Ranking 6 najlepszych kijów trekkingowych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 27.04.24

 

Kije trekkingowe – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Wszystkim miłośnikom długich, górskich wędrówek polecamy ranking kijów trekkingowych. Przedstawiamy w nim solidne sprzęty, które pozwolą na bezpieczne pokonywanie nawet bardzo wymagających szlaków. Dobrze oceniony przez konsumentów został komplet Beon Pro. Wykonano go z lekkiego i wytrzymałego stopu Aircraft Grade Aluminium. Kije wyposażono w miękkie, korkowe rączki amortyzujące wstrząsy i pochłaniające pot. Regulacja pozwala na dopasowane każdego z kijów do własnego wzrostu.  Kije są przeznaczone dla użytkowników od wzrostu 145 cm do 202 cm. Viking LHOTSE to również godny uwagi sprzęt. Zbudowane z trzech sekcji kije można regulować pod względem długości w szerokim zakresie, co ułatwia ich dopasowanie do wzrostu. Dołączono do nich talerzyki i osłonki.

6 najlepszych kijów trekkingowych. Opinie w 2024 roku

 

Potrzebujesz sprzętu do bardziej komfortowego i bezpiecznego wędrowania po górach? Jeśli sprawdzisz ranking kijów trekkingowych, na pewno uda Ci się znaleźć odpowiedni model. Żeby przygotować poniższe zestawienie, szczegółowo przeanalizowaliśmy opinie konsumentów, sprawdziliśmy też aktualne trendy zakupowe.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

To bardzo lekki model, pojedynczy kij waży 260 g, bo wykonano go z Aircraft Grade Aluminium, materiału używanego w lotnictwie ze względu na swoje właściwości niskiej wagi i wytrzymałości. Kije podlegają regulacji długości i pasują do wzrostu od 145 cm do 202 cm.

Wady

Najkrótsza możliwa długość, na jaką kij się składa to 61 cm. Niestety nie jest to jeszcze długość wygodna do spakowania kijów do plecaka. Z tego samego powodu kije nieużywane wymagają specjalnego miejsca do ich przechowywania.

Podsumowanie

Model wyposażono w 4 różne końcówki, każda przeznaczona do innego podłoża. Rękojeść z kory dębu korkowego pochłania wstrząsy i pot pojawiający się na dłoniach. Kije są sprzedawane wraz z pokrowcem ułatwiającym ich przechowywanie i przewożenie.

Drugi wybór

Zalety

Kije mają regulowaną długość i to w bardzo szerokim zakresie (65 - 135 cm). Z tego względu można łatwo dopasować je do swojego wzrostu czy ukształtowania terenu, jaki pokonujemy. Rączki są miękkie, a do tego dobrze wyprofilowane.

Wady

Część osób uważa, że sprzęt powinien być nieco bardziej sztywny. Używane przy schodzeniu ze stromego szczytu, kije stosunkowo mocno się wyginają, przez co można odnieść wrażenie, że pękną.

Podsumowanie

Zestaw waży 480 g, a jego materiałem wykonania jest aluminium. Kije są zakończone widiowym grotem, który nie jest podatny na uszkodzenia. Przy rączkach znajdują się regulowane paski podtrzymujące nadgarstki, można je wyregulować, co zapobiega otarciom skóry. W komplecie znajdziemy osłonki i talerzyki.

Rozważ też

Zalety

Sprzęt jest dobrze przystosowany do takich aktywności jak nordic walking. Podczas marszu nie są odczuwalne wstrząsy, a wszystko za sprawą amortyzującego systemu anti-shock. W zestawie są dwie pary nasadek, na miękki grunt i asfalt.

Wady

Nie zawsze dopasowanie zestawu do swojego wzrostu jest łatwe. Niektórzy konsumenci mieli problem z dokręceniem segmentów w taki sposób, aby samodzielnie się nie rozkręcały przy mocniejszym docisku.

Podsumowanie

Kije są wykonane z aluminium, ważą razem 576 g. Rękojeść jest zrobiona z polipropylenu, a komfort maszerowania zapewniają neoprenowe rękawiczki. Długość sprzętu można regulować w zakresie 86 - 140 cm, dlatego jest on odpowiedni dla niskich, jak i bardzo wysokich osób.

