Ranking 10 najlepszych rowerów damskich w 2024

Ostatnio aktualizowane: 05.12.24

 

Rowery damskie – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Panie szukające odpowiedniego dla siebie roweru zachęcamy do zapoznania się z rankingiem, w którym opisaliśmy kilka godnych uwagi jednośladów. Wytypowaliśmy je po przeanalizowaniu opinii konsumentów. W zestawieniu prezentujemy pojazdy miejskie, jak również górskie. Na pierwszym miejscu plasuje się model Kross Trans 3.0 z 28-calowymi kołami i aluminiową ramą. Rower damski Kross ma bagażnik, błotniki, a także oświetlenie i osłonę na łańcuch. Jest on dobrze przystosowany do jazdy po mieście, jak również poza nim. Szeroki zakres przełożeń gwarantuje wygodne poruszanie się po płaskim i górzystym terenie ze stromymi podjazdami. Rower jest często chwalony za szerokie i dobrze wyprofilowane siodełko, dzięki któremu można pokonać wielokilometrowe trasy nie odczuwając przy tym dyskomfortu. Drugie miejsce zajmuje jednoślad Rower Crossowy Damski Romet Orkan 1D, który ma aluminiową ramę dostępną w kilku rozmiarach. Pojazd ten jest przystosowany do jazdy na bardziej wymagającym terenie. 21 biegów sprawia, że użytkownik dobierze bez problemu właściwy do najtrudniejszej ścieżki.

10 najlepszych rowerów damskich. Opinie w 2024 roku

 

Rower turystyczny damski to sprzęt, który przyda każdej pani, niezależnie od wieku. Taki sprzęt utrzymuje dobrą kondycję i zdrowie właściciela. Ale niezliczona ilość dostępnych modeli może przyprawić o zawrót głowy. Dlatego, aby ułatwić zakup i pomóc wybrać dobry i tani rower damski, przedstawiamy pięć modeli. Opiszemy ich cechy oraz opinie użytkowników.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Jednoślad ma aluminiową ramę, która nie jest podatna na odkształcenia. Wyposażono go w błotniki, przednią i tylną lampę oraz osłonę na łańcuch. Siodełko jest miękkie i odpowiednio szerokie, nie powoduje otarć skóry w okolicach ud.

Wady

Jak twierdzą niektóre Panie, pedały zostały w nieodpowiedni sposób wyprofilowane i często ześlizgują się z nich stopy. To utrudnia czerpanie przyjemności z rowerowej przejażdżki.

Podsumowanie

Rower waży niecałe 17 kg. Ma on 21 biegów, dlatego zapewnia komfortową jazdę po płaskiej nawierzchni, a także pod górkę. Jednoślad wyposażono w hamulce V-brake i amortyzowany wspornik siodełka. Model ma 28-calowe koła. Zapewniają one dobrą przyczepność do podłoża i umożliwiają jazdę z dużą prędkością.

Drugi wybór

Zalety

Model jest ceniony za dobrą jakość w przystępnej cenie. Panie doceniają wyposażenie roweru w 21 biegów, duże 28 calowe koła i dostępność roweru w trzech wersjach rozmiarowych.

Wady

To typowy rower crossowy, do wykorzystania go podczas jazd miejskich trzeba go doposażyć w oświetlenie, które jest wymagane na drogach publicznych po zmroku.

Podsumowanie

Konstrukcja, w dużej mierze aluminiowa sprawia, że rower charakteryzuje niewielka waga. Jednocześnie rower zachowuje odpowiednią sztywność i wytrzymałość podczas jazdy w trudnym terenie.

Rozważ też

Zalety

Rower miejski w białej, z czarnymi akcentami kolorystyce i wygodnej ramie typu „holenderka” jest estetycznym i wygodnym środkiem transportu w mieście.

Wady

Sprzęt jest przeznaczony do miejskiego użytkowania, ale nie wyposażono go w kosz na przewożone akcesoria. Każda z pań musi doposażyć pojazd w niego samodzielnie.

