Obroże przeciw kleszczom ranking

Ostatnio aktualizowane: 29.05.24

 

Szukasz skutecznej ochrony przed kleszczami dla swojego pupila? Jeśli tak, zachęcamy do przeczytania przygotowanego przez nas rankingu. Znajdziesz w nim opisy produktów o potwierdzonym przez konsumentów działaniu. Artykuł powstał po dokładnej analizie opinii wydawanych przez Internautów. Na pierwszym miejscu w zestawieniu znalazła się obroża przeciw kleszczom Bayer Foresto 70 cm. Choć produkt jest stosunkowo drogi, wiele osób decyduje się na jego zakup. Powodem niesłabnącej popularności modelu jest jego działanie. Zawarte w obroży składniki zapewniają bardzo dobrą ochronę przed kleszczami nawet do 8 miesięcy. Konsumenci zapewniają, że jakość wykonania modelu jest bardzo dobra. Na drugim miejscu w rankingu uplasowała się obroża przeciw kleszczom Bayer Foresto 38 cm. Opaska zabezpiecza także przed pchłami. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie jeszcze produkty są polecane przez Internautów, przejdź do naszego zestawienia. Jesteśmy pewni, że w artykule znajdziesz opaskę, która spełni Twoje oczekiwania.

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Jest to dobrze wykonana, trwała obroża, która skutecznie chroni pupila przed kleszczami i pchłami. Model ma długość 70 cm i może być regulowany. Produkt pokryto imidakloprydem oraz flumetryną - składniki te ostraszają pchły i kleszcze. Substancje są wodoodporne, dlatego obroża nie straci swoich właściwości, jeśli zwierzę wykąpie się w niej.

Wady

Działanie produktu jest osłabione u zwierząt o dużej masie i z długą sierścią. Skutkuje to łapaniem kleszczy w czasie spacerów, bo substancje w obroży nie są w stanie im przeciwdziałać.

Podsumowanie

Model przeznaczony jest dla większych zwierząt, których masa przekracza 8 kg. Obrożę pokryto substancjami aktywnymi, które szybko wchłaniają się przez skórę. Produkt jest bezwonny, dlatego zwierzę nie czuje dyskomfortu z powodu nieprzyjemnej woni. Produkt działa już po 2 dniach od założenia przez okres około 7 miesięcy.

Drugi wybór

Zalety

Model może być używany przez psy i koty przez okres 8 miesięcy. Obroża jest bezzapachowa, dlatego nie wpływa negatywnie na samopoczucie pupila. Produkt chroni zwierzę nie tylko przed kleszczami, ale również larwami pcheł. Model pomoże też w leczeniu alergicznego pchlego zapalenia skóry.

Wady

Niestety, należy poczekać aż obroża zacznie działać. Czas ten waha się między dwoma a kilkoma dniami. Jeśli wyjdziesz z pupilem na spacer chwilę po założeniu produktu, może on złapać kleszcza.

Podsumowanie

Dzięki obroży możesz uchronić swoje zwierzę przed wieloma typami pasożytów. Produkt jest wygodny i nie powoduje dyskomfortu w czasie noszenia. Model jest wodoodporny, więc nawet podczas kąpieli nie traci swoich prozdrowotnych właściwości. Obroża jest bardzo skuteczna.

Rozważ też

Zalety

Obroża zapewnia skuteczną ochronę przez okres 7 miesięcy. Długość produktu to 53 cm, jednak można go regulować tak, by zwierzę czuło się komfortowo. Model nie ma żadnego zapachu, dlatego nie wywołuje dyskomfortu u zwierząt. Dzięki dodatkowym substancjom, jak propoksur i flumetryna pupil jest też chroniony przed larwami pcheł.

Wady

Działanie produktu u zwierząt zakażonych kleszczami jest osłabione. Obroża pomaga walczyć z roztoczami u niewielkich psów, jednak może nie sprawdzić się w przypadku zwierząt o dużej masie.

