Ranking 10 najlepszych paralizatorów w 2024

Ostatnio aktualizowane: 21.06.24

 

Paralizator – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Jeżeli szukasz paralizatora do samoobrony, aby czuć się bezpieczniej, koniecznie zajrzyj do rankingu, który przygotowaliśmy. W zestawieniu opisane zostały skutecznie działające urządzenia, których można legalnie używać. Przykładem jest sprzęt Sabre GS1000SF z Kaburą 1 mln V, pełniący dodatkowo funkcję latarki. Można wykorzystać go zarówno do oświetlenia drogi w ciemności, jak i oślepienia napastnika. Paralizator wytwarza napięcie o wartości 1 000 000 V, jest solidny i lekki. Polecamy też model Piranha Pistolet Shock, który jest wygodny w użytkowaniu ze względu na swoje niewielkie rozmiary. Paralizator razi prądem o napięciu 2000000 V.  Do tego posiada ostre metalowe kolce, które służą jako dodatkowy środek samoobrony. Piranha Pistolet Shock to skuteczne urządzenie, które zebrało wiele pozytywnych recenzji od kupujących.

10 najlepszych paralizatorów. Opinie w 2024 roku

 

Przygotowaliśmy ranking paralizatorów, w którym znalazły się łatwe w użyciu i skutecznie działające sprzęty przeznaczone do samoobrony. Posiadanie prezentowanych urządzeń jest legalne, a ich działanie prowadzi do czasowego unieruchomienia napastnika, co daje możliwość obrony w niebezpiecznej sytuacji. Sprawdź, które paralizatory są obecnie popularne.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Paralizator jest lekki i poręczny. Dołączono do niego specjalną kaburę umożliwiającą przymocowanie do paska spodni. Sprzęt pozwala na porażenie napastnika prądem, a także oślepienie go mocnym światłem latarki. To skuteczne narzędzie do samoobrony.

Wady

Część osób uważa, że latarka powinna generować nieco mocniejsze światło niż 80 lumenów. Wówczas sprzęt lepiej sprawdzałby się w ciemności (zwłaszcza w miejscach, gdzie nie ma latarni ulicznych).

Podsumowanie

Urządzenie wytwarza napięcie o wartości 1 000 000 V, a dodatkowo może świecić w trzech trybach. Paralizator ma niewielkie wymiary, dlatego można go przez cały czas nosić przy sobie i czuć się bezpiecznie.

Drugi wybór

Zalety

Użytkownicy doceniają ten produkt za wygodną obsługę dla osób z niewielkimi dłońmi, antypoślizgowy chwyt, kieszonkową konstrukcję i ostre metalowe kolce. Dodatkowo nie trzeba zdobywać żadnych zezwoleń, aby móc korzystać z tego paralizatora.

Wady

Każdy, nawet najlepszy, produkt na rynku, ma jakąś słabą stronę. W przypadku Piranha Pistolet Shock jest to brak informacji o trwającym ładowaniu, przez co użytkownik nie do końca wie, jak skuteczny jest ten proces.

Podsumowanie

Urządzenie posiada wbudowany akumulator, który można ładować przez port micro-jack o wielkości 2,5 mm. Model został również wyposażony w blokadę bezpieczeństwa oraz bezpiecznik chwytowy. Włączenie urządzenia jest sygnalizowane przez czerwoną diodę.

Rozważ też

Zalety

Klienci chętnie sięgają po ten paralizator z uwagi na nawet do 30 sekund trwania porażenia oraz haczyki na końcach elektrod, które trudno wyjąć. Do tego po wystrzeleniu elektrod można korzystać z paralizatora w sposób kontaktowy.

Wady

Po przejrzeniu opinii potwierdzonych zakupem można wyodrębnić jedną kluczową wadę urządzenia. Klienci twierdzą, że Taser Pulse Laser Pointer ma bardzo ciasno zamontowane kartridże, przez co ich wyjęcie wymaga zdecydowanie zbyt dużo siły.

Podsumowanie

Natężenie paralizatora wynosi mniej niż 10 mA. Wymiary modelu to 133 x 120 x 32 mm. Produkt sprzedawany jest w kolorze czarnym oraz waży 230 g. Urządzenie zasilane jest przez dedykowaną baterię.