Podsumowanie

To rower z kompletnym miejskim wyposażeniem, na które składają się światła, osłona łańcucha, stopka, błotniki i bagażnik. Panie z powodzeniem mogą podróżować w sukience.

 

 

Rower Kross damski

 

1. Turystyczne rowery damskie Kross Trans 3.0

 

Aktywnym fizycznie Paniom z pewnością przypadnie do gustu rower Kross Trans 3.0 z kołami w rozmiarze 28 cali. Zapewniają one dobrą przyczepność do podłoża, umożliwiają łatwe omijanie przeszkód na drodze, a także rozwijanie dużej prędkości jazdy. Istotne jest to, że jednoślad ma dodatkowe wyposażenie pozytywnie wpływające na komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. Mowa tu o bagażniku, błotnikach, oświetleniu i osłonie na łańcuch.

Pojazd waży ok. 17 kg. Rama została wykonana z aluminium i jest dostępna w kilku rozmiarach, dlatego można ją dopasować do swojego wzrostu. Jednoślad ma hamulce V-brake, które w razie potrzeby możemy szybko naprawić, także w czasie wycieczki. Szeroki zakres przełożeń (21 biegów) umożliwia wygodną jazdę pod górę.

Większość kobiet uważa, że rower jest solidny, ładnie się prezentuje, a w dodatku dobrze sprawdza się nie tylko w mieście, ale i poza nim. Ponieważ rama jest obniżona Panie mogą swobodnie jeździć w spódnicy czy dłuższym płaszczu. Duże koła pozwalają na łatwe pokonywanie wysokich krawężników. Niejednej pani Kross Trans 3.0 jawi się jako najlepszy rower damski.

Rower Kross Trans 3.0 waży niecałe 17 kg. Wyposażono go w koła w rozmiarze 28 cali. Materiałem wykonania ramy jest aluminium.

 

Zalety

Dodatkowe wyposażenie: To pojazd z dodatkowym wyposażeniem, czyli: błotnikami, bagażnikiem, oświetleniem i osłoną na łańcuch.

Umożliwia jazdę w spódnicy: Rama jest obniżona, dlatego Panie mogą jeździć na rowerze w spódnicy, sukience i dłuższym płaszczu.

Szerokie siodełko: Siodełko jest szerokie i miękkie, nie powoduje otarć skóry w okolicach ud, nawet po kilku godzinach jazdy.

Duża ilość biegów: Jednoślad ma 21 biegów, dlatego zapewnia m.in. komfortowy podjazd pod górę.

Łatwe omijanie przeszkód: Duże koła pozwalają na łatwe omijanie przeszkód na drodze, jak również rozwijanie dużych prędkości.

 

Wady

Źle wyprofilowane pedały: Część kobiet narzeka, że pedały nie są w odpowiedni sposób wyprofilowane. Przez to stopy wciąż się z nich ześlizgują, co przeszkadza zwłaszcza podczas dłuższej przejażdżki.

 

 

 

 

Rower crossowy damski 

 

2. Rower Crossowy Damski Romet Orkan 1D

 

Dużym zainteresowaniem pań cieszy się rower crossowy damski Romet Orkan 1D. Model przyciąga użytkowniczki pięknym białym kolorem, dobrą jakością i przystępną ceną. Jest on dostępny w trzech rozmiarach: S z ramą o wielkości 15 cali, M – z 17’’ ramą i rozmiarze L, który jest zaopatrzony w ramę 19 cali.

W każdym z rozmiarów jest to rama alu 6061. Również koła o wielkości 28’’ w każdej wersji są te same. Ten najlepszy rower damski w rozmiarze 17 cali waży 14,5 kg, wyposażono go w 21 biegów, które obsługują przerzutki: Shimano FD-TY510 z przodu i Shimano Acera RD-M360 z tyłu. Romet Orkan 1D ma mechaniczne tarczowe hamulce – model Shimano BR-TX805 o średnicy tarczy hamulcowej 160 mm.

