Ostatnio aktualizowane: 19.05.24

 

Szukasz skutecznej ochrony przed kleszczami dla swojego pupila? Jeśli tak, zachęcamy do przeczytania przygotowanego przez nas rankingu. Znajdziesz w nim opisy produktów o potwierdzonym przez konsumentów działaniu. Artykuł powstał po dokładnej analizie opinii wydawanych przez Internautów. Na pierwszym miejscu w zestawieniu znalazła się obroża przeciw kleszczom Bayer Foresto 70 cm. Choć produkt jest stosunkowo drogi, wiele osób decyduje się na jego zakup. Powodem niesłabnącej popularności modelu jest jego działanie. Zawarte w obroży składniki zapewniają bardzo dobrą ochronę przed kleszczami nawet do 8 miesięcy. Konsumenci zapewniają, że jakość wykonania modelu jest bardzo dobra. Na drugim miejscu w rankingu uplasowała się obroża przeciw kleszczom Bayer Foresto 38 cm. Opaska zabezpiecza także przed pchłami. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie jeszcze produkty są polecane przez Internautów, przejdź do naszego zestawienia. Jesteśmy pewni, że w artykule znajdziesz opaskę, która spełni Twoje oczekiwania.

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Jest to dobrze wykonana, trwała obroża, która skutecznie chroni pupila przed kleszczami i pchłami. Model ma długość 70 cm i może być regulowany. Produkt pokryto imidakloprydem oraz flumetryną - składniki te ostraszają pchły i kleszcze. Substancje są wodoodporne, dlatego obroża nie straci swoich właściwości, jeśli zwierzę wykąpie się w niej.

Wady

Działanie produktu jest osłabione u zwierząt o dużej masie i z długą sierścią. Skutkuje to łapaniem kleszczy w czasie spacerów, bo substancje w obroży nie są w stanie im przeciwdziałać.

Podsumowanie

Model przeznaczony jest dla większych zwierząt, których masa przekracza 8 kg. Obrożę pokryto substancjami aktywnymi, które szybko wchłaniają się przez skórę. Produkt jest bezwonny, dlatego zwierzę nie czuje dyskomfortu z powodu nieprzyjemnej woni. Produkt działa już po 2 dniach od założenia przez okres około 7 miesięcy.

Drugi wybór

Zalety

Model może być używany przez psy i koty przez okres 8 miesięcy. Obroża jest bezzapachowa, dlatego nie wpływa negatywnie na samopoczucie pupila. Produkt chroni zwierzę nie tylko przed kleszczami, ale również larwami pcheł. Model pomoże też w leczeniu alergicznego pchlego zapalenia skóry.

Wady

Niestety, należy poczekać aż obroża zacznie działać. Czas ten waha się między dwoma a kilkoma dniami. Jeśli wyjdziesz z pupilem na spacer chwilę po założeniu produktu, może on złapać kleszcza.

Podsumowanie

Dzięki obroży możesz uchronić swoje zwierzę przed wieloma typami pasożytów. Produkt jest wygodny i nie powoduje dyskomfortu w czasie noszenia. Model jest wodoodporny, więc nawet podczas kąpieli nie traci swoich prozdrowotnych właściwości. Obroża jest bardzo skuteczna.

Rozważ też

Zalety

Obroża zapewnia skuteczną ochronę przez okres 7 miesięcy. Długość produktu to 53 cm, jednak można go regulować tak, by zwierzę czuło się komfortowo. Model nie ma żadnego zapachu, dlatego nie wywołuje dyskomfortu u zwierząt. Dzięki dodatkowym substancjom, jak propoksur i flumetryna pupil jest też chroniony przed larwami pcheł.

Wady

Działanie produktu u zwierząt zakażonych kleszczami jest osłabione. Obroża pomaga walczyć z roztoczami u niewielkich psów, jednak może nie sprawdzić się w przypadku zwierząt o dużej masie.

Podsumowanie

Produkt dedykowany jest dla średnich psów i cechuje się dużą skutecznością. W czasie noszenia obroży zwierzę może zarazić się kleszczem, jednak roztocze samo opadnie po 3 dniach. Zawarte w produkcie składniki szybko wchłaniają się przez skórę, dlatego nie stanowią zagrożenia dla pupila.

 

 

Najlepsze obroże przeciw kleszczom w 2024 roku

 

Każdy pies lub kot wychodzący z domu powinien nosić na szyi obrożę, która będzie go chronić przed kleszczami. To małe pajęczaki, które są bardzo niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. U naszych czworonogów mogą wywoływać niebezpieczne choroby odkleszczowe, takie jak borelioza, babeszjoza, czy anaplasma. Mogą one nawet zagrażać ich życiu. Nasz ranking obroży przeciw kleszczom ma na celu pokazanie Ci produktów godnych Twojej uwagi.

 

Bayer Foresto 70CM

 

Produkt Bayer Foresto 70CM to obroża przeznaczona przede wszystkim dla psów, których masa przekracza 8 kg. Zastosowano w niej dwie substancje czynne, którymi są imidaklopryd oraz flumetryna. Dzięki temu odstrasza ona nie tylko kleszcze, ale również pchły. Obroża przeciw kleszczom Bayer jest bezzapachowa i wodoodporna, dlatego z pewnością nie będzie przeszkadzać noszącemu ją czworonogowi.

Obroża ma długość 70 cm i zapewnia skuteczną ochronę przez 8 miesięcy. W efekcie, noszący ją pies jest chroniony niemal przez cały okres aktywności kleszczy. Produkt ten może być stosowany także jako element terapii zwalczającej APZS, czyli alergiczne pchle zapalenie skóry. Działanie zapobiegające wszczepianiu kleszczy, w tym przypadku rozpoczyna się po ok. 2 dniach od założenia obroży.

Konsumenci doceniają ten produkt przede wszystkim za wysoką skuteczność i bardzo długi czas ochrony. Dzięki temu nie trzeba martwić się o swojego pupila, ponieważ będzie bezpieczny zarówno na spacerze w miejskim parku, jak i w lesie.

Bayer Foresto to obroża przeciw kleszczom przeznaczona dla psów ważących ponad 8 kg. Czas działania produktu to ok. 8 miesięcy. Długość modelu wynosi 70 cm.

 

Zalety

Właściwości: Prezentowana obroża jest bezzapachowa, więc nie musimy się obawiać, że będzie drażnić nie tylko psa, ale także domowników. Warto dodać, że produkt jest wodoodporny, dlatego nie traci swoich właściwości, nawet jeśli zostanie zamoczony.

Opakowanie: Solidnie opakowanie gwarantuje, że obroża nie ulegnie zniszczeniu w trakcie transportu. Pudełko jest szczelne, co zapewnia odpowiednią ochronę.

Regulacja: Model ma długość 70 cm, dlatego będzie odpowiedni także dla bardzo dużych psów. Wykonana z mocnych tworzyw klamerka ułatwia dostosowanie obroży do wielkości pupila.

Działanie: Produkt działa szybko – zapewnia ochronę przed kleszczami już po 2 dniach od założenia. Dzięki temu możemy bez obaw spacerować z psem niemalże tuż po zakupie obroży.

Skuteczność: Model nie tylko chroni przed kleszczami, ale także pozwala zwalczyć pchły i inne, niebezpieczne dla zdrowia czworonoga szkodniki.

 

Wady

Psy długowłose: W nielicznych opiniach można przeczytać, że obroża niewystarczająco dobrze chroni przed kleszczami psy długowłose.

 

 

 

 

Bayer Foresto 38CM

 

Obroża Bayer Foresto 38CM jest przeznaczona dla psów i kotów, których masa wynosi do 8 kg. Jest ona bezzapachowa, a jej długość wynosi 38 cm. Zapewnia skuteczną ochronę nie tylko przed kleszczami, ale i pchłami, która trwa aż 8 miesięcy. Dzięki temu produktowi można uchronić swojego czworonoga zarówno przed wszczepianiem się kleszczy, jak również rozwojem larw pcheł.

