Maski antysmogowe ranking

Ostatnio aktualizowane: 19.05.24

 

Jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie i zabezpieczyć się przed negatywnym wpływem zanieczyszczonego powietrza, polecamy Twojej uwadze maski antysmogowe. Produkty tego typu znajdziesz w przygotowanym przez nas rankingu. Podczas tworzenia artykułu przeanalizowaliśmy opinie konsumentów na temat poszczególnych modeli. Tym samym uzyskaliśmy wiedzę, w które produkty warto zainwestować. Na pierwszym miejscu naszego zestawienia znalazła się maska antysmogowa Respro Cinqro Black. Model ten jest dostępny w kilku rozmiarach, więc nie powinieneś mieć problemu z jego dopasowaniem. Z uwagi na to, że produkt został wyposażony w solidnie wykonane zawory gwarantuje on dobrą cyrkulację powietrza i zapewnia swobodny oddech. Jest to niezwykle istotne, szczególnie dla osób, które uprawiają sport na świeżym powietrzu. Maska sprzedawana jest w zestawie z filtrami. Są one skuteczne, a ich wymiana nie zajmuje dużo czasu. Jeśli jednak przedstawiony produkt nie przypadł Ci do gustu, poznaj inne, przygotowane przez nas propozycje. Na drugim miejscu w rankingu uplasowała się maska antysmogowa Respro Allergy Mask.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Model sprawia, że nie czuć zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Produkt jest wykonany z grubych materiałów, więc dobrze sprawdza się w trakcie niskich temperatur. Zastosowane filtry chronią przed smogiem, pyłkami i bakteriami.

Wady

W zależności od kształtu głowy i uszu, zdarzają się sytuacje, w których gumki spadają w trakcie noszenia lub trudno je nałożyć. Podczas intensywnych ćwiczeń na dworze oddychanie w masce może być utrudnione.

Podsumowanie

Maska dostępna jest w kilku rozmiarach, więc można wybrać ten odpowiedni dla użytkownika. Produkt zrobiony jest z materiału, który ma właściwości wodoodporne, a także zapewnia ochronę termiczną. Model może być stosowany na co dzień, jak i w trakcie treningów.

Drugi wybór

Zalety

Maska przystosowana jest do użytku przez osoby, które są wrażliwe na znajdujące się w powietrzu zanieczyszczenia. Dzięki wygodnemu systemowi zapięcia na rzep model można łatwo dostosować do głowy użytkownika.

Wady

Gdy na dworze jest ciepło, noszenie maski nie jest komfortowe, gdyż robi się w niej bardzo gorąco. W przypadku, kiedy nakładasz makijaż może się on rozmazać pod maską.

Podsumowanie

Dwa filtry umożliwiają wygodne oddychanie, odprowadzają wilgoć i filtrują powietrze nie dopuszczając do wdychania niebezpiecznych składników. Jest to maska wielokrotnego użytku, ale trzeba ją często prać, aby nie powodowała podrażnień na skórze.

Rozważ też

Zalety

Produkt skutecznie chroni dziecko przed znajdującym się w powietrzu smogiem, pyłami, wirusami i innymi zanieczyszczeniami. Co istotne, model wykonany jest w taki sposób, aby maluch mógł bez problemu oddychać niezależnie od pogody.

Wady

Maska jest stosunkowo delikatna, przez co może szybko się zniszczyć, szczególnie w przypadku szarpnięcia. Niektórym nie odpowiada, że produkt bardzo szybko się brudzi, i że przeznaczony jest tylko do jednokrotnego użytku.

Podsumowanie

W akcesorium zastosowano specjalną membranę Respilon, która stanowi skuteczną granicę między użytkownikiem a niebezpiecznymi cząsteczkami znajdującymi się w powietrzu. Produkt dostępny jest w 2 rozmiarach, więc może być stosowany przez dzieci od 2 do 10 roku życia.