Niewielką wagę ten lekki rower damski zawdzięcza wykorzystaniu aluminium do wielu podzespołów. Nie tylko wspomniana rama, ale też kierownica i jej mostek, sztyca czy widelec, a także piasty z przodu i tyłu wykonano z aluminium. Widelec dodatkowo jest amortyzowany i pochłania wstrząsy powstające na nierównym podłożu. 

 

 

 

 

Rower miejski damski

 

3. Rower Miejski Damski Indiana Moena A7ZP

 

Opinie o rowerach damskich Indiana Moena A7ZP przekazują, że ta typowa „holenderka” jest doskonałą alternatywą na miejskie korki. Starannie wyprofilowana rama pozwala na łatwe i szybkie wsiadanie i zsiadanie nawet posiadaczkom sukienek. Jednocześnie rower, jak na w pełni wyposażony rower miejski, charakteryzuje bardzo niska waga.

Przy ramie 18 cali, czyli rowerze przeznaczonym dla pań o wzroście od 160 do 185 cm, cały rower waży zaledwie 15,5 kg. Na wyposażenie pojazdu składa się szereg elementów wymaganych przy użytkowaniu go na drogach publicznych. Rower wyposażono w pełne oświetlenie z przodu i z tyłu, dzwonek, osłonę łańcucha, błotniki i bagażnik.

Rower też uzbrojono w 7 biegów marki Shimano Tourney, hamulec przedni V-Brake i tylny Torpedo marki Indiana. Komfort jazdy zapewniają rowerzyście duże 28 calowe koła oraz zaopatrzone w sprężyny – szerokie, wygodne siodełko, a zaufanie do produktu wzbudza udzielona przez producenta 5 letnia gwarancja na pojazd. 

 

 

 

 

Rower górski damski

 

4. Górski Rower Damski Merida Matts 7. 15-D

 

Górski rower damski Merida Matts 7. 15-D to precyzyjnie wykonana konstrukcja zapewniająca sprawność i wygodę podczas jazdy po nierównych kamienistych ścieżkach. Takie cechy rower ma dzięki zastosowaniu w nim kół o wielkości 27,5 cala, które zapewniają lepszą trakcję od 26’’ a jednocześnie są lżejsze od pojazdów, w których zastosowano koła 28 czy 29 calowe.

Skuteczność hamowania zapewniają tu hydrauliczne hamulce tarczowe Shimano ST-EF505, zapewniające natychmiastowe działanie nawet gdy droga jest mokra i śliska. Według wielu cyklistów te najlepsze rowery damskie są adresowane zarówno do młodzieży, osób szukających rowerów MTB, jak i tych, którzy na co dzień dojeżdżają rowerem do szkoły czy pracy.

Dzięki zastosowaniu ramy wykonanego z technoformowanego aluminium 6061 rower charakteryzuje niewielka waga, a przystosowanie konstrukcji do zamontowania błotników, bagażnika czy stopki pozwala na wykorzystanie jednośladu w różnych zastosowaniach. Każdy z użytkowników będzie w stanie dobrać rozmiar do swojego wzrostu, bowiem producent oferuje szeroką ich gamę: XS, S, M, L, czyli dla użytkowników poniżej wzrostu 163 cm, aż do wzrostu powyżej 182 cm.

 

 

 

 

Rower trekkingowy damski

 

5. Rower Trekkingowy Damski Kross Trans 1.0 Sr 28

 

Rower trekkingowy damski Kross Trans 1.0 Sr 28 o kolorze ramy czerwonym wykończonym z połyskiem cieszy się sporym powodzeniem u kobiet. Rower ma aluminiową ramę wielkości 17 cali, koła 28 cali i 21 biegów zarządzanych zewnętrznymi przerzutkami. Warto też zwrócić uwagę na takie elementy roweru jak amortyzowany przód, ze skokiem amortyzatora 30 mm, korbę trzyrzędową WHEEL TOP czy pedały platformowe.