 

Paralizator latarka

 

1. Paralizator Latarka Sabre GS1000SF z Kaburą 1mln V

 

Sabre GS1000SF z Kaburą 1mln V to paralizator wyglądający, jak latarka. Może on być wykorzystywany zarówno do samoobrony, jak również jako źródło światła w ciemności. Sprzęt wytwarza napięcie równe 1 000 000 V, a energia wyładowania wynosi mniej niż 300 mJ. Wymiary urządzenia to: 17,6 cm x 3,5 cm, waży ono ok. 270 g.

Materiałem wykonania obudowy jest lotnicze aluminium, co sprawia, że sprzęt jest lekki i solidny. Jako latarka urządzenie może świecić w 3 różnych trybach: low, high i stroboskop, a maksymalna moc światła to 80 lumenów. W zestawie znajduje się kabura umożliwiająca noszenie paralizatora na pasku oraz zabezpieczająca linka na nadgarstek.

Urządzenie zostało uznane przez wiele osób za bardzo przydatne i warte noszenia przy sobie. Ten paralizator-latarka pozwala na obronienie się na dwa sposoby. Możemy porazić napastnika prądem, a także oślepić go mocnym światłem, co wywoła u niego dezorientację. Sabre GS1000SF nie bez przyczyny stanowi jeden z najchętniej kupowanych paralizatorów na rynku. Sprawdzamy jego zalety i wady.

 

Zalety

Natężenie poniżej 10 mA: Z uwagi na ten fakt produkt nie stanowi zagrożenia dla życia napastnika i nie wymaga zezwolenia.

Latarka: Emitowane światło jest mocne oraz urządzenie oferuje 3 przydatne tryby świecenia: high, low oraz stroboskop. 

Sprężysty klips: Umożliwia wygodne zapięcie urządzenia o krawędź kieszeni.

Dodatkowe akcesoria: W zestawie znajdziemy kaburę do noszenia na pasie, kabel do ładowania oraz linkę zabezpieczającą na nadgarstek.

Materiał obudowy: Korpus z wysokiej jakości aluminium lotniczego przekłada się na dobrą wytrzymałość.

 

Wady

Osadzenie elektrod: Zdaniem użytkowników elektrody są osadzone nieco zbyt luźno, przez co mogą zacząć wypadać nawet po zaledwie kilkunastu użyciach.

 

 

 

 

Paralizator pistolet

 

2. Paralizator Piranha Pistolet Shock 200 V

 

Skuteczność paralizatora Piranha Pistolet Shock jest potwierdzona przez wielu usatysfakcjonowanych konsumentów. Model wyróżnia się kilkoma istotnymi atutami. Są to przede wszystkim: Wygodna obsługa dla osób z małymi dłońmi, pewny chwyt, niewielka konstrukcja, dodatkowa ochrona w postaci metalowych kolców oraz brak potrzeby pozyskiwania zezwoleń na korzystanie z paralizatora.

Model razi prądem, który sięga napięcia 2000000 V. Maksymalny czas wytwarzanego impulsu wynosi 5 sekund. Jest to wystarczająco długi okres, aby uniemożliwić napastnikowi podejmowanie skoordynowanych działań. Producent informuje, że efekty porażenia paralizatorem mogą utrzymywać się od kilku do kilkunastu minut w zależności od tego, jak długo rażony jest napastnik.

Paralizator pistolet Piranha Shock to sprawdzony produkt, który stanowi skuteczny środek samoobrony. Przyjrzyjmy się korzyściom, które płyną z jego zakupu.

 

Zalety

Dla małych dłoni: Urządzenie umożliwia komfortową obsługę użytkownikom z niewielkim rozmiarem dłoni.

Chwyt paralizatora: Ten element konstrukcji jest wytrzymały, profilowany oraz posiada antypoślizgową fakturę.

Kieszonkowa konstrukcja: Paralizator można zmieścić w damskiej torebce lub w kieszeni.

Nie wymaga zezwoleń: Wynika to z faktu, że średnia wartość wytwarzanego impulsu mieści się poniżej 10 miliamperów.

Metalowe kolce: Produkt został dodatkowo wyposażony w ostre kolce, które mogą służyć jako alternatywny sposób samoobrony.

 

Wady

Brak informacji o ładowaniu: Użytkownicy zgłaszają, że produkt nie informuje w żaden sposób o tym, czy proces ładowania został rozpoczęty lub przerwany.

 

 

 

 

Paralizator Taser

 

3. Paralizator Taser Pulse Laser Pointer 50000 V

 

Produkt został stworzony z myślą o tym, aby zapewnić wysoką skuteczność samoobrony. Klienci doceniają Taser Pulse Laser Pointer głównie za trudne do wyjęcia haczyki na końcach elektrod, 30 sekund czasu trwania porażenia, możliwość obrony po wystrzeleniu elektrod, efektywne przyrządy celownicze oraz wytrzymały materiał. Zdaniem producenta paralizator jest w stanie zapewnić do 50 użyć na pojedynczej baterii.

