównie z dobrego wyważenia całego mechanizmu oraz precyzyjnego dopasowania wszystkich elementów, które wchodzą w skład konstrukcji.

Konsumenci są bardzo zadowoleni z użytkowania tego produktu. Jego waga wynosi zaledwie 250 g, co w połączeniu z wagą wędki nie powinno powodować wielkiego ciężaru. Dzięki temu połów ryb jest bardzo komfortowy. Model w sprzedaży dostępny jest w 4 wersjach kolorystycznych: Pomarańczowej, ciemno zielonej, jasno zielonej oraz żółtej

Kołowrotek Spinning Match FL QFB 300 6bb ma 6 łożysk, jest bardzo solidnie wykonany i zapewnia niezawodność działania.

 

Zalety

Waga: Model waży jedynie 250 g. Jest to niewiele. W połączeniu z wędką nie odczujemy dużego ciężaru, a połów powinien być w pełni komfortowy.

Dobrze dopracowana konstrukcja: Kołowrotek ma bardzo dobrze wyważony mechanizm. Jest to spowodowane precyzyjnym dopasowaniem wszystkich elementów konstrukcji. Zapewnia on płynną akcję.

 

Wady

Obsługa: Osoby początkujące, które dopiero zaczynają swoją przygodę z połowem ryb początkowo mają małe trudności z prawidłową obsługą urządzenia. Opanowanie mechanizmu dla wielu osób stwarza trudności.

Uchwyt: Dla części użytkowników uchwyt kołowrotka jest bardzo niewygodny w użytkowaniu. Największy dyskomfort pojawia się podczas długich, wielogodzinnych, bardzo intensywnych połowów.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki kołowrotek spinningowy kupić?

 

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem kołowrotka spinningowego, ale nie wiesz, na jaki model się zdecydować, jesteś w dobrym miejscu. W tym poradniku przedstawiamy najważniejsze informacje, które pozwolą Ci wybrać możliwie najlepszy wariant. W tekście wskazujemy, na jakie cechy należy zwracać uwagę. Jeśli chcesz znać odpowiedź na pytanie – jaki kołowrotek spinningowy wybrać? – zachęcamy do przeczytania tego artykułu.

Czym właściwie jest spinning?

Na samym początku warto wyjaśnić, czym jest spinning. To metoda połowu ryb stosowana zarówno przez amatorów, jak i zawodowców. Potrzebnymi do niej elementami są: wędka, kołowrotek i przynęta. Metodę spinningową wykorzystuje się przede wszystkim do łowienia okoni, szczupaków i sumów. Wędkarz zarzuca wędkę, a następnie ją ściąga. Może wykonywać także dodatkowe ruchy, które zwrócą uwagę ryb ukrywających się pod wodą.

 

Rodzaje kołowrotków

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kołowrotków. Przed zakupem konkretnego modelu, dobrze jest poznać wszystkie możliwe opcje. Biorąc pod uwagę szpulę, czyli element, na który nawija się żyłkę, wyróżniamy sprzęty ze szpulą ruchomą i stałą.

Ruchoma – jej oś ustawiona jest prostopadle do wędziska, jej cechą charakterystyczną jest bardzo mocne wykonanie i wytrzymałość,

Stała – ustawiona prostopadle do wędki. Z uwagi na prostą obsługę, ten typ polecany jest w szczególności osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z wędkowaniem.

Biorąc pod uwagę typ hamulca zastosowanego w kołowrotku, wyróżniamy modele z hamulcem przednim i tylnym.

Przedni – tzw. górny, blokada znajduje się z przodu.

Tylny – tzw. dolny, blokada umieszczona jest w tylnej części mechanizmu, czyli w przekładniach.

 

Najważniejsze parametry

Kiedy jesteśmy w sklepie i zastanawiamy się jaki wybrać kołowrotek na spinning musimy pamiętać o tym, aby wziąć pod uwagę kilka parametrów. Wśród najważniejszych wyróżnia się przełożenie, pojemność szpuli, ilość łożysk i masę. Przełożenie informuje nas o tym, jak szybko będziemy mogli nawijać żyłkę na szpulę. Informacja ta podawana jest w taki sposób np. 5:1, co oznacza, że podczas jednego obrotu korbką, szpula obróci się 5 razy. Jeśli chcemy zapewnić sobie komfort w trakcie spinningu, dobrym wyborem będzie zakupu modelu z przełożeniem min. 6:1.

Jeśli chodzi o pojemność szpuli, oznaczana jest on zwykle w sposób następujący – np. 0,2/140 m. Co to oznacza? Opis ten mówi nam, że żyłka o grubości 0,2 wejdzie na szpulę 140 m. Dzięki tej informacji wiemy, jak dużo żyłki musimy kupić przed przystąpieniem do połowu.

Wielu wędkarzy twierdzi, że to nie liczba łożysk, a ich jakość decyduje o tym, jak dobre będzie dane urządzenie. Jeśli więc mamy do wyboru kołowrotek z 6 łożyskami i wariant z 4, nie powinniśmy automatycznie wybierać tego, który ma ich więcej. Może się okazać, że jest on znacznie słabszy, a tym samym nie będzie należycie spełniał swojego zadania.

Najlepszy kołowrotek spinningowy powinien być lekki. Waga modelu zależy nie tylko od jego wielkości, ale także materiałów użytych do produkcji. Istnieje przeświadczenie, że solidne tworzywa są zazwyczaj toporne. W przypadku kołowrotków jest inaczej. Nawet sprzęt ważący 300 g może okazać się bardzo dobry. Konsumenci polecają wybór urządzeń znajdujących się w przedziale od 200 g do 300 g. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby wziąć pod uwagę wagę wędki. W innym wypadku może się okazać, że wybrany przez nas dobry i tani kołowrotek spinningowy jest zbyt lekki, a tym samym nie jest w stanie utrzymać wędki w stabilnej pozycji.

 

Materiał wykonania – jaki kołowrotek spinningowy jest najlepszy?

Najlepsze kołowrotki spinningowe sa produkowane z wykorzystaniem różnego rodzaju materiałów. Wśród najczęściej wybieranych jest grafit i aluminium. Porównując oba tworzywa można dojść do wniosku, że to aluminium jest bardziej odporne na uszkodzenia. Jednakże także modele grafitowe okazują się mocne i nie ulegają zbyt szybko zniszczeniu. Oba materiały są lekkie, co ma duże znaczenie w przypadku kołowrotków spinningowych.

Aby upewnić się, że wybrany przez nas model został solidnie wykonany warto przed zakupem dokładnie mu się przyjrzeć. Musimy sprawdzić, czy wszystkie elementy są odpowiednio ze sobą połączone. Dobrze, jeśli wypróbujemy hamulec – powinien być on precyzyjny i działać szybko. Równie istotne jest to, aby cały mechanizm działał płynnie. Jeśli będzie się zacinał, łowienie ryb nie będzie przyjemne.

Dodatkowe funkcje

Test kołowrototków spinningowych wykazuje, że dostępne na rynku modele wyposażone w dodatkowe funkcje są bardziej atrakcyjne dla klientów. Na przykład system neutralizujący drgania, cieszy sie powodzeniem, bo ułatwia nam połów i sprawia, że utrzymanie wędki w rękach jest dużo prostsze. W sklepach można znaleźć także sprzęty wyposażone w licznik głębokości. Tego typu opcja przyda się jednak podczas połowu na bardzo głębokich wodach.

 

Kołowrotki spinningowe w dobrej cenie

Ceny kołowrotków są bardzo zróżnicowane. Nie chodzi tylko o wielkość danego modelu, ale także materiał użyty do jego produkcji czy samego producenta. Osoby początkujące najczęściej wybierają stosunkowo tanie modele, czyli kołowrotek spinningowy do 100 zł czy do 200 zł. W sklepach znajdziemy także dużo droższe warianty.

 

 

Kołowrotek spinningowy – przełożenie i konserwacja sprzętu

 

Wybór dobrej jakości kołowrotka spinningowego może być trudnym zadaniem, szczególnie dla początkujących wędkarzy. Jesteśmy jednak pewni, że przeczytany przez Ciebie poradnik i ranking rozwiał wszelkie wątpliwości. Przygotowaliśmy także tekst, w którym wskazujemy zasady konserwacji kołowrotka spinningowego i określamy, jakie przełożenie jest najlepsze. Wszystkie informacje znajdziesz poniżej.

Jakie przełożenie powinien mieć kołowrotek spinningowy?

Jednym z bardzo istotnych parametrów każdego kołowrotka spinningowego jest jego przełożenie, a dokładniej rzecz ujmując – szybkość nawijania żyłki na szpulę względem obrotu korbką. Wartość tę zapisuje się w następujący sposób 5,2:1, co oznacza, że szpula kołowrotka zakręci się 5,2 razy przy jednym obrocie korbką. Oczywiście wskazana wartość jest jedynie przypadkowa. To, jak szybko powinna być nawinięta żyłka, zależy przede wszystkim od tego, jakie ryby mamy zamiar łowić. Najczęściej w sklepach dostępne są kołowrotki o przełożeniu 4,8:1 do 5,2:1. Jest to pewien standard. Niemniej jednak na rynku można znaleźć także modele zarówno z mniejszym, jak i większym przełożeniem. Kołowrotki, które są wolniejsze poleca się do łowienia ciężkiego sandacza, troci czy łososi w rzekach.

Modele szybkie wybierane są przez osoby, które chcą złapać np. belonę. Z powyższego wynika, że to, jaki kołowrotek spinningowy jest polecany przez wędkarzy, zależy głównie od potrzeb danej osoby. Pamiętajmy, że nawet jeśli kupimy np. zbyt szybki model, który nie będzie dostosowany do rodzaju ryb, jaki chcemy łowić, możemy po prostu wykonywać wolniejsze ruchy korbką, a tym samym spowolnić cały mechanizm. Po pewnym czasie jednak może się to okazać męczące i niewygodne.

 

Czego używać do czyszczenia kołowrotka spinningowego?

Przy zakupie sprzętu musimy nie tylko zapoznać się z jego parametrami, ale także dowiedzieć się, jak należy od niego dbać. Jeśli nie będziemy tego robić odpowiednio, istnieje duża szansa na to, że zakupiony przez nas model szybko się zniszczy. Prostą czynnością, którą możemy wykonać właściwie po każdym użyciu kołowrotka spinningowego, jest jego dokładne przetarcie. W tym celu należy użyć delikatnej szmatki (może być ona nieco zwilżona). Jeśli nie chcemy, aby w trakcie transportu doszło do zabrudzenia sprzętu, musimy pamiętać o jego odpowiednim przechowywaniu. Kołowrotek powinien znajdować się w pokrowcu.

Czy można rozkręcić kołowrotek spinningowy?

Wielu początkujących wędkarzy zastanawia się nad tym, czy zalecane jest, aby rozkręcać kołowrotek spiningowy. Jeśli nie mamy dużego doświadczenia w tym zakresie, lepiej nie ryzykować. Możemy przypadkowo uszkodzić jakiś element bądź nieodpowiednio go przymocować. To z pewnością wpłynęłoby na efektywność pracy modelu. Jeśli jednak dobrze znamy budowę kołowrotka spinningowego, możemy go rozkręcić. Pamiętajmy, aby nie robić tego w tzw. warunkach polowych, czyli w miejscu, w którym łowimy ryby. Wtedy bardzo łatwo jest zgubić jakąś niewielką część konstrukcji. Nie jest wskazane też, aby zbyt często rozkręcać sprzęt (zwykle wystarczy raz na sezon).

 

Kołowrotek spinningowy – konserwacja

Aby nasz kołowrotek spinningowy dobrze działał musimy od czasu do czasu go smarować. To poprawi działanie poszczególnych mechanizmów, sprawi, że nawijanie szpuli będzie proste, a dodatkowo pozwoli pozbyć się nieprzyjemnego dźwięku skrzypienia. Do konserwacji można wybrać specjalne smary, które są dostępne w sklepach wędkarskich. Część osób stosuje zwykłą oliwkę, jednak nie wszyscy to zalecają.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 12.07.24

 

Echosonda wędkarska – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Osobom pasjonującym się wędkarstwem, które szukają odpowiedniej dla siebie echosondy polecamy umieszczony na tej stronie ranking. Znalazły się w nim najpopularniejsze obecnie sprzęty, które zdobyły wiele pochlebnych opinii konsumentów. Za najlepszy model w 2024 roku uważa się Garmin Striker 4. Todobra echosonda wędkarska z 3,5-calowym, kolorowym wyświetlaczem, która umożliwia wyszukiwanie ryb, a także oznaczanie miejsc ich występowania, doków i pomostów. Urządzenie zostało wyposażone w wiele przydatnych funkcji i technologii, takich jak np. przetwornik sygnału sonaru CHIRP, co gwarantuje większą precyzję w namierzaniu ryb. Produkt daje nam możliwość sprawdzenia prędkości płynięcia łodzi, co jest istotne m.in. przy wpłynięciu na obszar kontrolowanego ruchu torowego. Wędkarze polecają także wysokiej klasy bezprzewodową echosondę Deeper Smart Sonar Pro Plus, która jest kompatybilna z urządzeniami mobilnymi wyposażonymi w systemy Android oraz iOS. Sprzęt działa na odległość do 100 metrów oraz na głębokość do 80 metrów. Wyposażony w zaawansowaną technologię współpracuje z aplikacją, która zbiera i przechowuje dane dostępne dla użytkownika w każdej chwili.

5 najlepszych echosond wędkarskich. Opinie w 2024 roku

 

Wędkowanie to dla wielu osób bardzo relaksujące zajęcie, ale gdy kończy się pustym wiaderkiem, cała przyjemność potrafi zniknąć. Dlatego tak przydatnym urządzeniem może okazać się specjalna echosonda na ryby. Wprawieni wędkarze wiedzą, że to podstawowe wyposażenie w czasie wypadu na ryby, ale osoby łowiące sporadycznie czasem nie zdają sobie sprawy z istnienia takich nowoczesnych rozwiązań. Dlatego też przygotowaliśmy zestawienie najlepszych echosond wędkarskich. Sprawdź, kóra echosonda wędkarska ma najlepsze opinie.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Echosonda ma kolorowy, 3,5-calowy wyświetlacz, który ułatwia znalezienie ryb. Sprzęt wyposażono w odbiornik GPS o wysokiej czułości pozwalający na śledzenie swojej pozycji. Model umożliwia m.in. sprawdzenie prędkości płynięcia łodzi.

Wady

Według osób mających problemy ze wzrokiem wyświetlacz jest stosunkowo mały i odczytanie z niego informacji na temat położenia ryb jest trudne. Przez to wędkowanie może okazać się mniej przyjemne.

Podsumowanie

Urządzenie ma przetwornik sygnału sonaru CHIRP, co gwarantuje dokładność w obrazowaniu ryb i szybsze ich znalezienie. Na ekranie wyświetlają się świetnej jakości obrazy obiektów znajdujących się pod łodzią, do głębokości ok. 228 m. Echosonda jest łatwa w obsłudze.

Drugi wybór

Zalety

Bezprzewodowa echosonda działa na odległość do 100 metrów i umożliwia użytkownikowi czytelny odczyt danych. Urządzenie działa na głębokości do 80 metrów i może być bezpiecznie używane zarówno w słodkiej, jak i słonej wodzie. Do pełnego naładowania wystarczy jedynie 2 godziny.

Wady

Urządzenie łączy się z telefonem komórkowym lub smartfonem za pomocą bezprzewodowego połączenia. Korzystanie z takiego rozwiązania powoduje szybkie wyczerpanie baterii w urządzeniu mobilnym.

Podsumowanie

Echosonda współpracuje z urządzeniami mobilnymi wyposażonymi w systemy Android oraz iOS. Jest to model wyposażony w system Onshore GPS Mode oraz dwie częstotliwości. Bezprzewodowy sprzęt pracuje do 5,5 godziny na jednym ładowaniu.

Rozważ też

Zalety

Urządzenie jest łatwe w obsłudze, ma duży ekran oraz wygodny uchwyt do podtrzymywania. Sprzęt jest wodoszczelny i wysoce odporny na skrajne temperatury. Urządzenie jest zaliczane do wysoce bezawaryjnych. Wędkarze uważają, że dzięki temu modelowi łowienie ryb jest przyjemniejsze.

Wady

Pomiary nie zawsze są dokładne ze względu na brak odwzorowania dna zbiornika, urządzenie nie uwzględnia wszystkich zmiennych.

Podsumowanie

Jest to echosonda z GPS, która lokalizuje ryby w zbiorniku. Zasięg działania sprzętu to 150 m. Akcesorium ma kolorowy ekran. Narzędzie bez problemu pracuje zarówno zimą, jak i latem. Zestaw zawiera szereg akcesoriów, w tym etui do przenoszenia całości.

 

1. Echosonda Rybacka Garmin Striker 4

 

Niewielkie urządzenie, jakim jest Garmin Striker 4 wyposażono w 3,5 calowy, kolorowy wyświetlacz o rozdzielczości 480 x 320 px i wbudowany odbiornik GPS. Jako akcesoria dodatkowe dołączono przetwornik, uchylny uchwyt i przewód zasilający. Maksymalna głębokość, do jakiej model ten jest przystosowany to wody morskie 228 metrów i słodkie 490 metrów. Użytkownik ma tu możliwość sprawdzenia prędkości łodzi, na której się znajduje i dopasować do niej stosowaną przynętę. Daje to również możliwość dopasowania prędkości w obszarach kontrolowanego ruchu torowego.

Dzięki wyposażeniu urządzenia w ekran sonaru, przy połowach odbywających się w jednym miejscu użytkownik ma możliwość obserwacji dna zbiornika, określenia jego głębokość, zauważenia ryb poruszających się w obrębie wiązki sonaru, a także tego, jak podpływają do przynęty. Dzięki niewielkim wymiarom wynoszącym 9.1 x 15.0 x 4.1 cm i wadze 230 gram sonar jest łatwy do zabrania i montażu (producent umożliwia montaż na pawęży i silniku trollingowym dołączając do zestawu specjalny uchwyt na przyssawkę) na kajaku czy canoe.

Urządzenie ma opinię, że jest to dobra i tania echosonda wędkarska, przydatna również jako echosonda podlodowa. Użytkownicy, którzy zdecydowali się na zakup urządzenia w kontekście jego niskiej ceny, są z urządzenia zadowoleni i uważają, że spełnia ono wszelkie podstawowe funkcje, jakie potrzebuje mieć początkujący wędkarz.

Ze względu na stosunkowo niską cenę Garmin Striker 4 znajduje wielu zwolenników. Czy słusznie jest to urządzenie wybierane przez wędkarzy? Czy będą z niego zadowoleni?

 

Zalety

Wbudowany odbiornik GPS: Model pozwala na precyzyjną lokalizację i zapisanie bieżącej pozycji, a także utrzymania jej na jeziorze. Użytkownik może również oznaczyć swoje ulubione miejsca do wykorzystania przy następnych połowach.

Wyświetlany obraz: Kolorowy wyświetlacz pozwala na uchwycenie wyraźnego i czytelnego obrazu, a dzięki funkcji Smooth Scaling&trade następuje łatwe przełączenie między zakresami głębokości, bez zacięć i przerw w wyświetlaniu obrazu na ekranie. Można również ekran podzielić i powiększyć jedną z części obrazu.

Przydatne funkcje: Producent wyposażył swój model w funkcję Ultrascroll™ pozwalającą wykryć ławicę ryb przy sporej prędkości ryby, Fish Symbol ID wyszukuje i oznacza ryb, A-scope pozwala w czasie rzeczywistym obserować przepływające ryby, a technologia Technologia AutoGain minimalizuje wszelkie zakłócenia.

 

Wady

Mały ekran: Wyświetlacz o wielkości 3,5 cala jest niezwykle małym urządzeniem i aby odczytać prawidłowo dane na nim trzeba nie tylko dobrego wzroku, ale też i wprawy w użytkowaniu echosondy.

Brak technologii CHIRP: Model ten nie posiada technologii CHIRP, która zapewnia idealny obraz sonaru i lepsze rozróżnianie obiektów. Mamy tu możliwość rozbudowy o tę technologię, ale modernizacja taka jest związana z oddzielnym zakupem.

Połów pionowy: Ekran sonaru przedstawia jedynie obraz w dół pod łodzią, lodem, czy pomostem. Nie ma tu sonaru skanującego ClearVü, który rozszerza wyświetlany obraz o obie burty łodzi, w której sonar się znajduje.

 

 

 

 

2. Deeper Smart Sonar Pro Plus Echosonda do Łowienia Ryb

 

Bezprzewodowa echosonda Deeper Smart Sonar Pro Plus to dodatek, który przyda się osobom lubiącym łowić ryby. Wysokiej jakości produkt sprawdzi się w rękach amatorów i profesjonalistów, którzy potrzebują urządzenia do zadań specjalnych. Echosonda współpracuje z urządzeniami mobilnymi, takimi jak tablety czy telefony komórkowe mające dostęp do sieci komórkowej i transferu danych. Kompatybilna z systemami iOS oraz Android umożliwia połączenie w odległości do 100 metrów, oraz głębokości do 80 metrów.

Nowoczesny tryb Onshore GPS Mode pozwala na tworzenie batymetrycznych map, dzięki którym użytkownik może zbierać dane dotyczące zarysu i kształtu dna. Jest to bardzo przydatne szczególnie w trakcie łowienia z mostu, łodzi lub kajaka. Deeper Smart Sonar Pro Plus w kształcie kuli może pracować zarówno w wodzie słonej, jak i słodkiej. Opinie o tych echosondach wędkarskich mówią, że ich lekka konstrukcja oraz wydajna bateria pozwala na 5,5 godziny pracy.

Konsumenci, którzy wybrali model Deeper Smart Sonar Pro Plus chwalą dołączoną aplikację, współpracującą z echosondą. Program zbiera i magazynuje dane, a także ma dodatkowe funkcje, takie jak tryb zimowy czy kalendarz księżycowo-słoneczny.

Echosonda Deeper Smart Sonar Pro Plus kompatybilna z urządzeniami mającymi zainstalowane systemy Android i iOS pozwala na wykonanie mapowania w czasie rzeczywistym. Sprzęt działa na odległość do 100 metrów oraz na głębokości do 80 metrów.

 

Zalety

Bezprzewodowe połączenie: Zaawansowana technologia pozwala na bezprzewodowe połączenie między echosondą a urządzeniem mobilnym z zainstalowaną aplikacją.

Czas pracy na baterii: Na jednym ładowaniu echosonda może pracować nieprzerwanie do 5,5 godzin.

Zakres pracy: Odległość między echosondą a urządzeniem sterującym może wynosić do 100 metrów odległości oraz do 80 metrów głębokości.

Dodatkowe funkcje: Model jest wyposażony w funkcje Onshore GPS Mode, która umożliwia stworzenie batymetrycznej mapy konturowej dna.

 

Wady

Drenaż baterii w urządzeniu mobilnym: Echosonda połączona z urządzeniem mobilnym wysyła dane do zainstalowanej aplikacji. Do wykonania procesu wykorzystywana jest bateria smartfona lub tabletu.

 

 

 

 

3. Echosonda z GPS Lowrance Hook2 4x Super Zestaw

 

Echosonda Lowrance Hook2 z przetwornikiem bullet 200 kHz to niezawodny sprzęt z GPS, który pozwala wygodnie i szybko zlokalizować ryby. Sprzęt ma kolorowy, 4,3 calowy ekran, z którego odczytamy wszelkie niezbędne informacje.

Maksymalny zasięg echosondy to 150 m w przypadku wody słodkiej. Urządzenie działa bez problemu w temperaturach od -15 st. C do +55 st. C. Jest to bardzo dobry wynik. Echosonda ma wodoszczelną obudowę, która jednocześnie jest odporna na uszkodzenia. Zestaw oprócz echosondy zawiera także inne akcesoria, w tym akumulator, ładowarkę, torbę, śruby montażowe oraz uchwyt do czujnika.

Dobrze opracowane, nieskomplikowane menu według wędkarzy znacznie ułatwia połowy. Sprzęt reguluje ustawienia sonaru i dostosowuje się do panujących warunków, dlatego jest uznawany za skuteczny. Wielu wędkarzy uważa Hook2 za najlepsze echosondy wędkarskie i wyraża opinię, że z taką echosondą wędkowanie staje się przyjemnością. Co ważne, nie trzeba mieć większego doświadczenia w obsłudze takiego modelu, gdyż jego system operacyjny jest intuicyjny.

Echosonda z GPS – Lowrance Hook2 to model z 4,3 calowym ekranem. Sprzęt kupimy w zestawie z torbą, uchwytem, akumulatorem oraz baterią.

 

Zalety

Zakres działania: W wodach słodkich zasięg działania echosondy to 150 metrów, co według wędkarzy jest naprawdę dobrym wynikiem.

Odporność na skrajne temperatury: Jest to urządzenie nie tylko wodoszczelne, wykazuje ono również odporność na skrajne temperatury, od -15 st. C do +55 st. C. Co oznacza, że echosonda nadaje się zarówno na połowy latem, jak i zimą.

System obsługi: Wygodny, 4,3 calowy ekran w połączeniu z intuicyjnym menu zdecydowanie ułatwiają obsługę. Regulacja pracy sprzętu oraz odczytywanie wyników pomiaru to łatwe czynności.

 

Wady

Brak odwzorowania dna: Urządzenie nie odwzorowuje dna zbiornika, przez co dane nie zawsze są precyzyjne.

