Kilka pomysłów, jak wykorzystać bon 1000 zł na wakacje

Ostatnio aktualizowane: 25.02.24

 

W związku z pandemią polski rząd zdecydował się przekazać obywatelom 1000 zł na wczasy. Bon turystyczny będący odpowiedzią na pogorszenie się sytuacji finansowej wielu rodzin można wykorzystać w określony sposób. Jak najlepiej go spożytkować? Co zrobić, aby go otrzymać? Wszystkie przydatne informacje zawarliśmy w tym artykule. 

 

Bon turystyczny 1000 zł – co to jest?

Polski Bon Turystyczny jest jedną z form wsparcia rodzin dotkniętych problemami w związku z osłabieniem gospodarki spowodowanym COVID-19. Celem tego dodatku finansowego jest umożliwienie wyjazdu na wakacje, a pośrednio także wsparcie branży turystycznej, która jest jednym z najbardziej dotkniętych pandemią sektorów gospodarki. Wysokość bonu turystycznego wynosi jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18 roku życia, natomiast dodatkowe 500 zł przysługuje dzieciom z orzeczeniem o niepełnosprawności, czyli łącznie 1000 zł na wakacje. Od kiedy ważny jest bon? Program ruszył w okresie wakacyjnym 2020, a czas na wykorzystanie pieniędzy jest aż do końca marca 2024 roku. Bon ma formę elektroniczną i można nim płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania całej przysługującej nam kwoty. W trakcie regulowania rachunku trzeba podać specjalny numer i kod potwierdzający płatność (wysyłany jest on SMS-em).

 

Jak działa bon 1000 zł na wakacje? 

Nadal pojawiają się pytania o to, jak można wykorzystać 1000 zł na wakacje od rządu. Istotne jest to, że dodatkowe pieniądze przysługują tylko na wyjazdy w Polsce. Stworzony został specjalny katalog bazy turystycznej, z którego można dowiedzieć się, w jakich miejscach zrealizujemy bon. Elektroniczny bon można wykorzystać przy płatnościach za usługi hotelarskie. Ponadto można nim zapłacić za imprezy turystyczne, które organizuje przedsiębiorca turystyczny lub organizacja pożytku publicznego działająca na terenie Polski. Tysiąc złotych na wakacje można przeznaczyć na zapłatę za pobyt w hotelu, pensjonacie czy gospodarstwie agroturystycznym, na obozie czy kolonii.

Bon turystyczny 1000 zł – dla kogo?

Pytania o to, kto dostanie 1000 zł na wakacje, pojawia się bardzo często. Bon turystyczny przysługuje rodzinom, które mają co najmniej jedno dziecko i rodzinom z dziećmi niepełnosprawnymi. Każda rodzina spełniająca te podstawowe warunki może liczyć na pomoc, niezależnie od miesięcznych dochodów. Rząd wskazał, że dopłatę do wakacji i ferii zimowych otrzyma prawie 2,5 mln rodzin, z czego 1,9 mln ma dwoje lub więcej dzieci. Z przygotowanego programu 1000+ dla turystyki skorzysta ponad 6 mln dzieci.

 

1000 zł na wakacje – gdzie złożyć wniosek?

Aby otrzymać pieniądze, które będzie można przeznaczyć na wycieczkę, należy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Rejestracja nie trwa długo, a weryfikacja jest możliwa przez Profil Zaufany, kwalifikowany podpis elektroniczny lub niektóre systemy bankowości internetowej. Po potwierdzeniu danych, przyznany zostanie bon turystyczny 1000 zł. Wniosek łatwo się składa, a na stronie rządowej można znaleźć przydatne filmiki instruktażowe. Bon turystyczny należy okazać przy rezerwacji pobytu w danym miejscu lub najpóźniej w momencie zakwaterowania.