Obroża może być stosowana także w celu leczenia infestacji oraz alergicznego pchlego zapalenia skóry. W efekcie, z pomocą tylko jednego produktu możemy uchronić psa lub kota przed niemal wszystkimi pasożytami, które mogą negatywnie wpływać na jego zdrowie, czy nawet samopoczucie.

Jak twierdzą konsumenci, produkt ten zasługuje na uwagę przede wszystkim ze względu na długi okres ochrony. Jako, że obroża zaczyna działać we właściwy sposób po ok. 2 dniach od jej założenia, należy pomyśleć o jej zakupie jeszcze przed rozpoczęciem się sezonu wzmożonej aktywności kleszczy.

Bayer Foresto to obroża przeciw kleszczom dla małych psów i kotów, których waga nie przekracza 8 kg. Produkt działa przez 8 miesięcy od momentu założenia.

 

Zalety

Pchły: Prezentowana obroża zapewnia nie tylko ochronę przed kleszczami, ale także pozwala skutecznie pozbyć się pcheł. W efekcie produkt ma kompleksowe działanie – zapobiega rozprzestrzenianiu się różnego rodzaju szkodników.

Wodoodporność: Obroża jest wodoodporna, dlatego można kąpać pupila, bez konieczności jej zdejmowania. Dodatkowo nie trzeba się obawiać, że jeśli podczas spaceru nastąpi załamanie pogody i spadnie deszcz, produkt przestanie działać.

Skuteczność: Pozytywne opinie potwierdzają skuteczność działania obroży. Konsumenci zauważyli, że po jej zastosowaniu problem występowania kleszczy na skórze pupila zostaje ograniczony do minimum.

Jakość: Model wykonano z wytrzymałych tworzyw, dlatego możemy mieć pewność, że przez cały okres użytkowania obroża nie zerwie się z szyi. W związku z tym zwierzę będzie miało zapewnioną, skuteczną ochronę przez kilka miesięcy.

 

Wady

Alergia: Niektóre osoby zauważyły, że po założeniu obroży u zwierząt pojawia się reakcja alergiczna i konieczna okazuje się wizyta u weterynarza.

 

 

 

 

Bayer Kiltix 53CM

 

Produkt Bayer Kiltix 53CM zapewnia skuteczną ochronę przed kleszczami przez 7 miesięcy i jest przeznaczony dla psów średnich ras. Ma on długość 53 cm i jest bezzapachowy, dzięki czemu w żaden sposób nie będzie przeszkadzać noszącemu go zwierzęciu. Obroża zawiera dwie substancje czynne, którymi są propoksur i flumetryna, przez co jest ona skuteczna i może zapobiegać dodatkowo rozwojowi larw pcheł w sierści.

Produkt ten pies powinien nosić przez cały czas, jednak powinno się go zdjąć podczas kąpieli. Kiedy tylko sierść czworonoga wyschnie, należy założyć ją ponownie, aby zachować ciągłość ochrony przed pasożytami. W czasie jej noszenia mogą pojawić się pojedyncze przypadki inwazji kleszczy, jednak odpadną one samoistnie po 3 dniach, bez ssania krwi.

Opinie o obrożach przeciw kleszczom tego producenta są pozytywne, tak samo jest w przypadku tego modelu. Konsumenci doceniają go za łatwość zakładania na szyję psa, a także bezpieczeństwo. Zawarte w produkcie substancje aktywne są wchłaniane przez skórę zwierząt w stopniu znikomym i przez to nie stanowią żadnego zagrożenia.

Bayer Kiltix to obroża przeciw kleszczom przeznaczona dla średniej wielkości psów. Długość produktu wynosi 53 cm. Okres przydatności wynosi 6 miesięcy.

 

Zalety

Bezpieczeństwo: Jak zapewnia producent, stosowanie obroży jest bezpieczne dla czworonogów. Nie trzeba się więc obawiać, że po jej założeniu pies poczuje się źle i konieczne okaże się zdjęcie produktu.

Skład: Obroża zawiera propoksur i syntetyczny pyretroid. Skuteczność działania wspomnianych składników została potwierdzona licznymi badaniami, co daje pewność, że model zapewnia bardzo dobrą ochronę.

Jakość: Z uwagi na to, że produkt zrobiono z wytrzymałych tworzyw nie ma ryzyka, że obroża uszkodzi się przed upływem okresu przydatności, czyli 6 miesięcy. Nie musimy się więc martwić, że konieczny okaże się zakup nowego modelu.

 

Wady

Zapach: Produkt ma intensywny, drażniący zapach, który unosi się w mieszkaniu i okazuje się uciążliwy dla właścicieli, a nierzadko także dla pupili.

 

 

 

 

Scalibor ProtectorBand 65CM

 

Obroża Scalibor ProtectorBand 65CM zapewnia ochronę przeciwko kleszczom i pchłom przez okres od 5 miesięcy do 6 miesięcy. Zastosowaną w niej substancją aktywną jest deltametryna, która zapobiega także ugryzieniom i żerowaniu na skórze komarów.

Produkt nie ma drażniącego zapachu i jest wodoodporny. Ma długość wynoszącą 65 cm i jest przeznaczona dla średnich ras psów. Jego działanie jest w pełni bezpieczne dla zwierząt, dlatego można go zastosować nawet w przypadku suk w ciąży lub karmiących. Nie należy go jednak stosować u kotów.

Jak twierdzą konsumenci, ta obroża zasługuje na uwagę głównie ze względu na skuteczność działania. Właściwą ochronę zapewnia jednak po ok. 7 dniach od jej założenia, dlatego najlepiej założyć ją jeszcze przed rozpoczęciem sezonu wzmożonej aktywności kleszczy i pcheł.

Obroża Scalibor ProtectorBand chroni psy przed kleszczami, pchłami i komarami. Okres działania wynosi od 5 do 6 miesięcy. Produkt ma długość równą 65 cm.

 

Zalety

Zastosowanie: Konsumenci doceniają to, że obroża może być stosowana u suk karmiących i w ciąży. Sprawia to, że produkt jest bardziej uniwersalny.

Skuteczność: Wiele osób zapewnia, że model wyróżnia skuteczne działanie. Obroża dobrze zabezpiecza przed kleszczami.

Dopasowanie: Produkt łatwo dopasować do wielkości zwierzaka. Długość opaski można regulować, dzięki czemu nie ma obaw, że obroża będzie uwierać naszego pupila.

 

Wady

Działanie: Produkt zaczyna działać dopiero po tygodniu od założenia, dlatego też trzeba pamiętać o zakupie obroży z odpowiednim wyprzedzeniem. W innym wypadku nie zapewni ona odpowiedniej ochrony.

Opakowanie: Pewna grupa konsumentów twierdzi, że opakowanie nie zostało wykonane solidnie, dlatego łatwo je uszkodzić.

 

 

 

 

Bros Happs

 

Jeśli interesuje Cię dobra i tania obroża przeciw kleszczom, to produkt Bros Happs może zwrócić Twoją uwagę. Jest on przeznaczony dla dużych psów lub kotów i zapewnia ochronę przeciw pchłom oraz innym pasożytom przez okres 4 miesięcy.

Obroża ta ma długość wynoszącą 60 cm. Nie wydziela silnego, uciążliwego dla zwierząt zapachu i jest odporna na działanie wody. Można ją stosować zarówno długotrwale, jak również wyłącznie w okresie bardzo silnej inwazji kleszczy. Substancjami czynnymi, które wykorzystano do zapewnienia skutecznej ochrony są permetryna i butotlenek piperonylu.

Konsumenci doceniają ten produkt za skuteczność, która idzie w parze z niewygórowaną ceną. Dzięki niemu bez obaw można zabrać swojego czworonoga na spacer do parku, czy na łąkę. Ponadto ma on dobre zapięcie, przez co można mieć pewność, że zwierzę nie zgubi swojej obroży w czasie zabawy.

Bros Happs to dobra obroża przeciw kleszczom do 10 zł. Produkt przeznaczony jest dla dużych psów. Długość opaski wynosi 60 cm.