 

 

 

 

4. Echosonda Anytech Fish Finder Sonar

Echosonda Anytech Fish Finder Sonar to sprzęt, który będzie użyteczny przy wędkowaniu w morzu, jeziorach i rzekach, a używanie ułatwia możliwość przyczepienia urządzenia do kadłuba łodzi. Zasięg sondy wynosi od od 0,7m do 100 m i rozpoznaje ona takie elementy jak wodorosty, kamienie i inne przedmioty dna.

Wymiary tego urządzenia wynoszą: 120mm x 65mm x 30mm, waga to 173g i jest ono zasilane 4 bateriami typu AAA. Echosonda przekazując informacje o lokalizacji ryb i głębokości ich żerowania sygnalizuje to w sposób graficzny i za pomocą sygnału dźwiękowego. Użytkownik ma do dyspozycji 5 stopni czułości, a test echosond wędkarskich udowadnia, że jej kąt widzenia wynosi 45 stopni i sprawnie pracuje ona w zakresie temperatur od -20°C do +70°C.

Ranking echosond wędkarskich wysoko pozycjonuje echosondę Anytech Fish Finder Sonar, która się sprawdza przy wędkowaniu morskim, rzecznym i jeziornym.

 

Zalety

Czułość sonaru: Sprzęt pozwala na nie tylko lokalizację ryb w zbiorniku, ale też określenia głębokości ich żerowania. 

Zasieg sondy: Maksymalny zasięg sondy wynoszący 100 m umożliwia monitorowanie zbiornika o dużym obszarze. 

Zasięg temperaturowy: Skuteczna praca w temperaturach od -20°C do +70°C sprawia, że możliwe jest wędkowanie zarówno latem jak i zimą. 

Stopień czułości: Zmiana czułości odczytu, której może dokonać użytkownik pozwala na dopasowanie go do czułości do aktualnych potrzeb. 

 

Wady

Odbiornik: O ile nadajnik urządzenia jest wodoodporny, to nie można tego powiedzieć o odbiorniku. Jednostkę z ekranem trzeba chronić przed zanurzeniem w wodzie, a nawet przed zachlapaniem.

 

 

 

 

5. Wędkarska Echosonda Lucky FF916 WiFi

 

Osobom szukającym bezprzewodowego sprzętu, polecić możemy wędkarską echosondę Lucky FF916 WiFi, rozpoznającą ryby przekazując informację o ich wielkości (małe, średnie, duże) i głębokości na jakiej się znajdują. Zasięg czujnika wynosi 70 m, a sprzęt współpracuje z łódkami zanętowymi.

Szczegółowa instrukcja dołączona do echosondy jest napisana w języku polskim i w niej czytamy, że model ten, poza różnicowaniem ryb według ich wielkości, wskazuje ich położenie i głębokość na jakiej się znajdują w zakresie od 0,6 m do 45 m. Sonda wskazuje również aktualną temperaturę wody.

Sonda jest zasilana akumulatorem litowym 3,7 V i na w pełni naładowanej baterii pracuje do 5 godzin. Zasięg sygnału WiFi wynosi 70 m, a wskaźnik sygnału jak i poziomu naładowania baterii znajduje się na wyświetlaczu. Wędkarska echosonda Lucky FF916 WiFi składa się z czujnika – nadajnika, który współpracuje ze smartfonem, tabletem czy iPhonem wyświetlającego informacje zebrane przez sonar. 

 

Zalety

Bezprzewodowość: Urządzenie jest bezprzewodowe, sonar urządzenia łączy się ze smartfonem za pomocą specjalnej aplikacji.

Kąt sygnału: Sygnał sonaru ma zasięg 90 stopni, pozwala to na szeroki zakres przeszukiwania akwenu w poszukiwaniu ryb.

Czas pracy: Sprzęt jest zasilany akumulatorem, którego pełne naładowanie umożliwia 5 godzin pracy.

Rozpoznawanie: Echosonda rozpoznaje wielkość ryb oraz głębokość na jakiej ryba się znajduje.

 

Wady

Wskazania: Według użytkowników sonar przekłamuje wskazania dotyczące głębokości akwenu i temperatury wody. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką echosondę kupić?

 

Powszechnie uważa się, że wędkarze muszą odznaczać się dużą cierpliwością. Po zarzuceniu wędki z przynętą nie pozostaje nic innego niż wytrwale czekać, aż jakaś ryba zdecyduje się na nasz smakołyk. Jednak znajdziemy różnych pasjonatów tego sportu, niektórzy z nich nie należą do najbardziej cierpliwych osób. Inni, wychodząc na połowy, chcą mieć pewność, że nie wrócą z pustymi rękoma. Dla tych właśnie osób stworzone zostały echosondy.

Co to jest echosonda?

Echosonda to urządzenie, które służy do pomiaru głębokości wody. Skorzystamy również z tego urządzenia, gdy chcemy wykryć unoszące się w tej wodzie ciała stałe. W przypadku wędkarzy, będą to ryby. Sprzęt ten wysyła sygnał ultradźwiękowy, który rozchodzi się w jeziorze, czy rzece, na której się znajdujemy.

Wysłany sygnał odbija się od przeszkód, które napotka. Najczęściej jest to dno akwenu, jednak wędkarz zawsze ma nadzieje, że ta przeszkoda to ławica ryb. Sygnał ten wraca do urządzenia i po przeprowadzeniu krótkiej analizy jest w stanie nam udzielić informacji na temat naszej odległości od przeszkody, którą napotkał.

 

Jaką echosondę wybrać?

Jeśli poszukujesz tego typu sprzętu i zastanawiasz się, jak wybrać ten odpowiedni to służymy pomocą. Pierwszy parametr, na który powinniśmy zwrócić uwagę to częstotliwość pracy echosondy. Od częstotliwości będzie zależeć to, na jakich głębokościach sprzęt będzie w stanie funkcjonować. Niższa częstotliwość umożliwi pracę echosondzie na większych głębokościach. Urządzenia z sonarem 50 – 80 kHz zazwyczaj używane jest w warunkach morskich. Echosondy o takiej częstotliwości charakteryzują się również szerszym stożkiem (większym polem działania) oraz większą wrażliwością na szumy.

Ponieważ wysyłają one sygnał na większe dystanse, to ich precyzja jest mniejsza niż modeli o wyższej częstotliwości. Natomiast urządzenia o paśmie nadawania 190 – 200 kHz wyróżniają się mniejszą wrażliwością na szumy, a co ważniejsze zapewniają lepsze rozpoznanie obiektów znajdujących się w wodzie. Niestety działa ona na mniejszej głębokości i jej zasięg jest mniejszy w porównaniu z modelami oferującymi niższą częstotliwość. Dlatego, gdy szukamy echosondy w dobrych cenach powinniśmy brać pod uwagę, do jakiego typu połowów będziemy ją używać.

 

Moc urządzenia

Parametr ten jest bardzo ważny. Jeśli dobierzemy sprzęt o wysokiej mocy nadajnika to mamy pewność, że echosonda będzie dobrze działać, nawet w wodach głębokich, czy mętnych. Natomiast echosondy o małej mocy będą pracować wolniej i możemy z nich korzystać tylko na płytkich wodach. Przyjmuje się, że dla urządzenia o częstotliwości 50 kHz każde dodatkowe 100 W oznacza możliwość zwiększenia zasięgu o około 120 metry. W modelach działających na częstotliwości 200 kHz każde dodatkowe 100 W pozwala zwiększyć zasięg o około 30 metrów.

 

Czytelny wyświetlacz

Bardzo ważnym elementem każdej echosondy jest wyświetlacz. Powinien on być jak największy. Dzięki temu będziemy w stanie dostrzec na nim wszystkie szczegóły. Pamiętajmy również, by sprawdzić jego rozdzielczość. Im więcej pikseli w pionie, tym lepiej. Odpowiedni ekran musi odznacza się także wysokim kontrastem. Jeśli mamy możliwość wyboru, to powinniśmy zdecydować się na kolorowe wyświetlacze. Zwłaszcza, jeśli kupujesz swoją pierwszą echosondę. Kolor pozwala łatwiej odróżnić elementy na ekranie. W szczególności, jeżeli planujemy łowić ryby w wodach o niskim naświetleniu lub wysokim zamuleniu.

Pomimo, że echosondy z ekranem czarno – białym są tańsze, to polecamy te z wyświetlaczami kolorowymi. Nie tylko są one bardziej czytelne, zapewniają one również większą dokładności i łatwość odczytu, także osobom, które nie mają dużego doświadczenia z tego typu urządzeniami.

Szerokość emitowanych ultradźwięków i zasięg echosondy

Ta cecha echosondy zależy od zainstalowanego w niej przetwornika. Jest również w pewien sposób związana z częstotliwością urządzenia. Sygnał wysyłany przez przetwornik przyjmuje kształt stożka, którego czubek znajduje się przy urządzeniu. Zasięg stożka wyrażany jest w stopniach. Im większy jego kąt, tym większy jest zasięg urządzenia. Pamiętajmy jednak, że sygnał jest silniejszy w centrum. Natomiast na obrzeżach działania sprzętu moc jego będzie o wiele słabsza. Użytkownik może sam zmieniać efektywny kąt stożka za pomocą regulacji czułości odbiornika.

Gdy ustawimy małą czułość urządzenia, to uzyskany kąt będzie wąski. W praktyce oznacza to, że będziemy w stanie zobaczyć tylko wąski wycinek tego, co znajduje się pod echosondą i jej przetwornikiem. Urządzenie z ustawionymi w taki sposób parametrami będzie dobrze działać tylko na płytkiej wodzie. Natomiast, jeśli chcemy zwiększyć efektywny kąt stożka to musimy ustawić jak największą czułość sprzętu.

W skład przetwornika wchodzi element, który nazywa się kryształ. Element ten jest stopem ołowiu z cyrkonem lub baru z tlenkiem tytanu. Jego kształt ma bezpośredni wpływ na działanie całego urządzenia, czyli jego częstotliwość oraz kąt stożka. Im mniejsza średnica kryształu, tym większy kąt urządzenie uzyska. Echosondy z kryształem o średnicy 1 cala są w stanie utworzyć stożek o kącie 20 stopniowym, natomiast modele z kryształem o średnicy 2 calowej, tylko 8 stopniowy stożek.

 

Jaka jest najlepsza echosonda?

Jeśli chcesz być zadowolony z zakupu to warto przed jego dokonaniem przeprowadzić małą analizę swoich potrzeb na przykład przeglądając strony sklepów, gdzie echosonda jest w ofercie, takim sklepem jest np. Allegro. Gdy wiemy dokładnie, czego szukamy łatwiej nam znaleźć odpowiedni model. Ważne jest również, by zastanowić się, gdzie najczęściej wędkujemy, w jakich wodach oraz na jakich głębokościach.

 

 

Jak działa echosonda wędkarska?

 

W naszym poradniku wyjaśniliśmy, jakimi zasadami należy się kierować, by znaleźć możliwie najlepszy produkt. Teraz chcemy Ci wyjaśnić, jak działa echosonda. Wyjaśnienie zachodzących mechanizmów na pewno ułatwi Ci korzystanie z urządzenia. Dlatego zachęcamy do lektury tekstu.

Czym jest i jak działa echosonda?

Echosonda to urządzenie, które w czasie pracy dokonuje pomiaru głębokości wody oraz lokalizuje znajdujące się w niej ciała stałe. W czasie pracy sprzęt wysyła sygnał dźwiękowy, który odbija się od obiektu i wraca do nadajnika. To właśnie czas powrotu dźwięku pomaga w określeniu odległości. Impuls ultradźwiękowy wytwarzany jest w przetworniku piezoelektrycznym i rozchodzi się on w wodzie z prędkością sięgającą 1500 m/s. Obiektami, które dźwięk może napotkać na swojej drodze, są: ławica ryb, dno morskie lub nawet okręt podwodny.

W czasie pracy echosondy skanują stożkowo, a nie liniowo. Oznacza to, że urządzenie zbiera informacje nie tylko o tym, co dzieje się bezpośrednio pod łódką, ale i z obszaru wokół niej. W tym miejscu warto podkreślić, że im głębiej skanujemy, tym większą ilość danych zbierzemy. Echosonda 3D pozwala na odczyt struktury dna, a także umiejscowienia ławicy ryb. 

 

Jak dokładne są echosondy?

W pierwszych echosondach otrzymywane wyniki mogły różnić się od rzeczywistego stanu o kilka, a nawet kilkanaście metrów. Na szczęście od wielu lat producenci pracują nad usprawnieniem pracy urządzenia, by zapewnić większą precyzję. Układy elektroniczne są zdolne do zmierzenia czasu z dokładnością do milisekundy. Daje Ci to niemal całkowitą pewność, że na Twojej drodze znajduje się jakiś obiekt. W tym momencie wiele osób zastanawia się, czy możemy wiedzieć, co dokładnie napotkał sygnał dźwiękowy? Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak. Jeśli wciąż nie wiesz, jaka echosonda wędkarska jest polecana, to podpowiadamy, że powinieneś szukać sprzętu, który ma właśnie funkcję rozróżniania organizmów/rzeczy.

Takie urządzenia nie tylko dokładnie lokalizują obiekt w wodzie, ale i pokazują głębokość, na jakiej się on znajduje na wyświetlaczu. Nowoczesna najlepsza echosonda wędkarskawyświetla na ekranie profil dna. Daje Ci to znacznie precyzyjniejszy obraz życia morskiego, co ułatwia zlokalizowanie ławicy ryb.

Częstotliwość

Zdecydowana większość echosond pracuje na 2 typach częstotliwości: 192-200 kHz lub na 50 kHz. Pierwsza wartość (od 192 kHz do 200 kHz) sprawdza się na mniejszej głębokości. Jednocześnie sprzęt zapewnia lepszą definicję i separację obiektów. Pozwala to na precyzyjniejsze odróżnienie łodzi podwodnej od ławicy ryb. Urządzenia obsługujące tę częstotliwość są też mniej wrażliwe na szumy.

Drugi rodzaj echosond dedykowany jest do dużych głębokości. Z tego powodu definicja i separacja obiektów są znacznie gorsze. Im głębiej dochodzi sygnał dźwiękowy, tym trudniej jest odróżnić od siebie znalezione ciała. Poza tym echosonda jest dość wrażliwa na szumy.

 

Odczytanie wyników

Zapewne wiele osób ma problem z odczytaniem wyniku na ekranie. W zdecydowanej większości produktów nowo zebrane dane pokazywane są w formie ruchomego paska. Po jego prawej stronie widnieją najnowsze informacje, a po lewej starsze. Po namierzeniu ryby na wyświetlaczu pokaże się stosowna ikona. Inną metodą jest użycie łuków, które pokazują, jak zwierzę przepływa pod stożkiem echosondy.

Kluczem do zrozumienia wyników jest myślenie o uzyskanym obrazie w pionie, a nie poziomie. Jeśli ukaże Ci się długi łuk, nie oznacza on dużej ryby, a tylko to, że była ona w stożku sonaru przez długi czas. Informacje o wielkości zwierzęcia będą zaznaczone grubą linią.

 

 

FAQ

 

P1: Jak czytać echosondę?

Z lewej strony ruchomego paska możemy odczytać aktualne informacje, prawa strona zawiera wiadomości ze wcześniejszych okresów. Kiedy w pobliżu wędki pojawi się ryba, echosonda wyda stosowny komunikat w postaci niewielkiej ikony. Aby dokładnie odczytać i zrozumieć informacje pojawiające się na wyświetlaczu, należy odczytywać je w pionie, nigdy odwrotnie. Bardzo często użytkownicy mylą ukazujący się łuk z wielkością ryby. Oznacza on jednak to, że ryba pojawiła się wyłącznie w stożku sonaru i przebywała tam przez dłuższy okres czasu. Dane na temat ryb zaznaczone są pogrubioną kreską.

 

P2: Jaka echosonda do łódki zanętowej?

Każdy pasjonat wędkarstwa z pewnością wie, co to jest i na czym polega działanie łódki zanętowej. Jest to zdalnie sterowana łódka przeznaczona do wywożenia zanęty dla ryb oraz potrzebnych zestawów. Stosuje się je w miejscach, w których niemożliwe jest tradycyjne łowienie ryb. Przykładem może być obszar w znacznym stopniu oddalony od brzegu, gdzie niemożliwe jest zarzucenie wędki. Łódki zanętowe bardzo dobrze sprawdzają się także na terenie pokrytym zwisającymi gałęziami. Chcąc ulepszyć działanie łódki zanętowej, zalecane jest dokupienie echosondy. Jednakże dla amatorów jej wybór bywa kłopotliwy. Najlepszą opcją echosondy do łódki zanętowej jest ta bezprzewodowa.

P3: Jak ustawić echosondę?

Każdy profesjonalny wędkarz w swoim sprzęcie posiada echosondę. Służy ona do pomiaru głębokości wody oraz wykrywa znajdujące się w pobliżu ryby. Aby udoskonalić jej działanie, należy w odpowiedni sposób ją ustawić. Z racji tego, że obecnie rynek oferuje szeroki asortyment echosond, ciężko mówić o jednych standardowych i uniwersalnych ustawieniach. Dokonując zakupu, najlepiej poradzić się fachowca, który rozwieje wszystkie nasze wątpliwości. Warto również zapoznać się z instrukcją obsługi, jaką zawiera urządzenie. Najważniejszymi w trakcie ustawień echosondy są warunki panujące na wodzie. Istotna jest również pora roku, w jakiej łowimy ryby oraz rodzaj łowiska. Należy podkreślić, aby nie zmieniać za często ustawień echosondy, ponieważ możemy ją uszkodzić.

 

P4: Jaka echosonda na lód?

Powszechnie wiadomo, że łowić można nawet na zamarzniętych terenach. Wystarczy, że zaopatrzymy się w odpowiednią echosondę. Sprzęt do łowienia na lodzie musi mieć wyraźny i czytelny wyświetlacz, abyśmy mogli swobodnie odczytać wszystkie informacje. Większość dostępnych modeli ma dotykowy panel sterowania. Bardzo ważne są również parametry sprzętu, takie jak szybkość oraz wydajna bateria, która wytrzyma kilka, a nawet kilkanaście godzin bez ładowania. Warto wspomnieć również o module GPS, który w znacznym stopniu ułatwi nam łowienie. Dokonując zakupu echosondy, warto zwrócić uwagę na ciężar. Nie jest to oczywiście masa całej echosondy, a jedynie akumulatora, który musimy zabrać ze sobą na wyprawę.

 

P5: Jaka echosonda na suma?

Połów suma rozpoczyna się w lipcu. Sum to potężna ryba, dlatego nazywana jest królem polskich rzek i jezior. Mylne może być, że skoro sum ma spore rozmiary, to bardzo łatwo wykryje go echosonda. Dla osób, które mają trudności z odczytywaniem informacji pojawiających się na ekranie urządzenia, wykrycie suma może być nie lada wyzwaniem. Rozpoznawanie sumów umożliwia echosonda z dużym, czytelnym wyświetlaczem i odpowiednim sonarem, niektórzy twierdzą, że najlepiej robi to sonar boczny. Warto zainwestować w echosondę z przetwornikiem sygnału sonaru CHRIP, który umożliwi dokładny obraz. Przy wykrywaniu sumów ważny jest również zasięg urządzenia, ponieważ ryby niekiedy pływają blisko dna. Suma na wyświetlaczu echosondy rozpoznamy po zarysie grubej kreski.

 

P6: Co to jest echosonda?

Echosonda dla profesjonalnego wędkarza nie jest żadnym, niezrozumiałym zjawiskiem. Jest to po prostu urządzenie pozwalające na pomiar głębokości wody. Za jego pomocą wykryjemy również pojawiające się wokół ryby inne ciała stałe. Niezależnie od rodzaju, echosonda wysyła sygnał ultradźwiękowy, który następnie rozchodzi się po całym zbiorniku wodnym. Dźwięk, który wydobywa się z urządzenia, odbija się od spotkanych po drodze przeszkód. Jest to bardzo mylne dla wędkarzy, którzy często sądzą, iż sprzęt wykrył ławicę ryb. W końcowym etapie sygnał powraca do echosondy i po niewielkiej weryfikacji może nas poinformować o odległości przeszkody, którą napotkał na drodze.

P7: Jak zamontować echosondę do pontonu?

Podczas kilkudniowych wakacji nad jeziorem zdarza się, że wypływamy pontonem na łowienie ryb. Aby ułatwić i umilić pobyt warto zamontować do niego echosondę. Jej montaż nie powinien sprawić dużego problemu. Ważne jest zwrócenie uwagi na odpowiednie położenie sonaru, który musi być skierowany pionowo ku dołowi. Jednym ze sposobów na zamocowanie echosondy jest skorzystanie z imadełka i przymocowanie do pontonu. Odpowiednio umiejscowiony nadajnik nie będzie się wypinał i umożliwi optymalne przekazywanie sygnału. Drugą opcją jest montaż urządzenia za pomocą rozciągliwego pasa. Po zamontowaniu echosondy przychodzi pora na jej uruchomienie. W tym celu należy podpiąć urządzenie oraz kabel od sonaru do zasilania.

 

P8: Ile kosztuje echosonda?

Ceny echosondy są bardzo zróżnicowane, zależą od marki, zastosowanych technologii oraz funkcji. Za około 500 zł kupimy urządzenie zbierające podstawowe informacje, takie jak głębokość wody oraz wykrywające ryby. Takie modele mają ubogie sonary, dlatego pokazywany obraz będzie niewyraźny. W cenie 1000 zł możemy wybrać już dobrej jakości sprzęt, który posłuży nam na lata. Droższe modele mają wbudowany moduł GPS oraz ekran, który umożliwia pionowe łowienie. Za najdroższe modele zapłacimy nawet 2000 zł lub więcej. Najdroższe echosondy bez problemu pokażą nam optymalną strukturę dna zbiornika wodnego. Wyposażone w duży i czytelny wyświetlacz sprawia, że obraz jest pokazywany z dużą dokładnością.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 12.07.24

 

Wędki spinningowe – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Nie jesteś pewien, jaką wędkę spinningową wybrać? Wędkarze polecają Robinson Stinger Pike Spin. Dlaczego akurat ten model? Dzięki niemu możesz bez trudu łowić mniejsze i większe ryby. Został on skonstruowany tak, aby na łódce utrzymać stabilność. Wędka składa się z dwóch części, więc ryzyko pęknięcia jest niewielkie. Za zaletę użytkownicy uważają wagę produktu, waży on zaledwie 200 g, co oznacza, że korzystanie z niego będzie wygodne. Warto zaznaczyć, że do zestawu dołączona jest tuba, w której można bezpiecznie transportować wędkę. Dzięki niej masz pewność, że sprzęt dojedzie z Tobą nad jezioro w stanie nienaruszonym. Z wędką można łatwo przeprowadzać szybkie akcje. Rozumiemy, że akurat ten produkt może Ci się nie spodobać, dlatego przygotowaliśmy również inne propozycje. Na drugim miejscu znajduje się Savage Gear Dropshot XLNT 270 7-25G, czyli bardzo solidnie wykonana wędka spinningowa. Większość jej elementów jest zrobiona z bardzo trwałego, lecz równocześnie lekkiego włókna węglowego.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Wędka jest bardzo lekka, waży jedynie 200 g. W rezultacie trzymanie jej przez dłuższy czas oraz operowanie nią nie jest uciążliwe. Długość 2,7 m sprawia, że możesz spokojnie łowić nawet z większej odległości. Wędka jest dobrze wykonana, więc możesz z niej długo korzystać.

Wady

Długość transportowa to 143 cm. Niektórzy uważają, że to dość dużo. Możliwe, że przewożenie wędki, szczególnie w samochodzie, może być dość niekomfortowe.

Podsumowanie

Akcesorium ma 7 przelotek. Ma ono 2 sekcje, dzięki czemu wędkę można łatwo złożyć. Ciężar wyrzutu powinien wynosić od 10 g do 30 g. Całkowita długość wędki to 2,7 m, z kolei długość transportowa 1,4 m. Waga sprzętu to 200 g.

Drugi wybór

Zalety

Jest to jedna z najwygodniejszych wędek. Podczas wyrzutu nie ślizga się, a poza tym ma dobrze wyprofilowany uchwyt. W zestawie znajduje się też pokrowiec, który chroni wędkę przed zniszczeniami.

Wady

Według użytkowników problemem jest składanie akcesorium. Może to być skomplikowane szczególnie dla osób, które jeszcze nigdy wcześniej nie miały styczności z tego typu wędkami.

Podsumowanie

Sprzęt jest wyposażony w szczytówkę, dzięki czemu jest precyzyjny. Rękojeść jest wykonana z dębu oraz z pianki EVA, dlatego wędka nie jest zbyt ciężka. Blank jest wykonany z włókna węglowego.

Rozważ też

Zalety

Umieszczony poniżej kołowrotka dolnik jest skrócony, a to znacząco ułatwia manewrowanie produktem w czasie zarzucania przynęty i holowania zaciętej ryby do brzegu. Wędka została wykonana z dobrej jakości materiałów, więc nie jest podatna na uszkodzenia.

Wady

Niektórzy konsumenci uważają, że sprzęt jest za ciężki, zwłaszcza po założeniu przynęty. To powoduje, że konieczne jest ustawienie wędki na stojaku. Inaczej trzymające produkt ręce szybko się zmęczą i pojawi się nieprzyjemny ból mięśni.

Podsumowanie

Długość całkowita wędki wynosi 270 cm, a transportowa – 141 cm. To model z ciężarem wyrzutu od 5 g do 25 g. Produkt wyróżnia się idealnym dopracowaniem wszystkich, nawet najmniejszych detali. Sprzęt jest wyjątkowo solidny.