W zakupionym zestawie będą dodatkowo znajdować się 2 kartridże oraz dedykowana bateria. Urządzenie można też bardzo łatwo przenosić ze względu na jego niewielkie rozmiary. Ponadto producent paralizatora Taser Pulse Laser Pointer umożliwia zakup dedykowanej kabury.

Paralizator Taser Pulse Laser Pointer to popularny model, który skutecznie chroni przed napastnikami. Które cechy urządzenia są najczęściej podkreślane przez użytkowników?

 

Zalety

Haczyki na końcach elektrod: Zapewniają zwiększoną pewność tego, że napastnik nie wyjmie zbyt szybko elektrod z ciała lub ubrania.

Czas trwania porażenia: Wystrzelenie elektrod zapewnia rażenie prądem napastnika do 30 sekund.

Możliwość dalszej obrony: Po wystrzeleniu elektrod urządzenie może służyć do obrony jako paralizator z napięciem 50 000 V.

Przyrządy celownicze: Model został wyposażony w muszkę, szczerbinkę oraz wskaźnik laserowy, co w połączeniu znacząco ułatwia celowanie.

Wytrzymałość: Zdaniem klientów tworzywo sztuczne wykorzystane do wyprodukowania paralizatora odznacza się bardzo dobrą wytrzymałością.

 

Wady

Proces wypinania kartridży: Według użytkowników potrzeba zdecydowanie za dużo siły, aby wypiąć kartridże.

 

 

 

 

Paralizator na psy

 

4. Paralizator Blackfire Cyclone 1000000 V

 

Użytkownicy twierdzą, że ten paralizator na psy sprawuje się bardzo dobrze. Najczęściej podkreślane zalety urządzenia to podwójny włącznik, brak zagrożenia dla życia, dobra skuteczność w ciemności oraz wytrzymały korpus. Model jest zasilany za pomocą zintegrowanego akumulatora wewnętrznego, który można ładować przez dołączony do zestawu kabel.

Napięcie wynosi 1000000 V. Waga paralizatora Blackfire Cyclone to 270 g. Produkt dostępny jest bez zezwolenia, dzięki czemu każda pełnoletnia osoba może z niego bezproblemowo korzystać. Warto dodatkowo wspomnieć, że paralizator ma małe rozmiary (19 x 5 cm). Urządzenie jest też wyposażone w smycz przypiętą do uchwytu, która ma na celu zabezpieczać paralizator przed wypadnięciem z dłoni.

Blackfire Cyclone zapewnia zadowalający poziom samoobrony. Sprawdzamy, które cechy tego produktu szczególnie przypadły do gustu klientom.

 

Zalety

Podwójny włącznik: Zastosowanie tego rozwiązania chroni przed wyzwoleniem ładunku elektrycznego w przypadkowy sposób.

Nie stanowi zagrożenia dla życia: Natężenie urządzenia jest mniejsze niż 10 mA, dzięki czemu jest ono w stanie najwyżej unieszkodliwić napastnika na około kilkanaście minut.

Skuteczność w ciemności: Wbudowana latarka znacząco ułatwia celowanie w nocy lub w innych warunkach o złej widoczności.

Korpus: Ten element konstrukcji został wykonany z trwałego aluminium, dzięki czemu paralizator wykazuje odporność na uszkodzenia przez długi czas.

 

Wady

Smycz na końcu chwytu: Ma na celu chronić urządzenie przed przypadkowym upuszczeniem, ale zdaniem klientów jest mało wytrzymała.

 

 

 

 

Paralizator pałka

 

5. Paralizator Baton Piranha Shock Xtrem 8mlnV

 

Profesjonalny sprzęt Piranha Shock Xtrem 8mlnV znajduje zastosowanie m.in. w agencjach ochrony. Wytwarza on napięcie o wartości 8 000 000 V i dodatkowo pełni funkcję latarki o mocy 300 lumenów. Materiałem wykonania paralizatora jest lotnicze aluminium, a jego wymiary to: 34,5 cm x 3,4 cm.

