Ostatnio aktualizowane: 09.12.23

 

Kociołki żeliwne – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Osoby, które uwielbiają przesiadywanie przy ognisku z pewnością będą zainteresowane przygotowanym przez nas artykułem. Mowa tutaj o rankingu kociołków żeliwnych, który powstał po to, aby pomóc w wyborze solidnie wykonanego modelu. Tworząc zestawienie dokonaliśmy dogłębnej analizy opinii konsumentów umieszczanych w Internecie. Wzięliśmy pod uwagę także jakość wykonania i wytrzymałość poszczególnych modeli. Na pierwszym miejscu w rankingu znalazł się dobry kociołek żeliwny Mastergrill MG429. Jest to produkt o stosunkowo dużej pojemności, więc można w nim przygotować jedzenie dla kilku osób. W związku z tym dobrze sprawdzi się podczas rodzinnych spotkań. Model wyposażono w solidnie wykonaną, szczelną pokrywę. W rezultacie można łatwo skrócić czas potrzebny na przygotowanie potrawy. Na drugim miejscu w zestawieniu uplasował się kociołek żeliwny na trójnogu Activa 19906. Znajdujące się u podstawy nóżki można demontować, dzięki czemu zarówno przechowywanie, jak i transportowanie modelu nie jest trudne. Jeśli chcesz poznać opisy innych, ciekawych produktów, zachęcamy do lektury naszego rankingu.

5 najlepszych kociołków żeliwnych. Opinie w 2023 roku

 

Najlepsze kociołki żeliwne są dobrym zamiennikiem dla grilla. Pozwalają na przygotowywanie potraw duszonych i gotowanych, bezpośrednio nad ogniem. Dzięki temu rodzinne spotkanie może nabrać nowego charakteru. Na rynku można znaleźć różnego rodzaju modele. Warto zainwestować w produkt, który charakteryzuje się wysoką jakością wykonania. Ponadto istotne, abyś dobrał naczynie o odpowiedniej dla Twojej rodziny objętości. Poniższy ranking kociołków żeliwnych zawiera najciekawsze modele dostępne na rynku.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Kociołek pokryto powłoką, która skutecznie zapobiega przywieraniu potraw. Pozwala nam to zminimalizować użycie tłuszczu, a także znacznie ułatwia czyszczenie garnka. Model ten ma mechanizm docisku pokrywy, więc powietrze nie wydobywa się na zewnątrz naczynia, a to przyspiesza gotowanie.

Wady

Jest to ciężki model, którego przenoszenie wraz z zawartością może nam sprawiać pewien problem. Przy przenoszeniu należy zachować ostrożność, aby danie się nie wylało.

Podsumowanie

Produkt ma wysokie i szerokie nóżki, które są bardzo stabilne. To ułatwia też ustawienie kociołka bezpośrednio nad ogniskiem. Model ma pojemność równą 8 l, co pozwala przygotować posiłek dla sporej grupy osób.

Drugi wybór

Zalety

Demontowane nóżki znacznie ułatwiają transport produktu. Nóżki pozwalają nam na ustawienie garnka na ziemi, a gdy je odepniemy, możemy zawiesić kociołek nad ogniskiem. Produkt ma zamykaną i zakręcaną pokrywę, więc nawet gdy ktoś niechcący wywróci konstrukcję, zawartość garnka nie powinna się wylać.

Wady

Kociołek waży prawie 14 kg, co oznacza, że gdy jest napełniony przygotowanym daniem, waga może przekroczyć 20 kg. To znacznie utrudnia przenoszenie naczynia.

Podsumowanie

Model ma pojemność 7,5 l. Jest on bardzo praktyczny ze względu na demontowane nogi. Produkt ma średnicę równą 28,5 oraz wysokość (razem z nóżkami) wynoszącą 56,5 cm. Garnek wykonano z trwałego żeliwa, które jest łatwe w pielęgnacji.

Rozważ też

Zalety

Kociołek wyróżnia bardzo dobre wykonanie. Podczas gotowania w naczyniu wydziela się żelazo, które wzbogaca potrawę. Ciepło jest rozprowadzane równomiernie, więc danie będzie podgrzane równomiernie. Kociołek z pewnością posłuży kucharzowi przez długi czas. Naczynie wygląda estetycznie.

Wady

Waga kociołka wynosi 19 kg. Przenoszenie go, zwłaszcza z przygotowanym daniem, może okazać się dla niektórych wyzwaniem. Jeżeli chcesz przetransportować sprzęt, to musisz poprosić do pomocy drugą osobę.

Podsumowanie

Całkowita wysokość naczynia wynosi 50 cm. Z kolei jego pojemność 11 l. Kociołek ma 3 stabilne nóżki, które mogą być odkręcane (jeżeli chcesz postawić go nad ogniem). Jest on wykonany z szarego żeliwa i jest dodatkowo emaliowany.

 

1. Mastergrill Kociołek Myśliwski Mg429

 

Prezentujemy Mastergrill MG429, czyli solidnie wykonany kociołek żeliwny. Produkt ma pojemność 8 l, dlatego można w nim przygotować danie dla kilku osób. W związku z tym model dobrze spisuje się podczas grillowania wspólnie z rodziną czy znajomymi. Jest też chętnie wybierany przez drużyny harcerskie czy miłośników biwakowania poza miastem.

Wymiary kociołka są następujące: wysokość – 56 cm, średnica – 28 cm i głębokość – 17 cm. Model waży 13,5 kg. Produkt został wykonany z odpornego żeliwa. Materiał ten ma dobrą termoizolację, dlatego jedzenie pozostaje ciepłe przez długi czas. Ten Kociołek żeliwny 8l równomiernie się nagrzewa, co stanowi jego dużą zaletę. Zastosowana przy produkcji powłoka ma za zadanie ograniczyć przywieranie jedzenia do ścianek. W efekcie czyszczenie modelu nie jest trudne.

Osoby, które miały okazję używać kociołka Mastergrill MG429 twierdzą, że jest to produkt godny uwagi. Do jego zakupu zachęca nie tylko klasyczny wygląd, ale też dobre wykonanie i łatwa pielęgnacja.

Mastergrill MG429 to kociołek żeliwny o pojemności 8 l. Wymiary produktu są następujące: wysokość – 56 cm, średnica – 28 cm i głębokość – 17 cm. Model waży ok. 13,5 kg.

 

Zalety

Powłoka: Prezentowany kociołek żeliwny został pokryty specjalną powłoką, która zapobiega przywieraniu potraw. W efekcie nie musimy się martwić, że jedzenie będzie się przypalać i czyszczenie produktu okaże się czasochłonne.

Pokrywa: Model ma specjalny mechanizm dociskania pokrywy, który powoduje, że przygotowanie potraw przebiega szybciej. Nie musimy więc zbyt długo czekać, aby się pożywić.

Nóżki: Produkt wsparty jest na solidnie wykonanych nóżkach. Zapewniają one odpowiednią stabilność. Użytkownik może bez obaw o uszkodzenie tych elementów postawić kociołek nad płomieniem.

Pojemność: Z uwagi na to, że pojemność modelu jest stosunkowo duża można w nim przygotować jedzenie dla wielu osób. W rezultacie produkt idealnie sprawdzi się podczas biwakowania z rodziną czy przyjaciółmi.

Wykonanie: Czytając opinie konsumentów nie trudno natrafić na recenzje, w których użytkownicy zachwalają wykonanie kociołka. Według wielu osób model zrobiono z wytrzymałych tworzyw, które gwarantują długi czas użytkowania.

 

Wady

Przenoszenie: W niektórych komentarzach można przeczytać, że przenoszenie produktu nie jest komfortowe.

 

 

 

 

2. Activa Kociołek żeliwny 7,5 l 19906

 

Jeśli marzysz o kociołku, który będzie nie tylko dobrze wykonany, ale też zachwyci swoim wyglądem, zachęcamy do zapoznania się z opisem Activa 19906. Jest to model o pojemności 7,5 l. Dokładne wymiary produktu to: długość – 38 cm, głębokość – 34 cm i wysokość – 56,5 cm.

Prezentowany kociołek jest wsparty na 3 nóżkach. Są one dobrze wyprofilowane, co gwarantuje stabilność, a tym samym bezpieczeństwo użytkowania. Istotne jest to, że użytkownik ma możliwość demontażu nóżek. Dzięki temu przechowywanie i przenoszenie produktu nie stanowi problemu. Do produkcji modelu wykorzystano wytrzymałe tworzywa. Materiały te są odporne na działanie wysokiej temperatury i dobrze przewodzą ciepło.

Publikowanie w Internecie opinie na temat kociołka Activa 19906 są pochlebne, co zachęca użytkowników do jego zakupu. Konsumenci zapewniają, że produkt jest odporny na uszkodzenia i przez długi czas wygląda, jak nowy. Dodatkowo model stosunkowo szybko się nagrzewa, więc przygotowanie sycącego dania nie zajmuje dużo czasu.

Kociołek ogrodowy Activa 19906 ma pojemność 7,5 l. Produkt wykonano z żeliwa. Wymiary modelu to: długość – 38 cm, głębokość – 34 cm i wysokość – 56,5 cm, a jego waga wynosi 13,5 kg.

 

Zalety

Nóżki: Demontowane nóżki sprawiają, że przenoszenie kociołka nie jest trudne. Jeśli chcemy zabrać produkt ze sobą w podróż (kemping, biwakowanie), nie musimy się obawiać, że ten zajmie zbyt dużo miejsca w bagażniku albo w ogóle się do niego nie zmieści.

Wykonanie: Kociołek wykonano z mocnych tworzyw. Materiały użyte do produkcji są odporne na działanie wysokiej temperatury, co daje pewność, że produkt będzie należycie spełniał swoje zadanie.

Stabilność: Znajdujące się u podstawy nóżki są stabilne i dobrze wyprofilowane. Gwarantuje to bezpieczeństwo użytkowania – kociołek nie chwieje się na boki.

Design: Produkt ma klasyczny design, więc z pewnością spodoba się wielu osobom. Kociołek ładnie prezentuje się w ogródku.

 

Wady

Czyszczenie: Przeglądając w Internecie opinie na temat Activa 19906 można natrafić na komentarze sugerujące, że czyszczenie produktu jest trudne.

 

 

 

 

3. Rossner Kociołek Żeliwny Emaliowany 11L

 

Na naszej liście znajduje się Rossner 11L, to solidnie wykonany kociołek. Jego wysokość to 50 cm, w tym nóżki, które mają 16 cm. Waga sprzętu wynosi 19 kg. Wielu konsumentów uważa, że zaletą są odkręcane nóżki. W rezultacie możesz powiesić kociołek nad ogniskiem, jeżeli nie chcesz, aby stał na ziemi. 

Najważniejszą zaletą jest to, że potrawy gotowane w naczyniu są wzbogacane żelazem, które uwalnia się podczas gotowania. Warto dodać, że wszystkie potrawy gotowane w kociołku mają charakterystyczny, głęboki smak. Kociołek żeliwny, jak zapewnia producent, równomierne rozprowadza ciepło co sprawia, że dania są podgrzewane równomiernie. Kociołek przez długi czas zachowuje ciepło, więc i potrawy pozostają ciepłe.

Podczas gotowania do jedzenia nie przedostają się żadne niebezpieczne związki. Użytkownicy chwalą dobre wykonanie naczynia. Jest ono w całości wykonane z szarego żeliwa. Od wewnątrz kociołek jest emaliowany, z wierzchu zaś oksydowany. Dlatego model nie ulega zniszczeniu i przez wiele lat wygląda estetycznie. Pojemność kociołka wynosi 11 l.

Rossner 11L to kociołek żeliwny 11l o wysokości 50 cm. Średnica górna naczynia to 30 cm. Kociołek jest w całości wykonany z żeliwa. Jest on wyposażony w 3 nóżki.

 

Zalety

Jakość potraw: Potrawy gotowane w kociołku są nie tylko smaczne, ale też zdrowe i wolne od niebezpiecznych substancji. Poza tym są one wzbogacone w żelazo.

Solidne wykonanie: Szare żeliwo jest jednym z najmocniejszych materiałów, z których można zrobić naczynia. Kociołek jest odporny na zniszczenia, a poza tym jest emaliowany, więc przez długi czas będzie wyglądał estetycznie.

Utrzymanie ciepła: Potrawa w kociołku przez długi czas utrzymuje ciepło, to idealne rozwiązanie na imprezy czy dla osób, których bliscy wracają do domu o różnych godzinach.

 

Wady

Waga kociołka: Waga naczynia wynosi 19 kg, więc transport może okazać się dość trudny. Warto poprosić kogoś o pomoc.

 

 

 

 

4. Peterhof Kociołek Myśliwski Żeliwny Emaliowany 10L

 

Peterhof 10L to kociołek o średnicy 30 cm, a jego całkowita wysokość wynosi 50 cm. Z kolei waga naczynia to 20 kg. Kociołek ma odkręcane nóżki, których długość wynosi 16 cm. Możliwość odkręcania sprawia, że kociołek można również umieścić bezpośrednio nad ogniskiem. . Naczynie jest wyposażone w pokrywkę, którą można szczelnie zamknąć.

Konsumenci chwalą solidne wykonanie produktu, jest on wykonany z odlewu ciśnieniowego, więc żadna część kociołka się nie odłączy od korpusu. Poza tym model jest w środku emaliowany, co oznacza, że jest on odporny na wysokie temperatury oraz na ścieranie. Konsumentom podoba się również to, że potrawy gotowane w kociołku są zawsze smaczne, a składniki nie przywierają do dna.