 

 

5 najlepszych wędek spinningowych. Opinie w 2024 roku

 

Marzy Ci się nowy sprzęt do łowienia ryb? Z pewnością zainteresuje Cię ranking wędek spinningowych z opisami popularnych produktów. Poniżej znajdują się dobre propozycje dla doświadczonych, jak i początkujących wędkarzy.

 

1. Robinson Stinger Pike Spin

 

Robinson Stinger Pike Spin to często polecana wędka spinningowa. Tym, co wyróżnia ten model na tle innych jest jego długość. Wynosi ona 2,7 m, dzięki czemu możesz łatwo dostać się do nawet oddalonego skupiska ryb. Po złożeniu wędka ma długość 1,45 m. Jest to model przeznaczony do szybkiej akcji.

Można nim łatwo operować. Wędka składa się z dwóch sekcji, nie ugina się podczas wędkowania i nie jest narażona na uszkodzenia. Użytkownikom podoba się to, że wędka waży jedynie 200 g. Nikt nie ma problemu z jej utrzymaniem przez długie godziny.

Sprzęt jest przeznaczony do wyrzutu od 10 g do 30 g. Wędka ma 7 przelotek, do tego do zestawu dołączono tubę, w której przenoszony sprzęt jest zupełnie bezpieczny. Warto dodać, że wędkarze doceniają model ze względu na dobre wykonanie oraz trwałość. Z pomocą sprzętu można złapać nawet większą rybę.

Polecamy Robinson Stinger Pike Spin, czyli model z 7 przelotkami wykonany z włókna węglowego. Wędka jest zapakowana w tubę, która chroni ją przed zniszczeniami.

 

Zalety

Ułatwiony transport: W zestawie znajduje się solidnie wykonana tuba, w której można bez problemu przechowywać wędkę. W efekcie podczas transportu nie zniszczy się.

Wykonanie: Wędka jest wykonana z najlepszych materiałów, w tym z włókna węglowego, które charakteryzuje wyjatkowa odpornośc na uszkodzenia mechaniczne.

Duży ciężar wyrzutu: Na wędkę można zakładać przynętę o wadze od 10 g do 30 g.

Mała waga: Sprzęt waży jedynie 200 g. Trzymanie go w rękach nawet przez kilka godzin nie sprawi, że będzie Ci niewygodnie. Możesz przygotować się na bardzo długie i owocne wędkowanie.

Łatwe manewry: Wielu użytkowników przyznaje, że modelem można bardzo łatwo manewrować. Test wędek spinningowych wykazuje, że dzięki ułatwionym manewrom łatwiej jest złapać rybę oraz ją wyciągnąć.

 

Wady

Długość: Całkowita długość wędki wynosi 2,7 m, z kolei po złożeniu to 1,45 m. Warto zauważyć, że przenoszenie tak długiego elementu może być niewygodne i sprawiać problem.

 

 

 

 

2. Savage Gear Dropshot XLNT 270 7-25G

 

Savage Gear Dropshot XLNT 270 7-25G to czuła, dobrze oceniana wędka, dzięki której nie stracisz cennych sekund, kiedy ryba złapała haczyk. W zestawie znajduje się pokrowiec, w którym można bez problemu przechowywać model i go przewozić. Wędka cechuje się bardzo dobrym wykonaniem, jest ona w większości wykonana z włókna węglowego, co czyni ją trwałą, a także lekką. Nie musisz się obawiać, że model zostanie łatwo uszkodzony, a dzięki małej wadze (niecałe 200 g) można łatwo operować sprzętem, nawet w trudnych warunkach.

W miejscu uchwytu ma ona piankę EVA, która jest miękka i która w żadnym stopniu nie podrażnia skóry dłoni. Użytkownicy często wspominają o bardzo dobrze wykonanym kołowrotku. Korzystanie z niego nie jest uciążliwe, z jego pomocą można łatwo złapać nawet większą rybę.

Polecamy Savage Gear Dropshot XLNT 270 7-25G, czyli wygodną wędkę spinningową wykonaną z metalu, włókna węglowego i sztucznego.

 

Zalety

Przechowywanie: Do zestawu producent dołączył pokrowiec. Nie musisz go dokupować oddzielnie i masz pewność, że wędka jest odpowiednio chroniona przed zniszczeniem podczas transportu.

Wykonanie: Włókno węglowe jest jednym z najlżejszych oraz najtrwalszych materiałów. Nie niszczy się pod wpływem działania czynników zewnętrznych.

Wygoda: Piankowy uchwyt jest bardzo miły w dotyku, a na dodatek stabilnie leży w dłoni. Nawet po długim wędkowaniu na dłoniach nie znajdziesz żadnych odcisków.

Czułość: Dzięki szczytówce wędka jest niezwykle czuła. Małe dotknięcie haczyka przez rybę jest wyczuwalne, dlatego możesz w miarę szybko zareagować.

 

Wady

Nietrwały lakier: Niektórzy konsumenci zauważają, że po pewnym czasie lakier zaczyna odpryskiwać. Niestety wędka nie wygląda już tak estetycznie, jak na samym początku.

 

 

 

 

3. Jaxon Arcadia 2.70M 5-25G

 

Wędka Jaxon Arcadia 2.70M 5-25G ma długość 270 cm. To sprzęt z ciężarem wyrzutowym mieszczącym się w zakresie od 5 g do 25 g. Prezentowany model waży 231 g i jest zbudowany z dwóch części.

Długość transportowa produktu to 141 cm. Ta dobra i tania wędka spinningowa wyróżnia się skróconym dolnikiem umieszczonym poniżej kołowrotka. Tego typu rozwiązanie pozwala na łatwiejsze manewrowanie produktem podczas zarzucania oraz holowania ryby do brzegu.

Z opinii konsumentów wynika, że opisany wyżej model może spełnić oczekiwania wędkarzy z wieloletnim doświadczeniem. To lekka wędka, którą można pewnie chwycić. Produkt elegancko wygląda, a wszystkie detale zostały idealnie dopracowane.

Godną polecenia wędką spinningową jest Jaxon Arcadia 2.70M 5-25G. Długość sprzętu wynosi 2,7 m, z kolei po złożeniu 1,4 m, jego waga to 231 g. Jest to dobra wędka spinningowa do 50 zł.

 

Zalety

Wykonanie: Połączenie włókna szklanego oraz żywic epoksydowych jest bardzo trwałe i zapewnia solidność na wiele lat.

Długość: Wędka mierzy aż 2,7 m, dzięki czemu można ją zarzucać daleko od lądu lub z łodzi, co zwiększa szanse na złapanie ładnych okazów.

Kołowrotek: Zastosowany kołowrotek to jeden z najnowocześniejszych modeli. Swobodne korzystanie z niego jest pomocne podczas szybkiej akcji.

 

Wady

Wygoda: Niektórzy uważają, że po pewnym czasie pianka na uchwycie zaczyna odpadać, przez co odsłonięte włókno nie jest już tak wygodne w trzymaniu.

 

 

 

 

4. Wędka Daiwa Ballistic X Spinning Baitcast

 

Daiwa Ballistic X to model z 8 przelotkami, którego długość całkowita wynosi 180 cm. Rękojeść wędki została wykonana z pianki EVA, a to gwarantuje pewny chwyt. Nie ma więc ryzyka, że sprzęt wyślizgnie nam się z dłoni, przykładowo podczas zarzucania przynęty.

Ponieważ długość transportowa produktu wynosi 95 cm, możemy bez przeszkód przewozić wędkę w samochodzie lub podróżować z nią środkami transportu publicznego. Model marki Daiwa pozwala na użycie przynęty ważącej od 7 g do maksymalnie 28 g.

Wędka została doceniona za 8 przelotek wykonannie z solidnego materiału (włókna węglowego HVF). To dobry produkt dla początkujących, ponieważ zapewnia łatwe holowanie ryb. Co więcej, model jest lekki (waży 105 g).

Daiwa Ballistic X to wędka o długości 1,8 m. Jest ona wykonana z dwóch elementów, ma 8 przelotek. Ciężar rzutu modelu wynosi od 7 g do 28 g.

 

Zalety

Długość transportowa: Po złożeniu produkt mierzy jedynie 90 cm. W rezultacie przenoszenie go, a nawet przewożenie w małym samochodzie nie jest trudne.

Wygoda łowienia: Model jest dobrze skonstruowany, korzystanie z niego jest wygodne. Na uwagę zasługuje też uchwyt z pianki EVA, który zapewnia bezpieczeństwo i komfort trzymania.

Lekkość: Sprzęt waży jedynie 105 g. Podczas łowienia nawet nie poczujesz, że masz coś w dłoni, oczywiście, dopóki ryba nie zacznie ciągnąć.

 

Wady

Długość: Wędka mierzy 1,8 m, nie jest ona zbyt długa, więc nadaje się wyłącznie do łowienia bardzo blisko przepływających ryb.

Kołowrotek: Kołowrotek nie działa tak swobodnie, jak w przypadku innych modeli. Może on opóźniać szybką akcję.

 

 

 

 

5. Berkley Cherrywood HD

 

Sprzęt spinningowy Berkley Cherrywood HD jest wykonany z dobrych gatunkowo materiałów kompozytowych. Z uwagi na szybką akcję, możemy liczyć na pewne zacięcie, a później także holowanie ryby. To model o długości 240 cm.

Produkt waży 165 g, a zalecany ciężar wyrzutu mieści się w zakresie od 15 g do 40 g. Wędka składa się z dwóch części, jej długość transportowa wynosi 125 cm. Sprzęt ma rękojeść z korka, dlatego nie wyślizguje się z dłoni.

Analizując opinie o wędkach spinningowych Berkley, można dojść do wniosku, że konsumenci uważają sprzęty wspomnianego producenta za praktyczne i wytrzymałe. Model Cherrywood HD pozwala na uniknięcie złamania blanku podczas korzystania ze stosunkowo ciężkiej przynęty.

Berkley Cherrywood HD ma długość 2 m, jest ona wyposażona w kołowrotek. Wędka jest pomalowana bardzo dobrym lakierem.

 

Zalety

Dobre wykonanie: Model wykonano z lepszych materiałów dostępnych na rynku, czyli z matu węglowego oraz korka.

Manewrowanie: Ze względu na małą wagę, dobre wykonanie oraz odpowiednie wyprofilowanie, manewrowanie wędką jest łatwe.

 

Wady

Waga przynęty: Waga przynęty jest dość ograniczona, możemy jedynie stosować przynęty o wadze od 5 g do 15 g.

Uchwyt: Uchwyt korkowy, pomimo że trwały, nie jest tak wygodny, jak te wykonane z pianki EVA. Dłuższe trzymanie może być mało wygodne.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką wędkę spinningową kupić?

 

Wędkowanie może być świetnym sposobem na odstresowanie się. Spinning to jedna z metod łowienia ryb, wykorzystywana m.in. do połowu sumów, sandaczy, okoni i szczupaków. Jak wybrać wędkę, aby była wystarczająco solidna, a do tego lekka i łatwa w transporcie? Wszystkiego dowiesz się po przeczytaniu poradnika zakupowego.

Komu spodoba się spinning?

Panuje przekonanie, że spinning to metoda, z wykorzystaniem której można łowić tylko ryby drapieżne. Okazuje się jednak, że jest to też dobry sposób połowu gatunków spokojnego żeru, do którego zaliczamy karpie i leszcze. Spinningu może spróbować każdy wędkarz, również ten bez doświadczenia. W czasie łowienia powinniśmy wprawiać w ruch przynętę, np. przez pukanie w blank lub zwijanie żyłki. Co ważne, nie musimy przez cały czas poruszać się wzdłuż brzegu (co może być męczące). Możemy bez przeszkód usiąść w jednym, wybranym miejscu i spokojnie czekać, aż ryby wpłyną w żerowisko.

 

Długość całkowita i transportowa

Dobra wędka spinningowa powinna mieć przede wszystkim odpowiednią długość. Doświadczeni wędkarze radzą, aby sprzęt dobierać do swojego wzrostu, wtedy na pewno kupiony model będzie komfortowy w użytkowaniu. Profesjonaliści twierdzą, że osoby o wzroście do 175 cm powinny wybierać wędki o długości maksymalnie do 240 cm. Wtedy zarzucenie przynęty nie będzie stanowiło problemu. Wyższym osobom poleca się dłuższe produkty, nawet do 300 cm. Nie jest to jednak jedyna metoda decydowania o tym, jaką wędkę spinningową wybrać. Może się zdarzyć, że nawet stosunkowo niscy wędkarze używają ponad 240 cm modeli i nie mają żadnych trudności zarówno podczas wyrzutu, jak i holowania ryby do brzegu. Robiąc zakupy, musimy kierować się też swoimi preferencjami i przyzwyczajeniami.

Sprawdzenie długości całkowitej sprzętu to nie wszystko. Musimy też upewnić się, że po złożeniu wędka zmieści się do samochodu lub będzie można z nią komfortowo podróżować autobusami czy innymi środkami transportu publicznego. Informację o tym daje nam długość transportowa wędki, która przeważnie wynosi mniej niż 150 cm.

 

Akcja

Akcja decyduje o tym, jak sprzęt wędkarski zachowuje się podczas wyrzutu oraz późniejszego holowania (mowa tu również o stopniu jego odkształcania). Zazwyczaj producenci określają akcję wędki przy pomocy liter:

* A i B – akcja szczytowa, umożliwia precyzyjny rzut i szybkie zacięcie ryby. To produkty przeznaczone głównie dla doświadczonych wędkarzy, gdyż holowanie wymaga wprawy;

* C – akcja półparaboliczna, holowanie jest w tym przypadku znacznie łatwiejsze, jednak rzuty mogą być mniej precyzyjne;

* D – akcja paraboliczna, zacięcie wymaga refleksu, ale ryzyko zgubienia złapanej na haczyk ryby jest zmniejszone do minimum.

Akcja może być też określana takimi wyrażeniami jak „slow” (wolna), „fast” (szybka, dobra dla początkujących) lub „extra fast” (bardzo szybka, idealna dla doświadczonych osób).

 

Waga

Wędka nie powinna być bardzo ciężka, ponieważ możemy mieć problem z utrzymaniem jej w dłoniach, a także z zarzucaniem czy nawet holowaniem. Przeciętnie modele spinningowe ważą maksymalnie 230 g, choć są i produkty ponad 260 g. Najlepiej wziąć do ręki kilka różnych sprzętów. To na pewno ułatwi nam podjęcie decyzji, jaka wędka spinningowa jest najlepsza pod względem wagi.

 

Ciężar wyrzutu

Na podstawie ciężaru wyrzutu możemy zdecydować, jakie przynęty pozwala nam wykorzystać dany produkt. Musimy wziąć pod uwagę to, które gatunki ryb zamierzamy łowić. Wyróżnia się cztery rodzaje spinningu:

* ultralekki – zaleca się przynęty ważące od 0,5 g do 3 g, stosowany na pstrągi, jazie, klenie i okonie;

* lekki – zaleca się przynęty ważące od 3 g do 10 g, stosowany na pstrągi, klenie, jazie i sandacze (żyjące zarówno w małych, jak i średniej wielkości rzekach);

* średni – zaleca się przynęty ważące od 10 g do 10 g, stosowany przy łowieniu z brzegu, a także z łodzi;

* ciężki – zaleca się przynęty ważące od 30 g do 70 g, stosowany do łowienia ryb z brzegu, głównie w dużych rzekach.

Jeśli ciężar wyrzutu wędki mieści się w zakresie od 5 g do 25 g, należy przez to rozumieć, że minimalna waga przynęty powinna wynosić 5 g, a maksymalna – 25 g. Użycie cięższego zestawu może przyczynić się do złamania wędziska w czasie wyrzutu, natomiast zbyt lekką przynętę trudno nam będzie precyzyjnie zarzucić.

Materiał wykonania

Sprzęt wędkarski powinien być wykonany z wytrzymałych materiałów, które nie są podatne na pęknięcia i podobne uszkodzenia. Z tego względu mówi się, że najlepsza wędka spinningowa to model z włókna węglowego, ponieważ jest stosunkowo lekki, ale też wytrzymały. Rękojeść produktu powinna być wykonana z materiału zapewniającego mocny chwyt, np. z pianki EVA lub korka. To zapobiega wyślizgiwaniu się wędki z dłoni.

Niektórzy producenci oferują sprzęty ze wzmocnieniami w miejscach narażonych na największe obciążenie i tym samym pęknięcie (nie tylko przy wyrzucie, ale też podczas innych czynności, zwłaszcza holowania ryby). To daje gwarancję, że wędka nie zniszczy się za szybko, co może się zdarzyć np. początkującym osobom, które dopiero uczą się, jak zarzucać przynętę.

 

Wędki spinningowe w dobrych cenach

Na cenę wędek spinningowych duży wpływ ma marka. Modele renomowanych producentów, cieszących się popularnością wśród wędkarzy, kosztują od 100 zł do ponad 400 zł. Jest też kilka innych czynników decydujących o tym, ile zapłacimy za sprzęt do spinningu. Mowa tu o materiale wykonania, całkowitej długości wędki itp.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 12.07.24

 

Wędki – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Jeśli szukasz odpowiedniej dla siebie wędki, która zapewni Ci precyzyjne wyrzuty na dużą odległość i szybkie zacięcie ryby, doskonale trafiłeś. Na tej stronie umieściliśmy ranking najlepszych tego typu produktów, które zdobyły uznanie konsumentów. Najbardziej popularna jest obecnie dobra i tania wędka Mikado X-Plode Heavy Feeder pozwalająca na używanie bardzo ciężkich koszyczków zanętowych (do 200 g). Cechą wyróżniającą wędkę jest szybka akcja szczytowa – to doskonała propozycja zwłaszcza dla doświadczonych wędkarzy. Długość transportowa produktu wynosi 135 cm, dlatego możemy go bez przeszkód przewozić w samochodzie. Co ważne, model jest wytrzymały i odporny na uszkodzenia. Wszystko przez to, że został on wykonany z grafitu. Jeżeli potrzebujesz wędki do połowu ryb morskich z łodzi, na pewno spodoba Ci się produkt Caperlan Game 20 Lbs Essentiel. Został on wykonany z włókna szklanego, w efekcie czego jest lekki, ale jednocześnie wyjątkowo solidny. Jak pokazuje test wędek, model ten ma wygodny uchwyt z pianki EVA, który nie wyślizguje się z dłoni.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Produkt został wykonany z grafitu, dlatego jest lekki, ale jednocześnie wyjątkowo wytrzymały i odporny na uszkodzenia. To idealny model do połowu z ciężkimi koszyczkami zanętowymi. To, co wyróżnia wędkę to niemal zerowe ugięcie.

Wady

To model o bardzo szybkiej akcji szczytowej, dlatego nie jest odpowiedni dla niedoświadczonych wędkarzy. Produkt może utrudniać takim osobom holowanie złowionej ryby na brzeg.

Podsumowanie

Długość całkowita wędki to 390 cm, a transportowa – 135 cm. Oznacza to, że możemy swobodnie przewozić produkt w samochodzie. Model jest wyposażony w trzy szczytówki, dlatego możemy łowić ryby z wykorzystaniem zestawów ważących do 200 g. Wędka umożliwia precyzyjny rzut, a także szybkie zacięcie.

Drugi wybór

Zalety

Wędka jest łatwa w przewożeniu i przechowywaniu, ponieważ rozkłada się ją na dwie równe części. Produkt został wykonany z włókna szklanego, dlatego jest lekki, ale wyjątkowo wytrzymały. To sprzęt wędkarski przystosowany do połowów morskich.

Wady

Wadą dla niektórych użytkowników jest to, że po każdym użyciu produkt wymaga konserwacji, czyli opłukania w słodkiej wodzie i dokładnego osuszenia. Czynności te zajmują dużo czasu.

Podsumowanie

Całkowita długość modelu to 180 cm. Wraz z wędką możemy używać przynęt, których waga nie przekracza 0,3 kg. Sprzęt idealnie nadaje się do połowu ryb w niewielkiej łodzi. Produkt wyposażono we wrażliwą szczytówkę, która przekazuje nawet najmniejsze drgania, co pozwala zachować czujność.

Rozważ też

Zalety

Sprzęt jest wykonany z solidnych materiałów (takich jak włókno szklane), dlatego nie trzeba się obawiać o zbyt szybkie zniszczenie go. Wędka jest lekka, ale daje możliwość korzystania ze stosunkowo ciężkich przynęt, nawet do 120 g.

Wady

Niektórzy wędkarze narzekają na źle wyprofilowaną rękojeść. Przez to sprzęt czasami wyślizguje się z dłoni, co może utrudniać holowanie ryby do brzegu.

Podsumowanie

Wędka waży 418 g, a jej całkowita długość wynosi 3,9 m. Model składa się z 3 części i jest przeznaczony do łowienia gruntowego. Ważne jest to, że po złożeniu sprzęt ma niewielką długość transportową. To sprawia, że można z nim podróżować środkami komunikacji publicznej.

 

5 najlepszych wędek. Opinie w 2024 roku

 

Każdy, kto przynajmniej raz wybrał się na ryby wie, że jest to świetna forma spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Zanim jednak zaczniemy cieszyć się otaczającą nas naturą, konieczny jest zakup sprzętu wędkarskiego na miarę naszych potrzeb i umiejętności. Wybór nowej wędki to nie lada wyzwanie, z którym zmagają się nie tylko początkujący, ale także doświadczeni wędkarze. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na rodzaj sprzętu i jego parametry. Pomocne może też okazać się zapoznanie z tym, jakie firmy wędkarskie wiodą prym i jaki jest ich ranking. Aby ułatwić Ci wybór, przygotowaliśmy ranking wędek, który ma na celu zapoznać Cię z najciekawszymi modelami dostępnymi na rynku.

 

1. Mikado X-Plode Heavy Feeder

 

Wędka Mikado X-Plode Heavy Feeder ma długość 390 cm i jest przeznaczona do ekstremalnych połowów z użyciem ciężkich koszyczków zanętowych. Produkt został wykonany z grafitu, co zapewnia mu odporność na uszkodzenia. Prezentowany model waży 459 g, a jego ciężar wyrzutu mieści się w zakresie od 100 g do 200 g.

Długość transportowa produktu to 135 cm, co oznacza, że złożona wędka zmieści się do bagażnika samochodu. Model został wyposażony w trzy szczytówki i ma niemal zerowe ugięcie. Z uwagi na to, że to wędka o bardzo szybkiej akcji szczytowej jest idealna dla doświadczonych wędkarzy. Gwarantuje ona precyzyjne rzuty i błyskawiczne zacięcie.

Konsumenci, którzy kupili model marki Mikado przekonują, że to najlepsza wędka, kóra jest wyjątkowo solidna i wytrzymała. Produkt idealnie nadaje się do połowu ryb zarówno w jeziorach, jak i rzekach. Nawet jeśli użyjemy bardzo ciężkiego koszyka zanętowego, nie ma ryzyka, że wędzisko przypadkowo się złamie.

Wędka Mikado X-Plode Heavy Feeder ma długość 390 cm (jej długość transportowa to 135 cm). Produkt waży 459 g i daje możliwość korzystania z 200 g koszyczków zanętowych.

 

Zalety

Szybka akcja szczytowa: To, co wyróżnia model to akcja szczytowa – wędka umożliwia precyzyjne rzuty na dużą odległość, a także szybkie zacięcie ryby.

Komfortowy transport: Produkt po złożeniu ma na tyle odpowiednią długość, że możemy go w komfortowy sposób przewozić w samochodzie.

Solidność: Materiał wykonania wędki to grafit, co zapewnia jej solidność oraz odporność na uszkodzenia.

Trzy szczytówki: Model został wyposażony w trzy szczytówki, które dobrze sygnalizują nawet delikatne branie.

Lekkość: Wędka nie jest zbyt ciężka, dlatego nawet po kilku godzinach trzymania jej w dłoniach nie powinniśmy odczuwać bólu mięśni i dyskomfortu.

 

Wady

Trudne holowanie ryby: Biorąc pod uwagę akcję wędziska osoby niedoświadczone mogą mieć problem z holowaniem złowionej ryby do brzegu (nasza zdobycz może się łatwo zerwać z żyłki).

 

 

 

 

2. Caperlan Game 20 lbs Essentiel

 

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć wędki Game 20 lbs Essentiel CAPERLAN. Jest to model, który spełni oczekiwania zarówno początkujących, jak i zaawansowanych wędkarzy. Produkt przeznaczony jest do wędkarstwa morskiego.

Prezentowana wędka ma długość 1,8 m, a jej waga jest równa 895 g. Produkt został wyposażony w kołowrotek zrobiony z dobrej jakości materiałów. Co istotne, element ten nie zacina się w trakcie użytkowania, dzięki czemu mamy zapewniony odpowiedni komfort.

Opinie na temat wędki Game 20 lbs Essentiel CAPERLAN są pozytywne. Konsumenci zaznaczają, że wykonana z tworzywa EVA rękojeść gwarantuje pewny chwyt. Nie musimy się martwić, że produkt wyślizgnie się nam z dłoni.

Game 20 lbs Essentiel CAPERLAN to wędka o długości 1,8 m i wadze 895 g. Produkt będzie odpowiedni do wędkarstwa morskiego.

 

Zalety

Wykonanie: Wędka została zrobiona m.in. z włókna szklanego. Materiał ten jest trwały i odporny na działanie wilgoci.

Rękojeść: W opiniach konsumentów pojawia się informacja, że rękojeść zrobiona z materiału EVA jest przyjemna dla skóry i dobrze dopasowuje się do kształtu dłoni.

Kołowrotek: Z uwagi na to, że dołączony do zestawu kołowrotek został solidnie wykonany i nie zacina się w trakcie pracy, korzystanie z wędki jest bardzo wygodne.

