Ostatnio aktualizowane: 16.01.21

 

Stolik turystyczny – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Na krótkie wyjazdy za miasto, czy dłuższy urlop na kempingu warto zabrać sprzęty, które ułatwią przygotowywanie i spożywanie posiłków. Oprócz krzeseł w samochodzie powinien znaleźć się także stół turystyczny, przy którym można wygodnie zjeść obiad i odpocząć. Na dłuższe wyjazdy dobrze sprawdzi się składany stolik MatMay 120 × 60 cm. Ma aluminiowy stelaż, jest więc lekki i wygodny w przenoszeniu. Model wyposażono w rączkę, która ułatwia transport. Stolik sprawdzi się dla sześciu osób na wyjazdach i spotkaniach towarzyskich w plenerze. Natomiast nieduży stół kempingowy Quechua jest lekki i wygodny w transporcie, po złożeniu zajmuje mało miejsca. Maksymalne obciążenie blatu wynosi 50 kg, sprawdzi się również na większe przyjęcia w ogrodzie.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

7 najlepszych stolików turystycznych. Opinie w 2021 roku

 

Stolik turystyczny to przedmiot, który warto mieć w domu. Niezależnie, czy wybierasz się na kemping, czy urządzasz przyjęcie w ogrodzie, potrzebny Ci będzie odpowiedni mebel do spożywania posiłków. Wygodny składany stół łatwo przeniesiesz w dowolny punkt i stworzysz miejsce do odpoczynku dla całej rodziny. Przygotowaliśmy ranking stolików turystycznych, który pomoże Ci znaleźć produkt odpowiadający Twoim potrzebom.

 

Stolik turystyczny składany     

                                                   

1. Stolik turystyczny składany MatMay 120x60cm + 4 Stołki 

 

Wygodny stolik turystyczny składany MatMay 120 x 60 cm + 4 stołki dobrze sprawdzi się na kempingi i weekendowe wyjazdy. Blat ma wymiary 120 cm x 60 cm, a wysokość nóg jest regulowana i wynosi od 55 cm do 70 cm. Stolik składa się na pół, wygodny uchwyt z boku ułatwia przenoszenie. Stelaż wykonano z aluminium, dzięki czemu produkt jest lekki. Blat zrobiono z płyty MDF, wytrzymałej i odpornej na zarysowania.

Składany stolik turystyczny w zestawie ma dołączone cztery krzesełka o wymiarach siedziska 28 cm x 25 cm i wysokości 34 cm. Produkt ma antypoślizgowe nogi, można więc stawiać go również na mokrej powierzchni. Dla większego bezpieczeństwa zastosowano blokadę przed złożeniem podczas użytkowania stołu. Na środku blatu znajduje się uchwyt na parasol ogrodowy.

Konsumenci, wyrażając opinie o stolikach turystycznych podkreślają, że model MatMay jest wytrzymały i wygodny w przenoszeniu. Po złożeniu produkt nie zajmuje dużo miejsca, jego konstrukcja jest lekka i stabilna.

 

 

 

 

Stolik turystyczny Decathlon

 

2. Quechua Stół Kempingowy Składany Dla 2-4 Osób

 

Wybierając się na kemping, warto zabrać ze sobą stół składany dla 2 – 4 osób Quechua. Wymiary blatu to 78 cm x 60 cm, wysokość całego produktu wynosi 70 cm. Stolik waży ok. 3 kg, jest więc łatwy i wygodny w przenoszeniu. Po złożeniu model Quechua zajmuje mało miejsca, jego wymiary wynoszą wtedy 80 cm x 60 cm x 3 cm. Przenośny, składany stolik turystyczny można zabrać na każdy wyjazd. Maksymalne obciążenie blatu wynosi 50 kg.

Nogi stolika wykonano ze stali, są więc wytrzymałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych. Melaminowy blat pokryto specjalną powłoką chroniącą przed wilgocią. Stolik turystyczny Decathlon ma łatwy system rozkładania. Nóżki chowane pod blat wystarczy jedynie maksymalnie rozsunąć. Produkt można wygodnie wyczyścić wilgotną ściereczką.

Model Quechua zyskał przychylne opinie użytkowników zarówno wśród miłośników biwaków, jak i wędkarzy. Konsumenci podkreślali również, że to dobry i tani stolik turystyczny, który dobrze sprawdza się na spotkania towarzyskie w plenerze, jest łatwy w transporcie i ma wygodny system rozkładania.

 

 

 

 

Stolik turystyczny walizka

 

3. Stolik turystyczny składany ogród 4 krzesła 8211

 

W naszym rankingu nie może zabraknąć stolika turystycznego składanego z 4 krzesłami 8211. Produkt ma wymiary: Długość – 120 cm, szerokość – 60 cm i regulowana wysokość – 55 cm do 70 cm. Po złożeniu stolik ma 60 cm x 60 cm x 6 cm. Stelaż wykonano z lekkiego i wytrzymałego aluminium, a blat z płyty laminowanej, odpornej na zarysowania i działanie czynników zewnętrznych, takich jak deszcz lub wiatr. Produkt składa się na pół, a nogi umieszcza się w środku. Ten stolik turystyczny walizka ma wygodny uchwyt do przenoszenia.

Do zestawu dołączono cztery krzesełka o wymiarach 34 cm x 26 cm i wysokości 36,5 cm. Można je łatwo przenosić wewnątrz złożonego stolika. Specjalny zaczep po bokach blatu uniemożliwia złożenie się nóg podczas użytkowania produktu. Składany stolik turystyczny z siedzeniami dla 4 osób dobrze sprawdzi się na kempingach i w przydomowym ogrodzie.

Wśród komentarzy na temat składanego stolika najczęściej pojawiają się pozytywne opinie. Produkt wykonano z lekkich i wytrzymałych materiałów. Wygodny sposób składania i przenoszenia stolika w formie walizki wpływa na duży komfort użytkowania.

 

 

 

 

Stolik rozkładany turystyczny

 

4. Vvidaxl Zestaw Kempingowy Stół + Krzesła Alu Um 41457

 

Jeśli chcesz mieć zawsze zapewnione wygodne miejsce do spożywania posiłków na wyjeździe, warto zainwestować w Vvidaxl zestaw kempingowy stół + krzesła Alu Um 41457. Konstrukcję wykonano z aluminium, dzięki czemu produkt jest lekki, ale wytrzymały. Stelaż stołu połączono z krzesłami, tworząc stabilną całość. Wymiary blatu to: 85,5 cm długości, 65 cm szerokości i 67 cm wysokości. Każde krzesło ma 30 cm x 27 cm i wysokość 40 cm.

Maksymalne obciążenie siedziska wynosi 100 kg, aluminiowy stolik turystyczny może utrzymać ciężar do 30 kg. Na środku blatu znajduje się uchwyt na parasol ogrodowy. Zestaw łatwo składa się w taki sposób, że produkt przypomina walizkę. Z boku znajduje się wygodny uchwyt do przenoszenia. Specjalne zabezpieczenie uniemożliwia złożenie się stołu.

Stolik turystyczny walizka jest polecany przez użytkowników ze względu na wygodę przenoszenia i lekką konstrukcję. Biwakowicze są zadowoleni z możliwości ustawienia stołu w dowolnym miejscu. Cztery krzesła stabilizują konstrukcję, dzięki czemu produkt może stanąć nawet na nierównej powierzchni.

 

 

 

 

Mały stolik turystyczny

 

5. Składany stół kempingowy, ogród, turystyczny 70×50 cm Nils Camp NC3019

 

Wybierając sprzęty potrzebne podczas wyjazdu za miasto, warto zwrócić uwagę na składany stół kempingowy 70 x 50 cm Nils Camp NC3019. Model jest nieduży, jego wymiary to: Szerokość – 50 cm, długość – 70 cm i wysokość – 62 cm. Po złożeniu stół ma 70 cm x 50 cm x 6 cm, zajmuje więc mało miejsca i można spakować go do bagażnika w samochodzie. Ten mały stolik turystyczny wykonano ze stali i aluminium, a blat z płyty MDF. Jest odporny na ścieranie i zmienne warunki atmosferyczne. Metalowe okucia blatu zapewniają trwałość produktu.

Składany stolik turystyczny Nils Camp wyposażono w teleskopowy uchwyt, który ułatwia przenoszenie. Wygodny system składania zapewnia szybkie przygotowanie produktu do transportu. Maksymalne obciążenie stołu wynosi 25 kg, sprawdza się na kempingach i spotkaniach towarzyskich w plenerze. Antypoślizgowe nakładki na nóżki zapewniają stabilność na każdej powierzchni.

Konsumenci podkreślają, że model Nils Camp to dobry stolik turystyczny, który sprawdza się na krótkich wyjazdach i kempingach. Jego konstrukcja jest lekka, a wygodny uchwyt ułatwia przenoszenie.

 

 

 

 

Stolik turystyczny z krzesłami

 

6. Stolik składany, turystyczny, ogrodowy + 4xkrzesła 58933

 

Zachęcamy do zapoznania się z modelem stolika składanego, turystycznego + 4 krzesła 58933. Dobrze sprawdza się zarówno na długie podróże, jak i na weekend za miastem. Konstrukcja jest aluminiowa, a tym samym lekka i wytrzymała. Wymiary blatu to 60 cm x 120 cm x 3,5 cm. Wysokość stolika jest regulowana – od 55 cm do 69,5 cm. Produkt składa się w taki sposób, że powstaje walizka, do której można schować nogi stołu. Z boku blatu znajduje się wygodny uchwyt do przenoszenia.