Urządzenie może razić napastnika prądem przez maksymalnie 5 sekund, a jego efekty działania utrzymują się kilka lub nawet kilkanaście minut. Co ciekawe, jest to paralizator używany jako pałka policyjna, dlatego pozwala na skuteczną obronę w chwili napadu. Zasilają go dwa akumulatory, ich ładowanie nie zajmuje dużo czasu.

Za sprawą przedstawionego urządzenia można zapobiec niebezpiecznym sytuacjom. Tak twierdzą osoby, które zdecydowały się na jego zakup. Uważa się, że to najmocniejszy paralizator na rynku. Wywołuje on u napastnika uczucie dezorientacji, bolesne skurcze mięśni, a także zachwianie równowagi. Piranha Shock Xtrem stanowi sprawdzony paralizator typu baton. Przedstawiamy najważniejsze cechy urządzenia.

 

Zalety

Siła rażenia prądem: Napięcie paralizatora wynosi aż 8000000 V, co przekłada się na jego wysoką skuteczność.

Pałka wysokiej jakości: Została wykonana z polimeru i anodowanego aluminium, dzięki czemu jest wysoce odporna na uderzenia oraz może dodatkowo służyć jako zbijak do szyb.

Mocne światło: Maksymalny strumień generowany przez latarkę ma moc sięgającą aż 300 lumenów.

Nie zagraża zdrowiu i życiu: Wynika to z faktu, że mimo bardzo dużego napięcia, produkt wytwarza średni impuls poniżej 10 miliamperów.

 

Wady

Odporność chwytu na wilgoć: Produkt ma problemy z funkcjonowaniem w momencie, gdy użytkownik ma mokre ręce.

 

 

 

 

Paralizator strzelający

 

6. Paralizator GUARD TX100P Husha 55000 V

 

Efektywne działanie paralizatora GUARD TX100P Husha jest potwierdzone przez licznych użytkowników. Najczęściej podkreślane mocne strony urządzenia to maksymalna odległość wystrzeliwania elektrod (do 6 metrów), wodoodporność, dwa tryby działania oraz trwały akumulator. W zakupionym zestawie użytkownik może spodziewać się paralizatora, 2 kabur, 4 kartridży oraz walizki. Napięcie modelu wynosi 55000 V, a jego waga to 400 g.

Produkt został wyposażony w celownik laserowy, który dodatkowo ułatwia trafienie napastnika.  Oprócz tego, urządzenie jest wyposażone w przydatny wyświetlacz, który odlicza 5 sekund po wystrzeleniu elektrod. Użytkownik nie potrzebuje zezwolenia na korzystanie z paralizatora GUARD TX100P Husha.

Zdaniem klientów paralizator strzelający GUARD TX100P Husha potrafi efektywnie odeprzeć atak napastnika. Dlaczego zakup tego produktu to dobry pomysł?

 

Zalety

Maksymalna odległość strzelania: Użytkownicy potwierdzają, że urządzenie jest w stanie wystrzelić elektrody nawet na 6 metrów.

Wodoodporność: Urządzenie wykazuje poziom odporności na działanie wilgoci IP 57.

Tryby działania: Paralizator umożliwia zarówno wystrzelenie elektrod, jak i działanie dotykowe.

Akumulator: Zdaniem producenta bateria wystarcza nawet na 450 wyładowań (do 5 sekund na pojedyncze wyładowanie).

 

Wady

Waga: Przed zakupem trzeba spodziewać się trochę większej wagi (400 g) w porównaniu do wielu innych paralizatorów, co wpływa nieco negatywnie na komfort obsługi.

 

 

 

 

Paralizator legalny

 

7. Paralizator Elektryczny ESP Power 200

 

ESP Power 200 to paralizator policyjny, który wytwarza napięcie o wartości 200 000 V. Daje on możliwość porażenia prądem napastnika lub niebezpieczne zwierzęta, zapewnia skuteczne działanie nawet w przypadku grubszej warstwy ubrań. Urządzenie ma niewielkie wymiary: 16 cm x 6,3 cm x 3,1 cm.

Sprzęt jest zasilany baterią 9 V, którą wystarczy regularnie wymieniać. Ponieważ w komplecie znajduje się klips, możemy przypiąć paralizator np. do spodni i przez cały czas mieć go na wyciągnięcie ręki. Na obudowie umieszczono przycisk On/Off, który skutecznie chroni przed przypadkowym porażeniem samego siebie.

Kupujący publikujący opinie o paralizatorach marki ESP twierdzą, że model Power 200 jest jednym z najlepszych. Cieszy się on popularnością w szczególności wśród kobiet, taksówkarzy i sprzedawców, ponadto znajduje zastosowanie w agencjach ochrony czy barach. Do zalet urządzenia zalicza się poręczność i brak ryzyka porażenia zwrotnego (gdy rażony napastnik nagle nas dotknie).

