Mnóstwo ciekawostek ze świata

Ostatnio aktualizowane: 25.04.24

 

Ciekawostki ze świata przydają się nie tylko do zaspokajania naszej ciekawości czy rozwijania zainteresowań, ale są także użyteczne w różnego rodzaju sytuacjach towarzyskich. Aby zabłysnąć w towarzystwie, mieć o czym opowiadać znajomym w pubie, przytrzeć nosa przemądrzałej cioci przy niedzielnym obiedzie czy zaimponować erudycją na pierwszej randce, warto mieć w zanadrzu garść różnorakich ciekawostek o wszystkim. Jeśli jesteśmy ciekawi świata, ale nieco leniwi i nie chce nam się błądzić w ich poszukiwaniu w czeluściach Internetu, poniżej przedstawiamy garść informacji, które pomogą zaimponować w towarzystwie.

 

Ciekawostki ze świata gier

Zajmując się światem gier, nie można pominąć tak znanej i kultowej gry, jaką jest Super Mario Bros. Twórca i pomysłodawca gry o przygodach wąsatego mechanika nie może jeździć na rowerze. Powodem nie są wcale problemy zdrowotne czy brak odpowiedniej licencji, a obawa o jego bezpieczeństwo. Pan Shigeru Miyamoto jest osobą tak ważną, że jego bezpieczeństwo nie może być zagrożone czymś tak przyziemnym, jak wypadek na jednośladzie. Poruszając się cały czas w temacie pojazdów, warto poruszyć temat gry słów, w jaką zabawili się z graczami twórcy Grand Theft Auto V. Po ulicach Los Santos porusza się ambulans, którego pełna nazwa brzmi Mission Row San Andreas. Skrót (na pojeździe wyraźnie zaznaczony czerwonymi literami) to MRSA, który może oznaczać także metycylinoopornego gronkowca złocistego. Warto przy okazji wspomnieć o tym, że gronkowiec jest bakterią, którą najłatwiej zarazić się w szpitalu i który przyczynia się do znacznego odsetku powikłań i zgonów szpitalnych. Pozostając w klimacie podróży i pojazdów, przenieśmy się z lądu na wodę, na planszę treningową Hitmana. Gracze doskonale wiedzą, że misje treningowe odbywają się na luksusowym jachcie, ale pewnie nieliczni zwrócili uwagę, że w miejscu, w którym przebywają mechanicy, na stosie palet leży instrukcja łudząco przypominająca te, które znaleźć możemy w opakowaniach mebli z IKEA. Rysunki nie przypominają jednak szafy ani komody, a jacht, co jest wyraźną sugestią, że pojazd został nabyty w tym znanym, szwedzkim sklepie meblowymi i złożony na podstawie załączonej instrukcji. Ciekawostki o świecie gier dotyczą także bezpośrednio naszego, polskiego podwórka. Niewiele osób wie, że w grze Tekken 7 spotkać będziemy mogli polską panią premier – Krystynę. Wizualnie przypominać będzie Ciri – jedną z bohaterek kultowej już gry Wiedźmin.

Ciekawostki ze świata geografii

Geografia to jedna z ciekawszych dziedzin nauki, która pomaga nam w poznawaniu świata, zarówno w tym podstawowym, związanym z czytaniem mapy, jak i bardziej złożonym, dotykającym już gospodarki i ekonomii. Geografia pozwala nam uporządkować fakty o świecie i przedstawić je w formie interesujących map czy atlasów, które z czasem mogą się dezaktualizować. Co ciekawe, tempo zmian kontynentów jest zbliżone do tempa, w jakim rosną nasze paznokcie. I tak, jak Mount Everest ze względu na ruchy płyt tektonicznych (a dokładnie napieranie jednej na drugą) cały czas rośnie, a rzeki zmieniają swój bieg, co wymaga aktualizacji map, tak samo dysponując mapą Morza Martwego sprzed 120 tysięcy lat, z pewnością szybko stwierdzilibyśmy jej nieaktualność. Bowiem jeszcze 120 tysięcy lat temu Morze Martwe było ogromnym, piaszczystym obszarem i dopiero 17 tysięcy lat temu poziom wód podniósł się na tyle, że na tereny Morza Martwego napłynęła woda z Jeziora Tyberiadzkiego. Obecnie Morze Martwe jest jednym z bardziej zasolonych zbiorników na świecie, przez co woda charakteryzuje się bardzo dużą wypornością. Dzięki temu nie utopimy się w nim, nawet jeśli nie potrafimy pływać, ale nawet najmniejsze skaleczenie w kontakcie z tak słoną wodą będzie dla nas niezwykle bolesne. Niemniej tytuł najbardziej zasolonego morza dzierży Morze Czerwone, którego stopień zasolenia to lokalnie aż 41%.

