Jak działa lodówka turystyczna?

Ostatnio aktualizowane: 23.04.24

 

Dobra lodówka turystyczna jest niezastąpiona podczas różnego rodzaju wycieczek, idealnie sprawdza się na biwakach, można do niej schować jedzenie na długą podróż samochodem. Mały sprzęt może okazać się przydatny także podczas imprez plenerowych czy pikniku. Jak dokładnie działają lodówki turystyczne? Jakie rodzaje sprzętu są dostępne w sklepach?

Rodzaje lodówek turystycznych

Na samym początku trzeba podkreślić, że dostępne są różne typy lodówek turystycznych i trzeba je poznać, aby móc je następnie rozróżnić na podstawie zasad działania. Najtańsze są lodówki na wkłady, które zwykle mają małe rozmiary. Nie wymagają one zasilania, dlatego też poleca się je np. na piknik czy krótki wypad za miasto. Są one zdecydowanie najmniej efektywne ze wszystkich dostępnych typów, ale w niektórych przypadkach nie potrzeba wiele. Na rynku można znaleźć też gazowe lodówki turystyczne, które są zasilanie gazem propan-butan. Nazywane są też nierzadko modelami absorpcyjnymi. Zawierają one amoniak, zwykle istnieje możliwość ich zasilania z sieci i gniazda zapalniczki samochodowej. Dobrze utrzymują w środku chłód i wiele osób uznaje je za najbardziej skuteczne. Ostatnią grupę lodówek turystycznych stanowią modele elektryczne, jedne z najbardziej popularnych. Wynika to z tego, że efektywność ich działania w stosunku do ceny jest bardzo dobra. 

Podział lodówek turystycznych ze względu na zastosowaną technologię chłodzenia

Lodówki turystyczne można też podzielić mając na względzie to, jaką technologię chłodzenia wykorzystują. Dostępne są lodówki absorpcyjne, które gwarantują bezgłośną pracę, są zasilane z poziomu gniazda zapalniczki samochodowej albo zwykłego gniazdka, a ich moc chłodzenia zależy od temperatury otoczenia. Lodówki termoelektryczne są lekkie, a ich cena zwykle nie jest wysoka. Moc chłodzenia również zależy od temperatury otoczenia. Możliwe jest zasilanie: 12 V, 24 V i 230 V. Taki sprzęt jest odporny na przechyły pojazdu, więc nie musi stać na idealnie płaskiej powierzchni. Wyróżnić można też lodówki kompresorowe, sprężarkowe. Charakteryzują się one bardzo dobrą wydajnością chłodzenia i co warto podkreślić, na efektywność ich pracy nie wpływa temperatura otoczenia. To nowość biorąc pod uwagę dwa wcześniejsze rozwiązania. Takie lodówki dają możliwość nie tylko chłodzenia, ale też głębokiego mrożenia. Pobierają one małą ilość prądu i zazwyczaj mają funkcję pozwalającą na monitorowanie stanu akumulatora.

 

Jak działa lodówka absorpcyjna?

Proces chłodzenia w lodówce absorpcyjnej ma swój początek, kiedy dochodzi do odparowania płynu chłodniczego w komorze niskociśnieniowej. W warniku roztwór amoniaku jest podgrzewany i w konsekwencji wydzielony zostaje amoniak w formie gazowej. Następnie skrapla się on w skraplaczu i odparowuje. Poprzez ten proces zabierane zostaje ciepło z wnętrza lodówki. Później amoniak gazowy jest pochłaniany przez słaby roztwór amoniaku. Ten nasycony roztwór następnie przemieszcza się do warnika i cały proces się powtarza. Cykliczność jego jest zachowana tak długo, aż cewka grzewcza jest podgrzewana. Specjaliści wskazują, że lodówki tego typu działają najskuteczniej, jeśli nad cewkami przepływa powietrze. 

Lodówka termoelektryczna – zasady działania

Turystyczne lodówki termoelektryczne nazywane są sprzętami z modułami Peltiera. Ich nazwa nie jest przypadkowa, bo to nazwisko francuskiego fizyka, który odkrył zasadę będącą podstawą ich działania (1834 rok). Prąd stały przepływa przez połączenia różnych metali i w ten sposób generowane jest ciepło lub chłód, w zależności od kierunku przepływu. W lodówce znajduje się zimny koniec pozwalający na utrzymanie wewnątrz komory odpowiedniego poziomu chłodu, a gorący koniec jest umiejscowiony na zewnątrz lodówki. Zastosowanie wymienników ciepła i wentylatorów pozwoliło wzmocnić efekt działania tego procesu. Lodówki termoelastyczne mają z reguły kompaktowe wymiary, co dla wielu osób stanowi spory atut. Trzeba jednak wiedzieć, że aby wydajnie działały, potrzebują sporo energii.

 

Działanie lodówki kompresorowej

W lodówkach kompresorowych najważniejsze znaczenie ma czynnik chłodzący, który jest niezbędny do poprawnej pracy. Czynnik ten w parowniku przechodzi ze stanu stałego w gazowy. Podczas tego procesu parownik pobiera ciepło ze środka komory chłodniczej i dochodzi do obniżenia jej temperatury. Gazowy czynnik chłodniczy jest zasysany przez kompresor, następnie sprężany i przesyłany do skraplacza. Tam też dochodzi do jego skroplenia, więc czynnik powraca do stanu płynnego i oddaje ciepło. Następnie kieruje się on do parownika i proces zostaje powtórzony.

Czy warto kupić lodówkę turystyczną?

Modeli lodówek turystycznych jest bardzo dużo, więc każdy może znaleźć sprzęt idealnie dostosowany do jego potrzeb. Zaletą przemawiającą za zakupem tego typu urządzenia jest przede wszystkim to, że można wygodnie je przenosić. Lodówki turystyczne są małe i wbrew pozorom nie używa się ich tylko podczas biwaków i wycieczek. Znajdują one też zastosowane m.in. w akademikach czy domkach letniskowych.

 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