Ostatnio aktualizowane: 25.09.21

Paralizator – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Jeżeli szukasz paralizatora do samoobrony, aby czuć się bezpieczniej, koniecznie zajrzyj do rankingu, który przygotowaliśmy. W zestawieniu opisane zostały skutecznie działające urządzenia, których można legalnie używać. Przykładem jest sprzęt Sabre GS1000SF z Kaburą 1mln V, pełniący dodatkowo funkcję latarki. Można wykorzystać go zarówno do oświetlenia drogi w ciemności, jak i oślepienia napastnika. Paralizator wytwarza napięcie o wartości 1 000 000 V, jest solidny i lekki. Polecamy też model Phazzer Enforcer, który pozwala na porażenie napastnika z odległości do 7,5 m. Jest on wyposażony w praktyczny celownik laserowy, a także latarkę LED. To łatwe w użyciu urządzenie, które zebrało wiele pozytywnych recenzji kupujących.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Paralizator jest lekki i poręczny. Dołączono do niego specjalną kaburę umożliwiającą przymocowanie do paska spodni. Sprzęt pozwala na porażenie napastnika prądem, a także oślepienie go mocnym światłem latarki. To skuteczne narzędzie do samoobrony.

Wady

Część osób uważa, że latarka powinna generować nieco mocniejsze światło niż 80 lumenów. Wówczas sprzęt lepiej sprawdzałby się w ciemności (zwłaszcza w miejscach, gdzie nie ma latarni ulicznych).

Podsumowanie

Urządzenie wytwarza napięcie o wartości 1 000 000 V, a dodatkowo może świecić w trzech trybach. Paralizator ma niewielkie wymiary, dlatego można go przez cały czas nosić przy sobie i czuć się bezpiecznie.

Drugi wybór

Zalety

Ponieważ jest to model odległościowy, nie musimy znajdować się tuż przy napastniku, aby porazić go prądem. Możemy wystrzelić elektrody z odległości do 7,5 m. Urządzenie pełni też funkcję latarki, emituje mocne światło (180 lumenów).

Wady

W korpusie paralizatora można zamontować kartridże z gumową kulą, chmurą pieprzową lub pudrem pieprzowym. Jednak trzeba je dobrać samodzielnie, nie zostały dołączone do zestawu.

Podsumowanie

Sprzęt jest wyposażony w laserowy celownik, a to daje pewność, że uda nam się wystrzelić prosto w napastnika. Paralizator wytwarza napięcie równe 55 000 V, użycie go nie wywołuje poważnego uszczerbku na zdrowiu.

Rozważ też

Zalety

Urządzenie daje możliwość porażenia napastnika prądem o napięciu 1 000 000 V z odległości do 4 m. Pewnie leży ono w dłoni i jest łatwe w obsłudze. Sprzęt ma laserowy wskaźnik, więc wycelowanie w napastnika nie sprawia problemu.

Wady

Konsumenci zauważyli, że sygnał dźwiękowy emitowany w momencie rażenia prądem jest bardzo nieprzyjemny, również dla posiadacza sprzętu. Jednak to zwiększa szansę na otrzymanie pomocy od przechodniów.

Podsumowanie

Paralizator jest mały, ale działa bardzo skutecznie. Razi napastnika prądem do momentu, aż zwolnimy przycisk wystrzału. Sprzęt pełni również funkcję latarki. Można go bez przeszkód nosić w kieszeni spodni lub bluzy i w razie potrzeby szybko wyciągnąć.

 

 

9 najlepszych paralizatorów. Opinie w 2021 roku

 

Przygotowaliśmy ranking paralizatorów, w którym znalazły się łatwe w użyciu i skutecznie działające sprzęty przeznaczone do samoobrony. Posiadanie prezentowanych urządzeń jest legalne, a ich działanie prowadzi do czasowego unieruchomienia napastnika, co daje możliwość obrony w niebezpiecznej sytuacji. Sprawdź, które paralizatory są obecnie popularne.

 

Paralizator latarka

 

1. Paralizator Latarka Sabre GS1000SF z Kaburą 1mln V

 

Sabre GS1000SF z Kaburą 1mln V to paralizator wyglądający, jak latarka. Może on być wykorzystywany zarówno do samoobrony, jak również jako źródło światła w ciemności. Sprzęt wytwarza napięcie równe 1 000 000 V, a energia wyładowania wynosi mniej niż 300 mJ. Wymiary urządzenia to: 17,6 cm x 3,5 cm, waży ono ok. 270 g.

Materiałem wykonania obudowy jest lotnicze aluminium, co sprawia, że sprzęt jest lekki i solidny. Jako latarka urządzenie może świecić w 3 różnych trybach: low, high i stroboskop, a maksymalna moc światła to 80 lumenów. W zestawie znajduje się kabura umożliwiająca noszenie paralizatora na pasku oraz zabezpieczająca linka na nadgarstek.

Urządzenie zostało uznane przez wiele osób za bardzo przydatne i warte noszenia przy sobie. Ten paralizator-latarka pozwala na obronienie się na dwa sposoby. Możemy porazić napastnika prądem, a także oślepić go mocnym światłem, co wywoła u niego dezorientację.

 

 

 

 

Paralizator pistolet

 

2. Phazzer Paralizator Wielofunkcyjny Enforcer

 

Paralizator Phazzer Enforcer to nowoczesny model, który wytwarza prąd o napięciu 55 000 V. Jest on dodatkowo wyposażony w latarkę LED generującą światło o mocy 180 lumenów, której zasięg wynosi 45 m. Sprzęt jest zasilany akumulatorowo, jego wymiary są równe: 15,9 cm x 11,2 cm.

Za pomocą urządzenia możemy skutecznie obronić się podczas napadu. To paralizator odległościowy, dający możliwość obezwładnienia napastnika ładunkiem elektrycznym wystrzelonym z dystansu do 7,5 m. Co ważne, można przez cały czas nosić go przy sobie, ponieważ jest lekki (waży 345 g).

Kupujący twierdzą, że prezentowany paralizator przypominający pistolet jest łatwy w użyciu, nawet w bardzo stresującej sytuacji. Wyposażono go w laserowy celownik, więc trafienie ładunkiem w napastnika nie stanowi problemu. Ponadto uchwyt jest ogumowany, dlatego sprzęt pewnie leży w dłoni.