ESP Power 200 jest produktem niejednokrotnie polecanym przez zadowolonych użytkowników. Jakie aspekty wpływają na jakość tego urządzenia?

 

Zalety

Ergonomia: Urządzenie gwarantuje wygodną obsługę zarówno dla większych, jak i mniejszych dłoni.

Dodatkowe zabezpieczenia: Produkt zapobiega przypadkowemu włączeniu oraz ma specjalną zawleczkę, która uniemożliwia korzystanie z paralizatora po wyrwaniu go z rąk przez napastnika.

3 rodzaje porażenia: W zależności od czasu rażenia prądem, paralizator jest w stanie wywołać porażenie krótkie (0,5 sekundy), średnie (1-3 sekundy) oraz pełne (4-5 sekund).

 

Wady

Zasilanie: Wykorzystywane w tym celu baterie 9 V umożliwiają zaledwie do kilkunastu użyć.

Słabe zabezpieczenie przed upadkiem: Smycz na nadgarstek jest niezbyt wytrzymała, przez co paralizator może stosunkowo łatwo spaść na ziemię.

 

 

 

 

Paralizator szmink

 

8. Paralizator Obronny Ukryty w Flakoniku na Perfumy + Latarka LED

 

Paralizator Obronny Ukryty w Flakoniku na Perfumy to model odpowiedni w szczególności dla kobiet. Z uwagi na niewielkie wymiary (11,1 cm x 2,3 cm) na pewno zmieści się w torebce. Moc sprzętu to 500 000 V, jest on zasilany akumulatorowo. Urządzenie może być wykorzystywane także jako latarka, natężenie światła wynosi 480 lumenów.

Do produkcji korpusu wykorzystano aluminium lotnicze, czyli lekki, a jednocześnie bardzo wytrzymały materiał. Sprzęt jest dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych: Czarnej i czarno-czerwonej. Co ważne, aktywuje się go jednym przyciskiem, więc możemy szybko zareagować podczas napadu.

Mimo że paralizator wygląda, jak szminka lub flakonik perfum, działa bardzo skutecznie. Wywołuje on u napastnika porażenie oraz chwilową dezorientację, co pozwala na ucieczkę i poszukanie pomocy. Wiele kobiet uważa, że to obowiązkowy element w torebce. Sprzęt jest łatwy w użyciu, a dodatkowo trwały. Jeśli poszukujesz sposobu na zaskoczenie napastnika, paralizator ukryty we flakoniku na perfumy może okazać się odpowiednim wyborem. Przedstawiamy jego mocne strony.

 

Zalety

Niepozorny wygląd: Ze względu na fakt, że urządzenie przypomina flakonik na perfumy, za jego pomocą można bardzo łatwo zmylić napastnika.

Niezwykle mały rozmiar: Produkt można przechowywać niemal w dowolnym miejscu ze względu na jego wymiary 111 x 23 mm.

Bezpieczeństwo dla użytkownika: Mimo nietypowego projektu, urządzenie jest bezpieczne dla użytkownika oraz posiada certyfikat CE.

 

Wady

Ładowarka: Dołączona do zestawu ładowarka nie zawsze nawiązuje połączenie z urządzeniem.

Instrukcja: Zdaniem klientów wskazówki związane z obsługą paralizatora mogłyby być bardziej zrozumiałe.

 

 

 

 

Paralizator z gazem

 

9. Paralizator Blackfire Tornado 300 V

 

Zastosowanie gazu pieprzowego w paralizatorze stanowi dodatkową ochronę, która zwiększa szansę na skuteczne odparcie ataku napastnika Jeśli planujecie zakup tego rodzaju urządzenia, warto postawić na Blackfire Tornado. Użyty gaz pieprzowy dobrze przylega do skóry, a do tego paralizator wyposażony jest w mocną latarkę i chusteczkę, która służy do szybkiego zneutralizowania objawów po wystrzeleniu gazu.

Wymiary modelu to 13,5 x 2,5 x 4,5 cm. Mimo dodatkowej latarki oraz zasobnika na gaz pieprzowy produkt waży zaledwie 150 g oraz wciąż zapewnia silne napięcie sięgające 750000 V. Zdaniem producenta zastosowany gaz pieprzowy ma moc 2000000 jednostek w skali Scoville’a oraz można go rozpylić maksymalnie 10 razy.

