Jak uszyć maseczkę?

Ostatnio aktualizowane: 25.04.24

 

Obecnie świat i nasza codzienność różnią się od tego, co znaliśmy. Jesień to nie tylko okres kolorowych liści i spacerów po lesie, ale także czas, gdy trzeba chronić się przed groźnym wirusem. Zamiast wdychać październikowe, jesienne powietrze, musimy zasłaniać nos i usta maseczką. Stała się ona niezbędnym akcesorium każdego z nas i warto wiedzieć, jak uszyć ją w domu. 

 

Noszenie maseczki w czasie epidemii

Od początku roku cały świat walczy z epidemią koronawirusa, który bardzo łatwo się rozprzestrzenia. Dostaje się on do naszego organizmu przez nos, czy usta i znajduje się w wydychanym przez zarażone osoby powietrzu. Jego działanie powoduje trudności z oddychaniem, ogólne osłabienie organizmu, a także w wielu przypadkach inne, przykre dolegliwości. Wirus stanowi również zagrożenie dla osób o słabej odporności, starszych, i obciążonych innymi chorobami. Dlatego warto odpowiednio zabezpieczać siebie i innych, aby zminimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa. Okres jesienny to w Polsce czas, gdy trzeba nosić ochronną maseczkę na twarzy w każdym miejscu, również na ulicy. Modele jednorazowe i medyczne, kiedyś łatwo dostępne, dziś są na wyczerpaniu. Lekarzom, ratownikom medycznym i personelowi szpitali brakuje odpowiedniego zabezpieczenia. Dlatego coraz większą popularnością cieszy się szycie maseczek ochronnych w domu. Jest to łatwa czynność, z którą może poradzić sobie każdy. Wystarczy jedynie maszyna do szycia lub igła i nitka, odpowiedni materiał i w niektórych przypadkach dodatkowy filtr oraz wykrój. Jak uszyć maseczkę ochronną? Wszystkie przydatne wskazówki znajdziesz poniżej.  

 

Jak uszyć maseczkę?

Wiele osób zastanawia się, jak uszyć maseczkę. Szablon można łatwo znaleźć w Internecie. Przed przystąpieniem do pracy, warto jednak dowiedzieć się kilku rzeczy, między innymi, jaki materiał sprawdzi się najlepiej. Tkanina musi być odpowiednio gruba, aby nie przepuszczała cząsteczek wirusa, ale musi także umożliwić swobodne oddychanie. Nierzadko w maseczce spędza się kilka godzin bez przerwy. Jeśli więc będzie ona uszyta z nieodpowiedniego materiału, może utrudniać oddychanie. Wybierając materiał, warto poszukać tkanin z naturalnych włókien. Przykładem jest bawełna, czy len, które zapewniają dobrą przepuszczalność powietrza. Maseczka na koronawirusa nie powinna być uszyta z tkanin syntetycznych, czy impregnowanych. Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, szukając odpowiedniego materiału, jest jego gramatura i gęstość. Określają one, ile nitek w danym układzie znajduje się na 1 dm tkaniny. Im jest ich więcej, tym większa gramatura tkaniny oraz zwiększone właściwości filtracyjne. 

Maseczki materiałowe najczęściej wykonuje się z bawełny, ponieważ jest łatwo dostępna. Ponadto podczas szycia można wykorzystać stare tkaniny, na przykład koszulki, domową ściereczkę, czy poszewki na poduszki. Dzięki temu chronisz również środowisko, ponieważ ponownie wykorzystujesz przedmioty, które prawdopodobnie w innej sytuacji trafiłyby do kosza.

Kiedy wiesz już, z jakiego materiału uszyć maseczkę, możesz przystąpić do pracy. Najpierw musisz z tkaniny wyciąć dwa identyczne prostokąty. Ich wymiary to ok. 17 cm x 20 cm lub 15 cm x 25 cm (lub każdy inny wymiar, który będzie najlepiej pasował do Twojej twarzy). Potrzebne będą także dwa kawałki elastycznej gumki równej długości. Dopasuj je do swojej twarzy, tak, aby nie nadwyrężały uszu podczas noszenia maseczki. Potrzebna będzie także maszyna do szycia lub igła i nitki oraz nożyczki. Jeśli zastanawiasz się, jak uszyć maseczkę trzywarstwową, wystarczy, że dodasz jeszcze jeden prostokąt wycięty z materiału, mający takie same wymiary jak dwa poprzednie kawałki. 

