Ostatnio aktualizowane: 28.09.22

 

Paralizator – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Jeżeli szukasz paralizatora do samoobrony, aby czuć się bezpieczniej, koniecznie zajrzyj do rankingu, który przygotowaliśmy. W zestawieniu opisane zostały skutecznie działające urządzenia, których można legalnie używać. Przykładem jest sprzęt Sabre GS1000SF z Kaburą 1mln V, pełniący dodatkowo funkcję latarki. Można wykorzystać go zarówno do oświetlenia drogi w ciemności, jak i oślepienia napastnika. Paralizator wytwarza napięcie o wartości 1 000 000 V, jest solidny i lekki. Polecamy też model Phazzer Enforcer, który pozwala na porażenie napastnika z odległości do 7,5 m. Jest on wyposażony w praktyczny celownik laserowy, a także latarkę LED. To łatwe w użyciu urządzenie, które zebrało wiele pozytywnych recenzji kupujących.

9 najlepszych paralizatorów. Opinie w 2022 roku

 

Przygotowaliśmy ranking paralizatorów, w którym znalazły się łatwe w użyciu i skutecznie działające sprzęty przeznaczone do samoobrony. Posiadanie prezentowanych urządzeń jest legalne, a ich działanie prowadzi do czasowego unieruchomienia napastnika, co daje możliwość obrony w niebezpiecznej sytuacji. Sprawdź, które paralizatory są obecnie popularne.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Paralizator jest lekki i poręczny. Dołączono do niego specjalną kaburę umożliwiającą przymocowanie do paska spodni. Sprzęt pozwala na porażenie napastnika prądem, a także oślepienie go mocnym światłem latarki. To skuteczne narzędzie do samoobrony.

Wady

Część osób uważa, że latarka powinna generować nieco mocniejsze światło niż 80 lumenów. Wówczas sprzęt lepiej sprawdzałby się w ciemności (zwłaszcza w miejscach, gdzie nie ma latarni ulicznych).

Podsumowanie

Urządzenie wytwarza napięcie o wartości 1 000 000 V, a dodatkowo może świecić w trzech trybach. Paralizator ma niewielkie wymiary, dlatego można go przez cały czas nosić przy sobie i czuć się bezpiecznie.

Drugi wybór

Zalety

Ponieważ jest to model odległościowy, nie musimy znajdować się tuż przy napastniku, aby porazić go prądem. Możemy wystrzelić elektrody z odległości do 7,5 m. Urządzenie pełni też funkcję latarki, emituje mocne światło (180 lumenów).

Wady

W korpusie paralizatora można zamontować kartridże z gumową kulą, chmurą pieprzową lub pudrem pieprzowym. Jednak trzeba je dobrać samodzielnie, nie zostały dołączone do zestawu.

Podsumowanie

Sprzęt jest wyposażony w laserowy celownik, a to daje pewność, że uda nam się wystrzelić prosto w napastnika. Paralizator wytwarza napięcie równe 55 000 V, użycie go nie wywołuje poważnego uszczerbku na zdrowiu.

Rozważ też

Zalety

Urządzenie daje możliwość porażenia napastnika prądem o napięciu 1 000 000 V z odległości do 4 m. Pewnie leży ono w dłoni i jest łatwe w obsłudze. Sprzęt ma laserowy wskaźnik, więc wycelowanie w napastnika nie sprawia problemu.

Wady

Konsumenci zauważyli, że sygnał dźwiękowy emitowany w momencie rażenia prądem jest bardzo nieprzyjemny, również dla posiadacza sprzętu. Jednak to zwiększa szansę na otrzymanie pomocy od przechodniów.

Podsumowanie

Paralizator jest mały, ale działa bardzo skutecznie. Razi napastnika prądem do momentu, aż zwolnimy przycisk wystrzału. Sprzęt pełni również funkcję latarki. Można go bez przeszkód nosić w kieszeni spodni lub bluzy i w razie potrzeby szybko wyciągnąć.

 

Paralizator latarka

 

1. Paralizator Latarka Sabre GS1000SF z Kaburą 1mln V

 

Sabre GS1000SF z Kaburą 1mln V to paralizator wyglądający, jak latarka. Może on być wykorzystywany zarówno do samoobrony, jak również jako źródło światła w ciemności. Sprzęt wytwarza napięcie równe 1 000 000 V, a energia wyładowania wynosi mniej niż 300 mJ. Wymiary urządzenia to: 17,6 cm x 3,5 cm, waży ono ok. 270 g.

