Ranking 7 najbardziej popularnych płacht biwakowych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 24.04.24

 

Płachta biwakowa – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Górskie wędrówki czy leśne biwaki mogą być naprawdę ciekawą przygodą, ale też dobrym pomysłem na spędzenie wolnego czasu. Jednak wizja noclegu pod gołym niebem może nieco przerazić. Warto wówczas zaopatrzyć się w płachtę biwakową. Godną polecenia jest płachta biwakowa Fjord Nansen Lenvik, wyróżniająca się dużą lekkością i wykonaniem z nieprzemakalnego materiału. Wyposażono ją w zamek, który jest kryty listwą chroniącą przed deszczem. Innym produktem, na który warto zwrócić uwagę, jest płachta biwakowa BushmenThermoTarp termoizolacja. Jest to produkt wodoodporny, zapewniający termoizolację. Zatem sprawdzi się w ekstremalnych warunkach. Ma niewielką wagę, co sprawia, że nie będzie znacząco obciążał bagażu.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Na wierzchniej części produktu znajduje się zamek, który pokryto listwą chroniącą przed deszczem. Do zestawu producent dołączył pokrowiec, który w znacznym stopniu ułatwia przechowywanie i transport. Płachtę wykonano z nieprzemakalnego materiału.

Wady

Część użytkowników uważa, że rzepy, które znajdują się na zapięciu, są kiepskiej jakości i po kilku zapięciach odrywają się, co brzydko wygląda.

Podsumowanie

Ten model płachty biwakowej przeznaczony jest dla osób, które w znacznym stopniu chcą zmniejszyć wagę swojego bagażu. W dolnej części modelu zlokalizowane jest dwoje uszu, które służą do przymocowania całości do podłoża.

Drugi wybór

Zalety

Decydując się na zakup tej płachty, zyskujemy produkt, który ma 2 funkcje, gdyż jest on z jednej strony wodoodporny, a z drugiej stanowi koc termoizolacyjny. Zatem gwarantuje pełną ochronę przed wychłodzeniem, a także deszczem, śniegiem i wiatrem.

Wady

Produkt ten nie ma podłoża, co oznacza, że w czasie dużej ulewy do wnętrza schronienia będzie napływać woda. Jest to mało komfortowe.

Podsumowanie

Jest to mocny i w 100% wodoodporny produkt, którego materiał z jednej strony powleczono folią. Druga strona bardzo łatwo absorbuje ciepło i dobrze się maskuje z uwagi na ciemnooliwkowy kolor. Wymiary całej płachty wynoszą 2 m x 3 m.

Rozważ też

Zalety

Płachta wykonana jest ortalionu, który charakteryzuje się dużą wytrzymałością i małą wagą. Ponadto jest wodoodporna. Tarp wyposażono w specjalne wzmocnione zaczepy, umożliwiające zmianę konstrukcji w zaledwie kilka minut. Warto zaznaczyć, że po złożeniu zajmuje niewiele miejsca.

Wady

Konsumenci za niedogodność wskazali czarny kolor produktu, który po kilku użyciach i eksploatacji na słońcu płowieje, co wygląda nieestetycznie.

Podsumowanie

Ta klasyczna płachta biwakowa ma wymiary 3 m x 3 m. Ponadto warto zaznaczyć, że możemy ją rozłożyć na kilka sposobów. Do zestawu producent dołączył pokrowiec, dzięki któremu nie ma problemu z przechowywaniem tarpu.

 

 

7 najbardziej popularnych płacht biwakowych. Opinie w 2024 roku

 

Poniżej umieściliśmy ranking płacht biwakowych. Zestawiliśmy w nim 7 najbardziej popularnych produktów. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem tego typu produktu, a nie wiesz, na jaki model się zdecydować, zapoznaj się ze wszystkim poniższymi opisami. Być może któryś z opisanych produktów spełni Twoje oczekiwania i zdecydujesz się na jego zakup.

 

1. Płachta Biwakowa Fjord Nansen Lenvik 

 

Jeśli szukasz sposobu, żeby w znacznym stopniu zminimalizować wagę swojego ekwipunku, to płachta biwakowa Fjord Nansen będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Firma ma wieloletnie doświadczenie ze sprzętem turystycznym. Współpraca z użytkownikami umożliwia dopracowanie nawet najdrobniejszych szczegółów.