Producent dołączył do stolika zestaw czterech krzesełek o wymiarach siedziska 27 cm x 25 cm i wysokości 36,5 cm. Po złożeniu można umieścić je w składanym blacie. Ten stolik turystyczny z krzesłami jest wystarczająco duży, aby zmieściły się przy nim cztery osoby. Po złożeniu wymiary produktu to 60 cm x 60 cm dlatego można łatwo spakować go do bagażnika samochodu.

Stolik turystyczny z krzesełkami jest polecany przez konsumentów, którzy zdecydowali się na zakup. Produkt jest lekki i wygodny w transporcie, a jednocześnie wytrzymały i stabilny. Sprawdzi się na rodzinne wyjazdy i spotkania z przyjaciółmi.

 

 

 

 

Zestaw turystyczny stolik

 

7. Easy Camp Zestaw Marle składany stół z ławką

 

Składany stół z ławką Easy Camp Zestaw Marle to produkt, który można zabrać na każdą wyprawę. Po złożeniu powstaje łatwa do przenoszenia walizka z wygodnym uchwytem. Cała konstrukcja jest lekka i wytrzymała. Do wykonania zestawu wykorzystano bambus i aluminium. Oprócz stolika producent dołączył także dwie ławki, które można wykorzystać również osobno. Wymiary siedziska to 87 cm x 25 cm, a jego wysokość to 40 cm. Blat stołu ma 90 cm długości, 66,5 cm szerokości i 70 cm wysokości.

Zestaw turystyczny stolik i ławka waży mniej niż 10 kg. Maksymalne obciążenie blatu wynosi 30 kg, a siedziska 80 kg. Produkt jest odpowiedni dla całej rodziny, jest wygodny nawet dla kilkuletnich dzieci. Przy stole zmieszczą się cztery osoby. Na środku blatu znajduje się otwór na parasol ogrodowy, dla większego komfortu podczas biwakowania.

Podróżnicy, którzy przeprowadzili test stolików turystycznych określają model Easy Camp jako dobry zakup. Produkt jest stabilny i wygodny, a jego konstrukcja trwała i wytrzymała. Stolik sprawdza się na kempingach i krótkich wyjazdach z rodziną.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaki stolik turystyczny kupić?

 

Niezależnie, czy wybierasz się na długą podróż samochodem kempingowym, planujesz krótki urlop za miastem, czy spędzasz czas z przyjaciółmi w przydomowym ogródku, niewątpliwie przyda Ci się odpowiedni zestaw do spożywania posiłków. Wygodny stół, na którym ustawisz talerze i kubki, jest niezastąpiony podczas odpoczynku w plenerze. Turystyczne stoliki najczęściej są składane, dzięki czemu nie zajmują dużo miejsca i łatwo zmieścić je nawet w małym bagażniku. Wybór odpowiedniego modelu wymaga jednak przemyślenia kilku kwestii dotyczących przede wszystkim wygody użytkowania. Nasz przewodnik pomoże Ci zdecydować, jaki stolik turystyczny wybrać, aby sprawdził się na każdą okazję.

Materiał

Materiał, z którego wykonano stolik turystyczny, wpływa na jego wytrzymałość oraz trwałość. Najczęściej sprzęty na kempingi i biwaki wytwarza się z aluminium. Dzięki temu stolik jest lekki i odporny na uszkodzenia. Aluminiowa konstrukcja nie niszczy się pod wpływem czynników atmosferycznych, takich jak chłód lub deszcz. Stelaż stołu turystycznego może być wykonany także ze stali, wtedy jednak cała konstrukcja jest cięższa. Blat może być wycięty z drewna, płyty MDF lub tworzywa ABS. Warto upewnić się, czy stół zabezpieczono przed wilgocią, aby nie uległ zniszczeniu pod wpływem deszczu.

 

Rozmiar stolika turystycznego

Zastanawiając się, jaki jest najlepszy stolik turystyczny, warto zwrócić uwagę na jego rozmiar. Ważna jest przede wszystkim wysokość blatu. Stoły do domowej jadalni mają powyżej 70 wysokości. Dlatego, jeżeli sprzęt na kemping przeznaczony jest do codziennego spożywania posiłków, warto poszukać modelu, który będzie wygodny dla każdego, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Równie ważna, jak wysokość stolika jest jego długość i szerokość. Wymiary blatu wpływają na komfort użytkowania. Większy stolik turystyczny sprawdzi się dla całej rodziny do spożywania posiłków. Jeśli szukasz modelu, który ma służyć tylko jako miejsce na kubek lub przekąski, możesz zdecydować się na mały, lekki stół.

 

System składania

Komfort użytkowania stolika turystycznego zależy w dużym stopniu od systemu składania. Każdy model, niezależnie od wielkości, powinien łatwo się rozkładać i pozwolić na szybkie przygotowanie stołu do transportu. Warto poszukać produktu, który umożliwi samodzielne składanie. W małych stolikach najczęściej stosuje się system, który chowa nogi stołu pod blatem. Większe modele, przeznaczone dla czterech lub więcej osób, najczęściej składane są na pół, na kształt walizki. Nogi odpina się i umieszcza wewnątrz złożonego blatu. Większość stolików turystycznych wyposażona jest w wygodny uchwyt, umieszczony z boku, który ułatwia przenoszenie. Szukając stołu, warto również zwrócić uwagę, czy produkt ma zamontowaną blokadę, która uniemożliwi złożenie się stołu, gdy ktoś z niego korzysta.

 

Dodatkowe funkcje

Najlepszy stolik turystyczny powinien być jak najbardziej dopasowany do potrzeb użytkowników. Oprócz blatu, na kempingu i w plenerze przydaje się również miejsce do siedzenia. Dlatego wielu producentów stołów dołącza do nich krzesełka. Mogą być w formie składanego siedziska lub połączonej z konstrukcją stołu ławeczki. Dzięki temu nie trzeba dokupować dodatkowych krzeseł i dopasowywać ich wysokości do blatu. Siedziska skonstruowane są w taki sposób, aby składały się razem ze stolikiem, co sprawia, że nie trzeba transportować ich osobno. Dobrym rozwiązaniem są także dodatkowe półki i uchwyty na kubki. Mogą znajdować się bezpośrednio pod blatem lub być przyczepione z boku stołu. Przydatny w stolikach turystycznych jest także uchwyt na parasol ogrodowy. Zwykle umieszczony jest na środku blatu i umożliwia osłonięcie się przed promieniami słonecznymi podczas odpoczynku i spożywania posiłków.  

Ceny stolików turystycznych

Ceny stolików turystycznych zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, a osiągają nawet kilkaset złotych. Koszt zakupu sprzętu na kemping zależy od materiału, z którego wykonano produkt, jego rozmiaru i dodatkowych udogodnień. Aby znaleźć odpowiedni dla siebie model stolika turystycznego, warto sprawdzić wszystkie dostępne oferty. Produkty przeznaczone na biwaki i kempingi można znaleźć w stacjonarnych sklepach ze sprzętem sportowym lub na stronach internetowych. Porównanie ofert różnych producentów i dystrybutorów pozwala znaleźć odpowiednio dopasowane stoliki turystyczne w dobrych cenach. Najtańsze modele przeznaczone dla 2 – 4 osób, ze składanymi nogami wykonanymi ze stali można znaleźć za ok. 65 zł. Stoły turystyczne z antypoślizgowymi nakładkami, które zapobiegają przewracaniu się stolika nawet na mokrej powierzchni, dostępne są w cenie ok. 70 zł. Więcej trzeba zapłacić za modele czteroosobowe, składane w taki sposób, że powstaje łatwa w przenoszeniu walizka. Długie i szerokie stoły składane kosztują od ok. 120 zł do ok. 130 zł. Najczęściej w komplecie dołączone są cztery krzesła z materiałowym siedziskiem na aluminiowych nóżkach. Wygodny w transporcie stół, którego konstrukcję połączono z wygodnymi krzesłami, kosztuje więcej. Modele wykonane z lekkiego aluminium, stabilne i wytrzymałe dostępne są za ok. 220 zł. Najdroższe stoliki turystyczne mają dołączone komfortowe ławeczki, które można także użytkować osobno. Trwałe modele wykonane z drewna i aluminium, z praktycznym uchwytem do przenoszenia można kupić za ok. 540 zł.  

 

 

FAQ

 

P1: Jak zrobić stolik turystyczny?

Stolik turystyczny przyda się na każdej wycieczce samochodowej, niezależnie czy jest to krótki wyjazd, czy dłuższy urlop. Wygodny sprzęt można kupić w wielu sklepach, ale można także zrobić go w domu. Przede wszystkim potrzebne będą odpowiednie materiały na blat i nogi. Muszą być dobrze zabezpieczone przed działaniem czynników atmosferycznych, takich jak deszcz i wiatr. Blat można wykonać z przyciętej na wymiar płyty drewnianej lub szerokich desek, pomalowanych impregnatem. Nogi można wykonać z aluminiowych lub stalowych rurek, dostępnych w marketach i hurtowniach budowlanych. Pręty trzeba odpowiednio wygiąć, w wybrany przez siebie kształt, używając specjalistycznych sprzętów. Po wykonaniu otworów w blacie stolika należy przymocować nogi za pomocą odpowiednio dobranych nakrętek.  

