Gdzie wybrać się nad morze?

Ostatnio aktualizowane: 18.04.24

 

Planujesz wakacje albo urlop i zastanawiasz się gdzie wyjechać? Niemal oczywistym celem podróży są góry lub morze. Choć druga z tych opcji może wydawać się mniej zachęcająca ze względu na licznych turystów, warto dać szansę polskiemu Bałtykowi. Nad morzem można znaleźć wiele ciekawych miejsc, w których odpocznie każdy, miłośnik ciszy i spokoju, jak również wielbiciel gwaru, tłumu i smażonych ryb.

 

Rodzinne wakacje nad morzem

Polskie morze to jeden z najpopularniejszych celów wakacyjnych osób podróżujących samotnie, w parach, czy całymi rodzinami. Na plażach i w okolicznych miastach i miasteczkach każdy znajdzie coś dla siebie. Miło czas nad polskim morzem spędzają zarówno dorośli, jak i najmłodsi. Jeśli podróżujesz z rodziną, z pewnością co roku pojawia się w Twojej głowie pytanie, gdzie nad morze z dziećmi? Wyjazd z maluchami może być wyzwaniem, ponieważ zabawa w piasku z pewnością szybko się im znudzi, a trudno zapewnić im inną rozrywkę na brzegu morza. Dlatego wybierając się na wakacje, warto wybierać takie miejsca, które oprócz dostępu do plaży zapewniają również inne atrakcje, szczególnie skierowane do najmłodszych. Gdzie nad morze z dzieckiem powinna wybrać się każda rodzina? Oto kilka propozycji:

Ustka: Ustka to miasto turystyczne, które zapełnia się szczególnie w okresie letnim, ale nie bez powodu. Odwiedzających zachęca przede wszystkim piaszczysta plaża, na której można odpocząć, wykąpać się w Bałtyku i opalić w promieniach słonecznych. W Ustce teren nadmorski dzieli się na dwie części — Wschodnią i Zachodnią. Na pierwszej można podziwiać promenadę pochodzącą jeszcze z XIX wieku. Wschodnia plaża ma do zaoferowania również wiele innych atrakcji, między innymi latarnię morską, czy uzdrowisko. Na molo w Ustce można spotkać tamtejszą syrenkę patrzącą w duńską stronę. Wyjazd nad morze to nie tylko czas na opalanie i kąpanie się w wodzie, ale także okazja do zwiedzania. W Ustce do odwiedzenia jest wiele. Jeśli interesujesz się historią, w miejskim Centrum Informacji Turystycznej możesz wypożyczyć audioprzewodnik, który poprowadzi Cię po najciekawszych miejscach w okolicy. Możesz zobaczyć dawną, odnowioną już rybacką starówkę, czy wspomnianą już latarnię morską. A co warto zwiedzić nad morzem w Ustce, podróżując z dziećmi? Najmłodszych z pewnością zainteresuje Dolina Charlotty, czyli kompleks składający się ze stadniny, zoo, fokarium, Kraina Bajek, czy Wodne Safari. Dla starszych dzieci ciekawostką może być zabytkowa latarnia morska, a nawet znajdujące się w mieście Muzeum Chleba. Aktywny odpoczynek nad morzem zapewni park linowy, czy gokarty.

Sopot: Gdzie warto pojechać nad morze? Z pewnością do Sopotu. To bardzo turystyczne miejsce, ale każdy powinien choć raz je odwiedzić. W Sopocie jest wiele atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Głównym celem podróży jest przede wszystkim szeroka i zadbana plaża, na której można odpocząć. Na popołudniowy lub wieczorny spacer warto wybrać się na słynne molo. Jeśli jednak szukasz także innych atrakcji w mieście, można odwiedzić Krzywy Dom, czy główną aleję miasta Monte Cassino. Podróżując z dzieckiem, trzeba wziąć pod uwagę, że dla malucha nie zawsze ciekawe jest morze i plaża, trzeba mu zapewnić również inne rozrywki. Pod tym względem Sopot dobrze się sprawdza. Starsze dzieci można zabrać na gokarty, czy zwiedzanie latarni. Najmłodsi ucieszą się z możliwości spędzenia kilku godzin na zjeżdżalniach w Parku Wodnym.