Kompaktowość: Produkt można rozłożyć na części, co sprawia, że transportowanie modelu nie jest skomplikowane.

 

Wady

Przelotki: Pewna grupa konsumentów uważa, że przelotki mogłyby być lepiej wykonane.

 

 

 

 

3. Jaxon Arcadia Feeder

 

Jeśli chcesz kupić solidnie wykonaną, a jednocześnie stosunkowo tanią wędkę, zachęcamy do zapoznania się z opisem Jaxon Arcadia Feeder. Jest to model o długości 3,9 cm. Jego waga wynosi 418 g.

Wędka została zrobiona z włókna szklanego i żywic epoksydowych, czyli materiałów o dużej trwałości. W związku z tym możesz mieć pewność, że produkt będzie Ci służył przez wiele lat. Sprzęt został wyposażony w 3-elementowe wędziska do łowienia gruntowego.

Opinie konsumentów wskazują, że wędka  na grunt Jaxon Arcadia Feeder jest komfortowa w użyciu. Model można składać, co ułatwia jego przenoszenie. Zaletą produktu jest atrakcyjny design.

Wędka spławikowa Jaxon Arcadia Feeder ma długość 3,6 m. Masa modelu jest równa 418 g. Produkt został wykonany z włókna szklanego i żywic epoksydowych.

 

Zalety

Jakość: Wędka nie niszczy się zbyt szybko – wykazuje odporność na zarysowania i wgniecenia.

Lekkość: Produkt jest lekki, dzięki czemu łatwo utrzymać go w dłoni.

Design: Sprzęt ma prosty design, więc spodoba się wielu wędkarzom.

 

Wady

Rękojeść: Niektóre osoby uważają, że rękojeść nie najlepiej układa się w dłoniach.

Składanie: W opiniach konsumentów można przeczytać, że czasami produktu zacina się w trakcie składania.

 

 

 

 

4. Robinson Carbonic Feeder 3+3g

 

Robinson Carbonic Feeder 3+3g to wędka, która jest odpowiednia dla osób preferujących metodę łowienia ryb z koszyczkiem zanętowym. Długość całkowita prezentowanego modelu wynosi 3,6 m, co zapewnia komfortowe wędkowanie z brzegu. Z kolei długość transportowa sprzętu jest równa 1,27 m. Z tego względu nie powinniśmy mieć problemu z przewożeniem wędki w samochodzie.

Sprzęt waży 395 g, w efekcie czego można go przez długi czas utrzymać w dłoniach i nie ma potrzeby korzystania ze stojaka. Wędka daje możliwość używania zestawu wędkarskiego ważącego od 50 do 150 g. Do produkcji modelu wykorzystano solidne materiały.

Jak twierdzą wędkarze, sprzęt Robinson Carbonic Feeder 3+3g jest dobrze przystosowany do połowu takich ryb, jak leszcze, karpie czy liny. Składanie i rozkładanie wędki nie jest trudne, co podkreślają mniej doświadczone osoby. Za ważną zaletę modelu uznaje się łatwe holowanie zdobyczy do brzegu. Nie ma tu zbyt dużego ryzyka, że przy wykonaniu gwałtownego ruchu ryba spadnie z haczyka.

Robinson Carbonic Feeder 3+3g to sprzęt wędkarski o długości 3,6 m (długość transportowa jest równa 1,27 m). Model daje możliwość korzystania z zestawu wędkarskiego, który waży od 50 g do 150 g.

 

Zalety

Solidność: Wędka została wykonana z solidnych materiałów, więc nie zniszczy się po jednym sezonie. Co ważne, jest ona odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Wygodne przewożenie w samochodzie: Większość wędkarzy przekonuje, że po złożeniu sprzęt można bez przeszkód przewozić w samochodzie. Jeśli mamy za mały bagażnik, możemy ułożyć wędkę na tylnej kanapie.

Lekkość: Model waży 395 g. Możemy go bez trudu utrzymać w dłoniach przez dłuższy czas, co docenią osoby, które nie lubią korzystać ze stojaka.

 

Wady

Mało wygodna rękojeść: Pojawiają się opinie, że rękojeść została źle wyprofilowana. Może się zdarzyć, że sprzęt przypadkiem wypadnie nam z dłoni.

Za długa na łódź: Osoby lubiące łowić ryby z łodzi twierdzą, że wędka jest trochę za długa (powinna być krótsza o kilkadziesiąt centymetrów).

 

 

 

 

5. Konger Patrol Tele Spin 390/35

 

W Internecie można znaleźć dużo pozytywnych opinii na temat Konger Patrol Tele Spin 390/35. Konsumenci cenią to, że wędki Konger są dostępne w stosunkowo niskiej cenie. W rezultacie dużo osób może sobie pozwolić na jego zakup.

Wędka ma długość równą 3,9 m. Istnieje możliwość jej złożenia, co pozwala swobodnie transportować produkt. Waga sprzętu wynosi 475 g. Solidnie wykonana rękojeść łatwo dopasowuje się do kształtu dłoni, co zapewnia mocny chwyt.

Wędkarze polecają zakup Konger Patrol Tele Spin 390/35. Według konsumentów jest to wędka, która sprawdzi się przede wszystkim dla osób początkujących. Sprzęt gwarantuje komfort w trakcie połowu.

Konger Patrol Tele Spin 390/35 to dobra wędka do 50 zł. Długość produktu jest równa 3,9 m, a jego waga wynosi 475 g.

 

Zalety

Długość: Z uwagi na to, że długość transportowa wędki wynosi zaledwie 66 cm produkt zmieści się w każdym bagażniku.

Komfort: Wędkarze, którzy kupili ten model zapewniają, że gwarantuje on komfort w trakcie użytkowania.

 

Wady

Przelotki: Według niektórych konsumentów przelotki nie są zrobione z dobrych gatunkowo tworzyw, więc łatwo je uszkodzić.

Składanie: W pojedynczych komentarzach można przeczytać, że wędka zacina się podczas składania.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką wędkę kupić?

 

Zakup dobrej wędki rzutuje na przyjemność łowienia. Nie jest jednak takie proste, bo wiele zależy od tego, jakie ryby chcemy łowić. Nie mając doświadczenia w tym temacie łatwo jest się pogubić, zwłaszcza w wielkim sklepie wędkarskim, w którym wybór jest ogromny. Dlatego przedstawiamy poradnik, który podpowie Ci, jaką wędkę wybrać. Znajdziesz tutaj wszystkie niezbędne informacje dotyczące zakupu tego sprzętu przy uwzględnieniu Twoich potrzeb.

Rodzaje – jaka wędka jest najlepsza dla mnie?

Wędki dzielimy na teleskopowe, jednoczęściowe oraz segmentowe. Modele teleskopowe mają wysuwane elementy, które są chowane jeden w drugim. Natomiast jednoczęściowe to takie, których nie możemy złożyć, przez co zajmują sporo miejsca. Trzeci typ, czyli segmentowe składają się z kilku, oddzielnych części.

Zaletą teleskopów są ich niewielkie rozmiary, dzięki czemu przewożenie takiego modelu jest bardzo łatwe. Z drugiej strony kolejne części wędki mają inną średnicę, co może wpływać na wytrzymałość. Tutaj przechodzimy do sprzętów jednoczęściowych, które są najbardziej wytrzymałe, idealne na grubą rybę, ale trudniejsze do przewożenia. Z drugiej strony, jeśli kupimy wędkę o długości 2 m, raczej bez problemu zmieścimy ją w aucie. Jeśli chodzi o sprzęty segmentowe są ciekawe, ale poleca się je do łowienia niezbyt ciężkich ryb, gdyż łączenia nie zawsze są wystarczająco solidne.

Podział ze względu na system składania to nie wszystko. Aby kupić dobrą wędkę, musisz wiedzieć, że istnieją typy kijków, służące do różnych rodzajów wędkowania. Wśród nich wyróżniamy:

Batki – wędka bat to wędki proste o długości od 3 do 13 m. Nie mają kołowrotka i przelotek, a żyłka jest przymocowana do szczytówki lub gumowego amortyzatora. Taki sprzęt jest odpowiedni do łowienia niewielkich ryb. Batki stanowią odpowiednią propozycję dla osób początkujących.

Bolonki– wędka z kołowrotkiem, odległościowa ma zwykle 8 – 10 metrów i wyposażona jest w przelotkę i kołowrotek. Służy do połowów odległościowych z brzegu.

Castingowe – wędka castingowa służy do połowu drapieżników, ma do 2,5 m długości. Takie sprzęty są bardzo mocne i wytrzymałe.

Gruntowe, feedery – wędki gruntowe najczęściej dostępne są w długości od 1,8 m do 3,5 m, ale znajdziemy też takie 6 m.

Picker – wędka  picker, krótszy odpowiednik feedera do łowienia mniejszych ryb.

Jerkingowe – podobne do castingowych, ale lepsze do łowienia dużych ryb. Takie modele są bardziej sztywne.

Karpiowe – mają długość ok. 4 m. Takie przyrządy są ciężkie, ale niezastąpione do połowu karpia, gdyż są sztywne. Ze względu na ciężar należy ich używać z podpórką.

Morskie – wędki morskie mają maksymalnie 3 m, odpowiednie do łowienia z kutra.

Muchowe – wędki muchowe słuzą łowienia na sztuczną muchę. Skierowane są do doświadczonych wędkarzy.

Podlodowe – wędka podlodowa jest krótka o długości maksymalnie 1 m. Nadaje się do łowienia pod lodem.

Spinningowe – służą do łowienia ryb drapieżnych, czyli są to wędki okoniowe oraz wędka na szczupaka i suma i sandacza. Mają krótkie kije – do 3 m. Jest to model dla doświadczonych wędkarzy.

Surfowe – mają od 3,9 m do 4,5 m i polecane są do łowienia z brzegu morza.

Tyczki – wędki sportowe dla profesjonalistów, kosztują nawet kilka tysięcy złotych i mogą mieć 18 m długości.

Wędki matchowe – wędka match ma od 4 do 6 m, podobne do balonków, wędka matchowa ma żyłkę zatopioną, nie ona leży na powierzchni.

 

Materiał

Dawniej wędki były ciężkie, ale i bardzo poręczne, najczęściej spotykana była wędka bambusowa. Producenci zdają sobie sprawę, że wielu wędkarzy pokonuje spore odległości do zbiorników i dźwiganie takiego sprzętu jest niewygodne. Dlatego najpopularniejszym materiałem, z jakiego tworzy się w chwili obecnej wędki to włókno węglowe, które jest nie tylko lekkie, ale przy tym bardzo wytrzymałe. Jednocześnie znajdziemy tańsze modele aluminiowe, a nawet plastikowe. Dużą popularnością cieszy się też szkło węglowe, które jest lekkie, ale tańsze od włóka węglowego.

 

Długość

Długość wędki to istotny parametr, który wpływa na komfort łowienia. Jeśli łowimy z brzegu, potrzebujemy sprzętu o większym zasięgu. Natomiast, jeśli z łódki to nie potrzebujemy bardzo długiej wędki. Nie można też zapomnieć o długości transportowej. Dotyczy to wędek segmentowych i teleskopowych. Im krótszy jest sprzęt po złożeniu, tym łatwiej się go przewozi.

 

Waga

Zasada jest taka, że im lżejszy sprzęt, tym większy komfort w czasie wędkowania. Niska waga jest szczególnie istotna przy łowieniu spinningowym. Jeśli jesteś wędkarzem, który w czasie wędkowania lubi poczytać książkę i ustawiasz wędkę na stojaku, nie oznacza to, że waga jest mniej istotna. Musisz pamiętać, że gdy złapiesz rybę będziesz musiał podnieść wędkę i nią operować.

Akcja

Jest to jeden z istotniejszych parametrów, który powinniśmy uwzględnić przy zakupie wędki. To on decyduje o tym, w jaki sposób zachowuje się, gdy holujemy rybę, ale też kiedy ją wyrzucamy. Wyróżniamy 4 oznaczenia akcji wędek: A, B, C i D. A i B to akcje szczytowe, wymagają precyzji i doświadczenia. C to akcja mniej precyzyjna , odpowiednia dla początkujących. Natomiast D to model najwolniejszy, ale jeśli chodzi o holowanie ryb sprawdzi się dla osób początkujących.

 

Ciężar wyrzutu

Ciężar wyrzutu ma wpływ na to, jakiego ciężarka i przynęty możemy użyć. Jeśli ciężar mieści się w przedziale 10 -30, oznacza to, że nie możemy użyć lżejszej niż 10 g, ale nie cięższej niż 30 g.

 

Akcesoria

Niektóre sklepy oferują wędki sprzedawane w zestawie z produktem. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem takiego przyrządu, a nie posiadasz doświadczenia, to powinieneś wiedzieć, co jest w takim komplecie. Oczywiście, półki sklepów wędkarskich uginające się pod ciężarem akcesoriów zachęcają nas do zakupów, jednak nie oznacza to, że potrzebujesz każdego takiego sprzętu. Najważniejsza jest żyłka i haczyk, a także obciążnik oraz przynęta. Dobrym posunięciem jest zakupienie podbieraka i stojaka na wędkę.

Pamiętaj, że grubość żyłki musi być dostosowana do tego, jakie ryby będziemy łowić. Na rynku znajdziesz żyłki o grubości od 0,06 mm do 0,5 mm. Aby wybrać odpowiedni rodzaj żyłki, czy haczyka, warto zasięgnąć porady wędkarzy oraz sprzedawców w sklepach wędkarskich. Często w takich punktach wywieszone są tabele, które podpowiedzą nam, jaki przyrząd wybrać do połowu danego gatunku ryby. Jest to znaczne ułatwienie dla początkujących wędkarzy.

 

Wędki w dobrych cenach

Zarówno te tanie jak i drogie wędki kupisz w sklepie Decathlon czy Allegro. Najtańsze modele wędek kosztują 10 zł, wykonane są raczej z kiepskich materiałów i trudno nazwać je dobrym sprzętem do połowu. Jeśli chcemy lepszej jakości wędka na dorsza , zapłacimy od 50 zł do 500 zł. Nie są to jeszcze zaawansowane urządzenia, ale bardzo porządne. Zwłaszcza, jeśli kupimy do nich solidne akcesoria. Jednocześnie znajdziemy w sklepach najlepsze wędki, które kosztują nawet kilka tysięcy złotych. Wiele zależy od tego, do czego potrzebujesz wędki i jakie akcesoria dobierzesz.

 

 

Jaka powinna być długość wędki?

 

Długość wędki powinniśmy dobierać m.in. do metody oraz terenu, w którym będziemy łowić ryby. Od tego zależy nie tylko wygoda użytkowania produktu, ale i odległość, na jaką możemy zarzucać zestaw wędkarski. Gdzie możemy wykorzystać krótki model, a w jakich okolicznościach będziemy potrzebować wędki dłuższej niż 3 metry?

Metoda spinningowa

Mówi się, że spinning to jedna z najlepszych form łowienia ryb, ponieważ możemy ją wykorzystać w zbiorniku pełnym drapieżników (sumów, szczupaków i sandaczy), jak również gatunków zaliczanych do żeru spokojnego, a więc m.in. karpi i leszczy. Odpowiednie wędki sumowe do metody spinningowej są wędki o długości do 240 cm. To doskonały wybór dla początkujących, jak i bardziej doświadczonych wędkarzy.

Do lekkiego spinningu z niewielkimi przynętami (zwłaszcza na okonie) dobrze nadają się natomiast nieco dłuższe wędki, do 270 cm. Mimo że jest to tylko 30 cm więcej, możemy odczuć znaczącą różnicę podczas zarzucania zestawu na dużą odległość.

 

Jaka powinna być długość wędki na kuter?

Wędkowanie z kutra rybackiego czy zwykłej łódki nie wymaga zastosowania bardzo długiego sprzętu. W takiej sytuacji na pewno wystarczy nam 240 cm model (może być też nieco krótszy, nawet do 180 cm). Nie będziemy wtedy przeszkadzać pozostałym wędkarzom, którzy z nami płyną, zyskujemy też możliwość swobodnego zarzucania wędziskiem. Niemniej jednak nie musimy kupować nowej wędki, jeżeli mamy jedynie modele o długości ponad 250 cm. Te 270 cm także dobrze się sprawdzają, kiedy łowimy pływając na wodzie, ponieważ gwarantują bezpieczny hol złowionej ryby (bez ryzyka, że wpłynie pod łódkę lub zacznie ją opływać). Poza tym samo wyciąganie złapanego osobnika na pokład też staje się nieco łatwiejsze i nie musimy przy tym wstawać (co czasami grozi wpadnięciem do wody).

 

Wędka do połowu karpi

Karpiówki, czyli wędki do połowu karpi, standardowo mają długość 360 cm i 390 cm. Który model wybrać, aby nie mieć problemu choćby z holowaniem ryby do brzegu? Większość wędkarzy twierdzi, że 360 cm wędziska w zupełności wystarczą, aby zapewnić sobie komfortowy wyrzut i późniejsze podbieranie karpi. Poza tym tej długości wędka na spławik jest stosunkowo lekka i wygodnie trzyma się ją w dłoniach, dlatego jest to świetna propozycja dla osób początkujących. Jeśli mamy doświadczenie w połowie karpi, możemy sprawdzić, jak działa inny sprzęt, 390 cm. Niemniej jednak trzeba pamiętać, że wymaga on nieco innej techniki rzutu i użycia większej siły zaraz po wymachu (co umożliwia uniknięcie przypadkowego połamania wędziska).

Czy długość wędki dobiera się do swojego wzrostu?

Często słyszy się, że przy doborze długości wędki powinno wziąć się pod uwagę nie tylko metodę połowu ryb, ale również swój wzrost. Ma to mieć istotny wpływ na komfort wędkowania. Co prawda niskie osoby nie będą w stanie przez cały dzień utrzymać w dłoniach ponad 300 cm wędziska, ale samo uwzględnienie wzrostu to nie wszystko. Jeśli chodzi o długość sprzętu wędkarskiego, bardzo duże znaczenie ma przede wszystkim to, czy prawidłowo zarzucamy wędkę. Nasza technika łowienia ryb jest istotna, ponieważ nawet idealnie dobrany produkt może się zniszczyć, jeśli będziemy z niego nieumiejętnie korzystać. O tym, jaka wędka jest polecana miłośnikom łowienia ryb, decyduje kilka czynników, ale jeden z ważniejszych to nasza wiedza i znajomość technik oraz metod wędkarskich.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 12.07.24

 

Nóż wojskowy – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Nóż wojskowy to produkt, który przyda się w wielu sytuacjach. Dlatego też tak dużo konsumentów decyduje się na jego zakup. Z uwagi na to, że w sklepach dostępnych jest sporo atrakcyjnych modeli, wybór jednego z nich często okazuje się nieoczywisty. Postanowiliśmy więc przygotować ranking, a w nim opisy najczęściej polecanych przez konsumentów produktów. Na pierwszym miejscu w zestawieniu znalazł się nóż wojskowy Ka-Bar USMC 1217. Jest to model o klasycznym wyglądzie, więc bez wątpienia spodoba się wielu osobom. Produkt został wykonany ze stali węglowej i skóry. Oba materiały wykazują dużą odporność na uszkodzenia. Dobrze wyprofilowana rękojeść zapewnia pewny chwyt i dobrą precyzję cięcia. Prezentowany model jest sprzedawany w zestawie ze skórzanym etui, które pozwala na bezpieczne przenoszenie noża. Jeśli jednak ten produkt nie przypadł Ci do gustu, powinieneś zapoznać się z pozostałymi propozycjami. Na drugim miejscu w rankingu uplasował się nóż wojskowy Mtech USA MT-676TC.

5 najlepszych noży wojskowego. Opinie w 2024 roku

 

Na wyprawie do lasu, czy na wakacjach przydatnym sprzętem może okazać się nóż wojskowy. Produkt ten pomaga rozciąć najdrobniejsze, jak i najtwardsze rzeczy. W sklepach można znaleźć szeroką gamę noży survivalowych. W trakcie zakupów, warto zwrócić uwagę na długość trzymania ostrości, a także jakość ich wykonania. Nasz ranking noży wojskowych ma na celu zaprezentować Ci najciekawsze modele dostępne na rynku.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Jest to bardzo mocny i uniwersalny nóż, odpowiedni do wykonania różnych prac, jakie mają miejsce podczas survivalowych wyjazdów. Produkt uważany jest za trwały i ostry. Model dobrze radzi sobie z cięciem nawet najtwardszych rzeczy i ma dobrze wyprofilowaną rękojeść.

Wady

Chociaż rękojeść jest dobrze wyprofilowana, część osób twierdzi, że mogłaby być nieco większa. Osoby, które mają duże dłonie, mogą mieć problem z precyzyjną obsługą narzędzia.

Podsumowanie

Ten solidny nóż wojskowy to produkt znanej i cenionej na świecie marki. Za wysoką ceną produktu stoi jakość wykonania i zastosowane do produkcji materiały - między innymi pokryta bawolą skórą rękojeść. Do tego w zestawie znajduje się specjalna pochwa, która również powstała ze wspomnianego materiału.

Drugi wybór

Zalety

Rękojeść w kolorze kamuflażu wojskowego jest według wielu osób bardzo praktyczna i pasuje do każdego stroju pasjonata wojskowości. W zestawie znajduje się też praktyczna, zielona pochwa zabezpieczająca ostrze.

Wady

Produkt ma plastikową rękojeść, która niestety nie jest zbyt wygodna przy dłuższej pracy - obciera rękę i zwiększa potliwość skóry, a to sprawia, że sprzęt z czasem może wyślizgnąć się z dłoni.

Podsumowanie

Jest to stosunkowo niedrogi, wygodny produkt, sprzedawany w zestawie z zieloną pochwą. Model ten ma czarne ostrze i rękojeść w kolorze kamuflażu. Wszystkie elementy są dobrze przytwierdzone, a to daje nam gwarancję, że narzędzie nie zepsuje się podczas wykonywania prac na biwaku.

Rozważ też

Zalety

Nóż taktyczny Kandar to doskonały wybór dla wojskowych, survivalowców czy turystów. Wykonany jest ze stali serii 440, posiada wyprofilowaną rękojeść i powłokę antypoślizgową. Ostrze jest długie na 14,6 cm i ma 3,5 mm grubości. W zestawie znajduje się sztywna pochwa oraz osełka. Łączna długość noża wynosi 26,5 cm, a jego waga 230 gram.

Wady

Do zestawu dołączona jest sztywna, z twardego tworzywa sztucznego obudowa na nóż, która jednak została wykonana z niższej jakości materiału. Obniża to zadowolenie klientów z dokonanego zakupu.

Podsumowanie

Nóż taktyczny Kandar N308C to nóż wojskowy z głownią stałą, jest idealny do celów takich jak survival, turystyka, polowania, wyprawy wędkarskie oraz codzienne użytkowanie. Doskonale sprawdzi się w trudnych i nieprzewidywalnych sytuacjach. Jego niska waga i poręczne wymiary czynią go idealnym do noszenia przy sobie.

 

1. Nóż Ka-Bar USMC The Legend 1217

 

Nasz ranking otwiera KA-BAR USMC The Legend 1217. Nóż ten wygląda bardzo stylowo, a tym samym nadaje się do wszechstronnego użytku.

Wykonany został z wysokiej jakości materiałów. Głownia zrobiona została ze stali hartowanej. Model ten ma gładkie ostrze, które dodatkowo zawiera warstwę antyrefleksyjną, na bazie żywicy epoksydowej. Głownia przez długi czas zachowuje ostrość. Z kolei, rękojeść została wykonana ze sprasowanych krążków bawolej skóry. Solidna konstrukcja sprawia, że nóż jest wytrzymały. Między ostrzem a klingą, znajdują się stalowe wypustki, które chronią użytkownika przed ześlizgnięciem dłoni na głownię.

Wymiary tego modelu to długość ostrza równa 178 mm, a jego grubość to 4,2 mm. Klinga z głownią mierzą razem 298 mm. Natomiast waga tego produktu to 304 g.

Do kompletu dołączona jest pochwa z bawolej skóry. Ten najlepszy nóż wojskowy cieszy się pozytywnymi opiniami wśród konsumentów. Twierdzą oni, że jest on mocny i precyzyjny.

Ka-Bar USMC 1217 to nóż wojskowy o długości 30,2 cm i wadze 318 g. Produkt ma rękojeść wykonaną ze skóry, a ostrze ze stali węglowej.

Zalety

Etui: Do zestawu dołączono skórzane etui umożliwiające bezpieczne przenoszenie noża i zapobiegające uszkodzeniu ostrza. Pokrowiec wykonano z mocnych tworzyw, co daje pewność, że nie zniszczy się zbyt szybko.

Jakość: Prezentowany produkt powstał na potrzeby armii amerykańskiej podczas II Wojny Światowej. Przez wiele lat służył wojskom i bardzo dobrze spełniał swoje zadanie.

Stal: Ostrze zostało wykonane z dobrej gatunkowo stali Cro-Van 1095. Materiał ten wykazuje dużą odporność na zarysowania i zniekształcenia. Stal pokryto czarną, antyodblaskową powłoką ochronną.

Rękojeść: Dobrze wyprofilowana rękojeść stanowi niewątpliwy atut noża Ka-Bar USMC 1217. Rączkę wykonano z bawolej skóry, dzięki czemu dobrze dopasowuje się do dłoni i gwarantuje pewny chwyt.

Wygoda: Z uwagi na to, że nóż niewiele waży jego użytkowanie jest komfortowe.

