Ostatnio aktualizowane: 22.03.23

 

Facebook, w skrócie FB, to jeden z portali społecznościowych, na którym konto ma z pewnością większość z nas. Jest on znany na całym świecie i szacuje się, że ma już ponad 2,5 miliarda użytkowników. Rejestrując się w serwisie, należy podać kilka informacji o sobie (w tym imię i nazwisko), a także wstawić zdjęcie profilowe. Jak je zrobić, aby było ładne? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu pełnego cennych porad.

Czym jest Facebook i dlaczego stał się popularny?

Facebook to serwis społecznościowy, w którym po rejestracji możemy zapraszać innych użytkowników do grupy znajomych, wysyłać wiadomości, udostępniać treści, a także tworzyć sieci. Został on uruchomiony na początku lutego 2004 roku na Uniwersytecie Harvarda, początkowo był on przeznaczony dla uczniów szkół średnich oraz studentów wyższych uczelni. Głównym autorem serwisu jest Mark Zuckerberg, który obecnie pełni funkcję dyrektora generalnego. Z czasem dostęp do FB był rozszerzany i obecnie każdy z nas, niezależnie od miejsca zamieszkania, może swobodnie się zarejestrować. Polska wersja językowa serwisu została uruchomiona w 2008 roku, było to możliwe za sprawą tłumaczenia wykonanego przez użytkowników.

Facebook to miejsce w Internecie, gdzie możemy zapisywać się do różnych grup tematycznych, dyskutować z innymi osobami, publikować zdjęcia i filmy oraz chwalić się ważnymi osiągnięciami czy wydarzeniami z życia. Z serwisu można korzystać zarówno z poziomu komputera, jak i smartfona czy tabletu. Za jedne z najbardziej istotnych elementów, jakie można znaleźć w serwisie Facebook, uznaje się zdjęcia. Wiele osób przywiązuje do nich dużą wagę, zwłaszcza do fotografii profilowych, gdyż to one często decydują o zrobieniu dobrego lub złego wrażenia przy zawieraniu nowych znajomości przez Internet. Można uznać je za nowoczesną wizytówkę, którą oglądają zarówno nasi przyjaciele,  rodzina, jak i szef, znajomi ze szkoły, a także obce osoby z różnych zakątków świata.

Jak zrobić dobre zdjęcie profilowe na FB?

Naukowcy dowiedli, że ludzki mózg już w ciągu 40 milisekund umie ocenić cechy konkretnej osoby na podstawie oglądanej fotografii. Z tego względu warto zadbać o to, aby zdjęcia na FB były ładne i zrobione z zachowaniem pewnych zasad. Jakich? Najważniejsze jest to, żeby była to dobrej jakości fotografia. Co prawda sesja w profesjonalnym studio nie jest wymagana, ale zdjęcie nie może być rozmazane i niewyraźne. Specjaliści radzą, aby przedstawiało ono osobę, do której należy konto, nie powinno być obok niej członków rodziny czy znajomych. Warto podkreślić na fotografii tę cechę wyglądu lub charakteru (jeśli jest to możliwe), z której jesteśmy najbardziej dumni, można przy tym wykazać się kreatywnością. Zadbajmy również o to, żeby dobrze oświetlić twarz, w razie potrzeby możemy dokonać niewielkiej obróbki w programie graficznym, np. zwiększyć kontrast kolorów lub nałożyć pasujący filtr.

Aby korzystnie wyjść na zdjęciu profilowym na FB, powinniśmy unikać perspektywy, która uwydatnia nasze kompleksy (przykładowo podwójny podbródek). Chcąc mieć pewność, że rzeczywiście wybieramy najładniejszą fotografię, warto urządzić sobie mini sesję zdjęciową, aby mieć do wyboru kilka czy kilkanaście plików i dokonać selekcji. Czy do zrobienia zdjęcia na Facebooka potrzebujemy profesjonalnej lustrzanki? Drogi sprzęt fotograficzny nie jest niezbędny, dobrze sprawdzi się kompaktowy aparat cyfrowy lub niezawodny zestaw, jakim jest smartfon oraz kijek do selfie.

 

Jak zmienić zdjęcie profilowe na FB?