 

 

Najlepsze maski antysmogowe w 2024 roku

 

Dziś coraz częściej na ulicach polskich miast możemy spotkać ludzi noszących antysmogowe maski. Nie powinno być w tym nic zaskakującego, ani zadziwiającego. Smog jest bardzo szkodliwy dla naszego zdrowia. Zawiera on szkodliwe pyły i związki chemiczne, które przyczyniają się do rozwoju astmy i jej ataków, a także zaostrzenia niewydolności oddechowej i innych chorób. Poniższy ranking masek antysmogowych ma na celu pokazanie Ci najlepszych modeli na rynku.

 

Nasze zalecenia

 

Respro Cinqro Black

 

Produkt Respro Cinqro Black to maska, która została stworzona głównie z myślą o osobach lubiących uprawiać sporty na świeżym powietrzu. Sprawdzi się ona podczas biegania, jazdy na rowerze, czy też na rolkach. Model ten został wyposażony w dwa zawory Powa Elite. Pozwalają one na szybszy przepływ powietrza w czasie zwiększonej częstotliwości oddychania, która spowodowana jest intensywnym wysiłkiem fizycznym.

Maska posiada dołączone do kompletu dwa filtry, które można swobodnie wymieniać. Jednym z nich jest Hepa-Typ, który filtruje mikroskopijnej wielkości pyłki. Z kolei drugi nosi nazwę DACC. Poza drobnymi pyłkami może on także pochłaniać związki chemiczne pochodzące z samochodowych spalin. Produkt został wykonany z neoprenu, który zapewnia wodoodporność i ochronę termiczną.

Konsumenci doceniają tę maskę za efektowny design i dostępność w kilku rozmiarach, dzięki czemu z łatwością można znaleźć model pasujący do wielkości i kształtu swojej twarzy. Zapewnia on dodatkowo swobodne oddychanie zarówno przez nos, jak i usta, co ułatwia uprawianie sportów w miejskich warunkach.

Respro Cinqro Black to maska antysmogowa dostępna m.in. w kolorze czarno-szarym i różowym. Produkt występuje w rozmiarze: S, M, L i XL. Model przeznaczony jest do stosowania podczas uprawiania sportu.

 

Zalety

Powa Elite: Zawory typu Powa Elite gwarantują dobry przepływ powietrza, więc użytkownik nie musi się martwić, że w trakcie intensywnego wysiłku będzie miał problem z oddychaniem. Dodatkowo zawory te zapobiegają gromadzeniu się wilgoci we wnętrzu maski.

Dopasowanie: Produkt został wyposażony w taśmę Velcro, która umożliwia swobodną regulację i dostosowywanie modelu do kształtu twarzy. Maska ma także nylonowy nosek, który zapewnia dobre dopasowanie.

Filtry: Do zestawu zostały dołączone filtry zatrzymujące wirusy i bakterie mogące mieć negatywny wpływ na zdrowie. Co więcej, filtry te zabezpieczają również przed wdychaniem kwaśnych gazów i węglowodorów.

Jakość: Maska została wykonana m.in. z dobrego gatunkowo neoprenu. Materiał ten jest odporny na różnego rodzaju uszkodzenia, co sprawia, że model przez długi czas wygląda, jak nowy.

Pielęgnacja: Prezentowana maska uznawana jest za łatwą w pielęgnacji. Użytkownik może prać produkt, co skraca czas potrzebny na jego dokładne wyczyszczenie, a ponadto pozwala zachować odpowiedni poziom higieny.

 

Wady

Komfort: Pewna grupa konsumentów zauważyła, że czasami model uściska głowę i wywołuje uczucie dyskomfortu.

 

 

 

 

Respro Allergy Mask

 

Maska Respro Allergy Mask jest przeznaczona dla osób, które są bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza, i u których smog nasila objawy alergii. Została ona wykonana z poliestru, dzięki czemu produkt jest bardzo lekki, nie wywołuje uczuleń i pozwala na łatwe oraz swobodne oddychanie.

Produkt ten został wyposażony w zawory Techno, które wykonano z połączenia polipropylenu z medycznej klasy oraz silikonowo-gumowej membrany. Ma on też innowacyjny kształt, dzięki czemu idealnie przylega do twarzy i potrafi dostosować się do jej budowy. Ponadto maska potrafi wyłapywać znajdujące się w powietrzu mikrocząsteczki i pył zawieszony PM10, którego ziarna mogą łatwo przedostać się do płuc.