 

 

 

 

Paralizator Taser

 

3. Paralizator Taser Blackfire Blaster Black 1 mln V

 

Urządzenie Blackfire Blaster Black 1 mln V daje możliwość obezwładnienia napastnika nawet z odległości 4 m. W momencie naciśnięcia spustu wystrzeliwane są dwie elektrody przypominające małe harpuny, które wbijają się w ciało (lub ubranie). Prezentowany paralizator typu taser wytwarza napięcie o wartości 1 000 000 V.

Sprzęt ma wymiary: 15 cm x 3 cm x 4 cm i waży 410 g. Korpus jest wykonany z solidnego tworzywa sztucznego, a uchwyt pokryto dodatkowo antypoślizgową gumą. Test paralizatorów udowodnił, że trafienie w napastnika nie jest trudne, co wynika z zastosowania wskaźnika laserowego.

Co o urządzeniu sądzą kupujący? Z opublikowanych przez nich opinii wynika, że to dobry paralizator, który pozwala skutecznie obronić się przed atakiem. Poza wytwarzaniem ładunku elektrycznego o dużym napięciu sprzęt emituje również głośny sygnał dźwiękowy.

 

 

 

 

Paralizator na psy

 

4. Paralizator Paralyseur 8 mln V z Latarką

 

Model Paralyseur 8 mln V z Latarką to paralizator na psy, który umożliwia też skuteczną ochronę przed napastnikiem podczas napadu. Wytwarza on napięcie 8 000 000 V, którego natężenie wynosi mniej niż 10 mA. Urządzenie pełni też funkcję latarki, moc emitowanego światła to 150 lumenów.

To, co wyróżnia paralizator to mocna obudowa, która nie jest podatna na uszkodzenia. Sprzęt waży 165 g, a jego długość wynosi 17 cm, można schować go do kieszeni lub torebki i mieć na wyciągnięcie ręki. W komplecie znajduje się skrzynka survivalowa z twardego polimeru, która w środku wypełniona jest gąbką.

Konsumenci zgodnie uważają, że jest to dobry i tani paralizator, dzięki któremu można czuć się bezpieczniej. Jego podstawowe atuty to: Solidna konstrukcja, łatwość użycia oraz skuteczność działania. Nawet jeśli nie możemy porazić napastnika prądem, obronimy się poprzez chwilowe oślepienie go, co daje czas na ucieczkę lub wezwanie pomocy.

 

 

 

 

Paralizator pałka

 

5. Paralizator Baton Piranha Shock Xtrem 8mlnV

 

Profesjonalny sprzęt Piranha Shock Xtrem 8mlnV znajduje zastosowanie m.in. w agencjach ochrony. Wytwarza on napięcie o wartości 8 000 000 V i dodatkowo pełni funkcję latarki o mocy 300 lumenów. Materiałem wykonania paralizatora jest lotnicze aluminium, a jego wymiary to: 34,5 cm x 3,4 cm.

Urządzenie może razić napastnika prądem przez maksymalnie 5 sekund, a jego efekty działania utrzymują się kilka lub nawet kilkanaście minut. Co ciekawe, jest to paralizator używany jako pałka policyjna, dlatego pozwala na skuteczną obronę w chwili napadu. Zasilają go dwa akumulatory, ich ładowanie nie zajmuje dużo czasu.

Za sprawą przedstawionego urządzenia można zapobiec niebezpiecznym sytuacjom. Tak twierdzą osoby, które zdecydowały się na jego zakup. Uważa się, że to najmocniejszy paralizator na rynku. Wywołuje on u napastnika uczucie dezorientacji, bolesne skurcze mięśni, a także zachwianie równowagi.

 

 

 

 

Paralizator strzelający

 

6. Taser Paralizator Strzelający na Odległość X26P z Baterią TPPM

 

Paralizator Strzelający na Odległość X26P z Baterią TPPM został zaprojektowany w taki sposób, aby pewnie leżał w dłoni. Jego wymiary są równe: 19,3 cm x 10,4 cm x 4,3 cm, waży ok. 281 g. Sprzęt wytwarza prąd o napięciu 50 000 V, a jego zasięg rażenia to nawet 4,5 m. Oznacza to, że możemy obezwładnić napastnika, kiedy nie znajduje się tuż przy nas.

Prezentowany paralizator strzelający zapewnia skuteczność do 95%. Ryzyko, że nie uda nam się wycelować w napastnika, jest zmniejszone do minimum. Urządzenie zasila ogniwo litowe pozwalające na oddanie nawet 200 strzałów. Sprzęt został wyposażony w laserowy celownik oraz jasne diody LED.

Posiadacze urządzenia przekonują, że jego zakup był bardzo dobrą decyzją. Ponieważ paralizator wystrzela ładunek na odległość, możemy skutecznie obronić się przed atakiem i szybko wezwać pomoc. Sprzęt jest solidny i działa niezawodnie zarówno w niskiej, jak i wysokiej temperaturze.

 

 

 

 

Paralizator legalny

 

7. Paralizator Elektryczny ESP Power 200

 

ESP Power 200 to paralizator policyjny, który wytwarza napięcie o wartości 200 000 V. Daje on możliwość porażenia prądem napastnika lub niebezpieczne zwierzęta, zapewnia skuteczne działanie nawet w przypadku grubszej warstwy ubrań. Urządzenie ma niewielkie wymiary: 16 cm x 6,3 cm x 3,1 cm.

Sprzęt jest zasilany baterią 9 V, którą wystarczy regularnie wymieniać. Ponieważ w komplecie znajduje się klips, możemy przypiąć paralizator np. do spodni i przez cały czas mieć go na wyciągnięcie ręki. Na obudowie umieszczono przycisk On/Off, który skutecznie chroni przed przypadkowym porażeniem samego siebie.

Kupujący publikujący opinie o paralizatorach marki ESP twierdzą, że model Power 200 jest jednym z najlepszych. Cieszy się on popularnością w szczególności wśród kobiet, taksówkarzy i sprzedawców, ponadto znajduje zastosowanie w agencjach ochrony czy barach. Do zalet urządzenia zalicza się poręczność i brak ryzyka porażenia zwrotnego (gdy rażony napastnik nagle nas dotknie).