Pojemność naczynia to 10 l, w efekcie czego za jednym razem przygotujesz dużą ilość jedzenia. Warto wspomnieć, że pokrywka jest dokręcana do korpusu. W rezultacie potrawy są przygotowywane szybko, a ciepło jest rozprowadzane równomiernie.

Peterhof 10L to naczynie, które warto kupić.  Kociołek żeliwny 10l jest w całości wykonany z żeliwa, do tego jest emaliowany. Wysokość modelu to 50 cm, a jego średnica to 30 cm.

 

Zalety

Solidne wykonanie: Kupując prezentowany kociołek masz pewność, że nie zostanie on w żaden sposób zarysowany ani zniszczony. Oprócz wykonania z mocnego żeliwa jest on dodatkowo emaliowany.

Pokrywka: Dokręcona pokrywka sprawia, że potrawy są przygotowywane bardzo szybko, nie będziesz więc zbyt długo czekał, aby nakarmić rodzinę i przyjaciół.

 

Wady

Odkręcanie nóżek: Niektórzy użytkownicy uważają, że odkręcanie nóżek może być trudną czynnością.

Waga: Kociołek waży 20 kg, więc najlepiej będzie, jak pozostanie w jednym miejscu. Nie jest on mobilny.

 

 

 

 

5. Activa Kociołek Myśliwski Activa Żeliwny

 

Model Activa 19890 cieszy się dużym zainteresowaniem wśród konsumentów. Przeznaczony jest on do użytkowania bezpośrednio nad ogniem. Również w zastępstwie grilla ogrodowego można, wykorzystując kociołek żeliwny, uzyskać równie smaczne potrawy.

Ten tani i dobry kociołek żeliwny wykonany został z wysokiej jakości materiałów. Szare żeliwo jest wytrzymałe i solidne. Poza tym równomiernie rozprowadza ciepło. Z tego względu, sprawdza się do przyrządzania posiłku nad ogniskiem. Możliwość zawieszenia kociołka sprawia, że jego obsługa staje się wygodna. Żeliwne nóżki także pozwalają na postawienie naczynia na ziemi. Ułatwiają one również jego przenoszenie. Model ten waży 6,8 kg, więc jego transport nie powinien sprawiać trudności.

Kociołek ma pojemność 4,5 l. Pozwala to na przygotowanie w nim zup lub dań duszonych dla kilku osób. Do zestawu dołączona jest szczelna przykrywka. Wymiary tego produktu to 27 cm x 44 cm x 27 cm. Użytkownicy doceniają ten model za dużą żywotność i trwałość. Twierdzą oni także, że sprzęt bardzo atrakcyjnie się prezentuje.

Activa 19890 to kociołek żeliwny o pojemności 4,5 l. Produkt waży 8 kg, a jego wymiary to: długość – 27 cm, głębokość – 27 cm i wysokość – 44 cm.

 

Zalety

Wykonanie: Kociołek zrobiono z dobrego gatunkowo żeliwa. Jest to nie tylko odporny na uszkodzenia, ale też bezpieczny w użytkowaniu materiał.

Nóżki: Istnieje możliwość demontażu nóżek. Jest to niezwykle przydatne, jeśli chcemy zabrać produkt w podróż. Ma to również znaczenie podczas przechowywania.

 

Wady

Zapach: Komentarze niektórych Internautów wskazują, że na początku kociołek nie pachnie zachęcająco. Zaleca się więc jego dokładne wyczyszczenie przed pierwszym użyciem.

Nagrzewanie: Niektóre osoby twierdzą, że model powoli się nagrzewa, dlatego trzeba czekać stosunkowo długo, aż potrawa będzie gotowa.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki kociołek żeliwny kupić?

 

W dawnych czasach kociołki kojarzyły się z czarownicami i przygotowywaniem tajemniczych mikstur nad ogniem. Również podróżnicy brali ze sobą te naczynia, aby móc przygotować w drodze pożywne danie. Dzisiaj, garnki te wykorzystywane są w trakcie spotkań z rodziną lub przyjaciółmi, a także podczas biwaków. Przygotowywane w nich posiłki dobrze rozgrzewają nawet w chłodne dni. Kociołek żeliwny pozwala na przygotowanie potraw odmiennych od tych z grilla. Dlatego też może stanowić bardzo dobre uzupełnienie wspólnej kolacji na świeżym powietrzu. Naczynie to jest przeznaczone do użytkowania nad ogniem. Dlatego też warto zabierać je ze sobą na biwaki i campingi.

Jeżeli zastanawiasz się, jaki kociołek żeliwny wybrać, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Naczynie tego typu szybko się nagrzewa. Materiał wykorzystany do produkcji, czyli żeliwo pozwala na równomiernie rozkładanie temperatury w trakcie gotowania. Dlatego też możesz mieć pewność, że całe danie jest ugotowane. Poza tym specjalny skład żeliwa wyciąga z potraw głębie smaku i zapachu. Jednakże test kociołków żeliwnych pokazuje, że są one dość ciężkie, zwykle ważą około 7 kg, ale znajdziemy też cięższe modele. Łącznie z potrawą mają około 17-18 kg. Dlatego też trzeba być ostrożnym, aby nie rozlać gotowego dania. Ponadto do przenoszenia naczynia potrzeba kilku osób. Kociołki charakteryzują się tym, że przez bardzo długi czas trzymają ciepło. To sprawia, że gotowy posiłek można zjeść nawet, gdy ognisko jest już zagaszone.

Surowy czy emaliowany – jaki jest najlepszy kociołek żeliwny?

Na rynku można znaleźć modele, które są pokryte farbą lub emalią oraz takie w stanie surowym. Typ surowy trudno się czyści, gdyż jego powierzchnia jest chropowata. Ponadto potrawy przywierają do jego powierzchni i trudno jest domyć wnętrze naczynia. Poza tym model nie jest odporny na działanie rdzy. Dlatego też takie naczynia trzeba samodzielnie natłuszczać. Natomiast kociołki emaliowane bardzo łatwo się myje. Wystarczy zalać je ciepłą wodą z płynem i następnie oczyścić. Z tego względu, modele pokryte emalią są bardziej praktyczne. Jednakże użytkownicy twierdzą, że zmienia ona smak potraw.

 

Pojemność kociołka

Przy zakupie kociołka do domu należy zastanowić się, ile osób będzie uczestniczyć w uczcie. W przypadku sporej rodziny lub przyjęć na wiele osób, warto wybrać modele o dużej pojemności. Kiedy zaproszonych jest około 10 gości, najlepiej sprawdzi się 15 litrowy gar. Chociaż niektórzy twierdzą, że na 1 osobę powinien przypadać 1 l. Jeżeli jednak planujesz robić potrawy dla 2 – 4 osób, wystarczy Ci naczynie do 4,5 l. Na rynku znajdują się także modele o pojemności 6 l, 8 l czy 10 l, a nawet  kociołek żeliwny 15l.

 

Budowa kociołka

Gdy bierzemy pod uwagę pojemność naczynia, ważną kwestią jest jego konstrukcja. Możemy wyróżnić m.in. kociołek żeliwny myśliwski, który charakteryzuje się niewielkim rozmiarem (4,5 l lub 8 l). Można w nim przygotować jedynie posiłek dla około 5 osób. Taki model często posiada dokręcone nóżki, co pozwala na postawienie go na ziemi. Aby mieć pewność, że kociołek nie przewróci się nad ogniem, muszą być one stabilne i masywne. Bardzo rzadko wyposażony jest on w uchwyt, który pozwala na jego zawieszenie nad ogniem. Takie naczynie jest szczelnie przykryte pokrywką i tworzy się w nim sosy oraz inne gotowane potrawy.

Drugim rodzajem naczynia jest kociołek węgierski. Aby ugotować w nim potrawę, należy nad ogniskiem zamontować trójnóg i powiesić je na nim. Tradycyjnie nie miały one nóżek ani pokrywy. Takie garnki dostępne są w różnych pojemnościach, a więc znajdziemy modele. od 6 l do 16 l. Dlatego ten typ sprawdzi się najlepiej w przypadku dużej liczby osób. Ponadto należy pamiętać o doborze odpowiedniego stojaka. W przypadku mniejszych kociołków sprawdzi się trójnóg o wysokości 1 m. Jednakże, gdy model ma 16 l, odpowiedni będzie taki powyżej 1,2 m. Zależnie od kształtu naczynia, przyrządza się w nim dania, które można mieszać, w tym zupy, czy bigos. Modele zwężające się ku górze przeznaczone są do przygotowywania zup. Natomiast w kociołkach, które rozszerzają się ku górze, można ugotować leczo lub bigos.

 

Wypalanie wnętrza

Najlepszy kociołek żeliwny nie powinien być nigdy czerniony chemicznymi substancjami. Dlatego, gdy kupujemy kociołek żeliwny, jego pierwsze użycie różni się od dalszego użytkowania. Najpierw należy wypalić wnętrze, aby nie wyrządziło szkód zdrowotnych i zapewniło dobry smak. Następnie, podczas duszenia wnętrze kociołka należy pokryć liśćmi kapusty. Później wkłada się do środka mięso i inne warzywa. Takie zabiegi sprawiają, że potrawa cieszy się wyjątkowym smakiem. Trzeba pamiętać, że czas przygotowania potraw jest krótszy niż tych przyrządzanych w garnku. Trzeba je wówczas pilnować, aby się nie przypaliły.

Kociołki żeliwne w dobrych cenach

Na rynkach dostępnych jest wiele modeli tego typu naczyń. Najtańsze kociołki można znaleźć za około 60 zł. Najdroższe sztuki dostępne są za 800 zł. Cena zależna jej od wielkości, rodzaju pokrycia i jakości wykonania. Trzeba szczególnie uważać na tańsze produkty, które mogą być pokryte emalią – szybko odchodzi od powierzchni.

 

 

Jaki kociołek: żeliwny czy emaliowany?

 

Podpowiedzieliśmy Ci już, jaki kociołek żeliwny jest polecany do gotowania na zewnątrz. Chcemy też przedstawić najważniejsze atuty takich produktów i porównać je do zalet modeli pokrytych emalią. To na pewno ułatwi Ci znalezienie odpowiedzi na pytanie: jaki wybrać kociołek na ognisko – żeliwny czy emaliowany?

Korzyści płynące z zakupu produktu z żeliwa

Kociołki żeliwne używane były już kilkaset lat temu. Służą one do przyrządzania pysznych potraw na świeżym powietrzu, nie tylko na ognisku, ale i w palenisku grilla. Tego typu produkty wytwarzane są z żeliwa szarego, czyli niezwykle solidnego materiału, który jest odporny na zadrapania i podobne uszkodzenia. W takim kociołku żeliwnym z paleniskiem z łatwością przygotujemy zupy, udusimy mięso, a także ugotujemy dania wegetariańskie. Z uwagi na to, że powierzchnia naczynia nagrzewa się równomiernie, nie musimy martwić się o przypalenie potrawy (nawet jeśli nie będziemy jej regularnie mieszać). Mówi się, że za sprawą żeliwa przygotowane posiłki mają niepowtarzalny smak i zapach, co sprawia, że jedzenie na świeżym powietrzu staje się przyjemniejsze.

 

Dlaczego warto wybrać kociołek emaliowany?

Kociołki żeliwne w dobrych cenach pokryte emalią elegancko się prezentują i są łatwe do utrzymania w czystości. Wszystko za sprawą gładkiej powierzchni. Do mycia takiego produktu wystarczy nam wilgotna gąbka nasączona w płynie do mycia naczyń. Model emaliowany może więc okazać się wyjątkowo praktyczny. Ważne jest również to, że powłoka pokrywająca kociołek nie ma szkodliwych substancji, dlatego jest bezpieczna dla naszego zdrowia.

 

Jaki kociołek myśliwski – żeliwny czy emaliowany?

Trudno jest jednoznacznie określić, który kociołek myśliwski jest najlepszy, ponieważ o tym decyduje wiele różnych czynników. Bardzo często słyszy się, że smak potraw przygotowanych w modelu żeliwnym jest inny niż tych z naczynia emaliowanego – jest bardziej soczysty i intensywny. Może być w tym trochę prawdy. Co prawda pokrywająca kociołek emalia skutecznie zapobiega przywieraniu dania do dna i ścianek, ale może też przyczyniać się do zmiany jego koloru i smaku. Dzieje się tak jednak wtedy, gdy powłoka jest uszkodzona, czyli wytarta lub zadrapana. Wówczas w czasie gotowania do potrawy przedostają się różne związki chemiczne, które mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Musimy więc zachować ostrożność podczas mycia kociołka i nie używać w tym celu ostrych zmywaków.

Żeliwne modele bardzo długo trzymają ciepło, więc nawet po dłuższym czasie temperatura dania nie spadnie na tyle, że trzeba ją będzie ponownie podgrzewać. Poza tym czas gotowania posiłków nie jest zbyt długi, niezależnie od tego, co dokładnie przyrządzamy. Mając kociołek z surowego żeliwa, trzeba go jednak regularnie natłuszczać, aby nie pojawiła się na nim rdza.

Jak znaleźć idealny kociołek?