Konsumenci twierdzą, że model ten zasługuje na uwagę głównie ze względu na zaawansowane technologie, jakie wykorzystano do jego produkcji. Ma on trwały nosek wykonany z aluminium, rozciągliwy, siateczkowy materiał dopasowujący się do twarzy, a także wzmacniające szwy, które umieszczono w najbardziej wrażliwych częściach maski.

Maska Respro Allergy Mask ma niebieski kolor. Produkt jest dostępny w rozmiarze: S, M, L i XL. Model przeznaczony jest do użytku codziennego przez alergików.

 

Zalety

Filtr: Zastosowany w masce filtr skutecznie zatrzymuje pyłki kwiatowe i innego rodzaju alergeny, co sprawia, że możemy przebywać na świeżym powietrzu bez obaw o nasilenie objawów choroby.

Materiał: Do produkcji modelu wykorzystano poliester. Tkanina ta jest nie tylko lekka i przewiewna, ale też elastyczna. W rezultacie łatwo dopasować maskę do kształtu twarzy, co wpływa na wygodę użytkowania.

Techno: Zawory wydechowe Techno są solidnie wykonane, a co najważniejsze gwarantują dobrą cyrkulację powietrza. Elementy te zapobiegają gromadzeniu się wilgoci wewnątrz produktu, dzięki czemu mamy zapewniony odpowiedni komfort.

Inter-change Mounting: System mocowania filtrów zwany Inter-change Mounting umożliwia ich szybką wymianę. Po przeczytaniu opinii Internautów można dojść do wniosku, że czynność ta nie tylko nie zabiera dużo czasu, ale jest też prosta.

 

Wady

Czyszczenie: Część osób twierdzi, że pielęgnacja produktu jest kłopotliwa. Na jego powierzchni czasami pojawiają się trudne do usunięcia plamy.

 

 

 

 

Respilon Junior

 

Jeśli interesuje Cię dobra i tania maska antysmogowa, zwróć uwagę na produkt Respilon Junior. To model przeznaczony dla dzieci. Została w nim zastosowana specjalna membrana Respilon, która chroni organizm nie tylko przed smogiem, ale również przed niebezpiecznymi wirusami, pyłkami, alergenami, a nawet roztoczami.

Produkt jest dostępny w dwóch rozmiarach: S (dla dzieci w wieku od 2 lat do 5 lat) oraz S+ (dla dzieci w wieku od 5 lat do 10 lat). To typ jednorazowego użytku, co oznacza, że należy wymienić go na nowy w przypadku zauważeniu zużycia filtra lub przy jego mechanicznym uszkodzeniu.

Opinie o maskach antysmogowych tego producenta są pozytywne. Tak też jest w przypadku tego produktu. Jest on doceniany przez konsumentów za doskonałą ochronę i nieprzepuszczalność szkodliwych substancji. Choć jest on jednorazowego użytku, to dla wielu nie stanowi żadnego problemu ze względu na niską cenę.

Respilon Junior to maska antysmogowa przeznaczona do jednorazowego użytku. Produkt dostępny jest w rozmiarze S przeznaczonym dla dzieci od 2 lat do 5 lat i S+ odpowiednim dla pociech w wieku od 5 lat do 10 lat.

 

Zalety

Skuteczne zabezpieczenie: Prezentowana maska dobrze zabezpiecza nie tylko przed smogiem, ale także bakteriami, wirusami, szkodliwymi pyłami czy zarodnikami pleśni. Kupując produkt zapewniamy dziecku odpowiedni poziom ochrony.

Dopasowanie: Z uwagi na to, że model został wykonany z elastycznych materiałów jego dopasowanie do twarzy nie jest trudne. Na masce znajdują się solidnie zrobione gumki, które należy przymocować za uszami. Jak podają konsumenci, element ten zapobiega przemieszczaniu się produktu.