 

Zalety

Jakość: Obroże wykonano z solidnych materiałów, co ogranicza ryzyko jej uszkodzenia. Czas działania produktu wynosi do 6 miesięcy. Jak potwierdzają konsumenci, produkt jest trwały i nie jest podatny na przetarcia.

Działanie: Model nie tylko chroni przed kleszczami, ale także gwarantuje ochronę przed pchłami.

 

Wady

Zapach: W opiniach Internautów pojawia się informacja, że opaska wydziela nieprzyjemny zapach, który unosi się po całym domu. Jest to uciążliwe, szczególnie jeśli pupil mieszka w domu.

Wodoodporność: Choć producent zapewnia, że produkt jest wodoodporny, warto przed kąpaniem psa ściągnąć obrożę. Część użytkowników wskazuje, że po zamoczeniu opaska traci swoje właściwości.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką obrożę przeciw kleszczom kupić?

 

Kleszcze to małe pajęczaki, które mogą wywołać poważne problemy zdrowotne nie tylko u ludzi, ale również u zwierząt. Zaczynają być one aktywne na przełomie marca i kwietnia, dlatego chcąc wyjść ze swoim czworonogiem na spacer, kiedy zrobi się ciepło trzeba go odpowiednio zabezpieczyć. W tym pomocna może być specjalna obroża na kleszcze, która będzie odstraszać nie tylko kleszcze, ale i pchły, czy inne pasożyty. Przy zakupie odpowiedniego produktu tego typu, trzeba wziąć kilka istotnych aspektów. Dzięki temu poradnikowi dowiesz się, jaką obrożę przeciw kleszczom wybrać, by Twój pies lub kot był bezpieczny na spacerach.

Obroże przeciw kleszczom – zalety

Wbrew pozorom, najlepsze obroże przeciw kleszczom nie są zbędnym wydatkiem. Choć producenci w opisie swojego produktu często zastrzegają, że mimo jego założenia w skórę zwierzęcia może wszczepić się kleszcz, to zazwyczaj po upływie dwóch, niekiedy trzech dni odpada on samoistnie. Ponadto nie ma on ochoty na ssanie krwi, a to właśnie w ten sposób te pasożyty przenoszą różne choroby.

Poza tym, obroże cechuje znacznie dłuższy czas działania niż specjalnych kropel. Kiedy założymy ją zwierzęciu tuż przed rozpoczęciem się sezonu wzmożonej aktywności kleszczy, nasz ulubieniec będzie chroniony przez długi czas, od 4 miesięcy do nawet 8 miesięcy. Oznacza to, że będzie ona działać praktycznie przez cały okres, kiedy kleszcze mogą zaatakować.

 

Długość

Jeśli chcemy kupić swojemu pupilowi obrożę na kleszcze, to pod uwagę musimy wziąć przede wszystkim jej długość. Im większy będzie pies, czy kot, tym dłuższego produktu będziemy potrzebować. Podczas zakupów sprawdzajmy więc, jaką dany model ma długość, aby podczas jego zakładania nie okazało się, że jest zbyt krótki. Zazwyczaj każda najlepsza obroża przeciw pchłom i kleszczom dla psa jest przedłużona o kilka centymetrów, dlatego po zapięciu trzeba odciąć część, która odstaje. Dzięki temu psu lub kotu nic nie będzie przeszkadzać i będzie mógł się on swobodnie bawić.

 

Masa zwierzęcia

Poszczególne modele obroży przeciw kleszczom będą różnić się także zawartością substancji czynnych, które będą odstraszać pasożyty. Mniejsze zwierzęta ważące do 8 kg, potrzebują mniejszego stężenia substancji niż te większe, powyżej 8 kg. Mowa tu zwłaszcza o psach dużych ras, których waga może przekraczać kilkadziesiąt kilogramów.

Przed udaniem się na zakupy warto sprawdzić, ile dokładnie waży nasz pupil. W ten sposób kupimy odpowiedni produkt i zapewnimy mu właściwą ochronę. Nawet, jeśli uda nam się zapiąć na jego szyi obrożę mniejszą niż zazwyczaj nie oznacza to, że będzie ona odstraszać pasożyty. Istotne jest stężenie odpowiednich substancji. Jeśli będzie ono za małe w porównaniu do masy zwierzęcia, ochrona z pewnością nie będzie właściwa.

 

Substancje aktywne – jaka jest najlepsza obroża przeciw kleszczom?

Większość dostępnych na rynku obroży wykorzystuje połączenie dwóch aktywnych substancji. Zazwyczaj będzie to imidaklopryd lub propoksur połączony z flumetryną. Imidaklopryd to substancja działająca głównie na układ nerwowy owadów i różnego rodzaju pasożytów. Jest zatem mało toksyczny dla ssaków. Propoksur cechuje szerokie i skuteczne działanie, ale jest ono dość krótkotrwałe. Poza tym, jest on szkodliwy dla kotów. Z kolei flumetryna, która najczęściej jest drugim składnikiem aktywnym obroży, wykazuje działanie nie tylko odstraszające, ale również owado- i roztoczobójcze.

To bardzo ważne, by sprawdzać, jakie substancje zawiera wybrany przez nas produkt. Przy wyborze obroży z niewłaściwymi dla danego gatunku składnikami, możemy wywołać u naszego czworonoga problemy zdrowotne, takie jak np. efekt neurotoksyczny (objawia się on m.in. bezwładem, czy porażeniem ruchowym).

 

Wodoodporność

Wodoodporność to cecha, którą powinna wykazywać przede wszystkim najlepsza obroża przeciw kleszczom dla psów. Większość z nich uwielbia kąpać się w rzece, czy w dużych kałużach w czasie spacerów. Dlatego też wybrany przez nas produkt powinien być w tym przypadku odporny na działanie wody. Inaczej już po jednej takiej kąpieli z obroży zostaną zmyte substancje aktywne. Co za tym idzie, ochrona przeciw kleszczom zostanie przerwana.

Nawet, jeśli uda nam się znaleźć obrożę wodoodporną, najlepiej zdejmować ją na czas kąpieli naszego pupila. Zwykle producenci zalecają, by założyć ją z powrotem dopiero w momencie, kiedy jego sierść całkowicie wyschnie. Ponadto niektóre produkty trzeba zdejmować zwierzęciu także na noc.

Zapach

To naturalne, że obroże przeciw kleszczom będą wydzielały specyficzny zapach. Starajmy się jednak kupować produkty, których woń nie będzie zbyt intensywna ani drażniąca zarówno dla nas, jak i dla zwierząt. Psy i koty mają znacznie lepszy węch niż ludzie, dlatego jeśli my będziemy wyczuwać zapach obroży, one będą go odczuwać w znacznie większym stopniu. W przypadku niektórych modeli intensywna woń substancji aktywnych będzie wyczuwalna tuż po wyjęciu go z opakowania, a potem stanie się bardzo delikatna.

 

Obroże przeciw kleszczom w dobrych cenach

Najtańsza obroża przeciw kleszczom dla kota czy psa kosztuje ok. 6-15 zł. Nie oznacza to, że jest ona np. mniej skuteczna. Wiele zależy od producenta oraz jej długości, która wiąże się z wykorzystaniem większej dawki odpowiednich składników. Za produkt najbardziej znanych marek w tej dziedzinie musimy zapłacić zazwyczaj 60-90 zł (zarówno dla mniejszych, jak i większych czworonogów).

 

 

Jak działa obroża przeciw kleszczom?

 

Właściciele domowych zwierząt z pewnością nie mają wątpliwości, jaka obroża przeciw kleszczom jest polecana przez doświadczonych weterynarzy. Wielu z nas nie potrafi jednak wyjaśnić, jak działają tego typu produkty. Chcesz się tego dowiedzieć? W takim razie koniecznie zapoznaj się z umieszczonymi poniżej informacjami.