Ustawienie zdjęcia profilowego na Facebooku tak naprawdę nie jest trudne i każdy z nas sobie z tym poradzi. Pierwszym krokiem jest zalogowanie się w serwisie i przejście do swojego profilu. W niewielkim okręgu na górze strony, gdzie później będzie widoczny nasz wizerunek, znajduje się ikona przedstawiająca aparat fotograficzny. Kliknięcie w tym miejscu wywoła okienko, gdzie dostępnych będzie kilka różnych opcji, w tym ‘dodaj zdjęcie’. Ostatnim krokiem jest wybranie odpowiedniej fotografii z twardego dysku komputera i kliknięcie polecenia ‘zapisz’. Należy pamiętać, że zaraz po wstawieniu będzie ona widoczna dla wszystkich użytkowników serwisu. Jak dodać zdjęcie na FB, aby było dostępne wyłącznie dla tych osób, które należą do grona naszych znajomych? Należy wyświetlić fotografię i kliknąć ikonę przedstawiającą kulę ziemską znajdującą się przy dacie. Wtedy pojawi się okienko pozwalające na wybór grupy odbiorców. Dostępne możliwości to: Publiczne, znajomi, znajomi z wyjątkiem wskazanych osób, konkretni znajomi oraz tylko ja. Ostatnia wymieniona opcja to dobry wybór dla tych użytkowników, którzy zastanawiają się, jak ukryć profilowe zdjęcia na FB, aby nie otrzymywać polubień i komentarzy.

Jak zrobić nakładkę na zdjęcie profilowe na FB?

Coraz więcej użytkowników Facebooka ma na zdjęciu profilowym specjalną nakładkę. Pozwala ona np. na wyrażenie swoich poglądów politycznych czy zachęcenie do wzięcia udziału w akcji społecznej. Nakładka na zdjęcie profilowe na FB to opcja, która szybko stała się popularna. Aby wstawić ją u siebie, trzeba przejść do swojego profilu, a następnie kliknąć ikonę aparatu fotograficznego znajdującą się przy fotografii (postępujemy więc tak samo, jak przy dodawaniu nowego zdjęcia profilowego). W okienku obok opcji ‘dodaj zdjęcie’ pojawi się też druga, ‘dodaj nakładkę’. Kiedy ją wybierzemy, wyświetlą nam się wszystkie dostępne nakładki. Co ciekawe, sami możemy określić, na jak długo modyfikujemy swoją fotografię profilową. Na dole okienka znajdziemy funkcję ‘przełącz ponownie na poprzednie zdjęcie profilowe za’, tutaj do wyboru jest: 1 godzina, 1 dzień, 1 tydzień, 1 miesiąc i nigdy, możemy zdecydować się także na ustawienia niestandardowe.

 

Pomysły na ciekawe zdjęcia profilowe

Wiele osób zastanawia się, co zrobić, aby stworzyć ciekawy profil na Facebooku. Choć wciąż popularnym rozwiązaniem jest ustawianie selfie na zdjęcie profilowe, to coraz częściej użytkownicy serwisu rezygnują z tego i decydują się na bardziej oryginalne rozwiązania. Nierzadko na Facebooku można zauważyć m.in. fotografie ze ślubu i profesjonalnych sesji fotograficznych, ze starannie ułożoną fryzurą i eleganckim makijażem. Coraz częściej pojawiają się też śmieszne zdjęcia na FB, przykładowo z imprez ze znajomymi, wyjazdów wakacyjnych czy po prostu w nietypowych przebraniach. Najważniejsze jest to, aby wybrać taką fotografię, która dobrze przedstawia nasz wygląd i charakter. Wciąż prowadzi się badania na temat zdjęć profilowych na różnych portalach społecznościowych, które mają na celu wyróżnienie ich najbardziej istotnych elementów. Okazuje się, że podczas oglądania opublikowanych fotografii użytkownicy takich serwisów zwracają uwagę przede wszystkim na: Oczy, pozę, uśmiech, ubranie, a także sposób edycji pliku. Jeśli mamy problem z wyborem idealnego zdjęcia, powinniśmy przeanalizować je pod kątem tego, na jakim widzimy sympatyczną, interesującą osobę, którą warto poznać. Czy potrzebny jest opis do zdjęcia na FB? Tak naprawdę element ten nie jest obowiązkowy, zwłaszcza w przypadku fotografii profilowej, ale czasami pozwala na lepszą interpretację tego, co widzą użytkownicy. Opis może też dawać informację o tym, co na zdjęciu jest najważniejsze

 

Jak usunąć zdjęcie profilowe na FB?

Jeśli uznamy, że ustawione zdjęcie profilowe na Facebooku nie do końca nam odpowiada, możemy je bez przeszkód usunąć. Żeby to zrobić, trzeba najpierw je wyświetlić, a następnie kliknąć trzy kropki znajdujące się w prawym górnym rogu. Na ekranie pojawi się lista z kilkoma opcjami, należy wybrać ‘usuń zdjęcie’.

Zdjęcie w tle na FB – czy jest potrzebne?