P2: Gdzie kupić stolik turystyczny?

Stoliki turystyczne i inne sprzęty przeznaczone na kempingi i wyjazdy w plener można znaleźć w wielu sklepach stacjonarnych i internetowych. Duży wybór stołów w wielu rozmiarach dostępny jest przede wszystkim w marketach oferujących sprzęt sportowy. Dokonując zakupów stacjonarnie, można zobaczyć produkt, sprawdzić jak się prezentuje i jak działa system składania. Wybierając stolik turystyczny w sklepie online lub na aukcji internetowej można wybrać spośród produktów różnych producentów. Ponadto możliwe jest znalezienie modelu w dobrej cenie. Nierzadko produkty konkretnych przedsiębiorstw dostępne są na stronie internetowej producenta lub w sklepie firmowym. Oprócz możliwości zakupu w dobrej cenie można skorzystać także z porady eksperta, który odpowie na wszystkie pytania dotyczące stolika turystycznego.  

 

 

Ostatnio aktualizowane: 16.01.21

 

Twoje pociechy nie chcą już jeść kanapek na drugie śniadanie w szkole? Jeżeli kupisz im termosy obiadowe, będą mogły zabrać z domu ciepły i bardziej pożywny posiłek. W naszym artykule znajdziesz kilka ciekawych przepisów na potrawy, które z pewnością będą smakować dzieciom. Co ważne, ich przygotowanie nie zajmuje dużo czasu.

 

Spaghetti bolognese

Twoje dzieci bardzo lubią spaghetti bolognese? Jeśli masz już termos obiadowy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przełożyć do niego to popularne włoskie danie. Zachowa ono optymalną temperaturę przez kilka godzin, dlatego pociechy chętnie zjedzą je podczas przerwy między lekcjami. Potrzebne składniki to:

makaron spaghetti

2 ząbki czosnku

1 cebula

300 g mielonego mięsa

1 puszka krojonych pomidorów

oregano

sól i pieprz

olej

tarty parmezan.

Cebulę i czosnek obierz, a następnie poszatkuj, podsmaż na rozgrzanym oleju na patelni i dodaj mielone mięso, a po kilku minutach także pomidory w puszce. Duś całość pod przykryciem na małym ogniu do 20 minut, na koniec przypraw oregano, solą oraz pieprzem. W międzyczasie ugotuj makaron według zaleceń na opakowaniu i odcedź. Przełóż go do termosu, polej gotowym sosem i posyp tartym parmezanem.

 

Zupa pomidorowa

Zupa pomidorowa nie tylko zaspokoi głód pociech, ale też rozgrzeje je w jesienno-zimowym okresie. Do jej przyrządzenia potrzebujesz:

2 puszek krojonych pomidorów

1 ząbek czosnku

3 łyżek gęstej śmietany

200 g mleczka kokosowego

szczyptę cukru

zioła do smaku

soli i pieprzu

3 łyżek oleju.

Czosnek drobno posiekaj i wrzuć na rozgrzany olej, smaż do zrumienienia. Dodaj krojone pomidory i zioła, gotuj całość pod przykryciem przez 10 minut. Następnie zmiksuj zupę na krem za pomocą blendera, przecedź przez sito, dodaj mleczko kokosowe oraz śmietanę. Ostatni krok to doprawienie dania do smaku, potem możesz przelać je do termosu. Możesz też dodać do zupy ryż lub makaron, w zależności od dziecięcych preferencji.

Zapiekany ryż z jabłkami

Jeśli dzieci chcą na drugie śniadanie coś słodkiego, przygotuj zapiekany ryż z jabłkami. Oto lista niezbędnych składników:

1 – 2 torebki ryżu

1 kg jabłek

150 g masła

gęstą śmietanę

cukier lub słodzik

cynamon.

Ugotuj ryż według zaleceń na opakowaniu, w międzyczasie obierz jabłka i pokrój w kostkę, a masło zetrzyj na tarce na wiórki (możesz je wcześniej włożyć do zamrażarki). Naszykuj naczynie żaroodporne, wyłóż je startym masłem, posyp cukrem i wyłóż część ugotowanego ryżu. Dodaj pokrojone jabłka, posyp je cynamonem i cukrem, a następnie powtórz wszystkie czynności do momentu, aż naczynie będzie pełne. Piecz danie przez 15 – 20 minut w piekarniku rozgrzanym do 170 st. C. Kiedy będzie gotowe, przełóż je do termosu, a na wierzch dodaj odrobinę śmietany.

 

Zupa marchewkowa

Zupa marchewkowa to pomysł na pożywne, a jednocześnie lekkostrawne drugie śniadanie. Jej przyrządzenie nie zajmuje dużo czasu, nie potrzebujesz też wielu składników:

6 małych marchewek

1 l warzywnego bulionu

2 ząbki czosnku

1 łyżeczkę masła

1/2 szklanki jogurtu naturalnego

sól i pieprz.

Marchewki obierz, umyj i pokrój, posiekaj czosnek. Następnie rozpuść masło w garnku i zeszklij warzywa, dodaj bulion warzywny, wymieszaj całość i doprowadź do wrzenia. Zmniejsz ogień i kontynuuj gotowanie do momentu, aż marchewka będzie miękka. Po lekkim ostudzeniu dodaj do zupy jogurt i zmiksuj za pomocą blendera na krem. Dopraw danie solą i pieprzem do smaku. Potrawę możesz udekorować odrobiną startego parmezanu.

Sałatka z grillowanym kurczakiem

Sałatka z grillowanym kurczakiem bardzo dobrze sprawdza się jako drugie śniadanie, gdyż dostarcza dzieciom odpowiednie ilości białka, a także witamin i minerałów. Potrzebujesz do niej kilku składników:

filet z kurczaka

sałate lodową

pomidorki cherry

czerwoną paprykę

ogórek

2 ząbki czosnku

kuleczki mozzarelli

1 łyżkę przyprawy gyros

1 łyżeczkę musztardy Dijon

olej

sól i pieprz.

Umyj, osusz i skrój filet z kurczaka w kostkę, następnie wymieszaj z przyprawą gyros i niewielką ilością oleju. Podsmaż mięso na patelni, a następnie porwij na mniejsze cząstki umytą sałatę lodową i wrzuć do miski. Skrój w kostkę wszystkie warzywa i dodaj do naczynia razem z odsączonymi kulkami mozzarelli i usmażonym kurczakiem. Następnym krokiem jest przygotowanie dressingu: wymieszaj 3 łyżki oleju z musztardą, dodaj sól, pieprz oraz przeciśnięty przez praskę czosnek. Kiedy wszystkie składniki połączą się ze sobą, polej gotowym dressingiem sałatkę, wymieszaj całość i włóż do lodówki. Gdy się schłodzi, przełóż danie do termosu i szczelnie go zamknij.

Powyższe przepisy to tylko kilka pomysłów na to, jak można zaskoczyć dzieci pysznym drugim śniadaniem. Tak naprawdę możliwości jest znacznie więcej, a wszystko zależy od tego, co lubią pociechy.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 16.01.21

 

Gotowanie na kempingu może być przyjemne, o ile weźmie się ze sobą  wszystkie niezbędne do tego przyrządy. Zakup dobrej kuchenki turystycznej to podstawa, do tego dochodzi wybór odpowiedniego wyposażenia oraz minimalna wiedza na temat gotowania w plenerze. Na jakie urządzenie warto się zdecydować, aby służyło dłużej niż jeden sezon? Oto lista producentów kuchenek turystycznych. 

 

Inko-Time 

Właścicielem marki Alpen Camping jest firma Inko-Time, będąca na rynku europejskim od 1996 roku. Przedsiębiorstwo wraz z rozwojem poszerzyło swój asortyment o produkty z branży turystycznej, takie jak kuchenki turystyczne oraz kartusze gazowe. W 2014 roku Inko-Time wprowadziło na rynek markę Alpen Camping. Produkty tej marki stanowią dobry wybór na długie wyjazdy, są łatwe w transporcie oraz wytrzymałe. Modele przystosowane do montażu pod butlę lub kartusz dobrze sprawdzają się w sezonie letnim do gotowania ciepłych posiłków. Ranking kuchenek turystycznych pokazuje, że jest to jeden z najchętniej wybieranych producentów przez działkowiczów, wędkarzy oraz osoby lubiące aktywny wypoczynek za miastem. 

Ravanson 

Ravanson to polskie przedsiębiorstwo będące na rynku od 2003 roku. Siedziba firmy znajduje się w Płońsku, a część produkcji odbywa się w Chinach. Przedsiębiorstwo jest znane nie tylko na rynku krajowym, ale także w krajach Unii Europejskiej. Ravanson przyznaje, że skupia się na dostarczeniu odbiorcom szerokiego asortymentu, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. W ofercie ma produkty, takie jak: duże AGD (chłodziarki, kuchenki, pralko-wirówki), drobne AGD (czajniki, gofrownice, opiekacze, grille elektryczne, miksery, blendery), klimatyzatory, wentylatory, grzejniki oraz grille gazowe. Konsumenci doceniają produkty turystyczne Ravanson ze względu na niewielkie rozmiary i praktyczny design. 