 

Sposób działania obroży przeciw kleszczom

W obrożach na kleszcze czy pchły znaleźć można substancje, które odstraszają i tym samym zniechęcają do przebywania na skórze zwierząt larw oraz dorosłych osobników. W ten sposób dochodzi do zaburzenia cyklu rozwojowego pasożytów, w efekcie czego nie mogą się rozmnażać, ani żywić się krwią naszego pupila. Po zapięciu obroży na szyi zwierzęcia zawarte w niej składniki aktywne przenikają przez skórę na karku i zostają rozprowadzone na całym ciele pupila. Z uwagi na to, że proces wchłaniania składników odbywa się stopniowo nasze czworonogi chronione są przez dłuższy czas, niekiedy nawet do 8 miesięcy (co odpowiada okresowi żerowania kleszczy). Obroża to według wielu konsumentów znacznie lepsze rozwiązanie niż kropelki, ponieważ nie musimy pamiętać o regularnej aplikacji preparatu co kilka tygodni i jednocześnie unikamy narażenia naszego ulubieńca na duży stres.

Jakie substancje stosuje się do produkcji obroży?

Składniki wykorzystywane do produkcji obroży na kleszcze muszą skutecznie odstraszać pasożyty, a jednocześnie nie wpływać negatywnie na zdrowie zwierząt domowych. W składzie takich produktów zwykle możemy znaleźć m.in. flumetrynę i fipronil. Dotyczy to przede wszystkim obroży przeznaczonych dla kotów. W produktach dedykowanych psom zazwyczaj są nieco mocniejsze składniki (np. permetryna).

Kupując obrożę dla swojego pupila musimy się upewnić, że jest całkowicie dla niego bezpieczna. Często takie produkty mają charakter uniwersalny i można je założyć psu lub kotu, jednak niektóre mają substancje toksyczne dla poszczególnych ras czy gatunków.

 

Działania niepożądane po założeniu obroży

Czasami zdarza się, że po założeniu obroży przeciw kleszczom u zwierząt pojawiają się działania niepożądane. W większości przypadków nie są one jednak zbyt groźne i nie wymagają interwencji weterynarza. Jeżeli nasz ulubieniec nie jest przyzwyczajony do ciągłego noszenia obroży na szyi, przez kilka dni może próbować ją zdjąć i drapać skórę na karku.

U bardziej wrażliwych zwierząt możemy zaobserwować delikatny rumień lub utratę sierści. Takie objawy znikają zazwyczaj po upływie maksymalnie 2 tygodni. W razie wątpliwości możemy wybrać się z czworonogiem do weterynarza, który zdecyduje, czy konieczne będzie zdjęcie obroży na kilka dni. W bardzo rzadkich przypadkach pojawiają się takie działania niepożądane, jak: zmiana apetytu, biegunka, osowiałość czy alergiczne zapalenie skóry. Objawy te dotykają jednak niewielki odsetek zwierząt.

 

Gdy mimo założenia obroży pojawi się kleszcz

Obroża przeciw kleszczom zaczyna w pełni chronić czworonoga przed pasożytami średnio po upływie 24 lub 48 godzin od założenia. Czasami mimo stosowania odpowiednich środków na skórze pupila i tak pojawiają się kleszcze, ale jeżeli mamy pewność, że wybraliśmy właściwy produkt i dobrze go założyliśmy, nie ma powodów do obaw. Niemniej jednak należy ściśle przestrzegać zasad producenta, co do użytkowania obroży. Po jej założeniu powinniśmy wstrzymać się z kąpielą czworonoga, aby nie zmniejszyć skuteczności działania substancji aktywnych. Kiedy po upływie kilku tygodni na skórze zwierzęcia wciąż znajdujemy kleszcze, najlepiej zmienić obrożę na taką oferowaną przez bardziej renomowaną markę.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 19.05.24

 

Rowery damskie – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Panie szukające odpowiedniego dla siebie roweru zachęcamy do zapoznania się z rankingiem, w którym opisaliśmy kilka godnych uwagi jednośladów. Wytypowaliśmy je po przeanalizowaniu opinii konsumentów. W zestawieniu prezentujemy pojazdy miejskie, jak również górskie. Na pierwszym miejscu plasuje się model Kross Trans 3.0 z 28-calowymi kołami i aluminiową ramą. Rower damski Kross ma bagażnik, błotniki, a także oświetlenie i osłonę na łańcuch. Jest on dobrze przystosowany do jazdy po mieście, jak również poza nim. Szeroki zakres przełożeń gwarantuje wygodne poruszanie się po płaskim i górzystym terenie ze stromymi podjazdami. Rower jest często chwalony za szerokie i dobrze wyprofilowane siodełko, dzięki któremu można pokonać wielokilometrowe trasy nie odczuwając przy tym dyskomfortu. Drugie miejsce zajmuje jednoślad Rower Crossowy Damski Romet Orkan 1D, który ma aluminiową ramę dostępną w kilku rozmiarach. Pojazd ten jest przystosowany do jazdy na bardziej wymagającym terenie. 21 biegów sprawia, że użytkownik dobierze bez problemu właściwy do najtrudniejszej ścieżki.

10 najlepszych rowerów damskich. Opinie w 2024 roku

 

Rower turystyczny damski to sprzęt, który przyda każdej pani, niezależnie od wieku. Taki sprzęt utrzymuje dobrą kondycję i zdrowie właściciela. Ale niezliczona ilość dostępnych modeli może przyprawić o zawrót głowy. Dlatego, aby ułatwić zakup i pomóc wybrać dobry i tani rower damski, przedstawiamy pięć modeli. Opiszemy ich cechy oraz opinie użytkowników.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Jednoślad ma aluminiową ramę, która nie jest podatna na odkształcenia. Wyposażono go w błotniki, przednią i tylną lampę oraz osłonę na łańcuch. Siodełko jest miękkie i odpowiednio szerokie, nie powoduje otarć skóry w okolicach ud.

Wady

Jak twierdzą niektóre Panie, pedały zostały w nieodpowiedni sposób wyprofilowane i często ześlizgują się z nich stopy. To utrudnia czerpanie przyjemności z rowerowej przejażdżki.

Podsumowanie

Rower waży niecałe 17 kg. Ma on 21 biegów, dlatego zapewnia komfortową jazdę po płaskiej nawierzchni, a także pod górkę. Jednoślad wyposażono w hamulce V-brake i amortyzowany wspornik siodełka. Model ma 28-calowe koła. Zapewniają one dobrą przyczepność do podłoża i umożliwiają jazdę z dużą prędkością.

Drugi wybór

Zalety

Model jest ceniony za dobrą jakość w przystępnej cenie. Panie doceniają wyposażenie roweru w 21 biegów, duże 28 calowe koła i dostępność roweru w trzech wersjach rozmiarowych.

Wady

To typowy rower crossowy, do wykorzystania go podczas jazd miejskich trzeba go doposażyć w oświetlenie, które jest wymagane na drogach publicznych po zmroku.

Podsumowanie

Konstrukcja, w dużej mierze aluminiowa sprawia, że rower charakteryzuje niewielka waga. Jednocześnie rower zachowuje odpowiednią sztywność i wytrzymałość podczas jazdy w trudnym terenie.

Rozważ też

Zalety

Rower miejski w białej, z czarnymi akcentami kolorystyce i wygodnej ramie typu „holenderka” jest estetycznym i wygodnym środkiem transportu w mieście.

Wady

Sprzęt jest przeznaczony do miejskiego użytkowania, ale nie wyposażono go w kosz na przewożone akcesoria. Każda z pań musi doposażyć pojazd w niego samodzielnie.

Podsumowanie

To rower z kompletnym miejskim wyposażeniem, na które składają się światła, osłona łańcucha, stopka, błotniki i bagażnik. Panie z powodzeniem mogą podróżować w sukience.

 

 

Rower Kross damski

 

1. Turystyczne rowery damskie Kross Trans 3.0

 

Aktywnym fizycznie Paniom z pewnością przypadnie do gustu rower Kross Trans 3.0 z kołami w rozmiarze 28 cali. Zapewniają one dobrą przyczepność do podłoża, umożliwiają łatwe omijanie przeszkód na drodze, a także rozwijanie dużej prędkości jazdy. Istotne jest to, że jednoślad ma dodatkowe wyposażenie pozytywnie wpływające na komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. Mowa tu o bagażniku, błotnikach, oświetleniu i osłonie na łańcuch.