Produkt medyczny: Maska ReSpimask Junior to produkt medyczny. Oznacza to, że podczas produkcji modelu uwzględniono wszelkie wymogi stawiane przez lekarzy. W efekcie możemy być pewni, że użytkowanie produktu jest w pełni bezpieczne.

 

Wady

Delikatna: W opiniach niektórych Internautów można przeczytać, że maska jest bardzo delikatna. Dlatego też podczas otwierania opakowania z produktem trzeba uważać, żeby go nie uszkodzić.

 

 

 

 

CityMask Profix

 

Jeśli potrzebujesz maski antysmogowej przeznaczonej do użytkowania na co dzień, powinieneś zapoznać się z dokładnym opisem CityMask Profix. Prezentowany produkt można kupić w atrakcyjnej cenie, dlatego jest on chętnie wybierany przez konsumentów.

Maska bardzo dobrze zabezpiecza układ oddechowy przed wdychaniem pyłów i nieprzyjemnych zapachów. Produkt został pokryty warstwą węgla aktywnego, co gwarantuje skuteczność. Zewnętrzny materiał zabezpieczono włókniną osłonową. Tkanina ta sprawia, że maska wykazuje dużą odporność na zniszczenia. Model wyposażono w dwa zawory gwarantujące dobrą cyrkulację powietrza. Nie musimy się martwić o to, że będziemy mieć problem z oddychaniem, co niewątpliwie zniechęciłoby nas do regularnego używania maski.

Konsumenci zgodnie twierdzą, że prezentowany produkt jest atrakcyjny. Maskę wyróżnia stosunkowo niska cena, która zachęca do zakupu. Jako zaletę modelu wymienia się jego dobrze przemyślany kształt, a także prosty design. Produkt jest odporny na uszkodzenia, dzięki czemu możemy mieć pewność, że będzie nam służył przez długi czas.

CityMask Profix to dobra maska antysmogowa do 10 zł. Produkt został zrobiony z włókniny i ma czarny kolor. Model wyposażono w dwa zawory wydechowe.

 

Zalety

Węgiel aktywny: W prezentowanej masce zastosowano węgiel aktywny, który skutecznie chroni przed negatywnym wpływem różnego rodzaju pyłów. Element ten ogranicza także odczuwanie nieprzyjemnych zapachów.

Przechowywanie: Jak twierdzą konsumenci, przechowywanie produktu nie jest trudne. Można go z powodzeniem złożyć i schować do kieszeni, bez obaw o uszkodzenie materiału czy znajdujących się na nim zaworów.

Dopasowanie: Z uwagi na to, że maska ma dobrze przemyślany kształt, jej dopasowanie do twarzy nie jest trudne. Model dobrze przylega do skóry.

 

Wady

Komfort: Z uwagi na materiał wykonania maska niekiedy powoduje nadmierną potliwość, co wpływa negatywnie na komfort użytkowania.

Jakość: Część osób uważa, że produkt powinien być zrobiony z lepszych gatunkowo tworzyw. W ten sposób można by skutecznie przeciwdziałać podrażnieniom, które czasami pojawiają się na skórze.

 

 

 

 

Dragon Casual

 

Maska antysmogowa Dragon Casual została wyposażona w wielowarstwowe, wymienne filtry, które skutecznie zapobiegają przedostawaniu się szkodliwych substancji do płuc, a jednocześnie nie będą utrudniać oddychania. Jest ona dostępna w trzech rozmiarach (S, M i L), dzięki czemu każdy może znaleźć odpowiedni model dla siebie.

Materiał, z którego wykonany został produkt, jest 3-warstwowy, miękki i mało elastyczny, przez co nie rozciągnie się nawet przy codziennym stosowaniu. Ponadto zacisk nosowy został specjalnie wydłużony, by maska idealnie pasowała do kształtu twarzy i nie zsuwała się w trakcie noszenia.

Jak twierdzą konsumenci, model ten cechuje bardzo dobra jakość wykonania. Dużą zaletą jest jego krój, który dopasowuje się do kształtu twarzy, a także możliwość jego szybkiego wyczyszczenia. Wystarczy przetrzeć go zwilżoną wodą ściereczką z mikrofibry, by skutecznie pozbyć się zalegających na materiale zanieczyszczeń.

