Ostatnio aktualizowane: 23.04.21

 

Termosy – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Esbit 1l to termos, który jest bardzo dobrą alternatywą dla zwykłego kubka lub plastikowego pojemnika. Wstępując po drodze z pracy do kawiarni, nie będziesz musiał się martwić, że kupując kawę na wynos i dostając ją w plastikowym opakowaniu, przyczyniasz się do zanieczyszczania środowiska. Od teraz, posiadając ten model, będziesz mógł także zabierać z domu swoją ulubioną kawę. Pozwoli to na odłożenie pieniędzy. Polecaną dla dzieci wersją produktu jest model Rex London Charlie The Lion. Dzięki przyjaznemu designowi pociechy z chęcią będą chciały go używać. Termos został wykonany z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Zapewnia to trwałość oraz odporność na zniszczenia, co w przypadku produktów dla dzieci jest bardzo ważne.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

9 najlepszych termosów. Opinie w 2021 roku

 

Poniżej znajduje się ranking termosów. Został on przygotowany na podstawie zamieszczonych przez kupujących w Internecie komentarzy. Gwarantujemy, że zaprezentowane w tym zestawieniu modele są bardzo dobrej jakości oraz cieszą się pochlebnymi opiniami użytkowników. Informacje zawarte w opisach zostały starannie opracowane, dlatego nie powinieneś mieć problemu podczas wyboru naczynia.

 

 

Termos Esbit

 

1. Termos Esbit Vacuum Flask 1l grafitowy

 

Termos Esbit został wykonany ze stali nierdzewnej. Zewnętrzna strona pokryta jest czarną antypoślizgową powłoką. Pomaga ona w zabezpieczeniu przed przypadkowym upuszczeniem przedmiotu z rąk, co mogłoby spowodować jego zniszczenie. Produkt jest bardzo poręczny. Zapewnia to jego praktyczny kształt, umożliwiający pewne utrzymanie pojemnika w dłoni. 

W środkowej części naczynia umieszczono cienką warstwę srebra o działaniu antybakteryjnym. Warstwa ta pomaga także w usuwaniu osadu oraz podnosi właściwości termiczne modelu. Dużym atutem produktu jest także jego prosty design. Zewnętrzny materiał, jak już wspomnieliśmy,  jest matowy w kolorze czarnym. Pod nakrętką znajduje się pomarańczowy pasek, nadający produktowi oryginalny wygląd.

Opinie o termosach marki ESBIT są zawsze pozytywne. W przypadku prezentowanego pojemnika nie jest inaczej. Kupujący wybierają ten produkt ze względu na długi czas utrzymywania temperatury zarówno ciepłego, jak i zimnego napoju. Zapewnia to próżnia znajdująca się pomiędzy ściankami i wykonania z najwyższej jakości stali nierdzewnej.

 

 

 

 

Termos dla dzieci

 

2. Rex London Termos Charlie The Lion 350 Ml 27566

 

Rex London Charlie The Lion to termos dla dzieci. Mieści on 350 ml napoju. Jego wysokość wynosi 21 cm, a waga sięga 225 g. Jest on pojemny, więc zmieści wystarczającą ilość picia, które powinno wystarczyć dziecku podczas dnia spędzonego w szkole lub przedszkolu.

Prezentowany model został wykonany ze stali nierdzewnej. Materiał ten jest odporny na zniszczenia, w związku z tym produkt może posłużyć użytkownikowi przez dłuższy czas. Pokrywka termosu pełni także funkcję kubka, z którego po nalaniu do niego soku, czy herbaty, dziecko może bez problemu korzystać. Naczynie ma uchwyt umożliwiający lepsze trzymanie w dłoni.

Aby najmłodsi użytkownicy chcieli korzystać z termosu, powinien on wyróżniać się ciekawym wyglądem tak jak w przypadku Rex London Charlie The Lion. Dużym atutem tego naczynia jest jego design. Rodzice wybierając produkt dla dziecka, zwracają na to szczególną uwagę. Opisywany model ma jasnożółty kolor. Na powierzchni zewnętrznej znajdują są wzory zwierząt, które podobają się zarówno dziewczynkom, jak i chłopcom.

 

 

 

 

Termos Smile

 

3. Termos Turystyczny Mpm Smile Różowy STT-5 420ml

 

Termos Smile STT – 5/15 mieści 420 ml cieczy. Jego wysokość wynosi 23,5 cm, a średnica 6,4 cm. Produkt zaprojektowano w taki sposób, aby bez problemu można było go umieścić w uchwytach samochodowych oraz rowerowych. Model sprawdzi się zarówno w pracy czy szkole, jak i podczas wycieczek i podróży. 

Kubek wykonano z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Użycie tego materiału zapewnia utrzymanie odpowiedniej temperatury, w przypadku napojów ciepłych do 8 h, a zimnych do 12 h. Produkt został tak wyprofilowany, aby korzystanie z niego było wygodne i komfortowe.

Użytkownicy twierdzą, że jest to dobry termos. Jego największą zaletą jest zastosowanie automatycznego otwierania. Wystarczy jedynie przycisnąć przycisk i pojemnik się otworzy. Bez problemu można to zrobić, używając tylko jednej ręki. W pokrywce zamontowane jest także zabezpieczenie uniemożliwiające przypadkowe otwarcie termosu, które mogłoby skutkować wylaniem się umieszczonego w środku napoju.

 

 

 

 

 

Termosy turystyczne

 

4. Termos Salewa Thermobottle 0,75L

 

Termosy turystyczne wyróżniają się długotrwałym utrzymaniem temperatury cieczy. W przypadku modelu Salewa Thermobottle nie jest inaczej. Test termosów wykazał, że opisywany produkt cechuje się bardzo dobrymi właściwościami. Po 6 h temperatura gorącego płynu wynosiła 72 st. C, a po 24 godzinach – 46 st. C. W przypadku zimnych napojów temperatura po 6 godzinach mierzyła 9 st. C, a po 24 godzinach – 16 st. C.

Pojemność produktu liczy 500 ml, a jego waga 340 g. Pozwala to na używanie go podczas wycieczek, a także w szkole oraz pracy. Dzięki zamontowanemu, automatycznemu korkowi możliwe jest sprawne otwieranie naczynia przy pomocy jednej ręki. Pokrywka może służyć jako kubek.

Konsumenci dobrze oceniają ten produkt nie tylko ze względu na długi czas utrzymania odpowiedniej temperatury, ale także ze względu na jego prosty design. Model jest dostępny w kolorze czarnym, dlatego też może być przeznaczony zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Jest on także poręczny. Możliwe jest jego stabilne utrzymanie w dłoni, dzięki pokryciu zewnętrznej części naczynia matowym materiałem.

 

 

 

 

Termos do kawy

 

5. Kubek Bidon Termos z uchwytem Promis TMF-C35

 

Chcesz kupić termos do kawy? Godny polecenia jest model Promis TMF – C35. Jego pojemność wynosi 0,35 litra, czyli tyle, co duży kubek. Sprawdzi się on dobrze jako naczynie do picia w szkole lub w pracy, a także podczas wyjazdów i wycieczek. Dzięki optymalnej wielkości bez problemu zmieści się w uchwytach samochodowych oraz rowerowych.

Jest to dobry i tani termos, ponieważ został wykonany z najwyższej jakości stali. Szczelna pokrywka pomaga w ochronie przed utratą ciepła, dobrze się sprawdza zarówno w przypadku zimnych, jak i ciepłych napojów. Czas utrzymania temperatury wynosi od 2 do 6 godzin. Wysokość całkowita pojemnika liczy 21 cm, a średnica podstawy mierzy 6,5 cm.

W opiniach użytkowników można przeczytać, że termos jest szczelny. Gwarantuje to jego nieprzepuszczalna pokrywka. Dodatkowo kupujący uważają, że bardzo wygodne jest to, że istnieje możliwość bezpośredniego picia z termosu (nie ma potrzeby użycia kubka).

 

 

 

 

Termos Skip Hop

 

6. Termos do posiłków Skip Hop Pszczoła 252379

 

Szukasz modelu do przechowywania posiłku dla dziecka. Odpowiedni dla Ciebie będzie termos Skip Hop Zoo Pszczoła 252379. Jest on stworzony dla dzieci, które często przebywają poza domem i zamiast kanapki wolą zjeść ciepły posiłek.

Pojemnik wykonany został ze stali nierdzewnej i pozwala na utrzymanie temperatury jedzenia nawet przez kilka godzin. Jego pojemność wynosi 325 ml. Jest ona wystarczająca, aby zmieścić pełnowartościowy posiłek dla dziecka. Możliwy jest w nim transport zarówno ciepłych, jak i zimnych dań.

Konsumenci poszukujący odpowiedniego termosu do przechowywania jedzenia dla dziecka zwracają głównie uwagę na szeroki wlew, przez który z łatwością można napełnić pojemnik, a po opróżnieniu dokładnie go umyć. Prezentowany model spełnia to kryterium. Jego dodatkowym atutem jest to, że został on wyposażony w praktyczny łyżko – widelczyk. Dzięki temu w każdym momencie bez problemu można nakarmić dziecko.

 

 

 

 

Termos Fjord Nansen

 

7. Fjord Nansen Termos stalowy Honer 0,5L

 

Termos Fjord Nansen o pojemności 0,5 litra ma 25 cm wysokości, a jego średnica liczy 7 cm. Zainstalowane zostało w nim klasyczne otwieranie (zakręcane na korek). Zewnętrzna część modelu pokryta jest czarnym, antypoślizgowym materiałem umożliwiającym jego stabilne oraz mocne utrzymanie w dłoni.

Produkt ma klasyczny design. Występuje w czarno – matowej wersji z metaliczną zakrętką oraz spodnią powierzchnią. Model waży jedynie 290 g, dlatego też nie jest zbyt dużym obciążeniem. Dobrze sprawdzi się do codziennego użytku, a także w przypadku wycieczek oraz dłuższych podróży.

Kupujący decydują się na ten produkt głównie ze względu na możliwość długotrwałego utrzymania temperatury napoju. Po 12 h temperatura cieczy znajdującej się wewnątrz naczynia wynosi 72,3 st. C, a przy trzymaniu przez 24 godziny, spada ona jedynie o niecałe 20 st. (wynosi 57,4 st. C). Dużym atutem produktu jest łatwość jego czyszczenia.

 

 

 

 

Termos Stanley

 

8. Stanley Classic Termos Stalowy Zielony 1 litr 10-01254-038

 

Termos Stanley Classic 10-01254-038 jest dobrym miejscem do przechowywania napojów nawet przez kilkanaście godzin. Wykonany został z wytrzymałej oraz nieszkodliwej dla zdrowia stali nierdzewnej. Zbudowany jest z dwóch ścianek izolowanych od siebie próżniowo. Takie rozwiązanie powoduje, że zewnętrzna powierzchnia naczynia się nie nagrzewa.

Model ma zakrętkę, która może posłużyć jako kubek. Zainstalowana w korku silikonowa uszczelka gwarantuje bardzo dobrą szczelność produktu. Podczas napełniania pojemnika pomocny jest szeroki wlot, sprawiający, że czynność ta jest bezproblemowa. W przypadku czyszczenia, korek oraz korpus należy umyć ręcznie, a zakrętkę można myć w zmywarce.

Produkt ma dobre opinie, ponieważ cechuje go nowoczesny wygląd oraz niespotykany kształt. Pojemność termosu wynosi 1 l, a jego wysokość mierzy 36 cm. Jest on zaopatrzony w uchwyt, który bez problemu można złożyć podczas transportu. Kubek pomimo sporej wielkości jest bardzo wygodny do trzymania. 

 

 

 

 

Termos z pompką

 

9. Stalgast Termos stołowy z pompką 3,5 l 383351

 

Do serwowania gorących i zimnych napojów dobrze się sprawdzi termos z pompką. Polecanym tego typu naczyniem jest model Stalgast 383351. Ma on bardzo dużą pojemność jak na tego typu produkt, ponieważ mieści aż 3,5 l. Dzięki temu dobrze sprawdzi się podczas długich wycieczek. Proste wykończenie korpusu nadaje mu stylowego i eleganckiego wyglądu, dlatego też może być użytkowany w pracy.

Model ma pompkę, która ułatwia precyzyjne nalewanie napojów. Jest on sprzedawany także z wykonaną ze stali nierdzewnej rurką ssącą. Produkt można bez dużego wysiłku wyczyścić, co potwierdzają pozytywne opinie. Dodatkowym atutem jest uchwyt, który umożliwia bezproblemowe przenoszenie kubka.

Szukając odpowiedniego termosu, konsumenci zwracają uwagę, aby wybrany przez nich model był szczelny. Prezentowane naczynie ma zabezpieczenie, które zapobiega rozlewaniu się napojów. Zostało ono starannie wykonane z najwyższej jakości stali nierdzewnej. Gwarantuje to wytrzymałość produktu przez długi czas.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki termos kupić?

 

Termos to naczynie pozwalające na utrzymanie preferowanej temperatury napojów oraz pożywienia. Produkt jest coraz bardziej popularny ze względu na panującą modę „bycia eko”. Używanie takich pojemników zmniejsza ilość produkowanych plastikowych opakowań na żywność. Są one wielorazowe, po opróżnieniu zawartości wystarczy je jedynie umyć oraz osuszyć i z powrotem mogą być wykorzystywane do przechowywania żywności. Kupujący zastanawiają się, jaki jest najlepszy termos, który w ich przypadku mógłby się dobrze sprawdzić. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, a wybór odpowiedniego zależy od zastosowania oraz preferencji użytkowników. Mamy nadzieję, że zamieszczony w dalszej części poradnik pomoże w wyborze odpowiedniego naczynia.

 

 

Rodzaje termosów

Dostępne w sprzedaży termosy są produkowane w taki sposób, aby dostosować je do różnych wymagań użytkowników. Zastanawiając się jaki termos wybrać, powinieneś pomyśleć, do czego jest Ci on potrzebny. W zależności od preferencji oraz docelowego zastosowania produktu możemy wyróżnić:

* Termos na żywność – jest to model przeznaczony dla użytkowników potrzebujących pojemnika do przenoszenia żywności. Sprawdza się on zarówno w trakcie dalszych wycieczek i wyjazdów, a także do przechowywania jedzenia spożywanego w pracy lub szkole. Od zwykłych termosów różni się tym, że wyposażony jest w szerszy wlew, umożliwiający umieszczenie jedzenia w taki sposób, aby użytkownik mógł z niego jeść, nie musiał przekładać żywności na talerz. Występuje on w wersjach: niskiej oraz szerokiej.