Pojazd waży ok. 17 kg. Rama została wykonana z aluminium i jest dostępna w kilku rozmiarach, dlatego można ją dopasować do swojego wzrostu. Jednoślad ma hamulce V-brake, które w razie potrzeby możemy szybko naprawić, także w czasie wycieczki. Szeroki zakres przełożeń (21 biegów) umożliwia wygodną jazdę pod górę.

Większość kobiet uważa, że rower jest solidny, ładnie się prezentuje, a w dodatku dobrze sprawdza się nie tylko w mieście, ale i poza nim. Ponieważ rama jest obniżona Panie mogą swobodnie jeździć w spódnicy czy dłuższym płaszczu. Duże koła pozwalają na łatwe pokonywanie wysokich krawężników. Niejednej pani Kross Trans 3.0 jawi się jako najlepszy rower damski.

Rower Kross Trans 3.0 waży niecałe 17 kg. Wyposażono go w koła w rozmiarze 28 cali. Materiałem wykonania ramy jest aluminium.

 

Zalety

Dodatkowe wyposażenie: To pojazd z dodatkowym wyposażeniem, czyli: błotnikami, bagażnikiem, oświetleniem i osłoną na łańcuch.

Umożliwia jazdę w spódnicy: Rama jest obniżona, dlatego Panie mogą jeździć na rowerze w spódnicy, sukience i dłuższym płaszczu.

Szerokie siodełko: Siodełko jest szerokie i miękkie, nie powoduje otarć skóry w okolicach ud, nawet po kilku godzinach jazdy.

Duża ilość biegów: Jednoślad ma 21 biegów, dlatego zapewnia m.in. komfortowy podjazd pod górę.

Łatwe omijanie przeszkód: Duże koła pozwalają na łatwe omijanie przeszkód na drodze, jak również rozwijanie dużych prędkości.

 

Wady

Źle wyprofilowane pedały: Część kobiet narzeka, że pedały nie są w odpowiedni sposób wyprofilowane. Przez to stopy wciąż się z nich ześlizgują, co przeszkadza zwłaszcza podczas dłuższej przejażdżki.

 

 

 

 

Rower crossowy damski 

 

2. Rower Crossowy Damski Romet Orkan 1D

 

Dużym zainteresowaniem pań cieszy się rower crossowy damski Romet Orkan 1D. Model przyciąga użytkowniczki pięknym białym kolorem, dobrą jakością i przystępną ceną. Jest on dostępny w trzech rozmiarach: S z ramą o wielkości 15 cali, M – z 17’’ ramą i rozmiarze L, który jest zaopatrzony w ramę 19 cali.

W każdym z rozmiarów jest to rama alu 6061. Również koła o wielkości 28’’ w każdej wersji są te same. Ten najlepszy rower damski w rozmiarze 17 cali waży 14,5 kg, wyposażono go w 21 biegów, które obsługują przerzutki: Shimano FD-TY510 z przodu i Shimano Acera RD-M360 z tyłu. Romet Orkan 1D ma mechaniczne tarczowe hamulce – model Shimano BR-TX805 o średnicy tarczy hamulcowej 160 mm.

Niewielką wagę ten lekki rower damski zawdzięcza wykorzystaniu aluminium do wielu podzespołów. Nie tylko wspomniana rama, ale też kierownica i jej mostek, sztyca czy widelec, a także piasty z przodu i tyłu wykonano z aluminium. Widelec dodatkowo jest amortyzowany i pochłania wstrząsy powstające na nierównym podłożu. 

 

 

 

 

Rower miejski damski

 

3. Rower Miejski Damski Indiana Moena A7ZP

 

Opinie o rowerach damskich Indiana Moena A7ZP przekazują, że ta typowa „holenderka” jest doskonałą alternatywą na miejskie korki. Starannie wyprofilowana rama pozwala na łatwe i szybkie wsiadanie i zsiadanie nawet posiadaczkom sukienek. Jednocześnie rower, jak na w pełni wyposażony rower miejski, charakteryzuje bardzo niska waga.

Przy ramie 18 cali, czyli rowerze przeznaczonym dla pań o wzroście od 160 do 185 cm, cały rower waży zaledwie 15,5 kg. Na wyposażenie pojazdu składa się szereg elementów wymaganych przy użytkowaniu go na drogach publicznych. Rower wyposażono w pełne oświetlenie z przodu i z tyłu, dzwonek, osłonę łańcucha, błotniki i bagażnik.

Rower też uzbrojono w 7 biegów marki Shimano Tourney, hamulec przedni V-Brake i tylny Torpedo marki Indiana. Komfort jazdy zapewniają rowerzyście duże 28 calowe koła oraz zaopatrzone w sprężyny – szerokie, wygodne siodełko, a zaufanie do produktu wzbudza udzielona przez producenta 5 letnia gwarancja na pojazd. 

 

 

 

 

Rower górski damski

 

4. Górski Rower Damski Merida Matts 7. 15-D

 

Górski rower damski Merida Matts 7. 15-D to precyzyjnie wykonana konstrukcja zapewniająca sprawność i wygodę podczas jazdy po nierównych kamienistych ścieżkach. Takie cechy rower ma dzięki zastosowaniu w nim kół o wielkości 27,5 cala, które zapewniają lepszą trakcję od 26’’ a jednocześnie są lżejsze od pojazdów, w których zastosowano koła 28 czy 29 calowe.

Skuteczność hamowania zapewniają tu hydrauliczne hamulce tarczowe Shimano ST-EF505, zapewniające natychmiastowe działanie nawet gdy droga jest mokra i śliska. Według wielu cyklistów te najlepsze rowery damskie są adresowane zarówno do młodzieży, osób szukających rowerów MTB, jak i tych, którzy na co dzień dojeżdżają rowerem do szkoły czy pracy.

Dzięki zastosowaniu ramy wykonanego z technoformowanego aluminium 6061 rower charakteryzuje niewielka waga, a przystosowanie konstrukcji do zamontowania błotników, bagażnika czy stopki pozwala na wykorzystanie jednośladu w różnych zastosowaniach. Każdy z użytkowników będzie w stanie dobrać rozmiar do swojego wzrostu, bowiem producent oferuje szeroką ich gamę: XS, S, M, L, czyli dla użytkowników poniżej wzrostu 163 cm, aż do wzrostu powyżej 182 cm.

 

 

 

 

Rower trekkingowy damski

 

5. Rower Trekkingowy Damski Kross Trans 1.0 Sr 28

 

Rower trekkingowy damski Kross Trans 1.0 Sr 28 o kolorze ramy czerwonym wykończonym z połyskiem cieszy się sporym powodzeniem u kobiet. Rower ma aluminiową ramę wielkości 17 cali, koła 28 cali i 21 biegów zarządzanych zewnętrznymi przerzutkami. Warto też zwrócić uwagę na takie elementy roweru jak amortyzowany przód, ze skokiem amortyzatora 30 mm, korbę trzyrzędową WHEEL TOP czy pedały platformowe.

W rowerze wykorzystano widelec Kross , przerzutki zarówno z tyłu jak i z przodu firmy SUNRACE oraz hamulce niezawodnej firmy V-BRAKE. Ponadto ten rower trekkingowy damski wyposażono w takie elementy jak bagażnik, błotniki, oświetlenie, osłona łańcucha i stopkę. Zatem wyposażenie to pozwala na użytkowanie pojazdu w mieście, a także na wykorzystanie na przykład przy dojazdach do pracy czy szkoły.

Waga całego roweru wynosi 17,3 kg, co wraz z bogatym wyposażeniem stawia ten rower damski z przerzutkami na poziomie średnich wartości. Panie twierdzą, że dzięki wyprostowanej sylwetce jazda na rowerze jest wygodna zarówno po mieście jak i podczas wycieczek za miasto.

 

 

 

 

Rower elektryczny damski

 

6. Rower Elektryczny Damski Indiana E-City 28

 

Coraz większą popularnością cieszą się rowery elektryczne, zatem w naszym rankingu też nie mogło ich zabraknąć. Tym, który wybraliśmy podpierając się opiniami klientów jest rower elektryczny damski Indiana E-City 28. Na jednym ładowaniu akumulatora rower ten pokona 45 km, co jest możliwe za sprawą baterii litowo-jonowej, której pojemność wynosi 7,8 Ah, a żywotność sięga 700 ładowań.