 

Severin 

Severin to niemieckie przedsiębiorstwo, które zajmuje się produkcją artykułów gospodarstwa domowego. Korzenie firmy sięgają roku 1892, kiedy to Anton Severin otworzył niewielką kuźnię w mieście Sundern. Obecnie miasto to jest siedzibą przedsiębiorstwa. Firma współpracuje z wieloma partnerami handlowymi w ponad 80 krajach. W ofercie niemieckiego producenta znajdują się automatyczne ekspresy do kawy, tostery, czajniki, grille, odkurzacze, miksery oraz urządzenia do pielęgnacji ciała i włosów. Severin oferuje również nowoczesne modele kuchenek turystycznych z funkcją termostatu i zbudowane ze stali nierdzewnej. 

 

Esperanza 

Esperanza to polska firma działająca na rynku od 1997 roku. Działalność rozpoczęła w trzyosobowym składzie, obecnie jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych firm w kraju i za granicą. W 2007 roku przedsiębiorstwo rozszerzyło swoją działalność o wyposażenie komputerowe, a w 2014 o produkcję smartfonów i tabletów. Esperanza ma bogatą ofertę różnych produktów. W katalogu są: przybory do notebooków, AGD, FOTO, GSM, USB i biurowe, kable, głośniki, źródła światła, stacje pogody oraz środki czyszczące. Firma zajmuje się również produkcją kuchenek elektrycznych, które dobrze sprawdzają się w domku letniskowym oraz na biwaku. Większość modeli ma wielostopniową regulację temperatury oraz palniki z nieprzywieralną powłoką, co chwalą użytkownicy. 

Promis 

Firma Promis to polski producent, który rozpoczął działalność w roku 1989. Od 1995 roku jest członkiem Polskiej Grupy Producentów AGD ELDOM GROUP. Firma chwali się wieloletnim doświadczeniem i bogatą ofertą wysokiej jakości produktów. W ofercie znajdują się przyrządy do przygotowywania potraw, pieczenia oraz grillowania, a także te z kategorii: zdrowie i uroda, sprzątanie i porządek, ogrzewanie i wentylacja oraz zdrowe odżywianie. Konsumenci chętnie sięgają po produkty Promis i wybierają je do codziennych czynności. 

 

Rsonic 

Producent kuchenek Rsonic od lat specjalizuje się w produkcji kuchenek turystycznych oraz naboi gazowych. Gazowe kuchenki turystyczne nadają się do transportu w różne miejsca. Są bardzo praktyczne, można je wykorzystać podczas wypraw pod namiot, a także w czasie różnych imprez plenerowych. Do urządzeń można dokupić specjalne naboje gazowe.  Jeden nabój wystarcza na 150 – 180 minut ciągłego palenia, co oznacza, że sprawdzi się podczas weekendu na biwaku. Użytkownicy chwalą modele kuchenek Rsonic za niewielką wagę oraz ceramiczny palnik, który jest odporny na silne podmuchy wiatru.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 16.01.21

 

Jedzenie na kempingu nie musi być zwyczajne, nudne i trudne do zrobienia z powodu braku warunków. Tak naprawdę wszystko zależy od fantazji i umiejętności kucharza. Dzisiejsze gadżety dają sporo możliwości do przygotowania pysznego i zdrowego posiłku na biwaku. Warto wiedzieć, jakie dania można przygotować na dłuższym pobycie na kempingu. 

 

Grillowane warzywa z kiełbasą 

Grillowane warzywa z kiełbasą to zdrowy posiłek dla całej rodziny. Szczególnie jeśli jest dostęp do świeżych warzyw, które są bogate w witaminy. Oto lista składników, które będą niezbędne: 

 • 1 – 2 papryki, 
 • 1 cukinia, 
 • 2 – 3 ziemniaki, 
 • 2 kiełbasy, 
 • 1 cebula, 
 • ser żółty, 
 • przyprawy: pieprz, sól, słodka papryka, czosnek granulowany. 

Warzywa wraz z kiełbasą należy umyć, obrać, pokroić i posypać przyprawami, a następnie zawinąć w folię aluminiową i położyć na grillu. To danie można przygotować również na ognisku. Należy jednak szczelnie zawinąć porcję folią aluminiową, ułożyć między żarzącymi się kawałkami drewna i stale kontrolować, czy warzywa od spodu nie są przypalone. 

 

Jajecznica 

Jajecznica to dobry i syty posiłek, który można zjeść zarówno na śniadanie, jak i na kolację. Przygotowanie takiego jedzenia nie stanowi żadnego problemu nawet dla osób, które nie mają zdolności kulinarnych. Do przygotowania sytej jajecznicy potrzebne będą: patelnia, kuchenka turystyczna oraz łyżka, a także składniki: 

 • jajka (2 – 6 sztuk w zależności od ilości osób), 
 • kawałek kiełbasy, szynki lub boczku, 
 • 1 cebula, 
 • 1 pomidor, 
 • odrobina masła lub oliwy z oliwek, 
 • sól i pieprz do smaku,
 • opcjonalnie chleb jako dodatek. 

Cebulę należy obrać, pokroić w kostkę, posolić i smażyć na rozgrzanej patelni z tłuszczem. Następnie dodać obraną i pokrojoną kiełbasę (ewentualnie szynkę lub boczek) i dalej smażyć. Obranego pomidora pokroić i dodać na patelnię. Wszystkie składniki należy dobrze podsmażyć, a kiedy będą gotowe, wbić jajka, mieszać i poczekać, aż jajecznica będzie gotowa. Dla smaku można dodać jeszcze odrobinę soli i pieprzu. 

Spaghetti 

Przygotowanie spaghetti na biwaku wcale nie jest takie trudne, o ile ma się do dyspozycji dwa garnki, durszlak i kuchenkę turystyczną. Oprócz tego, do przygotowania tego dania niezbędne są składniki: 

 • 1 paczka makaronu spaghetti, 
 • 2 puszki pomidorów lub gotowy sos pomidorowy,
 • 2 łyżki oliwy z oliwek, 
 • 3 – 4 ząbki czosnku, 
 • przyprawy: sól, pieprz, suszone zioła (oregano, bazylia),
 • ser żółty. 

Do jednego garnka należy wlać wodę, zagotować ją i wsypać makaron. W drugim garnku zagotować sos lub pomidory z puszki, a następnie dodać posiekany czosnek, oliwę z oliwek i gotować na małym ogniu. Ugotowany makaron należy odcedzić, a następnie przełożyć do gotującego się sosu. Całość doprawić ziołami, solą i pieprzem wedle uznania. Po wyłożeniu na talerze dodać ser żółty. 

 

Grillowany chleb z czosnkiem, masłem i solą 

Grillowany chleb z czosnkiem, masłem i solą to przepis znany od lat, jednak rzadko stosowany na biwakach. Większość osób uwielbia smak chleba pieczonego na grillu, który rzeczywiście jest niepowtarzalny. Przepis jest prosty i łatwy w wykonaniu. Potrzebne są tylko składniki:

 • chleb w kromkach, 
 • 1 – 2 główki czosnku, 
 • masło,
 • sól. 

Chleb należy grillować na ruszcie. Główkę czosnku (pojedynczo) owinąć folią aluminiową i ułożyć między żarzące drewno. W momencie, kiedy czosnek zacznie pachnieć, trzeba odczekać kilka minut, odwinąć go i sprawdzić, czy jest miękki. Po upieczeniu chleba pojedyncze ząbki czosnku należy rozsmarować na kromce, dodać odrobinę masła i posypać solą. Tak przygotowaną kromkę zjeść na ciepło.

 

Szaszłyki z filetem drobiowym i warzywami 

Szaszłyki z filetem drobiowym i warzywami to prosty sposób na przygotowanie dobrego posiłku na grillu. Zakupiony wcześniej filet można zamarynować w oliwie z oliwek z dodatkiem ziół, przyprawy curry oraz słodkiej papryki wędzonej. Jeśli nie ma takiej możliwości, zaraz po nabiciu warto posmarować mięso wraz z warzywami oliwą i posypać bezpośrednio przyprawami. Składniki, jakie są niezbędne: 

 • filet z piersi kurczaka (cała pierś), 
 • 2 cebule,
 • 1 cukinia, 
 • 2 papryki, 
 • 30 – 40 dag pieczarek, 
 • oliwa z oliwek, 
 • przyprawy (sól, pieprz, zioła, curry, słodka papryka wędzona), 
 • drewniane patyczki na szaszłyki. 

Fileta należy pokroić w kawałki (kostki) i nabić na drewniany patyk. Obrane i pokrojone warzywa również należy naprzemiennie nabić na patyk. Całość można posmarować oliwą z oliwek i posypać przyprawami. Gotowe szaszłyki należy umieścić na ruszcie lub aluminiowej tacce do grilla. 