 

 

 

 

Paralizator szmink

 

8. Paralizator Obronny Ukryty w Flakoniku na Perfumy + Latarka LED

 

Paralizator Obronny Ukryty w Flakoniku na Perfumy to model odpowiedni w szczególności dla kobiet. Z uwagi na niewielkie wymiary (11,1 cm x 2,3 cm) na pewno zmieści się w torebce. Moc sprzętu to 500 000 V, jest on zasilany akumulatorowo. Urządzenie może być wykorzystywane także jako latarka, natężenie światła wynosi 480 lumenów.

Do produkcji korpusu wykorzystano aluminium lotnicze, czyli lekki, a jednocześnie bardzo wytrzymały materiał. Sprzęt jest dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych: Czarnej i czarno-czerwonej. Co ważne, aktywuje się go jednym przyciskiem, więc możemy szybko zareagować podczas napadu.

Mimo że paralizator wygląda, jak szminka lub flakonik perfum, działa bardzo skutecznie. Wywołuje on u napastnika porażenie oraz chwilową dezorientację, co pozwala na ucieczkę i poszukanie pomocy. Wiele kobiet uważa, że to obowiązkowy element w torebce. Sprzęt jest łatwy w użyciu, a dodatkowo trwały.

 

 

 

 

Paralizator z gazem

 

9. Paralizator SCORPY 200 z Miotaczem Gazu Pieprzowego

 

Paralizator SCORPY 200 z Miotaczem Gazu Pieprzowego ma moc 200 000 V, jest zasilany 9 V baterią. Daje on możliwość obezwładnienia przeciwnika z odległości 1 – 2 m, pozwala na to wbudowany miotacz gazu. Sprzęt skutecznie działa także na zwierzęta.

Urządzenie jest bezpieczne w użyciu, gdyż nie wywołuje trwałych uszczerbków na zdrowiu, a ponadto zostało wyposażone w blokadę przed przypadkowym włączeniem. Po uaktywnieniu miotacza wyrzucany jest środek pieprzowy w półżelowej zawiesinie, a kiedy pojemnik będzie pusty, możemy wymienić go na nowy.

Z recenzji kupujących wynika, że paralizator działa bardzo skutecznie i często pozwala na uniknięcie bezpośredniego kontaktu z napastnikiem. Nie jest on duży, dlatego można przez cały czas nosić go w plecaku czy kieszeni spodni. Ważne jest, że sprzęt zabezpieczono przed wyładowaniem wtórnym, gdy napastnik niespodziewanie chwyci nas podczas próby obrony.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki paralizator kupić?

 

Uzupełnieniem informacji z rankingu jest umieszczony poniżej, krótki poradnik. Jest on zbiorem wskazówek, które trzeba uwzględnić kupując paralizator. To pozwoli na znalezienie skutecznie działającego sprzętu, który umożliwi obronienie się przed napastnikiem.

Jaki paralizator wybrać?

W sklepach dostępnych jest kilka rodzajów paralizatorów: Standardowe, tasery, latarki i pałki. Który z nich wybrać, aby mieć gwarancję obrony w niebezpiecznej sytuacji? Tak naprawdę każdy sprzęt może okazać się skuteczny podczas napadu, różnią się one głównie budową i sposobem działania. Paralizatory standardowe mają kompaktowe wymiary, są lekkie oraz poręczne, dlatego można je nosić w kieszeni spodni czy torebce. Aby porazić napastnika prądem, trzeba przyłożyć końcówkę sprzętu z elektrodami do jego ciała. Tasery to profesjonalne urządzenia, których zasięg rażenia wynosi przeważnie kilka metrów. Oznacza to, że możemy obezwładnić napastnika nawet w sytuacji, gdy jeszcze się do nas nie zbliżył. Paralizator typu taser wystrzela elektrody z haczykami, które wbijają się w ciało lub ubranie, po jego użyciu należy wymienić kartridż. Urządzenia – latarki dają możliwość obrony na dwa sposoby, a więc nie tylko poprzez porażenie prądem, ale i oślepienie mocnym światłem (jego natężenie wynosi kilkadziesiąt lub kilkaset lumenów). Przydają się one podczas spacerowania po zmroku, gdyż dodatkowo oświetlają drogę. Z kolei paralizatory pałki pozwalają na zadawanie napastnikowi ciosów.

Wśród sprzętów przeznaczonych do samoobrony możemy znaleźć także modele przypominające przedmioty codziennego użytku, np. szminkę czy flakonik perfum. Są one chętnie wybierane w szczególności przez kobiety, ponieważ nie zajmują dużo miejsca w torebce i nie wzbudzają podejrzeń. Na uwagę zasługują ponadto paralizatory wyposażone w gaz pieprzowy, które zapewniają wysoką skuteczność obrony podczas niespodziewanego ataku.

 

Napięcie prądu

Napięcie prądu wytwarzane przez paralizatory zwykle mieści się w przedziale od 20 000 do 2 000 000 V. Od tego w dużej mierze zależy skuteczność działania sprzętu, ale pamiętajmy, że istotne znaczenie ma też np. grubość i ilość warstw ubrań, jakie ma na sobie napastnik. Aby dowiedzieć się, jaki jest najlepszy paralizator, trzeba również sprawdzić średnią wartość prądu w obwodzie. Powinna ona wynosić mniej niż 10 mA, posiadanie takiego sprzętu przez osobę pełnoletnią jest w 100% legalne.

 

Łatwe i bezpieczne używanie

Wybrany przez nas paralizator musi być łatwy w użyciu. To kluczowa kwestia, zwłaszcza że podczas niespodziewanego napadu będziemy odczuwać duży stres. Przeważnie wystarczy tylko odbezpieczyć urządzenie za pomocą specjalnego suwaka i nacisnąć przycisk, aby wytworzyć prąd o określonym napięciu. Jeśli zdecydujemy się na taser, koniecznie sprawdźmy, czy został wyposażony w laserowy wskaźnik. Wówczas trafienie elektrodami w napastnika będzie znacznie łatwiejsze, gdyż laser pokaże nam miejsce, w które wbiją się haczyki.