* Kubek termiczny – popularne w ostatnim czasie naczynie, zastępujące tradycyjne oraz plastikowe kubki do kawy dostępne m.in. w kawiarniach. Jest ono zazwyczaj mniejszych rozmiarów, niż tradycyjny termos do napojów, dlatego też okazuje się bardziej praktyczny oraz poręczny. Sprawdzi się dla osób, które nie mogą zdążyć, wypić kawy przed pracą. Kubek termiczny możemy bez problemu wziąć ze sobą w każde miejsce.

* Termos do napojów – najbardziej popularny spośród wymienionych modeli. Jest on zazwyczaj wykonany ze stali nierdzewnej i przeznaczony do przenoszenia napojów. Pozwala na zachowanie stałej temperatury cieczy. W większości tego typu termosów zakrętka może posłużyć jako kubek. Dzięki temu jesteśmy w stanie napić się w każdym miejscu.

 

Materiał

W zależności od rodzaju termosu, przeznaczenia, a także producenta produkty są wykonywane z różnych materiałów. Najbardziej popularnym tworzywem wykorzystywanym do produkcji tych pojemników jest stal nierdzewna. Użycie tego surowca zapewnia produktowi wysoką jakość, odporność na urazy oraz długotrwałe utrzymanie temperatury. Powoduje to, że jest on najchętniej kupowany przez konsumentów. Część modeli wykonywanych jest z tworzyw sztucznych, takich jak plastik. Cechują się one mniejszą wytrzymałością.

 

Czas utrzymania temperatury

Duży wpływ na długość czasu utrzymania temperatury przez termos ma materiał, z którego został on wykonany, szczelność, a także jego wielkość. W przypadku modeli przeznaczonych do przechowywania żywności utrzymują one temperaturę potraw od 4 h do 6 h. Kubki termiczne wykonane ze stali nierdzewnej cechują się najdłuższym czasem utrzymania temperatury (wynosi on nawet do 24 h). Przeciętne naczynie do przechowywania napojów utrzymuje temperaturę do 12 h. Czas trzymania ciepła przez produkt zależy również od warunków pogodowych, w jakich będziemy przebywać w trakcie jego użytkowania. W przypadku bardzo niskiej temperatury zawartość termosu może się w szybszym tempie ochładzać.

 

 

Pojemność

Jednym z głównych czynników, decydujących o wyborze termosu jest jego pojemność. Najczęściej spotykane naczynia liczą od 0,5 l do 1 l. Wielkość produktu należy dostosować do przeznaczenia oraz indywidualnych potrzeb użytkownika. Poszukując pojemnika do użytkowania w pracy lub podczas spaceru z dzieckiem, nie musi decydować się na duży model. W przypadku chęci wykorzystania termosu w trakcie całodziennych wycieczek, na przykład po górach, warto zaopatrzyć się w większy model. Niemniej jednak należy pamiętać, że najlepszy termos to taki, który jest wygodny w przenoszeniu i może bez problemu sprostać naszym wymaganiom.

 

Rodzaj korka

W ofertach różnych producentów dostępne są termosy z korkiem tradycyjnym oraz automatycznym (korek one touch). Przed dokonaniem wyboru powinniśmy się zastanowić, które rozwiązanie będzie dla nas odpowiednie. Modele z korkami automatycznymi nieco krócej utrzymują temperaturę, są także bardziej kłopotliwe w przypadku utrzymania czystości, jednak jednocześnie są proste w obsłudze (wystarczy jedynie kliknąć, aby otworzyć/zamknąć termos). Dla konsumentów, którym trudno jest się zdecydować, który rodzaj korka wybrać, wielu producentów proponuje modele z wymiennymi końcówkami.

 

Termos w dobrych cenach

Konsumenci planujący zakup termosu, nie muszą się martwić zbyt wielkim wydatkiem. Produkt ten nie wyróżnia się zbyt wysoką ceną. Przeciętny model wykonany z dobrej jakości materiałów można kupić za ok. 50 zł. Cena może zależeć od wielkości oraz wytrzymałości produktu. Pojemniki najlepszej jakości, cechujące się długim czasem utrzymania temperatury kosztują ok. 150 zł – 200 zł. Decydując się na zakup najzwyklejszego produktu, wystarczy wydać 20 zł. Jednak trzeba liczyć się z tym, że prawdopodobnie nie posłuży nam on zbyt długo.

 

 

FAQ

 

P1: Gdzie można kupić termos?

Termos możemy nabyć stacjonarnie, a także przez Internet. Miejsce, w którym zdecydujemy się go zakupić, zależy tylko od nas. Wybierając pierwszą opcję, czyli nabycie produktu w sklepach stacjonarnych, musimy liczyć się z tym, że może zająć nam to sporo czasu. W przypadku zakupów przez Internet dostępna jest większa ilość modeli do wyboru. Mamy również możliwość zapoznania się z opiniami osób użytkujących dany produkt, a tym samym przekonać się, czy będzie on spełniał nasze potrzeby. Główną zaletą zakupów w sklepach online oraz na aukcjach internetowych jest także oszczędność pieniędzy. Wielu sprzedawców oferuje modele w atrakcyjnych cenach.

 

 

P2: Jak odkamieniać termos?

Odkamienianie termosów nie należy do najprostszych zadań. Modele przeznaczone do przechowywania jedzenia nie wymagają zazwyczaj tego procesu. Problem ten dotyczy termosów na napoje (w szczególności na wodę oraz herbatę). W przypadku tego naczynia bardzo pomocny w pozbyciu się kamienia będzie kwasek cytrynowy. Rozpuszczamy go w wodzie i taką miksturę wlewamy do termosu, pozostawiając ją na około 30 minut. Po 10 minutach kamień powinien zacząć znikać ze ścianek, jednak czekamy aż do końca upływu czasu. Kiedy zauważymy, że wewnątrz produktu nie jest już dostrzegalny żaden nalot, wylewamy całą mieszankę. Zalecane jest przepłukanie naczynia płynem do mycia naczyń oraz wodą.

 

P3: Dlaczego termos utrzymuje ciepło?

Konstrukcja termosu została opracowana w taki sposób, aby był on w stanie przez długi czas utrzymać temperaturę substancji, które się w nim znajdują. Do jego wykonania używane są materiały, które chronią przed utratą ciepła, więc zatrzymuje się ono w naczyniu. W przypadku wymagających użytkowników, dla których samo utrzymanie ciepła to za mało, ciekawą opcją będzie zakup termosu z grzałką. Takie urządzenie jest w stanie podgrzewać zawartość naczynia.

 

 

P4: Jak wyczyścić termos po herbacie?

Chcąc pozbyć się uciążliwego oraz nieestetycznie wyglądającego osadu po herbacie znajdującego się na termosie, powinniśmy zaopatrzyć się w proszek do pieczenia lub sodę oczyszczoną (jej użycie pozwala nie tylko na pozbycie się osadu, a także brzydkiego zapachu). Naczynie należy napełnić wodą oraz rozpuścić w niej jeden spośród dwóch wyróżnionych wcześniej produktów (w przypadku wyboru proszku do pieczenia należy go użyć nieco więcej niż sody). Tak przygotowany roztwór odstawiamy i pozostawiamy na około dwie godziny. Po upływie tego czasu wodę z proszkiem do pieczenia bądź sodą wylewamy, a termos dokładnie opłukujemy pod bieżącą wodą.

 

P5: Jak myć termos?

W przypadku większości modeli zalecane jest mycie ręczne (nieliczne można myć w zmywarce). Przystępując do czyszczenia pojemnika, należy rozdzielić od siebie każdą z części. Poszczególne elementy powinniśmy myć w ciepłej wodzie z płynem do naczyń lub innym łagodnym detergentem. Naczynie napełniamy wodą ze środkiem myjącym i moczymy ok. 5 minut. Po upływie tego czasu wylewamy roztwór i opłukujemy ciepłą wodą. Kolejnym krokiem będzie przystąpienie do czyszczenia mniejszych elementów. Każdy z nich myjemy osobno. Podczas mycia zaleca się używanie wilgotnej gąbki lub ściereczki. Po wykonaniu tych czynności odstawiamy całość do wysuszenia.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 23.04.21

 

Najważniejsze zalety:

Lodówkę można podłączyć nie tylko do gniazda samochodowej zapalniczki, ale też zwykłego gniazdka. Ma ona długi przewód (2 m), który nie jest podatny na plątanie. Analizując opinie o Camry CR 93 nasuwa się wniosek, że dodatkowym atutem modelu jest możliwość podgrzewania umieszczonego w środku jedzenia czy napojów, a nie tylko chłodzenia. To użyteczny sprzęt.

 

Najważniejsze wady:

Niektórzy użytkownicy uważają, że urządzenie mogłoby gwarantować nieco bardziej efektywne chłodzenie. W upalne dni, kiedy temperatura przekracza 30 st. C, może się okazać, że przechowywane w środku napoje nie są tak zimne, jak byśmy chcieli.

 

Werdykt: 9.8/10

Nieliczne wady nie powinny zniechęcać do zakupu urządzenia, tym bardziej że przydaje się ono nie tylko latem. Sprzęt na pewno docenią osoby, które często podróżują i spędzają w samochodzie dużo czasu. Jest on pojemny i na pewno pomieści zapasy jedzenia czy picia. Specjalny test Camry CR 93 dowodzi, że lodówka nie zajmuje dużo miejsca w aucie.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Poręczność

Choć urządzenie ma dużą pojemność (równą 32 l), nie ma problemu z przenoszeniem go. Bez wątpienia nie będziemy narzekać, że sprzęt jest mało poręczny i nawet wyjmowanie go z samochodu nie sprawi problem. Całkowite wymiary modelu to: 44 cm x 32 cm x 44,7 cm. Możemy wziąć lodówkę na plażę, piknik i w wielogodzinną podróż, np. za granicę. Jednocześnie nie należy się martwić, że wewnątrz nie zmieści się wszystko, co jest nam potrzebne. Przenoszenie sprzętu ułatwia wygodna rączka, którą później można schować w pokrywie. Nie tylko poręczność zachęca do zakupu urządzenia. Także cena Camry CR 93 jest korzystna.

Obudowa z izolacją termiczną

Za sprawą obudowy z grubą warstwą izolacji termicznej możliwe jest utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz komory, również po odłączeniu urządzenia od zasilania. Nie ma więc ryzyka, że przewożona w środku żywność szybko się zepsuje, a tym samym zmarnuje. Co ważne, w trybie chłodzenia lodówka pozwala na osiągnięcie temperatury niższej o 20 stopni od temperatury otoczenia. W przypadku, gdy podłączymy sprzęt do gniazda zapalniczki samochodowej, moc chłodzenia jest równa 48 W, a grzania 40 W. Z kolei przy zasilaniu z sieci 230 V moc chłodzenia wynosi 58 W, a grzania 50 W.

 

Solidność

Ponieważ najlepsza lodówka turystyczna nie jest podatna na pęknięcia i inne uszkodzenia mechaniczne, również model marki Camry został wykonany z wytrzymałych materiałów. Możemy ją bez przeszkód zabierać ze sobą na każdy wyjazd (zarówno dłuższy, jak i krótszy), a mimo to na obudowie nie pojawią się mało estetyczne ślady użytkowania. Solidne zawiasy umożliwiają łatwe podniesienie pokrywy, nie trzeba przy tym używać dużej siły. Rączka jest gruba i nie powinniśmy się obawiać o jej pęknięcie.

 

Mało kłopotliwe mycie

Każdą lodówkę turystyczną należy każdorazowo umyć po użyciu, aby pozbyć się resztek żywności i zapobiec namnażaniu się bakterii. Na szczęście utrzymanie komory w czystości nie jest trudne, ponieważ nie ma w niej trudno dostępnych zakamarków. Wystarczy więc przetrzeć wnętrze urządzenia gąbką namoczoną w wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu, a później wytrzeć do sucha. Nie zajmie to dużo czasu.

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 23.04.21

 

Najważniejsze zalety:

W lodówce z pewnością zmieści się wszystko, co jest nam potrzebne, gdyż jej pojemność jest równa 45 l. Mimo to przeniesienie jej nie jest kłopotliwe, ponieważ została wyposażona w praktyczny, składany uchwyt. Pokrywa jest zamykana na zatrzaski, gwarantuje szczelność. Temperatura w komorze jest utrzymywana przez długi czas na tym samym poziomie, co potwierdził test Camry CR 8061.

 

Najważniejsze wady:

Podczas pracy urządzenie generuje stosunkowo duży hałas, w szczególności gdy komora jest napełniona po brzegi. Z czasem można się do niego przyzwyczaić, jednak na początku wydawane przez lodówkę dźwięki mogą być drażniące.

 

Werdykt: 9.7/10

Ta lodówka turystyczna może być zasilana nie tylko z gniazda zapalniczki samochodowej, ale i sieci 230 V. W ten sposób można uzyskać większą moc chłodzenia, do 58 W. Sprzęt estetycznie wygląda, w dodatku obudowa nie jest podatna na uszkodzenia mechaniczne. Warto zabierać go ze sobą na dłuższe oraz krótsze wyjazdy.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Duża komora chłodząca

Urządzenie bez wątpienia przypadnie do gustu większym rodzinom, a także osobom często podróżującym z kilkuosobową grupą znajomych. W komorze chłodzącej zmieści się dużo jedzenia, możemy też wstawić kilka butelek z napojami (odpowiednio wyprofilowana pokrywa umożliwia postawienie ich pionowo bez ryzyka przewrócenia). Nie trzeba się martwić, że w trakcie podróży szybko skończą się zapasy, w efekcie czego konieczne będzie zrobienie zakupów. Lodówkę można wziąć ze sobą na biwak, kemping, dłuższy urlop, a nawet wypoczynek na plaży. Tak twierdzą osoby publikujące opinie o Camry CR 8061.

Efektywne chłodzenie

Sprzęt gwarantuje efektywne chłodzenie i uzyskanie w komorze temperatury do 20 st. C niższej od temperatury otoczenia. Chłód utrzymuje się wewnątrz lodówki przez długi czas, na co wpływa solidna obudowa z izolacją termiczną. Ważne jest to, że nawet po odłączeniu urządzenia od źródła zasilania temperatura we wnętrzu nie wzrasta za szybko, co zapobiega nadmiernemu ogrzaniu, a nawet zepsuciu przechowywanego jedzenia.