Płachta biwakowa jest wykonana z nieprzemakalnego materiału 185T Poliester Polyripstop. Jego wodoodporność to co najmniej 2000 mm słupa wody, więc wychodząc w teren, nie musimy się obawiać zmiennych warunków atmosferycznych. Wymiary płatchty to: 230 cm długości i 85 cm szerokości i jest ona wyposażona w zamek YKK pokryty listwą chroniącą przed deszczem. Mamy tu także dodatkowy ściągacz przy kapturze i uszy, żeby można było płachtę przymocować do podłoża.  

Płachta biwakowa Fjord Nansen Lenvik, jak pokazują opinie użytkowników, jest jednym z bardziej popularnych produktów na rynku. Zachęca klientów swoim minimalizmem. Model jest lekki i wytrzymały. Do zestawu mamy dołączony futerał, więc płachta zajmie bardzo mało miejsca, co pozwoli zabrać nam inny dodatkowy ekwipunek.

 

 

 

 

2. Płachta biwakowa Bushmen Thermo Tarp Termoizolacja

 

Płachta biwakowa Bushmen Thermo Tarp składa się z wodoodpornej część z kocem termoizolacyjnym. Mając przy sobie ten ekwipunek, nie musimy się obawiać żadnych warunków atmosferycznych. Wymiary produktu to 300 cm długości i 200 cm szerokości. 

Płachta biwakowa trap wykonana jest w 100% z wodoodpornego i mocnego materiału. Z jednej strony ma ona folię termoizolacyjną, a z drugiej ciemnooliwkowy kolor, dobrze maskujący się i nie rzucający się w oczy w terenach górskich, bądź leśnych, a także absorbujący ciepło. Produkt ma 14 pętli i wzmocnienia w kluczowych miejscach. Ułatwia to wygodne przeniesienie zwiniętej płachty, jak i właściwego napięcia, gdy jest rozłożona. 

Użytkownicy w swoich opiniach chwalą wytrzymałość produktu. Chroni on nie tylko przed przemoknięciem. Rozbijając go stroną termoizolacyjną na zewnątrz, zapewniamy sobie cień i ochronę przed słońcem. Cechą, która go wyróżnia jest wytrzymałość statyczna przestrzeni hamakowej, która wynosi 120 kg.

 

 

 

 

3. Płachta biwakowa TigerWoodTarp 3m x 3m

 

Jeśli szukasz alternatywy dla klasycznego i ciężkiego namiotu, to powinieneś zapoznać się z opisem płachty biwakowej TigerWood. Produkt o długości 300 cm i szerokości 300 cm pozwala w bardzo szybki sposób przygotować łatwe schronienie. Jest on odpowiedni do zabrania na weekendowe wycieczki. 

Płachtę TigerWood z ortalionu, który jest lekki, wyposażono w podklejane szwy i punkty montażowe, dodatkowo zapewniające większą wytrzymałość produktu. Sprzęt ma specjalnie wzmocnione zaczepy umożliwiające w szybki sposób zmianę klasycznej płachty biwakowej w dwuspadowy namiot budując rozłożysty dach, który chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Cały produkt mieści się do małego worka transportowego, który dołączono do zestawu. 

Jest to dobra płachta biwakowa. Warto się w nią zaopatrzyć planując wycieczkę. Sprawdzi się zarówno w warunkach deszczowych, jak i podczas wysokich temperatur. W opiniach najczęściej użytkownicy chwalą lekkość i wytrzymałość płachty.

 

 

 

 

4. Płachta Biwakowa Helikon Supertarp 

 

Każdy miłośnik outdoorowych wypraw, czy survivalu, powinien zapoznać się z opisem płachty biwakowej Helikon. Produkt służy do budowy schronień w terenie i ma wymiary 300 cm długości i 300 cm szerokości. Sprawdzi się w każdych warunkach atmosferycznych. 

Produkt jest wykonany z powlekanej, lekkiej i mocnej tkaniny poliestrowej o splocie ripstop. Dodatkowo wzmocnione punkty mocowania oraz klejone szwy zapewniają odpowiednią wytrzymałość. Płachtę biwakową możemy ustawiać i rozkładać w zależności od ukształtowania terenu wykorzystując 19 punktów mocujących. Do zestawu mamy dołączony ściągany worek, co ułatwia transport i przechowywanie płachty. Możemy również skorzystać z zapinanego na suwak pokrowca, który pozwala przechowywać płachtę, nawet gdy jest mokra.  