Gulasz z warzywami 

Gulasz z warzywami można z łatwością przygotować w jednym garnku i zrobić pożywny obiad dla kilku osób. Do ugotowania niezbędna będą: kuchenka turystyczna oraz podstawowe naczynia kuchenne. Składniki potrzebne do przygotowania dania: 

 • 0,5 kg mięsa gulaszowego, 
 • 2 papryki, 
 • 1 marchew, 
 • 1 cukinia, 
 • 2 cebule, 
 • 2 ząbki czosnku, 
 • 1 puszka pomidorów, 
 • 1 łyżka musztardy,
 • oliwa z oliwek, 
 • przyprawy (sól, pieprz, cukier, papryka słodka, zioła). 

Mięso należy umieścić w misce, dodać musztardę i posiekany czosnek, cały czas mieszając. Do garnka wlać oliwę z oliwek i zeszklić cebulę pokrojoną w kostkę. Następnie dodać mięso i całość podsmażyć. Po podsmażeniu dodać obrane i pokrojone warzywa w kostkę, a następnie dosypać przyprawy i dołożyć pomidory z puszki. Całość należy dusić pod przykryciem około 30 minut.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 16.01.21

 

Gotowanie na kempingu jest o wiele atrakcyjniejsze, kiedy można posiekać warzywa i kiełbasę na desce dobrymi nożami. Niestety, wielu osobom kemping kojarzy się z błotem, brudem i brakiem dostępu do normalnego jedzenie. Jak się jednak okazuje, nawet na łonie natury można przygotować pyszny i zdrowy posiłek. Wystarczy mieć do dyspozycji kilka niezbędnych przyrządów, które z łatwością można kupić w sklepach. Co jest przydatne do gotowania na kempingu? 

 

Kuchenki turystyczne 

Jednymi z podstawowych rzeczy, jakie należy zabrać ze sobą na dłuższe biwakowanie, są kuchenki turystyczne. Są one potrzebne do podgrzewania jedzenia lub wrzącej wody. Najczęściej są to modele zasilane elektrycznie lub gazowe. Jeśli grupa udaje się na pole namiotowe, na którym jest prąd lub przyczepa kempingowa ma własne zasilanie z akumulatorów czy paneli słonecznych, warto wybrać kuchenki elektryczne. W przypadku biwakowania daleko od skupisk ludzi turyści powinni zaopatrzyć się w kuchenki gazowe. Są zdecydowanie mniej poręczne, ponieważ butla z gazem jest ciężka, ale za to można ich używać w każdym miejscu bez względu na okoliczności. 

 

Zastawa stołowa wielokrotnego użytku 

Udając się na kemping, warto zainwestować w naczynia wielokrotnego użytku. Większość osób decyduje się na zakup papierowych oraz plastikowych kubków, talerzy i sztućców ze względu na to, że po jednym użyciu można je wyrzucić bez potrzeby mycia. Naczynia wielokrotnego użytku są bardziej praktyczne i trwałe. Co więcej, osoby regularnie jeżdżące na kempingi czy uprawiające turystykę pieszą zaoszczędzą sporo pieniędzy przy zakupie naczyń wielokrotnego użytku. Na liście niezbędnych przyborów, oprócz sztućców, powinny znaleźć się: chochla, durszlak, otwieracz do butelek, otwieracz do puszek i nożyczki. 

 

Składany pojemnik na wodę 

Do przygotowania ciepłych posiłków, takich jak gotowany ryż, makaron czy ziemniaki, potrzebna jest czysta woda. W takiej sytuacji warto mieć zapas wody, którą można nalać do szczelnego i czystego pojemnika. Takie sprzęty można zakupić w większości sklepów turystycznych oraz w większych marketach. Bańkę z wodą warto napełnić i mieć ją na zapas tuż obok namiotu, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać. W składanych pojemnikach można również trzymać wodę do mycia naczyń oraz ciała. 

Naczynia kuchenne 

Przyrządy z żeliwa są wybierane przez większość wczasowiczów, głównie ze względu na trwałość, odporność na wysoką temperaturę i dobre właściwości rozprowadzania ciepła tego materiału. Dobrej jakości żeliwne patelnie to dobra inwestycja na lata. Można na nich smażyć mięso, podgrzać zupę czy zrobić jajecznicę. Alternatywą są garnki ze stali nierdzewnej, lżejsze niż modele wykonane z żeliwa. Osoby, które mają do dyspozycji niewielki grill, powinny zaopatrzyć się w aluminiowe tacki do smażenia. Można na nich bezpiecznie grillować mięso, kiełbaski oraz warzywa. 

 

Czajnik 

Podczas biwakowania w lesie warto mieć na wyposażeniu kempingowy czajnik ze stali nierdzewnej. Jest on na tyle praktyczny, że można w nim gotować wodę na kuchence gazowej i elektrycznej, a także na ognisku. Czajniki kempingowe powinien mieć każdy turysta. Przyda się on szczególnie wtedy, gdy chłodnym wieczorem człowiek będzie chciał się ogrzać ciepłą herbatą. 

 

Pojemniki na żywność

Pojemniki na żywność to dobry wybór podczas dłuższych wypraw na biwak. Można w nich przechowywać jedzenie, które jest dobrze zabezpieczone i dłużej zachowa świeżość. Są one również znacznie lepsze dla środowiska, ponieważ są wielokrotnego użytku. Oznacza to, że można je wykorzystać wiele razy bez potrzeby sięgania po nowe plastikowe opakowanie. 

 

Rękawica kuchenna 

Gotując na kuchenkach turystycznych, warto mieć przy sobie rękawice kuchenne, które zapobiegają oparzeniom dłoni podczas przygotowania i serwowania posiłków. Dobrą alternatywą jest grubszy ręcznik lub mocna ścierka, przez które można swobodnie złapać gorące naczynie. Warto pamiętać, że przede wszystkim liczy się bezpieczeństwo. 

 

Przyprawy 

Przyprawy są równie ważnym elementem każdego biwaku. Przygotowanie dań bez soli i pieprzu może okazać się niezbyt dobrym pomysłem. Aby dodać smaku ulubionym potrawom, warto mieć przy sobie niewielką ilość soli, pieprzu, przyprawy do grilla oraz ulubione suszone zioła. W przypadku osób, które jadą na zorganizowany kemping, możliwości jest znacznie więcej, ponieważ o wiele łatwiej przetransportować niezbędne produkty. Do grilla warto zaopatrzyć się także w ketchup, musztardę lub sos czosnkowy, bez których wiele osób nie wyobraża sobie grillowanych dań. 

Obrusy, ręczniki papierowe i chusteczki 

Obrusy foliowe mogą służyć jako nakrycie stołu lub jako zabezpieczenie sprzętu biwakowego przed wilgocią. Ręczniki papierowe oraz chusteczki są niezbędne, ponieważ zawsze zdarzy się taka sytuacja, kiedy będą potrzebne. Zużyte chusteczki oraz ręcznik papierowy można wykorzystać jako podpałkę do grilla. 

 

Przybory do mycia naczyń

Aby utrzymać naczynia kuchenne w czystości, warto zabrać również plastikową miskę, gąbkę i płyn do mycia naczyń. Wodę należy podgrzać w czajniku i wykorzystać do mycia brudnych naczyń wielokrotnego użytku. Płyn można przelać do niewielkiej plastikowej buteleczki z pompką, dzięki czemu uniknie się dźwigania dużej butelki. 

 

Worki na śmieci 

Odpady żywnościowe i akcesoria jednorazowego użytku należy utylizować odpowiedzialnie, aby nie zaśmiecać środowiska. Do tego celu zawsze warto mieć worki na śmieci, w których należy segregować odpady. Śmieci wyrzuca się zawsze w wyznaczonych do tego miejscach, nigdy nie należy zostawiać ich w lesie czy na polanie.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 16.01.21

 

Na rynku jest wiele różnych termosów obiadowych, dlatego znalezienie odpowiedniego modelu nie zawsze jest łatwe. Aby nieco ułatwić Ci podjęcie decyzji, przygotowaliśmy krótki artykuł, w którym opisujemy najbardziej znane marki oferujące tego typu produkty. Wybierając termos jednego z poniżej prezentowanych producentów z pewnością nie będziesz żałować zakupu.

 

Esbit

Niemiecka marka Esbit ma swoją siedzibę w Hamburgu i powstała jako biznes rodzinny. Została ona założona w 1936 roku i szybko zyskała popularność nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami. Produkty Esbit są projektowane w taki sposób, aby spełniały oczekiwania wszystkich konsumentów i były praktyczne. W ofercie znajdziemy termosy, także obiadowe, o różnej pojemności, przydane zarówno na co dzień, jak i podczas górskich wędrówek czy krótkich, rodzinnych wycieczek. Istotne jest to, że są one wykonane ze starannie dobranych materiałów, pozbawionych szkodliwych substancji (w tym BPA). Co więcej, termosy pokrywa się cienką, srebrną warstwą, aby utrzymanie ich w czystości stało się łatwiejsze. W ofercie marki znajdziemy też kubki termiczne, butelki, zestawy naczyń turystycznych, a nawet grille, ekspresy i kuchenki przystosowane do użytku poza domem. Za sprawą produktów Esbit możemy w dowolnym miejscu przygotować i zjeść ciepły posiłek.