Podsumowanie

Produkt dedykowany jest dla średnich psów i cechuje się dużą skutecznością. W czasie noszenia obroży zwierzę może zarazić się kleszczem, jednak roztocze samo opadnie po 3 dniach. Zawarte w produkcie składniki szybko wchłaniają się przez skórę, dlatego nie stanowią zagrożenia dla pupila.

 

 

Najlepsze obroże przeciw kleszczom w 2024 roku

 

Każdy pies lub kot wychodzący z domu powinien nosić na szyi obrożę, która będzie go chronić przed kleszczami. To małe pajęczaki, które są bardzo niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. U naszych czworonogów mogą wywoływać niebezpieczne choroby odkleszczowe, takie jak borelioza, babeszjoza, czy anaplasma. Mogą one nawet zagrażać ich życiu. Nasz ranking obroży przeciw kleszczom ma na celu pokazanie Ci produktów godnych Twojej uwagi.

 

Bayer Foresto 70CM

 

Produkt Bayer Foresto 70CM to obroża przeznaczona przede wszystkim dla psów, których masa przekracza 8 kg. Zastosowano w niej dwie substancje czynne, którymi są imidaklopryd oraz flumetryna. Dzięki temu odstrasza ona nie tylko kleszcze, ale również pchły. Obroża przeciw kleszczom Bayer jest bezzapachowa i wodoodporna, dlatego z pewnością nie będzie przeszkadzać noszącemu ją czworonogowi.

Obroża ma długość 70 cm i zapewnia skuteczną ochronę przez 8 miesięcy. W efekcie, noszący ją pies jest chroniony niemal przez cały okres aktywności kleszczy. Produkt ten może być stosowany także jako element terapii zwalczającej APZS, czyli alergiczne pchle zapalenie skóry. Działanie zapobiegające wszczepianiu kleszczy, w tym przypadku rozpoczyna się po ok. 2 dniach od założenia obroży.

Konsumenci doceniają ten produkt przede wszystkim za wysoką skuteczność i bardzo długi czas ochrony. Dzięki temu nie trzeba martwić się o swojego pupila, ponieważ będzie bezpieczny zarówno na spacerze w miejskim parku, jak i w lesie.

Bayer Foresto to obroża przeciw kleszczom przeznaczona dla psów ważących ponad 8 kg. Czas działania produktu to ok. 8 miesięcy. Długość modelu wynosi 70 cm.

 

Zalety

Właściwości: Prezentowana obroża jest bezzapachowa, więc nie musimy się obawiać, że będzie drażnić nie tylko psa, ale także domowników. Warto dodać, że produkt jest wodoodporny, dlatego nie traci swoich właściwości, nawet jeśli zostanie zamoczony.

Opakowanie: Solidnie opakowanie gwarantuje, że obroża nie ulegnie zniszczeniu w trakcie transportu. Pudełko jest szczelne, co zapewnia odpowiednią ochronę.

Regulacja: Model ma długość 70 cm, dlatego będzie odpowiedni także dla bardzo dużych psów. Wykonana z mocnych tworzyw klamerka ułatwia dostosowanie obroży do wielkości pupila.

Działanie: Produkt działa szybko – zapewnia ochronę przed kleszczami już po 2 dniach od założenia. Dzięki temu możemy bez obaw spacerować z psem niemalże tuż po zakupie obroży.

Skuteczność: Model nie tylko chroni przed kleszczami, ale także pozwala zwalczyć pchły i inne, niebezpieczne dla zdrowia czworonoga szkodniki.

 

Wady

Psy długowłose: W nielicznych opiniach można przeczytać, że obroża niewystarczająco dobrze chroni przed kleszczami psy długowłose.

 

 

 

 

Bayer Foresto 38CM

 

Obroża Bayer Foresto 38CM jest przeznaczona dla psów i kotów, których masa wynosi do 8 kg. Jest ona bezzapachowa, a jej długość wynosi 38 cm. Zapewnia skuteczną ochronę nie tylko przed kleszczami, ale i pchłami, która trwa aż 8 miesięcy. Dzięki temu produktowi można uchronić swojego czworonoga zarówno przed wszczepianiem się kleszczy, jak również rozwojem larw pcheł.