 

Wady

Korozja: W nielicznych opiniach można przeczytać, że na ostrzu po pewnym czasie pojawia się korozja. Może to wynikać z nieprawidłowej pielęgnacji produktu i narażania go na trudne warunki atmosferyczne.

 

 

 

 

2. Profesjonalny Noz wojskowy mtech USA MT-676TC

 

Pozytywne opinie na temat noża wojskowego Mtech USA MT-676TC sprawiły, że nie mogło go zabraknąć w naszym zestawieniu. Produkt jest dostępny w atrakcyjnej cenie, co według konsumentów stanowi ogromną zaletę. Na zakup modelu może sobie pozwolić wiele osób.

Prezentowany nóż wojskowy ma długość całkowitą 30,48 cm, a długość ostrza wynosi 15,24 cm. Do produkcji modelu wykorzystano m.in. dobrą gatunkowo stal nierdzewną. Materiał ten nie jest podatny na uszkodzenia – na powierzchni ostrza nie pojawiają się zarysowania, ani wgniecenia. Stal wykazuje także dużą odporność na korozję. Do zestawu dołączono etui z włókna nylonowego. Pokrowiec umożliwia bezpieczne przenoszenie noża.

Osoby, które zdecydowały się na zakup modelu Mtech USA MT-676TC są zadowolone z podjętej decyzji. Konsumenci zaznaczają, że ostrze nie traci zbyt szybko swoich właściwości tnących. Atutem jest również rękojeść – ma ona odpowiedni kształt, co sprawia, że nóż nie wyślizguje się z dłoni.

Mtech USA MT-676TC to bardzo dobry nóż wojskowy do 100 zł. Długość produktu wynosi 30,48 cm. Do produkcji modelu wykorzystano stal nierdzewną.

 

Zalety

Rękojeść: W związku z tym, że rękojeść jest dobrze wyprofilowana nie musimy się obawiać, że model będzie wyślizgiwał się z rąk, co mogłoby okazać się niebezpieczne. Tworzywo pokrywające rączkę jest przyjemne w dotyku.

Jakość: Pozytywne opinie konsumentów dowodzą, że jakość wykonania produktu jest zadowalająca. Ostrze ze stali nierdzewnej jest odporne na uszkodzenia, a dodatkowo nie jest podatne na działanie korozji.

Zastosowanie: Produkt znajdzie zastosowanie w wielu sytuacjach: na szlaku górskim czy podczas leśnej wędrówki. Idealnie sprawdzi się także u żołnierzy na służbie. Jak widać, model nadaje się zarówno do profesjonalnego, jak i amatorskiego użytku.

Design: Wielu użytkownikom spodobał się klasyczny design noża. Prezentowany model z pewnością przypadnie do gustu nawet najbardziej wymagającym konsumentom.

 

Wady

Etui: Niektóre osoby twierdzą, że dołączone do zestawu etui z włókna nylonowego nie jest odporne na uszkodzenia, dlatego stosunkowo szybko się niszczy.

 

 

 

 

3. Nóż Wojskowy, Taktyczny Kandar N308C

 

Nóż wojskowy taktyczny Kandar N308C to świetne narzędzie zaprojektowane dla potrzeb żołnierzy i wszelkich aktywności terenowych. Głownia została wykonana ze stali serii 440 i jest odporna na stępienie i łatwa do naostrzenia. Ma długość ostrza 146 mm, co czyni go idealnym narzędziem do prac w kuchni polowej oraz w ciężkich pracach obozowych. Powierzchnia głowni została zabezpieczona przed korozją. Wyprofilowana rękojeść pokryta jest antypoślizgową powłoką, zapewniającą doskonały, pewny chwyt i minimalizującą ryzyko wyślizgnięcia się noża z dłoni.

Dodatkowo jelec umieszczony pomiędzy ostrzem a rękojeścią chroni dłoń przed niechcianym ześlizgnięciem się na ostrze. Ten dobry i tani nóż wojskowy wyposażony jest w sztywną pochwę z tworzywa sztucznego powleczoną cordurą; kabura jest dostosowana do zaczepienia do paska, ręki lub łydki. W zestawie jest również osełka do ostrzenia noża. Wymiary noża: długość całkowita – 26,5 cm, długość ostrza – 14,6 cm, długość rękojeści – 11,7 cm, szerokość ostrza – 3 cm, grubość ostrza – 3,5 mm, waga – 230 g. Test noży wojskowych pokazuje, że ten nóż doskonale sprawdzi się na rybach, wyprawach turystycznych, biwakach, polowaniach i w codziennym użytku.

Nóż taktyczny Kandar N308C to idealny wybór dla każdego, kto szuka solidnego i wytrzymałego narzędzia wykorzystywanego do wielu różnych celów. Wykonany z wytrzymałej stali serii 440, posiada wyprofilowaną rękojeść i jelec chroniący dłoń przed niechcianym ześlizgnięciem się na ostrze.

 

Zalety

Wytrzymała stała: Nóż Kandar został wykonany z wytrzymałej stali serii 440, dzięki czemu jest odporny na uszkodzenia i łatwy do naostrzenia.

Komfortowy i pewny chwyt: Wyprofilowana rękojeść pokryta antypoślizgową powłoką zapewnia doskonałą ergonomię i pewny chwyt, co zmniejsza ryzyko wyślizgnięcia się noża z dłoni.

Długość ostrza: Ostrze nóż ma długość 146mm, dzięki czemu doskonale sprawdza się podczas prac w kuchni polowej jak również w ciężkich pracach obozowych.

Zabezpieczenie przeciwko korozji: Powierzchnia głowni została zabezpieczona przed korozją oraz refleksami świetlnymi, dzięki czemu nóż będzie służył przez długi czas.

Zaleta 5: Jelec. Jelec umieszczony pomiędzy ostrzem a rękojeścią chroni dłoń przed niechcianym ześlizgnięciem się na ostrze.

 

Wady

Pochwa: W zestawie znajduje się również sztywna pochwa na nóż wykonana z twardego tworzywa sztucznego. Jest ona wykonana ze słabej jakości materiału.

 

 

 

 

4. Nóż taktyczny, wojskowy BSH Adventure N322A

 

Rewelacyjny nóż taktyczny BSH ADVENTURE N322A to nowoczesne narzędzie, które doskonale sprawdzi się w wojskowych i survivalowych zastosowaniach. Projektowany z myślą o wymagających sytuacjach, zapewnia wytrzymałość i niezawodność. Klasyczny profil głowni clip point, dodatkowo wzmacniany jest częściowo ząbkowanym ostrzem oraz otwieraczem do kapsli.

Głownia wykonana jest z wysokogatunkowej stali nierdzewnej 420, a dodatkowo pokryta czarną powłoką ochronną, która chroni ją przed korozją i odblaskiem. Rękojeść z gumo podobnego tworzywa zapewnia wygodę i antypoślizgowe właściwości. Wyposażony w szeroki jelec, nóż można przymocować do paska dzięki dołączonej czarnej kaburze. Ten wytrzymały i wszechstronny nóż będzie doskonałym partnerem do wszelkich wypraw i przygód!

Nóż taktyczny BSH Adventure N322A to wszechstronny i trwały produkt, który sprawdzi się w wielu sytuacjach. Przygotowany z myślą o zastosowaniach militarnych i survivalowych jest niezawodnym narzędziem, które wyposażone zostało w wiele ciekawych dodatków. 

 

Zalety

Solidna Konstrukcja: Nóż taktyczny BSH Adventure N322A został wykonany z wytrzymałej stali nierdzewnej typu 420, odpornej na uszkodzenia i działanie korozji. Dodatkowo głownia została pokryta czarną powłoką ochronną, która wyeliminowała odblask słoneczny.

Wielofunkcyjność: Głownia o klasycznym profilu clip point została wyposażona w ostrze gładkie, częściowo ząbkowane i otwieracz do kapsli. Na grzbiecie znajduje się dodatkowe ząbkowanie oraz uniwersalna piła.

Wygodna Rękojeść: Rękojeść wykonana została z gumo podobnego tworzywa, które wykazuje wysokie właściwości antypoślizgowe. Nóż wyposażono w szeroki jelec, który skutecznie zabezpiecza dłoń przed zsunięciem się w stronę krawędzi tnącej.

Estetyczny Wygląd: Nóż taktyczny został zaprojektowany z myślą o inspirowaniu się klasycznym, militarnym designem. Jego estetyka doskonale wpisuje się w wygląd ekwipunku wojskowego i survivalowego.

Kompaktowość: Nóż taktyczny jest bardzo lekki i ma niewielkie wymiary, co pozwala na jego łatwe przechowywanie i transport. W zestawie znajduje się czarna kabura z tworzywa sztucznego, którą można przymocować do paska spodni.

 

Wady

Słaba jakość rękojeści: Nóż taktyczny BSH Adventure N322A wyposażony został w słabej jakości gumę na rękojeści, która ulega szybkiemu zużyciu.

 

 

 

 

5. Nóż Cold Steel SRK Black SK5 49LCKZ

 

Osobom zainteresowanym zakupem solidnie wykonanego noża wojskowego polecamy Cold Steel SRK Black SK5. Jest to model w kolorze czarnym. Wymiary produktu są następujące: długość całkowita – 27,3 cm, długość ostrza – 15,2 cm i grubość głowni – 0,5 cm, a jego waga wynosi 233 g. Nóż jest lekki, co ułatwia jego przenoszenie.

Ostrze wykonano ze stali narzędziowej SK-5. Materiał ten jest odporny na zarysowania, pęknięcia i korozję. Dodatkowo wiele osób zapewnia, że ostrzenie noża nie zajmuje dużo czasu i jest łatwe nawet dla użytkowników, którzy nigdy wcześniej tego nie robili. Zaletą modelu jest solidnie wykonana rączka z tworzywa Krey-Ex. Ma ona nieregularną powierzchnię, co zabezpiecza przed wyślizgiwaniem się produktu z dłoni.

Pozytywne opinie na temat noża wojskowego Cold Steel SRK Black SK5 potwierdzają, że jest to model godny uwagi. Osoby, które kupiły produkt zapewniają, że jest łatwy do przenoszenia i wyjątkowo lekki.

Nóż wojskowy Cold Steel SRK Black SK5 ma długość 27,3 cm, a jego masa to 233 g. Ostrze wykonane ze stali nierdzewnej. Rękojeść zrobiono z tworzywa Krey-Ex.

 

Zalety

Precyzja: Czytając opinie Internautów nietrudno natrafić na komentarze sugerujące, że prezentowany nóż gwarantuje bardzo dobrą precyzję cięcia.

Rękojeść: Wykonana z odpornego na uszkodzenia tworzywa rękojeść jest dobrze wyprofilowana. Głębokie wcięcia sprawiają, że powierzchnia rączki nie jest idealnie gładka, dzięki czemu produkt nie wyślizguje się z dłoni.

 

Wady

Długość: Pewna grupa użytkowników twierdzi, że nóż mógłby być nieco dłuższy.

Futerał: Choć dołączony do zestawu futerał stanowi bardzo dobre zabezpieczenie produktu, niektóre osoby zauważyły, że wyciąganie z niego noża zajmuje dużo czasu i jest kłopotliwe, szczególnie na początku użytkowania.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki nóż wojskowy kupić ?

 

Wybierając się na biwak czy inny wypad survivalowy musimy zabrać ze sobą wiele rzeczy. Oprócz śpiwora, namiotu, ubrań, GPSa, warto mieć przy sobie nóż wojskowy. Dzięki niemu możemy wykonać wiele zadań. Aby ułatwić Ci zakup tego typu produktu przedstawiamy poradnik, który podpowie Ci, jaki nóż wojskowy wybrać.

Mały czy duży – jaki nóż wojskowy jest najlepszy ?

Po pierwsze, zwróćmy uwagę na rozmiar noża, który chcemy wybrać. Nie zawsze duży znaczy lepszy. Wybierając zbyt duże ostrze, ograniczamy jego możliwości. Małe ostrze pozwoli nam strugać i robić inne, precyzyjne rzeczy. Niestety, mały nóż nie poradzi sobie, na przykład, z pocięciem gałęzi drzewa. Uniwersalny rozmiar noża to około 20 cm.

 

Wykonanie

Warto wybrać taki nóż, którego ostrze i rączka zostały odlane z tego samego materiału. Dzięki temu, mamy pewność, że podczas użytkowania te dwie części się nie oddzielą. Niestety, jest to częsty problem z nożami, których ostrze i rączka zostały wykonane osobno. Możemy nawet nie zauważyć, kiedy te dwie części zaczynają się od siebie oddzielać, co może być bardzo niebezpieczne.

 

Rękojeść

Jeżeli chodzi o materiał rękojeści, to możemy wybrać spośród:

Aluminium – lekki, wytrzymały materiał. Możemy być pewni, że nigdy nie zardzewieje. Aluminium można barwić, dlatego dostępny jest w bardzo wielu kolorach.

Carbon fiber – wytrzymały i odporny materiał. Charakteryzuje się estetycznym wyglądem. Trzeba jednak uważać, ponieważ dobrze przewodzi prąd.

Cord wrap – czyli nylon. Bardzo dobrze trzyma się ręki, ale ma jedną wadę – gromadzi wilgoć.

Drewno – jest to najbardziej klasyczny materiał do wyrobu rękojeści. Wykorzystuje się do tego celu mocne drewno brzozy, drzewa oliwnego i wiśni. Przez słabą odporność na wodę, nie jest tak bardzo wytrzymały, jak pozostałe materiały. W efekcie jest on coraz rzadziej stosowany w produkcji.

Kość (poroże) – nie należy do najtańszych materiałów na rękojeść noża. Znajdziemy go najczęściej w typach myśliwskich.

Kraton – czyli termoplastyczna guma polimerowa. Bardzo chętnie wybierana jako materiał na rękojeść, gdyż nie pęka i się nie niszczy. Ma bardzo dobrą przyczepność do ręki, a co więcej tłumi wstrząsy podczas rąbania.

Skóra – bardzo wygodnie trzyma się w dłoni. Możemy być pewni, że nam z niej nie wypadnie. Mimo, że nie jest tak bardzo wytrzymała, jak inne materiały, to dzięki estetycznemu wyglądowi wciąż jest popularna.

Tytan – jest to materiał lekki, lecz wytrzymały. Daje się na nim grawerować różne faktury, a także można zabarwić go na różne kolory.

 

Głownia

Wybierając materiał na głownię, musimy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Pierwszą z nich jest nierdzewność. Jeżeli materiał ma w sobie dużo chromu, to możemy być pewni, że nie zardzewieje. Niestety, duża ilość chromu oznacza małą udarność, czyli odporność materiału na ukruszenia i na pęknięcia.

Im bardziej sprężysty jest nóż, tym łatwiej wróci na swoją pozycję po obciążeniu dynamicznym. Noże wojskowe z małą sprężystością mogą się łatwo złamać. Kolejna kwestia to wytrzymałość. Nie chcemy przecież, aby nasz nowo nabyty nóż uległ zniszczeniu już po kilku użyciach. Dlatego zalecanym materiałem jest stal. Głownie mogą powstać także z kobaltu lub tytanu.

 

Czubek

Czubek powinien być zakończony ostro. Te, które są zakończone na płasko lub okrągło po prostu nie spełnią swojego zadania. Nóż militarny z ostrym czubkiem sprawdzi się dobrze przy czyszczeniu ryby czy dostaniu się do wnętrza orzechów.

Ostrze

Dobry nóż militarny powinien mieć tylko jeden ostry bok. Dwa nie są nam potrzebne, a wręcz mogą być bardzo niebezpieczne dla osób, które nie mają zbyt wiele doświadczenia. Do produkcji ostrzy noży najczęściej wybiera się stal. Jedne z najpopularniejszych jej typów to:

ATS-34 – ma bardzo dużą odporność na deformacje krawędzi tnącej, dlatego nie musimy jej często ostrzyć. Ograniczaj jej kontakt z wodą, ponieważ może pokryć się rdzą.

440A – stal tego typu jest wyjątkowo odporna na korozję, a więc ostrze wykonane z tego materiału możemy używać praktycznie w każdej sytuacji.

S60V – jest to jeden z najbardziej nowoczesnych typów stali do produkcji ostrzy noży. Charakteryzuje go bardzo duża odporność na ścieranie i korozję. Ma jednak niską udarność i nie jest odporny na ugięcia plastyczne.

 

Zabezpieczenie

Nie będziemy chodzić z nożem w ręce po ulicy, więc potrzebujemy do niego solidnej pochewki. Musimy ją dobrze dopasować do noża. Może być zamykana na zatrzaski. Dzięki temu będziemy mieli łatwy dostęp do naszego sprzętu.

 

Noże wojskowe w dobrych cenach

Cena noża wojskowego głównie zależy od materiału, z jakiego została wykonana głownia i rękojeść. Najtańsze modele mogą kosztować około 50 zł. Jeżeli jednak szukasz czegoś bardziej solidnego, to musisz liczyć się z wydatkiem od 300 zł, do nawet 1000 zł lub więcej. Dotyczy to raczej specjalnych edycji limitowanych z grawerami.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 12.07.24

 

Parasole wędkarskie – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Wędkarstwo to zajęcie, które pochłania dużo czasu. Czynność ta jest dla wielu osób przyjemnością, ale trzeba pamiętać, że może spowodować poparzenie lub udar na skutek zbyt długiego siedzenia na słońcu. lub w czasie połowów nagle zaczyna padać. Aby zapobiec przemoczeniu i udarom, warto zabrać ze sobą specjalny parasol wędkarski. Jeśli nie posiadasz takiego produktu, warto rozważyć jego zakup. Aby Ci w tym pomóc przeanalizowaliśmy oferty wielu sklepów oraz potrzeby konsumentów i przygotowaliśmy poniższy ranking. Na jego czele znajdziesz Capelan 2.2m. Jest to produkt o średnicy 2,2 m, więc będzie odpowiedni dla kilku osób. Model wykonano z bardzo dobrych materiałów, więc ochroni Cię przed deszczem oraz rażącym słońcem. Parasol jest wytrzymały i nie podatny na przerwania, promienie UV czy uszkodzenia mechaniczne. Do tego użytkownik ma możliwość regulowania wysokość modelu, tak by dopasować go do swojego wzrostu. Alternatywą dla tego sprzętu jest parasol JVS PVC.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Parasol został wykonany z dobrej jakości materiałów, dlatego gwarantuje ochronę nie tylko przed deszczem, ale i wiatrem. Model ogranicza dostęp promieniom UV, które mogą podrażnić skórę. Dzięki dużej średnicy pod parasolem zmieszczą się nawet 3 osoby.

Wady

Produkt pozbawiony jest osłony bocznej, która zapewniłaby lepszą ochronę przed wiatrem czy silnym deszczem. Element ten należy dokupić osobno, co może sprawić niektórym osobom trudność.

Podsumowanie

Parasol powstał z myślą o wędkarzach, którzy w czasie łowienia ryb narażeni są na szkodliwe działanie słońca. Materiałem, z którego wykonano produkt jest poliester (100%). Chroni on konsumentów przed wilgocią oraz promieniami UV. Na ramie znajduje się suwak, do którego możesz podpiąć osłonę boczną.

Drugi wybór

Zalety

Produkt został wykonany z dobrej jakości PVC, które jest odporne na działanie wilgoci. Parasol jest w stanie wytrzymać ciśnienie o maksymalnej wartości 9000 Pa, więc sprawdzi się podczas dużych opadów. Ponieważ średnica modelu wynosi 2,5 m, zmieszczą się pod nim 2 lub 3 osoby. Niewielka waga (3 kg) umożliwia wygodne przenoszenie.

Wady

Zdaniem osób, które zakupiły ten produkt trzeba go dodatkowo zabezpieczyć, żeby nie przewrócił się w czasie wiatru. Ze względu na małą wagę (3 kg) parasol łatwo się przewraca.

Podsumowanie

Prezentowany model ma ładny, niebieski kolor, który na pewno spodoba się wielu konsumentom. Parasol sprawdzi się podczas łowienia ryb, ale również rodzinnych wyjazdów. PVC, z którego uszyto produkt, wykazuje bardzo dużą odporność na wilgoć. Poza tym materiał szybko schnie. Do tego, utrzymanie modelu w czystości nie sprawi Ci problemu.

Rozważ też

Zalety

Jest to bardzo praktyczny produkt, który sprawdzi się w wielu sytuacjach. Parasol ma boczne skrzydełka, które chronią użytkownika przed wiatrem. Dzięki sporej średnicy (3 m) pod czaszą parasola zmieszczą się 3, a nawet 4 osoby. Prezentowany model został uszyty z grubego nylonu, który chroni przed wilgocią.

Wady

Niektórzy Internauci nie są zadowoleni z materiału, z którego uszyto model (nylon). Mocno się on elektryzuje, co powoduje niewielkie, ale bolesne wyładowania elektryczne.

Podsumowanie

Dzięki skrzydełkom możesz ustawić model jako brolkę. Zapewnia to bardzo dobrą ochronę przed wiatrem, deszczem, ale również promieniami słonecznymi. Parasol jest w stanie wytrzymać ciśnienie wody do 9000 Pa. Dzięki niewielkiej wadze (2,8 kg) przenoszenie modelu nie jest trudne.

 

4 najlepszych parasoli wędkarskich. Opinie w 2024 roku

 

Jeśli chcesz zakupić dobrej jakości model, przeczytaj nasz ranking parasoli wędkarskich. Opisaliśmy w nim 5 funkcjonalnych produktów, które na pewno ochronią Cię przed słońcem podczas połowu ryb.

 

1. Parasol wędkarski Capelan 2.2m

 

Model Capelan 2.2m to dobry i tani parasol wędkarski, który zapewnia dobrą ochronę przed deszczem oraz słońcem. Pomoże Ci on zredukować szkodliwe działanie promieni UV oraz uniknąć udaru. Średnica produktu to 180 cm, więc zmieszczą się pod nim nawet 2 lub 3 osoby.

Końcówka modelu jest bardzo sztywna, przez co można ją wbić w ziemię. Dzięki temu parasol stoi stabilnie i nie przewraca się nawet mimo podmuchów wiatru. Przy zakupie otrzymasz specjalny pokrowiec, który ułatwia transport parasola. Górna część została wykonana w 100% z poliestru. Dodatkowo tkaninę pokryto poliuretanem, co czyni ją w pełni wodoodporną. Stelaż wykonano z aluminium, a ramę z włókna szklanego. Materiały te są bardzo wytrzymałe. Do tego druty mają duża rozpiętość, co zapewnia kompleksową ochronę przed słońcem.

Dobre wykonanie oraz elegancki design to największe zalety parasola. Właśnie dlatego dużo konsumentów zdecydowało się na jego zakup. Poza tym model można wyczyścić w prosty sposób, wystarczy użyć do tego mokrej gąbki.

Capelan L to bardzo dobry parasol wędkarski do 150 zł. Średnica produktu wynosi 180 cm. Model ma zielony kolor.

 

Zalety

Ochrona przed słońcem: Prezentowany parasol został wykonany z materiałów zapewniających skuteczną ochronę przed promieniami słonecznymi. W efekcie możemy bez obaw o swoje zdrowie udać się na ryby, nawet jeśli na zewnątrz świeci mocne słońce.

Duża średnica: Z uwagi na to, że średnica modelu wynosi aż 180 cm, z produktu mogą swobodnie korzystać 2 osoby jednocześnie. Sprawia to, że parasol marki Capelan idealnie spisuje się, kiedy wybieramy się na ryby z przyjacielem.

Wykonanie: Do produkcji modelu wykorzystano poliester. Stelaż i druty zrobiono z włókna szklanego i aluminium. Wszystkie wspomniane materiały są odporne na zniszczenie, co daje gwarancję, że parasol będzie nam długo służył.

Design: Wielu wędkarzom do gustu przypadł klasyczny design modelu.

Nie przemaka: Poliuretanowa tkanina zapewnia nie tylko ochronę przed słońcem, ale także deszczem. Dlatego też nad wodą nic nas nie zaskoczy.

 

Wady

Odbarwienia: W nielicznych opiniach można przeczytać, że po pewnym czasie na powierzchni produktu pojawiają się odbarwienia. Nie wpływa to jednak na wygodę użytkowania.

 

 

 

 

2. JVS Umbrella PVC 2,50m Parasol wedkarski

 

Uwielbiasz wędkować i szukasz produktu, który zapewni Ci dobrą ochronę przed słońcem i deszczem? Jeśli tak, polecamy Twojej uwadze parasol wędkarski JVS PVC. Jak sama nazwa wskazuje, model zrobiono z PCV. Wspomniane tworzywo cechuje wytrzymałość, dzięki czemu mamy pewność, że produkt będzie nam długo służył.

Prezentowany parasol ma średnicę równą 2,5 m. Użytkownik ma możliwość regulacji wysokości modelu, co pozwala dopasować go do aktualnych potrzeb. Dużym udogodnieniem jest fakt, że kąt czaszy można regulować zapewniając sobie tym samym jeszcze lepszą ochronę przed promieniami słonecznymi. Model waży ok. 3 kg, dlatego też jego przenoszenie nie stanowi problemu. Produkt ma czarny kolor i niewielkie napisy z logiem producenta.

Osoby, które zdecydowały się na zakup JVS PVC uważają, że był to dobry wybór. Zdaniem konsumentów jest to produkt, który spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających wędkarzy. Solidne wykonanie w połączeniu z prostym designem czyni model atrakcyjnym pod wieloma względami.

JVS PVC to parasol wędkarski o średnicy równej 2,5 m. Produkt ma czarny kolor. Model wykonano z tworzywa PVC.