Kołobrzeg: Jeśli nie wiesz, gdzie jechać nad morze, dobrym wyborem będzie Kołobrzeg. Szczególnie gdy podróżujesz z całą rodziną. W 2014 roku plaża w Kołobrzegu została poszerzona i zabezpieczona przed wypłukiwaniem. Od tego czasu jest to odpowiednie miejsce na letni odpoczynek. Samo miasto również zapewnia wiele atrakcji, dzięki którym wakacje z dzieckiem staną się przyjemnością. Najmłodszych może zainteresować Muzeum Bursztynu, czy Muzeum Figur Woskowych. W Kołobrzegu działa również Skansen Morski. Na spacer można wybrać się na miejskie molo lub bindaż w parku, czyli alejkę z drzewami uformowanymi nad nią w formie kolebki.

Władysławowo: Władysławowo to prawdopodobnie najpopularniejsza plaża nad morzem w Polsce. Co roku odwiedzają ją tysiące turystów. Jest to więc odpowiedni cel podróży dla osób, które lubią odpoczywać w zgiełku, potrzebują ciągłego ruchu i towarzystwa innych ludzi. Jeśli jednak chcesz zapewnić sobie przynajmniej odrobinę prywatności, warto zabrać ze sobą parasol słoneczny lub parawan. Dlaczego Władysławowo stanowi najczęstszą odpowiedź na pytanie, gdzie najlepiej nad morze? Ponieważ samo miasto ma do zaoferowania wiele atrakcji. Oprócz leżenia i odpoczywania na plaży można również aktywnie spędzić swój wolny czas. Można zobaczyć port morski, czy wspiąć się na wieżę widokową. Dla dzieci ciekawą rozrywką będzie domek „Do góry nogami” lub Ocean Park. Będąc we Władysławowie, można udać się także do latarni morskiej lub jeśli podróżuje się samochodem, odwiedzić osadę średniowieczną Sławutowo.

Świnoujście: Gdzie nad polskie morze można udać się w okresie letnim? Dobrym wyborem będzie Świnoujście. Miasto to nazywane jest krainą 44 wysp. Na tylu różnych wysepkach zlokalizowane jest bowiem Świnoujście. Już tylko z tego powodu wyróżnia się na tle innych popularnych celów podróży nad polskim morzem. W Świnoujściu można znaleźć wiele pięknych, zadbanych plaż, na których można spokojnie odpocząć. Jednak wakacje nad polskim morzem to nie tylko opalanie się i kąpiele. To także możliwość zwiedzenia i poznania ciekawych miast. W Świnoujściu na uwagę zasługuje dawny ratusz, czy XIX-wieczny Fort Anioła. Można wspiąć się na wieżę widokową i podziwiać okoliczny, nadmorski krajobraz. Warto przespacerować się promenadą i odwiedzić Park Zdrojowy.

Gdynia: Gdynia to miejsce szczególnie znane miłośnikom muzyki, ponieważ to w tym mieście, co roku odbywa się znany w całej Europie Open’er Festival. Do tej części Trójmiasta warto jednak przyjechać także na wakacje. Morze Bałtyckie w tym regionie ma wiele do zaoferowania. Można odpocząć na ładnych, zadbanych i co najważniejsze, nieprzepełnionych plażach. W samym mieście można znaleźć liczne kina i restauracje. Dlatego Gdynia to dobre miejsce na dłuższy urlop. Gdy znudzi Ci się opalanie się w słońcu, możesz odwiedzić jedną z tamtejszych kawiarni, czy obejrzeć film na dużym ekranie. Gdynia to także odpowiedź na pytanie, gdzie nad morze pociągiem. Jeśli przemieszczasz się koleją, do Trójmiasta bez problemu dojedziesz niemal z każdego miejsca w Polsce. Będąc w Gdyni, warto zobaczyć tamtejsze molo oraz statek-muzeum o nazwie „Dar Pomorza”, czy okręt-muzeum „Błyskawica”. Dla osób, które chcą zobaczyć polskie morze z innej strony, polecana jest plaża Gdynia-Orłowo. Znajduje się tam charakterystyczny Klif Orłowski oraz Kępa Redłowska. Sama plaża jest również dużo rzadziej uczęszczania niż ta, znajdująca się bliżej centrum.

