Kilka popularnych atrakcji w Górach Świętokrzyskich

Ostatnio aktualizowane: 18.04.24

 

Podczas planowania wakacyjnych wyjazdów w Polsce najczęściej wybieramy Bałtyk, Zakopane lub Bieszczady. Góry Świętokrzyskie są znacznie mniej popularne na listach wczasowiczów. Miejsce częściej kojarzone jest z czarownicami, niż z licznymi atrakcjami. Aby przełamać znane stereotypy, w poniższym tekście postaramy się przedstawić kilka propozycji odnośnie tego, co warto zobaczyć w województwie świętokrzyskim. 

 

Wyprawa w góry wymaga nie tylko przygotowania w kwestii fizycznej, ale również bagażowej. Oprócz odpowiednich butów stabilizujących nasze stopy niezbędne są spodnie trekkingowe możliwiające komfortowe poruszanie się po szlakach oraz zapewniające odpowiednią ochronę podczas zmiennych warunków atmosferycznych. Warto zadbać także o plecak, do którego włożymy kilka przekąsek oraz butelkę wody. Jedynie profesjonalne wyposażenie sprawi, że naszą wędrówkę będziemy mogli zaliczyć do udanych, ale i przede wszystkim bezpiecznych.

 

Góry Świętokrzyskie – informacje

Kiedy decydujemy się na urlop w kraju, niejednokrotnie miejscem naszego wypoczynku są góry lub morze. Zazwyczaj wybieramy tereny bardziej popularne i kojarzone ze sporą liczbą turystów. Na drugi plan schodzą Góry Świętokrzyskie i szlaki, jakie się w nich znajdują, co oczywiście jest sporym błędem, ponieważ miejsce oferuje wiele, jak dotąd rzadko odkrywanych przez nas, atrakcji. 

Województwo świętokrzyskie w wyobrażeniach Polaków to w głównej mierze legendy związane z czarownicami i czarami odprawianymi na Łysicy. Miejsce pojmujemy jako tajemnicze, a kiedyś nawet trudno dostępne, bogate w jaskinie, dużą liczbę skał i rumowisk. Według opowieści najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich, czyli Łysica i znajdujące się na jego zboczu głazy to stołki czarownic zbierających się niegdyś w noc świętojańską. Z miejscem wiąże się jeszcze jeden symbol, jakim jest ślad na skale na jednym ze szlaków prowadzących na Święty Krzyż. Według wierzeń ludowych to nic innego jak stopa diabła odciśnięta podczas ucieczki przed światłem. Wszystko jeszcze bardziej potęgują zjawiska przyrodnicze oraz wydarzenia historyczne. Okazuje się, że dawniej góry, a dokładniej szczyty, łączyły się z kultem pogańskim i oddawaniem czci dla bóstw o nazwach: Świst, Poświst i Pogoda. Obecnie Święty Krzyż to także miejsce kultu, jednak nie pogańskiego, lecz katolickiego. 

Góry Świętokrzyskie – ciekawostki

Góry znajdujące się w województwie świętokrzyskim nie pozwalają na wyczynowe wędrówki, dlatego mogą być odpowiednią propozycją do relaksu podczas wakacyjnych wyjazdów. Najwyższe pasmo Gór Świętokrzyskich to Łysogór, gdzie trzon stanowi tzw. pasmo główne. Składa się ono na pasmo: Jeleniowskie, Łysogór i pasmo Masłowskiego. Góry świętokrzyskie na weekend również będą świetnym wyborem, zwłaszcza jeśli nie mieszkamy w dużej odległości od miejsca docelowego. 

Góry Świętokrzyskie reprezentuje najwyższy szczyt – Łysica, przynajmniej tak mniemano do 2019 r. Taka informacja widniała przede wszystkim w mapach i przewodnikach, Łysicy przypisywano wówczas wysokość 612 m n.p.m. Z kolei najwyższym punktem na Łysicy był wierzchołek zachodni, na którym znajduje się krzyż. Teorie podważyły badania naukowców z Politechniki Świętokrzyskiej, którzy jeszcze raz dokonali wszystkich pomiarów. Jedną z metod badań był aparat GPS, przy którego pomocy ustalono, że najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich jest Góra Agaty o wysokości 613,96 m n.p.m. Informację tę uaktualniono na stronie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. 