Obroża może być stosowana także w celu leczenia infestacji oraz alergicznego pchlego zapalenia skóry. W efekcie, z pomocą tylko jednego produktu możemy uchronić psa lub kota przed niemal wszystkimi pasożytami, które mogą negatywnie wpływać na jego zdrowie, czy nawet samopoczucie.

Jak twierdzą konsumenci, produkt ten zasługuje na uwagę przede wszystkim ze względu na długi okres ochrony. Jako, że obroża zaczyna działać we właściwy sposób po ok. 2 dniach od jej założenia, należy pomyśleć o jej zakupie jeszcze przed rozpoczęciem się sezonu wzmożonej aktywności kleszczy.

Bayer Foresto to obroża przeciw kleszczom dla małych psów i kotów, których waga nie przekracza 8 kg. Produkt działa przez 8 miesięcy od momentu założenia.

 

Zalety

Pchły: Prezentowana obroża zapewnia nie tylko ochronę przed kleszczami, ale także pozwala skutecznie pozbyć się pcheł. W efekcie produkt ma kompleksowe działanie – zapobiega rozprzestrzenianiu się różnego rodzaju szkodników.

Wodoodporność: Obroża jest wodoodporna, dlatego można kąpać pupila, bez konieczności jej zdejmowania. Dodatkowo nie trzeba się obawiać, że jeśli podczas spaceru nastąpi załamanie pogody i spadnie deszcz, produkt przestanie działać.

Skuteczność: Pozytywne opinie potwierdzają skuteczność działania obroży. Konsumenci zauważyli, że po jej zastosowaniu problem występowania kleszczy na skórze pupila zostaje ograniczony do minimum.

Jakość: Model wykonano z wytrzymałych tworzyw, dlatego możemy mieć pewność, że przez cały okres użytkowania obroża nie zerwie się z szyi. W związku z tym zwierzę będzie miało zapewnioną, skuteczną ochronę przez kilka miesięcy.

 

Wady

Alergia: Niektóre osoby zauważyły, że po założeniu obroży u zwierząt pojawia się reakcja alergiczna i konieczna okazuje się wizyta u weterynarza.

 

 

 

 

Bayer Kiltix 53CM

 

Produkt Bayer Kiltix 53CM zapewnia skuteczną ochronę przed kleszczami przez 7 miesięcy i jest przeznaczony dla psów średnich ras. Ma on długość 53 cm i jest bezzapachowy, dzięki czemu w żaden sposób nie będzie przeszkadzać noszącemu go zwierzęciu. Obroża zawiera dwie substancje czynne, którymi są propoksur i flumetryna, przez co jest ona skuteczna i może zapobiegać dodatkowo rozwojowi larw pcheł w sierści.

Produkt ten pies powinien nosić przez cały czas, jednak powinno się go zdjąć podczas kąpieli. Kiedy tylko sierść czworonoga wyschnie, należy założyć ją ponownie, aby zachować ciągłość ochrony przed pasożytami. W czasie jej noszenia mogą pojawić się pojedyncze przypadki inwazji kleszczy, jednak odpadną one samoistnie po 3 dniach, bez ssania krwi.

Opinie o obrożach przeciw kleszczom tego producenta są pozytywne, tak samo jest w przypadku tego modelu. Konsumenci doceniają go za łatwość zakładania na szyję psa, a także bezpieczeństwo. Zawarte w produkcie substancje aktywne są wchłaniane przez skórę zwierząt w stopniu znikomym i przez to nie stanowią żadnego zagrożenia.

Bayer Kiltix to obroża przeciw kleszczom przeznaczona dla średniej wielkości psów. Długość produktu wynosi 53 cm. Okres przydatności wynosi 6 miesięcy.

 

Zalety

Bezpieczeństwo: Jak zapewnia producent, stosowanie obroży jest bezpieczne dla czworonogów. Nie trzeba się więc obawiać, że po jej założeniu pies poczuje się źle i konieczne okaże się zdjęcie produktu.