 

Dobre kije trekkingowe

 

1. Kije trekkingowe Beon Pro

 

Rekordy popularności biją kije trekkingowe Beon Pro. Ich przeznaczenie to nie tylko trekking, ale też nordic walking, skitur, ale też chodzenie po górach czy zwyczajne spacery. Zaletą Beon Pro są wysokiej jakości materiały zastosowane do produkcji. Mamy tu więc uchwyt z kory dębu korkowego, który doskonale pasuje do ludzkiej dłoni i sprawia, że skóra na niej nigdy nie będzie spocona, bo korek absorbuje wilgoć.

Dodatkowo materiał ten będąc przyjemnym w dotyku równocześnie amortyzuje wstrząsy co ogranicza wszelkie otarcia i czyni sprzęt przyjaźniejszym. Pojedynczy kij o wadze 260 g został wykonany z Aircraft Grade Aluminium, czyli metalu używanego do budowy statków powietrznych, wypalanego w 635 stopniach co przesądza o jego trwałości. Teleskopowa budowa kija pozwala na jego szybkie dostosowanie do własnego wzrostu.

Każdy z kijów wyregulujesz pod względem długości od 61 do 135 cm, co odpowiada wymaganiom osoby od wzrostu 142 cm do 202 cm. System Safe Lock pozwala na płynną regulację i można to zrobić bez zdejmowania rękawiczek. Producent użytkownikowi oddaje też zestaw 4 końcówek, każda z nich jest przeznaczona do różnego rodzaju podłoża.

 

 

 

 

Kije trekkingowe Viking

 

2. Viking Kije Trekkingowe LHOTSE

 

Prezentujemy kije trekkingowe Viking LHOTSE wyróżniające się oryginalną, czerwono-czarno-żółtą kolorystyką. Są one zbudowane z 3 sekcji i można regulować ich długość w zakresie od 65 cm do 135 cm. To oznacza, że sprzęt dobrze sprawdza się w mniej, jak i bardziej wymagających terenach górskich, co potwierdził test kijów trekkingowych.

Materiałem wykonania modelu jest aluminium, dlatego jest lekki, ale też odporny na odkształcenia. Na końcu kijów znajduje się trwały, widiowy grot, do kompletu dołączono pasujące do niego talerzyki i osłonki. Rączka jest wydłużona i dobrze wyprofilowana, wykonano ją z miękkiej pianki EVA.

Konsumenci twierdzą, że to dobre kije trekkingowe na dłuższe wycieczki. Można je pewnie chwycić, a regulowany pasek przy rękojeści zapobiega obtarciu nadgarstków. Ponadto sprzęt jest chwalony za możliwość złożenia do kompaktowych wymiarów (do długości 65 cm).

 

 

 

 

Kije do nordic walking

 

3. Kije Nordic Walking, Trekkingowe Nils NW 802

 

Produkt Nils NW 802 powinien zainteresować osoby chcące kupić kije do nordic walking. Sprzęt jest wykonany z aluminium i waży 576 g, w dodatku wyposażono go w system amortyzacji anti-shock. To dobre i tanie kije trekkingowe, które zapobiegają odczuwaniu nieprzyjemnych wstrząsów nawet podczas energicznego marszu. Tym samym nie trzeba się martwić o szybkie zmęczenie i ból rąk.

Kije do nordic walking mają wyprofilowaną rękojeść z polipropylenu, dołączono do nich także neoprenowe rękawiczki, które można łatwo dopasować do wielkości dłoni. W zestawie są dwie pary wymiennych nasadek, jedna jest przeznaczona do spacerowania po miękkim gruncie, a druga po asfalcie.

Według kupujących sprzęt jest solidny i można go łatwo dopasować do swojego wzrostu, gdyż jego długość jest regulowana w zakresie od 86 cm do 140 cm. To elegancko wyglądające kije do nordic walking, które zachęcają do regularnej aktywności fizycznej.

 

 

 

 

Kije trekkingowe Leki

 

4. Leki Kije Trekkingowe Trail AS

 

Ciekawą propozycją dla miłośników wielogodzinnych wycieczek po górach są kije trekkingowe Leki Trail AS. Zostały one wykonane z wytrzymałego, lekkiego i elastycznego stopu aluminium, razem ważą one 564 g. Długość sprzętu można regulować w szerokim zakresie, od 110 cm do 145 cm.

Cechą wyróżniającą kije jest zastosowanie technologii Soft Antishock Lite. Odpowiada ona za amortyzację wstrząsów, co sprawia, że wędrowanie po górach jest bardziej komfortowe. Co więcej, tego typu rozwiązanie dobrze zabezpiecza blokady poszczególnych segmentów przed zniszczeniem.