Szycie maseczki rozpocznij od równego ułożenia kawałków materiału, jeden na drugim. Następnie złóż dłuższe boki do środka (na ok. 0,5 cm). Z krótszymi bokami zrób podobnie, tak, aby powstał tunel i zszyj oba kawałki. Kolejnym krokiem jest przeciągnięcie kawałka sznurka lub gumki z obu stron maseczki i związanie go, aby nie wypadł. Węzeł ukryj w tunelu powstałym z połączonych materiałów. Taki sposób sprawdza się, gdy nie wiesz jak uszyć maseczkę bez maszyny. Możesz jednak wykonać także wersję z zakładkami. Potrzebny będzie wtedy większy kawałek materiału, o wymiarach ok. 18 cm x 25 cm. Przed zszyciem poszczególnych elementów, należy wykonać na tkaninie zakładki i spiąć je po bokach spinką lub klamrą. Następnie przy użyciu maszyny do szycia, przyszyć zakładki na zagięciach wzdłuż dłuższego boku.

Oprócz tradycyjnych prostokątnych maseczek można wykonać także modele, które lepiej zasłaniają nos i brodę. Szablon ma kształt przypominający szeroki rąb. Taki wykrój maseczki ochronnej można znaleźć na wielu stronach internetowych. Wystarczy go wydrukować i wyciąć według niego odpowiedni kawałek materiału. 

Maseczkę można wykonać również bez użycia maszyny do szycia, czy igły i nitki. Wystarczy wykorzystać chustę materiałową, szalik lub bandanę. Należy zwinąć je w taki sposób, aby powstał wąski prostokąt. Potrzebne będą również dwie gumki, które zakłada się na oba końce złożonej tkaniny. Następnie zagnij chustę lub szal w miejscach, w których znajdują się gumki. Oba końce materiału złącz w taki sposób, aby powstała maseczka. Możesz wykorzystać także starą, bawełnianą koszulkę. Wystarczy, że odetniesz jej dolną część, tak aby powstały dwa połączone prostokąty, przypominające opaskę. Następnie przetnij tkaninę wzdłuż jednego z krótszych boków i wytnij z materiału mniejszy prostokąt. W ten sposób z jednej strony powstaną cztery sznurki do wiązania. Tak wykonana maseczka użycia bez maszyny do szycia pomoże Ci osłonić nos i usta.  

Maseczka antysmogowa — jak uszyć?

Okres zimowy to również czas, gdy w powietrzu unosi się smog. Dlatego korzystając z tego, że trzeba nosić na zewnątrz maseczkę, można wyposażyć ją w dodatkowy filtr. Ochroni on nie tylko przed groźnym wirusem, ale także przed zanieczyszczonym powietrzem. Szczególnie mieszkając w większym mieście, warto wyposażyć się w maski antysmogowe. Opinie o ich skuteczności można przeczytać na wielu stronach w Internecie. Maseczki chroniące przed smogiem można wykonać także w domu, a my przedstawiamy kilka pomysłów, jak to zrobić.

Materiał na maseczki ochronne w przypadku osłony przed smogiem, jest taki sam, jak w wersjach chroniących przed koronawirusem. Najlepiej sprawdzają się tkaniny naturalne, takie jak bawełna, czy len. Maseczkę z filtrem można wykonać szybko i prosto bez użycia maszyny do szycia. Najłatwiejszym sposobem jest wykorzystanie filtra do kawy oraz szalika lub bandany. Należy złożyć materiał podobnie jak w przypadku maseczki przeciw koronawirusowi, czyli w wąski prostokąt. Jednak przed ostatnim zwinięciem tkaniny, trzeba umieścić na niej odpowiednio przycięty filtr. Następnie należy nałożyć gumki i związać dwa końce materiału. 