 

Zalety

Ustawienie pod kątem: Parasol można z łatwością dostosować do własnych potrzeb. Produkt można ustawić pod kątem, aby lepiej chronić się przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi np. zacinającym deszczem.

Lekkość: Model waży niecałe 3 kg, w związku z czym jego przenoszenie nie jest trudne.

Konstrukcja: Parasol ma dobrze przemyślaną konstrukcję. Odpowiednio osadzony środek ciężkości sprawia, że produkt nie chwieje się na boki, co zabezpiecza przed jego przewróceniem.

 

Wady

Przebarwienia: Na powierzchni materiału po pewnym czasie widać drobne przebarwienia, które powstają na skutek działania promieni słonecznych.

Wbijanie w ziemię: Pewna grupa Internautów wskazuje, że rączkę parasola stosunkowo trudno wbić w ziemię. Potrzeba więc użyć dużo siły, aby to zrobić.

 

 

 

 

3. Parasol X2 Starter Oval Shelter 3,00m

 

Konsumenci wydali wiele pochlebnych ocen na temat parasola wędkarskiego X2 Starter Oval Shelter, dlatego też postanowiliśmy umieścić go w naszym rankingu. Produkt ma prosty design, czym zyskał sobie sympatię wielu wędkarzy, i jasnobrązowy kolor.

Średnica parasola wynosi 3 m. W rezultacie mogą z niego korzystać jednocześnie nawet 3 osoby. Wykorzystany do produkcji nylon to materiał o bardzo dobrych właściwościach. Tkanina skutecznie zabezpiecza przed promieniami słonecznymi, jak również chroni przed deszczem. Znajdujące się po bokach skrzydełka stanowią dodatkową izolację. Łowiąc ryby nic nas więc nie zaskoczy bez względu na pogodę. Dużym atutem modelu jest jego stabilna konstrukcja. Parasol nie chwieje się na boki.

Jeśli chcesz kupić stosunkowo tani, a przy tym solidnie wykonany model, X2 Starter Oval Shelter to propozycja dla Ciebie. Produkt jest praktyczny, wytrzymały, a do tego ładnie się prezentuje.

Parasol wędkarski X2 Starter Oval Shelter ma brązowy kolor. Jest to model ze skrzydełkami. Średnica produktu jest równa 3 m.

 

Zalety

Materiał wykonania: Parasol został zrobiony z nylonu. Materiał ten jest odporny na przetarcia, a dodatkowo dobrze chroni przed deszczem. Zaletą jest również fakt, że tkanina zabezpiecza przed negatywnym wpływem promieni słonecznych, co umożliwia biwakowanie także w upalne dni.

Wielkość: Produkt ma dużą średnicę, dlatego pod parasolem zmieści się nawet do 3 wędkarzy ze sprzętem. Zakup modelu X2 Starter Oval Shelter jest więc ciekawą opcją dla osób, które uwielbiają łowić ryby w gronie znajomych czy rodziny.

Rączka: Jak zapewniają konsumenci, rączkę parasola można łatwo wbić w ziemię, dzięki czemu rozkładanie produktu nie zajmuje dużo czasu.

 

Wady

Druty: Pojedyncze osoby uważają, że druty podtrzymujące parasol mogłyby być wykonane z lepszych gatunkowo tworzyw.

 

 

 

 

4. Parasol na przynety Guru Bait Umbrella

 

Przedstawiamy parasolkę wędkarską Guru Bait. Produkt ma stosunkowo wysoką cenę, niemniej jednak jest chętnie wybierany przez konsumentów. Do zakupu produktu zachęca przede wszystkim to, że jest on precyzyjnie zrobiony. Solidnie wykonane przeszycia dają pewność, że na powierzchni nie pojawią się dziury, przez które będzie przedostawać się deszcz.

Parasolka jest odpowiednia dla jednej osoby. Średnica modelu wynosi 0,9 m. Produkt jest dostępny w kolorze czarnym. Design ożywiają pomarańczowe wstawki umieszczone przy brzegach. Parasolkę bardzo łatwo się rozkłada. Dużym ułatwieniem jest także ostre zakończenie rączki – dzięki niemu wbijanie produktu w ziemię nie zajmuje dużo czasu. W komplecie otrzymujemy pokrowiec.

Wędkarze, którzy kupili prezentowany parasol doceniają to, że jest on łatwy w pielęgnacji. Do czyszczenia materiału wystarczy użyć wody. Konsumenci twierdzą, że produkt jest wart swojej ceny – to model, który będzie dobrze spełniał swoje zadania i przez długi czas zachowa swój początkowy wygląd.

Średnica parasola wędkarskiego Guru Bait wynosi 0,9 m. Produkt ma czarny kolor i pomarańczowe brzegi.

 

Zalety

Rączka: Z uwagi na to, że rączkę zakończono ostrym szpikulcem wbijanie parasola w ziemię nie jest trudnym zadaniem. Poradzi sobie z tym nawet osoba, która nie ma dużo siły. Co więcej, model za sprawą ostrego zakończenia będzie można łatwo wbić także w stosunkowo suchą ziemię.

Materiał: Użyty do produkcji materiał jest dobrej jakości. W efekcie możemy być pewni, że na jego powierzchni nie pojawiają się zbyt szybko przetarcia.

 

Wady

Wielkość: Niektóre osoby uważają, że parasol mógłby być nieco większy. W przypadku intensywnych opadów nie zabezpiecza on skutecznie przed deszczem nawet jednej osoby.

Pokrowiec: Zdaniem części konsumentów zamknięcie dołączonego do zestawu pokrowca łatwo się psuje.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki parasol wędkarski kupić?

 

Wędkowanie to jedna z niewielu dyscyplin sportu, która pozwoli zarówno Tobie, jak i Twoim współtowarzyszom w pełni się zrelaksować i wyciszyć. Szumiąca woda i cierpliwe wpatrywanie się w spławik sprawiają, że bardzo szybko zapominamy o codziennych troskach, kumulując całą swoją energię na oczekiwaniu. Niestety, dość często zdarza się, że wielogodzinne przesiadywanie nad brzegiem rzeki lub stawu przerywa nagły deszcz. Jest to dość spory problem dla osób, które lubią wędkować w oddalonych od cywilizacji miejscach, gdzie trudno jest znaleźć jakiekolwiek bezpieczne schronienie. Aby uniknąć ryzyka przemoczonych ubrań, wiele osób zabiera więc ze sobą specjalne parasole. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, producenci wprowadzili na rynek kilkadziesiąt ich rodzajów. Z tego powodu podjęcie decyzji o tym, jaki parasol wędkarski wybrać jest dość trudnym zadaniem. W niniejszym artykule postaramy się zwrócić Twoją uwagę na najważniejsze właściwości dobrej jakości produktu.

Konstrukcja – jaki parasol wędkarski jest najlepszy?

Kupując parasol do wędkowania w pierwszej kolejności powinieneś zastanowić się nad jego ogólną konstrukcją. Na rynku dostępne są modele o bardziej i mniej złożonej budowie. Najprostsze produkty posiadają podłużną rączkę i jednoczęściowe rozporniki, które nadają kształt parasolowi. Trwały i solidny korpus z pewnością będzie służyć Ci przez długie lata, nie mniej jednak ze względu na ograniczoną liczbę składanych elementów, zajmuje dość dużo miejsca. W przypadku bardzo długich rurek stabilizujących możesz mieć problem ze schowaniem modelu do samochodu.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, producenci postanowili wprowadzić na rynek nieco bardziej wygodne w użytkowaniu parasole wędkarskie. Produkty różnią się od poprzedników przede wszystkim pod względem rozmiarów po złożeniu. Przemyślany układ teleskopowych rączek i łamanych rozporników powoduje, że produkt w trakcie transportu może zmieścić się nawet do niewielkiej torby.

Oprócz podstawowej części, jaką jest kapelusz parasola, model może być wyposażony w dodatkową obudowę, która ochroni Cię nie tylko przed deszczem, ale również wiatrem. Bardzo często parawan przyszyty jest do krawędzi kapelusza i opuszczony do samej ziemi, tworząc niewielki namiot. Do wyboru masz plandeki o mniejszym lub większym stopniu zabudowania. Część z nich przystosowana została do trudnych warunków, w których konieczne jest całkowite zamknięcie się w namiocie. Wystarczy połączyć dwie krawędzi materiału i spiąć je razem np. zamkiem błyskawicznym. W takich warunkach będziemy w stanie przetrwać nawet mocną ulewę.

Jeśli jednak nie zależy Ci na aż tak rozbudowanym rozwiązaniu i szukasz parasola pod którym zabezpieczysz różnego rodzaju wędkarskie akcesoria usuwając je z pola widzenia postronnych ludzi, możesz zdecydować się na zakup produktu z odpinanym parawanem. Zwykle tego typu plandeka posiada szerokość odpowiadającą mniej więcej ¾ obwodu kapelusza. Taki zabieg uniemożliwia całkowite zamknięcie się pod parasolem, jednak daje szansę na odgrodzenie się od sąsiadów i ogrzanie w przypadku zimnego wiatru.

 

Sposób rozkładania

Dość ważną cechą parasoli wędkarskich jest sposób ich rozkładania. Jedne działają mechanicznie, inne automatycznie. Różnica polega przede wszystkim na tym, że w przypadku modeli mechanicznych musimy użyć dość dużo siły, aby w pełni otworzyć kapelusz. Biorąc pod uwagę różne warunki atmosferyczne, możesz więc natrafić na wiele czynników, które uniemożliwią Ci złożenie i rozłożenie akcesorium. Jeśli więc często łowisz ryby na otwartych przestrzeniach, gdzie ciężko jest ochronić się przed wiatrem, warto zastanowić się nad zakupem modelu automatycznego. Dzięki specjalnym mechanizmom, wystarczy nacisnąć guzik, aby zwolnić napięte sprężyny. To sprawi, że kapelusz w ciągu sekundy się otworzy bez względu na panujące wokół warunki pogodowe.

 

Materiał

Dobrej jakości produkt powinien zapewnić Ci maksymalną ochronę przed deszczem bez względu na intensywność opadów. Jeśli chcesz więc kupić najlepszy parasol wędkarski, musisz zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału został zrobiony.

Najczęściej używanym w produkcji tworzywem jest poliester. Oprócz wysokiego stopnia wodoodporności materiał jest również bardzo wytrzymały pod względem trwałości kolorów. Warto zaznaczyć, że z parasoli nie korzystamy jedynie wtedy, gdy pada, ale również otwieramy je, by osłonić się przed palącym słońcem. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby materiał nie płowiał i zachowywał swój pierwotny wygląd przez wiele lat.

Osobom, które szukają tańszych rozwiązań konsumenci polecają produkty zrobione z neoprenu. Jest to nieco cięższe tworzywo, które może po pewnym czasie delikatnie się rozciągnąć. Nie mniej jednak nie przepuszcza wody, co powinno być dla nas najważniejszą zaletą.

Działanie

Kupując parasol wędkarski przyjrzyj się wszystkim elementom zestawu. Sprawdź, czy teleskopowa rurka działa gładko i się nie zacina. Jeśli zauważysz jakiekolwiek defekty zastanów się nad zakupem innego modelu. Pamiętaj, że produkt narażony jest na różnego rodzaju negatywne czynniki zewnętrzne. Długotrwałe działanie słońca czy deszczu może sprzyjać powstawaniu korozji, która znacznie obniża komfort korzystania z parasola.

Ponadto, dokładnie zbadaj sposób mocowania kapelusza do rozporników. Bywa, że w procesie produkcji, w momencie zszywania obu części, na powierzchni pojawiają się niewielkie dziurki. Pamiętaj, że nawet malutkie otworki mogą stać się przyczyną całkowitego zniszczenia się parasola, więc staraj się unikać tego typu wadliwych produktów.

 

Parasole wędkarskie w dobrych cenach

Ceny parasoli wędkarskich są bardzo zróżnicowane. Ich wartość zależy przede wszystkim od wielkości, dodatków oraz producenta. Najtańsze modele kupisz już za niecałe 150 zł. Bardziej rozbudowane produkty z płachtami czy okienkami są znacznie droższe. Koszt ich zakupu może wynosić nawet 400 zł.

 

 

Jak używać parasola wędkarskiego?

 

Duży i solidny parasol to obowiązkowe wyposażenie każdego wędkarza. Dzięki niemu możemy osłonić się od wiatru, niespodziewanego deszczu, a nawet osób, które nam przeszkadzają. Jaki parasol wędkarski jest polecany przez konsumentów? Jak należy go rozkładać, aby nie uszkodzić jego konstrukcji? Znaleźliśmy odpowiedzi na te i podobne pytania.

Jak ustawić parasol, aby był stabilny?

Trzpień, na którym opiera się czasza parasola, przeważnie jest wykonany z aluminium lub metalu i zakończony specjalnym świdrem. Aby zapewnić sobie ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, wystarczy wbić trzonek głęboko w ziemię i upewnić się, że nie kołysze się na boki. Czasem jednak może to nie wystarczyć, zwłaszcza przy wietrznej pogodzie. W takiej sytuacji należy też sięgnąć po śledzie zazwyczaj dołączone do zestawu, z pomocą których możemy przymocować czaszę do ziemi i zapobiec jej przypadkowemu rozerwaniu.

 

Regulacja kąta nachylenia parasola

Jedną z największych zalet parasoli wędkarskich jest to, że większość z nich ma regulację kąta nachylenia. Oznacza to, że trzonek może być ustawiony prostopadle do podłoża lub lekko pochylony, w efekcie czego czasza dotyka ziemi. Wówczas możemy osłonić się przed opadami deszczu i ochronić swój sprzęt wędkarski przed zamoczeniem. Aby zmienić kąt nachylenia parasola nie potrzebujemy narzędzi. Musimy jedynie przekręcić gwint z regulacją i pochylić trzpień.

 

Parasol jako namiot

Część parasoli wędkarskich może też pełnić funkcję niewielkiego namiotu. Takie modele mają w zestawie boczne, materiałowe ścianki, które trzeba przymocować do czaszy. Nie jest to kłopotliwe, ponieważ robi się to przy pomocy zamka błyskawicznego, którym obszyty jest parasol. Przypinanie ścianek zajmuje więc kilka minut. Warto je dodatkowo zabezpieczyć śledziami wbijanymi w ziemię, aby konstrukcja pozostała stabilna nawet przy silniejszych podmuchach wiatru.

 

Jak dbać o parasol wędkarski?

Parasol wędkarski należy przewozić i przechowywać w dołączonym do kompletu pokrowcu. To da nam gwarancję, że nie rozerwiemy przypadkowo czaszy i nie złamiemy trzpienia. Śledzie powinniśmy przechowywać w osobnym woreczku, ponieważ mają ostre końce. Ważne jest to, aby nie wkładać parasola do pokrowca, gdy czasza jest mokra. Może to doprowadzić do rozwoju pleśni na tkaninie i powstania nieestetycznych plam. Przed złożeniem produkt trzeba dokładnie wysuszyć, a w razie konieczności wyczyścić z ziarenek piasku oraz innych zanieczyszczeń.

Chcąc zabezpieczyć czaszę przed szkodliwym działaniem promieni UV możemy pokryć ją cienką warstwą, specjalnego preparatu na bazie silikonu. Wtedy parasol stanie się wodoodporny i na pewno nie wyblaknie w wyniku wielogodzinnej ekspozycji na słońce. Poza tym takie środki skutecznie chronią czaszę przed zabrudzeniami, w efekcie czego jej czyszczenie jest znacznie łatwiejsze.

Czy warto kupić parasol wędkarski?

Łowienie ryb zajmuje kilka, a czasem nawet kilkanaście godzin. Wymaga to więc nie tylko cierpliwości, ale też odpowiedniego przygotowania. Musimy osłonić się przed słońcem, aby uniknąć poparzeń i udaru, a także być przygotowanym na nagłą zmianę pogody. Parasol jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż namiot, gdyż rozkładanie go zajmuje mniej czasu. Poza tym czasza modeli wędkarskich jest na tyle duża, że zmieścimy się pod nią nie tylko my, ale i cały sprzęt do łowienia ryb.

Wędkarskich parasoli używa się głównie po to, aby zapewnić sobie maksymalny komfort nad zbiornikiem wodnym. Odpowiednio dobrany ekwipunek sprawia, że deszcz, porywisty wiatr ani słońce nie przeszkadzają w wędkowaniu i odprężeniu na łonie natury.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 12.07.24

 

Lunety obserwacyjne – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Miłośnikom przyrody, lubiącym obserwować dzikie zwierzęta lub nocne niebo, polecamy opublikowany na tej stronie ranking. Po analizie komentarzy konsumentów udało nam się wytypować dobre lunety obserwacyjne, które zapewniają świetnej jakości obraz, niezależnie od pory dnia czy warunków atmosferycznych. Pierwsze miejsce należy do modelu Delta Optical Titanium 65ED. Jest on niewielki i waży tyle samo, co zwykła lornetka. Produkt jest idealny dla osób noszących okulary, ponieważ wyróżnia się dużą odległością źrenicy wyjściowej. Nie musimy się obawiać, że sprzęt zniszczy się w wyniku kontaktu z wodą, gdyż jego korpus jest w pełni wodoodporny. Wnętrze lunety zostało wypełnione czystym azotem, a to zapobiega parowaniu. Ciekawi Cię, jaki model znalazł się na drugim miejscu? To Nikon Prostaff 5 60-A – produkt, który można bez przeszkód użytkować w bardzo trudnych warunkach. Sprzęt nadaje się do obserwacji przyrody, fotografowania, a także nagrywania filmów techniką digiscopingu. Lunetę wyposażono w układ optyczny wykonany z ekologicznych materiałów, bez arsenu i ołowiu.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Sprzęt ma nowoczesny układ optyczny, w efekcie czego widziany obraz jest ostry i pozwala na dostrzeżenie wszystkich detali. Luneta zapewnia duże powiększenie (do 45x), dlatego możemy bez przeszkód obserwować obiekty znajdujące się w znacznej odległości od nas.

Wady

Model można wykorzystać do digiscopingu, jednak wielu konsumentów zauważyło, że sprzęt umożliwia podłączenie jedynie do kompaktowego aparatu cyfrowego (nie współpracuje z profesjonalnymi lustrzankami).

Podsumowanie

Produkt wyposażono w obiektyw o szerokości 65 mm. Ponieważ luneta została wypełniona azotem, nie musimy się obawiać o jej parowanie od wewnątrz. Sprzęt ma regulowaną muszlę oczną, możemy więc sami regulować odległość okularu od oka. Model najlepiej przewozić w dołączonym do zestawu pokrowcu.

Drugi wybór

Zalety

Luneta jest przystosowana nie tylko do obserwowania dzikiej przyrody, ale również do digiscopingu. Jest to więc funkcjonalny model. Soczewkę sprzętu pokryto wielowarstwową powłoką antyodblaskową, a to zapewnia komfortowe użytkowanie w słoneczne dni.

Wady

Użytkownicy narzekają na to, że czyszczenie soczewki z zanieczyszczeń powstających w czasie obserwacji jest kłopotliwe. Element ten nie ma właściwości adhezyjnych i usuwanie np. żywicy z drzewa może zająć dużo czasu.

Podsumowanie

Sprzęt ma korpus pokryty gumą, a więc jest wodoszczelny. Co więcej, produkt jest wypełniony od wewnątrz azotem, a jego układ optyczny został wykonany ze szkła ekologicznego (bez arsenu i ołowiu). Luneta jest wyposażona w dwa gniazda mocowania statywowego.

Rozważ też

Zalety

Model zapewnia powiększenie w zakresie od 20x do 50x, co oznacza, że możemy w komfortowy sposób obserwować odległe obiekty. Produkt ma okular nachylony pod kątem 45 stopni i pozwala na przyjęcie wygodnej pozycji w czasie obserwacji.

Wady

Luneta waży 1,37 kg. Niektórzy konsumenci uważają, że jest ona znacznie cięższa od podobnych sprzętów i przenoszenie czy utrzymanie jej w dłoniach przez długi czas jest trudne (konieczne jest użycie statywu).

Podsumowanie

Produkt doskonale odwzorowuje kolory i zapewnia wyraźny obraz. Lunetę można użytkować w dzień, a także w nocy, do obserwacji gwiazd i planet. Sprzęt jest ponadto przystosowany do digiscopingu. To model, który mogą komfortowo użytkować osoby noszące okulary.

 

 

5 najlepszych lunet obserwacyjnych. Opinie w 2024 roku

 

Mimo zapoznania się ze wskazówkami umieszczonymi w poradniku wciąż wahasz się, który sprzęt kupić? Twoje wątpliwości rozwieje ranking lunet obserwacyjnych, do którego wytypowaliśmy modele cieszące się bardzo dużą popularnością wśród konsumentów.

 

1. Luneta Delta Optical Titanium 65ED

 

Model Delta Optical Titanium 65ED został wyposażony w nowoczesny układ optyczny zapewniający świetnej jakości, ostry obraz. Produkt gwarantuje lepsze odwzorowanie kolorów i dobrą widoczność po zmroku, a jest to możliwe z uwagi na zastosowanie ulepszonych powłok przeciwodblaskowych. Sprzęt ma w zestawie pokrowiec i aluminiową walizkę do przechowywania, w efekcie czego jest chroniony przed uszkodzeniami w transporcie.

Luneta ma 65 mm obiektyw ED i szerokokątny okular zoom. Zapewnia on powiększenie w zakresie od 15x do 45x. Odległość od oka w przypadku opisywanego modelu wynosi 15 mm. Produkt jest wodoszczelny i wypełniony azotem, co zapobiega parowaniu. Sprzęt waży 1,35 kg, jego wymiary to: 10 cm x 24,5 cm x 8 cm.

Konsumenci chętnie kupują przedstawioną lunetę obserwacyjną, ponieważ ma regulowaną muszlę oczną, pozwalającą na samodzielne dostosowanie odległości pomiędzy okularem a okiem. Sprzęt wyposażono też w wygodny pierścień do regulacji ostrości. Produkt doskonale nadaje się do obserwowania dzikiej przyrody, a także nocnego nieba.

Delta Optical Titanium 65ED to luneta obserwacyjna dająca powiększenie od 15x do 45x. Średnica obiektywu wynosi 65 mm, a ogniskowa to 375 mm.

 

Zalety

Korpus: Kupujący zwracają uwagę na solidnie wykonanie sprzętu. Korpus został zrobiony z metali i wykończony antyalergicznym ogumowaniem. Element ten jest wodoodporny, co oznacza, że można bez przeszkód korzystać z lunety także przy słabych warunkach pogodowych.

Powłoki przeciwodblaskowe: Powierzchnie optyczne zostały pokryte powłokami odblaskowymi, które gwarantują lepsze odwzorowanie barw, a dodatkowo zapewniają dobre widzenie nawet przy słabych warunkach oświetleniowych.

Szerokokątny okular: Luneta obserwacyjna ma duży, szerokokątny okular, który gwarantuje nawet 45-krotne powiększenie. Kąt widzenia wynosi ok. 50 – 70 stopni.

Muszla oczna: Model wyposażono w regulowaną muszlę oczną, która umożliwia sprawne dostosowywanie odległości pomiędzy okiem a okularem.

Walizka: W zestawie znajduje się dobrej jakości walizka wykonana z wytrzymałego aluminium. Zabezpiecza ona sprzęt w trakcie transportu i przechowywania, więc istnieje zdecydowanie mniejsze ryzyko jego uszkodzenia.

 

Wady

Współpraca z lustrzankami: Jak zapewnia producent, sprzęt współpracuje z lustrzankami, jednak często w związku z tym pojawiają się jakieś problemy techniczne.

 

 

 

 

2. Luneta Nikon Prostaff 5 60-A BDA323FA

 

Sprzęt Nikon Prostaff 5 60-A został wyposażony w obiektyw o średnicy 60 mm, jest przeznaczony zarówno do obserwowania przyrody, jak też digiscopingu (fotografowania przez lunetę). Produkt zapewnia dobrą widoczność nawet w złych warunkach oświetleniowych. Za komfort obserwacji odpowiadają m.in. wielowarstwowe powłoki antyodblaskowe na pryzmatach i soczewkach oraz duże odsunięcie źrenicy wyjściowej.

Luneta ma wymiary: długość – 29 cm i szerokość – 8,5 cm, waży ok. 0,74 kg. Materiał wykonania układu optycznego to szkło ekologiczne, bez ołowiu i arsenu. Gumowe elementy korpusu zapewniają mocny chwyt, a wypełnienie wnętrza azotem chroni przed parowaniem.

Opisywany model ma dwa gniazda do mocowania statywowego, w efekcie czego można go dobrze zamocować na statywie. Sprzęt spodobał się konsumentom również dlatego, że w zestawie ma etui do przechowywania i przewożenia. Poza tym produkt daje możliwość swobodnej wymiany okularów, w zależności od indywidualnych potrzeb.

Luneta obserwacyjna Nikon Prostaff 5 60-A ma obiektyw o średnicy równej 60 mm. Dokładne wymiary to: długość – 290 mm i szerokość – 85 mm, a waga wynosi 740 g.

 

Zalety

Azot: Model jest wypełniony azotem, a pierścienie skutecznie uszczelniają i chronią wnętrze przed zaparowaniem czy zalaniem. W rezultacie z lunety obserwacyjnej można korzystać niezależnie od warunków pogodowych i nie trzeba się martwić o jej uszkodzenie.

Powłoki antyodblaskowe: Aby zagwarantować użytkownikowi maksymalny komfort obserwowania model pokryto powłokami antyodblaskowymi. Dzięki nim obraz jest lepiej widoczny, nawet w słoneczne dni.