Przyczyną tak dużej zawartości soli w wodzie jest brak wymiany wód (tj. brak słodkowodnych rzek wpadających do Morza Czerwonego, które rozcieńczyłyby nieco ten solny roztwór), warunki klimatyczne (czyli wysoka temperatura sprzyjająca parowaniu wody) oraz oddzielenie od reszty Oceanu Indyjskiego. Świat geografii obfituje w liczne, niesamowite ciekawostki, takie jak na przykład wyjaśnienie, dlaczego Himalaje nie są nawiedzane przez potężne trzęsienia ziemi. Wydawać by się mogło, że – jak zostało wspomniane wcześniej – napierające na siebie płyty tektoniczne i sąsiedztwo licznych wulkanów z Pacyficznego pierścienia ognia będą generować liczne wstrząsy, tymczasem zdają się one omijać ten region. Wyjaśnienie znajduje się około 20-30 km pod ziemią i jest nim wielki, podziemny zbiornik wody, który doskonale amortyzuje i wygłusza wstrząsy, dlatego Himalaje są chronione przed wstrząsami. Dzięki ruchom płyt tektonicznych mieszkańcy Hawajów zbliżają się do Japończyków z prędkością 5-10 cm rocznie. Jeśli interesują nas dziwne ciekawostki geograficzne, to na pewno zainteresujemy się Jeziorem Asfaltowym, które zlokalizowane jest w Trynidadzie. Jest to ogromny zbiornik naturalny o powierzchni około 46 hektarów i głębokości sięgającej 106 metrów, przypominający jezioro, który różni się od typowego tym, że zamiast wody gromadzi mieszaninę wody, gazów i asfaltów w formie półpłynnej emulsji. Jezioro to nie jest wcale – jak mogłoby się wydawać – pozostałością po jakiejś katastrofie tankowca z asfaltem czy innym ludzkim niepowodzeniem. Jest ono naturalne i powstało – najprawdopodobniej – na skutek trzęsienia ziemi, w wyniku czego materiały asfaltowe dostały się na powierzchnię ziemi i skumulowały w powstałym zagłębieniu terenu.

Ciekawostki ze świata roślin

Jeśli interesują Cię ciekawostki naukowe ze świata roślin, w tym akapicie znajdziesz wszystko, co potrzebne do szczęścia. Piekącą ciekawość świata warto zaspokoić ciekawostkami o ostrych papryczkach. Poziom ich ostrości określa się skalą Scoville’a, gdzie najostrzejsza rzecz na świecie ma wartość według skali 16 000 000 000, a najostrzejsza papryka – Pepper X wyhodowana w roku 2018 – może pochwalić się wartością 3 180 000. Najostrzejsza papryka według Księgi Rekordów Guinnessa to Carolina Reaper o wartości 1 641 183, która swój rekord ustanowiła w 2017 roku. Ostry smak papryka zawdzięcza kapsaicynie, która – chociaż charakteryzuje się licznymi, pozytywnymi właściwościami leczniczymi – jest substancją niezwykle ostrą i niebezpieczną. W 2007 roku na rynek wypuszczono limitowaną serię buteleczek o pojemności zaledwie 1 mililitra z czystą kapsaicyną. Ze względów bezpieczeństwa nie powinna być ona spożywana ani otwierana bez ochrony wzroku i rąk, a szczególną ostrożność powinni zachować astmatycy (których podrażnienie dróg oddechowych przez tę substancję może nawet zabić). Równie egzotyczną, ale znacznie łagodniejszą w smaku rośliną jest kokos. Palma kokosowa rocznie może dawać nawet 450 orzechów, które są w stanie – dzięki swojej budowie – unosić się na falach i pokonywać setki kilometrów. Mało kto jednak wie, że palmy to długowieczne rośliny i mogą żyć nawet sto lat. Jednak najstarsze na świecie rośliny to paprocie, których obecność na Ziemi szacuje się na około 400 milionów lat. Wszystkim śledzącym  ciekawostki ze świata śmieszne wydawać się może poświęcenie uwagi roślinie tak pospolitej, jak perz, ponieważ cóż niesamowitego powiedzieć można o tak popularnym chwaście? Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak rozbudowane systemy korzeniowe może on mieć. Pojedyncza roślina w sprzyjających warunkach może wyhodować system kłączy o długości nawet stu metrów. 