Początkowo na Facebooku mogliśmy dowolnie zmieniać swoje zdjęcie profilowe i dodawać fotografie do tworzonych przez siebie albumów. Jednak obecnie po przejściu na profile widoczne są także zdjęcia w tle. Można wykorzystać je do pokazania swojej kreatywności i zwiększenia szansy na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia, co jest istotne zwłaszcza w przypadku firmowego fanpage’a. Jak powinno wyglądać zdjęcie w tle na FB? Ważne jest to, aby było ono dobrej jakości i miało odpowiednie wymiary. Trzeba pamiętać, że tego typu grafiki są zawsze widoczne dla wszystkich użytkowników, nie można zmienić ich dostępności w taki sposób, aby wyświetlały się np. tylko naszym znajomym albo konkretnym osobom.

Fajne zdjęcia na FB w tle pozwalają na stworzenie oryginalnego, wyróżniającego się wśród innych profilu. Nierzadko są one traktowane także jako dodatkowe narzędzie marketingowe. Aby dodać taką fotografię, należy kliknąć opcję ‘edytuj zdjęcie w tle’. Wtedy na ekranie pojawi nam się lista kilku możliwości: ‘wybierz zdjęcie’, ‘prześlij zdjęcie’, ‘zmień pozycję’ oraz ‘usuń’. W zależności od potrzeb możemy wstawić nową fotografię prosto z dysku twardego komputera lub pamięci smartfona, a także wybrać jedną z tych, które już znajdują się w utworzonych na profilu albumach. Co istotne, możemy swobodnie zmieniać położenie zdjęcia w tle w taki sposób, aby dobrze zaprezentować to, co jest na nim najważniejsze. Wystarczy je przeciągnąć za pomocą myszki lub palca (w zależności od używanego urządzenia), a później zatwierdzić zmiany, klikając opcję ‘zapisz’.

 

Wymiary grafik na FB – na to warto zwrócić uwagę

Może się zdarzyć, że zdjęcie opublikowane na Facebooku nie prezentuje się tak dobrze, jak na ekranie komputera czy smartfona. Zazwyczaj wynika to z tego, że ma ono niewłaściwą rozdzielczość i po dodaniu w serwisie jego jakość staje się gorsza (każdy dodawany plik jest dostosowywany do algorytmów Facebooka). Zalecane wymiary zdjęcia profilowego na FB to 340 x 340 pikseli, gdyż po opublikowaniu zostanie ono zeskalowane do 170 x 170 pikseli na komputerze i do 128 x 128 pikseli na smartfonie. Fotografie profilowe są zapisywane jako kwadraty, ale wyświetlają się w postaci okręgów. Większość osób dodaje pliki w formacie jpg, ale jeśli zależy nam na tym, żeby opublikować przykładowo śmieszne zdjęcia na FB z napisami, warto przekonwertować je na png. Wtedy uda nam się uzyskać lepszą jakość i możemy mieć pewność, że litery będą dobrze widoczne, a nie rozmazane (jeśli zdecydujemy się na publikację grafiki z treścią, należy dodatkowo zadbać o to, aby napisy stanowiły 20% całości). Żeby dodać zdjęcie profilowe na FB bez ryzyka przycinania przez serwis, jeszcze przed publikacją trzeba się upewnić, że kluczowe elementy są dobrze widoczne. Jeśli nie, warto zmodyfikować kadr w programie graficznym.

Wymiary zdjęcia w tle to: 820 x 312 pikseli na komputerze i 640 x 360 pikseli na smartfonie, jego wielkość nie powinna przekraczać 100 KB. Chcąc uniknąć rozbieżności w sposobie wyświetlania fotografii na poszczególnych urządzeniach, można zmienić jego rozmiar na 820 x 360 pikseli. Co prawda nic nie stoi na przeszkodzie, aby opublikować znacznie większy plik, ale wtedy trzeba liczyć się z tym, że może dojść do jego kompresji i utraty jakości. Wszystkie zdjęcia dodawane w bardzo dużej rozdzielczości są automatycznie zmniejszane przez algorytm serwisu. Ma to na celu przyspieszenie wczytywania się strony. Warto o tym pamiętać, gdy będziemy zastanawiać się, jaki rozmiar zdjęcia na FB jest odpowiedni.

W serwisach społecznościowych takich jak Facebook można publikować nie tylko zdjęcia profilowe, w prywatnych albumach i w tle, ale również okładki dla wydarzeń czy konkretnej grupy. Są one widoczne dla wszystkich użytkowników, dlatego dobrze jest zadbać o właściwe wymiary. Zalecana rozdzielczość zdjęć dla wydarzeń na FB, to: 1200 x 628 pikseli, a dla okładek grup: 1640 x 856 pikseli.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