Opisywany rower elektryczny damski napędzany jest bezszczotkowym silnikiem o mocy 250 W, który został umieszczony w piaście tylnego koła. Ponadto rower wyposażono w koła o wielkości 28 cali, aluminiową ramę o wielkości 17 cali oraz sprawne hamulce firmy V-BRAKE. Rower wyposażono też w 6 biegów zarządzanych manetkami SKILFUL, które płynnie i bezawaryjnie dopasowują biegi do warunków i ukształtowania terenu.

Do dyspozycji użytkownika pozostaje też prędkościomierz z wyświetlaczem przydatny szczególnie przy wykorzystaniu silnika elektrycznego. Ponadto pojazd ten został wyposażony w niezbędne elementy wyposażenia usprawniające jazdę jak wygodne siodełko, regulowaną kierownicę, czy miękkie okładziny rączek kierownicy. Mamy tu też oświetlenie, bagażnik, uchwyt na telefon, dzwonek, stopkę i ładowarkę. 

 

 

 

 

Rower holenderski damski

 

7. Rower Holenderski Damski Maltrack Citybike Dreamer 28

 

Rower holenderski damski Maltrack Citybike Dreamer 28 to typowy rower miejski o dużych kołach o rozmiarze 28 cali bez problemu pokonujących miejskie krawężniki. Malowana na kolor miętowy i utrzymana w połysku stalowa rama w rozmiarze 18 cali sprawi, że rower przypadnie do gustu niejednej pani.

Rower wyposażono też w ergonomiczne, montowane na sprężynie, siodło, bagażnik z udźwigiem 5 kg i szerokie, platformowe, antypoślizgowe pedały. Na sprawność funkcjonowania wpływają mechaniczne hamulce V-Brake Power for alloy, manetki Shimano sis index Revoshift i przerzutki Shimano Tourney Tz zarządzające 6 biegami oraz wolnobieg Shimano MF-TZ500-6. Natomiast o wygodzie użytkowania miejskiego stanowi fakt wyposażenia roweru w błotniki i osłonę łańcucha, a także koszyka z uchwytem PARIS umieszczonego na kierownicy pojazdu.

Rower holenderski damski swój elegancki wygląd zawdzięcza nie tylko subtelnemu miętowemu kolorowi, ale też temu, że opony pojazdu z boku wykończono w białym kolorze. Rower jest przystosowany do maksymalnego obciążenia 120 kg, a jego waga wynosi 15,2 kg.

 

 

 

 

Rower szosowy damski

 

8. Rower Szosowy Triban Regular Damski

 

Rower szosowy Triban Regular damski cechuje niezwykle lekka waga, bo jest to zaledwie 9,95 kg przy rozmiarze XS. Jest to wynikiem zastosowanych materiałów takich jak aluminium 6061 do ramy i karbonu do wykonania widelca. Rower szosowy damski  jest dostępny od rozmiaru XS do M tym samym jest dostępny dla pań o wzroście od 150 do 176 cm. W modelu tym zastosowano koła Aero Btwin o wielkości 28 cali, które opatrzono Michelin Dynamic sport 700X25.

Cała konstrukcja roweru została wykonana pod budowę anatomiczną kobiety. Począwszy od geometrii odpowiedzialnej za pozycję ciała podczas jazdy (w tym odpowiedniej konstrukcji siodełko damskie ergofit) zapewniającej bardziej wyprostowaną pozycję podczas jazdy, po precyzję prowadzenia wyrażoną przez karbonowy widelec oraz napęd Shimano Sora przedni i tylny, specjalnie przystosowany dla pań.

Wspomnieć warto jeszcze o aluminiowych mostku i kierownicy B’TWIN SPORT, a także hamulcach szczękowych Shimano Sora. Rower nawet kupiony przez Internet przychodzi złożony i po zerowym przeglądzie, zadaniem użytkownika jest jedynie ustawić kierownicę i przykręcić pedały.

 

 

 

 

Rower Romet damski

 

9. Rower Damski Romet Symfonia 2.0

 

Rower damski Romet Symfonia 2.0 to model chętnie kupowany przez panie poruszające się po mieście na niezbyt długich dystansach. Ze względu na kształt ramy wygodnie się na niego wsiada i zsiada nawet pani będącej w sukience. Rama wykonana z aluminium o wielkości 19 cali, w opisywanym modelu, została pomalowana na kolor różowy, ale producent udostępnia również inne pastelowe kolory.

Rower Romet damski waży 16,8 kg i zastosowano w nim koła o wielkości 26 cali. W piaście koła zostały umieszczone przerzutki, rower wyposażono w 3 biegi, oraz amortyzację przedniego koła. Tym co się paniom podoba w tym modelu to ładnie korespondujący kolor różowej błyszczącej ramy z bokiem białych opon. Panie cenią też wyposażenie roweru pozwalające na wygodne miejskie wykorzystanie pojazdu.

Błotniki i osłona łańcucha nie brudzą ubrania podczas niepogody, oświetlenie pozwala na jazdę po zmroku, stopka umożliwia chwilowe odstawienie roweru, a dzwonek ostrzega innych. Rower waży 16,8 kg i jest przystępny cenowo. 

 

 

 

 

Rower damski z przerzutkami

 

10. Rower Damski z Przerzutkami Goetze Mood 28

 

Rower damski z przerzutkami Goetze Mood 28 to model dla dziewczynki lub drobnej kobiety, bo rozmiar ramy opisywanego modeli to 17 cali, a rozmiar kół wynosi 26 cali. Do budowy ramy wykorzystano tu stal, co nie wpłynęło znacząco na ciężar, bo waga całkowita roweru to 15 kg.

Tym co z pewnością zaciekawi potencjalne użytkowniczki jest fakt, że model ten jest dostępny z ramą w następującej kolorystyce: Błękitny, różowy, kremowo- biały, osłona na łańcuch, siodło, bagażnik i manetki zawsze pozostają białe. Białe też są boki opon, co doskonale współgra kolorystycznie z pastelowym różem, błękitem i białym kremem. Rower wyposażono w 6 biegów Shimano® wraz z kompletnym osprzętem tej firmy, a także szerokie, wygodne siodełko damskie Goetze CityLine oraz hamulce aluminiowe V-break.

Poza wspomnianymi już bagażnikiem, błotnikami i osłoną łańcucha, mamy tu jeszcze bateryjne oświetlenie przednie i tylne, stopkę oraz koszyk do przewożenia bagaży. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki rower damski kupić?

 

Tematem dzisiejszego poradnika jest odpowiedź na pytanie: jaki jest najlepszy rower damski. Do niedawna tak zwana damka to był rower ze specjalnie obniżoną ramą, często też określany jako rower holenderski damski. Również dzisiejsze rowery damskie spotkamy z „damską” ramą, jednak głównie w segmencie rowerów miejskich. Natomiast producenci rowerów górskich, czy szosowych stosują w tym zakresie bardzo różne rozwiązania.

Wygląd

Dla wielu kobiet, obok funkcjonalności roweru, ważny jest przede wszystkim jego wygląd. Obecny rynek oferuje rowery damskie w dobrych cenach w bardzo szerokiej kolorystyce, począwszy od białego koloru, poprzez róże i żółcie, do kolorów klasycznych. W tej bogatej kolorystyce królują przede wszystkim tanie rowery damskie miejskie. Obecnie modne są stylizowane na kształty sprzed kilkudziesięciu lat, a także wzorowane na stylu holenderskim czy skandynawskim.