Skład: Obroża zawiera propoksur i syntetyczny pyretroid. Skuteczność działania wspomnianych składników została potwierdzona licznymi badaniami, co daje pewność, że model zapewnia bardzo dobrą ochronę.

Jakość: Z uwagi na to, że produkt zrobiono z wytrzymałych tworzyw nie ma ryzyka, że obroża uszkodzi się przed upływem okresu przydatności, czyli 6 miesięcy. Nie musimy się więc martwić, że konieczny okaże się zakup nowego modelu.

 

Wady

Zapach: Produkt ma intensywny, drażniący zapach, który unosi się w mieszkaniu i okazuje się uciążliwy dla właścicieli, a nierzadko także dla pupili.

 

 

 

 

Scalibor ProtectorBand 65CM

 

Obroża Scalibor ProtectorBand 65CM zapewnia ochronę przeciwko kleszczom i pchłom przez okres od 5 miesięcy do 6 miesięcy. Zastosowaną w niej substancją aktywną jest deltametryna, która zapobiega także ugryzieniom i żerowaniu na skórze komarów.

Produkt nie ma drażniącego zapachu i jest wodoodporny. Ma długość wynoszącą 65 cm i jest przeznaczona dla średnich ras psów. Jego działanie jest w pełni bezpieczne dla zwierząt, dlatego można go zastosować nawet w przypadku suk w ciąży lub karmiących. Nie należy go jednak stosować u kotów.

Jak twierdzą konsumenci, ta obroża zasługuje na uwagę głównie ze względu na skuteczność działania. Właściwą ochronę zapewnia jednak po ok. 7 dniach od jej założenia, dlatego najlepiej założyć ją jeszcze przed rozpoczęciem sezonu wzmożonej aktywności kleszczy i pcheł.

Obroża Scalibor ProtectorBand chroni psy przed kleszczami, pchłami i komarami. Okres działania wynosi od 5 do 6 miesięcy. Produkt ma długość równą 65 cm.

 

Zalety

Zastosowanie: Konsumenci doceniają to, że obroża może być stosowana u suk karmiących i w ciąży. Sprawia to, że produkt jest bardziej uniwersalny.

Skuteczność: Wiele osób zapewnia, że model wyróżnia skuteczne działanie. Obroża dobrze zabezpiecza przed kleszczami.

Dopasowanie: Produkt łatwo dopasować do wielkości zwierzaka. Długość opaski można regulować, dzięki czemu nie ma obaw, że obroża będzie uwierać naszego pupila.

 

Wady

Działanie: Produkt zaczyna działać dopiero po tygodniu od założenia, dlatego też trzeba pamiętać o zakupie obroży z odpowiednim wyprzedzeniem. W innym wypadku nie zapewni ona odpowiedniej ochrony.

Opakowanie: Pewna grupa konsumentów twierdzi, że opakowanie nie zostało wykonane solidnie, dlatego łatwo je uszkodzić.

 

 

 

 

Bros Happs

 

Jeśli interesuje Cię dobra i tania obroża przeciw kleszczom, to produkt Bros Happs może zwrócić Twoją uwagę. Jest on przeznaczony dla dużych psów lub kotów i zapewnia ochronę przeciw pchłom oraz innym pasożytom przez okres 4 miesięcy.

Obroża ta ma długość wynoszącą 60 cm. Nie wydziela silnego, uciążliwego dla zwierząt zapachu i jest odporna na działanie wody. Można ją stosować zarówno długotrwale, jak również wyłącznie w okresie bardzo silnej inwazji kleszczy. Substancjami czynnymi, które wykorzystano do zapewnienia skutecznej ochrony są permetryna i butotlenek piperonylu.

Konsumenci doceniają ten produkt za skuteczność, która idzie w parze z niewygórowaną ceną. Dzięki niemu bez obaw można zabrać swojego czworonoga na spacer do parku, czy na łąkę. Ponadto ma on dobre zapięcie, przez co można mieć pewność, że zwierzę nie zgubi swojej obroży w czasie zabawy.

Bros Happs to dobra obroża przeciw kleszczom do 10 zł. Produkt przeznaczony jest dla dużych psów. Długość opaski wynosi 60 cm.