Warto zaznaczyć, że jest to dobra i tania płachta biwakowa. Użytkownicy zwracają szczególną uwagę na lekkość i wytrzymałość sprzętu, który w terenie ochroni nas przed deszczem, słońcem, bądź wiatrem. Jest on doceniany również za prosty montaż, który zajmuje tylko kilka minut.

 

 

 

 

5. Salewa Płachta Biwakowa PTX Bivibag 2 Osobowa 

 

Salewa płachta biwakowa PTX Bivibag świetnie się sprawdza w trakcie wypraw, gdy chcemy nocować pod gołym niebem. Z racji niewielkiej wagi nie ma problemu z jej transportem. Całkowite wymiary po rozłożeniu wynoszą 220 cm długości i 80 cm szerokości.

Płachta biwakowa Selwa wykonana jest z wytrzymałego nylonu zwiększającego ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dodatkowo w produkcie zastosowano membranę Powertex odporną na wiatr i deszcz. Materiał ten w dolnej części może przyjąć nawet do 10 000 mm słupa wody. Podczas aktywnego wypoczynku membrana odprowadza wilgoć na powierzchnię tkaniny, skąd bardzo szybko odparowuje. Model ma zamek błyskawiczny na całej długości oraz zapinany dolny otwór, zapewniający skuteczną cyrkulację powietrza. 

Salewa płachta biwakowa PTX Bivibag to produkt godny polecenia w swojej kategorii. Jak wynika z opinii użytkowników, sprawdza się on w każdych warunkach, umożliwiając wygodny sen. Do zestawu dołączono worek transportowy, na którym znajduje się instrukcja wysyłania sygnałów ratunkowych, oraz nadruk z numerami alarmowymi kilku krajów.

 

 

 

 

6. 3M Płachta Biwakowa, Baldachim, Namiot, TarpZestew

 

Płachta biwakowa, baldachim, namiot, tarp zestaw, to wielofunkcyjny produkt, odporny na deszcz oraz promieniowanie UV, w związku z tym stanowi bardzo dobre schronienie podczas biwakowania lub górskiej wyprawy.

Produkt wykonano z tkaniny o wysokiej gęstości, którą pokryto srebrem. Jej stopień zaciemnienia wynosi 50%. Tym co jest bardzo istotne  – to produkt lekki,  łatwy do przenoszenia, więc nie będzie stanowić dużego obciążenia dla bagażu. Całkowite jego wymiary wynoszą: 100 cm x 145 cm.

Konsumenci chętnie sięgają po ten model, ponieważ szybko się go składa i rozkłada. Opinie o płachtach biwakowych tego producenta zachęcają do zakupu tego i innych modeli. Użytkownicy chwalą produkt, gdyż jest odpowiedni do użycia praktycznie wszędzie i w każdych warunkach. Sprawdzi się podczas noclegu na górskich wyprawach, ale też bardzo dobrze spełni swoją funkcję na parkingu, ogrodzie czy placu zabaw.

 

 

 

 

7. Cumulus UltralightBivi, Ultralekka Płachta Biwakowa

 

Cumulus UltralightBivi to minimalistyczny produkt, który bardzo dobrze nadaje się do zabezpieczenia śpiwora przed wilgocią. Jest niezastąpiony w sytuacjach wielokrotnego biwakowania w okresie zimowym, gdy nie mamy możliwości szybkiego suszenia sprzętu.

Płachta wykonana jest z ultralekkiej i wodoszczelnej tkaniny. Dodatkowo jej cienka membrana dobrze reaguje na skroploną parę wodną i gwarantuje wysoką przepuszczalność powietrza. Szwy produktu celowo poprowadzono w górnej części, aby miały jak najmniejszą styczność ze śniegiem. Warto wspomnieć, że płachta wyposażona jest w dwa stopery dla wygodnej regulacji kaptura.