 

Pomysły na wakacje w Polsce

Pora przejść do części właściwej artykułu, czyli pomysłów na to, jak wykorzystać 1000 zł na wakacje od rządu. Jak już wspomnieliśmy, bon działa tylko na terenie Polski, bo jego celem jest nie tylko wsparcie rodzin, ale też naszej gospodarki. Nie ma się jednak czym martwić. W naszym kraju jest bardzo dużo godnych zobaczenia miejsc. Czasy pandemii związane z ograniczoną możliwością wyjazdów do innych państw są idealną okazją do tego, aby na czas urlopu wybrać właśnie Polskę. 

Pierwszym z pomysłów na wakacje czy inny wypoczynek jest wyjazd w góry. Polacy chętnie je odwiedzają, bo mogą wtedy podziwiać piękne widoki i odpocząć od zgiełku miasta. Największą popularnością co roku cieszy się Zakopane. W Tatrach jest wiele szlaków, odpowiednich także dla rodzin z dziećmi np. Rusinowa Polana (przejście w jedną stronę zajmuje około godziny), Gęsia Szyja i Wielki Kopieniec. Na Kasprowy Wierch, czyli szczyt mierzący 1987 m n.p.m, można wyjechać kolejką. Warte zobaczenia jest też Morskie Oko, które zachwyca niemal każdego, kto się tam wybierze. Co istotne, w Zakopanem jest wiele miejsc, w których można zrealizować bon na wakacje do 1000 zł.

Wiele ośrodków turystycznych, w których można wykorzystać bon turystyczny, znajduje się także w okolicy Bieszczad. Osoby, które lubią góry, na pewno będą zachwycone taką wycieczką. W Bieszczadach można nie tylko spacerować po szlakach, ale też zwiedzać okolicę choćby Solinę czy Sanok. Wybierając się w góry, trzeba nie tylko znaleźć ciekawe i przystępne dla rodzin trasy, ale też zakupić potrzebne wyposażenie. Podczas górskich wędrówek ważne, z uwagi na komfort i bezpieczeństwo, jest dobrze dobrane ubranie. Przydają się spodnie trekkingowe, sportowe koszulki i bluzy. Podczas długiej wędrówki niezastąpione są dobrej jakości buty wspinaczkowe. 

Mniej popularne od Tatr i Bieszczad, ale nadal niezwykle urokliwe są Sudety. Po stronie polskiej ciągną się on przez Karpacz do Głuchołazów. Na tym terenie znajduje się wiele miejscowości, które są chętnie odwiedzane przez turystów. Największym ośrodkiem w okolicy jest Karpacz znajdujący się u podnóża Śnieżki. Do najbardziej znanych partii Sudetów zaliczają się oczywiście Karkonosze. Są tam dwa wodospady: Szklarki i Kamieńczyka znajdujące się niedaleko Szklarskiej Poręby. W Sudetach jest też dużo historycznych miejsc, jaskiń i skalnych labiryntów. Będąc tam, zdecydowanie warto odwiedzić Skalne Miasto w Błędnych Skałach. 

Jeśli nie przepadamy za górami, albo wydaje nam się, że taka wycieczka z dziećmi jest bardzo wymagająca, na urlop możemy wybrać się nad morze. Choć w sezonie można tam spotkać ogromną liczbę turystów, mimo wszystko warto odwiedzić to miejsce. Zawsze na pobyt można wybrać mniej znane miejscowości, w których może nie będzie tak wiele atrakcji, ale będzie spokój. 1000 zł na wakacje z dziećmi można wykorzystać na przykład w Sarbinowie leżącym 7 km od znanego wakacyjnego kurortu, czyli Mielna. Ciekawym miejscem na wycieczkę są też Gąski, gdzie znajduje się przyciągająca uwagę latarnia morska o wysokości ponad 50 metrów. 