Zarówno żeliwne, jak i emaliowane produkty mają swoje zalety. Jeśli nie wiemy, który model wybrać, jednym z lepszych rozwiązań jest zakup kociołka wykonanego z żeliwa, zabezpieczonego dodatkowo emalią. Takie połączenie 2w1 da nam pewność, że naczynie nie zniszczy się za szybko (nawet jeśli będzie często użytkowane), a gotowane potrawy będą zachwycały niepowtarzalnym aromatem i smakiem. Żeliwne kociołki emaliowane nie tylko długo trzymają ciepło i równomiernie się nagrzewają, ale też nie wymagają czasochłonnej konserwacji. Trzeba tylko pamiętać o tym, aby do mycia używać miękkich gąbek. W przypadku uporczywych zabrudzeń możemy też napełnić naczynie wodą wymieszaną z łagodnym detergentem i zostawić na kilkadziesiąt minut. Kociołek żeliwny, to produkt, którego możemy poszukiwać w takich sklepach jak Castorama, OBI, Leroy Merlin, a nawet Bricomarche czy Auchan. 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 09.12.23

 

Szukającym dobrego paleniska ogrodowego polecamy Castorama Blooma Ulong, sprzęt uważany przez wielu konsumentów za jeden z najsolidniejszych. Odpalając palenisko możesz być pewien, że wszystkim zgromadzonym naokoło będzie ciepło, ponieważ ciepło jest emitowane we wszystkich kierunkach. Montaż zestawu nie jest skomplikowany. Wykonanie dolnej części sprzętu jest solidne, nie musisz się martwić, że palenisko będzie się kiwało. Dodatkową zaletą jest obecność składzika na materiał, który będzie spalany. Drewno i węgiel znajdują się tuż pod paleniskiem. Kolejnym godnym polecenia produktem jest Castorama Blooma Manitan. Prosty sprzęt, który dzięki solidnym nóżkom możesz postawić w każdym miejscu ogrodu. W palenisku możesz palić nie tylko drewnem, ale również węglem. Ciepło spalającego się materiału jest emitowane równomiernie na każdą stronę, więc osobom zgromadzonym wokół paleniska będzie ciepło.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

W palenisku można palić drewno lub węgiel drzewny, zależnie od indywidualnych przyzwyczajeń. Jest ono solidne, ponieważ do jego produkcji wykorzystano żeliwo i stal. Produkt prezentuje się estetycznie z uwagi na ciemną kolorystykę.

Wady

Przenoszenie modelu z miejsca na miejsce może okazać się trudne, mimo że jest on stosunkowo lekki. Nie został wyposażony w wygodny uchwyt ani kółka w podstawie.

Podsumowanie

Produkt jest wytrzymały, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby go używać tak często, jak chcemy. Palenisko ma niewielkie wymiary, ale można się przy nim ogrzać, a do tego przyrządzić na ruszcie smaczne potrawy. Model sprawdza się w ogrodzie, na działce, jak i na biwaku.

Drugi wybór

Zalety

Model ma uchwyty, za sprawą których można go szybko przenieść w wybrane miejsce i to bez potrzeby proszenia kogoś o pomoc. Wielokierunkowa emisja ciepła sprawia, że po rozpaleniu ognia możemy szybko się ogrzać, niezależnie od miejsca, w którym usiądziemy.

Wady

Część osób uważa, że nóżki znajdujące się w podstawie produktu powinny być nieco dłuższe. Długotrwałe pochylanie się nad rusztem nie jest przyjemne, gdyż wywołuje ból pleców.

Podsumowanie

Palenisko zostało wykonane ze stali. Z tego względu wykazuje ono odporność na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Model waży ok. 13 kg, a średnica rusztu jest równa 80 cm. Co ważne, do rozpalenia ognia możemy użyć nie tylko drewna, ale i węgla drzewnego.

Rozważ też

Zalety

Produkt wyróżnia się solidnością. Jego materiałem wykonania jest stal niepodatna na zarysowania, pęknięcia, a także na korozję. Jako opał możemy wykorzystać węgiel drzewny lub drewno, zależnie co mamy pod ręką.

Wady

Palenisko nie sprawdza się zbyt dobrze podczas imprez organizowanych w większym gronie znajomych. Ruszt nie jest na tyle duży, aby można było na nim szybko przygotować posiłek dla wszystkich gości.

Podsumowanie

Model ma okrągłą podstawę i stoi stabilnie na podłożu. Możemy ustawić go na balkonie, tarasie, w ogrodzie czy na plaży. Palenisko waży 13 kg i ma kompaktowe wymiary. Z pewnością zmieści się w samochodowym bagażniku. Jest ono utrzymane w czarno-czerwonej kolorystyce.

 

 

Paleniska ogrodowe Castorama – ranking

 

 

Castorama Blooma Ulong

 

Jeżeli lubisz przesiadywać wieczorami na zewnątrz, mimo że już robi się chłodno, to mamy dla Ciebie rozwiązanie. Jest to palenisko ogrodowe Castorama Blooma Ulong. Po rozpaleniu prezentowanego produktu masz zapewnione ciepło i możesz jeszcze kilka godzin spędzić w ogródku.

Po zakupieniu paleniska, jedyne co musisz zrobić to zamontować go w wybranym miejscu. Wielu użytkowników donosi, że jest to bardzo łatwe zadanie i nie zajmuje więcej niż kilka minut. Z pewnością nie będzie do tego potrzebny fachowiec. Konserwacja modelu jest także bardzo łatwa. Po każdym użytkowaniu wystarczy oczyścić palenisko i schować je do garażu.

Wymiary produktu wynoszą 58 cm x 56 cm. Model nie zabiera zbyt dużo miejsca, więc jest odpowiedni nawet do mniejszego ogrodu. Jeżeli chodzi o wagę paleniska, to jest to 7,5 kg, dzięki czemu możesz bez problemu przenosić prezentowany produkt. Został on wykonany z żeliwa oraz stali. Oba materiały są bardzo trwałe, co sprawia, że będziesz mógł użytkować palenisko przez długi czas.

Chcąc rozpalić ogień możesz użyć drewna lub węgla drzewnego. Wszystko zależy od Twoich preferencji. Użytkownicy uważają, że opisywane palenisko ogrodowe Castorama w dobrej cenie jest nie tylko źródłem ciepła, ale także ozdobą ogrodu. Wspominają oni również, że jest to wysoce bezawaryjny produkt.

Palenisko ogrodowe Castorama Blooma Ulong waży 7,5 kg, a jego wymiary to 58 cm x 56 cm. Można go stosować wyłącznie na zewnątrz.

 

Zalety

Montaż i konserwacja: Montaż sprzętu nie zabiera zbyt dużo czasu i jest na tyle łatwy, że każdy może go wykonać bez pomocy specjalisty. Z kolei konserwacja ogranicza się do regularnego opróżniania i przemywania paleniska.

Emisja ciepła: Sprzęt emituje ciepło we wszystkich kierunkach. W rezultacie wokół paleniska może się zebrać wiele osób i cieszyć się z ciepła.

Stabilność: Ze względu na dość obszerną i kwadratową podstawę palenisko zawsze jest stabilne i nie musisz się martwić, że się przechyli, a drewno wypadnie.

Składzik: W zestawie znajduje się składzik na drewno lub na węgiel (zależy, czego używasz). Materiał do spalania będziesz miał zawsze przy palenisku.

Wykonanie podstawy: Podstawa sprzętu jest wykonana z solidnej stali nierdzewnej, a jej część to żeliwo. Cała podstawa jest odporna na uszkodzenia, a estetyczna, czarna farba nie odpryskuje.

 

Wady

Wykonanie pokrywki: Wykonanie pokrywki: Pokrywka nie jest zbyt dobrze wykonana. Delikatna siatka może dość łatwo ulec uszkodzeniu.

 

 

 

 

Castorama Blooma Manitan

 

Model Castorama Blooma Manitan jest uważany za jedno z najlepszych palenisk ogrodowych. Produkt charakteryzuje się bardzo prostą konstrukcją, dzięki czemu obsługa nie sprawia kłopotów. Jest to okrągłe palenisko, które stoi na 3 stabilnych nogach. Montaż produktu nie jest trudny. Wystarczy, że postawisz go w wybrane miejsce i gotowe.

Model został wykonany ze stali. Jest on więc odporny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Oprócz tego sprzęt nie ulega zniszczeniu na skutek działania warunków atmosferycznych, takich jak deszcz czy słońce. Wymiary paleniska wynoszą 92 cm x 80 cm. Jest to stosunkowo duży model, który jednak łatwo się przenosi. Jego waga to 13 kg.

Palenisko ma uchwyty, które nie nagrzewają się i ułatwiają transport konstrukcji. Nóżki produktu są bardzo masywne i stoją stabilnie nawet na nierównym terenie. W palenisku rozpalisz w zarówno drewno, jak i węgiel drzewny. Wybór jest uwarunkowany Twoimi preferencjami.

Według użytkowników jest to bardzo solidny model, który równocześnie dobrze się prezentuje. Wspominają oni również o łatwym przenoszeniu oraz montażu prezentowanego produktu. Jest to jedno z najchętniej wybieranych palenisk dostępnych na rynku. Internauci wśród wielu atutów sprzętu najczęściej wymieniają dużo miejsca na rozpalenie ognia, a także uniwersalny, czarny kolor, który pasuje się do większości ogrodów.

Castorama Blooma Manitan to palenisko ogrodowe o wadze 13 kg. Wymiary produktu wynoszą 34 cm x 92 cm x 80 cm. Jest on wykonany ze stali i ma kolor czarny.

 

Zalety

Solidne wykonanie: Prezentowany model jest bardzo solidnie wykonany. Całość to stal nierdzewna pomalowana proszkowo na czarno. Test palenisk ogrodowych Castorama wykazał, że produkt przez długi czas będzie wyglądać estetycznie i nie będzie ulegać zniszczeniu.

Zachowanie ciepła: Ciepło z palonego drewna jest utrzymywane przez długi czas i jest rozprowadzane na wszystkie kierunki.

Każdy materiał palny: W palenisku możesz stosować każdy materiał palny, może to być drewno lub węgiel, oba będą się dobrze spalać i nie uszkodzą sprzętu.

 

Wady

Prostota: To bardzo prosty sprzęt bez żadnych dodatków. W rezultacie trzeba samodzielnie zorganizować pokrywkę. Nie ma on te miejsca na przechowywanie materiałów do spalenia.

 

 

 

 

Castorama Blooma Tinga


Jednym z pozytywnie komentowanych produktów jest Castorama Blooma Tinga, dobrze wykonane palenisko, które z pewnością ogrzeje Twoją rodzinę w chłodniejsze dni. Jest ono umieszczone na solidnej podstawie, która je utrzymuje. Waga sprzętu wynosi 13 kg, a jego wymiary 52 cm x 59 cm.

W palenisku można palić zarówno węglem, jak i drewnem. Ma ono okrągły kształt i jest wykonane ze stali. Materiał ten sprawia, że model jest odporny na uszkodzenia. Konsumentom podoba się ciekawy wygląd paleniska. Jego podstawa jest czarna, a główna część jest czerwona, co daje ciekawy efekt.

Do zestawu dołączono kratkę oraz nakrywkę. Oznacza to, że podczas korzystania z ciepła paleniska możesz również w nim grillować kawałki mięsa lub warzyw. Jest to więc urządzenie wielofunkcyjne. Montaż modelu jest uważany za nieskomplikowany, zupełnie tak samo, jak jego konserwacja. Warto wspomnieć, że sprzęt jest stabilny i nie przechyla się. Ciepło jest emitowane na wszystkie strony, więc każdy ma szansę z niego skorzystać.

Castorama Blooma Tinga to dobre palenisko ogrodowe Castorama do 200 zł o wadze 13 kg. Jest ono wyposażone w kratkę. Wymiary modelu to 52 cm x 59 cm.

 

Zalety

Ładny wygląd: Palenisko ma podstawę w kolorze czarnym, a jego główna część jest czerwona. Wyróżnia się ono na tle innych modeli i wygląda bardzo estetycznie.

Wielofunkcyjność: Sprzęt nie tylko daje ciepło, ale również pozwala na grillowanie jedzenia. Można więc się również posilić.

Wykonanie: Palenisko jest wykonane ze stali. W rezultacie jest odporne na uszkodzenia zewnętrzne oraz na trudne warunki atmosferyczne.

 

Wady

Waga: Konstrukcja waży 13 kg. Przenoszenie sprzętu może być trudne, szczególnie jeśli trzeba to zrobić w pojedynkę.

 

 

 

 

Jakie palenisko ogrodowe Castorama wybrać?

 

Kiedy pogoda zachwyca, większość z nas ma ochotę spędzać każdą wolną chwilę na świeżym powietrzu. Spędzanie czasu na zewnątrz i cieszenie się przyjemną pogodą jest o wiele lepsze niż siedzenie w domu. Wieczorem może jednak zrobić się trochę chłodniej, a niestety grill nas nie ogrzeje. Dlatego wiele osób wybiera paleniska. Produkt tego typu używany jest głównie do utrzymywania ciepła. Możesz umieścić go w ogródku lub na tarasie. Co jest jednak istotne przy wyborze takiego produktu? Jeżeli jeszcze nie znasz odpowiedzi na to pytanie, to zapraszamy Cię do zapoznania się z naszym artykułem.

 

 

Castorama to sieć sklepów, która oferuje produkty do ogrodu, domu, a także sprzęty, które ułatwią nam majsterkowanie. Sieć oferuje zróżnicowany asortyment produktów, a wśród nich znajdziemy też paleniska ogrodowe.

Na początku zwróćmy uwagę na wykonanie danego produktu. Najczęściej spotykamy paleniska zrobione ze stali. Jest to bardzo mocne tworzywo, więc produkt posłuży nam przez długi czas. Oprócz tego paleniska stalowe są stosunkowo lekkie i łatwe w pielęgnacji. Na rynku znajdziemy też modele wykonane z żeliwa. Takie palenisko jest dość ciężkie, lecz z pewnością jest to inwestycja na lata.