W rowerze wykorzystano widelec Kross , przerzutki zarówno z tyłu jak i z przodu firmy SUNRACE oraz hamulce niezawodnej firmy V-BRAKE. Ponadto ten rower trekkingowy damski wyposażono w takie elementy jak bagażnik, błotniki, oświetlenie, osłona łańcucha i stopkę. Zatem wyposażenie to pozwala na użytkowanie pojazdu w mieście, a także na wykorzystanie na przykład przy dojazdach do pracy czy szkoły.

Waga całego roweru wynosi 17,3 kg, co wraz z bogatym wyposażeniem stawia ten rower damski z przerzutkami na poziomie średnich wartości. Panie twierdzą, że dzięki wyprostowanej sylwetce jazda na rowerze jest wygodna zarówno po mieście jak i podczas wycieczek za miasto.

 

 

 

 

Rower elektryczny damski

 

6. Rower Elektryczny Damski Indiana E-City 28

 

Coraz większą popularnością cieszą się rowery elektryczne, zatem w naszym rankingu też nie mogło ich zabraknąć. Tym, który wybraliśmy podpierając się opiniami klientów jest rower elektryczny damski Indiana E-City 28. Na jednym ładowaniu akumulatora rower ten pokona 45 km, co jest możliwe za sprawą baterii litowo-jonowej, której pojemność wynosi 7,8 Ah, a żywotność sięga 700 ładowań.

Opisywany rower elektryczny damski napędzany jest bezszczotkowym silnikiem o mocy 250 W, który został umieszczony w piaście tylnego koła. Ponadto rower wyposażono w koła o wielkości 28 cali, aluminiową ramę o wielkości 17 cali oraz sprawne hamulce firmy V-BRAKE. Rower wyposażono też w 6 biegów zarządzanych manetkami SKILFUL, które płynnie i bezawaryjnie dopasowują biegi do warunków i ukształtowania terenu.

Do dyspozycji użytkownika pozostaje też prędkościomierz z wyświetlaczem przydatny szczególnie przy wykorzystaniu silnika elektrycznego. Ponadto pojazd ten został wyposażony w niezbędne elementy wyposażenia usprawniające jazdę jak wygodne siodełko, regulowaną kierownicę, czy miękkie okładziny rączek kierownicy. Mamy tu też oświetlenie, bagażnik, uchwyt na telefon, dzwonek, stopkę i ładowarkę. 

 

 

 

 

Rower holenderski damski

 

7. Rower Holenderski Damski Maltrack Citybike Dreamer 28

 

Rower holenderski damski Maltrack Citybike Dreamer 28 to typowy rower miejski o dużych kołach o rozmiarze 28 cali bez problemu pokonujących miejskie krawężniki. Malowana na kolor miętowy i utrzymana w połysku stalowa rama w rozmiarze 18 cali sprawi, że rower przypadnie do gustu niejednej pani.

Rower wyposażono też w ergonomiczne, montowane na sprężynie, siodło, bagażnik z udźwigiem 5 kg i szerokie, platformowe, antypoślizgowe pedały. Na sprawność funkcjonowania wpływają mechaniczne hamulce V-Brake Power for alloy, manetki Shimano sis index Revoshift i przerzutki Shimano Tourney Tz zarządzające 6 biegami oraz wolnobieg Shimano MF-TZ500-6. Natomiast o wygodzie użytkowania miejskiego stanowi fakt wyposażenia roweru w błotniki i osłonę łańcucha, a także koszyka z uchwytem PARIS umieszczonego na kierownicy pojazdu.

Rower holenderski damski swój elegancki wygląd zawdzięcza nie tylko subtelnemu miętowemu kolorowi, ale też temu, że opony pojazdu z boku wykończono w białym kolorze. Rower jest przystosowany do maksymalnego obciążenia 120 kg, a jego waga wynosi 15,2 kg.