Maska antysmogowa Dragon Casual jest dostępna w rozmiarze S, M i L, a wymiary opakowania są następujące: 3 cm x 14 cm x 17 cm. Produkt można kupić w kilku kolorach do wyboru.

 

Zalety

Dla każdego: Maska dostępna jest w kilku rozmiarach. Zgodnie z zapewnieniami producenta model będzie odpowiedni zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Wyposażenie: Kupując produkt otrzymujemy w zestawie także 2 filtry DRAGON N99 Casual Standard. Jak twierdzą konsumenci, filtry są skuteczne i dobrze zabezpieczają przed negatywnym wpływem szkodliwych pyłów.

 

Wady

Komfort: Część osób jest zdania, że maska po pewnym czasie użytkowania powoduje uczucie dyskomfortu. Może więc okazać się nieodpowiednia dla osób ze skórą wrażliwą.

Zawory: W recenzjach Internautów pojawia się informacja, że zawory są wykonane z nie najlepszych tworzyw, więc trzeba uważać, żeby ich nie uszkodzić.

 

 

 

 

Jaką maskę antysmogową kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Maska antysmogowa pozwala uchronić nasze organizmy przed wnikaniem do nich szkodliwych substancji smogu. Najbardziej niebezpieczne są drobne cząstki pyłu PM 10 i PM 2,5, ponieważ mają tak małe rozmiary, że bez problemu przenikają do płuc. Dalej przez krwiobieg do nerek, wątroby, a nawet mózgu. Stworzyliśmy ten poradnik, aby podpowiedzieć Ci, jaką maskę antysmogową wybrać, aby zabezpieczyć się przed szkodliwym działaniem smogu.

 

 

Klasy masek

Maski antysmogowe możemy podzielić na 3 klasy, w zależności od stopnia filtrowania wdychanego, miejskiego powietrza. Model przeciwpyłowy p1 to pierwszy rodzaj. Jest w stanie zatrzymać 80% pyłów, przez co część drobinek M 2,5 może swobodnie trafić do płuc. Został on stworzony z myślą o osobach, które na zewnątrz wychodzą dość rzadko.

Maska przeciwpyłowa p2 jest w stanie zatrzymać niemal wszystkie pyły PM 2,5. Mogą ją swobodnie nosić mieszkańcy miast, gdzie zwykle panuje największy smog. Jest ona także polecana do prac budowlanych. Z kolei produkt przeciwpyłowy p3 to dziś najgęstszy filtr powietrza dostępny na rynku. Zapewnia jeszcze większą ochronę niż modele p2, są zalecane głównie osobom uprawiającym sporty w warunkach miejskich.

 

Filtry

Filtry to podstawowy element każdej maski. To właśnie dzięki nim te produkty mogą działać w sposób prawidłowy i zapobiegać wnikaniu do płuc nawet mikroskopijnych pyłów. Należy pamiętać, że to właśnie one są dla naszego zdrowia najbardziej niebezpieczne. To, jaka jest najlepsza maska antysmogowa, będzie zależeć od tego, czy jej filtry będą w stanie zatrzymać przede wszystkim pyły smoliste. Wyrządzają one najwięcej szkód w organizmie. Obecnie standardem są modele, które potrafią wyłapać zanieczyszczenia o średnicy 0,3 mikrometra i właśnie takich należy szukać.

Dobra maska powinna być też wyposażona w dodatkową warstwę ochronną, którą będzie stanowić węgiel aktywny. Potrafi on zatrzymać inne substancje, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie, takie jak np. drobinki kurzu. Sprawdzajmy, czy wybrana przez nas maska jest w stanie ochronić nas także przed krążącymi w powietrzu bakteriami, wirusami i pyłkami roślin. To konieczne zwłaszcza w przypadku osób zmagających się z alergią.