Test płacht biwakowych wykazał, że ten model jest wykonany z dobrej jakości materiałów. Użytkownicy docenili fakt, iż jest on kompatybilny ze wszystkimi śpiworami Cumulus. Dużym udogodnieniem jest to, że do zestawu dołączono pokrowiec, który ułatwia transport i przechowywanie. Z tego modelu mogą korzystać osoby mające nawet 205 cm wzrostu.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaką płachtę biwakową kupić?

 

Dach nad głową oraz schronienie jest podstawą, która ma zagwarantować nie tylko komfort, ale też bezpieczeństwo w czasie biwaku, jak również wypraw bushcraftowych.  Dlatego warto zaopatrzyć się w tarp. Jednak jaka płachta biwakowa jest najlepsza? Taką informację oraz wiele innych uzyskasz po przeczytaniu poniższego tekstu.

Co to jest płachta biwakowa?

Tarp to lekka i praktyczna alternatywa dla namiotu. Jego kompaktowe rozmiary oraz niewielka waga, sprawiają, że można go zabrać wszędzie. Dodatkowym atutem przemawiającym za tym produktem jest bezproblemowe rozkładanie oraz składanie

Inną wersją płachty biwakowej są bivi bagi. Tego typu produkty to worki wykonane z wodoodpornej i wytrzymałej tkaniny. Umożliwiają wejście do środka wraz ze śpiworem, a nierzadko również biwakową matą, gwarantując przy tym schronienie. Ich mała waga i kompaktowe rozmiary po złożeniu zapewniają minimum komfortu, który konieczny jest do spędzenia nocy w terenie. Możemy tutaj wyróżnić modele jedno i dwuosobowe. Produkt przeznaczony jest dla osób, które cenią minimalizm.

 

Wodoodporność a przepływ powietrza

Oczywiste jest, że najlepsza płachta biwakowa to taka, której tkanina wytrzyma najwięcej mm słupa wody. Jest to ważna kwestia, gdy myślimy o noclegu, zwłaszcza podczas deszczu. Modele typu tarp produkuje się z tkanin nieprzemakalnych i wytrzymałych, najczęściej są to: Poliester i polietylen. Dlatego też bardzo dobrze nadają się do budowy zadaszenia i schronienia.

Należy jednak pamiętać, że wodoodporność jest odwrotnie proporcjonalna do przepływu powietrza. Ta cecha jest szczególnie ważna, gdy zdecydujemy się na bivy bag. W tym przypadku mamy zwykle do czynienia ze skraplaniem się wody w jego wnętrzu. Podczas snu nasz organizm pozbywa się nawet kilku litrów wody. Zatem jeśli dodatkowo leżymy w takim nieprzepuszczającym powietrza śpiworze, wilgoć, która pochodzi z oddechu, dokłada jeszcze więcej wilgoci. Wówczas bivy bag dodatkowo namaka i traci swoje właściwości termiczne. Dlatego decydując się na konkretny model, warto najpierw sprawdzić, czy materiał, z którego jest zrobiony, ma właściwości oddychające. Możemy również zdecydować się na tkaniny łączone tak, aby podłoga była zrobiona z mocnego tworzywa, a górna część z materiału, który jest jednocześnie wodoodporny i oddychający. Trzeba zaznaczyć, że zwykle wszystkie informacje na temat oddychalności znajdziemy na stronie producenta produktu.

 

Wielkość

Jednym z głównych kryteriów przy wyborze tarpa jest rozmiar. Myśląc o wymiarach, trzeba zastanowić się, w jaki sposób zamierzamy z niego korzystać. Dla osób, które biwakują w pojedynkę, wystarczający będzie model o wymiarze 2,8 m x 1,5 m. Z kolei rozmiar 3 m x 3 m to dobre rozwiązanie dla 2 osób. Jeśli szukamy schronienia dla kilku osób, należy szukać tarp, którego wymiary wynoszą 4 m x 4 m lub nawet 5 m x 5 m. Wówczas oprócz grupy podróżujących pomieścimy też wszystkie bagaże.

Omawiając wielkość bivy bagu trzeba zastanowić się, czy zamierzamy umieścić w nim matę. Musimy sobie wszystko wymierzyć i wyliczyć, by w praktyce nie okazało się, że po wejściu do środka nie możemy złapać oddechu. Ponadto w sytuacji, gdy worek będzie dla nas za mały, to puch będzie się zwijał, więc nie będzie spełniał swojej funkcji.