Według wielu osób najlepsze palenisko Castorama w 2023 roku ma stabilne nóżki. Jest to jeden z najważniejszych elementów tego produktu. Nóżki powinny być wystarczająco masywne, aby stabilnie stały nawet na niezbyt równym terenie. Sprawdź, czy postawiony model nie kołysze się, a nóżki są dobrze zamontowane do korpusu produktu.

Jeżeli chodzi o dodatkowe wyposażenia, to najlepsze paleniska ogrodowe Castorama mają nienagrzewające się uchwyty. Umożliwiają nam one bezpieczne przeniesienie danego modelu w inne miejsce. Nie mniej ważny jest także schowek na drewno. Kupując palenisko z takim elementem zaoszczędzisz sobie czasu przy przenoszenia drewna z piwnicy lub z innego miejsca, gdzie je przechowujesz.

 

Ostatnio aktualizowane: 09.12.23

Jaki kociołek myśliwski wybrać? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w przygotowanym przez nas rankingu, w którym na pierwszym miejscu uplasował się model RÖSSNER Austria. Ma on sporą pojemność, więc można w nim przyrządzić smakowite danie dla wielu osób. Jakość wykonania kociołka myśliwskiego jest oceniana bardzo dobrze. Materiał, z którego zrobiono naczynie, nie jest podatny na działanie wysokiej temperatury. Emalia skutecznie zabezpiecza przed przywieraniem do dna, a tym samym przypaleniem jedzenia. Model wyposażono w solidnie i dobrze wyprofilowane nóżki. W rezultacie nie trzeba się obawiać o to, że naczynie się przewróci. Jeśli wciąż nie wiesz, który produkt wybrać, powinieneś poznać nasze pozostałe propozycje. Na drugim miejscu w zestawieniu znalazł się kociołek myśliwski Mastergrill Grill MG629. Kupujący doceniają to, że cena produktu nie jest wygórowana. Model ma estetyczny design, a dodatkowo jest stosunkowo lekki. W efekcie jego przenoszenie nie powinno być zbyt męczące.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Kociołek został wykonany z żeliwa, pokryto go dodatkowo emalią. Takie rozwiązanie zapobiega przywieraniu gotowanej potrawy do dna. Naczynie wykazuje odporność na uszkodzenia mechaniczne i działanie wysokich temperatur. W podstawie modelu są nóżki, które można odkręcić.

Wady

Pojemność naczynia wynosi 8 l, dlatego jest to dobry wybór na imprezy organizowane jedynie dla kilku, a nie kilkunastu osób.

Podsumowanie

Model można zawiesić nad ogniskiem albo ustawić na palenisku kuchenki. Przyrządzane w nim dania mają wyjątkowy smak i aromat. Kociołek jest łatwy do utrzymania w czystości, można myć go w wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu. W zestawie jest przykręcana pokrywka, ułatwiająca przygotowanie duszonej potrawy.

Drugi wybór

Zalety

Naczynie jest wytrzymałe i odporne na zarysowania oraz inne uszkodzenia. Co więcej, nie ma ryzyka odkształcenia jego dna na skutek działania wysokich temperatur. Kociołek został pokryty nieprzywierającą powłoką, co skutecznie zapobiega przypaleniu potrawy.

Wady

Konsumenci narzekają, że przenoszenie modelu z miejsca na miejsce nie jest proste. Wszystko przez to, że naczynie nie ma rączek, za które można byłoby go chwycić.

Podsumowanie

Pojemność kociołka wynosi 4,5 l. Naczynie można ustawić stabilnie na podłożu, gdyż w jego podstawie znajdują się trzy nóżki. Model na pewno przyda się podczas imprez organizowanych w gronie rodziny czy znajomych. Pozwala on na przygotowanie pysznych posiłków na świeżym powietrzu.

Rozważ też

Zalety

Model wyróżnia się zintegrowanym paleniskiem, za sprawą którego nie musimy przygotowywać miejsca na rozpalenie ogniska. Popielnik jest wyjmowany, co ułatwia opróżnianie go i czyszczenie. Naczynie ma dwa praktyczne uchwyty, więc możemy je swobodnie przenosić.

Wady

Wadą kociołka jest czasochłonne mycie. Jego pojemność wynosi 14 l. Model ma stosunkowo duże wymiary, więc prawdopodobnie nie zmieści się w zlewozmywaku.

Podsumowanie

Naczynie doskonale sprawdza się nie tylko podczas imprez myśliwskich, ale i integracyjnych. Można w nim przygotować potrawę dla większej grupy osób. Materiałami wykonania modelu są stal szlachetna i stalowa blacha. Kociołek ładnie się prezentuje, a do tego nie jest podatny na korozję.

 

 

Najlepsze kociołki myśliwskie w 2023 roku

 

Jeśli nie chcesz poświęcać dużo czasu na porównywanie poszczególnych modeli, poznaj nasz ranking kociołków myśliwskich. Wybraliśmy do niego modele cechujące się trwałością i ładnym designem.

 

Nasze zalecenia

 

RÖSSNER Austria 8l

 

Jednym z najlepszych kociołków myśliwskich jest RÖSSNER Austria o pojemności równej 8 l. Wymiary modelu są następujące: wysokość całkowita – ok. 50 cm, średnica – 27,5 cm i wysokość naczynia – 23 cm. Produkt waży ok. 15 kg. Jest on sprzedawany w zestawie ze szczelną pokrywą z dobrze wyprofilowanym uchwytem.

Kociołek ma powłokę emaliowaną, która wykazuje dużą odporność na działanie wysokich temperatur. Dodatkowo chroni przed przywieraniem jedzenia do dna naczynia, dzięki czemu przyrządzanie potraw jest łatwiejsze. Model można zawiesić nad ogniskiem lub włożyć go bezpośrednio do paleniska.

Prezentowany kociołek myśliwski cieszy się popularnością wśród konsumentów. Pozytywne opinie na jego temat są dowodem na to, że jakość jego wykonania jest bardzo dobra. Użyty do produkcji materiał nie ulega zniekształceniom i jest prosty w pielęgnacji. Odpowiednio wyprofilowane nóżki są gwarancją stabilności.

Kociołek RÖSSNER Austria 8l został wykonany z żeliwa i pokryty warstwą emalii. Pojemność naczynia wynosi 8 l, a jego wymiary to: 50 cm x 27,5 cm.

 

Zalety

Brak ryzyka przywierania potraw: Ponieważ wnętrze kociołka jest emaliowane, nie należy się obawiać o przywieranie gotowanej potrawy do dna.

Odkręcane nóżki: Nóżki w podstawie naczynia są odkręcane. To daje nam możliwość ustawienia modelu stabilnie na podłożu lub zawieszenia go nad ogniskiem.

Dołączona pokrywka: Do kociołka dołączono dopasowaną pokrywkę, dlatego możemy bez przeszkód przyrządzić duszone mięso.

Odporność na wysokie temperatury: Model wykazuje odporność na działanie wysokiej temperatury, a także na ścieranie i odkształcenia dna.

Mało kłopotliwe mycie: Do mycia naczynia można używać łagodnych detergentów. Jego wnętrze ma gładką powierzchnię, co dodatkowo ułatwia pozbycie się resztek jedzenia.

 

Wady

Za mała pojemność: Biorąc pod uwagę pojemność kociołka, nie jest to idealna propozycja na imprezę organizowaną dla większej grupy. Model sprawdza się dobrze podczas przyjęć w mniejszym gronie.

 

 

 

 

Mastergrill Grill MG629

 

Wiele osób przyznaje, że Mastergrill Grill MG629 to dobry i tani kociołek myśliwski. Nie sposób się z tym nie zgodzić. Produkt wyróżnia trwałość. Nawet jeśli będziemy często korzystać z naczynia, nie ma obaw, że na skutek działania wysokiej temperatury będzie się odkształcał.

Wysokość kociołka jest równa 43 cm, a jego waga to 8 kg. Pojemność naczynia wynosi 4,5 l. Model pokryto specjalną emalią, która zapobiega przywieraniu potraw. W związku z tym przyrządzanie pysznych dań jest łatwiejsze, a czyszczenie produktu nie zajmuje zbyt dużo czasu. W skład zestawu wchodzi solidna, szczelna pokrywka.

Dlaczego warto kupić kociołek myśliwski Mastergrill Grill MG629? Z uwagi na to, że produkt ma sporo zalet, nie trzeba długo zastanawiać się nad odpowiedzią. Użytkownicy zgodnie twierdzą, że model jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, jest stabilny, a dodatkowo ładnie się prezentuje.

Naczynie Mastergrill Grill MG629 ma pojemność 4,5 l. To dobry kociołek myśliwski do 150 zł, którego wymiary to: 43 cm x 22 cm. Materiałem wykonania produktu jest żeliwo.

 

Zalety

Dodaje potrawom wyjątkowego aromatu: Ze względu na to, że naczynie jest żeliwne, przygotowane w nim potrawy mają wyjątkowy aromat i smak. Potwierdzeniem tego jest przeprowadzony test kociołków myśliwskich.

Wytrzymałość: Model jest przystosowany do częstego używania. Nie jest on podatny na działanie wysokich temperatur czy uszkodzenia mechaniczne.

Stabilność: Naczynie można stabilnie ustawić na podłożu. W podstawie kociołka są trzy nóżki, które zapobiegają kołysaniu się go na boki.

Pokryty nieprzywierającą powłoką: W naczyniu możemy przyrządzić wiele różnych potraw. Nie ma ryzyka, że składniki będą przywierać do dna, gdyż zapobiega temu specjalna powłoka.

 

Wady

Niewygodne przenoszenie: Niektóre osoby twierdzą, że przenoszenie kociołka nie jest łatwe. Mimo że jest on stosunkowo lekki (waży mniej niż 10 kg), to nie ma rączek, za które można go pewnie chwycić.

 

 

 

 

Activa Mastercook 11275

 

Jeśli chcesz kupić duży kociołek myśliwski, Activa Mastercook 11275 powinien Cię zainteresować. Naczynie ma pojemność równą 14 l. Oznacza to, że można w nim przygotować jedzenie dla kilkunastu osób. Produkt okazuje się niezastąpiony podczas spotkań w gronie znajomych czy w czasie biwaków.

Kociołek myśliwski zrobiono z lakierowanej blachy i stali szlachetnej. Materiały te nie niszczą się na skutek działania wysokich temperatur. Dołączony do zestawu komin dobrze odprowadza spaliny, a chochla ze stali szlachetnej ułatwia nabieranie potraw. Po bokach naczynia znajdują się dobrze wyprofilowane uchwyty, które umożliwiają swobodne przenoszenie kociołka. Model ma wyciągany popielnik.

Activa Mastercook 11275 to produkt, który zasługuje na uwagę kupujących. Osoby, które miały okazję go przetestować, podkreślają, że przygotowanie pokarmu w naczyniu jest wygodne i szybkie. Model ma solidne nóżki, co jest gwarancją stabilności.

Model Activa Mastercook 11275 ma pojemność 14 l. Jest on wykonany z blachy stalowej oraz stali szlachetnej. Wymiary kociołka to: 92,5 cm x 49 cm x 46 cm.

 

Zalety

Zintegrowane palenisko: Aby ugotować w naczyniu posiłek, nie musimy przygotowywać miejsca na ognisko. To model ze zintegrowanym paleniskiem. Co ciekawe, popielnik jest wyciągany, więc możemy z łatwością go opróżnić.

Praktyczne uchwyty: Co prawda kociołek jest wysoki, ale przenoszenie go z miejsca na miejsce nie powinno być trudne. Po bokach naczynia umieszczono dwa duże, praktyczne uchwyty.

Duża pojemność: Ze względu na dużą pojemność, model jest polecany na imprezy myśliwskie i integracyjne. Można w nim przygotować potrawę nawet dla kilkunastu osób.

 

Wady

Męczące mycie: Kociołek można wyjąć ze stojaka, ale nie ułatwia to znacząco jego mycia. Usuwanie resztek jedzenia i płukanie naczynia zajmuje dużo czasu, a ze względu na jego wymiary, nie można go włożyć do zlewozmywaka.

 

 

 

 

Kinghoff KH2241

 

Nasze zestawienie nie byłoby kompletne bez kociołka myśliwskiego Kinghoff KH2241. Wymiary produktu są następujące: wysokość – 31 cm, średnica kociołka – 28 cm i długość nóżek – 13 cm. Model waży 11 kg.

Możesz być pewny, że kociołek będzie ładnie prezentował się w ogrodzie. Do produkcji naczynia wykorzystano wysokiej jakości materiały. Odlew żeliwny cechuje trwałość. Model ma odkręcane nóżki, co oznacza, że kociołek myśliwski można ustawić w ognisku, jak również postawić na zwykłej kuchence. Do czyszczenia produktu wystarczy użyć zwykłego płynu do mycia naczyń. Aby przenoszenie kociołka nie stanowiło zbyt dużego problemu, po bokach umieszczono wygodne uchwyty.

Konsumenci przyznają, że przygotowywanie potraw w Kinghoff KH2241 nie jest czasochłonne. W zestawie znajduje się przykręcana pokrywa, która zatrzymuje parę wewnątrz naczynia. W efekcie jedzenie zyskuje niepowtarzalny smak, a proces duszenia potraw nie zajmuje zbyt dużo czasu.

Kinghoff KH2241 to kociołek myśliwski o wymiarach: 31 cm x 28 cm. Pojemność modelu wynosi 4 l. Naczynie wykonano z emaliowanego żeliwa.

 

Zalety

Możliwość postawienia na palniku: Nóżki w podstawie kociołka są odkręcane, dlatego możemy przyrządzać potrawy nie tylko nad ogniskiem, ale również ustawiając naczynie bezpośrednio na palniku kuchenki.