 

Funkcja grzania

Lodówka może być używana zarówno latem, jak i w pozostałe pory roku, również zimą. Wszystko ze względu na to, że poza funkcją chłodzenia, wyposażono ją także w funkcję grzania. Wówczas moc urządzenia wynosi 52 W lub 40 W, zależnie od źródła zasilania. Sprzęt jest użyteczny, dzięki niemu możemy przykładowo przewieźć ciepłe potrawy na imprezę do znajomych. Po wyjęciu ich z lodówki ponowne podgrzewanie często nie jest konieczne, co pozwala zaoszczędzić dużo czasu.

 

Kółka w podstawie

Nie trzeba się martwić, że pełne po brzegi urządzenie okaże się zbyt ciężkie, aby je szybko przenieść z miejsca na miejsce. W jego podstawie znajdują się niewielkie, kauczukowe kółka, dlatego możemy je swobodnie prowadzić po chodniku. To duże udogodnienie dla osób, które nie powinny dźwigać ciężkich przedmiotów, np. ze względu na problemy z kręgosłupem. Wygodna rączka ułatwia wyjmowanie sprzętu z samochodu i wkładanie go. Należy podkreślić, że kłopotliwe nie jest także samo otwieranie lodówki. Choć pokrywa jest gruba i szczelna, możemy ją podnieść jedną ręką, bo działa płynnie dzięki specjalnym zawiasom. Niska cena Camry CR 8061 jest dodatkową zachętą do zakupu sprzętu.

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 23.04.21

 

Kuchenka turystyczna – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

 Kuchenka turystyczna to sprzęt, który przydaje się na wczasach pod namiotem czy na działce, ale także w domu, gdy trzeba przygotować posiłki dla dużej liczby gości. Nie wiesz, na który model się zdecydować? Sprawdź nasze propozycje opisane w rankingu. Bardzo często polecana przez konsumentów jest kuchenka turystyczna Ravanson K-02TB, którą można bezpiecznie przewozić w walizce. Wyposażono ją w dwa palniki o łącznej mocy 3710 W. Urządzenie ma kompaktowe wymiary, jego materiałem wykonania jest stal. Co istotne, to model ze specjalną osłoną zapobiegającą zgaśnięciu płomienia przy silnych podmuchach wiatru. Jeżeli zależy Ci na sprzęcie elektrycznym, zwróć uwagę na model Severin KP 1092. Ma on jedno pole grzejne, jego moc wynosi 1500 W. Kuchenka jest odporna na korozję.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

10 najlepszych kuchenek turystycznych. Opinie w 2021 roku

 

Jeżeli sprawdzisz nasz ranking kuchenek turystycznych, przekonasz się, które modele są najczęściej wybierane przez miłośników podróżowania. W zestawieniu opisujemy urządzenia, które umożliwią Ci przyrządzenie ciepłego, smacznego posiłku w dowolnym miejscu.

 

Kuchenka gazowa turystyczna

 

1. Kuchenka Gazowa Nablatowa Ravanson K-02TB

 

Sprzęt Ravanson K-02TB ma dwa palniki o łącznej mocy 3710 W. Jest on wykonany z metalu, dlatego nie ma ryzyka, że szybko się zniszczy. Opisywana gazowa kuchenka turystyczna nie jest duża, jej wymiary to: wysokość – 10,5 cm, szerokość – 46,9 cm i głębokość – 34 cm. Jest ona również lekka, co ułatwia jej przenoszenie z miejsca na miejsce.

Używanie urządzenia jest komfortowe, możemy swobodnie regulować płomień dla każdego palnika. Za pomocą sprzętu możemy w tym samym czasie podgrzać posiłek oraz zagotować wodę na herbatę. Metalowa pokrywa osłania przed wiatrem i zapobiega przypadkowemu zgaśnięciu palnika.

Główne atuty kuchenki to: solidność, łatwa obsługa oraz stabilność. Wyposażono ją w ruszt, który gwarantuje komfortowe gotowanie, naczynia nie zsuwają się z palników. Dla miłośników podróżowania ważne jest, że sprzęt mieści się w plecaku.

 

 

 

 

Kuchenka turystyczna elektryczna

 

2. Płyta wolnostojąca Severin KP 1092

 

Płyta wolnostojąca Severin KP 1092 ma jedno pole grzejne, którego moc całkowita wynosi 1500 W. Sprzęt daje możliwość płynnej regulacji temperatury, a o jego działaniu informuje praktyczna lampka kontrolna. To elektryczna kuchenka turystyczna, która ma obudowę wykonaną ze stali nierdzewnej.

Wymiary urządzenia to: wysokość – 8 cm, szerokość – 25 cm oraz głębokość – 28,5 cm. Kuchenka bardzo szybko się nagrzewa, dlatego podgrzewanie czy przyrządzanie posiłku poza domem nie zajmuje dużo czasu. Średnica pola grzejnego wynosi ok. 18 cm.

Wśród posiadaczy urządzenia przeprowadzono test kuchenek turystycznych. Dzięki temu okazało się, że prezentowany model wykazuje podwyższoną odporność nie tylko na uszkodzenia, ale i korozję. Poza tym jego obsługa nikomu z nas nie sprawi problemu.

 

 

 

 

3. Kuchenka Elektryczna Esperanza Cotopaxi EKH004K

 

Urządzenie Esperanza Cotopaxi EKH004K ma dwa palniki o mocy 1000 W, ich średnica jest równa 15,5 cm. Ma ono 5-stopniową regulację temperatury. Długość kabla zasilającego wynosi 75 cm. Kuchenka ma lampkę kontrolną, za sprawą której wiemy, czy jest ona włączona.

Czyszczenie sprzętu nie jest kłopotliwe, ponieważ pokryto go nieprzywierającą powłoką. To dodatkowo zachęca do używania go. Urządzenie może przydać się na wczasach pod namiotem, ale również w domu, np. podczas przyrządzania dań na duże przyjęcie rodzinne. Kuchenka ma wymiary: 43 cm x 23,5 cm x 7 cm.

Kupujący chwalą urządzenie za łatwą obsługę, dużą moc oraz bezpieczeństwo użytkowania. Ma ono zabezpieczenie przed przegrzaniem, a dodatkowo zostało wykonane z nienagrzewających się materiałów. Trzeba wspomnieć też o tym, że sprzęt nie waży dużo.

 

 

 

 

Kuchenka gazowa turystyczna dwupalnikowa

 

4. Kuchenka Gazowa Dwupalnikowa Promi KG200C 

 

W naszym zestawieniu musiała znaleźć się dwupalnikowa, gazowa kuchenka turystyczna, taka jak Promi KG200C. Jej moc wynosi 2200 W. Sprzęt jest zasilany gazem propan-butan bezpośrednio z butli, w komplecie znajdziemy reduktor razem z wężem. Wymiary modelu to: wysokość – 11 cm, szerokość – 58 cm oraz głębokość – 31 cm (razem z króćcem).

Materiałem wykonania obudowy jest emaliowany metal. Oba palniki mają średnicę 8 cm i możemy płynnie regulować ich moc. Kuchenkę łatwo się czyści, zwykle wystarczy przetrzeć ją wilgotną gąbką. Również jej transport nie sprawia problemów z uwagi na zamykaną pokrywę.

Dla konsumentów istotne jest to, że pokrywająca urządzenie emalia wykazuje odporność na działanie wysokiej temperatury. Możemy bez przeszkód używać kuchenki tak często, jak będzie to konieczne. Przydaje się ona podczas podróży, ale i w domu, np. gdy doszło do awarii prądu i nie możemy używać elektrycznej płyty grzewczej.

 

 

 

 

 Kuchenka turystyczna Castorama

 

5. Condor Kuchenka turystyczna PALTU05

 

Model Condor Kuchenka turystyczna PALTU05 ma jeden palnik z dużym rusztem. Moc sprzętu jest równa 1400 W, jest on zasilany gazem propan-butan. Przedstawiona kuchenka turystyczna ze sklepu Castorama ma wymiary: 21 cm x 20 cm x 2,5 cm. Bardzo dobrze sprawdza się ona na działce, kempingu i biwaku.

Do produkcji urządzenia wykorzystano stal oraz miedź. To daje gwarancję, że nie zniszczy się ono szybko, jest też odporne na zarysowania i podobne uszkodzenia. Kuchenka nie jest duża, ale bardzo przydatna, gdyż daje możliwość podgrzania posiłku.

Czy model marki Condor przypadł do gustu konsumentom? Z naszej analizy opinii wynika, że tak. Wiele osób uważa, że to dobra i tania kuchenka turystyczna, którą można zabrać na każdy wakacyjny wyjazd. Nie obciąża ona bagażu, a jednocześnie przydaje się w różnych sytuacjach.

 

 

 

 

Kuchenka turystyczna na kartusze

 

6. Kuchenka Turystyczna Gazowa z Płyta Ceramiczna żarowa Tiross TS264

 

Bardzo popularna jest kuchenka turystyczna na kartusze Tiross TS264, którą można wygodnie przenosić z miejsca na miejsce za sprawą walizki. Sprzęt nie wymaga użycia zapalniczki, ponieważ ma wbudowany zapalacz piezoelektryczny. Ponadto wyposażono go w system bezpieczeństwa reagujący na gwałtowne zmiany ciśnienia.

Urządzenie ma jeden duży palnik, przy ustawieniu jego pełnej mocy zużycie gazu to 120 g/h. Szacuje się, że czas działania kuchenki na jednym naboju to 150, maksymalnie 180 minut. Sprzęt ma wymiary: Szerokość – 33 cm, wysokość – 9 cm oraz głębokość – 27 cm.

Konsumenci docenili kuchenkę zarówno za niewielki rozmiar, jak i bardzo łatwą obsługę. Jest ona wykonana z solidnych materiałów i dobrze sprawdza się w przypadku często podróżujących osób. Urządzenie ma palnik ceramiczny, który został w odpowiedni sposób zabezpieczony przed silnymi podmuchami wiatru (nie ma więc ryzyka niespodziewanego zgaśnięcia płomienia).

 

 

 

 

Kuchenka turystyczna na naboje

 

7. Gazowa Kuchenka Turystyczna Polowa 2 w 1 + 4 Gazy 

 

Gazowa Kuchenka Turystyczna Polowa 2 w 1 + 4 Gazy ma moc równą 2500 W. Wyposażono ją w jeden palnik o średnicy 7 cm, a średnica rusztu wynosi 29 cm. Sprzęt jest zasilany kartuszami z gazem, ale w razie potrzeby można do niego podłączyć także zwykłą butlę. Co ważne, kuchenka ma wbudowany zapłon piezoelektryczny, więc do jej włączenia nie trzeba używać zapałek ani zapalniczki.

Urządzenie zapewnia bezpieczne gotowanie i podgrzewanie posiłków. Wielkość płomienia można swobodnie regulować za pomocą pokrętła. Antypoślizgowe nóżki w podstawie zapobiegają ciągłemu przesuwaniu się kuchenki. Przewożenie sprzętu jest wygodne, w zestawie znajdziemy przystosowaną do tego walizkę.

Jakimi cechami wyróżnia się ta kuchenka turystyczna na naboje? Zdaniem podróżników jest ona użyteczna i wytrzymała. Poleca się ją nie tylko na biwak czy kemping. Z zakupu sprzętu z pewnością będą zadowoleni m.in. kierowcy, którzy często wyjeżdżają w długie trasy i chcą mieć możliwość przygotowania ciepłego posiłku w dowolnym miejscu.

 

 

 

 

Kuchenka turystyczna gazowa ceramiczna żarowa

 

8. Kuchenka Turystyczna Gazowa Ceramiczna Kartusz GAZ

 

Kuchenka Turystyczna Gazowa Ceramiczna Kartusz GAZ to urządzenie z jednym palnikiem o mocy 2000 W. Model może być zasilany na dwa sposoby: Poprzez kartusz lub z butli, co zwiększa jego praktyczność. Sprzęt nadaje się na biwak, kemping, działkę, a także wyjazd na ryby.

Nie ma ryzyka, że silny podmuch wiatru doprowadzi do zgaśnięcia płomienia, zapobiega temu specjalna osłona. Kuchenka ma też wbudowany system bezpieczeństwa, który reaguje na nagłe zmiany ciśnienia. Nie jest ona duża, a jej przenoszenie ułatwia dołączona do zestawu walizka.

Sprzęt zebrał wiele pozytywnych komentarzy konsumentów. Można w nich przeczytać, że urządzenie jest komfortowe w użyciu, m.in. ze względu na zapalacz piezoelektryczny (nie potrzebujemy zapalniczki czy zapałek). Moc płomienia można swobodnie regulować, a przy ustawionym maksimum zagotowanie 0,5 l wody trwa ok. 3 minuty. Co więcej, kuchenka została wykonana z wytrzymałych materiałów i nie jest podatna na zarysowania oraz podobne uszkodzenia.

 

 

 

 

9. Kuchenka gazowa plastikowa ECK-190 + 4 Kartusze

 

Zestaw kuchenka gazowa plastikowa ECK-190 + 4 Kartusze powinien spodobać się osobom, które na wczasach pod namiotem chcą czuć się równie swobodnie, jak w domu. Sprzęt ma moc 1080 W, został wyposażony w palnik o średnicy wynoszącej 12 cm. Wysokość modelu jest równa 18 cm, nie zajmuje on dużo miejsca w samochodzie czy plecaku.

Opisywana kuchenka turystyczna na kartusze jest wykonana ze stali odpornej na korozję. Niektóre elementy konstrukcji, takie jak pokrętło, są zrobione z tworzywa sztucznego, wykazującego odporność na działanie wysokich temperatur.

Podłączanie naboju z gazem do butli nie jest trudne, to samo dotyczy włączania palnika. Konsumenci przekonują, że to jedna z lżejszych kuchenek turystycznych, jakie obecnie można znaleźć na rynku. Jest ona też wytrzymała. Sprzęt można zabrać na dłuższą wyprawę w góry, wyjazd pod namiot, a nawet kilkudniową, motocyklową przejażdżkę.

 

 

 

 

10. Kuchenka turystyczna Alpen Camping Jednopalnikowa

 

Alpen Camping Jednopalnikowa to gazowa kuchenka turystyczna, która jest wyposażona w jeden palnik. Tym samym ma ona niewielkie wymiary i można ją ze sobą zabrać na każdy wyjazd. Moc sprzętu jest równa 2300 W, a to oznacza, że 0,5 l wody możemy zagotować w mniej niż 3 minuty.