 

Zalety

Jakość: Obroże wykonano z solidnych materiałów, co ogranicza ryzyko jej uszkodzenia. Czas działania produktu wynosi do 6 miesięcy. Jak potwierdzają konsumenci, produkt jest trwały i nie jest podatny na przetarcia.

Działanie: Model nie tylko chroni przed kleszczami, ale także gwarantuje ochronę przed pchłami.

 

Wady

Zapach: W opiniach Internautów pojawia się informacja, że opaska wydziela nieprzyjemny zapach, który unosi się po całym domu. Jest to uciążliwe, szczególnie jeśli pupil mieszka w domu.

Wodoodporność: Choć producent zapewnia, że produkt jest wodoodporny, warto przed kąpaniem psa ściągnąć obrożę. Część użytkowników wskazuje, że po zamoczeniu opaska traci swoje właściwości.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką obrożę przeciw kleszczom kupić?

 

Kleszcze to małe pajęczaki, które mogą wywołać poważne problemy zdrowotne nie tylko u ludzi, ale również u zwierząt. Zaczynają być one aktywne na przełomie marca i kwietnia, dlatego chcąc wyjść ze swoim czworonogiem na spacer, kiedy zrobi się ciepło trzeba go odpowiednio zabezpieczyć. W tym pomocna może być specjalna obroża na kleszcze, która będzie odstraszać nie tylko kleszcze, ale i pchły, czy inne pasożyty. Przy zakupie odpowiedniego produktu tego typu, trzeba wziąć kilka istotnych aspektów. Dzięki temu poradnikowi dowiesz się, jaką obrożę przeciw kleszczom wybrać, by Twój pies lub kot był bezpieczny na spacerach.

Obroże przeciw kleszczom – zalety

Wbrew pozorom, najlepsze obroże przeciw kleszczom nie są zbędnym wydatkiem. Choć producenci w opisie swojego produktu często zastrzegają, że mimo jego założenia w skórę zwierzęcia może wszczepić się kleszcz, to zazwyczaj po upływie dwóch, niekiedy trzech dni odpada on samoistnie. Ponadto nie ma on ochoty na ssanie krwi, a to właśnie w ten sposób te pasożyty przenoszą różne choroby.

Poza tym, obroże cechuje znacznie dłuższy czas działania niż specjalnych kropel. Kiedy założymy ją zwierzęciu tuż przed rozpoczęciem się sezonu wzmożonej aktywności kleszczy, nasz ulubieniec będzie chroniony przez długi czas, od 4 miesięcy do nawet 8 miesięcy. Oznacza to, że będzie ona działać praktycznie przez cały okres, kiedy kleszcze mogą zaatakować.

 

Długość

Jeśli chcemy kupić swojemu pupilowi obrożę na kleszcze, to pod uwagę musimy wziąć przede wszystkim jej długość. Im większy będzie pies, czy kot, tym dłuższego produktu będziemy potrzebować. Podczas zakupów sprawdzajmy więc, jaką dany model ma długość, aby podczas jego zakładania nie okazało się, że jest zbyt krótki. Zazwyczaj każda najlepsza obroża przeciw pchłom i kleszczom dla psa jest przedłużona o kilka centymetrów, dlatego po zapięciu trzeba odciąć część, która odstaje. Dzięki temu psu lub kotu nic nie będzie przeszkadzać i będzie mógł się on swobodnie bawić.

 

Masa zwierzęcia

Poszczególne modele obroży przeciw kleszczom będą różnić się także zawartością substancji czynnych, które będą odstraszać pasożyty. Mniejsze zwierzęta ważące do 8 kg, potrzebują mniejszego stężenia substancji niż te większe, powyżej 8 kg. Mowa tu zwłaszcza o psach dużych ras, których waga może przekraczać kilkadziesiąt kilogramów.