Ponieważ paralizator najczęściej nosi się w kieszeni spodni lub w torebce, powinien być zabezpieczony przed przypadkowym porażeniem prądem samego siebie. Bardzo często producenci zaznaczają, że oferowane przez nich urządzenia zapewniają również ochronę przed tzw. porażeniem zwrotnym, do którego może dojść w sytuacji, gdy rażony napastnik nagle nas dotknie.

 

Sposób działania

Paralizatory zazwyczaj rażą przeciwnika prądem przez określony czas. 1-sekundowe działanie wywołuje głównie szok i niewielki dyskomfort, ale potrzeba nieco więcej czasu, aby skutecznie powstrzymać napastnika przed atakiem. Po 3 sekundach powinien on stracić równowagę i upaść, zacznie też odczuwać ból w miejscu zetknięcia z elektrodami. 5-sekundowe rażenie wywołuje paraliż i chwilową dezorientację, efekt można wzmocnić też silnym światłem latarki lub gazem pieprzowym. Najlepszy paralizator pozwala na tymczasowe oszołomienie napastnika w takim stopniu, aby umożliwić ofierze ucieczkę, ewentualnie szybkie znalezienie pomocy wśród znajdujących się w pobliżu przechodniów.

 

Wymiary i waga

Sprzęt do samoobrony nie powinien być duży ani ciężki, bo wtedy ciągłe noszenie go przy sobie nie będzie komfortowe. Starajmy się znaleźć jak najmniejszy paralizator, który dodatkowo jest lekki. Wówczas urządzenie nie powinno nam przeszkadzać, nawet po przypięciu do ubrania.

Zasilanie

Paralizatory to sprzęty w większości zasilane akumulatorowo, które należy co pewien czas podłączać do ładowarki. Są też modele zasilane zwykłymi bateriami, trzeba jedynie pamiętać o ich wymianie. To, które rozwiązanie jest lepsze, w dużej mierze uzależnione jest od indywidualnych preferencji.

 

Solidność

Urządzenie, które kupimy powinno być nie tylko skuteczne w działaniu i poręczne, ale także solidne. Dobrze, jeśli obudowa będzie odporna na uszkodzenia mechaniczne, jak i pyłoszczelna. Zazwyczaj paralizatory są wykonane z lotniczego aluminium. To bardzo lekki, ale i wytrzymały materiał, co daje gwarancję, że sprzęt okaże się trwały.

 

Paralizatory w dobrych cenach

Paralizator to wydatek rzędu 50 – 500 zł, dotyczy to w szczególności tradycyjnych modeli. Jeżeli chcemy kupić bardziej zaawansowany sprzęt, np. teaser strzelający na odległość czy wyposażony dodatkowo w kartridż z gazem, musimy mieć świadomość, że będzie droższy. Profesjonalne paralizatory kosztują kilka lub nawet kilkanaście tysięcy złotych.

 

FAQ

 

P1: Paralizator – jak działa?

Paralizator to sprzęt wykorzystywany do samoobrony. Wytwarza on bardzo wysokie napięcie elektryczne, ale o niskim natężeniu. Taki ładunek obezwładnia system nerwowy człowieka, gdyż nasze ciało składa się nawet w 3/4 z wody, w efekcie czego dobrze przewodzi prąd. W zależności od tego, przez ile sekund raziliśmy napastnika paralizatorem, pozostaje on unieruchomiony przez kilka, kilkanaście, a czasami nawet kilkadziesiąt minut. Tego typu urządzenie jest z jednej strony zakończone wystającymi elektrodami, między nimi przeskakuje wytworzony ładunek elektryczny. Wystarczy dotknąć nimi ciała drugiej osoby, aby porazić ją prądem i zyskać możliwość obrony przed atakiem.

 

P2: Czy paralizator jest legalny?

Wiele osób ma wątpliwości, czy posiadanie paralizatora jest legalne. Według Ustawy o broni i amunicji takie urządzenie jest bronią, określa się je jako przedmiot służący do obezwładniania osób poprzez energię elektryczną. Nie musimy mieć żadnego pozwolenia na posiadanie i korzystanie z paralizatora, pod warunkiem, że średnia wartość prądu w obwodzie nie przekracza 10 mA. Niemniej jednak na zakup sprzętu do samoobrony mogą pozwolić sobie tylko osoby pełnoletnie, a więc po ukończeniu 18. roku życia.

P3: Paralizator policyjny – jaką ma moc?

Paralizatory policyjne to mocne sprzęty i często słyszy się, że mogą doprowadzić nawet do śmierci. Służby najczęściej używają tzw. taserów, które dają możliwość porażenia napastnika z większej odległości, do 6 metrów. W momencie naciśnięcia spustu otwiera się zbiorniczek gazu, a następnie w stronę osoby atakującej wysuwają się dwa przewody z elektrodami. Są one wyposażone w specjalne haczyki przyczepiające się do ubrania. Policyjne paralizatory wytwarzają prąd o niskim natężeniu i bardzo wysokim napięciu, nawet do 150 000 woltów. Tak duża energia zakłóca impulsy elektryczne w systemie nerwowym człowieka, co powoduje czasowe sparaliżowanie ciała. Każdorazowo po użyciu policyjnego tasera konieczne jest wymienienie zbiorniczka z gazem oraz wciągnięcie przewodów do obudowy.

 

P4: Gdzie kupić paralizator?

Paralizator nie jest sprzętem, który znajdziemy np. w hipermarketach czy sklepach RTV AGD. Tego typu produktów należy szukać wśród urządzeń i przedmiotów przeznaczonych do samoobrony. W Polsce działa wiele takich sklepów, znajdują się one niemal w każdym dużym mieście. Możemy też zamówić paralizator przez Internet, co wydaje się wygodniejszym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku osób z małych miejscowości. Jednak niezależnie od tego, na którą opcję się zdecydujemy, musimy pamiętać, że podczas zakupu konieczne będzie podanie podstawowych danych osobowych. Sprawdzany jest przede wszystkim numer PESEL, bo na tej podstawie można zweryfikować, czy osoba kupująca paralizator jest pełnoletnia.

 

P5: Jakie napięcie ma paralizator?