Kuchenka daje możliwość regulacji płomienia. Może ona być zasilana kartuszami lub z zewnętrznej butli z gazem, zależnie od własnych potrzeb. Całkowite wymiary modelu są równe: 34 cm x 26 cm x 8 cm. Jest on zapakowany w solidną walizkę, co znacząco ułatwia transport. Sprzęt jest w całości wykonany z metalu, a to zapewnia mu odporność na uszkodzenia.

Za co kupujący chwalą urządzenie? Na podstawie ich recenzji można stwierdzić, że to dobra kuchenka turystyczna, która jest lekka i praktyczna. Można ją zabrać na wyjazd na ryby, pod namiot czy na działkę. Wielu osobom spodobało się to, że do wyboru są trzy wersje kolorystyczne: czarna, niebieska oraz szara.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką kuchenkę turystyczną kupić?

 

Poniższy poradnik przygotowaliśmy dla miłośników biwakowania. Znajdują się w nim wskazówki o tym, jaką kuchenkę turystyczną wybrać. Ten niewielki sprzęt jest praktyczny, gdyż daje możliwość wypicia gorącego napoju i zjedzenia ciepłego posiłku w dowolnym miejscu, także bez dostępu do prądu. Sprawdź, jak znaleźć odpowiednie dla siebie urządzenie.

Kuchenka gazowa

Wśród kuchenek turystycznych szczególnie dużą popularnością cieszą się modele gazowe. Część z nich jest zasilana z butli, a pozostałe wymagają użycia niewielkich nabojów, określanych też mianem kartuszy. Są też sprzęty przystosowane do stosowania zarówno mniejszych, jak i większych pojemników z gazem. Jakie są najważniejsze zalety kuchenek gazowych? Przede wszystkim to,  że są one małe i lekkie, a tym samym łatwe w przenoszeniu. Istotne jest również to, że nie brudzą naczyń do gotowania. Niemniej jednak nie są to odpowiednie urządzenia dla osób wybierających się na wysokogórską wyprawę. Wynika to z tego, że modele zasilane gazem są wrażliwe na różnice temperatur i ciśnienia atmosferycznego, na dużej wysokości mogą nie działać tak, jak powinny. Sprawdzają się one na biwakach i kempingach w standardowych warunkach.

 

Kuchenka elektryczna

Ciekawą alternatywą dla kuchenki gazowej jest sprzęt elektryczny. Co prawda wymaga on podłączenia do prądu, więc nie nadaje się na wczasy na łonie natury, gdzie nie ma dostępu do energii elektrycznej, ale może przydać się w wielu innych sytuacjach. Tego typu urządzenia są przydatne np. na wakacjach w domku letniskowym czy podczas przygotowywania przyjęcia dla dużej liczby osób, bo dają dostęp do dodatkowych palników. To dobry wybór również dla osób, które planują przeprowadzkę i dopiero kompletują wszystkie potrzebne meble oraz sprzęty, gdyż w każdej chwili można zagotować wodę na herbatę lub ugotować obiad (nawet jeśli nie zdążyliśmy kupić zwykłej kuchenki). Modele elektryczne również nie są duże, a ich obsługa nie sprawia problemu.

 

Kuchenka na paliwa płynne

Turystyczna kuchenka może być zasilana także paliwem płynnym, czyli ropą, benzyną lub naftą. Wiele osób myśli, że takie sprzęty są duże i ciężkie, ale coraz więcej marek oferuje małe modele, które można wygodnie przenosić. To urządzenia, które sprawdzają się w niskich temperaturach i na znacznych wysokościach, dlatego chętnie kupują je miłośnicy górskich wspinaczek. Jednak trzeba uważać na to, jakiej jakości paliwo wybieramy, bo może przyczyniać się do brudzenia garnków i palnika. Mówi się też, że obsługa kuchenki na paliwo płynne jest nieco bardziej skomplikowana.

 

Moc

Chcąc dowiedzieć się, jaka jest najlepsza kuchenka turystyczna, trzeba zwrócić uwagę na moc palnika. Im jest ona większa, tym bardziej efektywne okaże się działanie sprzętu. Oznacza to, że w krótkim czasie zagotujemy wodę na herbatę i podgrzejemy obiad. Trzeba przy tym pamiętać, że duża moc przyczynia się do szybszego zużycia paliwa, co może być problemem, np. gdy mamy niewielką liczbę kartuszy z gazem. Jednocześnie mocniejsza kuchenka lepiej sprawdza się w trudnych warunkach, a więc w zimne, wietrzne dni i przy niskim ciśnieniu. Średnio moc sprzętów turystycznych obejmuje zakres od 1000 do 4000 W.

 

Wymiary i waga

Bardzo istotne jest to, jak duża jest kuchenka i ile waży. Od tego zależy łatwość jej przenoszenia, co odgrywa ważną rolę w szczególności w przypadku osób preferujących piesze i rowerowe wycieczki czy długie, górskie wędrówki. Przewiezienie ciężkiego sprzętu samochodem nie stanowi dużego problemu, ale noszenie go np. w plecaku może być mało komfortowe.

Solidność

Zwykle materiałem wykonania urządzeń turystycznych jest metal, co zapewnia im odporność na uszkodzenia mechaniczne. Zadbajmy też o to, aby kuchenka wykazywała odporność na korozję, wówczas z pewnością okaże się trwała. Niektóre elementy konstrukcji mogą być wykonane z tworzywa sztucznego, ale nie powinny być podatne na działanie wysokich temperatur.

 

Wygoda i bezpieczeństwo użytkowania

Nie każda kuchenka jest tak samo wygodna w użyciu. Musimy dobrze przemyśleć, ile palników potrzebujemy. Modele jednopalnikowe są mniejsze i lżejsze, ale nie pozwalają na podgrzanie posiłku i zagotowanie wody na herbatę w tym samym czasie, co dla niektórych osób może być problemem. Trzeba się też upewnić, że możemy regulować wielkość płomienia, aby uniknąć np. przypalenia jedzenia. Jeżeli kupujemy kuchenkę gazową, koniecznie sprawdźmy, jak się ją włącza. Powinna ona być wyposażona w piezoelektryczny zapalnik, wtedy używanie zapałek czy zapalniczki do rozpalenia płomienia nie będzie potrzebne.

Osoby lubiące podróżować uważają, że najlepsza kuchenka turystyczna jest nie tylko wygodna, ale też bezpieczna w użytkowaniu. Z tego względu warto się upewnić, czy wybrany sprzęt wyposażono w odpowiednie zabezpieczenia, m.in. przed przegrzaniem (dotyczy zwłaszcza modeli elektrycznych). Przyda się także osłona, która zapobiegnie zgaśnięciu płomienia na skutek mocnego podmuchu wiatru, co mogłoby być niebezpieczne podczas gotowania na kuchence gazowej (często w takich sytuacjach dopływ gazu nie jest automatycznie zatrzymywany, jak w tradycyjnych kuchenkach).

 

Kuchenki turystyczne w dobrych cenach

Kuchenki turystyczne to stosunkowo tanie urządzenia, co może być dodatkową zachętą do zakupu. Jest wiele sprzętów kosztujących mniej niż 100 zł, co dotyczy również modeli znanych marek. Co prawda cena w tym przypadku zależy też od innych czynników, takich jak ilość palników, moc czy sposób zasilania, ale nie trzeba się bać, że będziemy musieli wydać bardzo dużą kwotę na kupno solidnej i praktycznej kuchenki na wyjazdy.

 

 

FAQ 

 

P1: Jak zrobić kuchenkę turystyczną?

Co prawda kuchenki turystyczne są dostępne w wielu sklepach, ale może się zdarzyć, że przed wyjazdem nie będziemy mieli już wystarczająco czasu na to, aby wybrać się na zakupy. Co zrobić w takiej sytuacji? Możemy samodzielnie zrobić sprzęt, na którym będziemy podgrzewać posiłki czy gotować wodę na herbatę. Potrzebne do tego są: metalowy ociekacz na sztućce, mini szlifierka oraz śledzie ze starego namiotu. W dolnej części ociekacza należy wyciąć otwór, przez który będziemy wkładać do środka drewno, a ze śledzi należy uformować ruszt, na którym będzie można ustawiać naczynia do gotowania. Nie powinno to zająć nam więcej niż kilkanaście minut.

P2: Gdzie kupić kuchenkę turystyczną?

Kuchenkę turystyczną bez trudu znajdziemy m.in. w sklepach RTV i AGD czy outdoorowych, czyli turystycznych. W tego typu miejscach możemy dokładnie obejrzeć wszystkie sprzęty, a także poprosić o poradę doświadczonego pracownika, który przedstawi ich wady i zalety. Jednak jeśli zależy nam na tym, aby nie wydać na zakup kuchenki za dużo, warto przejrzeć też ofertę sklepów internetowych. Może się zdarzyć, że ten sam model okaże się nieco tańszy online, w ten sposób mamy również możliwość znalezienia urządzeń mniej znanych w Polsce marek. Zakupy przez Internet to wygodne rozwiązanie, gdyż nie musimy wychodzić z domu, żeby kupić potrzebny sprzęt.

 

P3: Kuchenka turystyczna – jakie paliwo?

Kuchenki turystyczne są zasilane na różne sposoby. Do wyboru mamy modele gazowe, elektryczne, a także na paliwa płynne. Wszystkie mają swoje zalety, ale i wady. Sprzęty wymagające podłączenia butli czy naboju z gazem są łatwe w obsłudze i rozpaleniu, dają czysty płomień (dlatego podczas gotowania nie brudzi się zewnętrzna strona garnków), a do tego nie wymagają specjalistycznej konserwacji. Jednak nie wszędzie można znaleźć pasujące do urządzenia kartusze, nie wniesiemy ich też na pokład samolotu. Kuchenki na paliwa płynne (benzynę, ropę czy naftę) są solidne, niezawodnie działają w niskiej temperaturze, a także na znacznej wysokości, ale w większości są ciężkie. Z kolei modele elektryczne co prawda zapewniają komfort użytkowania, ale wymagają podłączenia do prądu, co nie zawsze jest możliwe.

 

P4: Jak włączyć kuchenkę turystyczną?

Jeżeli mamy elektryczną kuchenkę turystyczną, główną czynnością, jaką musimy wykonać, żeby ją włączyć, jest włożenie wtyczki do gniazdka. Tego typu sprzęty wymagają dostępu do energii elektrycznej. Po przekręceniu pokrętła na obudowie zaświeci się lampka świadcząca o tym, że kuchenka jest włączona. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku sprzętów gazowych. Najpierw trzeba podłączyć butlę z gazem lub kartusz. Jeżeli urządzenie ma wbudowany piezoelektryczny zapalnik, do rozpalenia płomienia nie będziemy potrzebować zapalniczki czy zapałek. Wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk, a później wyregulować wielkość płomienia, aby zacząć gotować.

P5: Kuchenka turystyczna – jak używać?

Kuchenkę turystyczną należy ustawić w miejscu, gdzie jest stały dostęp do świeżego powietrza. Dotyczy to w szczególności modeli gazowych, gdyż podczas gotowania spala się tlen, a jednocześnie wytwarza się dwutlenek węgla. Zaleca się, aby takie urządzenia obsługiwali tylko dorośli. Kuchenka powinna stać na równym podłożu, nie może kołysać się na boki. Po skończonym gotowaniu należy odłączyć ją od prądu lub zamknąć dopływ gazu i poczekać na zgaśnięcie płomienia. Należy zrezygnować z używania sprzętu, jeżeli dojdzie do uszkodzenia jego konstrukcji lub odniesiemy wrażenie, że ma zużyte uszczelki (dotyczy modeli gazowych).

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

Kuchenka Turystyczna Gazowa Ceramiczna żarowa Rsonic RS-3500C

 

Rsonic RS-3500C, czyli gazowa kuchenka turystyczna i ceramiczna, żarowa płyta w jednym, to praktyczny model zasilany kartuszami. Sprzęt jest sprzedawany w dwóch kolorach do wyboru, czyli srebrnym i zielonym. Jego wymiary to: 33 cm x 29 cm x 9 cm.

Średni czas działania jednego naboju z gazem to 150, maksymalnie 180 minut, więc z pewnością zdążymy przygotować ciepłą potrawę. W komplecie znajdziemy 4 wymienne kartusze, co powinno wystarczyć na krótki wyjazd. Kuchenka ma specjalny system bezpieczeństwa, który reaguje na gwałtowne zmiany ciśnienia. Wyposażono ją też w piezoelektryczny zapalnik.

Do zakupu sprzętu zachęcają pozytywne opinie o kuchenkach turystycznych wspomnianej marki. Osoby, które często podróżują, uważają, że Rsonic RS-3500C to bardzo szybko nagrzewające się urządzenie, zapewniające równomierne rozprowadzanie ciepła i niskie zużycie gazu.

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

 

Ostatnio aktualizowane: 23.04.21

 

Termos obiadowy – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Przygotowaliśmy zestawienie popularnych termosów obiadowych, a pomogła nam w tym analiza trendów zakupowych oraz opinii opublikowanych przez kupujących. Na szczycie rankingu plasuje się Esbit Food Jug 0,5 159-004. Jego pojemność wynosi 0,5 l. To model, który ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne i utrzymuje ciepło posiłku nawet do 12 godzin. Jest on wykonany ze stali, wykazuje odporność na korozję oraz uszkodzenia. Godny uwagi jest również 0,46 l termos Termite Warhead Jar, mający w zestawie praktyczny łyżko-widelec. Model ma szeroki wlew, dlatego można zjeść potrawę bezpośrednio z niego lub przelać do pokrywki sprawdzającej się jako miseczka. Odpowiednio uszczelniony korek skutecznie zapobiega przypadkowemu rozlaniu posiłku w plecaku.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

9 najlepszych termosów obiadowych. Opinie w 2021 roku

 

Nie wiesz, w co zapakować drugie śniadanie, aby zbyt szybko nie wystygło? W znalezieniu właściwego modelu pomoże Ci ranking termosów obiadowych. Prezentujemy w nim różne modele, które długo utrzymują ciepło, a do tego są poręczne i solidne.

 

Termos obiadowy Esbit

 

1. Termos obiadowy Esbit Food Jug 0,5 159-004

 

Chcielibyśmy przedstawić termos obiadowy Esbit Food Jug 0,5 159-004, który można zabrać ze sobą do pracy, na wycieczkę lub dłuższy spacer. Wyróżnia się on bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi, gdyż posiłek zachowuje optymalną temperaturę nawet po 12 godzinach po zapakowaniu. Pojemność modelu to 0,5 l.