 

Termite

Przeglądając ranking termosów obiadowych, na pewno znajdziemy w nim model oferowany przez markę Termite. To polski producent mający swoją siedzibę na terenie Trójmiasta. Jednocześnie jest to jedna z najstarszych marek w naszym kraju oferująca sprzęt turystyczny. Termosy Termite wyróżniają się solidnością, a także nowoczesnym designem. Cieszą się one popularnością, ponieważ długo utrzymują ciepło potraw i napojów, a do tego są wygodne w przenoszeniu. To podstawowy element wyposażenia wielu miłośników podróży. Ponieważ są to bardzo wytrzymałe produkty, mogą być użytkowane przez kilka sezonów. Brak konieczności regularnej wymiany termosu co pewien czas ma pozytywny wpływ nie tylko na nasz budżet, ale także na środowisko naturalne. Marka produkuje również turystyczne naczynia kuchenne, materace oraz maty samopompujące.

Skip Hop

Osoby szukające termosu obiadowego dla swoich dzieci powinny sprawdzić ofertę producenta Skip Hop. To amerykańska marka mająca główną siedzibę w Nowym Jorku, która oferuje bezpieczne w użytkowaniu produkty dla maluchów. To przede wszystkim kolorowe i solidne zabawki, lampki i dekoracje, praktyczne torby i organizery, przewijaki, a także naczynia i pojemniki. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują właśnie termosy i lunchboxy, które podobają się nie tylko rodzicom, ale i dzieciom. To różnobarwne produkty z zabawnymi nadrukami, które są wykonane z materiałów bez szkodliwych substancji w składzie. Utrzymanie ich w czystości nie stanowi żadnego problemu, ponadto na długo zachowują estetyczny wygląd.

 

IKEA

IKEA to bardzo popularne, szwedzkie przedsiębiorstwo, które zostało założone w 1943 roku. W pierwszych latach działalności zajmowało się ono sprzedażą wysyłkową swoich produktów, a pierwszy sklep stacjonarny otworzono w 1958 roku. Obecnie jest ich kilkaset, znajdują się nie tylko na terenie Europy, ale i innych kontynentów. Asortyment marki IKEA jest bardzo szeroki, znajdziemy w nim meble, dekoracje, tekstylia i wiele innych produktów. Oferowane przez nią termosy spodobały się konsumentom, na co wpływa ich wytrzymałość, niska cena oraz dobre właściwości termoizolacyjne.

 

Stanley

Amerykańska marka Stanley powstała z inicjatywy Williama Stanleya Jr., a pierwsze oferowane przez nią produkty pojawiły się na rynku ponad 100 lat temu. Były to termiczne butelki, które na długo zachowywały odpowiednią temperaturę ciepłych napojów. Z czasem asortyment marki zaczął stopniowo się rozszerzać, pojawiły się w nim różnego rodzaju termosy, a także kubki termiczne. Są one produkowane z wysokiej jakości stali, co gwarantuje odporność na uszkodzenia. To sprawia, że produkty Stanley są używane m.in. przez wojsko.

Tefal

Marka Tefal kojarzona jest przede wszystkim z eleganckimi i solidnymi garnkami, patelniami oraz urządzeniami do gotowania i prasowania. Jednak w jej ofercie znajdziemy też termosy, zarówno na kawę czy herbatę, jak i ciepłe potrawy. Tefal to francuskie przedsiębiorstwo założone w 1956 roku Marca Grégoire’a. Jego nazwa pochodzi od pierwszych liter słów teflon oraz aluminium. Marka szybko stała się popularna, gdyż produkowane przez nią naczynia do gotowania i patelnie pokrywane były powłoką nieprzywierającą, co znacząco ułatwiało ich mycie, a także samo przyrządzanie posiłków. Co ciekawe, to dzięki niej na rynku pojawiło się bezprzewodowe żelazko.

 

Thermos

Marka Thermos powstała w 1904 roku. Jej założycielem jest Reinhold Burger. Na podstawie naczynia próżniowego odkrytego przez szkockiego fizyka Jamesa Dewara mężczyzna stworzył butelkę izolacyjną na napoje, na którą w 1903 roku otrzymał patent. Termosy Thermos szybko zyskały popularność i już trzy lata po założeniu marki pojawiły się na rynku kanadyjskim, brytyjskim i amerykańskim, a później także japońskim. W 1930 roku angielska rodzina królewska przyznała jej herb dostawcy dworskiego oraz przywilej dostarczania termosów na dwór królewski. Wraz z upływem czasu oferta była stopniowo poszerzana o nowe produkty, m.in. wykonane z tytanu i przeznaczone dla sportowców. Obecnie marka cieszy się dużym uznaniem konsumentów na całym świecie.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 16.01.21

 

Jeśli chcesz jeść codziennie ciepły posiłek w pracy, zastanów się nad zakupem termosu obiadowego. Możesz go zabierać także na krótkie wycieczki poza miasto czy wędrówki po górach, to bardzo praktyczny produkt. Jakie dania można przenosić w takim termosie? Zebraliśmy kilka ciekawych przepisów, które warto wypróbować.

 

Fasolka po bretońsku

Fasolka po bretońsku to potrawa, która jest sycąca, dlatego po jej zjedzeniu nie odczuwamy głodu przez długi czas. Jej przygotowanie nie jest bardzo trudne, potrzebne składniki to:

 • * koncentrat pomidorowy
 • * 400 g suchej fasoli
 • * 1 łyżka suszonych pomidorów
 • * 3 cebule
 • * 1 łyżeczka ostrej papryki
 • * 2 łyżki słodkiej papryki
 • * 1 łyżka ziół prowansalskich
 • * sól i pieprz
 • * 1 łyżka mąki ziemniaczanej
 • * olej do smażenia.

Pierwszym krokiem jest opłukanie fasoli, zalanie gorącą wodą i odstawienie na noc (musi napęcznieć). Następnego dnia należy ją zagotować, aby była miękka. Później musimy obrać cebule, drobno je poszatkować, podsmażyć na patelni i dodać do fasoli. Całość doprawiamy suszonymi pomidorami, paprykami w proszku, ziołami prowansalskimi, solą, pieprzem i koncentratem oraz gotujemy przez ok. 15 minut. Na koniec do garnka dodajemy mąkę ziemniaczaną i 1/2 szklanki wody, gotujemy chwilę (przez cały czas mieszając) i gotowe. Ciepłą fasolkę przelewamy do termosu i szczelnie go zamykamy. Zależnie od wybranego przez nas modelu potrawa powinna zachować odpowiednią temperaturę przez 6 – 12 godzin.

 

Gulasz

Gulasz to mięsna potrawa, która na długo zaspokoi głód i doda energii na resztę dnia. Jak go przyrządzić? Oto lista niezbędnych składników:

 • * 600 g wołowiny
 • * 2 pomidory
 • * 3 ziemniaki
 • * 1 – 2 papryki
 • * 2 marchewki
 • * cebula
 • * 4 ząbki czosnku
 • * 1 łyżeczka ostrej papryki
 • * 1 łyżeczka słodkiej papryki
 • * 1 łyżka majeranku
 • * 1 łyżeczka kminku
 • * sól
 • * olej do smażenia.

Wołowinę i paprykę należy pokroić na małe kawałki, a cebulę i czosnek drobno posiekać. Następnie kroimy pomidory (najpierw trzeba je sparzyć i obrać) oraz ziemniaki, rozgrzewamy olej w garnku z grubym dnem i wrzucamy cebulę. Kiedy się już podsmaży, wrzucamy mięso, a potem także resztę pokrojonych składników razem z przyprawami, poza ziemniakami. Całość co pewien czas należy mieszać, gotujemy ją przez ok. 2 godziny. Doprawiamy gulasz solą i dodajemy ziemniaki, a jeśli pojawi się taka konieczność, dodajemy niewielką ilość wody. Dusimy potrawę w garnku do momentu, aż mięso i wszystkie warzywa będą miękkie. Danie najlepiej smakuje na ciepło, a ponieważ termosy obiadowe długo utrzymują odpowiednią temperaturę, nie trzeba się obawiać, że szybko wystygnie.

Zupa dyniowa z cukinią

Zupa dyniowa z cukinią to danie, które rozgrzewa, dlatego dobrze sprawdza się jesienią i zimą. Do jej przyrządzenia trzeba przygotować:

 • * 2 małe dynie
 • * 2 cebule
 • * 4 cukinie
 • * 3 ząbki czosnku
 • * 1/2 szklanki śmietany
 • * 1,5 l bulionu (warzywnego)
 • * starty imbir
 • * papryczkę chili
 • * 2 ziemniaki
 • * sól i pieprz
 • * 2 łyżki masła
 • * olej do smażenia.

Cukinie, dynie i ziemniaki obieramy, a następnie kroimy w kostkę. Pokrojone w plasterki ząbki czosnku oraz cebule podsmażamy na oleju z masłem w garnku przez ok. 10 minut (do zeszklenia), dodajemy cukinie i dynie, zalewamy przygotowanym wcześniej bulionem warzywnym i doprowadzamy całość do wrzenia. Wrzucamy do naczynia ziemniaki i gotujemy, aż będą miękkie, później dodajemy starty imbir i papryczkę chili. Doprawiamy zupę do smaku i mieszamy ją ze śmietaną, a następnie blendujemy. Po przelaniu dania do termosu możemy udekorować je świeżą kolendrą, aby było bardziej aromatyczne.