Paralizator zwykle wytwarza napięcie mieszczące się w zakresie od 20 000 do 2 000 000 V. Ponieważ ma ono małe natężenie, nie przyczynia się do spowodowania trwałego uszczerbku na zdrowiu. Uważa się, że im wyższe jest napięcie urządzenia, tym bardziej skuteczne okazuje się jego działanie. Paralizator to broń, która służy przede wszystkim do samoobrony, a nie do doprowadzenia do śmierci napastnika. Poraża on układ nerwowy człowieka, w efekcie czego ten pozostaje na chwilę unieruchomiony i nie może kontynuować ataku. Jednak należy pamiętać, że skuteczność działania urządzenia uzależniona jest też m.in. od grubości tkanki tłuszczowej czy warstw odzieży, jakie ma na sobie osoba atakująca.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 25.09.21

Gaz pieprzowy – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Duży wybór wśród gazów pieprzowych nie ułatwia podjęcia decyzji zakupowej. Wiedząc, ile mogą zająć poszukiwania skutecznego produktu i zdając sobie sprawę, że nie każdy ma tyle czasu, przygotowaliśmy zestawienie gazów pieprzowych. Pierwsze miejsce należy do Sharg Defence Nato Gel, czyli zestawu składającego się z 4 sztuk żelowego gazu pieprzowego. Zasięg jego działania wynosi około 5 m. Produkt sprawdza się np. do odstraszania bezpańskich psów. Dysza jest tak zrobiona, że środek paraliżujący jest rozpraszany skutecznie, nawet bez precyzyjnego celowania. Drugie miejsce zajmuje gaz pieprzowy na agresywne psy Antidog o pojemności równej 50 ml. Jest on polecany do samoobrony.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

W zestawie znajdują się 4 opakowania gazu pieprzowego. Ma on postać żelu, więc jest mniej podatny na podmuchy wiatru, a więc skuteczniejszy w działaniu. Głowica jest zrobiona z wytrzymałego tworzywa sztucznego.

Wady

W pojedynczych komentarzach można przeczytać, że czasami pojawia się chwilowy problem z rozpyleniem gazu, co może spowolnić naszą reakcję w momencie zagrożenia.

Podsumowanie

Pojemność każdego opakowania wynosi 50 ml. Zasięg działania to około 5 m. Gaz pieprzowy jest doceniany za to, że ma blokadę przypadkowego rozpylenia. Użytkownicy dobrze oceniają też skuteczność jego działania. Produkt jest polecany m.in. do obrony przed bezpańskimi psami i agresywnymi osobami.

Drugi wybór

Zalety

To produkt stworzony z myślą o obronie przed agresywnymi, bezpańskimi psami. Gaz pieprzowy zawiera odpowiednie stężenie substancji aktywnych, a przy tym jest bezpieczny i nie powoduje trwałych obrażeń. Antidog działa skutecznie.

Wady

Niektórzy twierdzą, że jakość wykonania plastikowego elementu znajdującego się na opakowaniu nie jest najlepsza. Trzeba mieć to na uwadze podczas przenoszenia gazu pieprzowego.

Podsumowanie

Gaz pieprzowy ma zasięg 3 m, a pojemność opakowania wynosi 50 ml. Jak podaje producent, produkt jest w pełni bezpieczny dla środowiska. Gaz może być stosowany w przypadku obrony przed agresywnymi psami czy pijanymi osobami. Antidog zawiera 1,5% środka drażniącego OC.

Rozważ też

Zalety

To mocny gaz pieprzowy do obrony przed niedźwiedziami i innymi dużymi zwierzętami. Wyróżnia go skuteczność działania. Mace Muzzle ma w składzie więcej środka drażniącego i blokadę przed przypadkowym rozpyleniem.

Wady

Produkt jest stosunkowo duży w porównaniu ze standardowymi gazami pieprzowymi. W związku z tym może nie mieścić się swobodnie w kieszeni.

Podsumowanie

Jak każdy produkt, również i ten ma pewne wady, choć większość kupujących jest zadowolona z jego użytkowania. Gaz pieprzowy można łatwo rozpylić, co w sytuacji zagrożenia ma duże znaczenie. Pojemność opakowania wynosi 275 ml. W składzie jest 10% środka OC i 2,0% Capsaicinoids.

 

 

9 najlepszych gazów pieprzowych. Opinie w 2021 roku

 

Osobom zainteresowanym prezentujemy ranking gazów pieprzowych, który mamy nadzieję, okaże się pomocny podczas podejmowania decyzji zakupowej.

 

Gaz pieprzowy w żelu

 

1. Zestaw Gaz Pieprzowy Obronny Sharg Defence Nato Gel 50ml

 

Gaz pieprzowy w żelu Sharg Defence Nato Gel jest dostępny w zestawie zawierającym 4 sztuki produktu. Pojemność każdego opakowania wynosi 50 ml. Produkt ma głowicę z solidnie zrobioną dyszą gwarantującą zasięg działania nawet do 5 m. Siła jest równa 2 mln SHU.

Żelowy gaz pieprzowy jest mniej podatny na podmuchy wiatru od standardowych produktów tego typu. Zasięg strumienia jest większy, a tym samym możemy efektywniej się bronić w przypadku zagrożenia. Gaz ten jest polecany np. do obrony przed bezpańskimi psami, bo skutecznie odstrasza, a jednocześnie nie powoduje uszkodzeń układu węchowego.

Do zalet tego produktu zalicza się to, że w zestawie są aż 4 opakowania, które starczają na długo. Konsumenci doceniają, że nie muszą co chwilę uzupełniać swoich zapasów. Gaz pieprzowy ma zabezpieczenie przed przypadkowym rozpyleniem, co gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania. Sharg Defence Nato Gel działa długotrwale i skutecznie.

 

 

 

 

Gaz pieprzowy na psy

 

2. Gaz Pieprzowy na Agresywne Psy Antidog

 

Jeśli chcesz kupić gaz pieprzowy na psy, warto przyjrzeć się produktowi Antidog o zasięgu działania równym 3 m i pojemności 50 ml. Produkt jest polecany głównie do użytku w przypadku zaatakowania przez groźnego psa, może być użyty także np. w celu obrony przed napadem. Gaz zawiera 1,5% środka drażniącego OC. Moc to 2 mln SHU.

Zasobnik gazu pieprzowego wykonano w ten sposób, aby wydzielana substancja drażniąca zachowała skuteczność, a przy tym nie powodowała trwałych obrażeń. Producent zapewnia, że strumień gazu pieprzowego jest odporny na deszcz i wiatr. Gaz pieprzowy działa natychmiast i zapewnia długotrwałe efekty.