 

 

 

 

Rower szosowy damski

 

8. Rower Szosowy Triban Regular Damski

 

Rower szosowy Triban Regular damski cechuje niezwykle lekka waga, bo jest to zaledwie 9,95 kg przy rozmiarze XS. Jest to wynikiem zastosowanych materiałów takich jak aluminium 6061 do ramy i karbonu do wykonania widelca. Rower szosowy damski  jest dostępny od rozmiaru XS do M tym samym jest dostępny dla pań o wzroście od 150 do 176 cm. W modelu tym zastosowano koła Aero Btwin o wielkości 28 cali, które opatrzono Michelin Dynamic sport 700X25.

Cała konstrukcja roweru została wykonana pod budowę anatomiczną kobiety. Począwszy od geometrii odpowiedzialnej za pozycję ciała podczas jazdy (w tym odpowiedniej konstrukcji siodełko damskie ergofit) zapewniającej bardziej wyprostowaną pozycję podczas jazdy, po precyzję prowadzenia wyrażoną przez karbonowy widelec oraz napęd Shimano Sora przedni i tylny, specjalnie przystosowany dla pań.

Wspomnieć warto jeszcze o aluminiowych mostku i kierownicy B’TWIN SPORT, a także hamulcach szczękowych Shimano Sora. Rower nawet kupiony przez Internet przychodzi złożony i po zerowym przeglądzie, zadaniem użytkownika jest jedynie ustawić kierownicę i przykręcić pedały.

 

 

 

 

Rower Romet damski

 

9. Rower Damski Romet Symfonia 2.0

 

Rower damski Romet Symfonia 2.0 to model chętnie kupowany przez panie poruszające się po mieście na niezbyt długich dystansach. Ze względu na kształt ramy wygodnie się na niego wsiada i zsiada nawet pani będącej w sukience. Rama wykonana z aluminium o wielkości 19 cali, w opisywanym modelu, została pomalowana na kolor różowy, ale producent udostępnia również inne pastelowe kolory.

Rower Romet damski waży 16,8 kg i zastosowano w nim koła o wielkości 26 cali. W piaście koła zostały umieszczone przerzutki, rower wyposażono w 3 biegi, oraz amortyzację przedniego koła. Tym co się paniom podoba w tym modelu to ładnie korespondujący kolor różowej błyszczącej ramy z bokiem białych opon. Panie cenią też wyposażenie roweru pozwalające na wygodne miejskie wykorzystanie pojazdu.

Błotniki i osłona łańcucha nie brudzą ubrania podczas niepogody, oświetlenie pozwala na jazdę po zmroku, stopka umożliwia chwilowe odstawienie roweru, a dzwonek ostrzega innych. Rower waży 16,8 kg i jest przystępny cenowo. 

 

 

 

 

Rower damski z przerzutkami

 

10. Rower Damski z Przerzutkami Goetze Mood 28

 

Rower damski z przerzutkami Goetze Mood 28 to model dla dziewczynki lub drobnej kobiety, bo rozmiar ramy opisywanego modeli to 17 cali, a rozmiar kół wynosi 26 cali. Do budowy ramy wykorzystano tu stal, co nie wpłynęło znacząco na ciężar, bo waga całkowita roweru to 15 kg.

Tym co z pewnością zaciekawi potencjalne użytkowniczki jest fakt, że model ten jest dostępny z ramą w następującej kolorystyce: Błękitny, różowy, kremowo- biały, osłona na łańcuch, siodło, bagażnik i manetki zawsze pozostają białe. Białe też są boki opon, co doskonale współgra kolorystycznie z pastelowym różem, błękitem i białym kremem. Rower wyposażono w 6 biegów Shimano® wraz z kompletnym osprzętem tej firmy, a także szerokie, wygodne siodełko damskie Goetze CityLine oraz hamulce aluminiowe V-break.

Poza wspomnianymi już bagażnikiem, błotnikami i osłoną łańcucha, mamy tu jeszcze bateryjne oświetlenie przednie i tylne, stopkę oraz koszyk do przewożenia bagaży. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki rower damski kupić?