Materiałem wykonania obudowy jest lotnicze aluminium, co sprawia, że sprzęt jest lekki i solidny. Jako latarka urządzenie może świecić w 3 różnych trybach: low, high i stroboskop, a maksymalna moc światła to 80 lumenów. W zestawie znajduje się kabura umożliwiająca noszenie paralizatora na pasku oraz zabezpieczająca linka na nadgarstek.

Urządzenie zostało uznane przez wiele osób za bardzo przydatne i warte noszenia przy sobie. Ten paralizator-latarka pozwala na obronienie się na dwa sposoby. Możemy porazić napastnika prądem, a także oślepić go mocnym światłem, co wywoła u niego dezorientację.

 

 

 

 

Paralizator pistolet

 

2. Phazzer Paralizator Wielofunkcyjny Enforcer

 

Paralizator Phazzer Enforcer to nowoczesny model, który wytwarza prąd o napięciu 55 000 V. Jest on dodatkowo wyposażony w latarkę LED generującą światło o mocy 180 lumenów, której zasięg wynosi 45 m. Sprzęt jest zasilany akumulatorowo, jego wymiary są równe: 15,9 cm x 11,2 cm.

Za pomocą urządzenia możemy skutecznie obronić się podczas napadu. To paralizator odległościowy, dający możliwość obezwładnienia napastnika ładunkiem elektrycznym wystrzelonym z dystansu do 7,5 m. Co ważne, można przez cały czas nosić go przy sobie, ponieważ jest lekki (waży 345 g).

Kupujący twierdzą, że prezentowany paralizator przypominający pistolet jest łatwy w użyciu, nawet w bardzo stresującej sytuacji. Wyposażono go w laserowy celownik, więc trafienie ładunkiem w napastnika nie stanowi problemu. Ponadto uchwyt jest ogumowany, dlatego sprzęt pewnie leży w dłoni.

 

 

 

 

Paralizator Taser

 

3. Paralizator Taser Blackfire Blaster Black 1 mln V

 

Urządzenie Blackfire Blaster Black 1 mln V daje możliwość obezwładnienia napastnika nawet z odległości 4 m. W momencie naciśnięcia spustu wystrzeliwane są dwie elektrody przypominające małe harpuny, które wbijają się w ciało (lub ubranie). Prezentowany paralizator typu taser wytwarza napięcie o wartości 1 000 000 V.

Sprzęt ma wymiary: 15 cm x 3 cm x 4 cm i waży 410 g. Korpus jest wykonany z solidnego tworzywa sztucznego, a uchwyt pokryto dodatkowo antypoślizgową gumą. Test paralizatorów udowodnił, że trafienie w napastnika nie jest trudne, co wynika z zastosowania wskaźnika laserowego.

Co o urządzeniu sądzą kupujący? Z opublikowanych przez nich opinii wynika, że to dobry paralizator, który pozwala skutecznie obronić się przed atakiem. Poza wytwarzaniem ładunku elektrycznego o dużym napięciu sprzęt emituje również głośny sygnał dźwiękowy.

 

 

 

 

Paralizator na psy

 

4. Paralizator Paralyseur 8 mln V z Latarką

 

Model Paralyseur 8 mln V z Latarką to paralizator na psy, który umożliwia też skuteczną ochronę przed napastnikiem podczas napadu. Wytwarza on napięcie 8 000 000 V, którego natężenie wynosi mniej niż 10 mA. Urządzenie pełni też funkcję latarki, moc emitowanego światła to 150 lumenów.

To, co wyróżnia paralizator to mocna obudowa, która nie jest podatna na uszkodzenia. Sprzęt waży 165 g, a jego długość wynosi 17 cm, można schować go do kieszeni lub torebki i mieć na wyciągnięcie ręki. W komplecie znajduje się skrzynka survivalowa z twardego polimeru, która w środku wypełniona jest gąbką.

Konsumenci zgodnie uważają, że jest to dobry i tani paralizator, dzięki któremu można czuć się bezpieczniej. Jego podstawowe atuty to: Solidna konstrukcja, łatwość użycia oraz skuteczność działania. Nawet jeśli nie możemy porazić napastnika prądem, obronimy się poprzez chwilowe oślepienie go, co daje czas na ucieczkę lub wezwanie pomocy.