Osoby, które w celu obrony zdecydowały się kupić ten produkt twierdzą, że gwarantuje on duże poczucie bezpieczeństwa. Konsumenci, którzy mieli okazję zastosować gaz pieprzowy, potwierdzają skuteczność jego działania.

 

 

 

 

Gaz pieprzowy na niedźwiedzie

 

3. Gaz Pieprzowy Mace Muzzle na Niedźwiedzie 275 ml

 

Gaz pieprzowy na niedźwiedzie Mace Muzzle to produkt, który musiał się znaleźć w tym zestawieniu. Jego pojemność jest równa 275 ml. Gaz pieprzowy zawiera 10% środka drażniącego OC, a w wyrzucanej mieszance jest 2% MC. Strumień podczas rozproszenia przyjmuje kształt stożka, więc łatwiej trafić do celu.

Według wielu osób to gaz pieprzowy o bardzo dobrej skuteczności. Ma on zwiększoną ostrość. Taki produkt z pewnością przyda się podczas górskiej wędrówki czy w trakcie przebywania na kempingu czy w lesie. Warto podkreślić, że nie powoduje on trwałych obrażeń.

Mace Muzzle to zdaniem konsumentów dobry gaz pieprzowy, którym warto się zainteresować. Przede wszystkim do jego zakupu zachęca skuteczność działania gwarantująca wysokie poczucie bezpieczeństwa. Pojemnik ma blokadę chroniąca przed przypadkowym rozpyleniem. Gaz jest nietoksyczny i bezpieczny dla środowiska.

 

 

 

 

Pistolet na gaz pieprzowy

 

4. Pistolet gazowy RMG-19 Kolter + Gaz Pieprzowy

 

Pistolet na gaz pieprzowy Razorgun RMG-19 jest sprzedawany w komplecie z jednym zasobnikiem gazu o pojemności równej 15 ml. To pozwala na wykonanie około 6 wyrzutów o zasięgu nawet do 3 m. Wkład z gazem można łatwo wymienić, jest on montowany w magazynku pistoletu. Jego wymiana zajmuje kilka sekund.

Gaz pieprzowy wygląda z zewnątrz, jak austriacki Glock i zapewnia większe poczucie bezpieczeństwa. Zawiera w sobie wysokie stężenie kapsaicyny, czyli organicznego środka chemicznego, który odpowiada za pikantny smak. Efekty działania gazu utrzymują się przez około 20 minut, więc można unieruchomić napastnika, oddalić się w bezpieczne miejsce i zadzwonić po pomoc.

Kupujący doceniają to, że pistolet jest zrobiony z wytrzymałego polimeru i dodatkowo ma antypoślizgową powłokę, więc łatwiej utrzymać go w dłoniach. Prezentowany gaz pieprzowy jest lekki, jego masa wynosi tylko 400 g. To skuteczne narzędzie do samoobrony, z którego można korzystać bez zezwolenia.

 

 

 

 

Gaz pieprzowy Fox

 

5. Gaz pieprzowy Fox Labs Five Point Three

 

Gaz pieprzowy Fox Labs Five Point Three ma pojemność równą 43 ml i moc 5,3 mln SHU. Z dyszy wydobywa się substancja drażniąca w formie stożka, dzięki czemu trafienie napastnika jest łatwiejsze. Rozpylony gaz wnika do dróg oddechowych, więc efekt obezwładniający jest skuteczny i mamy sporo czasu, aby nieco oddalić się z miejsca zdarzenia i np. zawiadomić służby.

Fox Labs Five Point Three to bardzo ostry gaz, którego działanie można zauważyć niemal natychmiast. W składzie gazu, poza środkiem drażniącym w postaci kapsaicyny, jest też barwnik UV. Przydaje się on w przypadku ucieczki napastnika, bo ułatwia jego późniejszą identyfikację. Produkt ma niski procent OC, więc czas odkażania jest krótszy.

Opinie o gazach pieprzowych Fox Labs są bardzo dobre, a dowodem na skuteczność ich działania może być to, że korzystają z nich amerykańskie służby mundurowe. Five Point Three to produkt polecany przez konsumentów. Warto wiedzieć, że pojemnik ma blokadę Flip-To, która nie dopuszcza do przypadkowego rozpylenia substancji drażniącej.

 

 

 

 

Gaz pieprzowy butla

 

6. Gaz Pieprzowy Sharg Police RSG Gel 400ml

 

Gaz pieprzowy butla Sharg Police RSG to ręczny miotacz gazu stworzony z myślą o wymagających użytkownikach, którym zależy na jak najwyższej skuteczności obrony. Produkt został wyprodukowany w Niemczech i ma atest PZH. Gazy pieprzowe tej marki uznawane są za jedne z najskuteczniejszych.

Produkt ma pojemność równą 63 ml, a zasięg działania wynosi około 5 m. Moc jest równa 2 mln SHU. W tym gazie pieprzowym zastosowano głowice typu Flip Top POLICE, zrobioną z solidnych polimerów wykorzystywanych do produkcji szkieletów broni. Wykazuje ona dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Rozpylana substancja przyjmuje postać strumienia, ma duży zasięg i wysoką skuteczność działania.

Ten gaz pieprzowy dobrze sprawdza się w trudnych sytuacjach i pozwala uchronić się przed napastnikiem. Ma on odpowiednią pojemność i kompaktowe rozmiary, więc można mieć go zawsze przy sobie, aby w razie potrzeby móc z niego skorzystać. Ten produkt zwiększa komfort i poczucie bezpieczeństwa.

 

 

 

 

Gaz pieprzowy stożek

 

7. Gaz pieprzowy Walther Military Gas – stożek 40 ml

 

Gaz pieprzowy stożek Walther Military Gas ma pojemność równą 40 ml. Powoduje u napastnika podrażnienie oczu i silne łzawienie, więc przestaje on podejmować agresywne działania. Substancja aktywna drażni też drogi oddechowe. Produkt zawiera 10% środka OC, w rozpylanej mieszance jest 1,33% MC.