Akcesorium zostało wykonane z wysokogatunkowej stali nierdzewnej, a pokryto je dodatkowo antypoślizgową powłoką. Możemy pewnie je chwycić, nawet jeśli mamy na dłoniach rękawice. Za bezpieczne i wygodne otwieranie termosu odpowiada zawór odpowietrzający, znajdujący się w wewnętrznej nakrętce. Szeroki wlew gwarantuje komfortowe przelewanie zupy lub innego posiłku.

Konsumenci uważają, że to wytrzymały i elegancko wyglądający termos obiadowy, który długo trzyma ciepło. Nie jest on zbyt duży, dlatego wygodnie się go przenosi (jego wymiary to: 12,6 cm x 10,8 cm). Czyszczenie nie sprawia trudności, od wewnątrz pokryto go  srebrną warstwą zapobiegającą przywieraniu resztek jedzenia. Ma ona antybakteryjne właściwości.

 

 

 

 

Termos obiadowy długo trzymający ciepło

 

2. Termite Warhead Jar, Termos na żywność 0,46l 

 

Termite Warhead Jar to model o pojemności 0,46 l, którego materiałem wykonania jest stal nierdzewna. Wykazuje ona odporność zarówno na korozję, jak i drobne uszkodzenia mechaniczne. Model ma wymiary: 15 cm x 9,5 cm i waży ok. 420 g. Często mówi się o nim, że to termos obiadowy długo trzymający ciepło.

W zestawie jest łyżko-widelec, za sprawą którego możemy zjeść posiłek w dowolnym miejscu (nawet jeśli zapomnimy o zabraniu ze sobą sztućców). Przykrywka może być używana jako miska, a ponieważ termos ma szeroki wlew, możemy jeść też bezpośrednio z niego, bez potrzeby przelewania potrawy.

Model został doceniony za wytrzymałość, dobre właściwości termoizolacyjne oraz łatwe mycie. Jak podkreślają kupujący, korek jest szczelny i nie trzeba się obawiać przypadkowego zabrudzenia plecaka czy torebki. Test termosów obiadowych pokazał też, że model jest pozbawiony BPA i innych szkodliwych związków.

 

 

 

 

Termos obiadowy dla dzieci

 

3. Termos do Posiłków Skip Hop Pszczoła

 

Termos obiadowy dla dzieci Skip Hop Pszczoła jest kolorowy, więc na pewno spodoba się maluchowi. Jest na nim nadruk przedstawiający uśmiechniętą pszczołę, który nie zetrze się na skutek wielokrotnego mycia. Model ma pojemność równą 0,325 l, a jego wymiary to: 9,4 cm x 12 cm x 8,75 cm. Nie zajmie on dużo miejsca w tornistrze.

Zabezpieczona silikonową uszczelką pokrywka gwarantuje szczelność i zapobiega zbyt szybkiej utracie ciepła posiłku. W komplecie znajdziemy plastikowy łyżko-widelec, model ma również uniwersalny uchwyt na sztućce turystyczne. Do produkcji termosu wykorzystano stal nierdzewną oraz tworzywo sztuczne, bez BPA w składzie.

Rodzice, którzy kupili produkt, uważają, że była to bardzo dobra decyzja. Model jest przystosowany do przechowywania zimnych, jak i ciepłych posiłków, pociecha nie musi przez cały czas na jeść kanapek na drugie śniadanie.

 

 

 

 

Termos obiadowy IKEA

 

4. IKEA Efterfragad Termos na żywność Stal Nierdzewna

 

IKEA Efterfragad to dobry i tani termos obiadowy o pojemności 0,5 l. Ma on szeroki wlew, co znacząco ułatwia przelewanie posiłków, jak również czyszczenie jego wnętrza. Model wykonano ze stali nierdzewnej, nie zniszczy się na skutek mocniejszego uderzenia. Jego wysokość wynosi 14 cm.

Naczynie można schować do torebki lub plecaka, nie jest zbyt duże ani ciężkie. Utrzymuje ono ciepło posiłku przez ok. 6 godzin. Opisywany termos obiadowy dostępny w sklepach IKEA jest uszczelniony gumą silikonową, dlatego nie trzeba się martwić o rozlanie zupy podczas jej przenoszenia.

Szczelność nie jest jedynym atutem termosu. Wiele osób przekonuje, że jest on także poręczny, wytrzymały i elegancki. Za sprawą naczynia możemy zjeść ciepły posiłek w pracy, szkole czy innym miejscu.

 

 

 

 

Termos obiadowy na zupę

 

5. Thermos Maestro Home z Łyżką

 

Thermos Maestro Home z Łyżką to termos obiadowy utrzymujący ciepło przez długi czas. Ma on podwójne ścianki, co zapewnia dobre właściwości termoizolacyjne. Naczynie ma pojemność równą 0,8 l, a jego wymiary to: wysokość – 23 cm i średnica – 11,1 cm. Model waży 700 g.

Termos został wykonany z dwóch materiałów: stali nierdzewnej oraz tworzywa sztucznego. Ma on szeroki otwór, co znacząco ułatwia wlewanie do środka zupy. Nakrętka może pełnić funkcję miski. Warto dodać, że w komplecie otrzymujemy składaną łyżkę.

Według kupujących to odpowiedni termos obiadowy na zupę, ponieważ ma dużą pojemność, jest szczelny i poręczny. Ma on zakręcany korek z przyciskiem do zwolnienia próżni, pozwalający na obniżenie ciśnienia. To zmniejsza do minimum ryzyko poparzenia. Pojawiają się opinie, że produktjest dobrym pomysłem na prezent.

 

 

 

 

Termos obiadowy Stanley

 

6. Stanley Obiadowy Ze Sztućcami Adventure 0,53L

 

Termos obiadowy Stanley Adventure 0,53L sprawdza się w pracy, szkole, na pikniku, krótkiej wycieczce poza miastem, a nawet w czasie biwaku. Jest on wykonany ze stali nierdzewnej 18/8, która jest przystosowana do kontaktu z żywnością (nie ma BPA w składzie). Dwie ścianki z izolacją próżniową zapobiegają szybkiemu wystygnięciu posiłku.

Pojemność modelu wynosi 0,53 l. Jego wymiary są równe: wysokość – 17,6 cm i średnica – 9,4 cm, dlatego z pewnością zmieści się w plecaku. Aby swobodnie zjeść obiad w dowolnym miejscu, nie musimy zabierać z domu sztućców czy talerza. W zestawie jest łyżka, a zakrętka może pełnić funkcję miseczki (o pojemności 0,354 l).

Model spodobał się w szczególności miłośnikom podróżowania. Według nich to dobry termos obiadowy, wyróżniający się praktycznością. W korku umieszczono specjalny pojemnik, w którym można schować np. grzanki do zupy. Co więcej, niektóre elementy można myć w zmywarce.

 

 

 

 

Termos obiadowy dwukomorowy

 

7. Termos Obiadowy, Lunch Box Azaris 1,4L

 

W naszym rankingu musiał znaleźć się termos obiadowy Lunch Box Azaris o pojemności 1,4 l. Jego średnica wynosi 15 cm. Produkt jest polecany dla osób, które chcą zabierać jedzenie z domu do pracy, na uczelnię czy na wycieczkę. Lunch box składa się z dwóch komór. 

Do wykonania tego termosu obiadowego wykorzystano dobrej jakości stal nierdzewną. Jest ona bezpieczna, nie wchodzi w reakcję z żywnością i nie wpływa na ich smak. Lunch box ma szczelną pokrywę i praktyczny uchwyt do przenoszenia. Produkt jest przystosowany do przenoszenia ciepłych i zimnych dań. Pojemnik utrzymuje temperaturę pokarmu do 3 h. 

Osoby, które zdecydowały się kupić ten termos obiadowy wskazują, że jest on praktyczny i łatwy do utrzymania w czystości. Pojemnik ma prosty design. Termos bardzo dobrze sprawdza się do codziennego użytkowania. Dzięki dużemu uchwytowi jego przenoszenie jest łatwe.

 

 

 

 

Termos obiadowy Tefal

 

8. Tefal Senator Termos Obiadowy 1,4 l Stal Nierdzewna

 

Termos Tefal Senator 1,4 l Stal Nierdzewna ma wygodny uchwyt ułatwiający jego przenoszenie. Jest on zbudowany z dwóch pojemników, o pojemności 0,42 l każdy. Co ważne, są one przystosowane do mycia w zmywarce, przechowywania w lodówce i zamrażarce, a nawet podgrzewania w mikrofali (bez pokrywki).

Zastosowanie podwójnych ścianek sprawia, że model utrzymuje optymalną temperaturę dania przez ok. 6 godzin. Jest on w 100% szczelny, a także wytrzymały i odporny na korozję. Prezentowany termos obiadowy Tefal można codziennie zabierać ze sobą do pracy czy szkoły, z pewnością nie zniszczy się szybko.

W zestawieniu nie mogło zabraknąć tego produktu, zwłaszcza że opinie o termosach obiadowych marki Tefal są bardzo pochlebne. Szczelne zamknięcie daje pewność, że posiłek nie rozleje się przypadkowo w plecaku czy samochodzie. W dodatku w pojemnikach możemy umieścić dwudaniowy lunch.

 

 

 

 

Termos obiadowy Thermos

 

9. Thermos Termos Obiadowy z łyżką King 470 ml

 

Termos obiadowy Thermos z łyżką King 470 ml utrzymuje ciepło potrawy do 7 godzin. Można w nim przechowywać także zimne dania (np. sałatkę), zachowują świeżość nawet do 9 godzin. Model ma pojemność równą 0,47 l, waży 450 g. Wymiary modelu to: wysokość – 14 cm oraz średnica – 9,2 cm.

Za sprawą dużego otworu wlewanie posiłku do termosu nie jest trudne. To samo dotyczy przelewania go do nakrętki, która dobrze sprawdza się jako miska. Do zestawu jest dołączona łyżka, wiec nie musimy zabierać sztućców z domu. Materiałem wykonania modelu jest stal nierdzewna, w jej składzie nie ma BPA ani innych szkodliwych związków.

Naczynie bardzo łatwo się myje. Zostało ono wyprofilowane w taki sposób, aby można je było pewnie chwycić. Termos nie zajmuje dużo miejsca w torebce, a wielu kupujących uważa, że efektownie się prezentuje (ze względu na wiśniowy kolor).

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki termos obiadowy kupić?

 

Jak sama nazwa wskazuje, termos obiadowy służy do przenoszenia posiłków, zarówno ciepłych, jak i zimnych. Mogą to być zupy, a także dania jednogarnkowe, owsianka i różnego rodzaju sałatki. Potrzebujesz takiego produktu, ale wahasz się, który model spełni Twoje oczekiwania? Żeby rozwiać wszystkie wątpliwości, zajrzyj do naszego poradnika zakupowego, w którym jest wiele przydatnych wskazówek.

Przeznaczenie

Aby znaleźć najlepszy termos obiadowy i nie żałować dokonanego wyboru, najpierw powinniśmy się zastanowić, dlaczego potrzebny jest nam tego typu produkt. Jeżeli ma to być model dla dziecka, nie musi być bardzo duży, bo niepotrzebnie obciąży plecak. Również termos przeznaczony do przechowywania drugiego śniadania do pracy może mieć stosunkowo małą pojemność. Jeżeli potrzebujemy naczynia na biwak, kemping czy długą wyprawę w góry, warto zainwestować w większy i solidniejszy model.

 

Materiał wykonania

Jedną z ważniejszych kwestii, ułatwiających podjęcie decyzji, jaki termos obiadowy wybrać, jest materiał wykonania. Za najbardziej wytrzymałe uznaje się produktu wyprodukowane ze stali nierdzewnej. Wynika to z tego, że są one odporne nie tylko na korozję, ale i uszkodzenia mechaniczne. Część stalowych modeli pokrywa się od zewnątrz specjalną powłoką o antypoślizgowych właściwościach, co zapewnia pewny chwyt (również, gdy mamy na dłoniach rękawice). Niektóre elementy budowy termosu mogą być wykonane z tworzywa sztucznego. Najistotniejsze jest to, aby materiały nie miały w składzie szkodliwych związków, takich jak Bisfenol A.

 

Utrzymywanie temperatury

Zapewne większość z nas chce, żeby zakupiony termos długo utrzymywał optymalną temperaturę potrawy. Czasem jest to 6 godzin, a niekiedy znacznie więcej, bo nawet 12 godzin. Przechowywana wewnątrz potrawa będzie stopniowo robić się chłodniejsza, ale jeśli odpowiednio dobierzemy termos, na pewno nie zdąży całkowicie ostygnąć przed przerwą na lunch. Poza tym są sprawdzone sposoby na to, aby nieco poprawić termoizolacyjne właściwości. Przed umieszczeniem w środku jedzenia możemy np. napełnić termos gorącą wodą, szczelnie zakręcić i odstawić na kilka minut. To może nieco wydłużyć czas stygnięcia posiłku.

 

Pojemność

Biorąc pod uwagę pojemność, najczęściej kupowane są produkty 0,5 l. Nie są one zbyt duże, ale do środka możemy przelać taką porcję posiłku, aby zaspokoić głód. Modele przeznaczone dla dzieci często są nieco mniejsze, ich pojemność wynosi od 0,3 do 0,4 l, co pozwala na obniżenie ich wagi. W sklepach znajdziemy również większe termosy, ponad 1 l lub takie składające się z kilku komór. Najważniejsze jest to, żeby model był dobrze dostosowany do naszych potrzeb. Pamiętajmy, że im bardziej pojemne jest akcesorium, tym większe są jego wymiary, może okazać się również stosunkowo ciężkie (zwłaszcza po wypełnieniu po brzegi potrawą). Musimy znaleźć termos, który pomieści dużą porcję jedzenia, ale jednocześnie będzie wygodny w przenoszeniu w torebce lub plecaku.

 

Praktyczność

Praktyczność ma bardzo duży wpływ na to, jaki jest najlepszy termos obiadowy. Jeżeli nie chcemy nosić przy sobie naczyń i sztućców, poszukajmy modelu z nakrętką, która może pełnić funkcję miski. Do większości produktów dołączony jest dodatkowo łyżko-widelec, który umożliwia zjedzenie zupy, a także sałatek czy podobnych dań. Czasami termos jest wyposażony również w mały pojemniczek, w którym można umieścić przyprawy lub dodatki do posiłku, np. grzanki.