 

Rozmiar

Bardzo ważne jest, by maska na naszej twarzy dobrze leżała. Dlatego też producenci tego typu produktów zazwyczaj oferują kilka ich rozmiarów, najczęściej od S do L lub XL. Dzięki temu każdy może wybrać model, który w jak najlepszym stopniu dopasuje się do wielkości oraz kształtu twarzy. Nie może być on za mały (będzie bardzo niewygodny i uciskający), ani zbyt duży (wtedy będzie zsuwał się z twarzy i nie będzie w stanie odpowiednio nas chronić).

Nie powinniśmy mieć problemu z doborem odpowiedniej maski nawet w przypadku dzieci. Na rynku znajdziemy produkty dedykowane wyłącznie im. Są one dostosowane do kształtu niewielkiej, dziecięcej twarzy i mają odpowiednio niewielki rozmiar.

 

Maska jednorazowego i wielokrotnego użytku

Na rynku dostępne są produkty jednorazowego i wielokrotnego użytku. Te pierwsze są znacznie tańsze, są one przeznaczone raczej dla osób, które korzystają z nich sporadycznie. Po zużyciu filtra taką maskę po prostu się wyrzuca.

Modele wielokrotnego użytku są droższe, ale posłużą nam przez długi czas. W ich przypadku trzeba jednak pamiętać o regularnej wymianie filtrów. Szacuje się, że przy zanieczyszczeniach osiągających poziom ok. 300% normy, filtr będzie wystarczył na 200 godzin, niekiedy nawet 300 godzin użytkowania.

 

Design

Maska antysmogowa zyskuje w Polsce na popularności, dlatego producenci prześcigają się w tworzeniu modeli o coraz bardziej ciekawym designie. Wbrew pozorom, ich wygląd ma znaczenie, ponieważ musimy dobrze się w nich czuć. Do wyboru mamy produkty jedno- i wielokolorowe, niektóre z nich mogą mieć dodatkowo wzór moro, kratkę lub wiele innych. Pamiętajmy jednak, że najlepsza maska antysmogowa powinna nie tylko dobrze wyglądać, ale przede wszystkim w odpowiedni sposób filtrować wdychane przez nas powietrze.

 

 

Maska sportowa

Osoby, które są aktywne fizycznie i muszą ćwiczyć na wolnym powietrzu, powinny przemyśleć zakup specjalnej, sportowej maski antysmogowej. Musi ona uwzględniać zwiększoną intensywność oddychania w czasie wysiłku. Dobrym wyborem może być tzw. model pełny, który zasłania całą twarz jego użytkownika. Chroni on przed zanieczyszczeniami nie tylko drogi oddechowe, ale również oczy, które pod wpływem zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu mogą zacząć łzawić. Należy pamiętać, że smog często wywołuje też uporczywe zapalenie spojówek.

 

Maski antysmogowe w dobrych cenach

Maski antysmogowe to produkty, które mogą znacząco różnić się ceną. Za modele jednorazowego użytku musimy zapłacić niewiele, bo ok. 5-20 zł (w tym również za produkty dla dzieci). Jeśli jednak chcemy, aby nasz zakup posłużył nam przez znacznie dłuższy czas, cena będzie wyższa.

Maska wielokrotnego użytku kosztuje średnio powyżej 100 zł. Tak samo jest w przypadku modeli dedykowanym osobom uprawiającym sporty na zewnątrz. Bardziej zaawansowane produkty specjalizujących się w tej dziedzinie marek potrafią kosztować nawet 300-500 zł. Z kolei wymienne filtry to cena 30-100 zł.

 

 

Jak założyć maskę antysmogową?

 

Kiedy stężenie pyłów PM10 i PM2,5 w powietrzu przekracza określone normy, powinniśmy założyć maskę antysmogową. W ten sposób uda nam się ochronić nasz organizm przed szkodliwymi zanieczyszczeniami. Kupiłeś już odpowiedni produkt, ale nie masz pewności, czy w prawidłowy sposób go zakładasz? W takim razie zapoznaj się ze wskazówkami, które umieściliśmy poniżej.

Jak należy zakładać maskę antysmogową?