 

 

 

 

Paralizator pałka

 

5. Paralizator Baton Piranha Shock Xtrem 8mlnV

 

Profesjonalny sprzęt Piranha Shock Xtrem 8mlnV znajduje zastosowanie m.in. w agencjach ochrony. Wytwarza on napięcie o wartości 8 000 000 V i dodatkowo pełni funkcję latarki o mocy 300 lumenów. Materiałem wykonania paralizatora jest lotnicze aluminium, a jego wymiary to: 34,5 cm x 3,4 cm.

Urządzenie może razić napastnika prądem przez maksymalnie 5 sekund, a jego efekty działania utrzymują się kilka lub nawet kilkanaście minut. Co ciekawe, jest to paralizator używany jako pałka policyjna, dlatego pozwala na skuteczną obronę w chwili napadu. Zasilają go dwa akumulatory, ich ładowanie nie zajmuje dużo czasu.

Za sprawą przedstawionego urządzenia można zapobiec niebezpiecznym sytuacjom. Tak twierdzą osoby, które zdecydowały się na jego zakup. Uważa się, że to najmocniejszy paralizator na rynku. Wywołuje on u napastnika uczucie dezorientacji, bolesne skurcze mięśni, a także zachwianie równowagi.

 

 

 

 

Paralizator strzelający

 

6. Taser Paralizator Strzelający na Odległość X26P z Baterią TPPM

 

Paralizator Strzelający na Odległość X26P z Baterią TPPM został zaprojektowany w taki sposób, aby pewnie leżał w dłoni. Jego wymiary są równe: 19,3 cm x 10,4 cm x 4,3 cm, waży ok. 281 g. Sprzęt wytwarza prąd o napięciu 50 000 V, a jego zasięg rażenia to nawet 4,5 m. Oznacza to, że możemy obezwładnić napastnika, kiedy nie znajduje się tuż przy nas.

Prezentowany paralizator strzelający zapewnia skuteczność do 95%. Ryzyko, że nie uda nam się wycelować w napastnika, jest zmniejszone do minimum. Urządzenie zasila ogniwo litowe pozwalające na oddanie nawet 200 strzałów. Sprzęt został wyposażony w laserowy celownik oraz jasne diody LED.

Posiadacze urządzenia przekonują, że jego zakup był bardzo dobrą decyzją. Ponieważ paralizator wystrzela ładunek na odległość, możemy skutecznie obronić się przed atakiem i szybko wezwać pomoc. Sprzęt jest solidny i działa niezawodnie zarówno w niskiej, jak i wysokiej temperaturze.

 

 

 

 

Paralizator legalny

 

7. Paralizator Elektryczny ESP Power 200

 

ESP Power 200 to paralizator policyjny, który wytwarza napięcie o wartości 200 000 V. Daje on możliwość porażenia prądem napastnika lub niebezpieczne zwierzęta, zapewnia skuteczne działanie nawet w przypadku grubszej warstwy ubrań. Urządzenie ma niewielkie wymiary: 16 cm x 6,3 cm x 3,1 cm.

Sprzęt jest zasilany baterią 9 V, którą wystarczy regularnie wymieniać. Ponieważ w komplecie znajduje się klips, możemy przypiąć paralizator np. do spodni i przez cały czas mieć go na wyciągnięcie ręki. Na obudowie umieszczono przycisk On/Off, który skutecznie chroni przed przypadkowym porażeniem samego siebie.

Kupujący publikujący opinie o paralizatorach marki ESP twierdzą, że model Power 200 jest jednym z najlepszych. Cieszy się on popularnością w szczególności wśród kobiet, taksówkarzy i sprzedawców, ponadto znajduje zastosowanie w agencjach ochrony czy barach. Do zalet urządzenia zalicza się poręczność i brak ryzyka porażenia zwrotnego (gdy rażony napastnik nagle nas dotknie).