 

Tematem dzisiejszego poradnika jest odpowiedź na pytanie: jaki jest najlepszy rower damski. Do niedawna tak zwana damka to był rower ze specjalnie obniżoną ramą, często też określany jako rower holenderski damski. Również dzisiejsze rowery damskie spotkamy z „damską” ramą, jednak głównie w segmencie rowerów miejskich. Natomiast producenci rowerów górskich, czy szosowych stosują w tym zakresie bardzo różne rozwiązania.

Wygląd

Dla wielu kobiet, obok funkcjonalności roweru, ważny jest przede wszystkim jego wygląd. Obecny rynek oferuje rowery damskie w dobrych cenach w bardzo szerokiej kolorystyce, począwszy od białego koloru, poprzez róże i żółcie, do kolorów klasycznych. W tej bogatej kolorystyce królują przede wszystkim tanie rowery damskie miejskie. Obecnie modne są stylizowane na kształty sprzed kilkudziesięciu lat, a także wzorowane na stylu holenderskim czy skandynawskim.

 

Waga

Jedna z ważniejszych cech roweru damskiego. Przecież użytkowanie roweru to także jego przenoszenie po schodach, czy innych przeszkodach. Jak wiadomo panie są nieco drobniejszej budowy od panów i dlatego rower dla nich powinien być też o lżejszej konstrukcji. Idealnym rozwiązaniem byłby rower damski do 10 kg. Rama rowerowa może być wykonana ze stali, która jest materiałem ciężkim, albo z aluminium. Dla kobiet zdecydowanie bardziej poleca się te aluminiowe, zwłaszcza gdy jest to rower MTB damski. Sama rama wykonana z aluminium potrafi być o 2 kg lżejsza, niż ta ze stali. Zatem różnice są spore.

Oczywiście waga roweru to nie tylko rama. Różnica w wadze zwykle też wynika rodzaju omawianego roweru. Na przykład model miejski zwykle jest sporo cięższy od roweru trekkingowego. Wynika to jednak nie tylko z jego konstrukcji, ale także z powodu wyposażenia dodatkowego, które w rowerach miejskich jest dość bogate. Generalnie dobry rower damski dla kobiety, aby nie był zbyt ciężki w eksploatacji, nie powinien przekraczać wagi 20 kg.

 

Konstrukcja roweru- jaki rower damski wybrać?

Ponieważ między panami i paniami występują różnice anatomiczne, również te różnice starają się uwzględniać producenci rowerów. Do rowerów damskich na ogół montuje się ramy o nieco cieńszej konstrukcji. Wpływa to na ciężar sprzętu. Drugim elementem, który powinien się w damskim rowerze różnić, to kierownica. Ze względu na drobniejszą budowę kobiety, wygodna dla pań kierownica powinna być nieco węższa od męskiej. Polecamy również zwrócić uwagę w trakcie wyboru roweru, na jego siodełko. Średnia szerokość kości miednicy mężczyzny wynosi 118 mm, a kobiety 148 mm. Dlatego, aby kobieta siedziała równie wygodnie na rowerowym siodełku jak mężczyzna, to jej siodełko powinno być nieco szersze od męskiego. Dla łatwiejszego prowadzenia roweru, część producentów rowerów górskich, w ich damskich odpowiednikach stosuje odrobinę węższe opony.

Dzięki temu model taki jest bardziej zwrotny. Również biorąc pod uwagę zwykle mniejszą wagę kobiety można spotkać rowery z przystosowanymi amortyzatorami do kobiecej wagi. Producenci stosują miękką sprężynkę do amortyzatorów (nie dotyczy to amortyzatorów powietrznych), aby panie mogły w pełni wykorzystać działanie amortyzatora. Często też w damskich rowerach można znaleźć łagodniejsze zestopniowanie napędu w stosunku do ich męskich odpowiedników. Zamiast korby 53-39, włożono 50-34, a kasetę 11-28 zastąpiono 11-32. Według producentów rowerów taki napęd przy używaniu sprzętu przez panie bardziej się sprawdza.