Łatwe mycie

Używanie termosu obiadowego wiąże się z koniecznością jego mycia. Jednak nie musi to być czasochłonna czynność, zwłaszcza jeśli kupimy model z szerokim otworem wlewowym. Wówczas przelewanie do niego posiłku i usuwanie resztek jedzenia nie sprawi żadnego problemu (możemy też jeść bezpośrednio z termosu, bez potrzeby wykorzystywania nakrętki jako miski). Niektóre elementy budowy, takie jak zakrętka, mogą być przystosowane do mycia w zmywarce. Poza tym większość termosów jest od wewnątrz pokryta srebrną powłoką, która zapobiega przywieraniu jedzenia i ma właściwości antybakteryjne.

 

Bezpieczeństwo

Po przelaniu gorącej zupy do termosu ciśnienie w jego wnętrzu wzrasta na skutek nagromadzonej pary wodnej. To zwiększa ryzyko przypadkowego poparzenia się podczas odkręcania nakrętki, a nawet niespodziewanego rozszczelnienia i wybuchu zawartości. Może temu zapobiec zawór bezpieczeństwa, który pozwala na szybkie obniżenie ciśnienia (zwykle wystarczy wciśnięcie odpowiedniego przycisku). Jeżeli kupimy termos, który nie został wyposażony w zawór, należy powoli odkręcać korek, aby nadmiar pary wodnej stopniowo ulotnił się ze środka.

 

Termosy obiadowe w dobrych cenach

Czy termosy obiadowe to drogie produkty? Cena zależy od takich czynników jak pojemność, właściwości termoizolacyjne oraz solidność. Średnio za model o pojemności 0,5 l zapłacimy ok. 100 zł lub mniej. Jednak nie dotyczy to akcesoriów znanych marek, również tych z dodatkowymi elementami w zestawie. Mogą one kosztować 150 – 200 zł.

 

 

FAQ

 

P1: Jak działa termos obiadowy?

Termos obiadowy w działa podobny sposób jak ten przeznaczony do przenoszenia gorącej kawy czy herbaty. On również wykorzystuje próżnię termiczną, która polega na obniżaniu ciśnienia panującego na danej powierzchni. Termosy obiadowe są produkowane z materiałów, które odbijają światło. To sprawia, że znajdujący się wewnątrz posiłek nie stygnie zbyt szybko, a tym samym zachowuje optymalną temperaturę przez kilka godzin. Ze względu na przeznaczenie, model obiadowy wygląda nieco inaczej niż ten do napojów, co ułatwia zjedzenie potrawy. To jak skutecznie działa termos, zależy w dużej mierze od materiału, z którego został wykonany.

P2: Jak zrobić termos obiadowy?

Jeśli nie masz czasu na zrobienie zakupów, a koniecznie potrzebujesz obiadowego termosu, możesz zrobić go samodzielnie. Nie jest to bardzo skomplikowane i z pewnością nie potrwa zbyt długo. Potrzebny Ci będzie przede wszystkim szklany słoik o odpowiedniej pojemności (aby zmieściła się w nim potrawa). Po umyciu należy okręcić go folią aluminiową, dokładnie okleić bawełnianą ściereczką, a następnie powtórzyć obie czynności. Wlana do środka zupa z pewnością nie wystygnie szybko, więc możemy tak zapakowaną zabrać np. na krótką, rodzinną wycieczkę za miasto.

 

P3: Termos obiadowy – ile trzyma ciepło?

To, jak długo termos obiadowy trzyma ciepło, jest jedną z istotniejszych kwestii, jakie trzeba uwzględnić, robiąc zakupy. Potrawa nie może ostygnąć za szybko, bo wtedy szybko zaczniemy żałować dokonanego wyboru. Większość dostępnych na rynku modeli utrzymuje ciepło jedzenia przez ok. 8, a nawet 10 godzin. To w zupełności wystarcza, jeśli kupujemy termos po to, aby zjeść posiłek w pracy, bez potrzeby podgrzewania go. Są też modele, które podtrzymują optymalną temperaturę dania do 24 godzin. Takie termosy kosztują znacznie więcej, ale bardzo dobrze sprawdzają się np. na dłuższej wędrówce po górach.

 

P4: Termos obiadowy – gdzie kupić?

Termosy obiadowe znajdziemy stacjonarnie głównie w sklepach oferujących sprzęty i akcesoria kuchenne. Więcej produktów do wyboru prawdopodobnie będziemy mieli online. W sklepach internetowych ceny są zwykle nieco niższe niż w tych stacjonarnych, również wtedy, gdy sezon obniżek się skończy. Nierzadko możemy też znaleźć termosy nieco mniej znanych producentów, które są równie solidne, jak te oferowane przez renomowane marki. Dodatkową zaletą robienia zakupów online jest możliwość złożenia zamówienia w dowolny dzień i o każdej porze, wyjście do stacjonarnego sklepu trzeba odpowiednio zaplanować (m.in. ze względu na niedziele niehandlowe). Poza tym nie musimy denerwować się staniem w korkach czy traceniem cennego czasu na szukanie miejsca parkingowego.

P5: Ile kosztuje termos obiadowy?

Średnio za termos obiadowy o pojemności wynoszącej ok. 0,5 l zapłacimy od 70 do 100 zł. Nie jest to zbyt wysoka kwota, biorąc pod uwagę to, że nawet przebywając poza domem, możemy zjeść smaczny i rozgrzewający posiłek. Za niektóre modele trzeba zapłacić więcej, bo ponad 150 zł. Tyle kosztują termosy, które bardzo długo utrzymują ciepło i są wykonane z solidniejszych materiałów. Nierzadko mają one większą pojemność i są przystosowane nie tylko do przechowywania zupy, ale i np. dodatków, takich jak chrupiące grzanki. Czasami w zestawie są praktyczne sztućce. Nie można zapomnieć, że ceny termosów obiadowych uzależnione są też od producenta.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

Pojemnik obiadowy termos 2-warstwowy 1200 ml

 

Pojemnik obiadowy termos 2-warstwowy 1200 ml to model, który jest wykonany z wytrzymałej stali nierdzewnej oraz plastiku. To dwukomorowy termos obiadowy, a to oznacza, że możemy w nim przechowywać zarówno zupę, jak i drugie danie. Całkowita pojemność wynosi 1,2 l.

Produkt jest dostępny w trzech wersjach kolorystycznych: zielonej, niebieskiej oraz białej. Od wewnątrz termos jest pokryty gładką powłoką zapobiegającą przywieraniu jedzenia, co ułatwia utrzymanie go w czystości. Wymiary modelu są równe: wysokość – 12 cm oraz szerokość – 15 cm.

Mimo że akcesorium jest zbudowane z dwóch części, wygodnie się je przenosi. Tak twierdzą konsumenci, którzy je kupili. Według nich termos wykazuje odporność na uszkodzenia i nadaje się do przechowywania ciepłych, jak i zimnych posiłków. Wyposażono go w uszczelkę umożliwiającą wygodne wlewanie zupy.

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

 

Ostatnio aktualizowane: 23.04.21

 

Najważniejsze zalety:

Termos nie jest duży, dlatego wygodnie się go przenosi w torebce. Ważne jest to, że nakrętkę można wykorzystać jako miseczkę, więc nie ma potrzeby zabierania z domu talerza. Osoby publikujące opinie o Esbit Food Jug podkreślają też, że model łatwo się myje, gdyż od środka pokryto go gładką powłoką, do której nie przywiera jedzenie.

 

Najważniejsze wady:

Zdaniem niektórych kupujących jest to stosunkowo ciężki model, nawet po opróżnieniu. Nie sprawdza się on jako termos dla dziecka, bo może mocno obciążyć plecak. Wynika to m.in. z zastosowanego do produkcji materiału, czyli stali nierdzewnej.

 

Werdykt: 9.8/10

Produkt nie jest pozbawiony wad, ale ma dużo atutów, które nad nimi przeważają. Często mówi się o nim, że to najlepszy termos obiadowy dla osób chcących jeść na drugie śniadanie ciepłe posiłki, a nie tylko kanapki. Jego pojemność wynosi 0,5 l. Model wykazuje odporność na korozję.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Praktyczność

Co prawda nie jest to najlżejszy termos, ale jak pokazał test Esbit Food Jug, nie zajmuje dużo miejsca w torebce, można go też wygodnie przewozić w samochodzie. Wykonano go z materiału, który nie jest podatny na uszkodzenia mechaniczne, a więc nawet po dłuższym czasie nie pojawią się na nim mało estetyczne przetarcia. Co ciekawe, termos pokryto od zewnątrz specjalną, antypoślizgową powłoką i możemy go wygodnie trzymać w dłoniach bez potrzeby np. zdejmowania grubych rękawic. Zakrętka dobrze sprawdza się jako miseczka, a szeroki wlew sprawia, że posiłek mogą jednocześnie jeść dwie osoby. Trzeba dodać, że materiał wykorzystany do produkcji modelu jest pozbawiony BPA i nie wchodzi w reakcje chemiczne z żywnością.

Łatwe mycie

Niektóre termosy obiadowe nie są łatwe do utrzymania w czystości, ale nie dotyczy to modelu marki Esbit. Ze względu na szeroki wlew bez trudu włożymy do środka gąbkę i pozbędziemy się resztek jedzenia. Poza tym wnętrze jest pokryte gładką, srebrną warstwą o antybakteryjnych właściwościach. Zapobiega ona namnażaniu się drobnoustrojów i przywieraniu jedzenia do ścianek. Ponieważ mycie termosu nie zajmuje dużo czasu, możemy go używać codziennie i jednocześnie uniknąć sięgania po niezdrowe przekąski czy dania fast food, gdy poczujemy głód.

 

Dobre właściwości termoizolacyjne

To, co wyróżnia model to dobre właściwości termoizolacyjne. Wlana do środka zupa z pewnością nie wystygnie zbyt szybko, dlatego możemy swobodnie zjeść ciepły posiłek przebywając poza domem. Model jest odpowiedni w szczególności dla osób, które w miejscu pracy nie mają dostępu do kuchenki mikrofalowej czy innego sprzętu pozwalającego na szybkie podgrzanie lunchu. Jeśli do termosu przelejemy posiłek mający temperaturę 100 st. C, po 6 godzinach wciąż będzie unosiła się para wodna. Po upływie 12 godzin potrawa zachowa niemal 50% początkowego ciepła. Choć model ma tak dobre właściwości termoizolacyjne, cena Esbit Food Jug została uznana przez konsumentów za korzystną. Istotne jest też to, że nie ma ryzyka poparzenia się podczas odkręcania termosu. Zapobiega temu zawór odpowietrzający, który znajduje się w wewnętrznej nakrętce. Żeby obniżyć ciśnienie wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk.

 

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 23.04.21

 

Najważniejsze zalety:

Wiele osób przekonuje, że to dobry termos obiadowy, ponieważ wykazuje podwyższoną odporność na uszkodzenia mechaniczne i korozję. Jest on wykonany ze stali nierdzewnej bez BPA w składzie, więc nie wchodzi w reakcje chemiczne z żywnością. To model, do którego dołączono łyżkę, dlatego nie musimy zabierać z domu sztućców. Jako miska bardzo dobrze sprawdza się zakrętka.

 

Najważniejsze wady:

Zakrętka jest przystosowana do mycia w zmywarce, ale nie nadaje się do podgrzewania w mikrofali. Chcąc podnieść temperaturę posiłku, który po kilkunastu godzinach zdążył już całkowicie ostygnąć, należy najpierw przelać go do innego pojemnika.

 

Werdykt: 9.4/10

Termos jest praktyczny, bo można w nim zabrać w nim drugie śniadanie do szkoły czy pracy. Znajduje on zastosowanie również na biwaku, kempingu czy w czasie górskich wędrówek. Model ma pojemność równą 0,53 l, wielkość samej zakrętki to 0,354 l. Cieszy się ono dużą popularnością. Jak przyznają kupujący, cena Stanley Adventure jest korzystna.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Nie tylko na zupę

Akcesorium jest bardzo dobrze przystosowane do przenoszenia ciepłej zupy. Jest ono szczelne i nie przecieka, dlatego można je bez przeszkód schować do torebki lub plecaka. Ciekawe jest to, że w korku umieszczono mały pojemnik, zmieszczą się w nim np. grzanki lub przyprawy. Większość konsumentów uważa, że w termosie można przenosić też inne dania, takie jak pożywna owsianka czy potrawy jednogarnkowe, czyli leczo, gulasz, chili con carne itp. Posiadacze produktu potwierdzają, że dzięki niemu można zmienić dotychczasowe nawyki żywieniowe i uniknąć sięgania po niezdrowe przekąski w porze lunchu.

Szeroki wlew

Wlew ma średnicę równą 7 cm. Jak wykazał test Stanley Adventure, napełnianie termosu nie sprawia żadnych trudności i nie ma ryzyka, że przez nieuwagę rozlejemy zupę lub inne danie. Możemy jeść posiłek bezpośrednio z niego lub przelać część do zakrętki, aby z kimś się podzielić. Ponieważ otwór wlewowy jest szeroki, również mycie nie sprawia dużego problemu. Łatwość utrzymania termosu w czystości jest zachętą do częstego używania go.

 

Podwójne ścianki z izolacją próżniową

To, co wyróżnia termos to podwójne ścianki z izolacją próżniową. Taka konstrukcja skutecznie zapobiega zbyt szybkiemu wystygnięciu posiłku. Z tego względu nawet po kilku godzinach od przelania zupy jest ona ciepła i rozgrzewająca. Trzeba podkreślić, że podwójne ścianki zapobiegają dodatkowo poparzeniu dłoni, gdy chwycimy termos. Średnio czas utrzymywania optymalnej temperatury posiłku to 12 godzin. Żeby mieć pewność, że danie szybko nie stanie się za zimne, możemy przed jego przełożeniem napełnić termos gorącą wodą, szczelnie zamknąć i odstawić na ok. 5 minut.

 

Bez BPA

Kupując termos do przechowywania żywności należy sprawdzać, czy materiał jego wykonania nie ma w składzie BPA, czyli Bisfenolu A. To substancja, która może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie, dlatego należy jej unikać. Wydawane opinie o Stanley Adventure są potwierdzeniem, że to bezpieczny w użytkowaniu model, w którym można bez obaw przenosić lunch. Wykorzystana do jego produkcji stal jest pozbawiona szkodliwych związków, w dodatku nie jest podatna na korozję.