Przykręcana pokrywka: Chcąc przygotować duszone danie, wystarczy przykręcić do kociołka pokrywkę. Jest ona szczelna, dlatego zapobiega wydostawaniu się pary wodnej na zewnątrz.

Kompaktowe wymiary: Naczynie nie jest duże, dlatego można przewozić je w samochodowym bagażniku i tym samym wziąć ze sobą na biwak czy kemping.

 

Wady

Za ciężki: Mimo małej pojemności kociołek jest stosunkowo ciężki, gdyż waży 11 kg. Z tego powodu przeniesienie go z miejsca na miejsce może być dużym wysiłkiem.

Nie można myć w zmywarce: Osoby przyzwyczajone do mycia wszystkich naczyń i garnków w zmywarce narzekają, że kociołek trzeba czyścić ręcznie.

 

 

 

 

Peterhof PH-15807-10

 

Opinie o kociołkach myśliwskich Peterhof są z reguły pozytywne. Spośród wielu produktów tej marki wybraliśmy ten najlepszy, czyli model PH-15807-10. Naczynie jest uznawane za trwałe i łatwe w pielęgnacji. Przyrządzane w nim jedzenie jest aromatyczne i smaczne, co jest największą zaletą.

Ten kociołek żeliwny ma pojemność 10 l. Nóżki mają wysokość równą 16 cm. W razie potrzeby można je odkręcić. Tym samym transportowanie produktu jest łatwiejsze (zajmuje mniej miejsca). W skład kompletu wchodzi przykręcana pokrywa z wygodnym uchwytem. Kociołek jest pokryty emalią, dzięki czemu do dna naczynia nie przywiera jedzenie. Zmniejsza to ryzyko jego przypalenia.

Peterhof PH-15807-10 to produkt mający sporo zalet. Potwierdzeniem na to są pozytywne opinie kupujących. Przygotowywanie jedzenia w naczyniu jest proste. Nie trzeba mieć dużych umiejętności, aby przyrządzić w kociołku aromatyczną zupę czy inne danie.

Naczynie Peterhof PH-15807-10 zostało wykonane z żeliwa, w środku pokryto je emalią. Pojemność kociołka wynosi 10 l, a jego wymiary to: 50 cm x 30 cm.

 

Zalety

Trwałość: Wykorzystane do produkcji naczynia żeliwo jest solidne i odporne na odkształcenia. Jeżeli będziemy w odpowiedni sposób dbać o kociołek, na pewno posłuży nam przez długi czas.

Nie kołysze się na boki: Nie należy się obawiać o to, że naczynie ustawione na trawniku lub innym podłożu będzie się kołysać na boki. Kociołek stoi stabilnie na trzech przykręcanych nóżkach, dlatego z pewnością nie wylejemy przypadkowo przyrządzanej w nim potrawy. W razie potrzeby nóżki można odkręcić i ustawić model na kuchence.

 

Wady

Trudne przykręcanie pokrywy: W komplecie jest pokrywka umożliwiająca przygotowanie duszonego dania. Jednak jej przykręcanie nie jest łatwe, m.in. ze względu na to, że jest ciężka.

Nagrzewający się uchwyt: Uchwyt umożliwiający przenoszenie kociołka także jest żeliwny, dlatego nagrzewa się, podobnie jak dno i ścianki. Chcąc zanieść naczynie do domu po skończonej imprezie, trzeba chwilę odczekać, aby uniknąć poparzenia dłoni.

 

 

 

 

Jaki kociołek myśliwski kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Kociołek myśliwski to naczynie, które bez wątpienia przyda się nie tylko myśliwym. Można w nim przyrządzać pyszne dania jednogarnkowe, zupy, a także grzane wino. To może być ciekawa alternatywa dla grilla, gdyż pozwala uatrakcyjnić każdą imprezę integracyjną czy rodzinną. Jeśli nie wiesz, jaki kociołek myśliwski wybrać, sprawdź wskazówki umieszczone w poradniku. To pomoże Ci podjąć decyzję.

 

 

Żeliwny czy stalowy?

Dwa podstawowe materiały wykorzystywane do produkcji kociołków to żeliwo i stal. Które naczynie jest bardziej solidne, a tym samym trwalsze? Obecnie większą popularnością cieszą się modele żeliwne, ponieważ gotowane w nich potrawy zyskują niepowtarzalny aromat, poza tym ich przyrządzanie nie zajmuje zbyt dużo czasu. Wynika to z równomiernego rozprowadzania ciepła na całej powierzchni naczynia. Co prawda kociołek z żeliwa jest ciężki (zwłaszcza taki o dużej pojemności), ale nie ma ryzyka, że szybko się zniszczy. Często mówi się też, że do żeliwnego dna przywiera jedzenie, co sprzyja jego przypalaniu. Aby tego uniknąć, należy wyłożyć naczynie liśćmi kapusty, ewentualnie znaleźć model pokryty emalią.

Stalowy kociołek jest lżejszy i nierzadko łatwiejszy do utrzymania w czystości. Jeżeli jest on pokryty emalią, nie wymaga regularnego natłuszczania w celu zapobiegania korozji. Jednak danie przyrządzone w naczyniu ze stali według wielu osób nie smakuje tak dobrze, jak to z garnka żeliwnego.

Kilkadziesiąt lat temu do gotowania chętnie wykorzystywano kociołki miedziane. Ich główne zalety to utrzymywanie ciepła przez długi czas, lekkość oraz estetyczny wygląd. Jednak miedź pod wpływem ciepła wchodzi w reakcje chemiczne z żywnością, a zwłaszcza z kwaśnymi produktami spożywczymi. Są również modele inox, które pięknie się błyszczą i wykazują odporność na uszkodzenia mechaniczne. Gotując potrawę w tego typu naczyniu, trzeba uważać, aby się nie przypaliła. Poza tym na zewnętrznej stronie ścianek zostają ślady z sadzy. Ich usunięcie zazwyczaj jest bardzo trudne lub niemożliwe (jeśli nie będziemy tego robić na bieżąco).

 

Pojemność – jaki kociołek myśliwski jest najlepszy?

Żeby znaleźć naczynie o właściwej pojemności, należy zastanowić się, dla ilu osób będziemy przyrządzać w nim posiłki. Jeżeli kociołek ma być używany głównie podczas spotkań w niewielkim gronie, w zupełności wystarczający okaże się 5-litrowy model. Pozwala on na ugotowanie posiłku dla ok. 5 osób. Na imprezy myśliwskie, integracyjne itp. potrzebny jest większy kociołek, nawet ponad 10-litrowy. Jest on bardziej pojemny, ale jednocześnie znacznie cięższy, dlatego przenoszenie go z miejsca na miejsce może być kłopotliwe.

 

Waga

To, ile waży kociołek, zależy przede wszystkim od jego pojemności oraz materiału wykonania. Małe żeliwne naczynie zwykle waży mniej niż 10 kg, ale to o pojemności kilkunastu litrów jest dwa lub trzy razy cięższe. Modele stalowe są lżejsze, gdyż przeważnie ich waga nie przekracza 5 kg.

 

Dodatkowe elementy

Do kociołka zwykle jest dołączona pokrywa. Musi ona dobrze przywierać do brzegów naczynia, za co odpowiada specjalny mechanizm dociskania. Tylko wtedy możliwe jest przyrządzanie duszonych potraw. Do dna naczynia są przymocowane nóżki, w efekcie czego cała konstrukcja może stabilnie stać na podłożu. Mówi się, że najlepszy kociołek myśliwski daje możliwość odkręcenia nóżek i zawieszenia go nad ogniskiem czy ustawienia na piecu. To ułatwia także przewożenie naczynia.

Czasami razem z kociołkiem otrzymujemy w zestawie palenisko. Wystarczy rozpalić w nim ogień, aby zacząć gotować posiłek. Nie ma więc potrzeby przygotowywania miejsca na ognisko, szukanie drewna i rozpalanie go.

 

Łatwe mycie

Naczynia przystosowane do gotowania na świeżym powietrzu, zwłaszcza te wykonane z żeliwa, nie nadają się do mycia w zmywarce. Jednak nie oznacza to, że usunięcie resztek jedzenia z dna i ścianek jest kłopotliwe. Jeżeli kociołek został pokryty emalią, można z powodzeniem myć go w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń. W przypadku modelu z surowego żeliwa należy zrezygnować z używania detergentów.

 

 

Wymiary

Sprawdzając wymiary, możemy przekonać się, czy przewożenie i przenoszenie naczynia z miejsca na miejsce będzie sprawiało nam trudność. Standardowo wysokość kociołków myśliwskich, razem z przykręconymi do dna nóżkami, wynosi nie więcej niż 50 cm. Średnica kilkulitrowych modeli to zwykle ok. 30 cm, a kilkunastolitrowych – ponad 40 cm.

 

Wygląd

Wygląd kociołka także może mieć znaczenie. Modele wykonane z żeliwa wyróżniają się klasycznym, starodawnym designem i z tego względu często tworzą niepowtarzalny klimat imprezy. Naczynia ze stali prezentują się bardziej nowocześnie, zwłaszcza te wyposażone w palenisko. Niemniej jednak one również mogą się świetnie sprawdzać podczas spotkań na świeżym powietrzu.

 

Kociołki myśliwskie w dobrych cenach

Choć kociołki myśliwskie to solidne naczynia, nie są drogie. Za model o małej pojemności zapłacimy zwykle mniej niż 150 zł, zarówno ten wykonany ze stali, jak i żeliwa. Cena za naczynia dające możliwość przygotowania posiłku dla kilkunastu osób wynosi od 200 do 400 zł, także za modele z paleniskiem. To, ile wydamy na zakup kociołka, uzależnione jest od pojemności, materiału wykonania i przeważnie też producenta.

 

 

Gdzie kupić kociołek myśliwski?

 

Kociołek myśliwski jest coraz chętniej wybieranym naczyniem do przygotowywania potraw na świeżym powietrzu. Wiele osób nie mogąc zdecydować się na konkretny model, nie wie również, gdzie go kupić. Postaramy się rozwiać wątpliwości co do miejsca zakupu naczynia.

 

 

Hipermarkety

Wiedząc, jaki kociołek myśliwski jest polecany, możesz poszukać naczynia w hipermarkecie, ale raczej w sezonie grillowym, poza nim tego typu produkty są dostępne wyłącznie online w sklepach specjalistycznych. Wiosną i latem istnieje możliwość nabycia produktu dobrej jakości w bardzo atrakcyjnej cenie. Dużym plusem takich zakupów jest również to, że możesz w miarę dokładnie obejrzeć przed zakupem większość modeli. To znacznie zmniejsza ryzyko nieudanej inwestycji. Poza tym część kociołków sprzedawanych osobno ma gwarancję producenta, w razie, gdyby naczynie nie spełniało Twoich oczekiwań, możesz je bez większych problemów zwrócić.

Jeśli poszukujesz naprawdę dużego wyboru kociołków w sklepie stacjonarnym, wybierz się na zakupy do hipermarketu budowlanego. Na stoisku z meblami ogrodowymi znajdują się zwykle akcesoria do grillowania oraz naczynia, dzięki którym możesz przyrządzić niemal cały obiad na świeżym powietrzu. Znajdziesz tam kociołki w wielu rozmiarach oraz wykonane z różnych materiałów.

 

Jak bezpiecznie kupować w Internecie? Czy kociołek myśliwski warto kupić w sklepie internetowym?

W sklepach internetowych również jest dostępna bardzo szeroka gama różnego rodzaju naczyń do przygotowywania potraw na świeżym powietrzu. Możesz wybierać spośród wielu półek cenowych, jednak zawsze tego typu zakupy niosą za sobą pewne ryzyko, zwłaszcza jeśli chodzi o zakup naczyń. W trakcie dostawy kociołek może ulec stłuczeniu, które być może nie zaważy na jego użytkowaniu, ale za to może spowodować nieestetyczne odpryski. Gdy zdecydujemy się na tę formę zakupu, warto dodatkowo ubezpieczyć paczkę i koniecznie otworzyć ją w obecności kuriera, by uniknąć nieporozumień w trakcie ewentualnej reklamacji.

 

 

Co do konkretnego sklepu internetowego, trudno zdecydować się na jeden najlepszy. Duże nagromadzenie kociołków różnej jakości z pewnością znajdziemy na portalach aukcyjnych, takich jak np. na Allegro. Jednak warto również zwrócić uwagę na mniejsze sklepy, które w swoim asortymencie mają głównie naczynia oraz akcesoria do grillowania. Wybierając kociołek, sugerujmy się opiniami o sklepie oraz o obsłudze klienta. Wówczas będziemy mieli pewność, że kupujemy nie tylko dobrej jakości produkt, ale również możemy liczyć na ewentualną obsługę posprzedażową. W przypadku sklepów internetowych zastanówmy się, jak szybkiej dostawy potrzebujemy oraz czy nie możemy odebrać kociołka osobiście – jego waga często jest stosunkowo duża i z pewnością znacznie podnosi cenę dostawy.