 

 

 

 

Paralizator szmink

 

8. Paralizator Obronny Ukryty w Flakoniku na Perfumy + Latarka LED

 

Paralizator Obronny Ukryty w Flakoniku na Perfumy to model odpowiedni w szczególności dla kobiet. Z uwagi na niewielkie wymiary (11,1 cm x 2,3 cm) na pewno zmieści się w torebce. Moc sprzętu to 500 000 V, jest on zasilany akumulatorowo. Urządzenie może być wykorzystywane także jako latarka, natężenie światła wynosi 480 lumenów.

Do produkcji korpusu wykorzystano aluminium lotnicze, czyli lekki, a jednocześnie bardzo wytrzymały materiał. Sprzęt jest dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych: Czarnej i czarno-czerwonej. Co ważne, aktywuje się go jednym przyciskiem, więc możemy szybko zareagować podczas napadu.

Mimo że paralizator wygląda, jak szminka lub flakonik perfum, działa bardzo skutecznie. Wywołuje on u napastnika porażenie oraz chwilową dezorientację, co pozwala na ucieczkę i poszukanie pomocy. Wiele kobiet uważa, że to obowiązkowy element w torebce. Sprzęt jest łatwy w użyciu, a dodatkowo trwały.

 

 

 

 

Paralizator z gazem

 

9. Paralizator SCORPY 200 z Miotaczem Gazu Pieprzowego

 

Paralizator SCORPY 200 z Miotaczem Gazu Pieprzowego ma moc 200 000 V, jest zasilany 9 V baterią. Daje on możliwość obezwładnienia przeciwnika z odległości 1 – 2 m, pozwala na to wbudowany miotacz gazu. Sprzęt skutecznie działa także na zwierzęta.

Urządzenie jest bezpieczne w użyciu, gdyż nie wywołuje trwałych uszczerbków na zdrowiu, a ponadto zostało wyposażone w blokadę przed przypadkowym włączeniem. Po uaktywnieniu miotacza wyrzucany jest środek pieprzowy w półżelowej zawiesinie, a kiedy pojemnik będzie pusty, możemy wymienić go na nowy.

Z recenzji kupujących wynika, że paralizator działa bardzo skutecznie i często pozwala na uniknięcie bezpośredniego kontaktu z napastnikiem. Nie jest on duży, dlatego można przez cały czas nosić go w plecaku czy kieszeni spodni. Ważne jest, że sprzęt zabezpieczono przed wyładowaniem wtórnym, gdy napastnik niespodziewanie chwyci nas podczas próby obrony.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki paralizator kupić?

 

Uzupełnieniem informacji z rankingu jest umieszczony poniżej, krótki poradnik. Jest on zbiorem wskazówek, które trzeba uwzględnić kupując paralizator. To pozwoli na znalezienie skutecznie działającego sprzętu, który umożliwi obronienie się przed napastnikiem.

Jaki paralizator wybrać?

W sklepach dostępnych jest kilka rodzajów paralizatorów: Standardowe, tasery, latarki i pałki. Który z nich wybrać, aby mieć gwarancję obrony w niebezpiecznej sytuacji? Tak naprawdę każdy sprzęt może okazać się skuteczny podczas napadu, różnią się one głównie budową i sposobem działania. Paralizatory standardowe mają kompaktowe wymiary, są lekkie oraz poręczne, dlatego można je nosić w kieszeni spodni czy torebce. Aby porazić napastnika prądem, trzeba przyłożyć końcówkę sprzętu z elektrodami do jego ciała. Tasery to profesjonalne urządzenia, których zasięg rażenia wynosi przeważnie kilka metrów. Oznacza to, że możemy obezwładnić napastnika nawet w sytuacji, gdy jeszcze się do nas nie zbliżył. Paralizator typu taser wystrzela elektrody z haczykami, które wbijają się w ciało lub ubranie, po jego użyciu należy wymienić kartridż. Urządzenia – latarki dają możliwość obrony na dwa sposoby, a więc nie tylko poprzez porażenie prądem, ale i oślepienie mocnym światłem (jego natężenie wynosi kilkadziesiąt lub kilkaset lumenów). Przydają się one podczas spacerowania po zmroku, gdyż dodatkowo oświetlają drogę. Z kolei paralizatory pałki pozwalają na zadawanie napastnikowi ciosów.

Wśród sprzętów przeznaczonych do samoobrony możemy znaleźć także modele przypominające przedmioty codziennego użytku, np. szminkę czy flakonik perfum. Są one chętnie wybierane w szczególności przez kobiety, ponieważ nie zajmują dużo miejsca w torebce i nie wzbudzają podejrzeń. Na uwagę zasługują ponadto paralizatory wyposażone w gaz pieprzowy, które zapewniają wysoką skuteczność obrony podczas niespodziewanego ataku.