 

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 23.04.21

 

Butelka filtrująca – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Na rynku pojawiło się ostatnio wiele butelek z filtrem węglowym, które przydają się nie tylko sportowcom, ale i w codziennym życiu. Na pewno godną uwagi butelką jest Dafi o pojemności 0,5 litra. Ma ona kształt dopasowany do dłoni oraz jest wykonana z wysokiej jakości plastiku. Filtr węglowy wykonany z łupin orzecha kokosowego możemy znaleźć zarówno w butelce Dafi, jak i tej producenta BRITA, model fill&go Vital. Oba produkty zapewniają niezbędne codzienne nawodnienie oraz dostarczenie ważnych dla organizmu minerałów.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

9 najlepszych butelek filtrujących. Opinie w 2021 roku

 

Jeśli szukasz butelki filtrującej, z pewnością jesteś świadomy tego, że wybór może być niełatwy. Z tego powodu stworzyliśmy listę produktów i ich opisy, które mają na celu ułatwienie podjęcia decyzji. Ranking butelek filtrujących pomaga porównać produkty i na tej podstawie zdecydować, który z nich jest najodpowiedniejszy.

 

Butelka filtrująca Dafi

 

1. Dafi Butelka Filtrująca 0,5l + 1 Filtr

 

Jeżeli często podróżujesz, lubisz aktywność na świeżym powietrzu lub sport albo po prostu jesteś fanem zdrowego stylu życia, Dafi Butelka Filtrująca 0,5l + 1 Filtr jest tym, czego potrzebujesz. Produkt ten został zaprojektowany z myślą o osobach dbających o regularne nawadnianie organizmu, aby umożliwić im dostęp do zdrowej wody wszędzie tam, gdzie się znajdują.

Butelka filtrująca Dafi została wykonana z pozbawionego szkodliwych substancji plastiku, dzięki czemu picie z niej jest zupełnie bezpieczne. Dodatkowo korzystając z wymiennych filtrów, można pomóc środowisku naturalnemu, ponieważ ograniczymy w ten sposób wytwarzanie plastikowych śmieci.

Używając tego produktu oszczędzasz pieniądze, jest to dobra i tania butelka filtrująca która dodatkowo jest bardzo prosta w użyciu. Węglowy filtr będący sercem produktu pozwala na pozbycie się smaku jak i zapachu chloru w wody kranowej, dzięki czemu jest ona idealna do picia. Butelka filtrująca Dafi jest dobrze ocenianym i przystępnym wyborem dla wszystkich osób, które dbają o nawodnienie i zarazem o środowisko.  

 

 

 

 

2. Dafi Butelka Filtrująca 0,3L + 3 Nakrętki + 5 Filtrów

 

Dafi Butelka Filtrująca 0,3L + 3 Nakrętki + 5 Filtrów Jest doskonałym wyborem dla osób, które dbają o zdrowie i ekonomię. Dzięki zastosowaniu wymiennych filtrów butelka filtrująca wodę kranową pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy zwykle wydanych na wodę ze sklepu i jednocześnie pozwala ograniczyć ilość plastikowych śmieci, co jest dobre dla środowiska.

Filtr będący częścią produktu jest filtrem węglowym, a jego wnętrze jest w stu procentach naturalne, ponieważ pochodzi z przetworzonych łupin orzecha kokosowego. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwala na pozbycie się towarzyszącego zwykle wodzie kranowej zapachu i smaku chloru, zachowując jednocześnie cenne dla zdrowia minerały. Skuteczność filtra jest potwierdzona laboratoryjnie.

Jeden wymienny filtr, może zastąpić nawet 300 półlitrowych butelek, co przekłada się na cenę 0,19 zł na litr wody. Dodatkowo znaczenie zmniejszasz zużycie plastiku. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla środowiska.  Produkt jest wysoko oceniany i polecany przez użytkowników.

 

 

 

 

Butelka filtrująca Brita

 

3. Butelka filtrująca Brita Fill & Go Vital

 

Gdy potrzebujesz szybkiego dostępu do świeżej i zdrowej wody bez wychodzenia po nią do sklepu, Butelka filtrująca Brita Fill & Go Vital jest rozwiązaniem dla Ciebie. Produkt ten zapewnia czystą i smaczną wodę gdziekolwiek jesteś, dzięki wykorzystaniu specjalnego filtra, który usuwa zanieczyszczenia i równocześnie pozostawia w wodzie cenne minerały takie jak wapń i magnez.

Butelka filtrująca Brita Fill&Go zawiera filtr typu MicroDisc stworzony z naturalnego surowca, jakim jest sprasowany węgiel aktywny pochodzący ze skorup orzecha kokosowego. Korzystając z milionów mikroporów, filtr zatrzymuje wszelkie zanieczyszczenia, chlor i inne substancje mogące wpływać na smak i zapach wody. Takie rozwiązanie pozwala też na zachowanie minerałów i starcza na przefiltrowanie nawet 150 litrów wody.

Opinie o butelkach filtrujących tej marki są wysoce pozytywne Użytkownicy uważają, że akcesorium jest solidnie wykonane. Również praktyczność produktu spotkała się z pochwałą ze strony konsumentów, a wśród licznych opinii zdecydowanie przeważają te pozytywne.

 

 

 

 

4. Brita Karafka Fill&Serve Mind

 

Doskonałym rozwiązaniem na problemy z pragnieniem jest Brita Karafka Fill&Serve Mind. Zamiast kupować wciąż wodę ze sklepu i marnować pieniądze, jednocześnie tworząc dużą ilość plastikowych odpadów szkodzących środowisku, można skorzystać z tej filtrującej karafki. Jest to ekonomiczne rozwiązanie, pozwalające wykorzystać normalnie niezbyt zdrową wodę kranową, jednocześnie poprawiając jej jakość.

Produkt idealnie nada się do codziennego użytkowania, ale sprawdzi się również w pracy, lub nawet podczas spotkań biznesowych. Wkład filtrujący MicroDisc może zapewnić nawet do 150 litrów świeżej, czystej wody. Efektywnie redukuje on chlor zawarty w wodzie kranowej, pozbywając się jego smaku i zapachu, oszczędzając przy tym korzystne dla zdrowia substancje.

Specjalna pokrywka zapewnia informacje na temat tego, kiedy trzeba wymienić wkład filtrujący, zwiększając komfort użytkowania. Wysoka wygoda wynikająca z możliwości posiadania czystej wody w każdej sytuacji sprawiała, że produkt ma wiele pozytywnych opinii. Dodatkowo rozwiązanie to jest wysoce ekologiczne, ponieważ pozwala uniknąć używania nadmiernej ilości plastiku. Produkt można myć w zmywarce, dzięki czemu nie trzeba poświęcać dużo czasu na jego konserwację.

 

 

 

 

Butelka filtrująca Bobble

 

5. Butelka filtrująca Bobble 590ml Infuse

 

Butelka filtrująca Bobble 590ml Infuse to idealny pomysł na oszczędzenie zarówno pieniędzy, jak i czasu. Zamiast wychodzić do sklepu, by kupić butelkę z wodą, można skorzystać z tego produktu, który ma wymienne filtry. Każdy z nich potrafi oczyścić nawet 150 litrów wody, pozbywając się z niej wszelkich zanieczyszczeń i szkodliwych substancji, jednocześnie zachowując cenne minerały.

Korzystanie z niej w przeciwieństwie do jednorazowych butelek jest ekologiczne, przyczynia się do zmniejszenia ilości odpadów, co jest bardzo korzystne dla środowiska. Jeśli chodzi o kwestie ekonomiczne, to zdecydowanie wygrywa butelka filtrująca. Porównanie pokazuje, że cena za litr wody drastycznie spada, jeżeli korzysta się z filtrów, zamiast kupowania jednorazowych butelek z wodą ze sklepu.

Dodatkowo w miejsce filtra węglowego, po jego usunięciu, można włożyć różne dodatki, takie jak zioła czy owoce i cieszyć się ulepszonym smakiem swojej wody. Butelka filtrująca bobble jest wyjątkowo solidnie wykonana, z wykorzystaniem bardzo trwałego tworzywa, a do tego wygląda nadzwyczaj stylowo. Materiał użyty w butelce nie zawiera żadnych szkodliwych substancji. 

 

 

 

 

Butelka filtrująca Dafi 0,7

 

6. Dafi Butelka Filtrująca 0,7 L + 2 Filtrami

 

Butelka filtrująca Dafi 0,7 to doskonałe rozwiązanie, by cieszyć się czystą i zdrową wodą gdziekolwiek się jest. Zaprojektowana dla osób, które doceniają zalety regularnego nawadniania organizmu, wykonana w taki sposób, by można było ją mieć zawsze przy sobie. Dzięki niej woda kranowa jest pozbawiana wszystkich zanieczyszczeń i szkodliwych substancji, stając się nie tylko zdatną, ale i smaczną do picia. 

Butelka filtrująca Dafi 0,7 l jest wykonana z solidnego tworzywa pozbawionego szkodliwego Bisfenolu A, dzięki czemu jest w pełni bezpieczna dla zdrowia. Korzystanie z niej jest bardziej ekonomiczne, niż kupowanie wody w sklepie, gdyż jeden wymienny filtr może starczyć nawet na 150 litrów wody, co drastycznie zmniejsza ilość wydawanych na nią pieniędzy.

Filtr węglowy jako główna część produktu sprawia, że woda z kranu traci chlorowy smak i zapach, jednocześnie zachowując wszystkie cenne dla zdrowia minerały. Zawartość filtra pochodzi w stu procentach z natury, ponieważ wykorzystany w nim aktywny węgiel.

 

 

 

 

Butelka filtrująca 0,7

 

7. Lifestraw Filtr Do Wody Z Butelką Go

 

Lifestraw Filtr Do Wody Z Butelką Go jest przystosowany do zadań specjalnych. Potrafi przefiltrować nawet do 1000 litrów zanieczyszczonej wody, dzięki zastosowaniu najwyższej jakości membrany typu hollow fiber. Działa ona bardzo wydajnie, dzięki czemu filtr jest w stanie usunąć aż 99,9% bakterii wodnych. Potrafi też pozbyć występujących w środowisku wodnym pierwotniaków.

Do oczyszczenia wody, produkt nie korzysta z żadnych chemikaliów, dlatego można mieć pewność, że jej smak pozostanie neutralny. Butelka filtrująca 0,7 l jest lekka i kompaktowa, dzięki czemu nie jest przeszkodą w podróży. Wysokie oceny konsumentów wskazują na wysoką jakość wykonania produktu oraz jego użyteczności. 

Ta dobra butelka filtrująca jest bardzo przydatna zarówno na co dzień, jak i podczas podróży. Dzięki niej można bez obaw pić wodę z kranu, rzeki lub strumienia, bez obaw o szkodliwe substancje i bakterie. Pozwala zaoszczędzić pieniądze normalnie wydane na wodę butelkowaną, a także pomaga chronić środowisko, gdyż korzystanie z wody sklepowej pozostawia duże ilości plastiku do zutylizowania. 

 

 

 

 

Butelka filtrująca Brita Fill&Go

 

8. Butelka filtrująca Brita Fill&Go Active

 

Jeśli często uprawiasz sport poza domem, prawdopodobnie korzystasz z wody butelkowanej, by zachować odpowiednie nawodnienie organizmu. Butelka filtrująca Brita Fill&Go Active to korzystne ekonomiczne rozwiązanie, pozwalające zastąpić kupowanie wody w sklepie. Ponieważ wymienny filtr starcza nawet na 150 litrów wody, jej cena za litr drastycznie spada, co jest znaczną ulgą dla portfela.

Butelka filtrująca Brita ma praktyczny pasek, pozwalający na zaczepienie jej np. do plecaka lub torby, dzięki czemu łatwiej jest mieć ją wszędzie ze sobą. Ponieważ jest wykonana z elastycznego, ale również trwałego tworzywa, można ją ściskać jak bidon, co znacznie ułatwia picie z niej wody.

Produkt jest łatwy w użyciu, gdyż wymaga od użytkownika jedynie napełnienia go wodą, a proces filtracji jest automatyczny. Znajdujący się w nakrętce filtr w postaci krążka usuwa wszelkie zanieczyszczenia z wody, jak i również smak i zapach chloru. Pomimo tak wydajnego działania, cenne dla zdrowia minerały pozostają nienaruszone. 

 

 

 

 

9. Przenośny Jonizator Wody IWATER 600

Przenośny Jonizator Wody IWATER 600 to sposób na sprawienie, by nawet tak prosta czynność jak picie wody sprzyjała lepszemu zdrowiu. Dzięki cztero-elementowemu filtrowi mineralnemu możemy mieć pewność, że woda, którą pijemy jest nieskazitelnie czysta i dodatkowo wzbogacona o cenne dla zdrowia składniki. 

Woda przefiltrowana przez butelkę traci nieprzyjemny zapach i smak chloru, ale w zamian za to zachowuje cenne minerały. Produkt zwiększa pH wody nadając jej odczyn zasadowy, który ma korzystny wpływ dla naszego organizmu, zapobiegając jego zakwaszeniu.  Wystarczy minuta w butelce, by woda stała się lepsza do picia. 

Test butelek filtrujących pokazuje, że są one niezwykle skuteczne w oczyszczaniu wody z niepożądanych substancji, dlatego są one tak przydatne zarówno w domach, jak i podczas wszelkiego rodzaju wycieczek i wyjazdów. Jeden wymienny filtr może wytrzymać nawet cały rok użytkowania, co pozwala ograniczyć ilość zużywanego plastiku, a także zmniejszyć wydatki na wodę butelkowaną.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jakie butelki filtrujące kupić?

 

Jeżeli chcesz lepiej dbać o środowisko, jednym z kroków, który pomoże Ci w zmniejszeniu ilości plastikowych śmieci, które w ziemi rozkładają się tysiące lat, jest zakup butelki filtrującej. Jest ona wielorazowa, a dzięki zamieszczonemu w niej filtrowi, bez problemu będziesz mógł nalać sobie do niej wody w każdym miejscu np. w pracy, w domu, a nawet publicznej łazience. Nasuwa Ci się pytanie, jaka jest najlepsza butelka filtrująca? Odpowiedź na nie znajdziesz w zamieszczonym poniżej poradniku.

Jak działa butelka z filtrem?

Najlepsza butelka filtrująca wyposażona jest w wymienny wkład z filtrem węglowym, który zazwyczaj wystarcza na jeden miesiąc. Jego działanie opiera się na:

* usuwaniu zanieczyszczeń – osad, drobinki piasku, rdzy z instalacji wodnej itd.

* zmniejszaniu zawartości chloru – dzięki temu woda traci nieprzyjemny zapach oraz posmak.