 

Waga

Jedna z ważniejszych cech roweru damskiego. Przecież użytkowanie roweru to także jego przenoszenie po schodach, czy innych przeszkodach. Jak wiadomo panie są nieco drobniejszej budowy od panów i dlatego rower dla nich powinien być też o lżejszej konstrukcji. Idealnym rozwiązaniem byłby rower damski do 10 kg. Rama rowerowa może być wykonana ze stali, która jest materiałem ciężkim, albo z aluminium. Dla kobiet zdecydowanie bardziej poleca się te aluminiowe, zwłaszcza gdy jest to rower MTB damski. Sama rama wykonana z aluminium potrafi być o 2 kg lżejsza, niż ta ze stali. Zatem różnice są spore.

Oczywiście waga roweru to nie tylko rama. Różnica w wadze zwykle też wynika rodzaju omawianego roweru. Na przykład model miejski zwykle jest sporo cięższy od roweru trekkingowego. Wynika to jednak nie tylko z jego konstrukcji, ale także z powodu wyposażenia dodatkowego, które w rowerach miejskich jest dość bogate. Generalnie dobry rower damski dla kobiety, aby nie był zbyt ciężki w eksploatacji, nie powinien przekraczać wagi 20 kg.

 

Konstrukcja roweru- jaki rower damski wybrać?

Ponieważ między panami i paniami występują różnice anatomiczne, również te różnice starają się uwzględniać producenci rowerów. Do rowerów damskich na ogół montuje się ramy o nieco cieńszej konstrukcji. Wpływa to na ciężar sprzętu. Drugim elementem, który powinien się w damskim rowerze różnić, to kierownica. Ze względu na drobniejszą budowę kobiety, wygodna dla pań kierownica powinna być nieco węższa od męskiej. Polecamy również zwrócić uwagę w trakcie wyboru roweru, na jego siodełko. Średnia szerokość kości miednicy mężczyzny wynosi 118 mm, a kobiety 148 mm. Dlatego, aby kobieta siedziała równie wygodnie na rowerowym siodełku jak mężczyzna, to jej siodełko powinno być nieco szersze od męskiego. Dla łatwiejszego prowadzenia roweru, część producentów rowerów górskich, w ich damskich odpowiednikach stosuje odrobinę węższe opony.

Dzięki temu model taki jest bardziej zwrotny. Również biorąc pod uwagę zwykle mniejszą wagę kobiety można spotkać rowery z przystosowanymi amortyzatorami do kobiecej wagi. Producenci stosują miękką sprężynkę do amortyzatorów (nie dotyczy to amortyzatorów powietrznych), aby panie mogły w pełni wykorzystać działanie amortyzatora. Często też w damskich rowerach można znaleźć łagodniejsze zestopniowanie napędu w stosunku do ich męskich odpowiedników. Zamiast korby 53-39, włożono 50-34, a kasetę 11-28 zastąpiono 11-32. Według producentów rowerów taki napęd przy używaniu sprzętu przez panie bardziej się sprawdza.

 

Wygoda użytkowania i bezpieczeństwo

Znakomita większość pań zwraca większą uwagę na temat spraw bezpieczeństwa niż męscy użytkownicy rowerów. Dla tych pań rower damski sportowy musi spełniać pewne warunki, aby stanowił pojazd bezpieczny w użytkowaniu. Oczywiście najważniejsze to, aby sprzęt miał dobre i sprawne hamulce. Spotykamy generalnie trzy rodzaje hamulców: V-brake, głównie stosowany w rowerach górskich oraz trekkingowych. Hamowanie odbywa się poprzez naciągnięcie linki hamulcowej, w następstwie czego klocki dociskają obręcz koła. Są to hamulce łatwe w naprawie o stosunkowo niskiej cenie, ale też ich skuteczność hamowania na śniegu, czy błocie jest ograniczona.

W rowerach szosowych stosowane są hamulce szosowe Dual Pivot. Działają podobnie, jak poprzedni model poprzez dociskania klocków do obręczy koła, ale ich skuteczność hamowania jest wyższa. Najdroższy i najskuteczniejszy rodzaj hamulców stosowanych w rowerach to hamulce tarczowe. Hamowanie odbywa się poprzez dociśnięcie klocków znajdujących się w zacisku do tarczy hamulcowej. Takie hamulce odznaczają się wysoką skutecznością hamowania niezależnie od warunków na drodze.

Kolejną sprawą poprawiającą bezpieczeństwo, jak i wygodę użytkowania, jest dopasowanie rozstawu dźwigni hamulca, biegów i dzwonków do kobiecych, mniejszych dłoni. Zwróć uwagę na te elementy podczas zakupu roweru. Sprawdź również, czy przerzucanie biegów nie jest zbyt ciężkie.

Dobór roweru pod względem wielkości

Najlepszym rowerem dla każdego użytkownika będzie ten, który będzie odpowiednio dobrany pod względem wielkości. Gdy mamy możliwość przymierzyć się do roweru to jest to sytuacja komfortowa. Siadamy na siodełko i sprawdzamy, czy wysokość roweru jest dopasowana do naszej wysokości. Decathlon to sieć, w której bez problemu przymierzymy rower damski do swojej sylwetki. Natomiast, gdy robimy zakup przez Internet, to możemy posłużyć się specjalnym wzorem. Najpierw musimy zmierzyć długość naszych nóg od krocza do podłogi. Następnie, gdy przedmiotem zakupu jest rower górski, wynik mnożymy przez 0,57, przy trekkingowym mnożymy przez 0,63 i 0,66 przy szosowym. Otrzymany wynik dzielimy przez 2,54 i otrzymujemy rozmiar potrzebnej nam ramy rowerowej w calach.

Długość roweru reguluje się za pomocą dokonywanych zmian we wsporniku kierownicy. Tu też najlepiej jest się do roweru przymierzyć w sklepie. Jeśli za bardzo jesteśmy położeni na ramie roweru, trzeba wspornik wymienić na krótszy. Natomiast, gdy ciało jest zbyt odchylone do tyłu, to powinniśmy przesunąć siodełko do przodu w suwnicy sztycy podsiodłowej.

W wielu sklepach i w Internecie są dostępne tabele rozmiarowe dotyczące wzrostu cyklisty i rozmiaru roweru, jaki powinien używać. Jednak wiele zależy również od sposobu naszej jazdy. Jeśli chodzi o rowery szosowe i trekkingowe, to możemy w 90% polegać na takich tabelach. Natomiast, jeśli przedmiotem zakupu jest rower do sportów ekstremalnych to lepiej jest dobierać ramy o 1 do 2 rozmiarów mniejsze niż podaje tabela. Jest to związane ze sposobem jazdy, mniejszym rowerem znacznie łatwiej się manewruje.

 

 

Jakie koła pasują do roweru damskiego?

 

Wiesz już zapewne, jakie crossowe rowery damskie są polecane przez konsumentki pasjonujące się kolarstwem. Być może masz jednak problem z doborem kół w odpowiednim rozmiarze? Przygotowaliśmy krótki poradnik, gdzie wyjaśnimy Ci wszystkie, kłopotliwe kwestie. Mamy nadzieję, że dzięki poniższym informacjom uda Ci się znaleźć idealny rower.

Małe czy duże koła?

Rozmiar kół w rowerze ma istotne znaczenie, ponieważ znacząco wpływa na komfort jazdy. Na nasz wybór wpływ może mieć kilka kwestii, m.in. to, gdzie będziemy jeździć na zakupionym pojeździe. Małe koła zapewniają większą zwrotność, w efekcie czego z łatwością wejdziemy nawet w bardzo ostry zakręt. Poza tym możemy jeździć z dużą prędkością bez potrzeby intensywnego pedałowania. Mniejsze koła obniżają całkowitą wagę roweru, a do tego sprawiają, że rower górski damski ma bardziej uniwersalny charakter, ponieważ możemy nim bez przeszkód jeździć w mieście oraz poza nim.

Duże koła mają mniejszy kąt natarcia. Oznacza to, że łatwiej wyminiemy przeszkody na drodze, takie jak kamienie czy nierówności. Poza tym z pewnością poczujemy, że rower trekkingowy damski prowadzi się pewniej. Wynika to z tego, że duże koła mają większy kontakt z podłożem i lepiej trzymają się drogi.