 

Wygoda użytkowania i bezpieczeństwo

Znakomita większość pań zwraca większą uwagę na temat spraw bezpieczeństwa niż męscy użytkownicy rowerów. Dla tych pań rower damski sportowy musi spełniać pewne warunki, aby stanowił pojazd bezpieczny w użytkowaniu. Oczywiście najważniejsze to, aby sprzęt miał dobre i sprawne hamulce. Spotykamy generalnie trzy rodzaje hamulców: V-brake, głównie stosowany w rowerach górskich oraz trekkingowych. Hamowanie odbywa się poprzez naciągnięcie linki hamulcowej, w następstwie czego klocki dociskają obręcz koła. Są to hamulce łatwe w naprawie o stosunkowo niskiej cenie, ale też ich skuteczność hamowania na śniegu, czy błocie jest ograniczona.

W rowerach szosowych stosowane są hamulce szosowe Dual Pivot. Działają podobnie, jak poprzedni model poprzez dociskania klocków do obręczy koła, ale ich skuteczność hamowania jest wyższa. Najdroższy i najskuteczniejszy rodzaj hamulców stosowanych w rowerach to hamulce tarczowe. Hamowanie odbywa się poprzez dociśnięcie klocków znajdujących się w zacisku do tarczy hamulcowej. Takie hamulce odznaczają się wysoką skutecznością hamowania niezależnie od warunków na drodze.

Kolejną sprawą poprawiającą bezpieczeństwo, jak i wygodę użytkowania, jest dopasowanie rozstawu dźwigni hamulca, biegów i dzwonków do kobiecych, mniejszych dłoni. Zwróć uwagę na te elementy podczas zakupu roweru. Sprawdź również, czy przerzucanie biegów nie jest zbyt ciężkie.

Dobór roweru pod względem wielkości

Najlepszym rowerem dla każdego użytkownika będzie ten, który będzie odpowiednio dobrany pod względem wielkości. Gdy mamy możliwość przymierzyć się do roweru to jest to sytuacja komfortowa. Siadamy na siodełko i sprawdzamy, czy wysokość roweru jest dopasowana do naszej wysokości. Decathlon to sieć, w której bez problemu przymierzymy rower damski do swojej sylwetki. Natomiast, gdy robimy zakup przez Internet, to możemy posłużyć się specjalnym wzorem. Najpierw musimy zmierzyć długość naszych nóg od krocza do podłogi. Następnie, gdy przedmiotem zakupu jest rower górski, wynik mnożymy przez 0,57, przy trekkingowym mnożymy przez 0,63 i 0,66 przy szosowym. Otrzymany wynik dzielimy przez 2,54 i otrzymujemy rozmiar potrzebnej nam ramy rowerowej w calach.

Długość roweru reguluje się za pomocą dokonywanych zmian we wsporniku kierownicy. Tu też najlepiej jest się do roweru przymierzyć w sklepie. Jeśli za bardzo jesteśmy położeni na ramie roweru, trzeba wspornik wymienić na krótszy. Natomiast, gdy ciało jest zbyt odchylone do tyłu, to powinniśmy przesunąć siodełko do przodu w suwnicy sztycy podsiodłowej.

W wielu sklepach i w Internecie są dostępne tabele rozmiarowe dotyczące wzrostu cyklisty i rozmiaru roweru, jaki powinien używać. Jednak wiele zależy również od sposobu naszej jazdy. Jeśli chodzi o rowery szosowe i trekkingowe, to możemy w 90% polegać na takich tabelach. Natomiast, jeśli przedmiotem zakupu jest rower do sportów ekstremalnych to lepiej jest dobierać ramy o 1 do 2 rozmiarów mniejsze niż podaje tabela. Jest to związane ze sposobem jazdy, mniejszym rowerem znacznie łatwiej się manewruje.

 

 

Jakie koła pasują do roweru damskiego?

 

Wiesz już zapewne, jakie crossowe rowery damskie są polecane przez konsumentki pasjonujące się kolarstwem. Być może masz jednak problem z doborem kół w odpowiednim rozmiarze? Przygotowaliśmy krótki poradnik, gdzie wyjaśnimy Ci wszystkie, kłopotliwe kwestie. Mamy nadzieję, że dzięki poniższym informacjom uda Ci się znaleźć idealny rower.