Nawet jeżeli potrafimy wskazać, jaka maska antysmogowa jest polecana przez specjalistów, nie oznacza to, że tego typu produkt rzeczywiście ochroni nas przed negatywnym działaniem krążących w powietrzu pyłów. Musimy go w odpowiedni sposób założyć na twarz, inaczej nie będzie działać tak, jak powinien. Najważniejsze jest to, aby maska ściśle przylegała do skóry – zarówno w okolicach nosa i policzków, jak również brody. Jeśli w jakimkolwiek miejscu materiał będzie odstawał, do naszych dróg oddechowych mogą przedostać się szkodliwe cząsteczki. To oznacza, że nie będziemy w pełni chronieni przed smogiem.

 

Zakładanie maski krok po kroku

 

Maskę należy w taki sposób przyłożyć do twarzy, aby zakrywała usta, nos oraz brodę. Większość modeli ma tzw. nosek. Musimy go ustawić tak, żeby nie utrudniał nam oddychania, a jednocześnie nie powodował odstawania produktu od twarzy. Kolejny krok to dopasowanie maski do podbródka (musi do niego ściśle przylegać, ale też nie uciskać nadmiernie skóry).

Za utrzymanie produktu na twarzy odpowiadają specjalne uchwyty na uszy, czasem również niewielki haczyk. Musimy go dociągnąć i zapiąć na karku. Uwagę należy zwrócić również na ułożenie zaworów (większość modeli jest wyposażona w te elementy). Trzeba je przekręcić w odpowiednią stronę, to ważne zwłaszcza w przypadku osób noszących okulary. Skierowane w złym kierunku zawory będą przyczyniać się do parowania szkieł, ponieważ wydychane przez nos powietrze zacznie wylatywać przez górną część naszej maski i osiadać jako para wodna.

 

Kiedy źle założymy maskę

Źle założona maska antysmogowa nie zapewnia nam odpowiedniego poziomu ochrony (równie dobrze moglibyśmy ją po prostu zdjąć). To oznacza, że znajdujące się w powietrzu cząsteczki i różnego rodzaju pyły trafiają do naszych dróg oddechowych, a także do układu krwionośnego. Smog ma niezwykle negatywny wpływ na zdrowie. Przy długiej ekspozycji na jego działanie może dojść do rozwoju alergii, astmy, obniżenia odporności organizmu, chorób sercowo-naczyniowych, a czasami nawet choroby nowotworowej.

 

 

Co może utrudniać założenie maski?

Jest kilka czynników, za sprawą których prawidłowe założenie maski antysmogowej może być utrudnione lub wręcz niemożliwe. Pierwszym z nich jest zły dobór rozmiaru produktu. Zwykle producenci oferują kilka różnych modeli, w efekcie czego można je z łatwością dopasować do kształtu twarzy i obwodu głowy. Maska może źle się układać także przez zbyt krótkie bądź za długie uchwyty na uszy (dobrze, jeśli będziemy mogli je regulować). Za odstawanie produktu nierzadko odpowiada też noszona na co dzień biżuteria czy fryzura. Zaleca się więc zdjęcie kolczyków z uszu, nosa i innych części twarzy, może to dotyczyć także ozdób do włosów.

Pamiętajmy, że prawidłowe założenie maski to nie wszystko. Trzeba też o nią dbać, czyli regularnie wymieniać filtry. Gdy o tym zapomnimy, staniemy się ponownie narażeni na działanie smogu. Co ważne, mieszkańcy miejscowości, w których powietrze jest najbardziej zanieczyszczone, muszą wymieniać filtry częściej, niż zaleca producent, co wynika ze zwiększonego stężenia szkodliwych pyłów.

 

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

Scyva

October 7, 2021 at 2:07 pm

Bardzo fajny wyczerpujący artykuł. Polecam jeszcze sprawdzić jakieś maski produkowane w polsce, np. breezy. Moim zdaniem biją konkurencję na głowę 🙂

Odpowiadać
Zespół PlanujWłuczęgę.com

October 11, 2021 at 5:25 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za podzielenie się opinią.

Pozdrawiamy,
Zespół PlanujWłóczęgę.com

Odpowiadać