Nazwa gór wiąże się z opactwem pobenedyktyńskim, a dokładniej z relikwiami Świętego Krzyża, które się w nim znajdują. Od niego również pochodzi nazwa całego województwa. W klasztorze mieści się również Muzeum Misyjne i krypta z mumią księcia Jeremiego Wiśniowieckiego, co stanowi jeden z najważniejszych celów wielu pielgrzymów w kraju.  

 

Góry Świętokrzyskie – atrakcje

Każde wakacje to bez wątpienia liczne atrakcje turystyczne. Województwo świętokrzyskie oferuje je zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Oczywiście najważniejszą jest Świętokrzyski Park Narodowy i zabudowania klasztoru benedyktyńskiego pochodzące z XII wieku. Miłośnicy górskich wędrówek nie byliby sobą, gdyby nie wspięli się na Łysicę – nazywaną również Górą Świętej Katarzyny. Łysica leży w zachodniej części Łysogór i należy do Korony Gór Polskich. Na szczyt dotrzemy szlakiem czerwonym, który swój początek ma w miejscowości o nazwie Święta Katarzyna.

Góry Świętokrzyskie oferują atrakcje turystyczne, pośród których najbardziej rozpoznawalną jest Święty Krzyż mieszczący się we wschodniej części pasma Łysogór. Jest to jednocześnie jeden z najpopularniejszych, drugi co do wielkości szczyt górski i ma 595 m n.p.m. Krzyż stanowi najcenniejszy symbol dla całego województwa. Niezalesione tereny zboczy góry to w głównej mierze rumowiska skalne oraz bór jodłowy, który jest pozostałością po Puszczy Jodłowej.

Góry Świętokrzyskie to oczywiście Jaskinia Raj nieopodal Chęcin. Przez wielu uważana jest za najbardziej malowniczą i najpiękniejszą jaskinię w kraju. Obiekt zachował odpowiednią szatę naciekową wyróżniającą się swego rodzaju bogactwem i różnorodnością. Długość jaskini wynosi 240 m, a jedynie 150 m przeznaczono do zwiedzania przez turystów. Niegdyś zamieszkiwana przez neandertalczyków, dziś stanowi rezerwat o łącznej powierzchni 7,76 ha. Jaskinię odkryli w 1964 r. uczniowie Technikum Geologicznego w Krakowie. 

Kolejną z atrakcji województwa jest jego stolica – Kielce – położona na niewielkich wzniesieniach gór. Położenie sprawia, że miasto stanowi doskonałe połączenie górskiej przestrzeni i wiążącej się z nią aktywności fizycznej oraz miejskich atrakcji. Jedną z nich jest rynek o charakterystycznej i zarazem nietypowej konstrukcji. To pochyły plac z nieregularnymi kształtami, a odbiegające uliczki znajdują się pod różnymi kątami. Nieopodal rynku znajdują się charakterystyczne dla pałacu i katedry wieże.  

Polska obfituje w ruiny dawnych budowli, tak też jest i w województwie świętokrzyskim, gdzie spotkamy pozostałości po zamku królewskim w Chęcinach oraz ruiny pałacu Krzyżtopór w Ujeździe. Wszystkie stanowią ciekawe atrakcje turystyczne dla zwiedzających. 

Jeleniowski Park Krajobrazowy to jeden z kilku mieszczących się w województwie świętokrzyskim. Obejmuje on tereny Pasma Jeleniowskiego, Gór Świętokrzyskich, a także znajdujące się tuż obok doliny rzeki Dobruchny i Koprzywianki. W obrębie parku znajdziemy rezerwaty: Góra Jeleniowska, Szczytniak, Wąwóz w Skałach oraz Małe Gołoborze. 

Znacznie różniącą się od wyżej wymienionych atrakcji jest tzw. UFO, czyli dworzec PKS znajdujący się w Kielcach. Budynek przypomina statek kosmiczny i w 1975 r. wygrał konkurs na miejski dworzec. Okazuje się, iż UFO bardzo spodobało się Niemcom, którym odsprzedano projekt i tym samym w Dusseldorfie powstała niemalże identyczna budowla. 