Przed udaniem się na zakupy warto sprawdzić, ile dokładnie waży nasz pupil. W ten sposób kupimy odpowiedni produkt i zapewnimy mu właściwą ochronę. Nawet, jeśli uda nam się zapiąć na jego szyi obrożę mniejszą niż zazwyczaj nie oznacza to, że będzie ona odstraszać pasożyty. Istotne jest stężenie odpowiednich substancji. Jeśli będzie ono za małe w porównaniu do masy zwierzęcia, ochrona z pewnością nie będzie właściwa.

 

Substancje aktywne – jaka jest najlepsza obroża przeciw kleszczom?

Większość dostępnych na rynku obroży wykorzystuje połączenie dwóch aktywnych substancji. Zazwyczaj będzie to imidaklopryd lub propoksur połączony z flumetryną. Imidaklopryd to substancja działająca głównie na układ nerwowy owadów i różnego rodzaju pasożytów. Jest zatem mało toksyczny dla ssaków. Propoksur cechuje szerokie i skuteczne działanie, ale jest ono dość krótkotrwałe. Poza tym, jest on szkodliwy dla kotów. Z kolei flumetryna, która najczęściej jest drugim składnikiem aktywnym obroży, wykazuje działanie nie tylko odstraszające, ale również owado- i roztoczobójcze.

To bardzo ważne, by sprawdzać, jakie substancje zawiera wybrany przez nas produkt. Przy wyborze obroży z niewłaściwymi dla danego gatunku składnikami, możemy wywołać u naszego czworonoga problemy zdrowotne, takie jak np. efekt neurotoksyczny (objawia się on m.in. bezwładem, czy porażeniem ruchowym).

 

Wodoodporność

Wodoodporność to cecha, którą powinna wykazywać przede wszystkim najlepsza obroża przeciw kleszczom dla psów. Większość z nich uwielbia kąpać się w rzece, czy w dużych kałużach w czasie spacerów. Dlatego też wybrany przez nas produkt powinien być w tym przypadku odporny na działanie wody. Inaczej już po jednej takiej kąpieli z obroży zostaną zmyte substancje aktywne. Co za tym idzie, ochrona przeciw kleszczom zostanie przerwana.

Nawet, jeśli uda nam się znaleźć obrożę wodoodporną, najlepiej zdejmować ją na czas kąpieli naszego pupila. Zwykle producenci zalecają, by założyć ją z powrotem dopiero w momencie, kiedy jego sierść całkowicie wyschnie. Ponadto niektóre produkty trzeba zdejmować zwierzęciu także na noc.

Zapach

To naturalne, że obroże przeciw kleszczom będą wydzielały specyficzny zapach. Starajmy się jednak kupować produkty, których woń nie będzie zbyt intensywna ani drażniąca zarówno dla nas, jak i dla zwierząt. Psy i koty mają znacznie lepszy węch niż ludzie, dlatego jeśli my będziemy wyczuwać zapach obroży, one będą go odczuwać w znacznie większym stopniu. W przypadku niektórych modeli intensywna woń substancji aktywnych będzie wyczuwalna tuż po wyjęciu go z opakowania, a potem stanie się bardzo delikatna.

 

Obroże przeciw kleszczom w dobrych cenach

Najtańsza obroża przeciw kleszczom dla kota czy psa kosztuje ok. 6-15 zł. Nie oznacza to, że jest ona np. mniej skuteczna. Wiele zależy od producenta oraz jej długości, która wiąże się z wykorzystaniem większej dawki odpowiednich składników. Za produkt najbardziej znanych marek w tej dziedzinie musimy zapłacić zazwyczaj 60-90 zł (zarówno dla mniejszych, jak i większych czworonogów).

 

 

Jak działa obroża przeciw kleszczom?

 

Właściciele domowych zwierząt z pewnością nie mają wątpliwości, jaka obroża przeciw kleszczom jest polecana przez doświadczonych weterynarzy. Wielu z nas nie potrafi jednak wyjaśnić, jak działają tego typu produkty. Chcesz się tego dowiedzieć? W takim razie koniecznie zapoznaj się z umieszczonymi poniżej informacjami.