 

Koła 26-calowe

Rowery na 26-calowych kołach są odpowiednie nie tylko dla kobiet, ale i dla dzieci. Takie pojazdy są lekkie i doskonale nadają się do jazdy w mieście, gdyż są wyjątkowo zwrotne. Z tego względu wymijanie przechodniów czy jazda między barierkami nie powinna nam sprawiać problemu. Poza tym test rowerów damskich pokazuje, że na kołach w rozmiarze 26 cali z łatwością pokonamy nawet wyższe krawężniki i tory tramwajowe.

 

Dla kogo koła 28-calowe?

Rowery na 28-calowych kołach przeznaczone są dla osób, które regularnie pokonują bardzo długą trasę, np. do pracy (zwłaszcza jeśli droga jest stosunkowo prosta i nie ma na niej dużej ilości zakrętów). Jazda na takim pojeździe po asfaltowej nawierzchni jest niezwykle przyjemna, gdyż możemy łatwo się rozpędzić i jechać z bardzo dużą prędkością. Niemniej jednak 28-calowe koła mogą nam utrudniać wymijanie typowo miejskich przeszkód, więc polecamy je głównie Paniom, które szukają roweru na przejażdżki w lasach i wiejskich terenach.

Koła w rozmiarze 27,5 cala

Ciekawą alternatywą dla kół w rozmiarze 26 cali i 28 cali są modele 27,5-calowe, które wciąż zyskują na popularności. Przypadną one do gustu zwłaszcza kobietom wysokim, które mają trudność z doborem idealnego roweru. Koła 27,5 cali są stosunkowo lekkie, a jednocześnie zapewniają bardzo dobrą kontrolę nad pojazdem. To świetny wybór dla osób o drobnej posturze, które szukają kompromisu pomiędzy małymi a bardzo dużymi kołami.

 

Skutki doboru niewłaściwego rozmiaru kół

Źle dobrane koła, tak samo, jak wybór zbyt krótkiej lub za długiej ramy przyczyniają się do zmniejszenia wygody jazdy. Jeżeli mamy problem z podjęciem decyzji, poprośmy o pomoc bardziej doświadczonego kolarza lub pracownika sklepu rowerowego. Uda nam się w ten sposób uniknąć zakupu niewłaściwego produktu, który skutecznie zniechęci nas do przejażdżek. Skutkiem wyboru nieodpowiednich kół jest nie tylko przyjęcie niezbyt wygodnej pozycji w czasie jazdy, ale też brak całkowitej kontroli nad pojazdem. Możemy mieć również problem z rozpędzeniem się lub wchodzeniem w zakręty, co może skończyć się bolesnym upadkiem i kontuzją, przez którą na pewien czas będziemy musieli zrezygnować z jazdy.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 19.05.24

 

Turystyka hazardowa to powszechny sposób spędzania wakacji. Podczas ekscytującej podróży można nie tylko zobaczyć zabytki innego kraju lub miasta, ale także skorzystać z rozrywki hazardowej. Ośrodkami przyciągającymi turystów są kasyna, w których panuje niesamowita atmosfera podniecenia, w luksusowych wnętrzach czeka nieokiełznana zabawa. Na świecie jest kilkadziesiąt krajów, w których można legalnie uprawiać hazard.

Niektórzy turyści mogą nawet wygrać duże pieniądze i wrócić do domu z pokaźnym zyskiem. Aby jednak zwiększyć swoje szanse na sukces, eksperci zalecają, aby przed podróżą wypróbować kasyna internetowe. Strony hazardowe oferują jeton wallet bonus za rejestrację, promocje i turnieje, szansę na kręcenie bębnami w trybie demo i rywalizację o prawdziwego jackpota. Im więcej czasu gracze spędzą na tych stronach, tym lepiej będą przygotowani do nadchodzącego wyjazdu.

 

Najpopularniejsze kraje na wakacje w kasynie

Obserwowany ostatnio wzrost popularności rozrywek hazardowych to nowoczesny trend podróżniczy, który został uwzględniony przez wielu organizatorów specjalistycznych agencji. Kasyna stacjonarne szybko stały się miejscami turystycznymi. Miliony graczy co roku odwiedzają Las Vegas, aby zagrać w pokera lub Makau, aby posmakować slotów. Poniżej przedstawiona zostanie czołówka krajów, do których najczęściej wyjeżdżają miłośnicy hazardu:

Francja. W tym kraju znajduje się ponad 200 lokali hazardowych. Turyści mogą podziwiać obrazy w Luwrze, zobaczyć Łuk Triumfalny i wieżę Eiffla oraz spróbować szczęścia w Aviation Club Casino, które posiada najsłynniejszy pokój pokerowy na świecie. Kasyno organizuje regularnie światowe turnieje pokerowe i przyciąga ogromne tłumy.

Australia. Australia — podobnie jak Francja — posiada kilkaset kasyn. Szacuje się, że miejscowi średnio wydają na zakłady ponad 1500 dolarów rocznie. Najczęściej odwiedzane kluby hazardowe w kraju to Corona Casino, Adelaide Casino i Country Club. W Corona Casino regularnie odbywają się znane na całym świecie turnieje z serii Aussie Millions.

Monako. W sercu tego prestiżowego kurortu leży słynne Casino of Monte Carlo. Zostało ono otwarte już w 1910 roku i do dziś przyciąga miliony graczy z całego świata. Klienci wybierają to kasyno ze względu na niepowtarzalną atmosferę, która panuje wewnątrz budynku. Jest tu płynna mieszanka innowacji, tradycji i luksusu. Kreatywność, która została włożona w projekt wnętrza, jest niezaprzeczalna.

Chiny. Makau już dawno zasłużyło na miano azjatyckiego Las Vegas. W mieście działa ponad 30 kasyn, których roczny obrót przekracza łączne zyski Nevady i Monte Carlo. Ponad 80% miejscowych pracuje w branży hazardowej. Inwestorzy wydają co roku miliony dolarów na budowę nowych kasyn w Makau.

Ameryka. Jak dotąd konkurenci nie zdołali przewyższyć skali i rankingu Las Vegas. Miasto jest uważane za stolicę rozrywki hazardowej. Czynnych jest tu ponad 100 kasyn, co stanowi doskonały rekord. Miejscowy przemysł jest w całości nastawiony na interesy graczy. Kompleksy rozrywkowe łączą w sobie centra handlowe, hotele i kasyna, zadziwiają niekonwencjonalnymi projektami.

Gdzie wybrać się na hazardową wycieczkę?

Ibiza to znacznie więcej niż kluby nocne czy imprezy na plaży. Tutaj można odwiedzić hotel Hilton z jednym z najpiękniejszych kasyn na świecie. Udane połączenie sztuki i rozrywki hazardowej nie pozostawi nikogo obojętnym. Piętra do gry mają niepowtarzalny wygląd i oferują dostęp do setek maszyn, pokoi pokerowych i salonów VIP.

Kiedy myślimy o hazardzie, wiele różnych miejsc przychodzi na myśl o ekscytujących wycieczkach hazardowych. Ale RPA nie jest jednym z tych kurortów. Chociaż, według ekspertów, Sun City, które graniczy z Pilanesbergiem (rezerwatem przyrody), może stać na równi z najlepszymi centrami rozrywki hazardowej. Kompleks został założony w 1979 roku. W jego skład wchodzą cztery hotele, kilkadziesiąt pól golfowych, kasyno z 900 automatami i stołami do różnego rodzaju rozrywek.

Sentosa w Singapurze to kolejne miejsce, gdzie można zorganizować wycieczkę hazardową. Znajduje się tam nie tylko muzeum, park tematyczny, restauracje, hotele, bary, ale także duże kasyno z 2500 automatami do gry. Ponadto istnieje ponad 500 stołów, które mogą zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wymagającej publiczności.

 

Podsumowanie

Kasyno to miejsce, w którym można spróbować szczęścia. I, można to zrobić w jak najbardziej stylowy i komfortowy sposób. Na całym świecie jest coraz więcej kasyn, które oferują luksusowe wnętrza i mnóstwo opcji rozrywkowych. Zatem zaplanowanie wakacji i zorganizowanie wyjazdu hazardowego nie stanowi żadnego problemu.