Czy warto kupić prezentowany sprzęt? Znalezione opinie o kijach trekkingowych Leki świadczą o tym, że jest on trwały i lekki. To dobry wybór zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, zestaw jest uniwersalny, także pod względem koloru.

 

 

 

 

Kije trekkingowe Fizan

 

5. Fizan Kije Trekkingowe Compact

 

Fizan Compact to aluminiowe kije trekkingowe zbudowane z trzech segmentów. Ich wysokość jest regulowana w zakresie od 58 cm do 132 cm. Grot został wykonany z karbidu, co zapewnia mu dużą wytrzymałość. Nie jest to ciężki zestaw, waży on 316 g.

Kije trekkingowe Fizan mają miękką rękojeść z pianki EVA, którą można pewnie chwycić, a także paski stabilizujące nadgarstki. Do sprzętu dołączono wymienne końcówki, dlatego dobrze sprawdza się on w górach, a także np. na asfaltowych odcinkach trasy.

Ze względu na szeroki zakres regulacji wysokości kupujący przekonują, że są to dobre kije trekkingowe dla dzieci, spełnią również oczekiwania dorosłych. Nie są one ciężkie, na co wpływa nie tylko materiał wykonania, ale i brak pierścieni przy pojedynczych segmentach. Po złożeniu sprzęt można wygodnie nosić w plecaku, a później schować do szafy.

 

 

 

 

Kije trekkingowe Black Diamond

 

6. Black Diamond Kije Trekkingowe Trail Sport 2 Kingfisher 

 

Kije trekkingowe Black Diamond Trail Sport 2 Kingfisher są dwuczęściowe, ich długość można regulować w zakresie od 81,5 cm do 140 cm. Nie jest to trudne ze względu na praktyczny system FlickLock. Zestaw waży 578 g, do jego produkcji wykorzystano aluminium.

Rękojeści są antypoślizgowe, wykonano je z gumowego kompozytu. To zapewnia pewny chwyt i bezpieczeństwo. Specjalne żebrowania amortyzują wstrząsy i drgania, a widiowa końcówka jest bardzo wytrzymała. Kije mają też regulowane pętle na nadgarstki z miękkiego materiału, który nie podrażnia skóry.

Z recenzji kupujących wynika, że za sprawą sprzętu Black Diamond wędrowanie po górach jest przyjemniejsze i łatwiejsze, nawet w terenie z dużymi przewyższeniami. Kije można łatwo dopasować do swojego wzrostu, nie składają się same podczas marszu, a system odpowiadający za ich regulację jest dobrze zabezpieczony przed szybkim zużyciem.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jakie kije trekkingowe kupić?

 

Chcesz mieć pewność, że wybierasz najlepsze kije trekkingowe? Po zapoznaniu się z poradnikiem nie będziesz mieć już wątpliwości, który sprzęt spełni Twoje oczekiwania. Podpowiemy Ci, co musisz sprawdzić, aby nie żałować podjętej decyzji.

Budowa

Pod względem budowy wyróżniamy trekkingowe kije 2-segmentowe, 3-segmentowe oraz 4-segmentowe. Które najlepiej sprawdzą się na górskim szlaku? To uzależnione jest w dużej mierze od tego, na czym bardziej nam zależy: Kompaktowych wymiarach sprzętu czy stabilności. Jeżeli podczas wędrówek rzadko chowamy kije do plecaka, dobrym wyborem powinien okazać się model zbudowany z dwóch segmentów. To sprzęt mający bardzo prostą konstrukcję, który zapewnia stabilność i zmniejsza do minimum ryzyko przewrócenia się, np. na śliskiej nawierzchni. Jego wadą są stosunkowo duże wymiary po złożeniu, co utrudnia jego przenoszenie po przypięciu do plecaka, problemem może być też przewożenie w samochodzie czy autobusie. Z tego powodu większą popularnością cieszą się kije 3-segmentowe. Są one mniejsze po złożeniu, a kiedy uznamy, że nie potrzebujemy ich na szlaku, możemy bez trudu przytroczyć je do plecaka. Osoby, dla których najistotniejszą kwestią jest wygodne przenoszenie sprzętu, powinny rozważyć zakup zestawu 4-segmentowego. Im większa jest ilość elementów, tym łatwiejsze staje się przenoszenie kijków, niemniej jednak negatywnie wpływa to na ich stabilność, a także trwałość.

Materiał – jakie kije trekkingowe wybrać?