 

Sposób działania obroży przeciw kleszczom

W obrożach na kleszcze czy pchły znaleźć można substancje, które odstraszają i tym samym zniechęcają do przebywania na skórze zwierząt larw oraz dorosłych osobników. W ten sposób dochodzi do zaburzenia cyklu rozwojowego pasożytów, w efekcie czego nie mogą się rozmnażać, ani żywić się krwią naszego pupila. Po zapięciu obroży na szyi zwierzęcia zawarte w niej składniki aktywne przenikają przez skórę na karku i zostają rozprowadzone na całym ciele pupila. Z uwagi na to, że proces wchłaniania składników odbywa się stopniowo nasze czworonogi chronione są przez dłuższy czas, niekiedy nawet do 8 miesięcy (co odpowiada okresowi żerowania kleszczy). Obroża to według wielu konsumentów znacznie lepsze rozwiązanie niż kropelki, ponieważ nie musimy pamiętać o regularnej aplikacji preparatu co kilka tygodni i jednocześnie unikamy narażenia naszego ulubieńca na duży stres.

Jakie substancje stosuje się do produkcji obroży?

Składniki wykorzystywane do produkcji obroży na kleszcze muszą skutecznie odstraszać pasożyty, a jednocześnie nie wpływać negatywnie na zdrowie zwierząt domowych. W składzie takich produktów zwykle możemy znaleźć m.in. flumetrynę i fipronil. Dotyczy to przede wszystkim obroży przeznaczonych dla kotów. W produktach dedykowanych psom zazwyczaj są nieco mocniejsze składniki (np. permetryna).

Kupując obrożę dla swojego pupila musimy się upewnić, że jest całkowicie dla niego bezpieczna. Często takie produkty mają charakter uniwersalny i można je założyć psu lub kotu, jednak niektóre mają substancje toksyczne dla poszczególnych ras czy gatunków.

 

Działania niepożądane po założeniu obroży

Czasami zdarza się, że po założeniu obroży przeciw kleszczom u zwierząt pojawiają się działania niepożądane. W większości przypadków nie są one jednak zbyt groźne i nie wymagają interwencji weterynarza. Jeżeli nasz ulubieniec nie jest przyzwyczajony do ciągłego noszenia obroży na szyi, przez kilka dni może próbować ją zdjąć i drapać skórę na karku.

U bardziej wrażliwych zwierząt możemy zaobserwować delikatny rumień lub utratę sierści. Takie objawy znikają zazwyczaj po upływie maksymalnie 2 tygodni. W razie wątpliwości możemy wybrać się z czworonogiem do weterynarza, który zdecyduje, czy konieczne będzie zdjęcie obroży na kilka dni. W bardzo rzadkich przypadkach pojawiają się takie działania niepożądane, jak: zmiana apetytu, biegunka, osowiałość czy alergiczne zapalenie skóry. Objawy te dotykają jednak niewielki odsetek zwierząt.

 

Gdy mimo założenia obroży pojawi się kleszcz

Obroża przeciw kleszczom zaczyna w pełni chronić czworonoga przed pasożytami średnio po upływie 24 lub 48 godzin od założenia. Czasami mimo stosowania odpowiednich środków na skórze pupila i tak pojawiają się kleszcze, ale jeżeli mamy pewność, że wybraliśmy właściwy produkt i dobrze go założyliśmy, nie ma powodów do obaw. Niemniej jednak należy ściśle przestrzegać zasad producenta, co do użytkowania obroży. Po jej założeniu powinniśmy wstrzymać się z kąpielą czworonoga, aby nie zmniejszyć skuteczności działania substancji aktywnych. Kiedy po upływie kilku tygodni na skórze zwierzęcia wciąż znajdujemy kleszcze, najlepiej zmienić obrożę na taką oferowaną przez bardziej renomowaną markę.

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

Max

April 24, 2022 at 8:46 pm

Nie ma co mamić ludziom oczy, ów Bayer nie działa. Sprawdzone na border collie

Odpowiadać
Zespół PlanujWłuczęgę.com

April 25, 2022 at 3:24 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za podzielenie się opinią.

Pozdrawiamy,
Zespół PlanujWłóczęgę.com

Odpowiadać