 

Ciekawostki ze świata zwierząt

Ciekawostki o wszystkim, co związane ze zwierzątkami zaczniemy od jednych z mniejszych mieszkańców naszej planety – mrówek. Masa wszystkich mrówek na Ziemi wynosi mniej więcej tyle, co masa wszystkich ludzi zamieszkujących naszą planetę. Warto dodatkowo wziąć pod uwagę, że liczba ludzi na Ziemi nie przekroczyła jeszcze 8 miliardów, a szacowana liczba mrówek to około 10 biliardów (10 000 000 000 000 000). Jeśli ciekawi Cię, w jakim kraju ludzie mają najwięcej zwierząt domowych, odpowiedź znajdziesz w kolejnym zdaniu. Tym krajem jest Nowa Zelandia. Aż 68 procent gospodarstw domowych ma swojego pupila, gdzie w Stanach Zjednoczonych jest to nieco ponad 50 procent. Najpewniej nikt nie myśli o meduzie jako o domowym zwierzątku, podczas kiedy mogłaby ona być inwestycją na lata. Istnieje bowiem gatunek meduz, których możliwości regeneracji i tworzenia nowych komórek dowolnego typu są nieograniczone, dlatego ich organizm uważany jest za nieśmiertelny. Zaimponować nam mogą także pchły, które – pomimo tego, że są trudnymi do zlikwidowania pasożytami – mają pewne supermoce. Są bowiem w stanie przeskoczyć odległość będącą dwustukrotnością wysokości ich ciała.

Dla porównania człowiek o wzroście 1,50 m obdarzony taką supermocą byłby w stanie oddawać skoki o długości 300 metrów. Dla kontrastu i potwierdzenia tezy, że w przyrodzie istnieje równowaga, słonie nie zostały obdarzone umiejętnością skakania, co czyni je jedynymi nieskaczącymi ssakami. Podobnie jest z owcami. Jeśli wydaje nam się, że tylko my – ludzie – mamy wiedzę medyczną i potrafimy leczyć nasze dolegliwości różnymi dostępnymi środkami, to grubo się mylimy. Owce są w stanie wyleczyć swoje dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (w tym także zakażenia pasożytnicze), modyfikując swoją dietę i poszukując roślin o konkretnych, leczniczych właściwościach. Jeszcze bardziej zaawansowane w leczeniu problemów żołądkowych są żaby, które w przypadku dolegliwości ze strony tego narządu są w stanie go wypluć, oczyścić poza swoim ciałem, po czym zaaplikować go z powrotem na swoje miejsce. Czymże jest jednak zmiana diety czy podstawy chirurgii w porównaniu ze zmianą płci, którą z łatwością zafundować sobie mogą ostrygi. W zależności od potrzeb i otaczającego je środowiska, mogą wytwarzać zarówno męskie, jak i żeńskie komórki rozrodcze. Pozostając dalej w środowisku wodnym, warto wspomnieć o złotych rybkach. Pomimo niewielkich rozmiarów rybki i jej mózgu, złota rybka ma pamięć sięgającą aż trzy miesiące wstecz. Udało się to wykazać naukowcom na pewnej uczelni w Stanach Zjednoczonych, którzy podawali jej jedzenie w określonym czasie i miejscu. Niewiele osób także wie, że złota rybka może stać się biało-szara, jeśli pozbawi się ją dostępu do światła.