Bardzo ważne jest to, z jakiego materiału zostały wyprodukowane kije trekkingowe. Od tego zależy ich wytrzymałość. Najczęściej tego typu sprzęt jest wykonany z włókna węglowego lub aluminium. Pierwszy materiał jest lekki, ale też twardy i bardzo sztywny, dlatego nie jest w pełni odporny na pęknięcia. Aluminium jest bardziej elastyczne, co zmniejsza ryzyko niespodziewanego zniszczenia kijków podczas wycieczki, jednak jest również nieco cięższe w porównaniu do włókna węglowego.

 

Końcówka

W górach najlepiej sprawdzają się kije zakończone widiowym grotem. To spiekany węglik, który wykazuje odporność na uszkodzenia, a wyposażony w niego sprzęt nie powinien zniszczyć się po jednym sezonie. Dostępne są także kije z grotem wykonanym ze stali, ale jest on mniej wytrzymały i podatny na ścieranie. Czasami do zestawu dołączone są dodatkowe końcówki, np. do maszerowania po utwardzonej, asfaltowej nawierzchni czy przydatne zimą talerzyki, ale zazwyczaj należy je dokupić oddzielnie (jeśli uznamy, że są nam potrzebne).

 

Regulacja długości

Aby maszerowanie z kijkami trekkingowymi było komfortowe, muszą być one dopasowane do naszego wzrostu. Z tego względu warto sprawdzić, jak szeroki jest ich zakres regulacji. Zazwyczaj jest to przedział od ok. 100 cm do 140 cm, choć niekiedy jest on nieco szerszy, np. od 60 cm do 140 cm. Przeważnie długość kijków po złożeniu to 40 – 70 cm, zależnie od tego, z ilu segmentów składa się ich konstrukcja.

 

System blokowania

System blokowania musi być mocny i niezawodny, aby kije przypadkowo nie rozłożyły się podczas wycieczki, mogłoby to być bardzo niebezpieczne. Obecnie dostępne są trzy podstawowe rozwiązania:

♦ Zewnętrzny system blokowania – jest bardzo łatwy w obsłudze i odporny na działanie niskich temperatur, a także innych niekorzystnych czynników zewnętrznych. Regulacja długości kijków wykorzystujących tego typu rozwiązanie nie zajmuje dużo czasu, zwykle można zrobić to jedną ręką (nawet bez potrzeby zdejmowania rękawiczki).

♦ Wewnętrzny system blokowania – dobrze sprawdza się głównie w wyższych temperaturach, nie jest w pełni zabezpieczony przed zamarzaniem. Blokadę uruchamia się poprzez skręcenie dwóch sąsiednich segmentów. Takie kije są tanie i nadają się do letnich wędrówek po górach, ale należy chronić je przed błotem, które po zaschnięciu przyczynia się do zniszczenia konstrukcji.

♦ Hybrydowy system blokowania – wyposażony w niego sprzęt wykorzystuje zarówno zewnętrzny, jak i wewnętrzny system blokowania. Z tego względu jest on dostatecznie solidny, a dodatkowo regulacja jego długości przebiega płynnie.

Osoby, które często podróżują samolotami lub interesują się trail runningiem (to połączenie biegania i wędrowania po górach), powinny sprawdzić kije trekingowe typu ‘sonda’. Wykorzystują one innowacyjny system blokowania zapewniający ich łatwe składanie i zmniejszający ich wagę. Sprzęt ten zbudowany jest z dźwigni połączonej ze ściągającą linką, która łączy ze sobą segmenty.

Rączka

Elementem mającym duży wpływ na to, jakie są najlepsze kije trekkingowe, jest rączka. Powinna ona być dobrze wyprofilowana i zapewniać pewny chwyt, tylko wtedy wędrówka po górskich szczytach będzie w pełni komfortowa. Najczęściej kupowane są modele mające rączki zrobione z pianki lub korka. Co istotne, znajdujące się przy nich pętle, przez które przekładamy nadgarstki, muszą być wykonane z miękkiego, niepodrażniającego skóry materiału. Warto również sprawdzić, czy można je w odpowiedni sposób dopasować do dłoni.

 

Kije trekkingowe w dobrych cenach

Cena kijów trekkingowych jest zróżnicowana, a dużo zależy przede wszystkim od marki, materiału wykonania, konstrukcji oraz rodzaju systemu blokady. Najtańsze modele kosztują mniej niż 100 zł za parę, ale jest to dobry wybór głównie dla osób, które w góry jeżdżą stosunkowo rzadko (np. 1 – 2 razy w roku) i nie potrzebują specjalistycznego sprzętu. Zakup solidniejszych kijów trekkingowych oferowanych przez renomowanych producentów to wydatek rzędu 150 – 500 zł.