 

Kuskus z warzywami

Kolejnym daniem jednogarnkowym, jakie można zabrać ze sobą do pracy jako lunch, jest kasza kuskus z warzywami. Potrawę można przygotować dzień wcześniej, a przed przełożeniem do termosu podgrzać, żeby miała odpowiednią temperaturę. Poniżej znajduje się lista potrzebnych składników:

 • * 1/2 szklanki kaszy kuskus
 • * 1 marchewka
 • * 1 cebula
 • * 1 – 2 pieczarki
 • * 1 cukinia
 • * 1/2 papryki
 • * 1 ząbek czosnku
 • * 1/2 szklanki wody, mleka lub bulionu
 • * natka pietruszki
 • * szczypiorek
 • * sól i pieprz
 • * olej do smażenia.

Cebulę i marchewkę kroimy w półplasterki, wrzucamy na rozgrzany na patelni olej i podsmażamy 2 – 3 minuty. Dodajemy pokrojone w kostkę pieczarki, półplasterki cukinii, paseczki papryki oraz posiekany drobno ząbek czosnku. Dusimy całość pod przykryciem przez 5 minut, posypujemy kaszą, dolewamy mleko i dodajemy posiekany szczypiorek z natką pietruszki. Danie dokładnie mieszamy i przez kilka minut dusimy, na koniec doprawiamy do smaku. Potrawa jest gotowa, kiedy kasza stanie się miękka.

Makaronowa sałatka

W termosie obiadowym można przenosić nie tylko ciepłe dania. Jeśli mamy ochotę na coś pożywnego i łatwego w przygotowaniu, możemy przyrządzić świeżą, makaronową sałatkę. Potrzebne składniki to:

 • * 100 g makaronu (np. świderki)
 • * małe opakowanie mini mozzarelli
 • * kilka kawałków suszonych pomidorów
 • * 200 g pomidorków koktajlowych
 • * 1/2 szklanki oliwek
 • * 1 łyżka oregano
 • * listki bazylii
 • * sól i pieprz
 • * 4 łyżki oliwy.

Gotujemy makaron według instrukcji na opakowaniu, odcedzamy i umieszczamy w misce. Dodajemy posiekane suszone pomidory, oliwki oraz mini kulki mozzarelli. Kroimy na pół pomidorki koktajlowe i wrzucamy do reszty składników razem z oregano, solą, pieprzem i oliwą. Mieszamy całość, przekładamy do termosu i układamy na wierzchu listki bazylii.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 16.01.21

 

Wybierasz się na dłuższy wyjazd pod namiot i zastanawiasz się, co warto ze sobą zabrać? Pakując bagaże nie zapomnij o kuchence turystycznej. Za pomocą tego niewielkiego sprzętu uda Ci się przyrządzić pyszne, pełnowartościowe posiłki z dala od domu. Jeśli potrzebujesz inspiracji kulinarnych, zajrzyj do naszego artykułu. Jest tu kilka ciekawych przepisów.

 

Tortilla

Wypoczywając na biwaku możesz bez przeszkód zjeść dania dobrze znane z barów i restauracji. Jeśli masz ochotę na tortillę, przygotuj:

 • * 4 jajka
 • * 6 ziemniaków (ugotowanych)
 • * ząbek czosnku
 • * kiełbasę (ok. 150 g, może być też konserwa turystyczna)
 • * groszek konserwowy lub fasolkę szparagową (2 łyżki)
 • * olej do smażenia
 • * sól i pieprz.

Wbij jajka do miski i roztrzep widelcem, następnie dodaj pokrojone w cienkie plasterki ziemniaki, wędlinę, posiekany czosnek oraz groszek (lub fasolkę). Całość wymieszaj, a potem dopraw do smaku. Gotową masę wlej na patelnię, na której zdążył rozgrzać się tłuszcz. Taką biwakową tortillę należy smażyć na wolnym ogniu, dlatego potrzebna jest dobra kuchenka turystyczna dająca możliwość regulacji mocy. Danie możesz zjeść od razu lub zostawić na później, gdyż po ostygnięciu także jest smaczne. Z podanych składników przygotujesz porcję dla dwóch osób.

 

Kasza z cebulką i boczkiem

Dobre przepisy na dania na biwak powinny być proste i pozwalać na przyrządzenie sycących dań. Wiele osób uważa, że taka właśnie jest kasza z cebulką i boczkiem. Składniki potrzebne do jej przygotowania to:

 • * kasza (jedna torebka na osobę)
 • * cebula (ilość dowolna)
 • * boczek (ilość dowolna).

Jeśli masz kuchenkę z dwoma palnikami, na jednym ustaw garnek z wodą, w którym ugotujesz kaszę (według zaleceń na opakowaniu). Na drugim podsmaż w tym samym czasie boczek z cebulką, wtedy danie będzie gotowe szybciej. Jeśli nie masz tłuszczu do smażenia, nie martw się. Ustaw patelnię na kuchence, rozpal płomień i wrzuć pokrojony boczek (tłuszcz będzie się stopniowo z niego wytapiał), a dopiero potem dodaj cebulę. Kiedy kasza już się ugotuje, przesyp ją do miski i dodaj resztę składników, polej niewielką ilością tłuszczu z patelni i wymieszaj. Możesz też dodać sól i pieprz do smaku, danie jest już gotowe.

Tosty w jajku

Tosty w jajku to bardzo dobra propozycja na śniadanie, ewentualnie podwieczorek. Niezbędne składniki to:

 • * kromki chleba (dowolna ilość, może to być chleb zwykły lub tostowy)
 • * jajka (2 wystarczą na ok. 4 kromki)
 • * pieprz i sól
 • * zioła prowansalskie
 • * tłuszcz do smażenia (np. masło lub olej).

Wbij jajka do miski i dobrze je roztrzep, dodaj przyprawy. Następnie zanurz w naczyniu przygotowane wcześniej kromki chleba, zostaw je na chwilę i w tym czasie rozgrzej tłuszcz na patelni. Następnie ułóż na niej pieczywo i smaż do zrumienienia po obu stronach. Gotowe tosty możesz zjeść z dodatkami, przykładowo serem (który od razu się roztopi), ketchupem lub plasterkami pomidorów. Jednak bez nich wysmażone kromki smakują równie dobrze i zaspokajają głód.

 

Prosta zupa szczawiowa

Jeśli biwakujesz w miejscu, gdzie można z łatwością znaleźć jadalne rośliny i zioła, warto to wykorzystać. Możesz przyrządzić zupę szczawiową, którą podasz na pierwsze danie lub jako główny posiłek. Do jej przygotowania potrzebne są:

 • * 1 l rosołu (z kostki)
 • * 2 jajka
 • * szczaw (ok. 200 g)
 • * kwaśna śmietana (1/4 szklanki).

Zebrany wcześniej szczaw wypłucz, odetnij i wyrzuć łodygi (do zupy potrzebujesz jedynie liści). Włóż go do garnka i zalej wrzątkiem, aby był nim przykryty. Po kilku minutach gotowania odcedź szczaw i drobno posiekaj, kiedy przestygnie. Zagotuj rosół, wrzuć listki i zdejmij garnek z palnika. Dodaj do tego śmietanę (możesz ją wcześniej wymieszać z niewielką ilością gotującej się zupy) i jeszcze raz zagotuj całość. W międzyczasie ugotuj jajka na twardo, pokrój w ćwiartki i wrzuć do talerzy.

Pieczone warzywa

Do gotowania na biwaku możesz wykorzystać nie tylko kuchenkę, ale i ognisko. Jeśli masz przy sobie folię aluminiową, z łatwością przygotujesz dla siebie i całej grupy pożywne, pieczone warzywa z mięsem, np. kiełbasą. Potrzebne składniki:

 • * papryka (może być ich kilka: żółta, czerwona i zielona)
 • * cukinia
 • * cebula
 • * ziemniaki
 • * kiełbasa
 • * ulubione przyprawy
 • * żółty ser.

Warzywa opłucz, pokrój w większą kostkę i przełóż do miski. Następnie skrój kiełbasę, podsmaż na patelni i także wrzuć do naczynia. Dodaj przyprawy, wymieszaj całość i umieść składniki na folii aluminiowej. Szczelnie zawiń warzywa i kiełbasę, ułóż w żarze i piecz przez ok. 20 minut, jeszcze gorące możesz posypać serem żółtym, aby się rozpuścił.

 

Zapiekane bułki

Jeśli podczas biwakowania nagle poczujesz ochotę na tosty z rozpuszczonym, ciągnącym się serem, możesz bez przeszkód je przygotować. Do tego potrzebne Ci będą:

 • * bułki (ilość dowolna)
 • * plastry żółtego sera
 • * pomidory lub inne ulubione dodatki.

Z bułek przygotuj kanapki, ułóż na nich składniki, które lubisz, a następnie zawiń je w folię aluminiową. Zrób to w taki sposób, aby od strony ogniska pieczywo nie było zakryte, w ten sposób do wnętrza kanapek przedostanie się ciepło. Ułóż bułeczki w odległości ok. 25 cm od ognia i poczekaj kilka minut, aż ser się roztopi.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 16.01.21

 

Najważniejsze zalety:

Według konsumentów termos wyróżnia się eleganckim designem, pokazały to przeanalizowane opinie o Thermos King 470ml. Jest on dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych: wiśniowej i granatowej. To model przystosowany do przechowywania zarówno ciepłych, jak i zimnych posiłków, przykładowo sałatek. Duży otwór sprawia, że przelewanie jedzenia nie stanowi żadnego problemu.