Producent wskazuje, aby rozpylać gaz w odległości maksymalnie 4 m. Podaje też, że jednosekundowy kontakt z substancją drażniącą obezwładnia napastnika nawet na 30 minut. Gaz pieprzowy jest dostępny bez zezwolenia. To środek nietoksyczny i bezpieczny dla środowiska. Pojemnik jest niewielki, zmieści się nawet w małej torebce czy większej kieszeni.

Walther Military Gas to zdaniem konsumentów dobry i tani gaz pieprzowy, który warto mieć pod ręką, aby w sytuacji zagrożenia móc odpowiednio zareagować. Produkt jest poręczny i ma kompaktowe wymiary, co również jest sporą zaletą.

 

 

 

 

Gaz pieprzowy policyjny

 

8. Gaz Pieprzowy Policyjny 50 ml Strumień

 

Policyjny gaz pieprzowy ma pojemność równą 50 ml i jest mało podatny na czynniki atmosferyczne, więc odznacza się bardzo dobrą skutecznością. To bezpieczne narzędzie przeznaczone do samoobrony. Na pojemniku znajduje się klapka, która osłania przycisk, więc nie ma ryzyka jego przypadkowego naciśnięcia i rozpylenia gazu.

Produkt zawiera 10% środka drażniącego OC, a w rozpylanej mieszance znajduje się 1,33% MC. Zaleca się, aby rozpylać gaz z odległości nie większej niż 4 m, bo to gwarantuje skuteczność jego działania. Już jednosekundowy kontakt z substancją działa w ten sposób, że obezwładnia napastnika nawet na 30 minut.

Istotną zaletą tego gazu pieprzowego, na którą zwracają uwagę kupujący, są niewielkie wymiary. Produkt można mieć zawsze pod ręką i dzięki temu czuć się bezpieczniej, np. wracając do domu w nocy.

 

 

 

 

Gaz pieprzowy gaśnica

 

9. Mocny Gaz pieprzowy Gaśnica Predator HPE 550ml

 

Gaz pieprzowy typu gaśnica Predator HPE to produkt, który musiał się znaleźć w tym zestawieniu. Zgodnie z podanymi przez producenta informacjami to najmocniejszy gaz pieprzowy dostępny na rynku (2% MC). Ma on głowicę typu rewolwerowego, która odznacza się wytrzymałością.

Ten gaz pieprzowy jest przeznaczony do użytku przez osoby cywilne np. chcące bronić swojej posesji, wykorzystują go także pracownicy ochrony. Substancja drażniąca umożliwia obezwładnienie napastnika nawet na 40 minut. Miotacz jest zabezpieczony przed przypadkowym użyciem, więc używanie go jest bezpieczne.

Przeprowadzony test gazów pieprzowych wykazał, że Predator HPE ma bardzo dobry zasięg działania i wysoką skuteczność. Ten miotacz gazu ma solidnie wykonany pojemnik, a zawarta w nim substancja drażniąca zaczyna działać od razu po rozpyleniu.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki gaz pieprzowy kupić?

 

Myśląc o tym, jaki gaz pieprzowy wybrać, warto mieć przede wszystkim na uwadze skuteczność działania produktu. To od niej zależy nasze bezpieczeństwo. Jak w takim razie kupić narzędzie do obrony, które w sytuacji zagrożenia pozwoli nam szybko zareagować i przyniesie oczekiwane efekty? Wszystkiego, co istotne, dowiesz się z naszego poradnika. Zapraszamy do czytania.

Rodzaje gazów pieprzowych

Podstawowa informacja, którą warto znać, dotyczy rodzajów gazów pieprzowych, jakie można znaleźć na rynku. Chodzi dokładnie o postać, w jakiej substancja drażniąca wydobywa się z pojemnika. Wyróżnić można gazy pieprzowe w formie:

♦ piany lub żelu – odznaczają się one wysoką skutecznością, a przy tym nie stanowią żadnego zagrożenia dla osób, które je stosują. W przypadku zastosowania takiego produktu nie trzeba się obawiać o pojawienie się tzw. chmury zwrotnej. Można go więc z powodzeniem stosować także w zamkniętych pomieszczeniach;

♦ strumienia – wymagają precyzji w trakcie rozpylania, ale mają stosunkowo duży zasięg działania. Sprawdzają się słabiej w przypadku nie najlepszych warunków atmosferycznych;

♦ stożka mgły – po rozpyleniu przyjmują postać mgły, więc nie trzeba bardzo dokładnie celować w napastnika, aby mieć pewność, że substancja drażniąca zadziała. Wadą takiego gazu pieprzowego może być jego podatność na warunki atmosferyczne np. wiatr.

 

Skład

Gaz pieprzowy OC osiada na powierzchni skóry i sprawia, że po jego zastosowaniu oczy od razu się zamykają. Pojawia się ból, łzawienie, czasem obrzęk powiek i ślinotok. Gaz pieprzowy powoduje niekontrolowany kaszel, a wszystkie przytoczone tutaj skutki jego działania sprawiają, że napastnik nie może kontynuować swojego działania, więc osoba zagrożona ma szansę ucieczki i zawiadomienia odpowiednich służb. Warto wiedzieć, że gaz pieprzowy działa też na zwierzęta, ale nie dotyczy to wszystkich produktów. Trzeba dokładnie sprawdzać opis kupowanego miotacza gazu, aby upewnić się, czy można go stosować np. na agresywne, bezpańskie psy. Gaz pieprzowy okazuje się skuteczny w przypadku obezwładniania osób będących pod wpływem działania substancji psychoaktywnych. Zaczyna on działać zaraz po rozpyleniu i utrzymuje efekt nawet do kilkudziesięciu minut. Czas działania jest uzależniony od miejsca, w którym stosujemy gaz (przestrzeń otwarta czy zamknięte pomieszczenie) i stężenia substancji aktywnej. Gaz zawiera kapsaicynę, czyli organiczny związek chemiczny, który jest odpowiedzialny za ostry smak papryki chili. Niektóre z dostępnych na rynku gazów pieprzowych poza substancją drażniącą mają w składzie też barwnik, który pozostaje na skórze dłużej i ułatwia ewentualną identyfikację sprawcy.