 

 

FAQ

 

P1: Jakie kije trekkingowe w góry?

Dobre kije trekkingowe nadające się na wędrówki po górach powinny być przede wszystkim wytrzymałe. Bardzo często wybierane przez turystów są modele zrobione z włókna węglowego, które wyróżniają się twardością, odpornością na pęknięcia, a jednocześnie lekkością. Niemniej jednak sprzęt wykonany z aluminium może sprawdzić się w górach równie dobrze, jeśli został wyprodukowany z solidnych domieszek i jest w odpowiedni sposób hartowany. Bardzo istotną kwestią są końcówki kijków. Podczas górskich wędrówek sprawdzają się te widiowe, które są odporne na uszkodzenia. Jeśli planujemy dłuższe wycieczki, należy też sprawdzić, czy kije mają wygodne, właściwie wyprofilowane uchwyty.

 

P2: Kije trekkingowe – jak dobrać długość?

Dopasowanie długości kijków trekkingowych nie powinno zająć dużo czasu. Najpierw należy ustawić ich dolny segment w pozycji ‘stop’, a więc rozłożyć do maksimum, a następnie dopasować górny segment. Trzeba zrobić to w taki sposób, aby ręka była zgięta w łokciu pod kątem 90 stopni. Później musimy włożyć dłoń do pętli i upewnić się, że nadgarstek częściowo się na niej opiera (to zapewni większą stabilność i komfort podczas wędrówki). Co ważne, długość kijów trekkingowych należy zmieniać i dostosowywać do ukształtowania terenu. Przy stromych podejściach powinniśmy je skracać, żeby nie podnosić za wysoko rąk, a przy zejściach wydłużać.

P3: Kije trekkingowe – jak chodzić?

W przypadku trekkingu chodzenie z kijkami wygląda nieco inaczej w porównaniu do techniki nordic walking. Tego typu sprzęt ma pomagać w zdobywaniu górskich szczytów poprzez odciążanie stawów kolanowych i poprawę koordynacji ruchowej. Jeśli teren jest stosunkowo płaski i nie ma w nim dużych przewyższeń, właściwa technika wygląda w następujący sposób: prawa ręka i lewa noga, prawa noga i lewa ręka itd. Chcąc wejść na strome wzniesienie, możemy odpychać się dwoma kijkami jednocześnie. Początkowo prawdopodobnie będziemy musieli kontrolować, którą nogą i ręką poruszamy, ale z pewnością szybko złapiemy odpowiedni rytm.

 

P4: Po co kije trekkingowe?

Kije trekkingowe stają się coraz bardziej popularne. Dla wielu osób nie jest to zbędny wydatek, ale duże ułatwienie podczas długich wędrówek po górach. Taki sprzęt jest dodatkowym punktem podparcia (a właściwie dwoma punktami), co ułatwia zachowanie równowagi. Dzięki temu idziemy swobodniej, mamy poczucie stabilizacji i zmniejsza się ryzyko niespodziewanego upadku. Ponadto kije trekkingowe odciążają kręgosłup i stawy kolanowe, dlatego nie odczuwamy dużego zmęczenia, nawet po kilku godzinach wędrowania z ciężkim plecakiem. Można wykorzystywać je też w nieco inny sposób, np. do sprawdzenia, czy na łące, którą musimy przejść, nie ma węży.

 

P5: Jak dopasować kije trekkingowe?

Dobrze dopasowane kije trekkingowe zapewniają komfortową wędrówkę, odciążają wybrane części ciała i gwarantują stabilizację. Najważniejsze jest to, aby nie były za wysokie, gdyż wtedy ułożenie dłoni nie będzie naturalne i szybko może pojawić się ból mięśni. Kije powinny być wyregulowane w taki sposób, aby możliwe było zgięcie rąk w łokciach pod kątem 90 stopni. Większość modeli można swobodnie dopasować do swojego wzrostu, gdyż są zbudowane z kilku segmentów i mają odpowiednie mechanizmy. Na stromym podejściu warto skrócić kije o ok. 5 – 10 cm, a na zejściu wydłużyć, również o 5 – 10 cm. Nie można też zapomnieć o wyregulowaniu pętelek, w których umieszczamy dłonie, aby nie uciskały za mocno nadgarstków.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