Blackfire Tornado to jeden z najbardziej przydatnych paralizatorów z gazem na rynku. Z jakich powodów opłaca się postawić na ten produkt?

 

Zalety

Gaz pieprzowy: Występuje w formie żelu, dzięki czemu bardzo dobrze przylega do skóry i zapewnia dłuższe działanie.

Źródło światła: Produkt został dodatkowo wyposażony w przydatną latarkę, która potrafi oślepić napastnika na krótką chwilę.

Chusteczka neutralizująca gaz: Tego rodzaju dodatek pozwala na szybkie złagodzenie ewentualnych objawów u użytkownika po wystrzeleniu gazu pieprzowego.

 

Wady

Poziom hałasu: W opiniach na temat produktu klienci często zwracają uwagę na zbyt głośną sygnalizację dźwiękową.

Wytrzymałość: Zdaniem użytkowników ten paralizator z gazem nie wykazuje dobrej odporności na uszkodzenia mechaniczne.

 

 

 

 

Paralizator różowy

 

10. Paralizator 3 w 1 Sabre Red G-S-1013

 

Wśród paralizatorów szczególnie warto zwrócić uwagę na urządzenia typu 3 w 1. Sabre Red G-S-1013 to wysokiej jakości produkt, który działa jako paralizator, latarka oraz alarm osobisty. Szczególnie warto wyróżnić wcześniej wspomniany alarm, który jest w stanie wytwarzać dźwięk słyszalny nawet z odległości 150 metrów.

Do tego produkt posiada wytrzymały i skutecznie chroniący przed upadkiem pasek na nadgarstek oraz prostą do zrozumienia instrukcję obsługi. Moc paralizatora wynosi 1150000 V. Wymiary urządzenia to 87 x 48 x 26 mm. Dodatkowo trzeba też wspomnieć, że producent określa moc latarki na 70 lumenów.

Paralizator różowy Sabre Red G-S-1013 to dobrej jakości model typu 3 w 1. Sprawdzamy najbardziej rzucające się w oczy cechy tego produktu.

 

Zalety

Alarm osobisty: Urządzenie jest wyposażone w specjalny alarm osobisty, który można usłyszeć nawet z odległości 150 metrów.

Pasek na nadgarstek: Stanowi dodatkowe wytrzymałe zabezpieczenie przed wypuszczeniem paralizatora z rąk.

Instrukcja obsługi: Zdaniem użytkowników wszystkie informacje na temat paralizatora w instrukcji są łatwe do zrozumienia.

 

Wady

Latarka: Według klientów latarka nie świeci wystarczająco mocno (zaledwie do 70 lumenów).

Żywotność baterii: Konsumenci twierdzą, że bateria jest w stanie ulec zużyciu nawet po zaledwie kilkunastu użyciach paralizatora.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki paralizator kupić?

 

Uzupełnieniem informacji z rankingu jest umieszczony poniżej, krótki poradnik. Jest on zbiorem wskazówek, które trzeba uwzględnić kupując paralizator. To pozwoli na znalezienie skutecznie działającego sprzętu, który umożliwi obronienie się przed napastnikiem.

Jaki paralizator wybrać?

W sklepach dostępnych jest kilka rodzajów paralizatorów: Standardowe, tasery, latarki i pałki. Który z nich wybrać, aby mieć gwarancję obrony w niebezpiecznej sytuacji? Tak naprawdę każdy sprzęt może okazać się skuteczny podczas napadu, różnią się one głównie budową i sposobem działania. Paralizatory standardowe mają kompaktowe wymiary, są lekkie oraz poręczne, dlatego można je nosić w kieszeni spodni czy torebce. Aby porazić napastnika prądem, trzeba przyłożyć końcówkę sprzętu z elektrodami do jego ciała. Tasery to profesjonalne urządzenia, których zasięg rażenia wynosi przeważnie kilka metrów. Oznacza to, że możemy obezwładnić napastnika nawet w sytuacji, gdy jeszcze się do nas nie zbliżył. Paralizator typu taser wystrzela elektrody z haczykami, które wbijają się w ciało lub ubranie, po jego użyciu należy wymienić kartridż. Urządzenia – latarki dają możliwość obrony na dwa sposoby, a więc nie tylko poprzez porażenie prądem, ale i oślepienie mocnym światłem (jego natężenie wynosi kilkadziesiąt lub kilkaset lumenów). Przydają się one podczas spacerowania po zmroku, gdyż dodatkowo oświetlają drogę. Z kolei paralizatory pałki pozwalają na zadawanie napastnikowi ciosów.