 

Coś dla wymagających

Osoby ceniące sobie rękodzieło, mogą poszukać firmy, która wykonuje kociołki na zamówienie. Zwykle jakość ręcznie robionych naczyń znacznie przewyższa tę oferowaną przez popularnych producentów, jednak cena za taki produkt również może być bardzo wysoka.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 09.12.23

Kominy do rozpalania grilla są bardzo przydatne, ponieważ pozwalają szybciej rozpocząć biesiadowanie w ogrodzie. Część osób może zastanawiać się, gdzie kupić dobrej jakości produkt. Ciekawe propozycje można znaleźć w sklepach internetowych. Najlepsze z dostępnych na rynku modeli znajdziesz w naszym rankingu, który pomoże Ci wybrać najbardziej odpowiedni komin do rozpalania grilla. Weber 7416, czyli model wykonany z dobrej jakości stali, nie niszczy się pod wpływem działania wysokiej temperatury. Jest odporny na przepalenia, dlatego możemy być pewni, że posłuży nam przez wiele sezonów. Prezentowany komin do rozpalania grilla ma duży uchwyt ułatwiający przenoszenie. Co istotne, element ten pokryto nienagrzewającym się materiałem, który ma gwarantować większe bezpieczeństwo użytkowania. Produkt jest stosunkowo lekki. Wśród naszych propozycji znajdziesz też komin do rozpalania grilla Activa 17300. Ma on uchwyt pokryty tworzywem, które nie nagrzewa się na skutek działania wysokiej temperatury, co z kolei chroni przed poparzeniem dłoni.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Akcesorium jest wykonane z dobrej jakości stali, co sprawia, że może być używane przez długi czas. Komin ma wygodny i poręczny uchwyt, który jest zrobiony z nie nagrzewającego się materiału. Możemy zatem wyeliminować ryzyko poparzenia dłoni.

Wady

Akcesorium sprawdzi się raczej przy rozpalaniu grilla w większych urządzeniach. W małych modelach, komin nie spełni odpowiednio swojej roli.

Podsumowanie

Akcesorium służy do rozpalania brykietu w grillach węglowych i skraca czas rozgrzewania brykietu, w efekcie czego można grillować dłużej i przyjemniej. Wymiary produktu wynoszą: 31,5 cm x 19 cm x 30,5 cm. Model można stosować przy silnych wiatrach.

Drugi wybór

Zalety

Produkt wykonano z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Komin ma wygodną rączkę, która jest zrobiona z tworzywa sztucznego, dlatego nie nagrzewa się i skutecznie chroni przed poparzeniami. Model charakteryzuje się nieskomplikowaną zasadą działania.

Wady

Komin ma dość ostre wykończenia na górze i na dole. Osoby, które wcześniej nie miały do czynienia z tym rodzajem produktu muszą uważać, aby nie pokaleczyć dłoni przy rozpalaniu grilla.

Podsumowanie

Produkt służy do rozpalania brykietu albo węgla w grillu węglowym. Wymiary akcesorium to: 27 cm x 17 cm x 27 cm. Działanie modelu jest proste. Wystarczy na spodzie umieścić podpałkę, zasypać ją węglem czy brykietem i odczekać ok. 15 minut.

Rozważ też

Zalety

Z pomocą produktu w szybki sposób wybrany przez nas materiał opałowy będzie rozpalony równomiernie, więc nie będzie konieczności używania specjalnej podpałki w płynie lub innych środków chemicznych. Poza tym za pomocą akcesorium w szybki i skuteczny sposób rozpalimy grilla.

Wady

Mimo tego że model jest wykonany z dobrej jakości materiałów, to i tak po dłuższym czasie na naczyniu pojawiają się małe kropki rdzy. Wygląda to mało estetycznie.

Podsumowanie

Przyrząd jest przeznaczony do rozpalania węgla lub brykietu w grillu węglowym. Komin ma drewnianą rączkę, która zabezpiecza przed poparzeniem dłoni w trakcie grillowania. Wymiary produktu wynoszą: 27,5 cm x 16,5 cm.

 

 

Najlepsze kominy do rozpalania grilla w 2023 roku

 

Wraz z pierwszym dniem maja rozpoczyna się oficjalnie sezon grillowy. Słoneczna pogoda, ciepłe wieczory sprzyjają spędzaniu czasu z rodziną i przyjaciółmi na świeżym powietrzu przy potrawach przyrządzonych na grillu. Czasem jednak jego rozpalenie bywa dość kłopotliwe. Nasz ranking kominów do rozpalania grilla ma na celu pokazanie Ci produktów, które zasługują na uwagę i mogą okazać się naprawdę pomocne.

 

Nasze zalecenia

 

Weber 7416

 

Produkt Weber 7416 to komin służący do rozpalania brykietu w grillach węglowych, dlatego musiał znaleźć się w naszym rankingu. Został on wykonany z wysokiej jakości stali, dzięki czemu ten model może być używany nawet przez bardzo długi czas. Jego wymiary wynoszą: 31,5 cm x 19 cm x 30,5 cm.

Komin ten został dodatkowo wyposażony w wygodny uchwyt z nie nagrzewającego się tworzywa. Dzięki temu można wyeliminować ryzyko poparzenia dłoni w czasie rozpalania brykietu. Produkt można stosować nawet przy bardzo silnym wietrze. Posiada też duże rozmiary, co wpływa na komfort jego stosowania.

Konsumenci doceniają ten model przede wszystkim za wysoką jakość wykonania. Jako, że jego rączka nie nagrzewa się, to można w bezpieczny sposób rozpalić grilla, nie narażając się na bolesne poparzenia. Poza tym, pozwala on skutecznie skrócić czas rozgrzewania brykietu, przez co można grillować dłużej i przyjemniej.

Weber 7416 to komin do rozpalania mieszczący ok. 2 kg brykietu. Jest on polecany do grilli węglowych o średnicy równej 57 cm.

 

Zalety

Duży uchwyt: Model wyposażono w duży uchwyt, który pozwala wygodnie przenosić komin. Co istotne, rękojeść pokryto specjalnym nienagrzewającym się materiałem, który zapewnia nie tylko pewny chwyt, ale też chroni przed poparzeniem dłoni.

Szybkie rozpalanie: Jak podaje producent, Weber 7416 umożliwia szybkie rozpalanie brykietu bez konieczności ciągłego dmuchania. Zajmuje to do 15 minut.

Komfort użytkowania: Przeprowadzony przez kupujących test kominów do rozpalania grilla wykazał, że rekomendowany przez nas model sprawdza się niezależnie od warunków pogodowych. Nawet jeśli na zewnątrz jest spory wiatr, nie ma problemu z szybkim rozpaleniem grilla.

Materiał wykonania: Produkt zrobiono ze stali wykazującej sporą odporność na działanie wysokiej temperatury i rdzy.

Waga: Ze względu na to, że komin do rozpalania grilla jest stosunkowo lekki, jego przenoszenie nie stanowi żadnego problemu.

 

Wady

Brak dodatkowych akcesoriów w zestawie: W komplecie nie znajduje się brykiet ani zapałki, więc chcąc rozpocząć grillowanie trzeba pamiętać o zakupie tych przedmiotów.

 

 

 

 

Activa 17300

 

Model Activa 17300 to komin służący do rozpalania brykietu lub węgla w grillu węglowym. Został on wykonany ze stali nierdzewnej, która ma nie tylko wysoką jakość, ale również jest odporna na działanie korozji. Więc zakupionym produktem można cieszyć się nawet przez kilka sezonów grillowych.

Komin ten ma wymiary: 27 cm x 17 cm x 27 cm. Posiada on wygodny uchwyt z tworzywa sztucznego, który się nie nagrzewa i skutecznie chroni przed poparzeniami. Dzięki temu urządzeniu można skrócić czas rozpalania brykietu lub węgla i ułatwić sobie to dość trudne zadanie.

Konsumenci uważają, że produkt ten zasługuje na uwagę ze względu na nieskomplikowaną zasadę działania. Wystarczy na jego spodzie umieścić wybraną przez siebie podpałkę do grilla, zasypać ją węglem lub brykietem i odczekać ok. 15 minut. Po tym czasie należy wysypać rozżarzoną zawartość do kotła grilla.

Komin do rozpalania grilla Activa 17300 ma wymiary: 27,5 cm x 17 cm. Model zrobiono ze stali nierdzewnej.

 

Zalety

Ochrona przed poparzeniem: Warto zaznaczyć, że uchwyt pokryto specjalnym tworzywem wykazującym odporność na działanie wysokiej temperatury. Materiał się nie nagrzewa, a w związku z tym w trakcie przenoszenia komina nie ma obaw o poparzenie dłoni.

Łatwe rozpalanie grilla: Korzystanie z Activa 17300 jest bardzo proste. Na spodzie komina wystarczy umieścić podpałkę, następnie zasypać ją brykietem i odczekać kilkanaście minut, aż wszystko dobrze się rozpali. Wtedy zawartość z kotła należy wsypać do grilla.

Atrakcyjny stosunek ceny do jakości wykonania: Czytając opinie konsumentów można dojść do wniosku, że są oni zadowoleni z jakości wykonania i przystępnej ceny produktu.

Rozpalanie grilla bez brudzenia rąk: Jeśli zakupimy model Activa 17300, będziemy mogli wygodnie i szybko rozpalić grilla bez obaw o zabrudzenie rąk.

 

Wady

Przenoszenie: Nieliczne osoby twierdzą, że rączka jest źle wyprofilowana, co nieco utrudnia przenoszenie produktu.

 

 

 

 

Happy Green Starter

 

Jeśli chcesz kupić dobry i tani komin do rozpalania grilla, model Happy Green Starter powinien Cię zainteresować. Został on wykonany z wysokiej jakości stali. Posiada on również wygodną rączkę do trzymania, którą wykonano z drewna. W efekcie, możemy uniknąć zarówno poparzeń, jak i pobrudzeń dłoni w czasie rozpalania.

Produkt ten służy do rozpalania węgla lub brykietu do grilla węglowego. Dzięki niemu wybrany przez siebie materiał opałowy będzie rozpalony równomiernie, a my nie będziemy musieli także używać specjalnej podpałki w płynie lub innych środków. Wymiary tego przyrządu wynoszą: 16,5 cm x 27,5 cm.

Opinie o kominach do rozpalania grilla tego producenta są bardzo pozytywne. Konsumenci również o tym produkcie wypowiadają się dobrze. Dla wielu jego główną zaletą jest wysoka jakość wykonania, która zapewnia wyjątkową trwałość. Ponadto wystarczy zaledwie 15 minut, by móc skutecznie rozpalić brykiet i rozpocząć grillowanie w gronie rodziny lub znajomych.

Happy Green Starter to dobry komin do rozpalania grilla do 50 zł. Do jego produkcji wykorzystano stal nierdzewną. Model ma wymiary: średnica – 16,5 cm i wysokość – 27,5 cm.

 

Zalety

Krótki czas rozpalania: Komin Happy Green Starter pozwala rozpalić grilla w zaledwie 10 – 15 minut. Podczas rozpalania nie trzeba stać nad paleniskiem i dmuchać w niego, aby wszystko przebiegło pomyślnie.

Przeznaczenie: Rekomendowany przez nas model jest dostosowany do każdego grilla węglowego, co świadczy o jego uniwersalności.

Materiał do rozpalania: Niezależnie od tego, czy chcemy rozpalić grilla węglem czy brykietem, możemy użyć komina Happy Green Starter.

 

Wady

Rdza: Pojedyncze osoby zauważyły, że po pewnym czasie od rozpoczęcia użytkowania modelu na jego powierzchni zaczynają pojawiać się drobne plamy z rdzy. Może to świadczyć np. o tym, że źle przechowujemy produkt.

 

 

 

 

Landmann 131

 

Komin do rozpalania grilla Landmann 131 został wykonany z lakierowanej blachy stalowej. Zapewnia ona wyjątkową trwałość produktu oraz wytrzymałość na działanie wysokich temperatur. Model ten wyposażony został w uchwyt wykonany z drewna oraz specjalną osłonę. Dzięki temu ryzyko poparzenia się podczas rozpalania brykietu i zabrudzenia dłoni zostają zmniejszone do minimum.

Wymiary produktu wynoszą: 27,5 cm x 17 cm. Jego zasada działania jest bardzo prosta. Wystarczy do środka włożyć węgiel lub brykiet, podpalić od spodu i odczekać kilka minut. Po tym czasie materiał opałowy nagrzeje się do odpowiedniej temperatury i można wrzucić go do kotła swojego grilla węglowego. To zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa i sprawia, że grillowanie staje się jeszcze bardziej przyjemne.

Konsumenci doceniają ten komin głównie za łatwość i wygodę użytkowania. Rozpalanie grilla nie musi wiązać się z długim czasem oczekiwania na rozgrzanie się brykietu ani brudnymi dłońmi i kłopotami podczas ich mycia. Z pomocą tego produktu można bez problemów grillować, nawet przy bardzo wietrznej pogodzie.

Komin do rozpalania grilla Landmann 131 ma ok. 27,5 cm wysokości. Model wyposażono w drewnianą rączkę.

 

Zalety

Spore wymiary: Komin do rozpalania ma spore wymiary, więc można w nim zmieścić dużo węgla czy brykietu. W związku z tym będzie on odpowiedni także do większych grillów.

Łatwe użytkowanie: Osoby, które zdecydowały się kupić Landmann 131 przyznają, że jego użytkowanie jest łatwe. Czas rozpalania węgla okazuje się krótki, a co więcej, nie trzeba co chwilę doglądać paleniska.

Ochrona przed poparzeniem dłoni: Na uchwycie znajduje się drewno, które zabezpiecza dłonie przed nagrzanym materiałem.

 

Wady

Zniekształcenia: Nieliczne komentarze wskazują, że po pewnym czasie ścianki lekko się zniekształcają.

Skuteczność rozpalania w czasie występowania wiatru: Czasami pojawia się problem z tym, aby szybko i skutecznie rozpalić ogień, kiedy na dworze wieje mocny wiatr.