* redukcji trwałości – eliminuje kamień, co sprawia, że woda jest zdrowsza oraz ma lepszy smak.

* usuwaniu nieprzyjemnego zapachu – jest to charakterystyczne dla wody pobieranej z kranu w niektórych lokalizacjach.

Powierzchnia filtra węglowego ma dodatni ładunek, a wszystkie zanieczyszczenia, drobinki znajdujące się w wodzie – ujemny. Sprawia to, że są one przyciągane do filtru jak magnes. 

Bidon z filtrem ma bardzo podobne działanie, jak dzbanek filtrujący, jednak w przypadku pierwszego, woda przechodząca przez filtr, oczyszcza się bezpośrednio przed spożyciem. W dzbankach z filtrem woda filtruje się w momencie wlania jej do wnętrza naczynia. Butelki filtrujące są dobrym rozwiązaniem dla entuzjastów ekologicznego stylu życia, ponieważ umożliwiają one całkowite wyeliminowanie jednorazowych, plastikowych butelek. 

 

Filtry

Większość producentów, w zestawie do oferowanej butelki filtrującej zazwyczaj dołącza jeden lub nawet kilka filtrów węglowych. Często zdarza się, że naczynie to sprzedawane jest jako osobny produkt, do którego użytkownik zobowiązany jest zakupić specjalny filtr. W takim przypadku istotne jest, aby sprawdzić, jakie będą koszty eksploatacji butelki.

Producenci zalecają, aby filtr węglowy wymieniać po przefiltrowaniu od 150 do 200 litrów wody, czyli po ok. miesiącu. Filtry w droższych butelkach wystarczają przeważnie na dłuższy czas, a w przypadku tańszych na krócej. 

 

Pojemność i kształt

Zastanawiasz się, jaką butelkę filtrującą wybrać, jaką powinna mieć pojemność i kształt? Są to bardzo istotne kwestie w przypadku wyboru naczynia przeznaczonego do picia. W sprzedaży możemy znaleźć egzemplarze o pojemności od ok. pół litra, ale są także większe egzemplarze. Oprócz butelek o tradycyjnym kształcie możemy także spotkać bidony oraz kubki. Wybór danego rodzaju zależy głównie od stylu życia oraz potrzeb użytkownika.

Czyszczenie

Podczas zakupu naczyń wielokrotnego użytku, istotną kwestią jest ich czyszczenie. W przypadku butelek filtrujących, użytkownicy nie powinni mieć z tym większego problemu. Większość producentów umożliwia mycie swoich wyrobów w zmywarce. Takie rozwiązanie sprawia, że możemy zaoszczędzić sporo czasu. Kolejnym sposobem na utrzymanie naczynia w czystości jest mycie ręczne. Wystarczy użyć płynu do mycia naczyń oraz wody, a następnie odłożyć butelkę do osuszenia.

 

Butelki filtrujące w dobrych cenach

W sprzedaży dostępny jest bardzo duży wybór różnego rodzaju butelek filtrujących. Wynika to z coraz bardziej popularnego trendu na ekologiczny styl życia. W sklepach możemy spotkać butelki o różnej pojemności, kształcie oraz kolorze. Ceny butelek z filtrem wynoszą zwykle od 20 zł do 80 zł, jednak na rynku dostępne są także droższe modele, wykonane z trwalszych materiałów. Ich ceny zaczynają się od 150 zł i mogą sięgać nawet 300 zł.

 

 

FAQ

 

P1: Jaką butelkę wybrać: Brita czy Dafi?

Z pewnością zastanawiałeś się, jaką butelkę filtrującą warto kupić. Na rynku jest wiele modeli tego typu, jednak najlepszym może się okazać butelka Brita lub Dafi. Obie pozycje służą jednemu – filtrowaniu wody, można zauważyć pewne różnice między nimi. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na pojemność oraz tworzywo. Także kształt samej butelki może być znaczący w codziennym użytkowaniu. Ostatecznie filtr jest jednym z ważniejszych elementów produktów, dlatego trzeba określić ich typ oraz możliwość wymiany lub umycia. Obie firmy mają dużo doświadczenia w produkcji butelek filtrujących, więc warto wybrać produkt jednej z nich, z pewnością będziesz zadowolony. 

P2: Co to jest butelka filtrująca?

Butelka filtrująca to nic innego jak rodzaj butelki (najczęściej z tworzywa sztucznego), która ma wbudowany lub wymienny filtr wykonany ze specjalnego węgla. Przepuszcza on wodę nawet kranową i pozostawia ją czystą i pozbawioną wszelkich zanieczyszczeń. Dzięki takiemu zabiegowi usuwamy wszystkie szkodliwe substancje, zostawiając tylko cenne dla nas minerały, takie jak wapń czy magnez. Butelka filtruje wodę tuż przed wypiciem, dlatego wystarczy jedynie napełnić ją wodą i nie martwić się bakteriami i innymi zanieczyszczeniami, znajdującymi się w niepewnej kranówce. Zatem jest to bardzo przydatna rzecz w codziennym życiu zarówno dla sportowców, jak i pozostałych osób. 

 

P3: Gdzie kupić butelkę filtrującą? 

Butelkę filtrującą możemy znaleźć już w większości sklepów, które chociażby mają dział AGD. Najczęściej znajdziemy je w salonach ze sprzętem RTV i AGD. Butelki stały się już powszechne, dlatego coraz łatwiej jest je znaleźć stacjonarnie niemal w każdym sklepie (z wyjątkiem spożywczych), które spotykamy w codziennej drodze np. do pracy. Jeśli zależy nam na większym wyborze i wygodzie nie wychodzenia z domu, wystarczy zajrzeć do oferty sklepów internetowych. W Internecie można je odszukać w sklepach producentów owych butelek lub różnych, wielobranżowych sklepach online. 

P4: Jak wyczyścić butelkę filtrującą? 

Butelkę filtrującą należy myć regularnie w ciepłej wodzie z płynem. Butelki nie należy myć w zmywarce oraz wyparzać wodą o temperaturze pow. 50 st. C (wysoka temperatura może spowodować odkształcenie lub całkowite zniszczenie produktu). Butelkowy filtr węglowy można wyparzać w osobnym naczyniu. Zalecany czas sterylizacji wrzątkiem to najczęściej 60 sekund. Filtry należy wymieniać w zależności od zaleceń producenta danej butelki. Mycie produktu w zmywarce jest wskazane, jeśli instrukcja butelki o tym mówi, inaczej zaleca się pozostać przy ręcznym myciu.

 

P5: Jak używać butelkę filtrującą Brita?

Butelka BRITA Fill&go Vital jest bardzo prosta w użyciu. Po rozpakowaniu wystarczy napełnić butelkę wodą kranową, a znajdujący się w zakrętce krążek filtrujący MicroDisc zamieni ją w czystą i smaczną wodę. Filtr usuwa zanieczyszczenia, redukuje zawartość chloru oraz innych substancji, które negatywnie wpływają na smak wody, równocześnie pozostawiając w wodzie cenne minerały, takie jak wapń i magnez. W przypadku wymiennych filtrów, należy je wyrzucić zgodnie z jego przeznaczeniem do tzw. odpadów trudnych.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 23.04.21

 

Najważniejsze zalety:

Butelka jest lekka i poręczna, możemy swobodnie przenosić ją w plecaku lub torebce. Dzięki niej możemy napić się wody w dowolnym miejscu, a więc nie tylko w domu, ale również w pracy, na spacerze czy zakupach. Produkt jest wykonany z dobrego gatunkowo plastiku bez szkodliwych substancji w składzie, co zapewnia mu trwałość.

 

Najważniejsze wady:

Jak przyznają niektórzy kupujący, mycie butelki często okazuje się kłopotliwe. Wszystko ze względu na to, że otwór nie jest zbyt szeroki, dlatego włożenie do środka gąbki jest bardzo trudne. Potwierdził to też test Dafi 0,7 l.

 

Werdykt: 9.4/10

Produkt jest bardzo praktyczny i przyda się osobom, które chcą lepiej zatroszczyć się o środowisko i zmniejszyć ilość wyrzucanych odpadów z plastiku. Często mówi się, że to bardzo dobra butelka filtrująca do wody z kranu, gdyż skutecznie usuwa zanieczyszczenia organiczne, jak również chlor i inne związki.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Odpowiednia pojemność

Pojemność butelki wynosi 0,7 l. Przeanalizowane opinie Dafi 0,7 l wykazały, że jest to optymalna wielkość. O zakupie produktu powinny pomyśleć nie tylko osoby aktywne fizycznie, które muszą regularnie nawadniać organizm podczas treningu, ale też te chcące zrezygnować z picia zwykłej, butelkowanej wody czy innych napojów. Jeżeli zaczniemy odczuwać pragnienie, a butelka będzie pusta, nie musimy wychodzić do sklepu. W takiej sytuacji wystarczy napełnić ją wodą z kranu i chwilę odczekać, aby mogła zostać przefiltrowana (należy ją wypić w ciągu 12 godzin). Trzeba przyznać, że produkt jest praktyczny, a do tego tani. Jak podkreśla wiele osób, cena Dafi 0,7 l jest atrakcyjna (w zestawie otrzymujemy 2 filtry).

Szczelność

Nie trzeba się martwić, że po włożeniu butelki do torebki jej zawartość się wyleje i przemoczy wszystko, co nosimy przy sobie. Korek jest w 100% szczelny, dlatego skutecznie zapobiega takim sytuacjom. Nie musimy pilnować, aby butelka przez cały czas była przenoszona w pozycji pionowej, z pewnością nic się nie stanie, jeżeli przypadkowo się przewróci. Co ciekawe, korek jest dostępny w kilku kolorach, więc możemy wybrać swój ulubiony. Dostępne odcienie to m.in. mięta, seledyn, róż i błękit.

 

Filtr z węglem aktywnym

Do korka przymocowany jest filtr z węglem aktywnym, który odpowiada za neutralizowanie znajdujących się w wodzie zanieczyszczeń. Jest on pozyskiwany z łupin orzechów kokosowych i usuwa m.in. chlor, benzen, radon oraz wiele lotnych związków organicznych, które mogą znajdować się w wodzie z kranu. Tym samym ma ona lepszy smak, jest bez zapachu i można ją bez obaw pić każdego dnia. Filtr należy regularnie wymieniać co 4 tygodnie, ale nie jest to zbyt trudna czynność. Wydajność filtra to średnio 150 l wody, co przekłada się na 100 butelek o pojemności 1,5 l. Warto podkreślić, że filtr nie musi być przez cały czas zanurzony w wodzie, aby zapewniał skuteczną filtrację. Jeśli przez dłuższy czas nie planujemy używać butelki, należy wyjąć wkład z węglem aktywnym, a następnie umieścić go w suchym i chłodnym miejscu, przykładowo w lodówce.

 

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 23.04.21

 

Najważniejsze zalety:

Według konsumentów to dobra butelka filtrująca, którą można bez przeszkód codziennie nosić przy sobie. Możemy zabrać ją do pracy, na spacer z rodziną, wycieczkę itp. Materiałem wykonania produktu jest wytrzymały plastik. W jego składzie nie ma Bisfenolu A ani innych substancji, które mogłyby mieć negatywny wpływ na zdrowie.

 

Najważniejsze wady:

Analizując opinie Brita Fill&Go Vital, można wywnioskować, że nie jest to produkt pozbawiony wad. Są konsumenci, którym przeszkadza to, że do wody nie można dodać składników poprawiających jej smak (np. kilku plasterków cytryny).

 

Werdykt: 9.7/10

Butelka jest bardzo dobrym wyborem dla osób, które nie chcą wytwarzać tak dużej ilości śmieci i szukają sposobów na to, aby zrezygnować z regularnego kupowania wody butelkowanej. Picie z niej jest w pełni komfortowe za sprawą wyciąganego ustnika. Trzeba dodać, że cena Brita Fill&Go Vital nie jest wysoka, a w komplecie dostajemy dysk filtracyjny.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Solidność i praktyczność

Do produkcji butelki Brita Fill & Go Vital wykorzystano tworzywo sztuczne, które wykazuje podwyższoną odporność na uszkodzenia mechaniczne. Nie ma więc ryzyka, że szybko się zniszczy na skutek codziennego używania. Kupujący uważają, że za sprawą produktu wypijanie zalecanej ilości wody każdego dnia jest znacznie łatwiejsze. Ponieważ nie musimy regularnie kupować zgrzewek wybranego napoju, możemy sporo zaoszczędzić. Utrzymanie butelki w czystości nie jest trudne. Ma ona szeroki otwór, więc z łatwością włożymy do środka gąbkę. Należy dodać, że produkt jest też przystosowany do mycia w zmywarce.

Filtr MicroDisc

Butelka jest wyposażona w specjalny filtr Microdisc, a jak pokazał test Brita Fill & Go Vital, zapewnia on skuteczne oczyszczanie wody z różnego rodzaju zanieczyszczeń. Ma on postać niewielkiego dysku, który jest zrobiony ze sprasowanego węgla aktywnego (pozyskiwanego ze skorup orzechów kokosowych). Na powierzchni filtra znajduje się wiele mikroporów, które zatrzymują krążące w wodzie z kranu zanieczyszczenia organiczne, a także chlor i inne substancje pogarszające jej smak. Po przefiltrowaniu nie ma ona nieprzyjemnego zapachu i jest czysta, można ją bez obaw pić. Trzeba podkreślić, że w wodzie pozostają cenne dla organizmu minerały, w tym magnez i wapń. Jeden filtr przeważnie wystarcza na przefiltrowanie ok. 150 l wody, potem należy go wymienić.

 

Wygoda użytkowania

Pojemność butelki wynosi 0,6 l, a to oznacza, że nie jest zbyt duża. Produkt można schować do plecaka, wygodnie przewozić w samochodzie lub nosić w dłoni, np. podczas treningu na świeżym powietrzu. Korek jest szczelny, dlatego nie należy się martwić o rozlanie wody i zamoczenie wszystkich przedmiotów, które nosimy w torebce czy plecaku. Napełnianie butelki trwa tylko chwilę, możemy to zrobić zarówno w domu, jak i np. w pracy. Dla wielu osób bardzo ważne jest to, że korek można otworzyć jedną ręką, czynność ta nie wymaga użycia dużej siły. Poza tym butelkę możemy przechowywać w lodówce, aby woda była chłodna, zmieści się na półce w drzwiach. W upalne dni możemy wrzucić do środka kilka kostek lodu, nie jest to trudne ze względu na dostatecznie szeroki otwór.