Łeba: Wczasy w Polsce nad morzem to okazja do odwiedzenia nietypowych miejsc, na przykład Słowińskiego Parku Narodowego. To w nim znajdują się ruchome wydmy, o których każdy słyszał. Wybierając się do Łeby, ma się okazję na zwiedzenie plaży na terenie parku. Warto wybrać się na spacer wśród wydm, a przy okazji zobaczyć zabytkową latarnię. Słowiński Park Narodowy to piękne miejsce, którym może chwalić się na świecie cała Polska. Morze Bałtyckie pełne jest takich skarbów, jak wydmy, czy bursztyn. Ten ostatni można znaleźć nie tylko na plaży, ale także w łebskim muzeum. W mieście można zwiedzać również oceanarium, a na najmłodszych czeka atrakcja w postaci Parku Dinozaurów.

Międzyzdroje: Gdzie nad morze powinien udać się każdy miłośnik rozrywki i licznych atrakcji? Z pewnością do Międzyzdrojów. Co roku w mieście organizowane są imprezy, które przyciągają turystów. Międzyzdroje może pochwalić się także ładnymi, szerokimi i zadbanymi plażami. Najpopularniejszym miejscem w mieście jest prawdopodobnie nie brzeg morski, a Promenada Gwiazd. Dla dzieci ciekawą rozrywką w okolicy może być oceanarium, domek na dachu, Park Miniatur, czy Gabinet Figur Woskowych. W okolicy Międzyzdrojów znajduje się także Zagroda Pokazowa Żubrów. Miasto położone jest w całości na malowniczej wyspie Wolin. W okolicy Międzyzdrojów można podziwiać wiele różnych pomników przyrody, jest ich obecnie ok. 30.

Gdzie pod namiot nad morze?

Wiele osób unika morza w Polsce, ponieważ kojarzy im się ono z tłumami turystów, zaśmieconymi i zatłoczonymi plażami, wszechobecnym zapachem smażonej ryby i przysmaków sprzedawanych co kilka kroków. Jeśli jest to powód, dla którego również Ty decydujesz się na wyjazd w inną część Polski, oto kilka miejsc nad Bałtykiem, które mogą Ci się spodobać. Są rzadziej uczęszczane przez turystów, mniej znane i choć nie zapewniają tylu wygód i atrakcji, co duże miasta, również mają swój urok. Jeśli nie wiesz, gdzie nad Morze Bałtyckie wybrać się samodzielnie lub z bliską osobą, poniżej znajdziesz kilka propozycji.

Rewal: Rewal to niewielka wieś znajdująca się na Pobrzeżu Szczecińskim. To odpowiednie miejsce dla osób, które chcą odpocząć w ciszy i spokoju, z dala od zgiełku i hałasu turystycznych miast. Plaże w tamtych okolicach są malownicze, czyste i dobrze utrzymane. Możesz zabrać ze sobą swój namiot plażowy i zrelaksować się słuchając szumu fal. W okolicy wsi Rewal znajduje się także miejscowość Trzęsacz. Jest to ciekawe do odwiedzenia miejsce ze względu na znajdujące się tuż nad plażą ruiny kościoła. Stoją one na brzegu od kilkuset lat i obecnie nie pozostało już z nich wiele. Tamtejsza legenda głosi, że na cmentarzu pochowana jest syrena Zielenica, córka morza, którą Bałtyk chce odzyskać, zabierając za sobą mury kościoła. Warto również wiedzieć, że przez miejscowość Trzęsacz przechodzi południk 15 stopni długości geograficznej wschodniej. Gmina Rewal to również miejsce przyjazne zwierzętom. Jeśli zastanawiasz się, gdzie nad morze z psem, w okolicy znajdziesz wiele plaż, na których Twój pupil pobawi się i rozładuje swoją energię.