Jeśli jednak chcesz wykonać trwalszy wariant, warto dowiedzieć się, jak uszyć maseczkę z kieszonką, w której umieszczony będzie filtr. Przed rozpoczęciem pracy należy przygotować bawełnianą tkaninę, gumki równej długości, klipsy, nożyczki, pisaki i szablon. Forma na maseczkę z filtrem dostępna jest w Internecie, można łatwo ją pobrać i wydrukować. Gotowy szablon ułóż na złożonym na pół materiale i odrysuj kształt. Następnie wytnij wzór z materiału, tak, aby mieć dwa identyczne kawałki. Z tego samego materiału wytnij także prostokąt o wymiarach ok. 5 cm x 8 cm. Kolejnym krokiem jest zszycie dwóch kawałków materiału w miejscach, które znajdą się na nosie i brodzie. Przygotowany wcześniej prostokąt z narysowaną na środku linią, przyłóż do środkowej części maseczki, tam, gdzie zakrywać ona będzie usta. Przypnij materiał szpilkami i przeszyj wokół namalowanej linii, aby powstał nieduży prostokąt. Następnie przetnij tkaninę nożyczkami wzdłuż narysowanej kreski. Później zszyj dwie części maseczki, przewracając je na lewą stronę. Szew powinien znajdować się wzdłuż wszystkich krawędzi w odległości ok. 0,5 cm od brzegu. Boki maseczki zaszyj, tak, aby powstały tunele, przez które poprowadzisz gumki. Ostatnim krokiem jest umieszczenie w kieszonce filtra. Możesz użyć w tym celu wersji do odkurzaczy, okapów kuchennych, czy antysmogowych do wentylacji. Wystarczy jedynie przyciąć filtr, aby zmieścił się w kieszonce. Wymiary maski ochronnej zależą od wielkości twarzy użytkownika i można łatwo znaleźć online taki wykrój, który będzie mu najbardziej odpowiadał.  

Jak prawidłowo zdejmować i zakładać maseczkę?

Noszenie maseczki to nie wszystko, co trzeba zrobić, aby uchronić się przed zarażeniem wirusem. Należy wiedzieć, jak założyć maseczkę, a zwłaszcza właściwie ją zdejmować. Pierwszą czynnością jest dokładne umycie rąk, aby nie przenieść wirusów, które mogą znajdować się na dłoniach na powierzchnię materiału. Załóż maseczkę, zakrywając nos i usta. Między materiałem a twarzą nie powinno być żadnych przerw. W czasie noszenia maseczki nie należy dotykać jej powierzchni dłonią. Jeśli musisz ją poprawić, niezwłocznie umyj lub zdezynfekuj ręce. Podczas zdejmowania maseczki, również nie należy dotykać powierzchni materiału. Złap za wiązanie i wyrzuć maskę do odpowiedniego kosza. Umyj ręce, aby pozbyć się ewentualnych wirusów z dłoni. Warto także pamiętać, że używając maseczki jednorazowej, należy zmienić ją, gdy zacznie robić się wilgotna. Zbyt długie noszenie jednej maski osłabia jej działanie ochronne. 

 

Jak prać materiałowe maseczki?

Kiedy wiesz już, jak zrobić maseczkę bawełnianą, warto dowiedzieć się także, jak ją wyprać. Wersje jednorazowe trzeba wyrzucić po zdjęciu z twarzy, jednak materiałowe maski można wielokrotnie prać. Trzeba jednak pamiętać, że niezależnie od tego czym zakrywasz nos i usta, nie wolno dotykać materiału dłonią. Po właściwym zdjęciu maseczki materiałowej możesz zdezynfekować ją specjalnym płynem. Przed wypraniem jej, warto przechowywać maskę w foliowym woreczku. Dzięki temu unikniesz kontaktu tkaniny z innymi przedmiotami, a tym samym rozprzestrzeniania się wirusa. Istotna jest temperatura, w jakiej będziesz prać maseczki na twarz. Koronawirus według naukowców ginie dopiero w 60 stopniach Celsjusza. Dlatego zaleca się pranie maseczek bawełnianych w takiej właśnie temperaturze, przez kilkanaście minut, nawet do pół godziny. Warto także wyprasować maskę, aby mieć pewność, że wszystkie cząsteczki wirusa zostały usunięte przez działanie wysokiej temperatury. W ostateczności można także materiał wygotować. Maseczkę należy umieścić w gotującej się wodzie na ok. 30 minut. Taki sposób dezynfekcji może jednak szybko zniszczyć strukturę tkaniny i osłabić jej właściwości filtrujące. Również częste pranie wpływa na niszczenie materiału. Dlatego warto mieć w domu zapas maseczek, aby móc je regularnie wymieniać.  

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