 

Siła działania

Każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, że najlepszy gaz pieprzowy to taki, który jest skuteczny i pozwala obronić się przed napastnikiem. W związku z tym podczas zakupów warto zwracać uwagę na to, jaką siłę ma miotacz. Do jej określania służy skala Scoville’a (w skrócie SHU) opracowana przez amerykańskiego chemika o takim nazwisku. Została ona stworzona w celu mierzenia pikantności potraw i często wykorzystywano ją do pomiaru ostrości papryki. Zakres tej skali wynosi od 500 000 do 5 mln. Gaz, aby był skuteczny, powinien mieć co najmniej 1 mln SHU. Im wartość ta jest większa, tym moc jego działania również.

Pojemnik – jaki jest najlepszy gaz pieprzowy?

Z gazu pieprzowego korzysta się w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia. Takie wydarzenia powodują duży stres, dlatego ważne, aby wybierać odpowiednio skonstruowane miotacze. Na komfort użycia wpływ ma m.in. to, jak wygląda pojemnik. Musi być on mały i poręczny, a przycisk łatwy w użyciu. W sklepach znajdziemy m.in. gazy pieprzowe zamknięte w opakowaniu przypominającym mały dezodorant. Są to jedne z najbardziej popularnych produktów. Taki pojemnik jest mały, często mieści się bez problemu do kieszeni i niewielkiej torebki. Do wyboru są też gazy pieprzowe zamknięte w opakowaniu przypominającym z wyglądu prawdziwy pistolet. Takie produkty mają identyczne działanie, jednak ich wygląd powoduje dodatkowo strach u napastnika. Gazy pistoletowe imitują broń, więc oddziałują na psychikę. Jest duża szansa, że osoba, w którą wycelujemy taką bronią, wystraszy się i zacznie uciekać. Niektórzy użytkownicy zwracają jednak uwagę na to, że produkty tego typu są z reguły nie tylko droższe, ale też trudniejsze w przenoszeniu.

 

Gazy pieprzowe w dobrych cenach

Przeciętnie gaz pieprzowy kosztuje kilkadziesiąt złotych. Jego cena zależy jednak od przeznaczenia, rodzaju pojemnika czy stężenia substancji aktywnej. W sklepach można znaleźć miotacze gazowe już za 30 zł, jak i produkty, których cena wynosi 200 zł lub więcej.

 

 

FAQ

 

P1: Gaz pieprzowy – czy jest legalny?

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa gaz pieprzowy to broń, którą można nabyć legalnie, bez konieczności przedstawiania jakichkolwiek pozwoleń i zaświadczeń. Należy jednak mieć na uwadze to, że gaz pieprzowy zawiera substancję silnie drażniącą, która powoduje podrażnienie dróg oddechowych, pieczenie i ostre łzawienie oczu. W rezultacie broń ta może spowodować uszczerbek na zdrowiu, więc nie można z niej korzystać w przypadkowych sytuacjach. Użycie gazu pieprzowego musi być uzasadnione zagrożeniem. Miotacz gazu można zastosować w przypadku bezpośredniej i bezprawnej napaści i gdy Twoja wolność, zdrowie czy życie są zagrożone.

 

P2: Jak zneutralizować gaz pieprzowy?

Istnieje kilka sposobów na to, aby zneutralizować działanie gazu pieprzowego. Należy przede wszystkim pamiętać o zasadzie, która mówi, aby nie dotykać skóry. Jeśli się do niej nie zastosujemy, substancja aktywna rozniesie się po ciele, a to spowoduje większą odczuwalność bólu. Do neutralizacji gazu pieprzowego najlepiej sprawdzają się środki do dekontaminacji, które skracają czas jego działania. Można je nabyć w sklepach militarnych np. w formie chusteczek nasączonych specjalnym płynem. Jeśli nie mamy dostępu do tego typu produktów, warto spróbować zneutralizować działanie substancji przy wykorzystaniu domowych sposobów. Można przemyć twarz zimną wodą i użyć mydła (ważne, aby w składzie nie miał olejków). Sposobem na przyspieszenie wypłukiwania z oczu substancji drażniącej jest często mruganie.

P3: Gdzie kupić gaz pieprzowy?

Gaz pieprzowy to produkt, który ma poprawić nasze bezpieczeństwo i zapewnić skuteczną ochronę w przypadku napaści. Nie warto więc na nim oszczędzać, zdecydowanie lepiej wybierać miotacze pochodzące od sprawdzonych producentów. Dużą ilość godnych polecenia produktów można znaleźć w Internecie i od razu sprawdzić, w jakich sklepach mają najkorzystniejszą cenę. Jeśli z jakichś powodów wolimy zakupu stacjonarne (np. potrzebujemy produktu na już), powinniśmy udać się do sklepu militarnego. Na miejscu zazwyczaj znajdziemy nie tylko sporo różnych produktów, ale też będziemy mogli poprosić sprzedawcę o pomoc w wyborze najlepszego miotacza gazu.

 

P4: Gaz pieprzowy – skutki

Użycie gazu pieprzowego niesie za sobą określone skutki. Gazy mogą przybierać różne formy: mgły, strumienia czy żelu. Każdy z nich powoduje silne uczucie pieczenia i łzawienia oczu, ponadto osoba, wobec której stosowany jest gaz pieprzowy, odczuwa trudności z oddychaniem. W gazach pieprzowych zawarta jest kapsaicyna, która podrażnia śluzówkę. Napastnik poddany działaniu tej substancji traci orientację i zdecydowanie trudniej jest mu zaatakować, więc osoba, która się broni, ma szansę, aby uciec. Co istotne, wspomniana kapsaicyna działa nawet w przypadku osób, które stosowały substancje psychoaktywne. Niektóre z gazów pieprzowych zawierają barwnik, który ułatwia późniejszą identyfikację napastnika. Przeciętny czas działania miotacza wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu minut.

 

P5: Gaz pieprzowy w samolocie

W bagażu podręcznym w samolocie nie mogą znajdować się substancje chemiczne i toksyczne, które stanowią zagrożenie dla załogi i pasażerów, a także statku powietrznego i mienia. Do takich substancji zaliczają się wszelkiego rodzaju miotacze gazowe, w tym popularne gazy pieprzowe. W określonych przypadkach gaz pieprzowy może być przewożony w bagażu rejestrowanym (jeśli jest odpowiednio zabezpieczony). Warto mieć też na uwadze, gdzie podróżujemy, bo nie we wszystkich krajach ta broń jest legalna.