 

Napięcie prądu

Napięcie prądu wytwarzane przez paralizatory zwykle mieści się w przedziale od 20 000 do 2 000 000 V. Od tego w dużej mierze zależy skuteczność działania sprzętu, ale pamiętajmy, że istotne znaczenie ma też np. grubość i ilość warstw ubrań, jakie ma na sobie napastnik. Aby dowiedzieć się, jaki jest najlepszy paralizator, trzeba również sprawdzić średnią wartość prądu w obwodzie. Powinna ona wynosić mniej niż 10 mA, posiadanie takiego sprzętu przez osobę pełnoletnią jest w 100% legalne.

 

Łatwe i bezpieczne używanie

Wybrany przez nas paralizator musi być łatwy w użyciu. To kluczowa kwestia, zwłaszcza że podczas niespodziewanego napadu będziemy odczuwać duży stres. Przeważnie wystarczy tylko odbezpieczyć urządzenie za pomocą specjalnego suwaka i nacisnąć przycisk, aby wytworzyć prąd o określonym napięciu. Jeśli zdecydujemy się na taser, koniecznie sprawdźmy, czy został wyposażony w laserowy wskaźnik. Wówczas trafienie elektrodami w napastnika będzie znacznie łatwiejsze, gdyż laser pokaże nam miejsce, w które wbiją się haczyki.

Ponieważ paralizator najczęściej nosi się w kieszeni spodni lub w torebce, powinien być zabezpieczony przed przypadkowym porażeniem prądem samego siebie. Bardzo często producenci zaznaczają, że oferowane przez nich urządzenia zapewniają również ochronę przed tzw. porażeniem zwrotnym, do którego może dojść w sytuacji, gdy rażony napastnik nagle nas dotknie.

 

Sposób działania

Paralizatory zazwyczaj rażą przeciwnika prądem przez określony czas. 1-sekundowe działanie wywołuje głównie szok i niewielki dyskomfort, ale potrzeba nieco więcej czasu, aby skutecznie powstrzymać napastnika przed atakiem. Po 3 sekundach powinien on stracić równowagę i upaść, zacznie też odczuwać ból w miejscu zetknięcia z elektrodami. 5-sekundowe rażenie wywołuje paraliż i chwilową dezorientację, efekt można wzmocnić też silnym światłem latarki lub gazem pieprzowym. Najlepszy paralizator pozwala na tymczasowe oszołomienie napastnika w takim stopniu, aby umożliwić ofierze ucieczkę, ewentualnie szybkie znalezienie pomocy wśród znajdujących się w pobliżu przechodniów.

 

Wymiary i waga

Sprzęt do samoobrony nie powinien być duży ani ciężki, bo wtedy ciągłe noszenie go przy sobie nie będzie komfortowe. Starajmy się znaleźć jak najmniejszy paralizator, który dodatkowo jest lekki. Wówczas urządzenie nie powinno nam przeszkadzać, nawet po przypięciu do ubrania.

Zasilanie

Paralizatory to sprzęty w większości zasilane akumulatorowo, które należy co pewien czas podłączać do ładowarki. Są też modele zasilane zwykłymi bateriami, trzeba jedynie pamiętać o ich wymianie. To, które rozwiązanie jest lepsze, w dużej mierze uzależnione jest od indywidualnych preferencji.

 

Solidność

Urządzenie, które kupimy powinno być nie tylko skuteczne w działaniu i poręczne, ale także solidne. Dobrze, jeśli obudowa będzie odporna na uszkodzenia mechaniczne, jak i pyłoszczelna. Zazwyczaj paralizatory są wykonane z lotniczego aluminium. To bardzo lekki, ale i wytrzymały materiał, co daje gwarancję, że sprzęt okaże się trwały.

 

Paralizatory w dobrych cenach

Paralizator to wydatek rzędu 50 – 500 zł, dotyczy to w szczególności tradycyjnych modeli. Jeżeli chcemy kupić bardziej zaawansowany sprzęt, np. teaser strzelający na odległość czy wyposażony dodatkowo w kartridż z gazem, musimy mieć świadomość, że będzie droższy. Profesjonalne paralizatory kosztują kilka lub nawet kilkanaście tysięcy złotych.