Dwa gniazda do mocowania: Na lunecie znajdują się dwa gniazda przeznaczone do mocowania statywu. Dlatego sprzęt można ustawić na statywie w różnych kombinacjach, tak jak aktualnie tego potrzebujemy. Warto dodać, że urządzenie jest dobrze wyważone, a w związku z tym stabilne.

Etui: W komplecie otrzymujemy miękkie i wytrzymałe etui niezbędne do bezpiecznego przechowywania lunety.

 

Wady

Czyszczenie soczewki: Podczas obserwacji na powierzchni soczewki mogą pojawiać się zanieczyszczenia, a jak wskazują użytkownicy, ich usuwanie jest czasochłonne i wymaga wprawy.

 

 

 

 

3. Swarovski Luneta obserwacyjna Optik ATS 25-50×65

 

Luneta obserwacyjna Swarovski Optik ATS 25-50×65 wyróżnia się solidnością i lekkością. Sprzęt waży 1,37 kg, można wykorzystać go do obserwacji ptaków, nocnego nieba, a także digiscopingu. Produkt zapewnia powiększenie od 20x do 50x, średnica obiektywu wynosi 65 mm. Odległość źrenicy wyjściowej to 17 mm. Okular jest tu nachylony pod kątem 45 stopni.

Z uwagi na zastosowanie soczewek HD, widziany przez lunetę obraz jest odpowiednio ostry, a kolory są doskonale odwzorowane, niezależnie od warunków oświetleniowych i pory dnia. Powłoka znajdująca się na zewnętrznej powierzchni soczewki ma antyadhezyjne właściwości, co oznacza łatwiejsze usuwanie zanieczyszczeń, takich jak żywica drzewna lub plamy po zaparowaniu.

Znalezione przez nas opinie o lunetach obserwacyjnych Swarovski Optik zostały opublikowane przez konsumentów, którzy są bardzo zadowoleni z zakupu modelu ATS 25-50×65. Wiele osób uważa, że sprzęt znacząco ułatwia obserwowanie dzikich zwierząt, a także gwiazd i planet nocą. Produkt zapewnia duże powiększenie obrazu, bez utraty ostrości.

Swarovski Optik ATS 25-50×65 to luneta obserwacyjna z obiektywem o średnicy równej 65 mm. Urządzenie waży ok. 1,4 kg.

 

Zalety

Jakość obrazu: Osoby, które zdecydowały się na zakup tego sprzęt przyznają, że jakość obrazu jest bardzo dobra. Kolory mają zachowaną odpowiednią jasność i kontrast, są wyraziste, co wpływa na komfort widzenia. Obraz jest pozbawiony aberracji, czyli nie jest zniekształcony.

Wykonanie: Producent zapewnia o wysokiej jakości wykonania modelu, co potwierdza także test lunet obserwacyjnych. Sprzęt jest objęty 10-letnią gwarancją.

Wodoodporność: Każdy wymagający użytkownik doceni to, że luneta obserwacyjna jest wodoodporna do głębokości 4 m. Warto dodać, że model wypełniono azotem.

 

Wady

Tylko dla prawdziwych miłośników: Z uwagi na to, że sprzęt kosztuje prawie 10 000 zł na jego zakup decydują się głównie prawdziwi miłośnicy i doświadczeni obserwatorzy.

 

 

 

 

4. Luneta Celestron Ultima 80

 

Prezentujemy sprzęt Celestron Ultima 80, który nadaje się zarówno dla ornitologów, jak i myśliwych. Produkt zapewnia powiększenie obrazu w zakresie od 20x do 60x, został wyposażony w obiektyw o średnicy 80 mm. Luneta jest wodoszczelna, a więc poranna rosa czy mżawka nie powinny negatywnie na nią wpłynąć.

Produkt waży ok. 1,62 kg, a jego wymiary to: 49 cm x 9 cm x 19 cm. Liniowe pole widzenia modelu mieści się w zakresie od 32 m/1000 m do 16,5 m/1000 m. Odległość od oka to 18 mm. W zestawie poza lunetą i okularem znajdziemy też pokrowiec do przechowywania, ściereczkę do czyszczenia optyki oraz zaślepkę ochronną na obiektyw.

Według konsumentów prezentowany model można bez przeszkód użytkować w trudnym terenie. Ze względu na kątową budowę, luneta umożliwia komfortową obserwację w pozycji leżącej. Poza tym sprzęt można z łatwością zamontować na dowolnym statywie wyposażonym w standardowe złącze 1/4 cala.

Luneta obserwacyjna Celestron Ultima 80 ma obiektyw o średnicy równej 80 mm. Maksymalne powiększenie to 60x.

 

Zalety

Możliwość podłączenia do aparatu: Sprzęt można podłączyć do lustrzanki korzystając z odpowiedniego adaptera. Możliwy jest więc digiscoping, czyli fotografowanie z użyciem lunety.

Akcesoria w zestawie: W komplecie otrzymujemy wszystkie potrzebne akcesoria, czyli lunetę 80 mm i okular z zoomem. Ponadto zestaw zawiera: pokrowiec, ściereczkę do optyki i nakrywkę na obiektyw.

Dostosowana do każdych warunków pogodowych: Luneta jest wodoodporna, więc można z niej korzystać nawet w miejscach, w których występuje duża wilgoć. Dodatkowo sprzęt jest odporny na brud i pył, więc istnieje mniejsze ryzyko jego zabrudzenia.

 

Wady

Ostrość przy większych powiększeniach: W pojedynczych opiniach można przeczytać, że przy większym zbliżeniu pojawia się trudność z idealnym ostrzeniem.

Pokrowiec: Nieliczne osoby wskazują, że dołączony do zestawu pokrowiec nie jest najlepszej jakości.

 

 

 

 

5. Luneta Bresser 20-60×60 National Geographic

 

Bresser 20-60×60 National Geographic to luneta o kompaktowej budowie, która pozwala na wygodne obserwowanie ptaków i dzikich zwierząt w lesie. Produkt powiększa obraz w zakresie od 20x do 60x, a pole widzenia dla maksymalnego powiększenia to 12 m/1000 m. Sprzęt jest wodoodporny, ma korpus pokryty gumą.

Do kompletu dołączono płócienną torbę do przechowywania i transportu produktu oraz stolikowy statyw z metalu. Sprzęt wyposażono w wysuwaną osłonę przeciwodblaskową, która zwiększa komfort obserwacji w słoneczne dni. Ta dobra i tania luneta obserwacyjna ma wymiary: 11 cm x 35,5 cm x 10 cm i waży 0,88 kg.

Najważniejsze atuty modelu to: szeroki zakres powiększeń, obrotowy korpus oraz solidność. Luneta nie paruje i z pewnością nie zepsuje się w wyniku kontaktu z wodą. Ponadto produkt pozwala na prowadzenie obserwacji w dowolnej, najwygodniejszej dla siebie pozycji.

Bresser 20-60×60 National Geographic to dobra luneta obserwacyjna do 300 zł. Jej wymiary to: 110 mm x 355 mm x 100 mm, a masa jest równa 880 g.

 

Zalety

Korpus: Ze względu na to, że korpus można obracać w zakresie 360 stopni możemy dowolnie ustawić okular i dzięki temu zapewnić sobie maksymalną wygodę w trakcie prowadzenia obserwacji.

Statyw i pokrowiec: W komplecie znajduje się statyw i pokrowiec, czyli przydatne akcesoria. Jakość ich wykonania jest określana jako bardzo dobra.

 

Wady

Jasność obrazu przy dużym powiększeniu: Trzeba liczyć się z tym, że przy dużym powiększeniu jasność obrazu może być zdecydowanie słabsza.

Guma: Pewna grupa osób przyznaje, że guma pokrywająca korpus po pewnym czasie się niszczy i nie wygląda tak dobrze, jak na początku.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką lunetę obserwacyjną kupić?

 

Obserwowanie dzikich zwierząt lub wieczornego nieba to dla wielu osób metoda na odstresowanie się po ciężkim dniu, a także ciekawa pasja. Do tego jednak potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Jaką lunetę obserwacyjną wybrać i co trzeba wziąć pod uwagę, kupując tego typu produkt? Przydatne informacje umieściliśmy w poniższym poradniku.

Obiektyw

Jednym z najważniejszych elementów budowy lunety jest obiektyw. Istotną rolę odgrywa przede wszystkim jego średnica, wyrażona w milimetrach. Zwykle wynosi ona od 50 mm do 80 mm. To, jak szeroki jest obiektyw, daje nam informację o tym, ile wpuszcza światła. Wpływa to również na całkowite wymiary sprzętu do obserwacji. Jeżeli więc często zdarza nam się obserwować otoczenie przy niezbyt dobrym oświetleniu (np. późnymi wieczorami), warto wybrać model z obiektywem o jak największej średnicy, ponieważ będzie w stanie zapewnić nam obraz o optymalnym poziomie jasności.

 

Powiększenie

Powiększenie określa, ile razy większy jest obiekt widziany przez lunetę w porównaniu do obserwacji prowadzonej bez żadnego sprzętu. Przeważnie jest to zakres od 20x do 60x, choć są też modele zapewniające nieco większe lub mniejsze powiększenie. Warto pamiętać, że parametr ten decyduje o tym, jak dużo detali będziemy mogli dostrzec. Jednak jak mówią specjaliści, sprzęty z bardzo dużym powiększeniem wymagają montażu na statywie, ponieważ tylko w ten sposób uda nam się zachować stabilność obrazu i uniknąć drżenia rąk (z uwagi na wagę takiej lunety).

Mówi się, że powiększenie powinno być powiązane z obiektywem. Jeśli będzie on miał zbyt małą średnicę, a obraz powiększymy do ponad 40x, nie będziemy mogli w komfortowy sposób obserwować przyrody ze względu na zbyt intensywne przyciemnienie.

 

Pole widzenia

Pole widzenia wyraża się w metrach na 1000 m, przykładowo 12 m/1000 m. Jak odczytać ten zapis? Ze sprzętem o takich parametrach obserwowany obraz oddalony od nas o 1000 m będzie obejmował teren o szerokości 12 m. Pole widzenia może się zmieniać, w zależności od ustawionego powiększenia.

 

Odległość źrenicy wyjściowej

Odległość źrenicy wyjściowej to inaczej odległość od oka, a więc określa, jak daleko okular znajduje się od naszej twarzy. Na ten parametr muszą zwrócić szczególną uwagę osoby, które mają problemy ze wzrokiem i noszą okulary (wtedy niemożliwe jest przyłożenie sprzętu bezpośrednio do oczu). Odległość źrenicy wyjściowej wyrażana jest w milimetrach, mieści się w zakresie od ok. 10 mm do nawet 20 mm. Miłośnikom obserwowania przyrody z okularami nie zaleca się lunet z odległością od oka wynoszącą 13 mm lub mniej, ponieważ uniemożliwiają korzystanie z pełnego pola widzenia.

 

Antyrefleksyjna powłoka

Prowadzenie obserwacji w słoneczne dni może okazać się mało komfortowe ze względu na odbijanie światła od układu optycznego. Można jednak temu zapobiec. Wystarczy znaleźć lunetę z soczewką pokrytą antyrefleksyjną powłoką, złożoną z jednej, dwóch lub więcej warstw. Innym, równie praktycznym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnej osłony przeciwsłonecznej, którą można swobodnie wysuwać w razie potrzeby.

Powłoka na soczewce może wykazywać też antyadhezyjne właściwości, co oznacza, że usuwanie zanieczyszczeń ze sprzętu jest znacznie łatwiejsze. W zależności od tego, gdzie prowadzimy obserwację, na soczewce mogą pojawić się np. plamy po zaparowaniu, żywica z drzew itp.

 

Wymiary i waga

Na podstawie całkowitych wymiarów lunety możemy zdecydować, czy będziemy mogli wygodnie się z nią poruszać i utrzymać w dłoniach w czasie obserwacji. Tego typu produkty zwykle nie są zbyt duże, gdyż ich długość nie przekracza 35 cm (choć w przypadku profesjonalnych modeli może to być nawet 50 cm). Waga także ma istotny wpływ na to, jaka luneta obserwacyjna jest najlepsza. Wybrany przez nas sprzęt nie powinien ważyć więcej niż 1,5 kg, inaczej prawdopodobnie będziemy mieli problem z utrzymaniem go w dłoniach przez długi czas, a nawet z montażem na statywie.

 

Korpus

Korpus lunety często pokryty jest gumą, co ma nie tylko zapewniać mocny chwyt, ale też chronić układ wewnętrzny przed wilgocią. Wodoszczelny sprzęt można użytkować bez przeszkód w czasie deszczu. Co ważne, nie wpłynie na niego negatywnie także poranna rosa, a kontakt z nią jest nieunikniony, gdy prowadzimy obserwację wcześnie rano.

 

Wypełnienie azotem

Nierzadko sprzęty obserwacyjne są wypełnione azotem lub argonem, ale co to oznacza? Mając taki model, nie musimy się obawiać parowania obiektywu od wewnątrz (zmniejsza to komfort użytkowania i znacząco ogranicza widoczność). Para wodna pojawia się m.in. w sytuacjach, gdy temperatura otoczenia nagle się zmienia, np. kiedy wysiadamy ze sprzętem z nagrzanego samochodu. Najlepsza luneta obserwacyjna jest odporna na parowanie, niezależnie od warunków atmosferycznych czy pory dnia.

Funkcjonalność

Na rynku są produkty służące głównie do obserwowania dzikich ptaków, saren, jeleni, dzików itp., jak również takie, z pomocą których dostrzeżemy nocą planety i gwiazdy. Miłośnikom fotografii polecamy natomiast lunety przystosowane do digiscopingu, czyli robienia zdjęć z wykorzystaniem sprzętu obserwacyjnego podłączonego do aparatu. Zanim jednak kupimy taki produkt, musimy się upewnić, że ma odpowiednie mocowania statywowe. Bez nich nie uda nam się zamontować lunety na statywie, co zwykle jest konieczne, aby uzyskać stabilny obraz.

 

Akcesoria

Aby użytkować kupiony sprzęt, często potrzebne nam są dodatkowe akcesoria, takie jak np. etui do przechowywania. Bez niego luneta może zniszczyć się w transporcie. Niekiedy w komplecie otrzymujemy też adaptery ułatwiające podłączenie produktu do aparatu albo statyw. Koniecznie sprawdźmy, czy do sprzętu został dołączony okular – czasami należy dokupić go osobno, przez co nie możemy wypróbować swojej lunety od razu po zakupie.

 

Lunety obserwacyjne w dobrych cenach

Zakup niewielkiej lunety do obserwacji przyrody to wydatek rzędu kilkuset złotych (najtańsze modele kosztują nieco ponad 200 zł). Im bardziej rozbudowany jest sprzęt, tym droższy się okazuje. Produkty znanych, renomowanych marek kosztują ponad 1000 zł, cena za niektóre nierzadko przekracza kwotę 5000 zł.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 12.07.24

 

Po przeprowadzeniu analizy dostępnych na rynku łuków bloczkowych udało nam się wyłonić kilka ciekawych propozycji, zarówno tych skierowanych do dzieci, dorosłych amatorów, jak i profesjonalistów. Na pierwszym miejscu rankingu znalazł się sprzęt Crosman Wildhorn, odpowiedni dla osób początkujących. Ma on bloczki mimośrodowe ułatwiające naciąganie. Produkt wykonany jest ze stali i włókien kompozytowych, co daje nam gwarancję niezawodności. Nie można też zapomnieć, że całość pokryta jest farbą ograniczającą powstawanie zarysowań. Jeśli jednak sprzęt ten nie przypadł Ci do gustu lub zwyczajnie szukasz czegoś tańszego, Twoje uwadze polecamy Crosman Elkhorn. To doskonały łuk dla tych, których budżet wynosi 300 zł. Jest on odpowiedni dla początkujących. Też wykonany jest z dobrych materiałów. Produkt sprzedawany jest w zestawie z całym, niezbędnym osprzętem, więc od razu po zakupie możemy przystąpić do ćwiczeń. Wiemy, że niektórzy szukają też produktów bardziej profesjonalnych i tych dla dzieci, dlatego polecamy Ci dalszą część naszego artykułu. Z całą pewnością znajdziesz model, który sprosta Twoim potrzebom.

Najlepsze łuki bloczkowe w 2024 roku

 

Łucznictwo jest wspaniałym sportem, jednak wymagającym precyzji. Miłośnicy tej rozrywki rozwijają swoją koncentrację i siłę. Kiedy rozpoczynasz swoją przygodę z łucznictwem, warto zainwestować we własny model. Przy zakupie odpowiedniego łuku należy być ostrożnym. Warto zwrócić uwagę na jakość wykorzystanych do produkcji materiałów i wykończeń, aby produkt służył Ci przez wiele lat. Nasz ranking łuków bloczkowych ma na celu zaprezentować Ci najciekawsze modele dostępne na rynku.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Model jest bardzo prosty w użyciu, a do tego lekki. Dzięki temu z produktu zadowoleni będą przede wszystkim początkujący łucznicy. Łuk wykonano z dobrych gatunkowo materiałów (stal i włókna kompozytowe), dlatego jest on odporny na różne typy uszkodzeń.

Wady

Niestety, po kilku strzałach siła naciągu w modelu słabnie. Zmusza to użytkownika do ponownego napinania łuku i ustawiania punktu strzału. Wpływa to dość niekomfortowo na trening łuczniczy.

Podsumowanie

Tworząc model producent pokrył go wytrzymałą, czarną farbą, która jest odporna na zarysowania. To daje pewność, że sprzęt będzie się dobrze prezentował przez długi czas. Poza tym łuk sprzedawany jest wraz z niezbędnym osprzętem, dlatego nie musisz do niego nic dokupywać.

Drugi wybór

Zalety

System obsługi łuku jest prosty, więc osoby, które nigdy wcześniej nie trenowały ze sprzętem nie będą miały trudności ze strzelaniem. Również celowanie nie jest zbyt trudną czynnością. Łuk wykonano ze sztucznych włókien kompozytowych, a cięciwę ze stali. Użyte do produkcji materiały są solidne i odporne na rdzewienie.

Wady

Produkt najlepiej sprawdzi się w rękach początkujących łuczników. Profesjonalistom przeszkadzać może mały zasięg modelu, co utrudnia trening.

Podsumowanie

Dużym atutem modelu jest stosunek ceny do jakości wykonania. Koszty zakupu są tym atrakcyjniejsze, że łuk sprzedawany jest w zestawie z celownikiem, kołczanem, ochraniaczem na palce i karbowanymi strzałami. Waga produktu jest niewielka, więc łucznicy amatorzy nie będą mieli problemu ze strzelaniem z niego.

Rozważ też

Zalety

Jest to dobrze wykonany produkt, odpowiedni do nauki strzelania. Waga modelu jest niewielka, dlatego nawet dzieci nie będą miały problemu z podniesieniem łuku. Wiele maluchów na pewno zwróci uwagę na atrakcyjny design przypominający niebezpieczną broń.

Wady

Z łuku mogą korzystać jedynie osoby praworęczne. Niestety producent nie wyprodukował jeszcze sprzętu dla leworęcznych użytkowników.

Podsumowanie

Produkt powstał z myślą o początkujących łucznikach w wieku od 8 do 12 lat. Model ma system „let-off”, dlatego pociechy nie muszą używać zbyt dużo siły, by trafić w cel. Sprzęt wykonano z dobrych gatunkowo materiałów o dużej trwałości.

 

Crosman Wildhorn

 

Na początku naszego zestawienia prezentujemy model Crosman Wildhorn. Bardzo wygodnym rozwiązaniem zastosowanym przy produkcji tego łuku jest użycie bloczków mimośrodowych. To sprawia, że naciąganie cięciwy staje się niezwykle proste. Natomiast łatwy naciąg umożliwia precyzyjne celowanie.

Model ten zbudowany został z wysokiej jakości materiałów. Cięciwa oraz linki wspomagające, zrobione zostały ze stali, pokrytej gumką. Z kolei majdan oraz ramiona łuku zbudowane są ze sztucznych włókien kompozytowych. Następnie, elementy te zostały pomalowane specjalną, czarną farbą, która chroni je przed uszkodzeniami.

Łuk ten idealnie sprawdzi się do nauki dla początkujących. Do kompletu dołączony jest celownik, uchwyt na strzały, ochraniacze na palce i przedramiona oraz zestaw śrubek i nakrętek. Kołczan można wygodnie zamontować do majdanu. W ten sposób sięganie po strzały jest wygodne.

Waga tego modelu to 0,73 kg, a jego wysokość to 69,8 cm. Długość naciągu wynosi około 40 cm – 66 cm, a siła naciągu to 13,5 kg. Ten najlepszy łuk bloczkowy cieszy się pozytywnymi opiniami wśród konsumentów. Uważają oni, że jest to idealny model do rozpoczęcia przygody z łucznictwem.

Łuk bloczkowy Crosman Wildhorn to sprzęt o wadze 0,73 kg. Ma on wysokość niespełna 70 cm. Długość naciągu tego urządzenia to około 40 cm – 66 cm, a siła naciągu wynosi 13,5 kg. Produkt jest odpowiedni dla osób początkujących.

 

Zalety

Bloczki mimośrodowe: Zastosowanie w łuku bloczków mimośrodowych znacznie uprościło naciąganie cięciwy oraz umożliwiło bardziej precyzyjne celowanie.

Wykonanie: Produkt wykonano z dobrych gatunkowo materiałów, między innymi stali oraz włókien kompozytowych. W efekcie czego sprzęt jest wysoce odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Pokrycie: Wszystkie elementy łuku pokryto czarną farbą, która skutecznie chroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi i zarysowaniem. To daje nam gwarancję, że łuk będzie służył przez długi czas.

Odpowiedni dla początkujących: Osoby, które wybrały ten łuk podkreślają, że jest odpowiedni dla osób początkujących, które nie mają jeszcze wyćwiczonych mięśni.

Zawartość zestawu: Łuk sprzedawany jest w zestawie z całym osprzętem, czyli uchwytem na strzały, celownikiem, ochraniaczem na palce i przedramiona, a także śrubami i nakrętkami. Nie musimy więc dokupować dodatkowych elementów.

 

Wady

Siła naciągu: Po kilku strzałach siła naciągu słabnie.

 

 

 

 

Crosman Elkhorn

 

Następnie prezentujemy model Crosman Elkhorn. Przez wzgląd na łatwość obsługi i proste celowanie, łuk ten idealnie nadaje się do nauki dla początkujących, zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Wykonany został z wysokiej jakości materiałów. Majdan oraz ramiona zostały zrobione ze sztucznych włókien kompozytowych, które zapewniają odporność na uszkodzenia i dużą wytrzymałość. Natomiast cięciwa zrobiona została ze stali. Oprócz tego, konstrukcja tego łuku została stworzona bardzo precyzyjnie. Dzięki wykorzystaniu bloczków mimośrodowych, naciąganie cięciwy jest niezwykle proste i nie wymaga dużego wysiłku.

Wysokość tego modelu to 85 cm, a jego waga to 1,496 kg. Natomiast siła naciągu wynosi 7,7 kg do 9,5 kg. Warto podkreślić, że w trakcie strzelania przy średniej sile, można osiągnąć duży zasięg. Do zestawu dołączony jest celownik, 2 strzały karbonowe, kołczan, ochraniacze na przedramiona i palce, zestaw śrubek i nakrętek. Ten dobry i tani łuk bloczkowy jest pozytywnie oceniany przez konsumentów. Użytkownicy doceniają ten model za jakość wykonania.

Model Crosman Elkhorn to dobry łuk bloczkowy do 300 zł. Ma on wysokość równą 85 cm. Waży niespełna 1,5 kg. Siła naciągu tego produktu wynosi od 7,7 kg do 9,5 kg.

 

Zalety

Odpowiedni dla początkujących: Łatwy system obsługi, niewielka waga oraz niezbyt trudne celowanie to czynniki, które sprawiają, że łuk jest odpowiedni dla osób początkujących.

Materiał: Majdan produktu wykonano ze sztucznych włókien kompozytowych, a cięciwę ze stali. Całość jest więc bardzo solidna, odporna na uszkodzenia i działanie korozji.

Zawartość zestawu: W komplecie z łukiem dostajemy celownik, kołczan, dwie karbonowe strzały, śrubki, nakrętki oraz ochraniacze na palce i przedramiona.

Cena: Bez wątpienia to właśnie cena zachęca wiele osób do zakupienia tego sprzętu. Koszt zakupu jest niski, dlatego tak często sięgają po niego osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z łucznictwem.

 

Wady

Zasięg: Część użytkowników łuku uważa, że ma on mały zasięg, przez co sprzęt nie jest tak funkcjonalny, jak byśmy tego oczekiwali.

 

 

 

 

Barnett Tomcat

 

Barnett Tomcat jest to łuk bloczkowy przeznaczony dla amatorów łucznictwa, szczególnie dla młodzieży od 8. do 12. roku życia. Stworzony został do nauki strzelania i umożliwia szybkie rozwinięcie swoich umiejętności. Produkt charakteryzuje się wysoką jakością wykonania, a także atrakcyjnym designem. Zielone i szare elementy kryją i maskują łuk.

Model wyposażony jest w system „let-off”. Dzięki niemu nie trzeba używać dużej ilości siły, aby utrzymać strzałę w fazie naciągu. W ten sposób można zwiększyć celność. Dodatkowo w sprzęcie zastosowano celownik z 3 światłowodowymi pinami. W ten sposób strzał może być dokładniejszy i bardziej precyzyjny.