Kadyny: Nie zastanawiaj się, gdzie najbliżej nad morze, tylko wybierz się tam, gdzie naprawdę odpoczniesz. Jednym z miejsc wartych odwiedzenia jest miejscowość Kadyny. Zlokalizowana jest ok. 20 km od Elbląga. Co wyróżnia Kadyny, to, że miejsce to upodobał sobie cesarz Wilhelm II. W miejscowości tej kazał on wybudować swoją letnią rezydencję. Jeśli zależy Ci na czystej plaży i spokojnym wypoczynku, Kadyny to miejsce dla Ciebie. W okolicy można podziwiać nie tylko Bałtyk, ale także zalesione, niewielkie wzgórza, które dodają uroku całemu krajobrazowi. Po bytności cesarza w Kadynach pozostały niektóre zabudowy z czerwonej cegły, na przykład pałac, fabryka majoliki, czy dzieło berlińskich architektów — wieś. Obecnie w dawnym dworze cesarza mieści się luksusowy hotel.

Osetnik: Osetnik to idealne miejsce dla osób podróżujących kamperem lub samochodem, które zamierzają nocować w namiotach. Miejscowość znajduje się ponad 20 km od Łeby, dlatego jest rzadko uczęszczana przez turystów. Wolą oni odwiedzić pobliskie miasto, w którym znajdą więcej atrakcji. Osetnik to bardzo malowniczy odcinek plaży. Plażuje się niemal na pustkowiu, rzadko wybierze się tam przeciętny turysta, można tam raczej spotkać miłośników spokoju i natury. Dla osób, które preferują wygody podczas wakacji, w pobliskiej miejscowości dostępne jest gospodarstwo agroturystyczne.

Pustkowo: Nazwa tej miejscowości wcale nie jest myląca. Pustkowo jest w rzeczywistości niemal puste. Nie ma tam wielu turystów, a najbliższym miastem jest Pobierowo. Pustkowo wyróżnia się jednak zadbanymi, czystymi plażami, które wielokrotnie otrzymywały Niebieską Flagę — odznaczenie przyznawane przez komisję składającą się między innymi z członków Sanepidu oraz Ministerstwa Środowiska.

Poddąbie: Jeśli naprawdę chcesz uciec od ludzi, gwaru i hałasu, warto wybrać się do Poddąbia. To miejscowość, w której na stałe mieszka tylko kilkadziesiąt osób. Szeroka plaża jest piaszczysta, czysta i dobrze utrzymana, a od jednej strony osłania ją zalesiony klif. Osoby, które zastanawiają się, gdzie nad morze z rocznym dzieckiem, mogą odpocząć w Poddąbiu. Znajdą tam ciszę, spokój, czyste powietrze i bliskość natury.

 

Gdzie nad morze zimą?

Nadmorskie miejscowości pełne są turystów wyłącznie w sezonie letnim. Nawet jesienią lub wiosną, gdy temperatury są jeszcze wysokie, coraz mniej osób decyduje się na wyjazd nad polskie morze. W okresie zimowym nadbałtyckie tereny niemal całkowicie pustoszeją. Jednak zupełnie niesłusznie, polskie plaże mogą być piękne o każdej porze roku. Opis Morza Bałtyckiego w okresie od listopada do marca jedynie brzmi niezachęcająco. Skute lodem brzegi, czy zaśnieżone plaże mają dużo uroku, są równie malownicze, jak ciepły piasek i niebieskie fale w lecie. Dlatego, gdy tylko pojawi się kilka wolnych dni lub zaczną się ferie w szkołach, sprawdź, gdzie nad morze z dzieckiem zimą warto się wybrać. W sezonie od jesieni do wiosny lepiej wybierać popularne turystyczne miejsce, zamiast urokliwych, ale rzadko uczęszczanych zakątków.

Dzięki temu możesz pospacerować wzdłuż linii brzegowej, a następnie udać się na obiad, czy gorącą kawę lub herbatę do jednej z licznych kawiarni. Ponadto zimowy odpoczynek w nadmorskim mieście zapewnia wiele rozrywek, z których nie wszystkie wiążą się z plażą. Dlatego w sezonie od listopada do kwietnia lepiej odwiedzać takie miejsca, jak Trójmiasto, Ustka, Kołobrzeg, czy Władysławowo. Do mniejszych miejscowości nie warto zabierać w zimie dzieci, ponieważ szybko mogą się znudzić. Dlatego, jeśli podróżujesz z całą rodziną, wybierz turystyczne miejsca z licznymi atrakcjami. Klimatyczne zakątki nad polskim morzem lepiej sprawdzą się na weekend we dwoje.  

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