5 porad, jak używać wykrywacza metali

Ostatnio aktualizowane: 16.09.24

 

Kupiłeś wykrywacz metali, ale nie masz pewności, czy uda Ci się z jego pomocą znaleźć ciekawe przedmioty? Dla osób, takich jak Ty zebraliśmy kilka porad, które znacząco ułatwią korzystanie z urządzenia. Nie jest to tak trudne, jak może się początkowo wydawać, ale trzeba pamiętać o paru istotnych kwestiach.

 

Przestrzeganie kodeksu poszukiwacza

Żeby wybrać się na poszukiwania skarbów musisz przede wszystkim kupić odpowiedni wykrywacz metali. Opinie publikowane na temat poszczególnych sprzętów znacząco ułatwiają podjęcie decyzji. Kiedy już będziesz miał swoje urządzenie musisz zapoznać się z tzw. kodeksem poszukiwacza. To zbiór zasad, których powinny przestrzegać osoby wybierające się z wykrywaczem w teren. Najważniejsze jest to, aby omijać stanowiska archeologiczne, gdzie prace poszukiwawcze są prowadzone przez specjalistów mających niezbędną wiedzę na ten temat. Powinieneś również trzymać się z daleka od miejsc, gdzie znajdują się obiekty o znaczącej wartości historycznej. Jako poszukiwacz nie możesz utrudniać pracy profesjonalistom.

Każda osoba używająca wykrywacza metalu musi też pamiętać, aby w miejscu prowadzenia poszukiwań zachować porządek. Nie możesz zostawiać po sobie dużych wykopów ani śmieci. Jeżeli znajdziesz przedmioty, które nie mają żadnej wartości (przykładowo puszki, folię aluminiową, kapsle itp.), powinieneś zabrać je ze sobą i wyrzucić do śmietnika.

Zapoznanie się z terenem

Jeśli wytypowałeś już teren, który przeszukasz przy użyciu wykrywacza metali, powinieneś zapoznać się z jego historią. Dzięki temu dowiesz się, co możesz znaleźć i czy na pewno jest to dobre miejsce do prowadzenia poszukiwań. Przyda Ci się nie tylko aktualna mapa terenu, ale również te starsze, przykładowo sprzed kilkudziesięciu lat. Jak podkreślają doświadczeni poszukiwacze, dobre przygotowanie jest podstawą do tego, aby znaleźć cenne przedmioty. Brak wiedzy historycznej i geograficznej na temat danego miejsca sprawia, że możesz ominąć skarby.

Jeżeli chcesz zwiększyć swoje szanse na znalezienie cennych przedmiotów, zapytaj osoby mieszkające w okolicy o ciekawe ich zdaniem miejsca, które warto przeszukać przy pomocy wykrywacza metalu. Ponieważ takie poszukiwania zwykle prowadzi się na terenach wiejskich, nie powinieneś ukrywać się przed osobami, które zwrócą na Ciebie uwagę. Wyjaśnij im, dlaczego pojawiłeś się w ich okolicach i co Cię interesuje. Pamiętaj również o tym, aby nie straszyć zwierząt, nie zostawiać otwartych zagród i nie niszczyć pól uprawnych.

 

Odpowiednie posługiwanie się urządzeniem

To, w jaki sposób należy używać wykrywacza metali jest dokładnie wyjaśnione w instrukcji, która została do niego dołączona. Powinieneś się z nią zapoznać, aby wiedzieć, jak dostosować parametry pracy sprzętu do swoich potrzeb i uniknąć ciągłego wyszukiwania śmieci. Sondę trzeba prowadzić równolegle do gruntu, staraj się trzymać ją jak najniżej (chociaż to w dużej mierze zależy od tego, co rośnie na przeczesywanym terenie). Podczas poszukiwań trzeba zachować cierpliwość i precyzyjnie przesuwać głowicę urządzenia przy gruncie. Musisz pamiętać, że lepiej wykrywane są te przedmioty, które znajdują się w ziemi od długiego czasu. Niedoświadczonym osobom trudno jest rozpoznawać na podstawie sygnału, co wykrył sprzęt, więc może się zdarzyć, że wykopiesz głównie aluminiowe puszki, druty itp. Jednak nie powinieneś się tym zrażać.

 

Zachowanie ostrożności

Nierzadko zdarza się, że wyjście w teren z wykrywaczem metali kończy się znalezieniem amunicji z czasów I lub II wojny światowej. W takiej sytuacji nie powinieneś dotykać ani tym bardziej podnosić znaleziska. To, co musisz zrobić to zaznaczyć miejsce palikami lub taśmą (zależnie od tego, co masz przy sobie) i zawiadomić odpowiednie służby, czyli policję. Planując poszukiwania staraj się omijać te miejsca, gdzie dawniej prowadzono intensywne działania wojenne. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w ziemi pozostało wiele nabojów, granatów i innej amunicji.

W trakcie poszukiwań możesz też trafić na znaleziska archeologiczne. Nie powinieneś zabierać ich ze sobą do domu, aby pochwalić się nimi rodzinie czy znajomym. Koniecznością jest skontaktowanie się z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Możesz też powiadomić o swoim znalezisku najbliższe muzeum etnograficzne czy archeologiczne.

Niezbędne wyposażenie

Co prawda do poszukiwania cennych, zakopanych w ziemi przedmiotów potrzebny jest przede wszystkim wykrywacz metali, ale na wielogodzinne przeczesywanie terenu powinieneś zabrać też ze sobą kilka innych rzeczy. Doświadczone osoby radzą, aby zamiast zwykłych sportowych butów założyć obuwie turystyczne lub wojskowe z mocną podeszwą i wysoką cholewką. Nie zapomnij też o ciepłej kurtce i termosie z kawą lub herbatą, to pomoże Ci się rozgrzać. Do kopania dołków niezbędna jest saperka, a do wyjmowania znalezionych przedmiotów grube rękawice zapobiegające przypadkowemu skaleczeniu i rozwojowi tężca. W Twoim plecaku powinny też znaleźć się mapy, latarka, kompas i niewielka apteczka. Warto być przygotowanym na każdą okoliczność. Możesz też zaangażować do pomocy kogoś bliskiego, zwłaszcza jeśli planujesz poszukiwania w trudniejszym terenie. Będziesz mógł wtedy poczuć się pewniej.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