Łuk daje możliwość regulacji siły naciągu od 17 do 22 lbs oraz ustawienia długości od 20″ do 22″. Do zestawu dołączona jest podpórka na strzałę, celownik, kołczan oraz strzały. Narzędzie przystosowane jest do użytku przez osoby praworęczne. Użytkownicy twierdzą, że bardzo dobrze sprawdza się dla ich początkujących dzieci.

Łuk bloczkowy Barnett Tomcat z regulacją długości w zakresie 20″ – 22″ ma siłę naciągu od 17 do 22 lbs. Zestaw zawiera celownik światłowodowy, kołczan, 2 strzały oraz podpórkę.

 

Zalety

Design: Pierwsza rzecz, która zwraca naszą uwagę to wygląd tego łuku. Jest on naprawdę atrakcyjny. Nie dziwi więc fakt, że cieszy się taką popularnością.

Zabawka: Jest to wyłącznie zabawka dla dzieci, odpowiednia dla najmłodszych dopiero zaczynających przygodę ze strzelectwem. Możesz mieć gwarancję bezpieczeństwa dziecka korzystającego z łuku.

System „let-off”: Rozwiązanie, jakim jest system „let-off” pozwala nam na użycie mniejszej siły. Z łuku mogą strzelać nawet osoby bez żadnego doświadczenia.

Wykonanie: Konsumenci bardzo pozytywnie odnoszą się do jakości wykonania łuku. Uważają, że jest on niezawodny. Podkreśla się, że nie jest awaryjny czy podatny na zarysowania.

 

Wady

Tylko dla praworęcznych: Łuk niestety przystosowany jest wyłącznie do potrzeb osób praworęcznych.

 

 

 

 

Poe Lang Assasin KB

 

Poe Lang Assassin KB to kolejny egzemplarz prezentowany w naszym rankingu. Produkt ten stanowi idealny sprzęt dla zaawansowanych sportowców, głównie ze względu na swoją dużą moc i zasięg.

W tym modelu istnieje możliwość regulowania naciągu. Jest to wygodna opcja, pozwalająca na dostosowanie produktu do możliwości użytkownika. Ponadto, regulacja sprawia, że jest to łuk bardzo uniwersalny. Siła naciągu wynosi od 9 kg do 32 kg. Z kolei długość naciągu mierzy od 43 cm do 79 cm.

Do łuku dołączony jest kołczan, 2 strzały z włókna węglowego, celownik światłowodowy, pasek, tłumik drgań oraz podstawka pod strzałę. Model ten, jak i elementy zestawu zrobione zostały z wysokiej jakości materiałów. Opinie o łukach bloczkowych producenta Poe Lang są bardzo pochlebne. Użytkownicy doceniają model Poe Lang Assassin KB za profesjonalną konstrukcję i wygodę strzelania, jaką zapewnia.

Produkt Poe Lang Assassin KB ma siłę naciągu od 9 kg do 32 kg. Jego długość wynosi od 43 cm do 79 cm. Model ten sprzedawany jest w zestawie ze wszystkimi, niezbędnymi akcesoriami.

 

Zalety

Regulowany naciąg: Jest to zaawansowany sprzęt, który ma regulację naciągu. Pozwala ona na dostosowanie łuku do siły różnych osób. Dlatego produkt zaliczany jest do bardzo funkcjonalnych.

Zawartość zestawu: W zestawie z łukiem znajdziemy między innymi strzały z włókna węglowego, pasek, kołczan, celownik światłowodowy czy podstawę na strzały. Jest to jeden z najbardziej rozbudowanych kompletów na rynku.

Wykonanie: Łuk jest bardzo solidny, odporny na uszkodzenia mechaniczne, a także częstą eksploatację. Kupując go, możesz mieć pewność, że będzie Ci służył przez długi czas.

 

Wady

Cena: Jest to sprzęt dla profesjonalistów, dlatego jego cena wysoka, co może zniechęcać wiele osób do inwestycji.

 

 

 

 

Barnett Vortex Lite

 

Nasz ranking zamyka model Barnett Vortex Lite. Sprzęt ten idealnie sprawdzi się u początkujących użytkowników, szczególnie dzieci i młodzików. Młodzi myśliwi będą mogli za pomocą tego urządzenia poznać tajniki strzelectwa, a także cieszyć się wspaniałą zabawą.

Model ten wyposażony jest w regulowaną siłę naciągu. Wynosi ona od 8,64 kg do 13,18 kg. Dlatego też wraz z rozwojem umiejętności można dostosowywać poziom trudności pod użytkownika. Natomiast długość naciągu wynosi około 56 cm – 63 cm. Dodatkowo jest to sprzęt przeznaczony do użytku prawostronnego (trzymanie w lewej ręce).

Do zestawu dołączony jest celownik światłowodowy, uchwyt na strzały, etui, podstawka pod strzałę, a także 3 aluminiowe strzały. Użytkownicy doceniają ten model za wygodę użytkowania i zaznaczają, że zaraża dzieci pasją do łucznictwa.

Łuk Barnett Vortex Lite ma regulowaną siłę naciągu w zakresie od 8,64 kg do 13,18 kg. Długość naciągu wynosi od 56 cm do 63 cm. Posiada on 3 aluminiowe strzały.

 

Zalety

Odpowiedni dla niedoświadczonych: Wiele osób zauważa, że to łuk odpowiedni dla osób początkujących, również dla młodzieży. Pozwala poznać różne tajniki strzelectwa. Ma on regulację, więc można dostosować go do umiejętności użytkownika.

Komplet: Zestaw zawiera aż 3 aluminiowe strzały i kilka innych akcesoriów, między innymi tych, które ułatwiają transport. W efekcie czego sprzęt ten jest bardzo praktyczny.

 

Wady

Siła naciągu: Część osób spodziewała się, że taki produkt będzie bardziej funkcjonalny. Ma jednak dość słabą siłę naciągu.

Mało profesjonalny: Nie jest to łuk odpowiedni dla doświadczonych osób, raczej skierowany jest do amatorów – nie wytrzymuje mocnego naciągu.

 

 

 

 

Jaki łuk bloczkowy kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Łuki bloczkowe są prostszą wersją łuków tradycyjnych. Dzięki bloczkom, urządzenie można łatwiej napiąć i strzelić w cel. Decydując się na kupno łuku bloczkowego, musimy posiadać odpowiednią wiedzę. Niełatwo jest wybrać taki sprzęt zwłaszcza, gdy nie ma się doświadczenia. Dlatego stworzyliśmy poradnik, który podpowie Ci, jaki łuk bloczkowy wybrać.

 

 

Łuk bloczkowy czy łuk tradycyjny?

Łuk bloczkowy znany jest z tego, że kontroluje się go o wiele łatwiej niż tradycyjny. Wynika to z jego mniejszej wagi. Co więcej, do wystrzelenia strzały nie potrzebujemy aż tak wiele siły. Podstawowym zadaniem bloczków jest ułatwienie nam strzelania. Strzał może okazać się jednak mało precyzyjny. Łuk tego typu jest bardziej sztywny i solidny od tradycyjnego.

 

Jak działają bloczki?

Bloczki wspomagają napięcie cięciwy. Jest to system kabla i krążków, które rozwijają się podczas wystrzelenia strzały. Ramiona cięciwy zostają przez nie pociągnięte, co sprawia, że same się naprężają.

 

Sportowy czy myśliwski – jaki łuk bloczkowy jest najlepszy?

Łuki dzieli się na dwa podstawowe rodzaje. Są to:

sportowy – cechuje go całkiem duży rozmiar. Wykorzystywany jest do strzelania tylko w określonych miejscach. Jego axle length wynosi 40 cali lub więcej. Axle length jest to wielkość rozstawu osi bloczków w łuku. Z kolei jego brace height – wysokość cięciwy – to 7 cali lub więcej. Wypuszczenie strzały nie jest w tym typie zbyt szybkie.

myśliwski – jest o wiele mniejszy od łuku sportowego. Jego axle length wynosi około 30 cali, a brace height to około 5 lub 6 cali. Strzały wystrzelone z tego typu łuku są bardzo szybkie. Bardzo często wyróżniają go także kolory kamuflażowe. Dzięki temu zostaje niezauważony przez zwierzynę.

 

Budowa

Majdan łuku bloczkowego wykonany jest najczęściej z aluminium, dlatego jest lżejszy od sprzętu tradycyjnego. Ramiona wykonuje się z materiałów kompozytowych. Łuk bloczkowy cechuje się wysoką odpornością na wilgoć, jak i na wysokie oraz niskie temperatury. Nie musimy się bać, że nam przemoknie podczas poszukiwania zwierza w lesie. Ma także bardzo duży zasięg i celność. Jego konstrukcja jest bardzo wytrzymała i odporna na zniszczenia.

Siła łuku bloczkowego

Podaje się ją w funtach i zapisuje ze znaczkiem #. Jest to siła, którą potrzebujemy do maksymalnego naciągnięcia łuku. Początkujący nie muszą martwić się o siłę łuku. Mogą od razu kupić sprzęt o większej sile, ponieważ bardzo szybko wyrobią sobie ręce. Poza tym, siłę naciągu można zmniejszyć, więc błędem byłoby kupno słabego sprzętu, który po kilku miesiącach treningu trzeba wymieniać. Maksymalna siła łuku dozwolona przez FITA to 60#.

Długość naciągu

Parametr ten częściej nazywany jest draw length. Dzięki bloczkom, długość naciągu w danym łuku jest ciągle stała. Ten parametr dobieramy do naszej ręki. Im dłuższa ręka, tym większą długość naciągu powinniśmy wybrać. Musimy też dobrać go do naszego stylu strzelania. Jeżeli strzelamy z ugiętej ręki, to pamiętajmy, że długość naciągu będzie mniejsza, niż w przypadku kiedy strzelamy mając rękę wyprostowaną.

Możemy minimalnie zmienić tę długość, zwykle o 2 cale. Przez tak mało elastyczną zmienną musimy dobrze wybrać przed zakupem łuku bloczkowego. Najlepiej zmierzyć naszą rozpiętość ramion. Jeśli np. nasza rozpiętość wynosi 70 cali, to powinniśmy wybrać łuk bloczkowy z długością naciągu równą 27,5 cali.

 

Let off – co to takiego?

Let off jest określeniem na to, ile siły potrzeba, aby utrzymać napięty łuk. Im większy let off, tym łatwiej można się nim posługiwać. Let off łuku bloczkowego wynosi od 55% do 80%. Oznacza to, że jest lekki i dłużej utrzymamy go w ręce. Jest to jednak równoznaczne z tym, że strzał będzie mniej precyzyjny.

Osprzęt

Nabywając łuk bloczkowy nie możemy zapomnieć o osprzęcie, bez którego strzelanie będzie niemożliwe. Wybór dodatkowych elementów jest nie mniej ważny od wyboru samego łuku. Musimy pomyśleć o kupnie strzał, podstawki, spustu, stabilizatora i celownika. Nie zalecamy kupowania strzał drewnianych. Mogą nieopatrznie złamać się podczas strzelania. Najlepiej wybrać te, wykonane z aluminium lub włókna węglowego. Strzała może osiągnąć duże prędkości. Taka wystrzelona z najnowszych łuków osiąga prędkość nawet 300 fps (stóp na sekundę).

 

Dodatkowe funkcje

Jeżeli chcemy mieć lepszą celność, możemy wybrać model z wbudowanym celownikiem. Działa on na takiej samej zasadzie, jak w różnych rodzajach pistoletów. Łuk bloczkowy może być także wyposażony w latarkę.

 

Łuki bloczkowe w dobrych cenach

Na dobrej jakości produkt powinniśmy wydać około 1000 zł. Cena osprzętu może wynosić nawet do 500 zł. Możemy jednak zdecydować się na cały zestaw. Ułatwi to wybór szczególnie początkującym, a poza tym taki komplet kosztuje mniej niż łuk bloczkowy i cały osprzęt kupowany osobno. Strzały i podstawki i stabilizator będą idealnie dobrane do danego typu produktu. Za cały zestaw, w którym także często znajdziemy kołczan, przeziernik i smycz nadgarstkową, zwykle zapłacimy od około 1100 zł do 2000 zł.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 12.07.24

 

Kołowrotki Daiwa są dobrze oceniane przez wędkarzy. Z tego też powodu to właśnie produkty tej marki wybraliśmy do naszego zestawienia. Modelem, który zdobył najwięcej pozytywnych komentarzy, jest Daiwa Ninja 2000 A. Kołowrotek jest lekki, dlatego nie będzie stanowił dużego obciążenia dla naszych dłoni. Rączka korbki pokryta jest miękkim w dotyku tworzywem (Soft-Touch). W rezultacie uchwyt nie wyślizguje się z dłoni. Opinie użytkowników potwierdzają, że kołowrotek działa płynnie i jest solidnie wykonany. Ma więc wszystkie zalety, jakimi powinien wyróżniać się dobrej jakości produkt. Z pewnością będziesz zadowolony z jego zakupu. W naszym zestawieniu znajdziesz także inne ciekawe modele. Warto zapoznać się z ich opisami. Na drugim miejscu w rankingu uplasował się kołowrotek Daiwa Crossfire-X 4000. Przyda się on do łowienia ryb o różnej wielkości. Produkt zrobiono z wytrzymałych materiałów. Nie jest on podatny na działanie wilgoci. Model ma wygodny uchwyt ułatwiający kręcenie korbką.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Produkt jest solidnie wykonany i odporny na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Szpulkę urządzenia wykonano z aluminium, co wpływa na właściwości rzutowe i znacznie ogranicza ryzyko splątania żyłki.

Wady

Niektórzy konsumenci stwierdzili, że korbka kołowrotka, w którą wyposażono akcesorium, nie jest zbyt dobrze wyprofilowana. Dlatego kręcenie tym elementem może sprawić dyskomfort.

Podsumowanie

Pojemność kołowrotka to 0,25 mm/125 m, Waga sprzętu to 240 g, a jego moc ma 2 kg. Produkt wyposażony jest w 4 łożyska kulkowe. Akcesorium ma też blokadę obrotów wstecznych i rolkę prowadzącą z tytanową powłoką.

Drugi wybór

Zalety

Kołowrotek jest łatwy w obsłudze, wykonany z dobrego gatunku tworzyw i gwarantuje płynną pracę. Dlatego jest dobrym rozwiązaniem dla osób początkujących. Zastosowane uchwyty ABS dobrze leżą w dłoni i są bardzo wygodne.

Wady

Według niektórych użytkowników ten model nie nadaje się do łowienia bardzo dużych ryb, gdyż jest za słabo skonstruowany i nie poradzi sobie z udźwignięciem dużego drapieżnika.

Podsumowanie

Elementy takie jak rotor i korpus wykonano z kompozytu, natomiast szpulę z anodowanego kompozytu. Waga akcesorium ma 360 g, a hamulca wynosi 6 kg. Żyłkę w tym produkcie nawija się metodą krzyżową.

Rozważ też

Zalety

Model jest odporny na uszkodzenia, gdyż rotor i korpus są wykonane z dobrego gatunku kompozytu, a łożyska wyprodukowano ze stali szlachetnej. Dodatkowo produkt jest łatwy w konserwacji. Kołowrotek nie zacina się i gwarantuje płynną pracę.

Wady

Kołowrotek dość dużo waży, więc dla osób rozpoczynających łowienie, ten model może okazać się zbyt ciężki. W efekcie może sprawiać dyskomfort.

Podsumowanie

Jest to kołowrotek przeznaczony dla doświadczonych wędkarzy, którzy łowią w wodach słodkich i słonych. Waga akcesorium ma 570 g, a moc hamulca to ok. 10 kg. Szybkość nawijania to 1,09 m na obrót korbką, którego pojemność to 0,35 mm/370 m.

 

 

Kołowrotki Daiwa – ranking

 

 

Daiwa Ninja 2000 A

 

Dobrej jakości kołowrotek to niezbędne wyposażenie każdego wędkarza. W związku z tym prezentujemy model Daiwa Ninja 2000 A. Jest on solidnie wykonany. Wykazuje dużą odporność na uszkodzenia, dlatego możesz mieć pewność, że posłuży Ci przez długi czas. Płynność urządzenia zapewnia komfort w czasie łowienia.

Szpula została wykonana z aluminium. Ogranicza ryzyko splątania żyłki i korzystnie wpływa na właściwości rzutowe. Korpus został zrobiony przy użyciu grafitu. Kołowrotek ma pojemność 0,25 mm/125 m. Prędkość nawijania to ok. 65 cm na obrót korbką. Zastosowane w modelu technologie m.in. Graphite body czy Infinite Anti Reverse ułatwiają obsługę produktu. Waga kołowrotka to 240 g, zaś hamulec ma moc 2 kg.

W Internecie można znaleźć wiele pozytywnych opinii na temat Daiwa Ninja 2000 A. Kołowrotek jest ceniony przede wszystkim za solidne wykonanie oraz dużą odporność na zniszczenia. Zaletą jest również płynnie pracujący mechanizm oraz zastosowane przy produkcji technologie.

Kołowrotek Daiwa Ninja 2000 A ma pojemność szpuli 0,25 mm/125 m i 0,28 mm/100 m. Model waży 240 g, a siła hamulca jest równa 2 kg.

 

Zalety

Rolka prowadząca: Sprzęt ma powiększoną rolkę prowadzącą. Jest ona pokryta tytanową powłoką, więc cechuje ją trwałość. Warto wspomnieć o tym, że rolka prowadząca ma system antysplątaniowy Twist Buster II (większy komfort pracy).

Uchwyt korbki: Ważnym elementem kołowrotka jest uchwyt korbki. Został on pokryty miękkim w dotyku materiałem (Soft-Touch). W efekcie nie musimy się martwić, że na naszych dłoniach pojawią się bolesne odciski.

Płynna praca: Prezentowany kołowrotek wyróżnia płynna praca. Nic się nie zacina, dzięki czemu mamy większą szansę na efektywny połów.

Blokada obrotów wstecznych: Według wielu wędkarzy przydatnym rozwiązaniem jest blokada obrotów wstecznych (Infinite Anti-Reverse).

Ładny design: Daiwa Ninja 2000 A to kołowrotek wyróżniający się estetycznym designem. Choć wygląd sprzętu nie jest najważniejszy, sporo entuzjastów wędkowania zwraca na niego uwagę.

 

Wady

Łożyska kulkowe: Część osób przyznaje, że łożyska kulkowe po pewnym zaczynają działać nieco gorzej. Tego typu opinie są jednak rzadkością.

 

 

 

 

Daiwa Crossfire-X 4000

 

Daiwa Crossfire-X 4000 to kołowrotek do połowów większości drapieżników. Z uwagi na swoje szerokie zastosowanie jest polecany przez wędkarzy. Produkt został wykonany z dobrych gatunkowo tworzyw. Korpus i rotor zrobiono z kompozytu, zaś szpulę z anodowanego, odpornego na zarysowania aluminium. Uchwyty z ABS dobrze leżą w dłoni i są wygodne.

Kołowrotek wyposażony jest w mikrometryczny hamulec przedni z terkotką i łożyska 3+1. Prędkość nawijania wynosi 95 cm na jeden obrót. Waga modelu to 360 g. Moc hamulca wynosi 6 kg. Pojemność przyrządu to 0,30 mm/270 m. Nawijanie żyłki odbywa się metodą krzyżową. Sprzęt zapewnia płynną pracę i jest doskonały dla początkujących.

Jeśli interesuje Cię kołowrotek Daiwa w dobrej cenie, prezentowany produkt to model stworzony dla Ciebie. Jest on dobrze oceniany przez konsumentów. Osoby, które zdecydowały się na jego zakup zgodnie twierdzą, że była to dobra inwestycja. Sprzęt jest łatwy w obsłudze. Dużym plusem jest solidny hamulec o mocy aż 6 kg.

Crossfire-X 4000 to bardzo dobry kołowrotek Daiwa do 150 zł. Model waży 390 g. Produkt wyposażono w 3 łożyska kulkowe.

 

Zalety

Uniwersalność: Jak wskazuje producent, kołowrotek Daiwa Crossfire-X 4000 będzie odpowiedni do połowu różnej wielkości ryb (szczupaków, pstrągów, karpi i węgorzy).

Wykonanie: Model zrobiono z dobrej jakości materiałów, które nie ulegają szybko zniszczeniu na skutek użytkowania. Do wykonania korpusu i rotora wykorzystano kompozyt, a do szpuli anodowane aluminium.

Uchwyt: Zrobiony z tworzywa ABS uchwyt korbki jest odpowiednio wyprofilowany. W związku z tym możemy wygodnie ułożyć na nim dłoń i przystąpić do pracy.

Hamulec: Kołowrotek został wyposażony w solidny hamulec (6 kg). To daje pewność, że w razie konieczności będziemy mogli odpowiednio szybko zareagować.

 

Wady

Nawijanie żyłki: Osoby, które nie mają zbyt dużego doświadczenia w połowie ryb, wskazują, że nawijanie żyłki na prezentowany sprzęt początkowo jest trudne. Może to nieco zniechęcać do wędkowania.

 

 

 

 

Daiwa Ninja LT 2500-XH

 

Daiwa Ninja LT 2500-XH to kołowrotek, którego nie mogło zabraknąć w naszym rankingu. Jakość wykonania produktu jest bardzo dobra. W związku z tym osoby korzystające ze sprzętu są zadowolone z jego użytkowania. Model nie jest podatny na działanie korozji czy wilgoci.

Prezentowany kołowrotek waży 205 g, a pojemność szpuli to 0,2 mm/ 150 m. Model ma 6 łożysk. Siła hamulca jest równa 10 kg. Element ten pracuje płynnie (bez przeskoków) i wykazuje odporność na spore obciążenie. Model ma rolkę prowadzącą Twist Buster II i nawój Cross Wrap. Przydatna w łowieniu ryb okazuje się blokada obrotów wstecznych.

Jeśli zdecydujesz się kupić kołowrotek Daiwa Ninja LT 2500-XH, będziesz zadowolony z podjętej decyzji. Taki wniosek można wysnuć po przeczytaniu opinii na temat tego produktu. Model wyróżnia trwałość i płynne działanie. Duże znaczenie ma także niewielka waga i prosty design.

Kołowrotek Daiwa Ninja LT 2500-XH ma szpulę o pojemności 0,2 mm/ 150 m. Waga produktu jest równa 205 g. Siła hamulca wynosi 10 kg.

 

Zalety

Przekładania: Model ma przekładnię Tough Digigear z powiększonym kołem napędowym. Oznacza to, że siła nawijania linki jest odpowiednio duża. Osoby, które wykonały test kołowrotków Daiwa Ninja LT 2500-XH, podkreślają, że przekładnia wykazuje dużą odpornosć na znaczne obciążenia.

Hamulec: Sprzęt ma hamulec ATD, który działa płynnie. Użytkownik może być pewien, że kołowrotek będzie pracował bez przeskoków, a hamulec będzie startował szybko i miał odpowiednią siłę.

Waga: Model jest wyjątkowo lekki (205 g), dlatego nie powoduje nadmiernego obciążenia dłoni. W efekcie nawet długie wędkowanie nie powoduje dużego zmęczenia.

 

Wady

Uchwyt: Niektórzy twierdzą, że uchwyt przy korbce jest zrobiony z nieprzyjemnych w dotyku materiałów.

 

 

 

 

Jaki kołowrotek Daiwa wybrać?

 

Każdy wędkarz wie, jak przydatnym urządzeniem jest kołowrotek. Na rynku znajdziemy wiele modeli, stąd wybór najlepszego okazuje się problematyczny. Postanowiliśmy temu zaradzić. Przygotowaliśmy krótki poradnik, który w prosty sposób przekazuje najważniejsze informacje przydatne podczas dokonywania zakupów. Po lekturze artykułu będziesz wiedział, na co zwracać uwagę. Tekst wzbogaciliśmy o zestawienie, w którym znalazły się 3 najlepsze kołowrotki Daiwa.

 

 

Spora część czytelników może się zastanawiać, dlaczego zdecydowaliśmy się przedstawić sprzęty tej marki. Stało się tak, ponieważ jest ona ceniona w świecie wędkarzy. Konsumenci podkreślają, że znajdujące się w ofercie Daiwa produkty zaskakują wysoką jakością i solidnym wykonaniem. Dzięki temu możemy być pewni, że zakup urządzenia od tego producenta będzie dobrą inwestycją.

Na samym początku koniecznie jest określenie, do jakich celów dokładnie będziemy używać kołowrotka. Na opakowaniu każdego modelu widnieje informacja na temat jego zastosowania. Warto także dostosować sprzęt do naszych umiejętności. Dla początkującego rybaka odpowiedni będzie inny model, aniżeli zaawansowanego wędkarza. Musimy mieć to na uwadze. Sprzęty przeznaczone dla profesjonalistów są cięższe i mają mocniejszy hamulec. Jeśli chodzi o wagę, dobre produkty ważą ok. 240 g wzwyż. Na rynku znajdziemy kołowrotki wyposażone w hamulec o mocy 2 kg, ale także takie, w których wartość ta wynosi np. 10 kg. Ważną kwestią jest także prędkość nawijania. Powinna ona wynosić ok. 0,5 na obrót korbką albo więcej. To na jaki produkt się zdecydujemy, zależy od naszych potrzeb i umiejętności.

Sprawdźmy, czy wybrany przez nas model został wykonany z dobrych gatunkowo materiałów. Popularnym tworzywem wykorzystywanym przy produkcji jest stal nierdzewna, kompozyt oraz tworzywo ABS. Konsumenci podkreślają, że najlepszy kołowrotek Daiwa w 2024 roku jest odporny na uszkodzenia i posiada wygodny uchwyt. Dzięki temu urządzenie służy nam przez długi czas i zapewnia odpowiedni komfort w czasie wędkowania.