 

 

 

 

Fieldmann 41001533

 

Produkt Fieldmann 41001533 to komin do rozpalania grilla, który posiada specjalną, piramidową konstrukcję. Dzięki niej brykiet lub węgiel można rozpalać w sposób bardziej efektywny. Wybrany przez nas materiał opałowy na grilla rozgrzewa się już po kilku minutach. W efekcie, grillowanie można rozpocząć znacznie szybciej.

Model ten ma wymiary: 17 cm x 27 cm x 0,6 cm. Posiada on bardzo wygodny uchwyt, który wykonano z nie nagrzewającego się tworzywa sztucznego, co skutecznie zmniejsza ryzyko bolesnego poparzenia rąk. Komin ten z pewnością okaże się bardzo pomocny przy rozpalaniu grilla węglowego.

Jak twierdzą konsumenci, ten model wyróżnia się skutecznością działania. Wystarczy zaledwie kilka minut, by brykiet lub węgiel rozgrzał się równomiernie do odpowiedniej temperatury. Następnie wystarczy wysypać materiał opałowy do kotła grilla i położyć na ruszcie przygotowane wcześniej potrawy. Dla wielu plusem jest także duża wytrzymałość, dzięki której zakupiony komin będzie można stosować wielokrotnie przez bardzo długi czas.

Fieldmann 41001533 to komin do rozpalania grilla o wymiarach: 17 cm x 27 cm x 0,6 cm. Model ma rączkę pokrytą tworzywem sztucznym.

 

Zalety

Odpowiednio przemyślana konstrukcja: Komin został tak skonstruowany, aby rozpalanie węgla nie zajmowało zbyt dużo czasu. Ma on piramidową konstrukcję, która pozwala na odpowiednie rozprzestrzenianie się ognia.

Waga: Produkt jest lekki, dzięki czemu nie trzeba używać dużo siły, aby go przenieść.

 

Wady

Blacha: Wykorzystana do produkcji blacha jest odporna na zniekształcenia, jednak po pewnym czasie pojawiają się na niej zabrudzenia. Produkt po kilkunastu użyciach traci swój początkowy wygląd, jednak zachowuje wszystkie właściwości.

Rączka: Według niektórych osób rączka mogłaby być lepiej wyprofilowana, bo to zapewniłoby użytkownikowi lepszy chwyt i większą pewność w trakcie przenoszenia komina.

 

 

 

 

Jaki komin do rozpalania grilla kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Grillowanie dla wielu osób jest bardzo przyjemną formą spędzania wolnego czasu. Żeby jednak móc usmażyć na ruszcie przygotowane wcześniej potrawy, najpierw trzeba rozpalić grilla i rozgrzać do odpowiedniej temperatury węgiel lub brykiet. To czasami jest bardzo trudne zadanie, w szczególności przy wietrznej pogodzie. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na przyspieszenie tej czynności i zamianę jej w czystą przyjemność. Stworzyliśmy ten poradnik by podpowiedzieć Ci, jaki komin do rozpalania grilla wybrać, by grillowanie z rodziną i przyjaciółmi przebiegało bez problemów.

Komin do rozpalania grilla – zalety

Komin do rozpalania grilla wciąż nie cieszy się dużą popularnością, a jest to bardzo przydatny gadżet. Skutecznie skraca czas rozpalania brykietu lub węgla, nawet w chłodny wieczór lub przy silnym wietrze. Ma on nieskomplikowaną budowę i bardzo prostą zasadę działania. Wystarczy na jego spodzie umieścić rozpaloną podpałkę, do środka wsypać odpowiednią ilość wybranego przez siebie materiału opałowego i odczekać maksymalnie kilkanaście minut. Po upływie tego czasu, trzeba tylko wsypać brykiet lub węgiel do kotła grilla, a będzie on już odpowiednio rozgrzany.

Dużą zaletą tego typu produktów jest to, że rozpalanie grilla staje się o wiele przyjemniejsze i znacznie krótsze. Ponadto materiał opałowy w takim kominie rozgrzewa się równomiernie, dzięki czemu po wsypaniu go do kotła możemy mieć niemal pewność, że potrawy położone na ruszcie przypieką się w równym stopniu. Nie trzeba więc przesuwać niektórych składników, ponieważ np. z jednej strony kostki brykietu już zdążyły zgasnąć i nie wydzielają ciepła.

Komin do rozpalania brykietu i węgla z pewnością okaże się bardzo przydatny dla każdego właściciela grilla węglowego. Choć może wydawać się to zaskakujące, inwestycja w taki produkt to często oszczędność. Decydując się na tego typu przyrząd, nie musimy kupować już podpałek w płynie i innych środków, bez których rozpalanie grilla tradycyjnymi metodami często okazuje się wręcz niemożliwe. W przypadku komina wystarczy najczęściej kostka zwykłej podpałki, by móc szybko rozpocząć grillowanie.

 

Materiał wykonania

Odpowiedź na pytanie, jaki komin do rozpalania grilla jest najlepszy wbrew pozorom nie jest taka łatwa. Podczas zakupów trzeba brać pod uwagę kilka najbardziej istotnych kwestii. Pierwszą z nich jest materiał, z którego wybrany przez nas produkt został wykonany. Obecnie na rynku znajdziemy przede wszystkim produkty z ocynkowanej stali. Jest ona odporna na działanie korozji przez wiele lat.

Ponadto nie wymaga konserwacji. Cynk potrafi stworzyć niezwykle odporną i trudno rozpuszczalną, kryjącą powłokę. Jeśli więc sięgniemy po model wykonany z takiego materiału, możemy mieć niemal pewność, że nie będzie to zakup jedynie na jeden sezon grillowy.

 

Wymiary

Jeżeli chcemy kupić komin do rozpalania grilla, musimy też uwzględnić jego wymiary. Kiedy mamy grill o dość dużym kotle, lepiej wybrać typ nieco większy, do którego zmieści się większa ilość brykietu, czy węgla. Inaczej może się okazać, że choć produkt rozgrzewa materiał opałowy efektywnie i szybko, to jest go zbyt mało, by móc swobodnie przyrządzić potrawy na ruszcie.

Na rynku z łatwością znajdziemy kominy zarówno bardzo małe, jak i duże. Pod uwagę należy brać nie tylko wysokość, ale również średnicę. Wymiary standardowych modeli wynoszą mniej więcej: szerokość – 27 cm, długość – 17 cm oraz średnica – 17 cm. W większości przypadków umożliwiają one rozgrzanie wystarczającej ilości węgla lub brykietu.

 

Uchwyt

Wiele osób uważa, że najlepszy komin do rozpalania grilla powinien mieć ergonomiczny uchwyt. To element, który rzeczywiście może mieć bardzo duże znaczenie. Dzięki niemu komin znacznie wygodniej się trzyma i napełnia. Poza tym, po rozgrzaniu materiału opałowego możemy go swobodnie przesypać do kotła grilla.

Nie wystarczy jednak sięgnąć po pierwszy z brzegu komin z uchwytem. Przed udaniem się do kasy sprawdźmy, z jakiego materiału rączka została wykonana. Najlepiej, jeśli będzie to drewno lub tworzywo sztuczne, które nie nagrzewa się pod wpływem nawet dość wysokiej temperatury. Dzięki temu możemy skutecznie wyeliminować nie tylko ryzyko pobrudzenia dłoni podczas przesypywania brykietu, czy węgla. Nie zapominajmy, że materiał opałowy w kominie szybko się nagrzewa, a więc osiąga wysoką temperaturę. Uchwyt wykonany z odpowiedniego tworzywa nie będzie się sam nagrzewał i zabezpieczy naszą skórę także przed bolesnymi oparzeniami, które dość często zdarzają się osobom zajmującym się rozpalaniem grilla.

Kominy do rozpalania grilla w dobrych cenach

Ceny kominów do rozpalania grilla uzależnione są przede wszystkim od producenta oraz wymiarów. Za najtańszy model musimy zapłacić ok. 30-60 zł. Większość z nich ma bardzo dobrą jakość. Są one także wytrzymałe, odporne na działanie wysokiej temperatury i posiadają ergonomiczną rączkę.

Jeśli jednak interesuje nas produkt pochodzący od bardziej renomowanej marki, zazwyczaj będziemy musieli zapłacić ok. 100 zł. W tej kwocie, bez problemów znajdziemy modele także dedykowane grillom węglowym o większych średnicach. Dzięki temu już za pierwszym razem rozgrzejemy odpowiednią ilość wybranego materiału opałowego.

 

Ostatnio aktualizowane: 09.12.23

 

 

Kociołki żeliwne 10l – Ranking

 

 

Cookking Na Trójnogu

 

Jeśli szukasz naczynia, w którym przyrządzisz pyszne dania na świeżym powietrzu, kociołek żeliwny Cookking Na Trójnogu powinien Cię zainteresować. Naczynie ma pojemność 10 litrów i nada się do przygotowywania potraw dla około 10 osób jednocześnie. Produkt wykonany jest z wysokiej jakości stali, która wewnątrz pokryta została specjalną emalią wysokiej jakości. Dzięki tej powłoce potrawy nie przywierają do dnia, nie przypalają się, a całość jest odporna na działanie korozji.

W zestawie z kociołkiem otrzymujemy pokrywę, która pozwoli na utrzymanie stałej temperatury w środku oraz zapobiegnie przedostaniu się zanieczyszczeń. Do naczynia dołączono także kuty trójnóg, który jest solidnie wykonany i bardzo ładnie się prezentuje w ogrodzie. Posiada on regulowany łańcuch, dzięki któremu możemy zawiesić garnek na wybranej wysokości. Kociołek waży około 15 kg, a trójnóg ma wysokość 180 cm.

Opinie konsumentów o prezentowanym kociołku są bardzo pozytywne. Użytkownicy w komentarzach podkreślają, że naczynie jest solidne, długo utrzymuje temperaturę i zapewnia daniom wyśmienity smak.

 

 

 

 

Farmcook Węgierski

 

Farmcook Węgierski to kociołek żeliwny o pojemności 10 l w dobrej cenie. Przy jego użyciu przygotujemy pyszne danie jednogarnkowe, które wyróżniać się będzie niepowtarzalnym smakiem i aromatem.

Naczynie wykonane jest z wysokogatunkowego żeliwa pokrytego od wewnątrz warstwą emalii. Produkt ma grube dno i ścianki, które równomiernie się nagrzewają i długo utrzymują wysoką temperaturę. Powłoka wewnątrz zapewnia łatwe utrzymanie w czystości oraz sprawia, że jedzenie się nie przypala i nie przywiera.

Kociołek posiada wszystkie niezbędne atesty żywieniowe zapewniające, że do potraw nie dostają się żadne niebezpieczne związki. Pojemność 10 litrów wystarcza na przyrządzenie dania dla około 10 osób. Wysokość naczynia wynosi 16 cm i dostępne jest ono z funkcjonalną pokrywką.

Warto mieć na uwadze pozytywne opinie użytkowników na temat kociołka Farmcook Węgierski. Użytkownicy podkreślają, że garnek idealnie sprawdza się do gotowania nad ogniem, a przyrządzane w nim dania są wyjątkowo smaczne.

 

 

 

 

Hurtex2 Żeliwny Emaliowany

 

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć modelu Hurtex2 Żeliwny Emaliowany. Jest to kociołek myśliwski wyposażony w odkręcane nóżki, przy pomocy którego możemy przyrządzić jednogarnkowe danie nawet dla 10 osób.

Naczynie zostało wykonane z odpornego na wysokie temperatury i ścieranie żeliwa. Wewnątrz pokryto je warstwą emalii, która zapewnia łatwe czyszczenie oraz zapobiega przypalaniu się potraw. Zapobiega ona także występowaniu korozji. Dzięki odkręcanym nóżkom kociołek można zarówno postawić na palenisku, jak i powiesić nad ogniem przy użyciu specjalnego uchwytu.

Pojemność kociołka to 10 litrów, a jego waga wynosi 16 kg. Wymiary naczynia to wysokość – 45 cm i szerokość – 32 cm. Jest ono sprzedawane w zestawie z pokrywką oraz żeliwnym uchwytem. Konsumenci podkreślają, że garnek szybko się nagrzewa i długo utrzymuje temperaturę potraw, dlatego idealnie nadaje się na biwak.

 

 

 

 

Jaki kociołek żeliwny 10l wybrać?

 

Żeliwne kociołki przeznaczone są do przygotowywania w nich potraw bezpośrednio nad ogniem, dlatego idealnie sprawdzają się podczas biwaków czy campingów. Naczynie tego typu bardzo szybko się nagrzewa, równomiernie rozprowadza ciepło wewnątrz i długo utrzymuje wysoką temperaturę. W niniejszym artykule podpowiadamy, co należy mieć na uwadze podczas zakupu tego typu produktu. Na końcu umieściliśmy również ranking, z którego dowiesz się, czym charakteryzuje się najlepszy kociołek żeliwny o pojemności 10l w 2023 roku.

W sprzedaży dostępne są wersje występujące w stanie surowym lub emaliowane. Pierwszy typ trudno utrzymać w czystości, gdyż ma chropowatą powierzchnię. Ponadto nie jest odporny na korozję i nie zapobiega przywieraniu potraw. Dlatego lepszym wyborem będzie kociołek emaliowany, który nie rdzewieje, a do tego jest łatwy w pielęgnacji.

Tego typu naczynia różnią się również ze względu na budowę. Wyróżnia się między innymi model myśliwski, który ma odkręcane nóżki oraz niewielką pojemność, dlatego możemy w nim przygotować potrawę jedynie dla około 5 osób. Bardzo popularne są też wersje węgierskie. Nie są one wyposażone w nóżki. Dlatego, aby przygotować w nich potrawę, należy zamontować trójnóg nad ogniskiem i powiesić na nim naczynie. Tego typu naczynia dostępne są w wielu rozmiarach, dlatego bardzo dobrze sprawdzą się do gotowania dla kilku osób.