Małe czy duże koła?

Rozmiar kół w rowerze ma istotne znaczenie, ponieważ znacząco wpływa na komfort jazdy. Na nasz wybór wpływ może mieć kilka kwestii, m.in. to, gdzie będziemy jeździć na zakupionym pojeździe. Małe koła zapewniają większą zwrotność, w efekcie czego z łatwością wejdziemy nawet w bardzo ostry zakręt. Poza tym możemy jeździć z dużą prędkością bez potrzeby intensywnego pedałowania. Mniejsze koła obniżają całkowitą wagę roweru, a do tego sprawiają, że rower górski damski ma bardziej uniwersalny charakter, ponieważ możemy nim bez przeszkód jeździć w mieście oraz poza nim.

Duże koła mają mniejszy kąt natarcia. Oznacza to, że łatwiej wyminiemy przeszkody na drodze, takie jak kamienie czy nierówności. Poza tym z pewnością poczujemy, że rower trekkingowy damski prowadzi się pewniej. Wynika to z tego, że duże koła mają większy kontakt z podłożem i lepiej trzymają się drogi.

 

Koła 26-calowe

Rowery na 26-calowych kołach są odpowiednie nie tylko dla kobiet, ale i dla dzieci. Takie pojazdy są lekkie i doskonale nadają się do jazdy w mieście, gdyż są wyjątkowo zwrotne. Z tego względu wymijanie przechodniów czy jazda między barierkami nie powinna nam sprawiać problemu. Poza tym test rowerów damskich pokazuje, że na kołach w rozmiarze 26 cali z łatwością pokonamy nawet wyższe krawężniki i tory tramwajowe.

 

Dla kogo koła 28-calowe?

Rowery na 28-calowych kołach przeznaczone są dla osób, które regularnie pokonują bardzo długą trasę, np. do pracy (zwłaszcza jeśli droga jest stosunkowo prosta i nie ma na niej dużej ilości zakrętów). Jazda na takim pojeździe po asfaltowej nawierzchni jest niezwykle przyjemna, gdyż możemy łatwo się rozpędzić i jechać z bardzo dużą prędkością. Niemniej jednak 28-calowe koła mogą nam utrudniać wymijanie typowo miejskich przeszkód, więc polecamy je głównie Paniom, które szukają roweru na przejażdżki w lasach i wiejskich terenach.

Koła w rozmiarze 27,5 cala

Ciekawą alternatywą dla kół w rozmiarze 26 cali i 28 cali są modele 27,5-calowe, które wciąż zyskują na popularności. Przypadną one do gustu zwłaszcza kobietom wysokim, które mają trudność z doborem idealnego roweru. Koła 27,5 cali są stosunkowo lekkie, a jednocześnie zapewniają bardzo dobrą kontrolę nad pojazdem. To świetny wybór dla osób o drobnej posturze, które szukają kompromisu pomiędzy małymi a bardzo dużymi kołami.

 

Skutki doboru niewłaściwego rozmiaru kół

Źle dobrane koła, tak samo, jak wybór zbyt krótkiej lub za długiej ramy przyczyniają się do zmniejszenia wygody jazdy. Jeżeli mamy problem z podjęciem decyzji, poprośmy o pomoc bardziej doświadczonego kolarza lub pracownika sklepu rowerowego. Uda nam się w ten sposób uniknąć zakupu niewłaściwego produktu, który skutecznie zniechęci nas do przejażdżek. Skutkiem wyboru nieodpowiednich kół jest nie tylko przyjęcie niezbyt wygodnej pozycji w czasie jazdy, ale też brak całkowitej kontroli nad pojazdem. Możemy mieć również problem z rozpędzeniem się lub wchodzeniem w zakręty, co może skończyć się bolesnym upadkiem i kontuzją, przez którą na pewien czas będziemy musieli zrezygnować z jazdy.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