 

Ciekawostki ze świata ludzi

Poruszając się w temacie ludzkości i jej osiągnięć, nie sposób zapomnieć o alkoholu, którego spożywanie ma znaczny i najczęściej niekorzystny wpływ na ludzkie organizmy, jest także nieodłącznym elementem spotkań towarzyskich i ludzkiego życia. Odkładając na bok głupie ciekawostki na jego temat, w tym między innymi na temat dawki śmiertelnej, która rzekomo według jednej z obcojęzycznych encyklopedii nie dotyczy Rosjan i Polaków, warto wspomnieć o innej polskiej statystyce, która może przyprawić o zawrót głowy. Otóż przeciętny Polak w ciągu roku spożywa 94 litry piwa, co – w przeliczeniu na ilość dni w roku i objętość butelki – daje jedną butelkę co drugi dzień. Rosjanie do 2013 roku nie mieli podobnych problemów ani statystyk, bo do tego roku piwo nie było traktowane jako alkohol, a jako zwykły produkt spożywczy. Liczne śmieszne ciekawostki związane są z dominującym udziałem Azjatów w całkowitej populacji naszego globu i o ile nikomu już nie zaimponujemy, wspominając, że najpopularniejszym językiem świata (mówi nim więcej osób niż w jakimkolwiek innym języku) jest mandaryński, o tyle wiadomość, że około 1 na 200 mężczyzn jest bezpośrednim potomkiem Czyngis-Chana, jest już dużo ciekawsze. Nawet jeśli jesteśmy bardzo ciekawi świata i historia Galileusza nie jest nam obca, to najpewniej nie wiemy, gdzie przebywa jego środkowy palec. Otóż przechowywany jest on w Muzeum Nauki we Florencji, a okazją do odseparowania palca od reszty ciała było przeniesienie zwłok do grobowca Santa Croce we Florencji (po sąsiedzku z grobowcem Michała Anioła). Ukradziony palec stał się rodową pamiątką pewnego cenionego, włoskiego markiza i w wyniku różnych rodzinnych perypetii najpierw zaginął, odnalazł się i został sprzedany, a następnie trafił do Muzeum.

Palec Galileusza jest unikatem, dlatego trudno znaleźć go w rankingach sprzedawalności. Miejsca na podium zajmują iPhone, seria książek o Harrym Potterze i kostka Rubika. W pierwszej dziesiątce możemy znaleźć też produkty, takie jak latarka czołowa, Toyota Corolla czy płyty Michaela Jacksona. Na liście, podobnie jak w kasynach w Las Vegas, nie ma zegarków. W kasynach nie umieszcza się ich po to, aby goście tracili rachubę czasu, przy okazji wydając dużo pieniędzy. Sporą sumę – bo aż 500 tysięcy dolarów amerykańskich – Korea Północna przekazała Japonii po ostatnim, dotkliwym trzęsieniu ziemi w 2011 roku. Wspominając o amerykańskich dolarach, nie można zapomnieć o dwóch interesujących ciekawostkach związanych ze Stanami Zjednoczonymi, które mogą pomóc nam błysnąć w towarzystwie albo wygrać w teleturnieju. A zatem – jaki jest język urzędowy Stanów Zjednoczonych? Poprawna odpowiedź to żaden. Poszczególne stany mają dominujące języki, jednak oficjalnie żaden nie został przyporządkowany do terytorium całych Stanów Zjednoczonych. Ze względu na ogromną powierzchnię tego kraju, loty samolotem są jednym z głównych sposobów na komunikację. Dlatego nie dziwi chyba nikogo, że jedna trzecia wszystkich portów lotniczych całego świata zlokalizowana jest na terytorium Stanów Zjednoczonych. Ze Stanami, oprócz Statuy Wolności, kojarzą nam się także restauracje McDonalds i Coca-Cola. Niestety, obywatele Kuby i Korei Północnej nie mogą kupić Coca-Coli w sklepie, ponieważ nie jest ona dostępna na terytorium tych dwóch krajów. Przegląd ciekawostek warto zakończyć niecodziennym porównaniem Paryża do Radomia. Otóż niewiele osób wie, że powierzchnia Radomia jest o wiele większa niż powierzchnia Paryża, przy czym populacja Paryża jest prawie dziesięciokrotnie większa niż Radomia. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