 

Góry Świętokrzyskie – atrakcje dla dzieci

Podróżowanie z dziećmi wymaga od rodziców jeszcze większego zaangażowania i zapewnienia niecodziennej rozrywki. Województwo świętokrzyskie to nie tylko liczne szlaki dla pieszych i wspinaczka górska, ale również miejsca przeznaczone dla najmłodszych. Jednym z nich jest działający od 2004 r. Park Jurajski w Bałtowie. Obiekt ma 100 figur dinozaurów przedstawionych w naturalnej wielkości, do których prowadzi kilometrowa ścieżka. Trasę podzielono na okresy geologiczne, co ułatwia zwiedzanie i zdobycie informacji na temat danej epoki. W miejscu parku istniała niegdyś plaża jurajska, będąca jednocześnie miejscem wędrówek wymarłych gadów. Na terenie obiektu znajdziemy również Prehistoryczne Oceanarium oraz Muzeum Jurajskie. 

Podczas naszej podróży warto również odwiedzić Kielce – stolicę województwa, gdzie mieści się Muzeum Zabawy i Zabawek. Atrakcją dla dziewczynek niewątpliwie będzie kolekcja lalek wraz z niemieckim eksponatem pochodzącym z XVIII w. Dzieci zachwycą również niektóre z akcesoriów tak jak np. domki dla lalek, pokoiki oraz ołowiane żołnierzyki. Jednocześnie ekspozycja zawiera gry z czasów dwudziestolecia międzywojennego. Na terenie obiektu znajdziemy także rodzinną kawiarnię, w której odbywają się liczne warsztaty i zajęcia dla najmłodszych. 

Sabat Krajno to kolejna atrakcja dla rodzin z dziećmi prezentująca miniatury charakterystycznych obiektów z całego świata. Zwiedzający mogą obejrzeć m.in. piramidy, katedrę Notre Dame, jak i miniaturę World Trade Center. Aleja Miniatur jest w dalszym ciągu rozbudowywana i udoskonalana, obecnie znajduje się w niej 50 pomniejszonych budowli. Sporą atrakcją jest Bazylika Świętego Piotra wykonana jako jedyna w Europie w skali 1:13. Rodziny mają również do dyspozycji kino 6D, lunapark, park linowy oraz ośrodek narciarski. 

Wszystkich miłośników wodnego życia zapraszamy do Oceaniki, gdzie znajdziemy wiele roślin oraz zwierząt z różnych rzek, jezior, mórz i oceanów. Zwiedzanie odbywa się pod okiem przewodnika, a ekspozycję podzielono na miejsca występowania danych gatunków. Maluchów bez wątpienia zachwyci świat fauny i flory wraz ze skrywanymi tajemnicami.

Kolejną atrakcją dla całej rodziny jest wcześniej już wspomniany zamek w Chęcinach powstały w XIII i XIV w. Początkowo budowla była miejscem administracji książęcej, a później więzieniem. Z wieży zamku mamy widok na panoramę gór oraz Chęciny. W sezonie letnim na terenie zamku organizowane są liczne imprezy ze specjalnym udziałem dzieci, istnieje również możliwość spędzenia nocy w zamku oraz zwiedzenia obiektu z przewodnikiem.

Tokarnia zaprasza turystów do Parku Etnograficznego istniejącego od 1977 r. W muzeum mamy do dyspozycji drewniane budynki wywodzące się z różnych części województwa świętokrzyskiego. 38 obiektów rozmieszczono w kilku sektorach: Małomiasteczkowym, wyżynnym, terenów lessowych, budownictwa dworsko-folwarcznego oraz świętokrzyskiego. Ciekawostką jest, że w muzeum miały się odbywać zdjęcia do filmów takich jak ‘Wołyń’ i ‘Wesele’. 