 

Waga

Płachta biwakowa, zastępując namiot, skutecznie zmniejsza i odciąża nasz bagaż podczas wyprawy. Występuje ona w dwóch wersjach: Klasycznej oraz super light. Waga drugich zaczyna się od 260 gramów przy wymiarze 2,8 m x 1,5 m. Zatem jest to odpowiednie rozwiązanie dla osoby, która podróżuje sama. Najcięższy model z linii superlekkiej waży jedynie 700 g.

Sposoby rozkładania płacht biwakowych

Sposobów na rozłożenie płachty biwakowej jest wiele, jednak najbardziej popularnym jest dwuspadowy dach, rozpostarty na rozciągniętej pomiędzy drzewami lince. Wystarczy, że przyszpilimy krańce danego modelu do podłoża, by mieć przestronne zadaszenie. Jednakże jest jeszcze wiele innych możliwości rozłożenia produktu, do których wykorzystuje się stojące drzewa. Możemy zatem wymienić rozłożenie: Typu C, po przekątnej, a także w formie zamkniętej, czyli z trzech stron pałatki. Jeśli jednak w pobliżu nie ma drzew, do rozłożenia można wykorzystać warianty z kijem trekkingowym, patykiem, a nawet rowerem.

 

Płachta biwakowa w dobrej cenie

Ceny płachty biwakowej są dość zróżnicowane. Wszystko zależy od wybranego kształtu i wymiaru. Na kształtowanie się ceny ma również wpływ producent. Zatem najmniejsze modele przeznaczone dla jednej osoby kupimy już za około 100 zł. Za duże płachty, z których może korzystać kilka osób trzeba zapłacić 300 zł, a nawet 400 zł. Z kosztem rzędu 200 zł – 300 zł trzeba liczyć się, gdy myślimy o zakupie wersji bivy bag.

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest płachta biwakowa?

Płachta biwakowa inaczej nazywana również tarp to nic innego jak element wyposażenia outdoorowego. Zapewnia ona ochronę użytkownika przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi podczas noclegu bez namiotu. Produkty tego typu produkowane są z wytrzymałych i nieprzemakalnych materiałów, najczęściej z poliestru i polietylenu. W związku z tym mogą nie tylko posłużyć za schronienie, ale można ich użyć również do konstrukcji awaryjnego hamaka, plecaka czy przeciwdeszczowego okrycia. Płachty biwakowe najczęściej wykonane są z jednego kawałka materiału w barwach zwykle typowo wojskowych. Najczęściej produkowane są w 3 wymiarach: 3 m x 3 m, 4 m x 4 m czy 3 m x 4 m.

P2: Jaka rozłożyć płachtę biwakową?

Tarp można ułożyć na kilka sposobów. W zależności od sposobu rozstawienia do tej czynności będziemy potrzebować różnej ilości odciągów i szpilek. Pierwszy sposób jest bardzo uniwersalny i efektywny. Wystarczy, że przez centralnie wszyte pętle puścimy linkę, a następnie przywiążemy ją do drzewa na pasującej wysokości. Należy przy tym pamiętać, aby mocno naciągnąć odciągi. Szybki do rozstawienia jest sposób na tak zwany diament. To rozwiązanie szczególnie wykorzystywane jest w sytuacji, gdy musimy szybko rozłożyć tarp. Jeden róg przywiązujemy do drzewa na wysokości ok. 2 metrów, a przeciwległe rogi należy przyszpilić do ziemi.

 

P3: Gdzie kupić płachtę biwakową?

Popularne tarpy najłatwiej znaleźć w sklepach z akcesoriami do górskich wędrówek, czyli typowo związanych z turystyką. Jednakże w mniejszych miejscowościach czy miastach trudno o tego typu sklepy. Szeroką ofertę tego typu akcesoriów oferują sklepy internetowe. Zatem nie wychodząc z domu, możemy kupić produkt za pomocą kilku kliknięć myszką. Należy jednak pamiętać, aby przed dokonaniem ostatecznego wyboru produktu i jego zamówienia, zastanowić się nad rozmiarem. Podpowiadamy, że na samotną wędrówkę wystarczy płachta niewielkich rozmiarów, a dla większej grupy ludzi warto zdecydować się na jeden z większych wariantów.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