Wybierając pojemność kociołka warto kierować się zasadą, że jeden litr przeznaczony jest dla jednej osoby. Oznacza to, że na przygotowanie dania dla 10 osób będziemy potrzebowali naczynia o pojemności minimum 10 litrów.

Najlepsze kociołki żeliwne o pojemności 10 l nie powinny być czernione chemicznymi substancjami. Pamiętajmy, że wnętrze naczynia należy samodzielnie wypalić przed pierwszym użyciem. W ten sposób unikniemy ryzyka wystąpienia szkód zdrowotnych oraz zapewnimy dobry smak potrawom. Specjaliści radzą również, aby przed włożeniem mięsa wyłożyć wnętrze kociołka liśćmi kapusty. W ten sposób danie zyska wyśmienity aromat. Warto mieć na uwadze, że potrawa z kociołka gotowa jest dużo szybciej niż z tradycyjnego garnka, dlatego należy uważnie pilnować, aby się nie przypaliła.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 09.12.23

 

Najlepsze ruszty do grilla w 2023 roku

 

Ruszt do grilla to element, bez którego grillowanie nie będzie możliwe. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów tego produktu, dlatego nic dziwnego, że czasami mamy problem z wyborem właściwego. Możemy kupić modele wykonane z różnych materiałów, z uchwytami lub bez oraz o różnych kształtach. Nasz ranking rusztów do grilla ma na celu pokazanie Ci produktów, które zasługują na uwagę i mogą umilić świętowanie wolnego czasu.

 

Nasze zalecenia

 

Landmann 4000810001897 

 

Produkt Landmann 4000810001897 to  prostokątny ruszt do grilla wykonany z wysokiej jakości stali szlachetnej chromowanej. Posiada on atest do kontaktu z żywnością, dlatego jest całkowicie bezpieczny dla naszego zdrowia. Jego powierzchnia grillowania ma wymiary: szerokość – 40 cm i długość – 67 cm. W efekcie, możemy na nim przygotować potrawy nawet dla 12 osób jednocześnie.

Jak zapewnia producent, model ten może posłużyć jako zapasowy ruszt do grilla betonowego lub produkt idealny do grilla stacjonarnego, który sami wybudowaliśmy. Średnica jego prętów wynosi ok. 5 mm. Został on wyposażony dodatkowo w uchwyty, dzięki czemu z łatwością można go przenosić lub zmieniać jego położenie na grillu.

Konsumenci doceniają te ruszt przede wszystkim za wysoką jakość wykonania. Ze względu na jego stosunkowo duże wymiary, z jego pomocą można szybko przyrządzić posiłek dla całej rodziny lub grona znajomych jednocześnie. Stal szlachetna, z której produkt został wykonany, zapewnia wytrzymałość i ułatwia utrzymanie rusztu w czystości.

 

 

 

Weber 8423

 

Model Weber 8423 jest okrągłym rusztem, który idealnie nadaje się do grilla węglowego. Jego średnica wynosi 58 cm. Został on wykonany z wysokiej jakości stali, która jest dodatkowo pokryta trzema warstwami chromu. To podnosi wytrzymałość produktu oraz jego odporność na szkodliwe działanie wysokiej temperatury.

Model ten bardzo łatwo się montuje w kotle grilla i podnosi w razie potrzeby, a wszystko za sprawą dwóch wygodnych uchwytów. Jak zapewnia producent, ruszt został przystosowany do nawet wieloletniego użytku.

Opinie o rusztach do grilla tego producenta są bardzo pozytywne i nie inaczej jest w przypadku tego konkretnego produktu. Konsumenci uważają, że jedną z jego największych zalet jest potrójna warstwa chromu, która zabezpiecza ten typ nie tylko przed działaniem wysokiej temperatury, ale również korozją. Ponadto można go bardzo łatwo utrzymać w czystości.

 

 

 

Landmann 0188

 

Jeżeli chcesz kupić dobry i tani ruszt do grilla, produkt Landmann 0188 powinien Cię zainteresować. Ma kształt prostokąta, a jego wymiary wynoszą: szerokość – 40 cm i długość – 60 cm. Pozwala on na przygotowanie potraw aż dla 10 osób jednocześnie. Powstał on przede wszystkim z myślą o grillu stacjonarnym, który można wykonać samodzielnie.

Model ten został wykonany z wysokiej jakości stali chromowanej, dzięki czemu można go łatwo utrzymać w czystości. Dodatkowo wykazuje też dużą odporność na działanie wysokich temperatur. Średnica jego prętów wynosi ok. 5 mm. Posiada wszelkie niezbędne atesty do kontaktu z żywnością. W efekcie, przygotowane na nim potrawy nie będą miały negatywnego wpływu na nasze zdrowie.

Konsumenci doceniają ten ruszt przede wszystkim za wygodne rączki. Dzięki nim można z łatwością przenosić produkt i swobodnie umieszczać na odpowiednim poziomie grilla. Wielu z nich twierdzi, że to produkt o bardzo dobrej jakości, która dodatkowo idzie w parze z niewygórowaną ceną.

 

 

 

Weber 69935 

 

Model Weber 69935 to 2-częściowy ruszt z grubego żeliwa, które charakteryzuje wysoka odporność na działanie wysokiej temperatury. Materiał ten dobrze rozprowadza ciepło. Dodatkowo został pokryty warstwą porcelanowej emalii, która ułatwia czyszczenie produktu.

Ruszt ten ma wymiary: szerokość – 27,2 cm i długość – 38,7 cm. Jak informuje producent, jest on przeznaczony do stosowania na grillu elektrycznym, a także gazowym, pochodzącym z serii Q 240/2400. Jego specjalna konstrukcja umożliwia wyjęcie jednej części i zamianę jej na inne akcesorium służące do grillowania, np. płytę do smażenia (którą należy dokupić oddzielnie).

Konsumenci doceniają ten produkt, między innymi,  za materiał wykonania. Żeliwo sprawia, że wszystkie potrawy są opiekane równomiernie, a warstwa emalii na wierzchu dodatkowo zapobiega ich przywieraniu do rusztu. Dla wielu dużą zaletą jest też bardzo wysoka jakość, dzięki której ten model może służyć przez wiele lat.

 

 

 

Broil King Serii Sovereign 10225-T536

 

Ruszt do grilla Broil King Serii Sovereign 10225-T536 to produkt wykonany z żeliwa gwarantującego wysoką jakość i odporność na wysokie temperatury. Został on stworzony z myślą o stosowaniu na gazowym grillu z serii Sovereign 20, 70 oraz 90. Jego wymiary wynoszą: szerokość – 21,5 cm i długość – 43 cm.

Ze względu na materiał wykonania, model ten może skutecznie zapobiegać przyleganiu potraw do jego powierzchni. Ponadto rozgrzewa się on szybko i równomiernie, dzięki czemu możemy skrócić czas przygotowywania posiłków na grillu. Produkt jest też stabilny i nie przegrzewa się, co może wyeliminować ryzyko poparzenia dłoni.

Jak twierdzą konsumenci, ten ruszt zasługuje na uwagę przede wszystkim za wyjątkową jakość wykonania. Można go również dość łatwo utrzymać w czystości, przez co może być użytkowany bardzo długo, nawet przez kilka lat. Ponadto żeliwo, z którego ten produkt został wykonany, to tworzywo bardzo odporne na działanie wysokiej temperatury grilla. Pozwala on również na zachowanie naturalnego aromatu i smaku potraw.

 

 

 

 

Jaki ruszt do grilla kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Wraz z początkiem maja rozpoczyna się oficjalny sezon grillowy. Dni stają się coraz dłuższe, wzrastają także temperatury, co skłania nas do spędzania wolnych chwil na zewnątrz. Potrawy przygotowane na grillu dla wielu mają wyjątkowy smak i przywodzą na myśl beztroskie wakacje. Sam zakup grilla to jednak nie wszystko. Nie należy zapominać także o jego wyposażeniu, bez którego grillowanie nie będzie możliwe. W naszym poradniku podpowiadamy, jaki ruszt do grilla wybrać, by móc szybko przygotować smaczne i zdrowe posiłki.

Rozmiar

Przy zakupie rusztu do grilla, pod uwagę musimy brać przede wszystkim jego rozmiar. Produkt ten musi być dopasowany do paleniska naszego modelu. Dlatego też przed wyjściem na zakupy należy zmierzyć, jaka jest szerokość i długość grilla (lub ewentualnie jego średnica, w przypadku modelu okrągłego). Dzięki temu decyzję podejmiemy znacznie szybciej i nie będziemy tracić czasu na zastanawianie się, czy wybrany przez nas ruszt na pewno będzie pasować.

 

Materiał

Decydując, jaki jest najlepszy ruszt do grilla, musimy także uwzględnić materiał, z którego został on wykonany. Obecnie na rynku najpopularniejsze są modele żeliwne lub ze stali szlachetnej. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, dlatego wiele będzie zależeć od naszych preferencji.

Żeliwo to stop żelaza z węglem. Jest to zatem materiał dość gruby i odporny na działanie wysokich temperatur. Nagrzewa się on bardzo szybko i co ważniejsze, równomiernie rozprowadza ciepło na całej powierzchni. W efekcie, znajdujące się na takim ruszcie potrawy nie przypalają się, a też zachowują swój wyjątkowy smak i aromat. Produkty wykonane z żeliwa potrafią również dłużej utrzymać temperaturę i nie mają tendencji do nagrzewania się, co może wyeliminować ryzyko poparzenia dłoni. Są one jednak dość ciężkie. Jeśli nie zostaną pokryte dodatkową emalią, dość ciężko się je czyści.

Z kolei stal szlachetna, to stal o obniżonej zawartości węgla w swoim składzie. Jest ona odporna na korozję, nie wchodzi w reakcję z innymi chemicznymi substancjami i bardzo łatwo można ją utrzymać w czystości. Wykonane z niej ruszty są lekkie, mają błyszczącą powierzchnię i także są bardzo wytrzymałe. Mogą one jednak nagrzewać się pod wpływem wysokiej temperatury w palenisku, co grozi poparzeniem w razie ich kontaktu ze skórą.

 

Uchwyty

Wiele osób uważa, że najlepszy ruszt do grilla powinien posiadać specjalne uchwyty. Może być w tym wiele prawdy, ponieważ to właśnie dzięki nim możemy swobodnie przenosić produkt i przymocować go na odpowiedniej wysokości na grillu.

Jeśli zdecydujemy się na model z uchwytami, zwracajmy uwagę, z jakiego tworzywa zostały one wykonane. W tanich rusztach ze stali szlachetnej uchwyty również są z niej wykonane, przez co, gdy się nagrzeją, niemożliwe może okazać się ich dotknięcie i przeniesienie. Lepiej wybrać produkt, którego rączki zostały wykonane np. z drewna lub innego, podobnego materiału, który skutecznie ochroni nasze dłonie przed kontaktem z rozgrzanym metalem.

 

Kształt

Wbrew pozorom, ruszty do grilla nie zawsze muszą być płaskie, choć te oczywiście są obecnie najpopularniejsze. Na rynku możemy również znaleźć produkty, które wyglądem przypominają metalowe kosze lub stojaki. Dzięki nim można w odpowiedni sposób przygotować mięsa (a zwłaszcza skrzydełka, udka, czy nóżki kurczaka lub indyka), jak również bardzo duże kawałki innych potraw.

Za sprawą rusztu o nietypowym kształcie, możemy przygotować posiłki znacznie szybciej. Nie trzeba będzie ich też regularnie obracać na drugą stronę, by równomiernie się przypiekły. Niemniej w większości przypadków zwykły, płaski model okaże się wystarczający. Zwłaszcza, gdy nie grillujemy zbyt często lub nie przyrządzamy wyszukanych potraw.

 

Łatwość czyszczenia

Chcąc kupić właściwy ruszt do naszego grilla, koniecznie zwróćmy też uwagę, czy wybrany przez nas produkt można łatwo utrzymać w czystości. Dzięki temu zakupiony model będzie nam dłużej służył, a przyrządzane na nim potrawy pozostaną zdrowe i smaczne. Po każdym grillowaniu trzeba usuwać z rusztu resztki jedzenia. Jednakże czasem może się to okazać bardzo trudnym zadaniem.

Właśnie dlatego najlepiej kupować modele, które zostały pokryte emalią. Dzięki temu ich powierzchnia pozostaje gładka i nie ma żadnych nierówności, co ułatwia ich umycie. Jeśli wybierzemy właściwy ruszt, który można szybko i bezproblemowo umyć, nie będziemy musieli stosować silnych, chemicznych środków ani szczotek, które mogłyby skrócić żywotność produktu.

Ruszty do grilla w dobrych cenach

Ceny rusztów do grilla różnią się w zależności od marki, rozmiarów, a także materiału, z którego zostały one wykonane. Najtańsze typy wykonane ze stali szlachetnej (zarówno okrągłe, jak i prostokątne) kosztują średnio 30-150 zł. Są one najczęściej wyposażone w uchwyty, posiadają też wszystkie niezbędne atesty gwarantujące bezpieczeństwo użytkowania.

Za produkty żeliwne zazwyczaj będziemy musieli zapłacić nieco więcej, ok. 100-300 zł. Niektóre z nich składają się z dwóch części, gdzie jedną w czasie grillowania możemy wymienić na inny element, np. ruszt do burgerów czy płytę do smażenia, które należy dokupić oddzielnie.