 

Najważniejsze wady:

Nakrętka pozwalająca na zamknięcie termosu może też pełnić funkcję miseczki. Jednak nie jest ona bardzo duża, dlatego posiłek trzeba podzielić na kilka porcji. To sprawia, że zjedzenie lunchu zajmuje więcej czasu.

 

Werdykt: 9.3/10

Termos obiadowy marki Thermos nie jest bez wad, ale nie powinniśmy żałować zakupu. Został on wykonany z dobrych gatunkowo materiałów, dlatego nie zniszczy się w wyniku codziennego używania. To dobry model dla osób, które chcą w pracy zjeść ciepły posiłek przygotowany w domu. Waży on 0,45 kg, a jego wymiary są równe: 14 cm x 9,2 cm.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Przydatny w wielu sytuacjach

Termos jest bardzo użyteczny, możemy nosić go ze sobą codziennie do pracy lub dać w prezencie dziecku, aby w przerwie między lekcjami mogło zjeść coś ciepłego. Przyda się także w czasie krótkich wycieczek za miasto, wędrówek w górach, na biwaku i w wielu innych sytuacjach. Jeśli do termosu przelejemy ciepłą zupę, zachowa on optymalną temperaturę przez ok. 7 godzin (co wykazał test Thermos King 470ml). Zimne dania, takie jak sałatka czy chłodnik, będą świeże nawet przez 9 godzin.

Duży otwór wlewowy

Jak zostało wspomniane, termos ma duży otwór wlewowy. Z łatwością przelejemy do niego zupę czy inny posiłek, nie brudząc przy tym stołu. Również wydobywanie jedzenia ze środka nie stanowi problemu, możemy jeść danie bezpośrednio z termosu. Kupujący przekonują, że duży otwór znacząco ułatwia utrzymanie modelu w czystości. Możemy włożyć do środka gąbkę i dokładnie umyć wnętrze, pozbywając się resztek jedzenia. To daje pewność, że w termosie nie będą namnażać się bakterie czy inne drobnoustroje i nie pojawi się nieprzyjemny zapach. Należy wspomnieć, że model został również przystosowany do mycia w zmywarce.

 

Łyżka w zestawie

Nie musimy zabierać z domu łyżki, aby móc zjeść zupę poza domem, bo ta została dołączona do kompletu. Jest ona składana, więc nie zajmuje dużo miejsca w torbie, dodatkowo możemy zamocować ją na zakrętce. To bardzo praktyczne rozwiązanie. Wyjmowanie i rozkładanie łyżki to łatwe czynności, które nie wymagają użycia dużej siły.

 

Wytrzymałość i bezpieczeństwo użytkowania

Termos jest wytrzymały i odporny na uszkodzenia. Nawet po kilku miesiącach od zakupu na obudowie nie powinny pojawić się nieestetycznie wyglądające zarysowania. Jest ona wyprofilowana w taki sposób, aby można ją było pewnie chwycić.  Z tego powodu termos nie wyślizgnie nam się niespodziewanie z dłoni. To model, który został wyprodukowany z solidnych materiałów, ale cena Thermos King 470ml jest bardzo atrakcyjna. Są one pozbawione Bisfenolu A i podobnych substancji, które mogłyby negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Możemy więc bez obaw nosić i jeść posiłek z termosu każdego dnia.

 

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 16.01.21

 

Jeśli wybierasz się pierwszy raz na kemping i zupełnie nie wiesz, co ze sobą zabrać, aby być przygotowanym na każdą sytuację, ten artykuł jest dla Ciebie. Znajduje się w nim lista potrzebnych akcesoriów. Powstała ona na bazie doświadczeń innych, bardziej doświadczonych turystów, którzy mają już za sobą wiele tego typu wycieczek. 

 

Koce, ręczniki, pościel

Jednymi z podstawowych rzeczy, które warto mieć ze sobą na kempingu, są ręczniki. Oczywiście, w niektórych domkach mogą być one dostępne, ale nie zawsze tak jest. Przed udaniem się do konkretnego miejsca należy to dokładnie sprawdzić. Nawet jeśli ręczniki stanowią wyposażenie podstawowe, warto mieć też swoje akcesoria, aby można było je wziąć ze sobą i swobodnie z nich skorzystać np. nad wodą. Ręczniki, koce i pościel są niezbędne, jeśli wybieramy się pod namiot. W takim wypadku musimy zadbać o wszystkie te przedmioty i mieć je ze sobą. 

 

Namiot

Nawiązując do poprzedniego akapitu, wśród potrzebnych produktów może znaleźć się namiot, jeśli nie mamy zamiaru wynajmować domku kempingowego ani nie dysponujemy kamperem. Przed udaniem się na wycieczkę, należy dokładnie sprawdzić, czy posiadany przez nas namiot jest w dobrym stanie. Jeśli nie, warto zakupić nowy model, dostosowany idealnie do miejsca, w którym mamy zamiar przebywać i ilości osób, które razem z nami udają się na wycieczkę. Wybierając tego typu produkt, należy upewnić się co do jakości jego wykonania. Warto poprosić o pomoc sprzedawcę, a także zorientować się, jakie opinie na temat konkretnego namiotu są wystawiane przez konsumentów. 

Lodówka turystyczna

Niezależnie od tego, gdzie nocujemy, na kempingu może bardzo przydać się lodówka turystyczna. Można z niej korzystać nie tylko w namiocie, ale też zabrać ją np. na plażowanie i tym samym mieć dostęp do schłodzonych napojów. Lodówka turystyczna jest też nieoceniona, kiedy chcemy wziąć w podróż swoje jedzenie, aby zminimalizować koszty wycieczki i nie stołować się każdego dnia w barach czy restauracjach. Co więcej, miejsce, do którego się wybieramy, może znajdować się na odludziu, a wtedy, jak wiadomo, utrudnione może okazać się robienie zakupów. Zabranie ze sobą podstawowych artykułów spożywczych jest więc rozsądnym posunięciem. Oferowane obecnie w sklepach lodówki turystyczne utrzymują chłodną temperaturę nawet do kilkunastu godzin. Producenci dostarczają na rynek zarówno modele zasilane z sieci elektrycznej, jak i przeznaczone do podłączenia do gniazda zapalniczki samochodowej. Wybór produktów jest naprawdę spory. 

 

Środki czystości

Wiele osób, które regularnie wyjeżdżają na kempingi, przyznaje, że łatwo zapomnieć o podstawowych rzeczach, jakimi są środki czystości. Oczywiście większość podróżujących pamięta o zapakowaniu podstawowych, używanych codzienne kosmetyków, ale często zdarza się, że w torbie podróżnej brakuje nam takich rzeczy jak: papier toaletowy, chusteczki higieniczne czy płyn dezynfekujący do rąk. Na naszej liście produktów do wzięcia na kemping powinny znaleźć się też ściereczki, płyn do mycia naczyń i gąbka. Nierzadko bardzo przydatne okazują się też worki na śmieci. 

 

Naczynia, kubki, termosy

Niezależnie od tego, gdzie mamy zamiar się stołować, powinniśmy mieć ze sobą komplet naczyń i sztućców. Prawdopodobnie, nawet jeśli zdecydujemy, że obiady będziemy jedli w pobliskiej restauracji, przygotowywanie posiłków takich jak śniadanie czy kolacja będzie konieczne. Warto zabrać ze sobą także termos, w którym przygotujemy ulubioną kawę. Kubek termiczny wbrew pozorom przydaje się nie tylko w chłodne dni, ale też latem. Zwykle akcesorium tego typu jest przystosowane zarówno do przenoszenia gorących, jak i zimnych napojów, więc można do niego wlać także pyszną, mrożoną kawę, która przyniesie orzeźwienie w upalne dni.  

Podręczna apteczka

Na kempingu w wielu sytuacjach może przydać nam się podręczna apteczka. To jeden z ważniejszych elementów wyposażenia, o którym nie można zapomnieć. W apteczce powinny znaleźć się lekarstwa takie jak środki przeciwbólowe, a także opatrunki. Dobrze jest mieć ze sobą preparaty, które łagodzą oparzenia słoneczne, a także środki skutecznie chroniące przed komarami i innymi owadami. 

 

Powerbank

Do torby podróżnej powinniśmy zapakować nie tylko swój telefon, ale też powerbank. Dzięki niemu będziemy mogli w każdym miejscu naładować swoje sprzęty mobilne. W sklepach elektronicznych można znaleźć różne modele powerbanków. Jeśli kupujemy je z myślą o kempingu, najlepiej wybierać sprzęty o jak największej pojemności, bo wtedy pozwalą nam one na kilkukrotne naładowanie urządzenia.

Pakując się na kemping, warto stworzyć na początku listę rzeczy, które naszym zdaniem są niezbędne. Później należy sprawdzić, czy znalazło się na niej wszystko to, co rzeczywiście jest potrzebne. Możemy w tym celu spytać o radę doświadczone osoby np. na grupie internetowej skupiającej fanów tego typu podróżowania. Pakując poszczególne rzeczy, należy odznaczyć je z listy. To da nam pewność, że o niczym nie zapomnieliśmy.