Szczyty i szlaki w Górach Świętokrzyskich

Dla osób lubiących spędzać aktywnie czas polecamy szlaki turystyczne oferowane przez Góry Świętokrzyskie. Jednym z nich jest ten prowadzący na Łysicę, a do jego pokonania wystarczy jedynie 40 min marszu. Szlak rozpoczyna się w Świętej Katarzynie, nieopodal źródełka i prowadzi przez puszczę jodłową. Góry Świętokrzyskie to oczywiście szczyty. Co prawda nie są one dużym wyzwaniem dla osób lubiących wspinaczki, ponieważ najwyższy punkt to około 614 m n.p.m., to jednak zimą należy zachować szczególną ostrożność z powodu śniegu, oblodzeń i stromych podejść. Ścieżkę z Łysicy na Święty Krzyż przejdziemy w 4 godziny w sprzyjających warunkach. Zimą oraz podczas mało zachęcającej pogody czas ten wydłuża się do ok. 6 godzin.

Oczywiście okolice gór nie dotyczą tylko jednego szlaku. Do dyspozycji mamy również znacznie spokojniejsze ścieżki jak m.in. szlak żółty z Ostrowca Świętokrzyskiego do miejscowości Krzemionki o łącznej długości 13 km. Możemy zdecydować się także na dłuższą wędrówkę i wybrać szlak czerwony, którym wyruszymy ze Skarżyska-Kamiennej i podążymy w kierunku Kałkowa. Długość trasy wynosi 55 km. Najdłuższy główny czerwony szlak świętokrzyski to aż 92 km.

Najpiękniejsze, a jednocześnie przeznaczone dla początkujących górskich podróżników szczyty, oprócz Łysicy, to również Przełęcz świętego Mikołaja o wysokości 541 m n.p.m. oraz Kakonin – 380 m n.p.m.

 

Narty w Górach Świętokrzyskich

Zimą Góry Świętokrzyskie zapraszają na narty, gdzie największym ośrodkiem jest Sabat znajdujący się w miejscowości o nazwie Krajno-Zagórze. Narciarze mogą również spróbować znacznie trudniejszej techniki przejażdżki, jaką jest Skki Trikke, czyli jazda przy pomocy trzech nart i kierownicy. Województwo świętokrzyskie to przede wszystkim niewielkie i bezpieczne stoki, dlatego będzie ono dobrym wyborem dla osób początkujących lub świetną opcją weekendowego spędzenia czasu. 

Do dyspozycji narciarze mają także dwa wyciągi w Kielcach – Telegraf oraz Na Skoczni. Pierwszy z nich jest zdecydowanie krótszy, ale bardziej wymagający, chociaż meta jest łagodna i pozwala na bezpieczne wyhamowanie. Stok Na Skoczni, z racji większej szerokości i łagodniejszej trasy, przeznaczono dla dzieci i osób początkujących.

Alternatywą dla jazdy na nartach są łyżwy. W województwie świętokrzyskim znajdziemy sporą ilość lodowisk, które zafundują nam mnóstwo frajdy podczas długich, zimowych wieczorów. Najpopularniejsze lodowiska znajdują się m.in. w Sandomierzu, Busku-Zdroju, Skarżysku-Kamiennej oraz w Kielcach.   

Góry Świętokrzyskie – noclegi

Na terenie województwa mamy do dyspozycji ponad 700 miejsc noclegowych, pośród których 400 to górska agroturystyka. Góry Świętokrzyskie zapewniają tani, a jednocześnie wygodny i bezpieczny nocleg u okolicznych gospodarzy, którzy swoich turystów przyjmują zawsze z otwartym sercem i szczególną gościnnością. Wczasowicze na czas pobytu mogą również zatrzymać się w licznych ośrodkach wypoczynkowych znajdujących się nad wodą lub w lesie. Do dyspozycji mamy motele, hotele czy też pensjonaty. Niektóre z nich są pięciogwiazdkowe i odznaczają się wysokim standardem. Możemy zdecydować się na wersję z wyżywieniem lub bez i wtedy sami wybieramy, co, gdzie i kiedy zjemy. Wiele z dostępnych obiektów wyposażono w liczne atrakcje i udogodnienia, takie jak place zabaw dla dzieci, sale multimedialne czy też SPA. Góry Świętokrzyskie i ich hotele mają bardzo dobrze wyposażone sale konferencyjne, dlatego województwo będzie ciekawym miejscem do przeprowadzenia zarówno konferencji biznesowych, jak i również imprez integracyjnych. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