 

FAQ

 

P1: Paralizator – jak działa?

Paralizator to sprzęt wykorzystywany do samoobrony. Wytwarza on bardzo wysokie napięcie elektryczne, ale o niskim natężeniu. Taki ładunek obezwładnia system nerwowy człowieka, gdyż nasze ciało składa się nawet w 3/4 z wody, w efekcie czego dobrze przewodzi prąd. W zależności od tego, przez ile sekund raziliśmy napastnika paralizatorem, pozostaje on unieruchomiony przez kilka, kilkanaście, a czasami nawet kilkadziesiąt minut. Tego typu urządzenie jest z jednej strony zakończone wystającymi elektrodami, między nimi przeskakuje wytworzony ładunek elektryczny. Wystarczy dotknąć nimi ciała drugiej osoby, aby porazić ją prądem i zyskać możliwość obrony przed atakiem.

 

P2: Czy paralizator jest legalny?

Wiele osób ma wątpliwości, czy posiadanie paralizatora jest legalne. Według Ustawy o broni i amunicji takie urządzenie jest bronią, określa się je jako przedmiot służący do obezwładniania osób poprzez energię elektryczną. Nie musimy mieć żadnego pozwolenia na posiadanie i korzystanie z paralizatora, pod warunkiem, że średnia wartość prądu w obwodzie nie przekracza 10 mA. Niemniej jednak na zakup sprzętu do samoobrony mogą pozwolić sobie tylko osoby pełnoletnie, a więc po ukończeniu 18. roku życia.

P3: Paralizator policyjny – jaką ma moc?

Paralizatory policyjne to mocne sprzęty i często słyszy się, że mogą doprowadzić nawet do śmierci. Służby najczęściej używają tzw. taserów, które dają możliwość porażenia napastnika z większej odległości, do 6 metrów. W momencie naciśnięcia spustu otwiera się zbiorniczek gazu, a następnie w stronę osoby atakującej wysuwają się dwa przewody z elektrodami. Są one wyposażone w specjalne haczyki przyczepiające się do ubrania. Policyjne paralizatory wytwarzają prąd o niskim natężeniu i bardzo wysokim napięciu, nawet do 150 000 woltów. Tak duża energia zakłóca impulsy elektryczne w systemie nerwowym człowieka, co powoduje czasowe sparaliżowanie ciała. Każdorazowo po użyciu policyjnego tasera konieczne jest wymienienie zbiorniczka z gazem oraz wciągnięcie przewodów do obudowy.

 

P4: Gdzie kupić paralizator?

Paralizator nie jest sprzętem, który znajdziemy np. w hipermarketach czy sklepach RTV AGD. Tego typu produktów należy szukać wśród urządzeń i przedmiotów przeznaczonych do samoobrony. W Polsce działa wiele takich sklepów, znajdują się one niemal w każdym dużym mieście. Możemy też zamówić paralizator przez Internet, co wydaje się wygodniejszym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku osób z małych miejscowości. Jednak niezależnie od tego, na którą opcję się zdecydujemy, musimy pamiętać, że podczas zakupu konieczne będzie podanie podstawowych danych osobowych. Sprawdzany jest przede wszystkim numer PESEL, bo na tej podstawie można zweryfikować, czy osoba kupująca paralizator jest pełnoletnia.

 

P5: Jakie napięcie ma paralizator?

Paralizator zwykle wytwarza napięcie mieszczące się w zakresie od 20 000 do 2 000 000 V. Ponieważ ma ono małe natężenie, nie przyczynia się do spowodowania trwałego uszczerbku na zdrowiu. Uważa się, że im wyższe jest napięcie urządzenia, tym bardziej skuteczne okazuje się jego działanie. Paralizator to broń, która służy przede wszystkim do samoobrony, a nie do doprowadzenia do śmierci napastnika. Poraża on układ nerwowy człowieka, w efekcie czego ten pozostaje na chwilę unieruchomiony i nie może kontynuować ataku. Jednak należy pamiętać, że skuteczność działania urządzenia uzależniona jest też m.in. od grubości tkanki tłuszczowej czy warstw odzieży, jakie ma na sobie osoba atakująca.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