Wśród sprzętów przeznaczonych do samoobrony możemy znaleźć także modele przypominające przedmioty codziennego użytku, np. szminkę czy flakonik perfum. Są one chętnie wybierane w szczególności przez kobiety, ponieważ nie zajmują dużo miejsca w torebce i nie wzbudzają podejrzeń. Na uwagę zasługują ponadto paralizatory wyposażone w gaz pieprzowy, które zapewniają wysoką skuteczność obrony podczas niespodziewanego ataku.

 

Napięcie prądu

Napięcie prądu wytwarzane przez paralizatory zwykle mieści się w przedziale od 20 000 do 2 000 000 V. Od tego w dużej mierze zależy skuteczność działania sprzętu, ale pamiętajmy, że istotne znaczenie ma też np. grubość i ilość warstw ubrań, jakie ma na sobie napastnik. Aby dowiedzieć się, jaki jest najlepszy paralizator, trzeba również sprawdzić średnią wartość prądu w obwodzie. Powinna ona wynosić mniej niż 10 mA, posiadanie takiego sprzętu przez osobę pełnoletnią jest w 100% legalne.

 

Łatwe i bezpieczne używanie

Wybrany przez nas paralizator musi być łatwy w użyciu. To kluczowa kwestia, zwłaszcza że podczas niespodziewanego napadu będziemy odczuwać duży stres. Przeważnie wystarczy tylko odbezpieczyć urządzenie za pomocą specjalnego suwaka i nacisnąć przycisk, aby wytworzyć prąd o określonym napięciu. Jeśli zdecydujemy się na taser, koniecznie sprawdźmy, czy został wyposażony w laserowy wskaźnik. Wówczas trafienie elektrodami w napastnika będzie znacznie łatwiejsze, gdyż laser pokaże nam miejsce, w które wbiją się haczyki.

Ponieważ paralizator najczęściej nosi się w kieszeni spodni lub w torebce, powinien być zabezpieczony przed przypadkowym porażeniem prądem samego siebie. Bardzo często producenci zaznaczają, że oferowane przez nich urządzenia zapewniają również ochronę przed tzw. porażeniem zwrotnym, do którego może dojść w sytuacji, gdy rażony napastnik nagle nas dotknie.

 

Sposób działania

Paralizatory zazwyczaj rażą przeciwnika prądem przez określony czas. 1-sekundowe działanie wywołuje głównie szok i niewielki dyskomfort, ale potrzeba nieco więcej czasu, aby skutecznie powstrzymać napastnika przed atakiem. Po 3 sekundach powinien on stracić równowagę i upaść, zacznie też odczuwać ból w miejscu zetknięcia z elektrodami. 5-sekundowe rażenie wywołuje paraliż i chwilową dezorientację, efekt można wzmocnić też silnym światłem latarki lub gazem pieprzowym. Najlepszy paralizator pozwala na tymczasowe oszołomienie napastnika w takim stopniu, aby umożliwić ofierze ucieczkę, ewentualnie szybkie znalezienie pomocy wśród znajdujących się w pobliżu przechodniów.

 

Wymiary i waga

Sprzęt do samoobrony nie powinien być duży ani ciężki, bo wtedy ciągłe noszenie go przy sobie nie będzie komfortowe. Starajmy się znaleźć jak najmniejszy paralizator, który dodatkowo jest lekki. Wówczas urządzenie nie powinno nam przeszkadzać, nawet po przypięciu do ubrania.

Zasilanie

Paralizatory to sprzęty w większości zasilane akumulatorowo, które należy co pewien czas podłączać do ładowarki. Są też modele zasilane zwykłymi bateriami, trzeba jedynie pamiętać o ich wymianie. To, które rozwiązanie jest lepsze, w dużej mierze uzależnione jest od indywidualnych preferencji.

 

Solidność

Urządzenie, które kupimy powinno być nie tylko skuteczne w działaniu i poręczne, ale także solidne. Dobrze, jeśli obudowa będzie odporna na uszkodzenia mechaniczne, jak i pyłoszczelna. Zazwyczaj paralizatory są wykonane z lotniczego aluminium. To bardzo lekki, ale i wytrzymały materiał, co daje gwarancję, że sprzęt okaże się trwały.