Osoby, które lubią spędzać czas blisko natury, mogą się też zdecydować na urlop na Mazurach. To dobry wybór dla osób, które lubią długie spacery po lesie, spływy kajakowe i wycieczki rowerowe. Godną polecenia miejscowością jest na przykład Węgorzewo znajdujące się blisko jeziora Mamry. Tym, którym zależy na odpoczynku, ciszy i spokoju, spodoba się Iława. Odpocząć można też w Roztoczu, w którym znajdują się dwa parki: Krasnobrodzki Park Krajobrazowy i Roztoczański Park Narodowy. W tym miejscu nie brakuje lasów, jest też czyste powietrze i spokój. Bon turystyczny można wykorzystać też w Beskidach, gdzie jest sporo szlaków przystępnych dla rodzin z dziećmi. W Beskidach można nie tylko wędrować, jest też sporo innych atrakcji. Warty zobaczenia jest Leśny Park Niespodzianek, który zachwyci każdą pociechę. Na miejscu można spotkać kozy, sarny czy sowy. Na liście polecanych miejsc na urlop musiały znaleźć się Kaszuby, w których można odpocząć od zgiełku miasta, a jednocześnie spędzić aktywnie czas. Będąc na miejscu, warto odwiedzić Kaszubski Park Etnograficzny i Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich. To skansen, w którym prezentowane są rekonstrukcje kaszubskich domów i kościołów. Wiele atrakcji oferuje też miejscowość o nazwie Kluki na Kaszubach, w której jest Muzeum Wsi Słowińskiej.

 

Wakacje w mieście – gdzie warto się wybrać?

Są osoby, które podczas wakacji wolą zwiedzać miasta i podziwiać architekturę. W Polsce nie brakuje pięknych miejsc, w których można się zatracić. Na pewno każde miasto wojewódzkie ma do zaoferowania coś ciekawego. Na wielu listach z poleceniami pojawia się Kazimierz Dolny, w którym królują klimatyczne, piękne kamienice, wzgórza i wąwozy. Na górującym nad miastem wzgórzu można podziwiać ruiny zamku. Górna część, czyli baszta, została wybudowana na przełomie XII i XIV wieku. 

Warty zobaczenia jest też Lublin. Może nie jest to oczywista propozycja, bo miasto to przez niektórych oceniane jest jako jedno z najbrzydszych w Polsce. Niemniej jednak Stare Miasto robi wrażenie. Uwagę zwracają przede wszystkim urocze kamieniczki w różnych kolorach, a także tajemnicze zaułki. Na miejscu nie brakuje też klimatycznych restauracji. Dla dzieci sporą atrakcją może być przejście podziemną trasą turystyczną. 

Fani natury i miejskiego zgiełku powinni odwiedzić Olsztyn. W granicach tego miasta leży kilkanaście jezior i mniejsze akweny wodne. Wśród atrakcji można wyróżnić m.in.: Stare Miasto z Wysoką Bramą, Zamek Kapituły Warmińskiej z Muzeum Warmii i Mazur, czy Ławeczkę Kopernika.

Sandomierz, czyli miasto położone na 7 wzgórzach Niziny Nadwiślańskiej spodoba się fanom historii. To miejsce, które powinna odwiedzić każda osoba lubiąca oglądać serial detektywistyczny ‘Ojciec Mateusz’. W Sandomierzu jest zamek z wieżą, a w podziemiach znajduje się trasa turystyczna. 

Dobrym kierunkiem urlopowym może być też rodzinne miasto Kopernika, czyli Toruń. Jest ono wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Uważa się je za jedno z najważniejszych ośrodków turystycznych w naszym kraju.

Możliwości wykorzystania bonu turystycznego jest naprawdę dużo, a przedstawione przez nas propozycje to tylko niewielki procent. W Polsce jest dużo znanych miejsc, do których co roku wybiera się wiele osób, ale są też kierunki mniej popularne, a tym samym znacznie spokojniejsze. Każdy, niezależnie od tego, co lubi, może znaleźć w naszym kraju miejsce, które go zaciekawi. Trudno znaleźć tanie wycieczki zagraniczne do 1000 zł, natomiast krótki i tani wyjazd w Polsce za taką kwotę jest możliwy do zrealizowania.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