 

Paralizatory w dobrych cenach

Paralizator to wydatek rzędu 50 – 500 zł, dotyczy to w szczególności tradycyjnych modeli. Jeżeli chcemy kupić bardziej zaawansowany sprzęt, np. teaser strzelający na odległość czy wyposażony dodatkowo w kartridż z gazem, musimy mieć świadomość, że będzie droższy. Profesjonalne paralizatory kosztują kilka lub nawet kilkanaście tysięcy złotych.

 

FAQ

 

P1: Paralizator – jak działa?

Paralizator to sprzęt wykorzystywany do samoobrony. Wytwarza on bardzo wysokie napięcie elektryczne, ale o niskim natężeniu. Taki ładunek obezwładnia system nerwowy człowieka, gdyż nasze ciało składa się nawet w 3/4 z wody, w efekcie czego dobrze przewodzi prąd. W zależności od tego, przez ile sekund raziliśmy napastnika paralizatorem, pozostaje on unieruchomiony przez kilka, kilkanaście, a czasami nawet kilkadziesiąt minut. Tego typu urządzenie jest z jednej strony zakończone wystającymi elektrodami, między nimi przeskakuje wytworzony ładunek elektryczny. Wystarczy dotknąć nimi ciała drugiej osoby, aby porazić ją prądem i zyskać możliwość obrony przed atakiem.

 

P2: Czy paralizator jest legalny?

Wiele osób ma wątpliwości, czy posiadanie paralizatora jest legalne. Według Ustawy o broni i amunicji takie urządzenie jest bronią, określa się je jako przedmiot służący do obezwładniania osób poprzez energię elektryczną. Nie musimy mieć żadnego pozwolenia na posiadanie i korzystanie z paralizatora, pod warunkiem, że średnia wartość prądu w obwodzie nie przekracza 10 mA. Niemniej jednak na zakup sprzętu do samoobrony mogą pozwolić sobie tylko osoby pełnoletnie, a więc po ukończeniu 18. roku życia.

P3: Paralizator policyjny – jaką ma moc?

Paralizatory policyjne to mocne sprzęty i często słyszy się, że mogą doprowadzić nawet do śmierci. Służby najczęściej używają tzw. taserów, które dają możliwość porażenia napastnika z większej odległości, do 6 metrów. W momencie naciśnięcia spustu otwiera się zbiorniczek gazu, a następnie w stronę osoby atakującej wysuwają się dwa przewody z elektrodami. Są one wyposażone w specjalne haczyki przyczepiające się do ubrania. Policyjne paralizatory wytwarzają prąd o niskim natężeniu i bardzo wysokim napięciu, nawet do 150 000 woltów. Tak duża energia zakłóca impulsy elektryczne w systemie nerwowym człowieka, co powoduje czasowe sparaliżowanie ciała. Każdorazowo po użyciu policyjnego tasera konieczne jest wymienienie zbiorniczka z gazem oraz wciągnięcie przewodów do obudowy.

 

P4: Gdzie kupić paralizator?

Paralizator nie jest sprzętem, który znajdziemy np. w hipermarketach czy sklepach RTV AGD. Tego typu produktów należy szukać wśród urządzeń i przedmiotów przeznaczonych do samoobrony. W Polsce działa wiele takich sklepów, znajdują się one niemal w każdym dużym mieście. Możemy też zamówić paralizator przez Internet, co wydaje się wygodniejszym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku osób z małych miejscowości. Jednak niezależnie od tego, na którą opcję się zdecydujemy, musimy pamiętać, że podczas zakupu konieczne będzie podanie podstawowych danych osobowych. Sprawdzany jest przede wszystkim numer PESEL, bo na tej podstawie można zweryfikować, czy osoba kupująca paralizator jest pełnoletnia.

 

P5: Jakie napięcie ma paralizator?

Paralizator zwykle wytwarza napięcie mieszczące się w zakresie od 20 000 do 2 000 000 V. Ponieważ ma ono małe natężenie, nie przyczynia się do spowodowania trwałego uszczerbku na zdrowiu. Uważa się, że im wyższe jest napięcie urządzenia, tym bardziej skuteczne okazuje się jego działanie. Paralizator to broń, która służy przede wszystkim do samoobrony, a nie do doprowadzenia do śmierci napastnika. Poraża on układ nerwowy człowieka, w efekcie czego ten pozostaje na chwilę unieruchomiony i nie może kontynuować ataku. Jednak należy pamiętać, że skuteczność działania urządzenia uzależniona jest też m.in. od grubości tkanki tłuszczowej czy warstw odzieży, jakie ma na sobie osoba atakująca.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